وزارت علوم - مطبوعات 22 مرداد 98
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت 13:22

مطبوعات 22 مرداد 98

1
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10199152 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي دانشگاه ها
روساي آموزش عالي
10199348 امتياز
10198655 دنياي اقتصاد
روساي موسسه يا سازمان وابسته
10199169 عصر رسانه
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/05/22
> گروه اجتماعی| هفته اول مرداد خبر تایید نشده ای مبنی بر انفصال از خدمت دو رییس دانشگاه دولتی به دلیل شکایت های موجود در ماجرای پرونده بورسیه ها منتشر شد.
> گروه اجتماعی| هفته اول مرداد خبر تایید نشده ای مبنی بر انفصال از خدمت دو رییس دانشگاه دولتی به دلیل شکایت های موجود در ماجرای پرونده بورسیه ها منتشر شد .
نام روسای دانشگاه کاشان و تربیت مدرس در این خبرها تکرار می شد ، کمی بعد نام رییس دانشگاه صنعتی اصفهان هم به این فهرست افزوده شد .
روز یکشنبه ، منصور غلامی ، وزیر علوم در جمع خبرنگاران اعلام کرد که هیچ حکم انفصالی برای این سه نفر اجرایی نشده است .
«یکی از مواردی که از انتقال خبر گله مند هستم ، درمورد خبر انفصال از خدمت سه رییس دانشگاه بود .
فعلا حکم انفصال از خدمت هیچ یک از روسای دانشگاه ها اجرا نشده است .
دو نفر بورسیه که برای استخدام در دانشگاه تربیت مدرس به دیوان عدالت اداری شکایت کرده بودند اکنون در این دانشگاه مشغول به کار شده و مانند سایر اعضای هیات علمی از خزانه دولت حقوق دریافت می کنند ، اما یکی از این استادان درمورد شماره استخدامی هم شکایت کرده بود که دریافت شماره استخدامی نیازمند طی مراحلی در سازمان امور استخدامی است .
» غلامی توضیح داد که پس از سال هایی که بورسیه ها در خارج از کشور گذرانده اند هر دانشگاه حق دارد که شخص را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد و براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، دستگاه های دیگر در مسائل علمی مربوط به به کارگیری و مواردی از این قبیل نباید ورود کنند : «به عنوان مثال دانشگاهی در شهرستان 290 نفر بورسیه داشت و اکنون همان تعداد ، اعضای هیات علمی دارد .
طبیعی است که نتواند این افراد را به لحاظ بودجه ای ، مجوزهای استخدامی و مسائل دیگر جذب کند .
طبیعی است که دانشگاه ها به بودجه های دولتی متکی هستند و باید بررسی کنند که در راستای رشد و توسعه دانشگاه ها ، می توانند این افراد را جذب کنند یا خیر؟ البته افرادی که معرفی نشده اند ، به دانشگاه های دیگر معرفی می شوند و مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم ، یکی از وظایفش معرفی این افراد به دانشگاه های دیگر است که این امر مقداری زمانبر است .
» به گفته وزیر علوم ، برخی بورسیه ها اصرار به جذب در همان دانشگاه ذکر شده در قرارداد بورس خود را دارند اما این دانشگاه ها اعلام عدم نیاز کرده اند و همین موضوع محل شکایت به دیوان عدالت اداری شده است : «براساس اختلاف نظری که وجود داشت قاضی حکم داده که به نظر می رسد قرارداد این بورسیه ها مقدم بر نظر و ارزیابی دانشگاه است .
صلاحیت علمی یکی از این بورسیه ها در هیات مرکزی جذب وزارت علوم تایید نشده اما دانشگاه محکوم به به کارگیری این فرد شد که الان هم مشغول به کار شده است .
در این زمینه اختلاف نظری وجود داشت ، روسای سه دانشگاه اصرار دارند جایگاه دانشگاه از نظر صلاحیت های علمی این افراد باید حفظ شود اما قاضی تاکید و تهدید کرده که اگر حکم قاضی اجرا نشود حکم انفصال از خدمت می خورند ، چراکه به منزله عدم اجرای حکم تلقی می شود .
» او ابراز امیدواری کرد که موضوع با گفت وگو و رایزنی حل و فصل شود اما درنهایت وزارت علوم هر حکمی که صادر شود را به اجرا می گذارد .
وزیر علوم در نشست خبری روز یکشنبه خود همچنین در مورد جمله خبرسازش توضیح داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/05/22

غلامی روز شنبه در نشست مسوولان شهرهای یادگیرنده یونسکو گفته بود : «استفاده از فضاهای دانشگاه ها به شکلی که در راستای خدمات شهری قرار گیرند بسیار مطلوب خواهد بود و ما درنظر داریم جهت ارتباط بیشتر دانشگاه و جامعه دیوارهای دانشگاه ها را حذف کنیم تا همگان با بخش های مختلف دانشگاه ها آشنا شوند .
» او در توضیح این حرفش گفت : «ارتباط وسیع و گسترده و مستمر بین دانشگاه و جامعه باید شکل بگیرد و طبیعی است بعد از این اتفاق ، می شود دیوارهای فیزیکی را هم برداشت و نباید مانع ارتباط بین جامعه و دانشگاه شد .
در کشور ما دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان از اول دیوار نداشت و اعتقادی به داشتن دیوار نداشتند .
اول دیوار های ارتباط گیری را برداریم و بعد دیوار های فیزیکی را برداریم .
» وزیر علوم در پاسخ به یکی از خبرنگاران در مورد وضعیت دانشجویان زندانی و حکم های صادرشده سنگین برای برخی از آنان توضیح داد : «با همکاری قضات ، پرونده تعدادی از دانشجویان را ختم به عدم صدور حکم کردیم یا اینکه حداقل هایی قائل شوند که به دانشجویان آسیبی وارد نشود .
در برخی موارد هم حکم صادر شده بود که قضات برای تجدیدنظر همکاری و به دانشجویان کمک کردند .
در برخی موارد تجدیدنظر هم از نظر قاضی یک حکم قضایی برای افراد صادر شده بود که تعدادشان کم است و از دانشگاه ها خواستیم موارد را به دفتر حقوقی وزارت علوم منتقل کنند تا بررسی کنیم چگونه می توان این مساله را حل کرد .
» غلامی می گوید در مواردی که دانشجویان دچار مسائل قضایی می شوند تا جایی که مسائل مربوط به حوزه دانشجویی و فعالیت های دانشجویان در فضای دانشگاه اعم از سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی است که در ذیل تشکل ها و انجمن ها صورت می گیرد ، کمک به پیشگیری می کنند چون به گفته او دانشجویان تجربه لازم را برای احتراز از تخلفات قانونی ندارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/05/22
> هیچ حکم انفصالی برای رؤسای دانشگاه ها اجرا نشد.
> هدی هاشمیخبرنگارحکم انفصال رؤسای سه دانشگاه موضوع پربحث این روزهای دانشگاهیان بود .
وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری روز یکشنبه در نشست با خبرنگاران در باغ نگارستان درباره برخی از احکام سنگین دانشجویان ، جزئیات بورسیه ها و حکم انفصال رؤسای دانشگاه ها ، موضوع ستاره دار شدن دانشجویان ، وضعیت پژوهش ایران در دنیا و رقابت داوطلبان کنکور برای کسب 15 درصد صندلی ها توضیحاتی ارائه کرد .
او جزئیات تازه ای از حاشیه های مربوط به بورسیه ها و حکم انفصال رؤسای سه دانشگاه کاشان ، صنعتی اصفهان و تربیت مدرس را تشریح کرد .
منصور غلامی به دانشجویانی که پرونده های قضایی شان هنوز بررسی نشده این قول را داد که با پیگیری هایی که انجام می دهد ، حکمی برای دانشجویان صادر نشود یا اگر حکمی صادر شد ، سنگین نباشد .
به گزارش «ایران» ، یکی از مسائل مورد بحث وزیر احکام صادر شده برای برخی از دانشجویانی بود که در جریان اعتراضات دی ماه 96 بازداشت شدند .
در این ماه ها احکام برخی دانشجویان واکنش برخی دانشگاهیان را به دنبال داشته است .
آنها بارها و بارها از وزیر علوم خواستند تا پیگیر احکام سنگین دانشجویان باشد .
موضوعی که منصور غلامی در پاسخ به «ایران» این چنین توضیح داد : ما در مواردی که این دانشجویان دچار مشکلات و مسائل قضایی می شوند ، اگر به حوزه دانشجویی و فعالیت های دانشگاهی آنها مرتبط باشد ، پیگیری کرده و البته ابتدا تلاش می کنیم که از بروز این مشکلات پیشگیری شود؛ چرا که بسیاری از دانشجویان تجربه لازم برای احتراز از تخلفات قانونی ندارند ، اما در مواردی هم که دانشجویان با مشکل مواجه می شوند ، وزارت علوم تلاش می کند با کمک به این افراد میزان آسیب ها به حداقل برسد یا هیچ آسیبی به دانشجویان وارد نشود .
وی گفت : زمانی که برخوردهای قضایی با دانشجویان مربوط به مسائل خارج دانشگاه باشد ، مسئولان قضایی با این دانشجویان همانند شهروندان دیگر برخورد می کنند .
اگرچه قوه قضائیه همکاری های خوبی با وزارت علوم در خصوص پرونده های این دانشجویان داشت .
زمانی که پرونده های قضایی دانشجویان باز شده باشد این پرونده ها روند طبیعی خود را طی می کند ، اما در خصوص پرونده هایی که هنوز باز نشده ، ما تلاش می کنیم آن پرونده به عدم صدور حکم یا حکم سنگین ختم نشود .
غلامی تأکید کرد : در مورد برخی پرونده ها با بررسی هایی که انجام دادیم ، در دادگاه تجدیدنظر احکام صادر شده اصلاح شد و در حال حاضر هم از دانشگاه ها درخواست کردیم در مواردی که دانشجویان حکم سنگین دریافت کرده بودند ، اسامی آنها به دفتر حقوقی وزارت علوم ارسال شود تا راه های حمایت و کمک به این دانشجویان مورد بررسی قرار گیرد .
غلامی همچنین در پاسخ به سؤال «ایران» درباره ستاره دار شدن دانشجویان که در فضای مجازی مطرح شده است ، اعلام کرد : این موضوع واقعیت ندارد .
دو سالی می شود که وزارت علوم با رایزنی هایی که انجام داده مشکل ستاره دار شدن دانشجویان را حل کرده است و ما دانشجوی ستاره دار نداریم .
برخی ها می خواهند فضای دانشگاهی را ملتهب کنند .
دانشجویان در این باره نگران نباشند .
هیچ حکم انفصالی برای رؤسای دانشگاه ها اجرا نشدغلامی درباره انفصال از خدمت رؤسای سه دانشگاه سراسری به دلیل بحث بورسیه ها گفت : بحثی که در این خصوص اتفاق افتاد ، موضوع پذیرش و جذب هیأت علمی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/05/22

وقتی فردی بورسیه می شود و بازمی گردد ، دانشگاه ها و دولت حق دارند این فرد را ارزیابی مجدد کنند چرا که حدود 6 5 سال این فرد رفته است و باید ارزیابی شود که شاخص های اولیه را حفظ کرده است یا خیر .
دانشگاه ها انتظار دارند در فرآیند به کارگیری بورسیه ها ، ارزیابی علمی انجام شود .
وزیر علوم تصریح کرد : بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، دستگاه های دیگر در امور علمی مربوط به کارگیری بورسیه ها و این قبیل مسائل نباید ورود کنند بنابراین محل اختلاف در این قضیه است .
فضای گذشته ای که درباره بورسیه ها بود ، حل و فصل شد و بیشتر آنها تعیین تکلیف شدند .
برخی به دانشگاه هایی که بورس شده بودند ، بازگشتند ولی به دلایلی دانشگاه ها به آنها عدم نیاز زدند .
به عنوان مثال دانشگاهی در شهرستان 290 نفر بورسیه داشت و اکنون همان تعداد ، اعضای هیأت علمی دارد .
طبیعی است که نتواند این افراد را به لحاظ بودجه ای ، مجوزهای استخدامی و مسائل دیگر جذب کند .
وی گفت : طبیعی است که دانشگاه ها به بودجه های دولتی متکی هستند و باید بررسی کنند که در راستای رشد و توسعه دانشگاه ها ، می توانند این افراد را جذب کنند یا خیر؟ البته افرادی که معرفی نشده اند ، به دانشگاه های دیگر معرفی می شوند و مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم ، یکی از وظایفش معرفی این افراد به دانشگاه های دیگر است که این امر مقداری زمانبر است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری بیان کرد : بعضی از افراد بورسیه ، اصرار داشتند در دانشگاهی که بورسیه شده اند ، فعالیت کنند و دانشگاه نیز زمانی که عدم نیاز خود را اعلام کرد ، به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و قاضی نیز حکم زده بود که باید این افراد پذیرش شوند و در واقع قرارداد را به نظر و ارزیابی علمی دانشگاه مقدم دانسته بود .
به گفته غلامی ، یکی از این افراد شکایت کرده بود صلاحیت علمی اش در هیأت مرکزی جذب تأیید نشد اما دانشگاه محکوم بود که این فرد را پذیرش کند .
این اختلاف نظری است که وجود دارد .
وی ادامه داد : بر این اساس تعداد سه نفر از رؤسای دانشگاه ها اصرار داشتند اظهارنظر دانشگاه ها و ارزیابی شان حفظ شود اما قاضی تأکید و تهدید کرده که اگر حکم اجرایی نشود ، حکم انفصال می خورد و اگر حکم انفصال لحاظ شود ، حکم قاضی اجرا نمی شود .
از دانشگاه تربیت مدرس ، دو نفر شاکی بودند که هر دو الان شاغل هستند و حکم شان اجرا شده است .
یکی از آنها شکایت کرده است که حکم من شماره استخدامی ندارد که این فرآیند زمانبر است و اعضای هیأت علمی اول قرارداد پیمانی می شوند و بعد شماره استخدامی به آنها تعلق می گیرد؛ همین افراد اکنون شاغل بوده و از خزانه دولت پول می گیرند .
غلامی خاطرنشان کرد : با مسئولان دیوان عدالت اداری نیز نشست داشته ایم و امیدواریم این مسائل زودتر حل و فصل شود بنابراین حکم انفصالی اجرا نشده و معطوف به این است که حکم اولیه اجرا نشود .
اگر به ناچار با گفت و گو به نتیجه نرسیم ، هر حکمی که دادگاه بدهد ، آن را اجرایی می کنیم .
دیوارهای ارتباطی را برداریموزیر علوم با اشاره به اینکه جزو 16 کشور دارای حرف برای گفتن در صحنه علمی هستیم ، اظهار داشت : ارتباط وسیع و گسترده و مستمر بین دانشگاه و جامعه باید شکل بگیرد و طبیعی است بعد از این اتفاق ، می شود دیوارهای فیزیکی را هم برداشت و نباید مانع ارتباط بین جامعه و دانشگاه شد .
در کشور ما دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان از اول دیوار نداشت و اعتقادی به داشتن دیوار نداشتند .
اول دیوار های ارتباط گیری را برداریم و بعد دیوار های فیزیکی را برداریم .
غلامی در ادامه در خصوص انتخاب رشته داوطلبان کنکور گفت : رشته تجربی تورم زیادی از بابت شرکت کننده کنکور پیدا کرده و این به دلیل انتخاب رشته وسیع است .
در وزارت علوم برخی رشته ها را داریم که رقابت برای آنها گسترده است و 15 درصد ظرفیت دارند و 85 درصد ظرفیت مازاد وجود دارد و دانش آموزان همه به دنبال قبولی در 15 درصد رشته های پرطرفدار هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/05/22
> علی خاکی صدیق ، معاون آموزشی وزیر علون در گفت وگو با «مهر» با اشاره به کیفی سازی دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه ها گفت : «کارگروهی به زودی در وزارت علوم تشکیل شده و روی بررسی کیفی دوره های کارشناسی ارشد خواهد پرداخت.
> علی خاکی صدیق ، معاون آموزشی وزیر علون در گفت وگو با «مهر» با اشاره به کیفی سازی دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه ها گفت : «کارگروهی به زودی در وزارت علوم تشکیل شده و روی بررسی کیفی دوره های کارشناسی ارشد خواهد پرداخت .
» او ادامه داد : «در مجموع سیاست کلی وزارت علوم این است که دوره های متداول و سنتی گسترش و توسعه نخواهند داشت و بیشتر به دنبال ایجاد رشته های جدید مورد نیاز کشور و رشته های بین رشته ای خواهیم بود .
» معاون آموزشی وزارت علوم افزود : «رشته هایی که در قالب همکاری های بین المللی و دوره های مشترک برگزار می شد .
» او اظهار داشت : «درحال حاضر به اندازه کافی از این رشته ها در کشور ایجاد شده ، بیشتر علاقه مند به توسعه رشته ها در حوزه های جدید هستیم .
» وی یادآورشد : «در مقطع کارشناسی نیز خیلی بحث گسترش نداریم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/05/20
> ایسنا : وزیر علوم در تشریح آخرین پیگیری های این وزارتخانه در مورد احکام سنگین دانشجویان بازداشتی گفت : از دانشگاه ها درخواست داریم که اسامی این دانشجویان را به معاونت حقوقی وزارت علوم ارسال کنند تا راه های کمک به این دانشجویان مورد بررسی قرار گیرد .
> وزارت علوم پیگیز احکام سنگین دانشجویان ایسنا : وزیر علوم در تشریح آخرین پیگیری های این وزارتخانه در مورد احکام سنگین دانشجویان بازداشتی گفت : از دانشگاه ها درخواست داریم که اسامی این دانشجویان را به معاونت حقوقی وزارت علوم ارسال کنند تا راه های کمک به این دانشجویان مورد بررسی قرار گیرد .
دکتر منصور غلامی در نشست خبری که امروز به منظور تجلیل از خبرنگاران برگزار شد ، به آخرین پیگیری های احکام سنگین دانشجویان بازداشتی از سوی وزارت علوم اشاره کرد و گفت : ما در مواردی که این دانشجویان دچار مشکلات و مسائل قضایی می شوند ، اگر به حوزه دانشجویی و فعالیت های دانشگاهی آنها مرتبط باشد ، پیگیری کرده و البته ابتدا تلاش می کنیم که از بروز این مشکلات پیشگیری شود؛ چرا که بسیاری از دانشجویان تجربه لازم برای احتراز از تخلفات قانونی ندارند ، اما در مواردی هم که دانشجویان با مشکل مواجه می شوند ، وزارت علوم تلاش می کند با کمک به این افراد میزان آسیب ها به حداقل برسد یا هیچ آسیبی به دانشجویان وارد نشود .
وی در ادامه تصریح کرد : زمانی که برخوردهای قضایی با دانشجویان مربوط به مسائل خارج دانشگاه باشد ، مسئولان قضایی با این دانشجویان همانند شهروندان دیگر برخورد می کنند .
اگرچه سال گذشته قوه قضاییه همکاری های خوبی با وزارت علوم در خصوص پرونده های این دانشجویان داشتند .
دکتر غلامی خاطر نشان کرد : زمانی که پرونده های قضایی دانشجویان باز شده باشند این پرونده ها روند طبیعی خود را طی می کند ، اما در خصوص پرونده هایی که هنوز باز نشده ، ما تلاش می کنیم آن پرونده به عدم صدور حکم یا حکم سنگین ختم شود .
دکتر غلامی خاطر نشان کرد : در مورد برخی از پرونده ها با بررسی هایی که انجام دادیم ، در دادگاه تجدیدنظر احکام صادر شده اصلاح شد و در حال حاضر هم از دانشگاه ها درخواست کردیم در مواردی که دانشجویان حکم سنگین دریافت کرده بودند ، اسامی آنها به دفتر حقوقی وزارت علوم ارسال شود تا راه های حمایت و کمک به این دانشجویان مورد بررسی قرار گیرد .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : قوه قضاییه وزارت علوم وزارتخانه دانشجویان سنگین.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/05/20
> ایسنا : وزیر علوم جزئیات بورسیه ها و حاشیه های مربوط به حکم انفصال روسای سه دانشگاه کاشان ، صنعتی اصفهان و تربیت مدرس را تشریح کرد .
> آخرین وضعیت بورسیه ها از زبان وزیر علوم ایسنا : وزیر علوم جزئیات بورسیه ها و حاشیه های مربوط به حکم انفصال روسای سه دانشگاه کاشان ، صنعتی اصفهان و تربیت مدرس را تشریح کرد .
دکتر منصور غلامی امروز در مراسم آئین تکریم و تجلیل از خبرنگاران در خصوص جزئیات حکم انفصال از خدمت رؤسای سه دانشگاه سراسری مربوط به پرونده بورسیه ها ، اظهار کرد : بحثی که در این خصوص اتفاق افتاد ، موضوع پذیرش و جذب هیئت علمی است .
وی تصریح کرد : وقتی فردی بورسیه می شود و بازمی گردد ، دانشگاه ها و دولت حق دارند این فرد را ارزیابی مجدد کنند چرا که حدود 6 5 سال این فرد رفته است و باید ارزیابی شود که شاخص های اولیه را حفظ کرده است یا خیر .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : دانشگاه ها انتظار دارند در فرآیند به کارگیری بورسیه ها ، ارزیابی علمی انجام شود .
بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، دستگاه های دیگر در امور علمی مربوط به کارگیری بورسیه ها و این قبیل مسائل نباید ورود کنند بنابراین محل اختلاف در این قضیه است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اظهار کرد : فضای گذشته ای که درباره بورسیه ها بود ، حل و فصل شد و بیشتر آنها تعیین تکلیف شدند .
برخی به دانشگاه هایی که بورس شده بودند ، بازگشتند ولی به دلایلی دانشگاه ها به آنها عدم نیاز زدند .
به عنوان مثال دانشگاهی در شهرستان 290 نفر بورسیه داشت و اکنون همان تعداد ، اعضای هیئت علمی دارد .
طبیعی است که نتواند این افراد را به لحاظ بودجه ای ، مجوزهای استخدامی و مسائل دیگر جذب کند .
وی گفت : طبیعی است که دانشگاه ها به بودجه های دولتی متکی هستند و باید بررسی کنند که در راستای رشد و توسعه دانشگاه ها ، می توانند این افراد را جذب کنند یا خیر؟ البته افرادی که معرفی نشده اند ، به دانشگاه های دیگر معرفی می شوند و مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم ، یکی از وظایفش معرفی این افراد به دانشگاه های دیگر است که این امر مقداری زمانبر است .
وزیر علوم خاطر نشان کرد : بعضی از افراد بورس شده ، اصرار داشتند در دانشگاهی که بورسیه شده اند ، فعالیت کنند و دانشگاه نیز زمانی که عدم نیاز خود را اعلام کرد ، به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و قاضی نیز حکم زده بود که باید این افراد پذیرش شوند و در واقع قرارداد را به نظر و ارزیابی علمی دانشگاه مقدم دانسته بود .
به گفته غلامی ، یکی از این افراد شکایت کرده بود که صلاحیت علمی اش در هیئت مرکزی جذب تائید نشده اما دانشگاه محکوم بود که این فرد را پذیرش کند .
این اختلاف نظری است که وجود دارد .
وی ادامه داد : بر این اساس تعداد سه نفر از رؤسای دانشگاه ها اصرار داشتند اظهارنظر دانشگاه ها و ارزیابی شان حفظ شود اما قاضی تأکید و تهدید کرده که اگر حکم اجرایی نشود ، حکم انفصال می خورد و اگر حکم انفصال لحاظ شود ، حکم قاضی اجرا نمی شود .
از دانشگاه تربیت مدرس ، دو نفر شاکی بودند که هر دو الان شاغل هستند و حکمشان اجرا شده است .
یکی از آنها شکایت کرده است که حکم من شماره استخدامی ندارد که این فرآیند زمانبر است و اعضای هیئت علمی اول قرارداد پیمانی می شوند و بعد شماره استخدامی به آنها تعلق می گیرد؛ همین افراد اکنون شاغل بوده و از خزانه دولت پول می گیرند .
غلامی خاطرنشان کرد : با مسئولان دیوان عدالت اداری نیز نشست داشته ایم و امیدواریم این مسائل زودتر حل و فصل شود بنابراین حکم انفصالی اجرا نشده و معطوف به این است که حکم اولیه اجرا نشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/05/20

اگر به ناچار با گفتگو به نتیجه نرسیم ، هر حکمی که دادگاه بدهد ، آن را اجرایی می کنیم .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : اصفهان بودجه دولت شورای عالی انقلاب فرهنگی علوم تحقیقات و فناوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/05/20
> ایسنا : وزیر علوم در تشریح آخرین پیگیری های این وزارتخانه در مورد احکام سنگین دانشجویان بازداشتی گفت : از دانشگاه ها درخواست داریم که اسامی این دانشجویان را به معاونت حقوقی وزارت علوم ارسال کنند تا راه های کمک به این دانشجویان مورد بررسی قرار گیرد .
> پیگیری وزارت علوم درباره احکام سنگین دانشجویان بازداشتی ایسنا : وزیر علوم در تشریح آخرین پیگیری های این وزارتخانه در مورد احکام سنگین دانشجویان بازداشتی گفت : از دانشگاه ها درخواست داریم که اسامی این دانشجویان را به معاونت حقوقی وزارت علوم ارسال کنند تا راه های کمک به این دانشجویان مورد بررسی قرار گیرد .
دکتر منصور غلامی در نشست خبری که امروز به منظور تجلیل از خبرنگاران برگزار شد ، به آخرین پیگیری های احکام سنگین دانشجویان بازداشتی از سوی وزارت علوم اشاره کرد و گفت : ما در مواردی که این دانشجویان دچار مشکلات و مسائل قضایی می شوند ، اگر به حوزه دانشجویی و فعالیت های دانشگاهی آنها مرتبط باشد ، پیگیری کرده و البته ابتدا تلاش می کنیم که از بروز این مشکلات پیشگیری شود؛ چرا که بسیاری از دانشجویان تجربه لازم برای احتراز از تخلفات قانونی ندارند ، اما در مواردی هم که دانشجویان با مشکل مواجه می شوند ، وزارت علوم تلاش می کند با کمک به این افراد میزان آسیب ها به حداقل برسد یا هیچ آسیبی به دانشجویان وارد نشود .
وی در ادامه تصریح کرد : زمانی که برخوردهای قضایی با دانشجویان مربوط به مسائل خارج دانشگاه باشد ، مسئولان قضایی با این دانشجویان همانند شهروندان دیگر برخورد می کنند .
اگرچه سال گذشته قوه قضاییه همکاری های خوبی با وزارت علوم در خصوص پرونده های این دانشجویان داشتند .
دکتر غلامی خاطر نشان کرد : زمانی که پرونده های قضایی دانشجویان باز شده باشند این پرونده ها روند طبیعی خود را طی می کند ، اما در خصوص پرونده هایی که هنوز باز نشده ، ما تلاش می کنیم آن پرونده به عدم صدور حکم یا حکم سنگین ختم شود .
دکتر غلامی خاطر نشان کرد : در مورد برخی از پرونده ها با بررسی هایی که انجام دادیم ، در دادگاه تجدیدنظر احکام صادر شده اصلاح شد و در حال حاضر هم از دانشگاه ها درخواست کردیم در مواردی که دانشجویان حکم سنگین دریافت کرده بودند ، اسامی آنها به دفتر حقوقی وزارت علوم ارسال شود تا راه های حمایت و کمک به این دانشجویان مورد بررسی قرار گیرد .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : قوه قضاییه وزارت علوم وزارتخانه دانشجویان سنگین.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
جوان
1398/05/22
> نبود هماهنگی بین برخی دانشگاه های بزرگ و سازمان سنجش موجب شده که پذیرفته شدگان دوره دکتری نیمه متمرکز امسال صدای اعتراضشان بلند شده است .
برخی از این دانشجویان از رسیدن به مرحله مصاحبه آزمون دکتری محروم شده اند .
> سرویس دانشگاه جوان آنلاین : پس از انتشار نتیجه انتخاب رشته آزمون دکتری ، برخی داوطلبان نسبت به حدنصاب علمی اعلام شده از سوی برخی دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های بزرگ تهران اعتراضاتی داشتند و اعلام کردند که سازمان سنجش یا وزارت علوم در این مورد باید شفاف سازی کنند .
بررسی ها نشان می دهد که پردیس فارابی که زیرمجموعه دانشگاه تهران است ، افزایش حدنصاب زیادی داشته ، به طوری که این پردیس حدنصابی که امسال تعیین کرده از حدنصاب همان رشته در دانشگاه تهران نیز بالاتر است .
یعنی پردیس فارابی حدنصاب 6100 را برای دانشجویان تعیین کرده ، درحالی که جایگاه علمی پردیس فارابی از دانشگاه تهران پایین تر است ، اما حدنصاب پذیرش دانشجوی بالاتری انتخاب کرده است .
یکی از پذیرفته شدگان در این باره در اینستاگرامش نوشت : «بر اساس قانون جذب دانشجوی دکتری ، 50 درصد سهم پذیرفته شدن بر اساس نمره مصاحبه است .
وقتی حدنصاب آزمون کتبی را بالا می برند عملاً این قانون را نقض کرده اند و حدود 80 تا 90 درصد به آزمون کتبی توجه دارند .
در صورتی که این در همه دانشگاه ها پذیرفته شده است و دانشگاه تهران یا شهیدبهشتی یا دیگر دانشگاه ها نمی توانند خودسرانه این قانون را نادیده بگیرند و مصاحبه را چیز بی خودی بدانند .
این معضل دانشجویان را در همه دانشگاه های مطرح تهران گرفتار کرده است .
» به گفته تعدادی دیگر از این معترضان در حالی برخی دانشگاه ها اقدام به تغییر حدنصاب علمی کرده اند که در نتیجه آن بسیاری از داوطلبان امکان دعوت به مصاحبه دکتری را از دست داده اند ، در حالی که سال گذشته با رتبه ای که امسال به دست آورده اند امکان مصاحبه را داشتند .
حسین توکلی ، مشاور عالی سازمان سنجش درباره اعلام حدنصاب علمی برخی دانشگاه ها و پرسش داوطلبان در این باره در گفت وگویی با یکی از رسانه ها می گوید : «اعلام حدنصاب علمی در اختیار دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است و آن ها مختارند که در هر سال بنا بر شرایط دانشگاه ، حدنصاب علمی خود را اعلام کنند .
» پس از این اظهارات معاون آموزشی دانشگاه تهران ، سازمان سنجش دوباره به اعتراضات واکنش نشان داد .
ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش می گوید : «اطلاعات آماری لازم در خصوص حدنصاب و تعداد داوطلبان واجد شرایط و نمره های داوطلبان از سوی سازمان سنجش به دانشگاه ها اعلام می شود و پس از آن یک حدنصاب به دانشگاه ها پیشنهاد می شود که در مورد دانشگاه تهران ، سازمان سنجش حدنصابی را به دانشگاه تهران پیشنهاد کرد ، اما دانشگاه تهران آن را نپذیرفت و حدنصاب خود را اعلام کرد .
به رغم اینکه کارشناسان سازمان سنجش به دانشگاه تهران اعلام کرده بودند که با حدنصاب دانشگاه ممکن است برخی ظرفیت های پذیرش خالی بماند ، اما دانشگاه تهران بر حدنصاب خود پافشاری کرده است .
از معاون آموزشی دانشگاه تهران تعجب می کنم که این موضوع را به این شکل اعلام کرده است .
» او همچنین این موضوع را که رتبه های بالاتر برای مصاحبه معرفی نشده اند ، اشتباه دانشگاه تهران اعلام کرده است و می گوید : «بررسی های سازمان سنجش نشان داده است که رتبه های بالاتر معرفی شده اند و این گونه نیست که رتبه های بالاتر معرفی نشده باشند .
اما تعدادی از رتبه های پایین تر که سال گذشته می توانستند با این رتبه معرفی شوند امسال معرفی نشده اند که این موضوع به همان حدنصاب علمی دانشگاه تهران برمی گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
جوان
1398/05/22

» از تعداد 108 هزار و 899 داوطلب انتخاب رشته کننده تعداد 47 هزار و 648 داوطلب در کد رشته محل های انتخابی دارای حدنصاب علمی لازم هستند .
ظرفیت پذیرش دانشجو در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 در دوره های روزانه و شبانه دانشگاه ها ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی ، پردیس های خودگردان دانشگاه ها (به جز ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی) تعداد 14 هزار و 277 نفر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1398/05/21
> معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند گفت : با توجه به سیاست های وزارت علوم مبنی بر جذب دانشجویان غیر ایرانی ، اکنون 90 دانشجو خارجی در این دانشگاه تحصیل می کنند .
> معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند گفت : با توجه به سیاست های وزارت علوم مبنی بر جذب دانشجویان غیر ایرانی ، اکنون 90 دانشجو خارجی در این دانشگاه تحصیل می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس پژوهشگاه
دنیای اقتصاد
1398/05/20
> مهر : رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت : ساخت ماهواره سنجش از دور «پارس ١» تا اواخر امسال به اتمام می رسد .
> ساخت ماهواره سنجشی«پارس ١» امسال به اتمام می رسد مهر : رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت : ساخت ماهواره سنجش از دور «پارس ١» تا اواخر امسال به اتمام می رسد .
حسین صمیمی امروز در کارگاه آموزشی فناوری فضایی و کاربردهای آن ، گفت : ٤ پروژه اصلی در پژوهشگاه فضایی ایران در حال پیگیری است که شامل ساخت ماهواره های ناهید یک و دو و پارس یک و نیز بلوک انتقال مداری سامان می شود .
وی افزود : در حال حاضر ساخت ماهواره مخابراتی ناهید یک به اتمام رسیده و مراحل پایانی تحویل به پرتابگر را می گذراند .
صمیمی ادامه داد : ساخت ماهواره سنجشی پارس یک نیز تا اواخر امسال به اتمام می رسد و طراحی مدل مهندسی پیشرانش ماهواره مخابراتی ناهید ٢ نیز به پایان رسیده و تا یک ماه آینده رونمایی می شود .
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران خاطرنشان کرد : نمونه کیفی پروازی بلوک انتقال مداری سامان نیز تا پایان امسال آماده خواهد شد .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : ایران فناوری فضایی ماهواره امسال اتمام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
جوان
1398/05/22
> رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم حذف کنکور گفت : مجلس در حال آماده کردن طرحی برای حذف کنکور است ، چون تا زمانی که بساط کنکور جمع نشود بساط موسسات و آموزشگاه های کنکور هم جمع نخواهد شد .
> سرویس جامعه جوان آنلاین : محمد مهدی زاهدی که در کارنامه اش سکان داری وزارت علوم در سال های 84 تا 88 و چهار سال ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در دوره نهم و سه سال ریاست این کمیسیون در دوره دهم را دارد ، با حضور در ایسنا در گفت وگویی درباره راه های مقابله با مافیای کنکور و تعیین تکلیف آن گفت : بنده از سال 86 تاکنون یعنی از دوران داشتن مسئولیت در وزارت علوم درگیر موضوع کنکور هستم .
آن زمان به این نتیجه رسیدیم که باید کنکور حذف شود لذا با هماهنگی های صورت گرفته با مجلس هفتم برای ارائه طرحی درباره حذف کنکور ، مصوب شد که اجرای آزمون های استاندارد برای سه سال آخر دبیرستان برگزار شود تا نمرات ملاک عمل برای جایگزینی کنکور باشد .
امروز بعد از گذشت 11 سال از این مصوبه ، این آزمون تنها برای کلاس یازدهم برگزار می شود و برای کلاس های دهم و دوازدهم عملیاتی نشده است .
وی ادامه داد : با اجرا نشدن کامل آزمون استاندارد می توان سه حالت را نتیجه گرفت ، سسیتم آموزش و پرورش نمی تواند ، تسامح می کند یا اینکه به دلیل رخنه برخی عوامل نفوذی از بیرون تفکری ایجاد شده که آموزش و پرورش توانایی برگزای کامل این آزمون ها را ندارد .
زاهدی توضیح داد : قبول ندارم که آموزش و پرورش توانایی انجام برگزاری این آزمون را ندارد؛ چون دارای امکانات زیاد و نیروی انسانی خوب ، متدین و کارا و فضای مناسب است .
این احتمال وجود دارد که فشار های بیرونی به آموزش و پرورش باعث شده که دست به عصا راه رفته و تسامح به خرج دهد ، یقین دارم این دو موضوع به نوعی با هم مرتبط هستند یعنی تفکری از بیرون به آموزش و پرورش القا می کند که بگوید انجام کامل آزمون های استاندارد خطرناک است .
وی اضافه کرد : القائات این چنینی به آموزش و پرورش می شود که مگر می تواند سوالات آزمون را برای هر سه مقطع قرنطینه کند و لو نرود؟ این القائات باعث ترس و وحشت شده و آموزش و پرورش نسبت به گذشته بیش از اندازه دست به عصا راه می رود و در توسعه آزمون استاندارد کوتاهی می کند .
یقینا در صورت اجرای کامل آزمون استاندارد امروز کنکور حذف شده بود .
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جمع بندی با تاکید بر اینکه علت اصلی حذف نشدن کنکور عدم برگزاری آزمون استاندارد در سه مقطع پایانی دبیرستان است ، گفت : البته یک از سوالات اساسی این است که آیا آزمون استاندارد می تواند برای انتخاب رشته های پرطرفدار تعیین تکلیف کند؟ نمونه آن رشته پزشکی دانشگاه تهران ، رشته حقوق دانشگاه شهید بهشتی و یا رشته برق و فیزیک دانشگاه شریف است .
ابهام این است که اگر ظرفیت یکی از این رشته ها در این دانشگاه ها 100 نفر باشد آیا آزمون استاندارد ملاکی برای ورود صد متقاضی به این دانشگاه ها است؟زاهدی ادامه داد : برای رفع این ابهام می توان شرایطی را تعیین کرد که نیازی به کنکور برای همه نباشد ، چون برای این رشته ها کمتر از 50 هزار نفر متقاضی وجود دارد .
شرایط آن است که مثلا بین متقاضیان رشته پزشکی با معدل بیشتر از 19 .
5 آزمونی توسط دانشگاه ها برگزار شود که با این کار هم پالایش صورت گرفته و هم دیگر نیازی به برگزاری کنکور برای یک میلیون متقاضی وجود ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
جوان
1398/05/22

زاهدی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره تعیین تکلیف کنکور گفت : همین الان هم اقداماتی برای حذف کنکور صورت گرفته به طوری که امسال بیش از 85 درصد کل ظرفیت پذیرش دانشگاه های کشور بر اساس نمرات به دست آمده از آزمون استاندارد در کلاس یازدهم مدرسه است یعنی 85 درصد رشته محل ها نیازی به شرکت در کنکور ندارد که این شامل اکثر رشته های دانشگاه های آزاد ، غیرانتفاعی و پیام نور و خیلی از رشته های دانشگاه های دولتی می شود .
بحث ما این است که به طور کلی کنکور حذف شود یعنی همان طور که امسال 85 درصد از داوطلبان می توانند از طریق غیر کنکور پذیرش شوند به تدریج به سمت حذف کنکور برای رشته های پرداوطلب رویم تا دیگر الزامی برای برگزاری کنکور نباشد و خود دانشگاه ها آزمون برگزار کنند .
وی ادامه داد : طرحی در مجلس با همکاری مرکز پژوهش ها برای حذف کنکور آماده کردیم که امیدواریم به زودی مورد بررسی قرار گیرد .
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد صحبت های وزیر علوم درباره دو مرحله ای شدن برگزاری کنکور با بیان اینکه این بحث پخته نیست و در حد ایده است ، توضیح داد : در همین رابطه در بسیاری از کشور های دنیا در طول سالی دو یا سه بار آزمونی شبیه تافل و یا آیلتس برای ورود به دانشگاه برگزار می کنند که در مقابل کنکور سالی یک بار برگزار می شود .
اینکه کنکور دو مرحله ای می شود هم هنوز به طور نهایی معلوم نیست و فعلا در حد ایده است همان طور که طرح مجلس برای حذف کنکور هنوز نهایی نشده و ما قطعا در زمان بررسی در کمیسیون از وزارت خانه های بهداشت ، علوم و آموزش و پرورش و نخبگان حوزه سنجش و پژوهش برای استفاده از نظرات کارشناسی آن ها دعوت می کنیم .
زاهدی درباره راهکار مقابله با الزام برای استفاده از کتب کمک درسی و ثبت نام در موسسات آموزشی غیرانتفاعی جهت آمادگی در کنکور و از بین رفتن زمان تفریح دانش آموزان گفت : قبل از پرداختن به این موضوع لازم است تاکید کنم مدارس دولتی به مراتب خیلی بهتر از مدارس غیرانتفاعی هستند .
این موضوع طبق گزارش ها از بازدید های صورت گرفته از برخی مدارس خیلی معروف در تهران بدست آمده که شهریه های بیشتر از 20 میلیون تومان می گیرند .
این مدارس تنها زرق و برق دارند ، اما از نظر محتوایی و کیفیت آموزشی به مراتب از یک مدرسه معمولی دولتی پایین تر هستند .
مدارس دولتی به مراتب خیلی بهتر از مدارس غیرانتفاعی هستند ، والدین فریب زرق و برق این مدارس را نخورند .
وی ادامه داد : برخی از مدارس غیرانتفاعی با تبلیغات زیاد از خانواده ها پول می گیرند و فرزندانشان را برای بازدید از مدارس خارج از کشور همچون فنلاند و یا سوئد به مسافرت می برند که یقینا در این کار منافعی برای آن مدرسه وجود دارد .
بعد تبلیغ می کنند که با مدارس اروپایی در ارتباط هستیم ، اما این کار ها چه فایده ای دارد وقتی که کیفیت آموزشی برخی از این مدارس فوق العاده پایین است؟ والدین مراقب باشند و فریب زرق و برق مدارس غیر انتفاعی را نخورند ، قبل از ثبت نام بررسی کنند که چقدر معلم به کتب درسی تسلط دارد نه اینکه مثلا 30 میلیون شهریه بدهند و فکر کنند که آن مدرسه عالی است .
رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد نتیجه بررسی بازدید های میدانی از وضعیت مدارس گفت : گزارش های مربوط به بازدید های میدانی در جلسه ای با حضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش مورد بررسی قرار خواهد گرفت .
ما تاکید می کنیم باید برخورد های لازم صورت گیرد و حتی نام این مدارس گفته شود تا مردم شرایط را بدانند .
همچنین می خواهیم با راه اندازی سامانه ای همه مردم به اطلاعات مدارس غیرانتفاعی دسترسی داشته باشند و حتی معاونت آموزش پرورش درجریان باشد که مدرک معلمی در مدرسه غیر انتفاعی در شهر دور افتاده ای چیست و چه قدر حقوق می گیرد تا خیالمان راحت باشد که کم فروشی و کم کاری نمی شود و بیگاری نمی کشد ، این مطالبه ما از وزارت آموزش و پرورش که باید این کار را انجام دهند .
وی ادامه داد : در موضوع ترغیب خانواده ها برای ثبت نام دانش آموزان در موسسات غیر انتفاعی برای آمادگی در کنکور هم باید گفت تا وقتی کنکور باشد این وضعیت ادامه دارد .
باید بساط کنکور را به هم ریخت .
خیلی از این موسسات می خواهند کنکور برقرار باشد و خیلی از القائات بیرونی به آموزش و پروش هم توسط این موسسات صورت می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
جوان
1398/05/22

تا زمانی که کنکور جمع نشود بساط این موسسات هم جمع نمی شود ، توجیه آن ها این است که برای کارشان مجوز دارند ، برخورد با این موسسات منوط به لغو مجوزشان است که این کار ارتباط به حوزه اجرا دارد .
مجلس خیلی ریز وارد این حوزه های اجرایی نمی شود .
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که گردش مالی موسسات و آموزشگاه های کنکور سالانه بیش از 10 هزار میلیارد تومان است که عددی کمی هم نیست ، افزود : تعداد این موسسات با مجوز رسمی زیاد است و مجلس نمی تواند بگوید هیچ کلاس کنکوری برگزار نشده و هیچ آموزشکده ای نباشد ، قاعدتا مجلس وارد این بحث ها نمی شود ، چون ارتباط به حوزه اجرا دارد و دولت باید تصمیم گیری کند .
البته آموزش و پرورش هم باید با مراقبت های لازم اراده کند ، پای کار آید ، اسیر و فریب القائات بیرون نشود و روی توانمندی های خودش حسایبکند یعنی خودباوی ایجاد شده که می تواند ، این خود باوری خیلی مهم است .
زاهدی در مورد پیگیری های کمیسیون آموزش برای بهبود وضعیت معیشت فرهنگیان و همچنین تبدیل وضعیت استخدامی معلمان حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی گفت : بحث های مربوط به آموزش و پرورش ابعاد مختلفی دارد که مهمترین آن اجرای نظام رتبه بندی فرهنگیان است .
در ابتدای دوره ریاست جمهوری آقای روحانی در دولت یازدهم آقای انصاری معاون پارلمانی وقت در مجلس به صراحت گفت که تا 6 ماه دیگر نظام رتبه بندی اجرا می شود که هنوز این اتفاق رخ نداد ، نباید اینطور با فرهنگیان رفتار کرد که درست نیست .
وی با بیان اینکه مطالبه دیگر درباره پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگیان در سال 97 است ، افزود : مطالبه دیگر تعیین تکلیف میزان پرداخت حقوق سرباز معلم است ، بحث دیگر آن است که حقوق سرپرست یا معاون یک اداره به مراتب کمتر از حقوق مدیر یک مدرسه است که این باعث شده نیرو های قوی از دورن بدنه مدرسه وارد حوزه اداری نشوند ، چون حقوقشان کاهش پیدا می کند .
این یک آفت است و باید اصلاح ساختاری شود .
بحث دیگر در مورد پرداخت طلب ها به عنوان حق الزحمه امتحانات و حق التدریس ها باقی مانده از سال گذشته است .
با این مطالبات برای سال جاری حداقل حدود 10 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم که اگر پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی سال جاری هم به آن اضافه شود عدد بالاتری خواهد شد .
زاهدی درباره راهکار های پرداخت مطالبات فرهنگیان گفت : راهکار هایی در مجلس دیده شده که نمونه آن اختصاص یک درصد از سود شرکت های دولتی یا عمومی و برخی از نهاد های اقتصادی سودآور درون دولت و بانک ها به آموزش و پرورش است .
در صورت اجرای درست این مصوبه حداقل مبلغی بالغ بر 5000 میلیارد تومان حاصل می شود که عدد قابل توجهی است ، مابقی را هم دولت می تواند از منابع دیگر اختصاص دهد .
وی درباره راهکار های دیگر موجود برای اختصاص بودجه برای پرداخت مطالبات فرهنگیان گفت : همه دستگاه ها با کمبود بودجه مواجه اند و نمی توان از آن ها پولی گرفت پس باید خلق پول و درآمد کرد و بعد به آموزش و پرورش اختصاص داد ، اینکه می گوییم یک درصد درآمد بانک ها و شرکت ها به آموزش و پرورش داده شود به نوعی خلق درآمد است یا اینکه سه سال پیش مصوب کردیم که بخشی از عوارض گاز برای سیستم گرمایشی و سرمایش مدارس داده شود .
حتی از هر نخ سیگار وارداتی و تولید داخل عوارضی گرفته و به آموزش و پرورش داده می شود .
زاهدی درباره لزوم حل مشکلات فرهنگیان برای مقابله با جریان سازی های دشمنان خارجی گفت : بحث خارج کشور را باید از بحث داخل جدا کرد ، چون جریان اپوزوسیون و ضدانقلاب به همراه استکبارو صهیونست ها فرصت های خوب در درون کشور را به ضد ارزش تبدیل می کنند که نمونه آن سقوط پهپاد آمریکایی است .
آن ها هیچ گاه این موفقیت را به عنوان اقدام استقلال طلبانه قلمداد نمی کنند .
وی با تاکید بر اینکه قشر فرهنگی قشر نجیب ، بصیر ، آگاه و طرفدار نظام و انقلاب است ، افزود : نباید با فرهنگیان بدرفتاری شده و به آن ها وعده های توخالی داده شود ، لازم نبود 6 سال پیش آقای انصاری وعده اجرای نظام رتبه بندی را بدهد یا اینکه آقای فانی وزیر وقت آموزش و پرورش افزایش حقوق مقطعی را به نام نظام رتبه بندی تمام کنند در حالی که چیز دیگری است همچنین آقای بطحایی هم بگوید تمام هم و غم اش اجرای نظام رتبه بندی است ، اما یک مرتبه کنار رود یا کنار گذاشته شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
جوان
1398/05/22

اخیرا هم سخنگوی دولت گفته تا دو ماه دیگر در زمینه رتبه بندی کن فن یکون می شود که هنوز کاری نشده است .
زاهدی ادامه داد : باید از دادن وعده هایی که اجرایی نمی شود ، پرهیز کرد .
دولت می توانست بگوید مصمم به اجرای نظام رتبه بندی است ، اما توان مالی ندارد پس مصوب می کند ، اما سال اجرایی را مثلا سال 99 می گذارد .
پس با مردم صادقانه صحبت کنید نه اینکه فقط وعده دهید ، فرهنگیان از این برخورد ها دلخور می شوند .
وی در پایان گفت : اینکه معاون وزیری در پایان سال 96 بعد از بازنشستگی در یک وزارتخانه در نزدیک به یک میلیارد تومان پاداش پایان خدمت آن هم به صورت نقدی می گیرد و بعد دوباره سال بعد به صورت قراردادی مشغول به کار می شود ، اما از آن طرف فرهنگی برای گرفتن پاداش پایان خدمت حداکثر100 میلیون تومانی باید معطل باشد ناراحت کننده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
امتیاز
1398/05/22
> اصلاحات دفترچه انتخاب رشته کنکور منتشر شد اصلاحات دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 98 به همراه کدرشته محل های جدید در دو بخش با آزمون و بدون آزمون منتشر شد .
> اصلاحات دفترچه انتخاب رشته کنکور منتشر شد اصلاحات دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 98 به همراه کدرشته محل های جدید در دو بخش با آزمون و بدون آزمون منتشر شد .
اصلاحات و جداول کدرشته های جدید برای انتخاب رشته محل ها با آزمون و بدون آزمون (صرفا با سوابق تحصیلی) در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است .
بر اساس اصلاحات اعلام شده برخی از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ظرفیت جدید اعلام کرده اند و داوطلبان می توانند در صورت تمایل ، کدرشته های جدید را انتخاب کنند .
آزمون سراسری سال 98 در روزهای13 و 14 تیرماه برگزار شد و بیش از یک میلیون و 119 هزار داوطلب در این آزمون شرکت کرده اند .
کارنامه نتایج اولیه کنکور 98 ، 15 مردادماه منتشر شده است و بیش از 832 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شده اند .
تمامی داوطلبان مجاز به انتخاب رشته تا پنجشنبه 24 مردادماه فرصت دارند نسبت به انتخاب 150 کد رشته اقدام کنند .
همچنین تمامی افراد متقاضی که در آزمون شرکت کرده یا نکرده اند نیز می توانند کدرشته محل های بدون آزمون اعلام شده از سوی سازمان سنجش را انتخاب کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
دنیای اقتصاد
1398/05/21
> ایسنا : کارشناس مشاوره اداره کل آموزش و پرورش خوزستان گفت : داوطلبان کنکور سراسری ، علاقه مندی خود را به عنوان فاکتور اصلی انتخاب رشته در نظر بگیرند .
> در انتخاب رشته به این نکات توجه کنید ایسنا : کارشناس مشاوره اداره کل آموزش و پرورش خوزستان گفت : داوطلبان کنکور سراسری ، علاقه مندی خود را به عنوان فاکتور اصلی انتخاب رشته در نظر بگیرند .
سید علی اکبر میرابراهیمی اظهار کرد : هر داوطلبی قبل از اقدام به انتخاب رشته باید دفترچه شماره دو را دریافت و مطالعه کند و اطلاعاتی در خصوص رشته ها و دانشگاه های مختلف روزانه ، نوبت دوم ، غیرانتفاعی ، آزاد ، پیام نور ، پردیس خودگردان ، ظرفیت های مازاد و .
را دریافت کند .
وی افزود : هر داوطلب مجاز به انتخاب 150 رشته است و معمولا براساس رتبه ای که کسب کرده است ، اقدام به انتخاب رشته می کند .
داوطلبان باید دقت کنند که مجاز به انتخاب چه دوره ای (روزانه ، دانشگاه فرهنگیان ، نوبت دوم ، پیام نور ، آزاد ، غیرانتفاعی و .
) هستند و براساس تراز و رتبه خود انتخاب رشته کنند؛ چه بسا برخی از داوطلبان کد رشته های دانشگاه های روزانه را استخراج کنند درحالی که ممکن است مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه نباشند و تنها وقت خود را اتلاف کرده باشند .
این کارشناس مشاوره بیان کرد : پیشنهاد می شود داوطلبان انتخاب های خود را بر اساس چند معیار و نکته در نظر گیرند؛ دو نوع انتخاب وجود دارد که شامل انتخاب های خوشبینانه که برای هر داوطلب وجود دارد و انتخاب های منطقی است .
انتخاب های خوشبینانه یعنی 20 درصد از انتخاب های اول خود را به انتخاب هایی اختصاص دهند که احتمال قبولی در آن کمتر است .
اما انتخاب های واقع بینانه و منطقی شامل رشته هایی است که بر اساس رتبه داوطلب ، شانس قبولی در این رشته ها بیشتر است و اطمینان نسبی وجود دارد که داوطلب در این رشته ها پذیرفته شود .
میرابراهیمی گفت : بهتر است داوطلبان بخش زیادی از انتخاب ها را به رشته هایی که احتمال قبولی در آن وجود دارد اختصاص دهند و صرفا براساس علاقه مندی های خود انتخاب رشته کنند .
علاقه مندی به عنوان فاکتور مهم در انتخاب رشته داوطلب در نظر گرفته شده است .
وی عنوان کرد : علاوه برعلاقه مندی باید به چند مورد دیگر نیز توجه کرد که مهم ترین آن توجه به روحیه داوطلب است؛ به عنوان مثال داوطلبی که نمی تواند در محیط بیمارستانی شاغل شود نباید رشته های پزشکی و پیراپزشکی را انتخاب کند .
همچنین داوطلبان باید به مسافت ها توجه کنند؛ به عنوان مثال برخی از داوطلبان ، دانشگاه های شهرهای دور از محل زندگی خود را صرفا به خاطر علاقه به رشته تحصیلی انتخاب می کنند و بعد از مدتی با مشکلات روحی ، دلتنگی و دوری از خانواده ، هزینه های رفت و آمد ، مشکلات مربوط به خوابگاه ، اختلافات فرهنگی ، کمبود امکانات و .
روبرو می شوند .
کارشناس مشاوره اداره کل آموزش و پرورش خوزستان افزود : توصیه دیگر به داوطلبانی است که قصد انتخاب دانشگاه های غیر روزانه را دارند که باید به هزینه شهریه دانشگاه ها توجه کنند .
فاکتور مهم دیگر توجه به بازار کار رشته انتخابی است؛ برخی رشته ها ممکن است بازار کار خوبی نداشته باشند ، بنابراین بررسی وضعیت بازار کار رشته ها از اهمیت زیادی برخوردار است .
میرابراهیمی بیان کرد : داوطلبانی که رشته های بومی ، ناحیه ای و کشوری را بدون در نظر گرفتن قطب و بوم خود انتخاب می کنند توجه داشته باشند ممکن است در آینده با کاهش موفقیت در رشته انتخابی مواجه شوند .
همچنین برخی از رشته های خاص نیاز به مصاحبه و یا آزمون عملی دارد؛ به عنوان مثال رشته های تربیت معلم ، رشته های هنر و .
؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
دنیای اقتصاد
1398/05/21
بنابراین داوطلب باید خود را برای مصاحبه آماده کند .
وی ادامه داد : داوطلبان باید توجه کنند که در حال حاضر معتبرترین پایگاه های انتخاب رشته کنکور ، 36 پایگاهی هستند که تحت نظر آموزش و پرورش استان فعالیت می کنند .
متاسفانه در سطح استان مکان های مختلف بدون مجوز رسمی ، مشاوره های کنکوری ارائه می دهند .
این کارشناس مشاوره با بیان اینکه 24 مرداد آخرین مهلت انتخاب رشته است ، گفت : ثبت کردن کد رشته ها از اهمیت بالایی برخوردار است ، چرا که بعضا مشاهده شده برخی داوطلبان با ثبت اشتباه کدرشته توسط کافی نت ها یا اشخاصی که صلاحیت قانونی ندارند ، روبرو شده اند و در نتیجه داوطلب در رشته های نامرتبط قبول می شود .
بنابراین به داوطلبان توصیه می شود کدرشته محل را در مکان های معتبر ثبت کنند ، انتخاب های خود را چک کنند و تا زمانی که فرصت ویرایش وجود دارد ، کد رشته محل های انتخابی خود را با دقت ویرایش کنند .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : آموزش و پرورش آموزش و پرورش استان چک کنکور مصاحبه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
بهار
1398/05/21
> گروه جامعه : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با تشریح جزئیات انتخاب رشته مجازین کنکور 98 گفت : داوطلبان مجاز از امروز 20 مرداد می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند .
> دکتر حسین توکلی با بیان این مطلب اظهار کرد : نتیجه اولیه آزمون سراسری سال 98 روز سه شنبه 15 مرداد 98 به صورت کارنامه ، روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت و آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی پذیرش با آزمون شدند ، لازم است برای انتخاب رشته ، دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) آزمون سراسری سال 1398 را مطالعه کرده و مراحل انتخاب رشته را انجام دهند .
وی در ادامه تصریح کرد : دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (دفترچه شماره 2) هر یک از گروه های آزمایشی (شامل رشته های پذیرش با آزمون) نیز از روز پنجشنبه 17 مرداد 98 بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده شد و هر یک از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و یا زبان های خارجی که مجاز به انتخاب رشته شده اند ، می توانند دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی ذیربط را از طریق سایت سازمان سنجش دریافت کنند .
توکلی گفت : داوطلبان ابتدا کدرشته های مورد علاقه را به ترتیب ابتدا در فرم پیش نویس ثبت کنند و پس از اطمینان از صحت آن ، از امروز 20 مرداد تا 24 مرداد 98 بر اساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته که بر روی سایت سازمان سنجش درج شده است ، با وارد کردن کد کاربردی ، کد رهیگری ، کد کارنامه و یا شماره پیگیری نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور افزود : داوطلب پس از تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی کنکور 98 یک شماره 15 رقمی به عنوان رسید دریافت می کند که لازم است آن را نزد خود نگهداری کند .
به گفته وی ، سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل های با آزمون «گروه علوم تجربی» بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده و سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل های با آزمون «گروه ریاضی و فنی» ، «گروه هنر» و «گروه زبان های خارجی» نیز روز گذشته شنبه 19 مرداد بر روی سایت این سازمان فعال شد .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور افزود : هر داوطلب می تواند در سیستم انتخاب رشته مجازی با هزینه 75 هزار ریال (7 هزار و 500 تومان) تا 250 کدرشته انتخابی را با توجه به رتبه و نمره در زیر گروه ها و سهمیه ها انتخاب کند و شانس قبولی خود را بررسی کند .
وی گفت : انتخاب رشته در رشته های بدون آزمون (پذیرش با سوابق تحصیلی) نیز از 17 اسفند 97 آغاز شده است و تا 28 شهریور 98 ادامه دارد .
برخی از دانش آموزان که تاکنون نمرات خود را دریافت نکرده بودند نیز اکنون می توانند در فرآیند انتخاب رشته شرکت کنند .
امکان انتخاب 100 کدرشته محل در رشته های بدون آزمون وجود دارد .
توکلی افزود : داوطلبانی که در زمان ثبت نام و انتخاب رشته ، دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی ها را انتخاب نکرده اند ، نیز می توانند در صورت مجاز بودن ، پس از پرداخت وجه مورد نیاز ، رشته های مرتبط با این مراکز را انتخاب کنند و انتخاب رشته در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی بر اساس ضوابط اعلام شده صورت می گیرد .
وی تاکید کرد : در کنکور سال 98 پذیرش به صورت نیمه متمرکز وجود ندارد و تنها رشته های با شرایط خاص از جمله هنر و علوم ورزشی دارای بخش عملی هستند اما پذیرش به صورت متمرکز خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
دنیای اقتصاد
1398/05/20
> ایرنا : فرآیند انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1398 از دقایقی پیش برای بیش از 832 هزار داوطلب مجاز ، آغاز و به مدت پنج روز در سایت سازمان سنجش آموزش کشور ادامه دارد .
> انتخاب رشته کنکور سراسری 98 آغاز شد ایرنا : فرآیند انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1398 از دقایقی پیش برای بیش از 832 هزار داوطلب مجاز ، آغاز و به مدت پنج روز در سایت سازمان سنجش آموزش کشور ادامه دارد .
هفته گذشته نتایج اولیه کنکور سراسری با مجاز شدن 832 هزار و 289 نفر در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد .
دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری نیز از روز پنج شنبه 17 مردادماه در اختیار داوطلبان قرار گرفت و از امروز 20 مردادماه فرآیند انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد .
داوطلبان امروز یکشنبه می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به انتخاب 150 کد رشته محل به ترتیب اولویت علاقه اقدام کنند .
نکته حائز اهمیت در انتخاب رشته این است که داوطلبان مجاز نشده و داوطلبانی که در کنکور سراسری امسال ثبت نام نکرده اند امکان انتخاب رشته در پذیرش های بدون آزمون دانشگاه ها را دارند .
این ثبت نام در سایت سازمان سنجش آموزش کشور از اسفند گذشته آغاز شده است و تا شهریورماه 98 ادامه دارد .
آزمون سراسری سال 98 در روزهای 13 و 14 تیرماه با شرکت یک میلیون و 119 هزار و 411 نفر در 381 شهرستان و 19 کشور خارجی برگزار شد و آزمون امسال 65 هزار نفر نسبت به سال گذشته افزایش داوطلب داشت .
از کل داوطلبان یک میلیون و 18 هزار نفر در کنکور حاضر شدند و 9 درصد غایب امتحان اعلام شد .
از مجموع این داوطلبان 577 هزار نفر نظام قدیم و 542 هزار نفر نظام جدید بودند .
همچنین از مجموع 767 هزار نفر ظرفیت ، 596 هزار نفر ظرفیت برای رشته های دارای سوابق تحصیلی و 171 هزار نفر برای رشته های با آزمون در نظر گرفته شده است .
امسال 128 هزار نفر در دوره های روزانه ، 359 هزار نفر در دانشگاه پیام نور ، 218 هزار نفر در دانشگاه های غیردولتی ، و 24 هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته می شوند .
داوطلبان در فرآیند انتخاب رشته ، دو بخش انتخاب رشته با آزمون و سوابق تحصیلی را مشاهده می کنند که تمام داوطلبان در رشته های با سوابق تحصیلی مجاز به انتخاب رشته شدند و داوطلبان حتی اگر غائب امتحان هستند در رشته های با سوابق تحصیلی می توانند انتخاب رشته کنند .
سیستم نرم افزار انتخاب رشته مجازی از امروز یا فردا در سایت سازمان سنجش فعال می شود و داوطلبان با پرداخت مبلغی هفت هزار و 500 می توانند از این نرم افزار استفاده کنند .
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا گفت : یک میلیون و 119 هزار و 411 داوطلب امسال برای شرکت در رشته های تحصیلی با آزمون ثبت نام کردند که از این تعداد 649 هزار و 48 نفر زن و 470 هزار و 363 نفر مرد هستند .
وی افزود : از مجموع یک میلیون و 119 هزار و 411 نفر داوطلب ثبت نام کننده ، تعداد یک میلیون و 18 هزار و 703 داوطلب در آزمون شرکت کردند که از این تعداد 594 هزار و 71 نفر زن و 424 هزار و 632 نفر مرد بودند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد : بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده ، برای تعداد یک میلیون و 18 هزار و 703 داوطلب حاضر در کنکور ، نتیجه آزمون به صورت کارنامه تنظیم و کارنامه تمام داوطلبان حاضر در جلسه آزمون بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
دنیای اقتصاد
1398/05/20

این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : دانشگاه پیام نور سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کنکور نرم افزار.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پیام نور
بهار
1398/05/20
> گروه جامعه : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با تشریح جزئیات انتخاب رشته مجازین کنکور 98 گفت : داوطلبان مجاز از امروز 20 مرداد می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند .
> دکتر حسین توکلی با بیان این مطلب اظهار کرد : نتیجه اولیه آزمون سراسری سال 98 روز سه شنبه 15 مرداد 98 به صورت کارنامه ، روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت و آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی پذیرش با آزمون شدند ، لازم است برای انتخاب رشته ، دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) آزمون سراسری سال 1398 را مطالعه کرده و مراحل انتخاب رشته را انجام دهند .
وی در ادامه تصریح کرد : دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (دفترچه شماره 2) هر یک از گروه های آزمایشی (شامل رشته های پذیرش با آزمون) نیز از روز پنجشنبه 17 مرداد 98 بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده شد و هر یک از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و یا زبان های خارجی که مجاز به انتخاب رشته شده اند ، می توانند دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی ذیربط را از طریق سایت سازمان سنجش دریافت کنند .
توکلی گفت : داوطلبان ابتدا کدرشته های مورد علاقه را به ترتیب ابتدا در فرم پیش نویس ثبت کنند و پس از اطمینان از صحت آن ، از امروز 20 مرداد تا 24 مرداد 98 بر اساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته که بر روی سایت سازمان سنجش درج شده است ، با وارد کردن کد کاربردی ، کد رهیگری ، کد کارنامه و یا شماره پیگیری نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور افزود : داوطلب پس از تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی کنکور 98 یک شماره 15 رقمی به عنوان رسید دریافت می کند که لازم است آن را نزد خود نگهداری کند .
به گفته وی ، سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل های با آزمون «گروه علوم تجربی» بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده و سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل های با آزمون «گروه ریاضی و فنی» ، «گروه هنر» و «گروه زبان های خارجی» نیز روز گذشته شنبه 19 مرداد بر روی سایت این سازمان فعال شد .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور افزود : هر داوطلب می تواند در سیستم انتخاب رشته مجازی با هزینه 75 هزار ریال (7 هزار و 500 تومان) تا 250 کدرشته انتخابی را با توجه به رتبه و نمره در زیر گروه ها و سهمیه ها انتخاب کند و شانس قبولی خود را بررسی کند .
وی گفت : انتخاب رشته در رشته های بدون آزمون (پذیرش با سوابق تحصیلی) نیز از 17 اسفند 97 آغاز شده است و تا 28 شهریور 98 ادامه دارد .
برخی از دانش آموزان که تاکنون نمرات خود را دریافت نکرده بودند نیز اکنون می توانند در فرآیند انتخاب رشته شرکت کنند .
امکان انتخاب 100 کدرشته محل در رشته های بدون آزمون وجود دارد .
توکلی افزود : داوطلبانی که در زمان ثبت نام و انتخاب رشته ، دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی ها را انتخاب نکرده اند ، نیز می توانند در صورت مجاز بودن ، پس از پرداخت وجه مورد نیاز ، رشته های مرتبط با این مراکز را انتخاب کنند و انتخاب رشته در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی بر اساس ضوابط اعلام شده صورت می گیرد .
وی تاکید کرد : در کنکور سال 98 پذیرش به صورت نیمه متمرکز وجود ندارد و تنها رشته های با شرایط خاص از جمله هنر و علوم ورزشی دارای بخش عملی هستند اما پذیرش به صورت متمرکز خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خراسان
1398/05/22
> اکبری کمبود نیروی انسانی ، مهم ترین دغدغه آموزش و پرورش است و دانشگاه فرهنگیان محلی برای جبران این کمبودها به شمار می رود.
> اکبری کمبود نیروی انسانی ، مهم ترین دغدغه آموزش و پرورش است و دانشگاه فرهنگیان محلی برای جبران این کمبودها به شمار می رود .
مدتی پس از تعطیلی چند ساله مراکز تربیت معلم ، دوباره تمرکز و توجه به این دانشگاه ها بیشتر و مراکز تربیت معلم دختران و پسران بیرجند و مرکز تربیت معلم فردوس راه اندازی شد و با دریافت کد رشته جذب دانشجو انجام می شود .
در این میان مراکز قاین برای امسال کد رشته نگرفت و آن طور که رئیس دانشگاه فرهنگیان استان به خبرنگار ما گفت : جذب دانشجو در این مراکز نیازمند فعال شدن کد رشته بود که این مهم محقق نشد و جذب دانشجو فقط برای استخدام پیمانی ماده 28 خواهد بود .
به گفته دکتر «مهدی زاده» ، برای امسال دانشگاه فرهنگیان استان مجوز جذب 402 دانشجو را دریافت کرد که احتمال افزایش آن برای تکمیل ظرفیت وجود دارد .
دانشگاه فرهنگیان استان در چهار رشته آموزش ابتدایی ، تاریخ ، جغرافیا و علوم اجتماعی اقدام به جذب دانشجو می کند و با اقداماتی که انجام شد توانستیم کد رشته برای مرکز تربیت معلم فردوس دریافت کنیم و دانشجویان می توانند در رشته علوم تربیتی گرایش آموزش ابتدایی تحصیل کنند .
به گفته وی ، برای امسال پیش بینی می شود که 66 تا 70 دانشجو در این مرکز جذب شوند اما در قاین با وجود تامین زیرساخت ها نتوانستیم کد رشته بگیریم البته برای جذب دانشجو در این مرکز باید مجوز سازمان مرکزی و تصویب هیئت امنا را داشته باشیم و شورای گسترش آموزش عالی آن را تایید کند که برای امسال این اتفاق نیفتاد و در این مرکز مهارت آموزان استخدام پیمانی ماده 28 طی دوره یک ساله تحت آموزش قرار می گیرند .
نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس نیز با اشاره به این که کد رشته را باید شورای گسترش تایید می کرد ، گفت : باید جلسه ای تشکیل می شد و دانشگاه فرهنگیان مرکز به دفاع می پرداخت اما هنوز جلسه ای با این مضمون تشکیل نشده است .
به گفته «فلاحتی» ، بنابراین برای امسال جذب دانشجو در مراکز قاین انجام نمی شود و فقط مهارت آموزان پیمانی ماده 28 که پذیرفته می شوند دوره یک ساله خود را طی خواهند کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه فرهیختگان
1398/05/22
> رضا اسدی فرد ، مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تامین 40 درصدی هزینه خدمات آزمایشگاهی برای دانشجویان دکتری و محققان پسا دکتری کشور خبر داد.
> رضا اسدی فرد ، مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تامین 40 درصدی هزینه خدمات آزمایشگاهی برای دانشجویان دکتری و محققان پسا دکتری کشور خبر داد .
اسدی فرد در ادامه عنوان کرد : «هر دانشجوی دکتری و محقق پسا دکتری پس از ثبت نام و دریافت اعتبار طرح «تخفیف ویژه دانشجویان دکتری و پسا دکتری داخل کشور» می تواند با ارائه کارت ملی تا سقف اعتبار 20 میلیون ریال از خدمات بیش از 500 مرکز آزمایشگاهی عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی با تخفیف 40 درصدی استفاده کند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
ابتکار
1398/05/22
> یک کارشناس حوزه کار معتقد است دانشجویان قبل از فارغ التحصیلی باید از طریق کارآموزی و کارورزی مهار ت های مورد نیاز برای ورود به بازار کار را فرا گیرند.
> یک کارشناس حوزه کار معتقد است دانشجویان قبل از فارغ التحصیلی باید از طریق کارآموزی و کارورزی مهار ت های مورد نیاز برای ورود به بازار کار را فرا گیرند .
به گزارش ایسنا ، عبدالله مختاری درباره کارآموزی فارغ التحصیلان دانشگاهی پیش از ورود به بازار کار گفت : دانشجویان قبل از ورود به بازار کار باید با مهارت های لازم آشنا شوند تا پس از فارغ التحصیلی از عهده راه اندازی یک کسب و کار برآیند و اگر نزد بنگاه های تولیدی کارآموزی کنند در جذب آنها به بازار کار اثرگذار است .
وی اجرای طرح کارورزی به شرط آنکه مورد سوءاستفاده ابزاری قرار نگیرد و حقوق افراد اعم از حق بیمه و دستمزد و حداقل های قانون کار در آن رعایت شود را مورد پذیرش قرار داد و گفت : ماده 148 قانون کار صراحتا بر بیمه نیروی کار تاکید کرده است تا اگر حین کار برای فرد اتفاقی افتاد هم کارگر و هم کارفرما تحت پوشش حمایتی قرار گیرند .
اگر در اجرای طرح کارورزی موضوع بیمه اجتماعی مخصوصا بیمه حوادث دیده شود هم انگیزه نیروی کار را بالا می برد .
در طرح هایی مثل کارورزی ، کارآموزی و استاد شاگردی باید حداقل های قانون کار رعایت و با درنظر گرفتن معیشت فرد ، دستمزدی شایسته برای او تعریف شود .
همچنین باید به کارفرما مزایای بیمه ای و مالیاتی اختصاص یابد تا به ارزش کار نیروی کار خود پی ببرد و به تبع آن نیروی کار نیز به کارفرما اعتماد پیدا کرده و تجربه کسب می کند .
عبدالله مختاری ، یک کارشناس حوزه کار با بیان اینکه آموزش در حین کار زمانی خوب است که برایش ارزش قائل شویم ، اظهار کرد : اگر هزار بار مهارت به دست آوریم ولی کار را به چشم حقارت ببینیم ارزشی ندارد .
باید برای کار ارزش قائل شویم و به کارهای یدی بیشتر حقوق بدهیم .
بر اساس این گزارش ، در حالی که بخش اعظمی از فارغ التحصیلان با چالش بی مهارتی در بازار کار مواجه هستند ، آمارها نشان می دهد بیش از 40 درصد افرادی که به قصد اشتغال وارد دوره های مهارتی می شوند ، در راهیابی به بازار کار موفق ترند .
کارشناسان معتقدند پیوند میان آموزش با نیاز بازار کار موجب می شود تا دانشجویان پس از فارغ التحصیلی شغل مورد نظر خود را سریع تر پیدا کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه مردم سالاری
1398/05/22
> معاون بین الملل دانشگاه تهران ضمن انتقاد از سختگیری های بی مورد برای اعزام اعضای هیات علمی به فرصت های مطالعاتی این مساله را ناشی از بی اعتمادی و امنیتی شدن ها دانست و گفت : با اعتماد به دانشمندان و محققان جوان کشور می توان برای آینده به درستی برنامه ریزی کرد.
> معاون بین الملل دانشگاه تهران ضمن انتقاد از سختگیری های بی مورد برای اعزام اعضای هیات علمی به فرصت های مطالعاتی این مساله را ناشی از بی اعتمادی و امنیتی شدن ها دانست و گفت : با اعتماد به دانشمندان و محققان جوان کشور می توان برای آینده به درستی برنامه ریزی کرد .
دکتر محمدباقر قهرمانی در گفت وگو با ایسنا ، با تاکید بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت های لازم برای تبادلات مشترک علمی در ادامه اظهار کرد : تاثیر تحریم بر روابط بین المللی علمی مستقیم و غیرمستقیم است حال آن که پیشرفت های دانشگاهی در کشور سبب شده است که مجموعه دانشگاه ها و موسسات پژوهشی بین المللی به همکاری با مجموعه دانشمندان ما علاقه مند باشند و در مذاکرات مختلف به تحریم های آمریکا معترضند .
وی حضور دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران در مجامع علمی جهانی را فرصت خوبی برای تبادل علمی میان کشورها برشمرد و افزود : این تبادلات علمی به رشد دانشگاه تهران و موسسات پژوهشی ذکر شده کمک شایانی می کند .
معاون بین الملل دانشگاه تهران با اشاره به اختصاص دادن اعتبار DAAD با هدف حمایت مالی جهت حضور در مرکز پژوهشی آلمان گفت : در مصاحبه های علمی میانگین دانشجویان ایرانی بالاتر از دیگر دانشجویان جهان گزارش شده است که این افتخاری برای مجموعه آموزشی کشور است .
دکتر قهرمانی با ابراز خرسندی از بالاتر بودن میانگین کیفیت و توانایی علمی دانشجویان ایرانی از دیگر کشورها افزود : یک رئیس جدید دانشگاه فنی آلمان در سفر به ایران در ابتدای آغاز مسئولیت خویش عنوان کرد که من با تجربه مثبت و ارزشمند همکاری با دانشجویان و متخصصین ایرانی به کشور شما آمده ام که این موضوع را اعلام کنم و بتوانیم ارتباط علمی دانشگاهی داشته باشیم .
در ایران تجارب مثبت خوبی را کسب می کنم از این رو می کوشم با ایران ارتباطات علمی بیشتری داشته باشم .
وی توجه دانشمندان دنیا به مجموعه علمی کشور را مایه افتخار دانست و گفت : سال تحصیلی گذشته قرارداد تفاهم نامه «آراسموس پلاس» به حدود 40 رسید (10 برابر 2 سال گذشته) که این در شرایطی است که در این دوران ایران وضعیت تحریمی سختی را تجربه می کند .
معاون بین الملل دانشگاه تهران با اعتقاد به این که ارتباط علمی با ایران هم به نفع کشور و هم به نفع دانشگاه های دنیاست ، خاطرنشان کرد : ایران از پایه های موفق و پیشرو علم در جهان است البته باید در چرخه داخلی هم بکوشیم تا میان این دانش و اقتصاد و تولید پیوند محکم و با ثباتی ایجاد کنیم .
تا توسعه پایدار جمهوری اسلامی را تضمین کرده باشیم .
دکتر قهرمانی با بیان این که حدود یک سوم مقالات علمی دانشگاه تهران با همکاری مجامع بین المللی دنیاست ، افزود : در حدود 1900 دانشجوی بین المللی از کشورهای مختلف جهان برای شرکت در دوره های بدون منتج به مدرک نظیر زبان فارسی و دوره های آموزشی و کارآموزی با مرکزیت دانشگاه تهران داشتیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جوان
1398/05/21
> اثری که در معرفی آن سخن می رود ، حاوی اشاره ها و تحلیل هایی مفید در باب تاریخچه جنبش دانشجویی در ایران است .
> سرویس تاریخ جوان آنلاین : مؤلف ارجمند کتاب جناب دکتر شهریار زرشناس ، ابتدا با بررسی ادوار گوناگون جنبش دانشجویی در خارج از کشور ، فراز و فرود های این حرکت در داخل کشور را به روایت و تحلیل نشسته و آن را باز شناسانده است .
زرشناس در دیباچه این اثر درباره محتوای آن چنین نگاشته است : «در سلسله مباحثی که از این پس ارائه خواهد شد قصد دارم به بررسی سیر و تاریخچه جنبش دانشجویی در ایران قبل و بعد از انقلاب بپردازم .
طرح بحث و بررسی جنبش دانشجویی بدون ارائه چشم اندازی [هر چند مجمل و مختصر]از کلیات و ویژگی های نظام آموزش عالی مدرن در غرب و نیز تاریخچه حضور آن در ایران امری ناقص و نارساست .
از این رو ابتدا به ارائه گزارشی مختصر از مختصات و ویژگی های نظام آموزش مدرن در غرب و صورت وارداتی آن در ایران می پردازم و بررسی ادوار جنبش دانشجویی در ایران را از گفتار بعدی پی می گیرم .
روشن است که از قرن هفدهم میلادی به بعد و با ظهور (انقلاب صنعتی) و گسترش دامنه تکنولوژی و علوم مدرن ، دانشگاه ها و کلیت نظام آموزشی عالی و نیز آموزش مقدماتی و متوسط [آنگونه که در بوروکراسی مدرن غربی تعریف می گردید]نقش مهم و محوری در انتقال مفروضات سکولاریستی و مشهورات اومانیستی و انتقال بینش مکانیکی ماشین علوم جدید به همه اقشار و گروه های اجتماعی به عنوان جهان بینی غالب را بر عهده گرفتند .
از دیگر وظایف این نظام آموزش مدرنیستی ای که پدید آمده بود و تدریجاً بسط می یافت ، تربیت افراد مأنوس با تکنوکراسی ، بوروکراسی و بینش و اخلاقیات مدرنیستی جهت گرداندن ساختار اداری و صنعتی و نظام تمدن غرب مدرن بود .
بنابراین ویژگی های نظام آموزش عالی مدرن آنگونه که پس از رنسانس و به ویژه از قرن هفدهم به بعد پدید آمده است را می توان اینگونه برشمرد : 1 نظام آموزش عالی مدرن به منظور ترویج جهان بینی اومانیستی و القای مفروضات مدرنیستی تأسیس گردید .
2 وظیفه دیگر آن تربیت نیروی کارپرورده شده برای چرخاندن تکنوکراسی و بوروکراسی مدرن بود .
3 نظام آموزش عالی جدید صبغه سکولاریستی داشت و اساس آن بر تفسیر اومانیستی از هستی و تعریف مکانیکی ماشینی از بشر و گونه ای رویکرد ماتریالیستی قرار داشت .
4 نظام آموزش دانشگاهی مدرن در غرب تدریجاً جانشین نقش محوری کلیسا ها گردید و کوشش گسترده ای به عمل آمد تا «ساینتیست های سکولار» به جای روحانیون و علمای مذهبی به عنوان «گروه مرجع» مطرح گردند .
5 نظام آموزش مدرن با شعار «تقَدس زدایی» سر ستیز با هر نوع اعتقاد دینی و معنوی را داشت و اگر چه شعار های تقدس زدایی سر می داد؛ رویکرد پوزیتیویستی علوم جدید و گرایش های ناسوتی ، بشرانگارانه و سکولار آن را به عنوان امور «مقدس» مطرح می کرد .
6 نظام آموزش عالی مدرن پس از قرن هفدهم نقش بسیار عمده ای در بسط و تعمیق دین زدایی و سنت ستیزی خرافه نامیدن باور های مذهبی و مطلق و غیرقابل خدشه دانستن «فرضیه های متغیر حسی تجربی» تحت عنوان «علم» بازی کرد .
7 از قرن بیستم و با گرفتار آمدن رویکرد پوزیتیویستی در بن بست و بحران ناشی از عدم ظرفیت وجودی برای درک حقایق عالم و فهم شئون و مراتب هستی ، تدریجاً و با ظهور آرای «توماس کوهن» و «فایرابند» در فلسفه علم و نگرش «مکتب فرانکفورت» به قلمرو علوم انسانی و بحران فیزیک کلاسیک نیوتنی و ظهور آرای «ماکس پلانک» و رویکرد فیزیک کوانتومی؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جوان
1398/05/21
علم جدید «Science» و نظام بسته و استبدادی آموزش دانشگاهی مدرن [که (نیچه) ، (فوکو) ، (آدرنو) و (ایوان ایلیچ) سخت بر آن تاخته بودند]با بحران جدی و فراگیری روبه رو گردید .
بحران نظام آموزش عالی مدرن در غرب پسامدرن امروز همچنان ادامه دارد و در کنار بحران های اجتماعی و اقتصادی و ایدئولوژیکی ناشی از حاکمیت سرمایه سالاری در غرب یکی از علل بروز ناآرامی ها و اعتراضات گسترده دانشجویی و غیردانشجویی نسبت به رویکرد آموزش دانشگاهی در دهه های 60 و 70 قرن بیستم بوده است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/05/21
> تسنیم : شرایط دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی برای جذب دانشجو اعلام شد که 15 شرط تخصصی ازجمله معدل ، سن و تراز علمی اعلام شده همچنین معیارهایی برای سلامت جسم و روان لحاظ شده است از توانایی گفتاری تا قد و وزن و نداشتن کراهت منظر .
> 15 شرط اختصاصی برای معلم شدن تسنیم : شرایط دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی برای جذب دانشجو اعلام شد که 15 شرط تخصصی ازجمله معدل ، سن و تراز علمی اعلام شده همچنین معیارهایی برای سلامت جسم و روان لحاظ شده است از توانایی گفتاری تا قد و وزن و نداشتن کراهت منظر .
دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی از طریق آزمون سراسری سال 98 برای پذیرش دانشجو اقدام می کنند ، طبق گفته های حسین خنیفر رییس دانشگاه فرهنگیان 25 هزار دانشجو از طریق کنکور سراسری پذیرش می شوند .
هم اکنون شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی اعلام شده است ، براین اساس وزارت آموزش و پرورش برای تامین و تربیت بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز به آموزشی خود متناسب با مبانی و ارزش های اسلامی در مقطع کارشناسی پیوسته برای دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی از میان داوطلبان واجد شرایط آزمون سراسری سال 98 دانشجو می پذیرد .
داوطلبان در صورت احراز صلاحیت های عمومی ، اختصاصی و سایر شرایط و ضوابط مندرج می توانند پس از انتخاب رشته و موفقیت در مراحل بررسی صلاحیت های عمومی ، اختصاصی و کسب بالاترین نمره علمی در مقایسه با سایر داوطلبان آزمون در کد رشته های انتخابی ، در صورت اعلام قبولی نهایی ادامه تحصیل دهند .
شیوه پذیرش؛ پذیرش بومی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به صورت بومی پذیری است و گزینش نهایی توسط سازمان سنجش آموزش کشور ، در هر یـک از کـدرشته محل ها با توجه به دامنه پذیرش که در ستون پردیس/ مخصوص داوطلبـان بومی/محـل خـدمت درج شـده انجام می شود .
داوطلبـان متقاضـی رشـته هـای موردنیـاز آموزش وپرورش دقت کنند چنانچه در یک کدرشته محل دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی بومی استانی درج شده باشد همه داوطلبان بومی آن استان می تواننـد در صورت تمایل با رعایت سایر شرایط و ضوابط مربوط ، آن را انتخاب کنند اگر بومی شهرستانی درج شده باشد همه داوطلبان بومی آن شهرسـتان و بخـش هـای تابعـه ، مجـاز بـه انتخاب کدرشته محل هستند بنابراین اگر از یک شهرستان فقط یک بخش در دامنه پذیرش درج شده باشد داوطلبان همان بخش و دهستان های مربوطه ، مجاز بـه انتخـاب کـدرشـته محل جهت استفاده از سهمیه بومی منطقه ای خواهند بود .
در کدرشته محل هایی که برای یک استان درج شده است محدودیتی برای انتخاب کدرشته محل توسط داوطلب بـومیآن استان وجود ندارد بنابراین در گزینش نهایی اولویت اول با داوطلبانی خواهد بود که بر اساس دامنه پذیرش مندرج برای آن کدرشته محل ، بومی بخش یا شهرسـتان و بخـش هـای تابعه آن تلقی می شوند .
چنانچه در یک کدرشته محل که پذیرش در آن ، به صورت بومی شهرستان یا بخش درجشده است ولی داوطلب واجد شرایط بر اسـاس دامنـه پـذیرش وجـود نداشته باشد ظرفیت خالی مانده آن کد رشته محل به داوطلبان بومی همان استان که کد رشته محل مزبور را انتخاب نمودهاند اختصاص می یابـد .
نیـاز آموزشـی محل خدمت مندرج در ستون پردیس/ مخصوص داوطلبان بومی/محل خدمت تحت هر شرایطی برای پذیرش استانی تغییر نمی یابد .
داوطلب پذیرفته شده نهایی مکلف است به مدت دو برابر طول تحصیل ، تعهد خدمت محضری برای خدمت در محل مذکور به آموزش وپرورش بسپارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/05/21

تعیین محل خدمت داوطلبان بر عهده آموزش وپرورش استان تعیین محـل خـدمت کـدرشـته محـل هـایی کـه بـه صـورت اسـتانی ، شهرستانی یا در یک بوم چندشهر/شهرستان/ منطقه است در اختیار اداره کل آموزش وپرورش استان مربوط استان بومی داوطلب خواهد بود کـه بعـد از فراغـت از تحصـیل بـه استناد ماده 3 قانون متعهدین خدمت به صورت قطعی اعلام خواهد شد .
عدم مراجعه به محل خدمت تعیین شده ، به منزله استنکاف از انجام تعهد تلقی خواهد شـد .
تعیـین محـل صـدورحکم آزمایشی در بین مناطق آموزشی تابعه جهت برقراری حقوق در طول تحصیل ، در اختیار اداره کل استان است .
چنانچه داوطلب مجـاز بـه انتخـاب کـدرشـته محـل هـای دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی باشد و اقدام به انتخاب کدرشته محل های این دانشگاه ها کند ، بر اساس ضوابط و مقررات از میـان واجـدین شـرایط درآزمون بر اساس اولویت های انتخابی تا دو برابر ظرفیت پذیرش ، برای انجام مصاحبه تخصصی و احراز صلاحیت های عمومی و تخصصی از سوی سازمان سنجش آموزش کشـور بـه آموزش وپرورش معرفی خواهند شد .
معرفی داوطلب جهت انجام مصاحبه تخصصی به منزله قبول نهایی در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تلقی نمی شود .
چنانچـه صـلاحیت هـای عمـومی و تخصصی داوطلب معرفی شده ، بعد از انجام مصاحبه تخصصی و بررسی صلاحیت های عمومی مورد تأیید آموزش وپرورش قرار گیرد ، سازمان سنجش آموزش کشور بر اسـاس ضـوابط مربوط و لحاظ کردن اولویت برمبنای دامنه پذیرش بومی بخش/شهرستان/استان توضیحات کد رشته محل مندرج در دفترچه آزمون و با درنظر گرفتن نمره علمـی نهـایی داوطلـب در مقایسه با سایر داوطلبان ، گزینش نهایی را انجام خواهد داد .
بنابراین موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی به منزله قبولی فـرد بـرای این دانشگاه ها نیست .
کسب نمره علمی بالاتر درگروه آزمایشی مربوط در مقایسه با سایر داوطلبان در کد رشته انتخابی طبق ضوابط سازمان سـنجش آمـوزش کشـور و بـا رعایـت شرایط و ضوابط آموزش وپرورش ، الزامی است .
حذف داوطلبانی که صلاحیت های آنها تأیید نمی شود داوطلبانی که صلاحیت های تخصصی یا عمومی آنان مورد تأیید آموزش وپرورش قرار نمی گیـرند از فراینـد گـزینش نهـایی بـرای دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی حذف خواهند شد .
شرایط عمومی تابعیت جمهوری اسـلامی ایـران .
اعتقـاد بـه دیـن مبـین اسـلام یـا یکـی از ادیـان شـناخته شـده در قـانون اساسـی جمهـوری اسـلامی ایـران .
التـزام بـه قـانون اساسـی جمهوری اسلامی ایران .
داشتن سلامت کامل روانـی ، جسـمانی و توانـایی انجـام وظـایف محولـه ، نداشـتن سـابقه محکومیـت جزایی یـا کیفـری مـؤثر ، عـدم اعتیـاد بـه مواد مخدر ، دخانیات و الکل و هر نوع مواد اعتیادآور .
داشتن گواهینامه پایان دوره پیش دانشگاهی داوطلبان نظام آموزشی قدیم یا متوسطه دوم نظام آموزشی جدید .
شرایط اختصاصی؛ سن ، معدل و تراز 6500 1 .
کسب حداقل نمره علمـی کـل 6500 و بـالاتر در زیرگـروه مربـوط جهـت مجـاز شـدن بـرای انتخـاب رشـته در گـروه آزمایشـی مربـوط در آزمـون سـراسری .
2 .
نداشتن هیچگونه رابطـه اسـتخدامی یـا تعهـد خـدمت دائم یـا موقـت بـه نهادهـا و سـازمان هـای دولتـی و غیردولتـی از آغـاز تـا پایـان دوره تحصـیل در دانشـگاه .
3 .
با توجـه بــه رای هیـئت عمــومی دیـوان عــدالت اداری بـه شــماره 1821 ، داشـتن حــداقل معـدل کــل 14 در دوره متوسـطه دوم معــدل سـه پایــه اول ، دوم و سـوم برای پــذیرش دانشجو ، ملاک عمل خواهـد بـود .
حـداقل معـدل کـل ، تحـت هـر شـرایطی تغییـر نخواهـد داشـت .
4 .
بـا رعایـت مـاده 42 و 43 قـانون مـدیریت خـدمات کشـوری ، داشـتن حـداکثر سـن 22 سـال تمـام در بـدو ورود بـه دانشـگاه متولدین اول مهر 74 به بعد دانشـگاه فرهنگیـان و دانشـگاه تربیـت دبیـر شـهیدرجایی الزامی است .
محاسـبه سـن هـر داوطلـب بـا توجـه بـه منـدرجات اصـل شناسـنامه ای اسـت کـه بـه اسـتناد آن در آزمـون ورودی ثبـت نـام مـی کنـد بنابراین تغییراتـی کـه پـس از ثبـت نـام در آزمون ، در مـدارک هـویتی ، بـه ویـژه تـاریخ تولـد داوطلـب بـه وجـود آمـده باشـد معتبـر نیسـت و در صـورت پذیرفتـه شـدن در آزمـون در هـر مرحلـه ای ، قبـولی وی لغـو خواهـد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/05/21

انجام خدمت سربازی یا سوابق کـاری و مـوارد دیگـر تحـت هـیچ شـرایطی بـه سـقف سـنی داوطلـب افـزوده نمـی شـود .
حـداکثر سـن ورود بـه دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تحــت هرشــرایطی تغییـر نخواهــد داشـت .
بومی بودن داوطلبان 5 .
بــومی بــودن داوطلـب درهریــک از کــدرشـته محــل هـای اعــلام شــده ازسـوی آمــوزش وپــرورش .
مـلاک هـای تعیـین بـومی بـودن داوطلبـان در هـر یـک از کـدرشـته محـل هـا بـه شـرح زیر است : الف : در صـورتیکـه محـل اخـذ مـدرک تحصـیلی پـیش دانشـگاهی و دو سـال آخـر دبیرسـتان بـرای داوطلبـان در یـک بخـش ، شـهر و یـا اسـتان باشـد داوطلـب بـومی آن بخـش ، شـهر و اسـتان تلقـی مـی شـود .
ب : درصـورتی کـه محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر داوطلـب در یـک بخـش ، شـهر و یـا اسـتان نباشـد ، بخـش ، شـهر و اسـتان محـل تولـد داوطلـب بـه عنـوان بخـش ، شـهر و اسـتان بـومی وی در نظر گرفتـه مـی شـود .
ج : داوطلبـانی کـه سـه سـال آخـر محـل تحصـیل را در خـارج از کشـور گذرانـده انـد ، اسـتان محـل تولـد ، اسـتان بـومی اینگونـه داوطلبـان تلقـی خواهد شد .
د : داوطلبانی کـه سـه سـال آخـر محـل تحصـیل را خـارج از کشـور گذرانـده انـد و همچنـین اسـتان تولـد او نیـز خـارج از کشـور بـوده اسـت ، اسـتان بـومی ایـن قبیل داوطلبان شـهر تهران خواهـد بود .
6 .
درصـورت وجـود مجـوز اسـتخدامی ، محـل صـدور حکـم اسـتخدام آزمایشـی همـان بخـش ، شـهر واسـتان بـومی داوطلـب بـوده کـه در سـتون محـل خـدمت دفترچـه آزمـون درج شـده اسـت .
مسـئولیت سـاماندهی و بـه کـارگیری بعـد از فراغـت ازتحصـیل بـه عهـده اداره کـل اسـتان خواهـد بـود .
تغییر محل خدمت تحت هر شرایطی ممنوع ! بـراین اسـاس تغییر سهمیه اسـتان محـل خـدمت قبـل از شـروع بـه کار و ایفـای تعهـد ، تحـت هـر شـرایط اعـم از تأهـل ، تجرد ، بعـد مسـافت ، تکفل ، سرپرسـتی خـانواده ، فـوت والـدین و .
ممنـوع است .
براساس رأی 30 مرداد 97 هیئت عمـومی دیـوان عـدالت اداری تعیـین خـدمت متعهـدین خـدمت پـس از فراغـت از تحصیل بـا آمـوزش وپـرورش خواهـد بـود بنـابراین درصـورت عـدم نیـاز درمحـل منـدرج در دفترچـه آزمـون ، اداره کـل آمـوزش وپـرورش اسـتان مجـاز بـه تعیـین محـل خدمت جدید درســطح اســتان خواهــد بــود .
7 .
دانشــجویان دوره روزانــه دانشــگاه هــا ورودی سال 96 و قبل از آن کــه بااســتفاده از قــانون آمــوزش رایگــان تحصــیل می کنند درصــورتی مــی تواننــد رشــته هــای موردنیــاز آمــوزش وپــرورش را انتخــاب کنند کــه قبــل از شــروع ثبــت نــام در آزمــون حــداکثر تــا تــاریخ 25 اسفند 97 انصراف دائم خـودر را بـه محـل تحصـیل اعـلام کرده و فـرم انصـراف قطعـی ازتحصـیل را دریافت کرده باشند .
معیارهای سلامت روانی و جسمانی برای معلم شدن 8 .
برخـورداری از سـلامت کامـل تـن و روان و شـرایط مناسـب جسـمانی بــرای حســن انجــام وظیفــه معلمــی بــه اســتناد بنــد ز مــاده42 قــانون مــدیریت خــدمات کشــوری و با توجه به رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و با تایید پزشک معتمد واجد شرایط آموزش و پرورش با ملاک ها و معیارهای زیر الزامی است : * توانایی و مهارت گفتاری : توانایی رعایت مخارج تمام حروف و ادای کلمات و عبارات به طور کامل و صحیح و نداشتن لکنت زبان به هر میزان .
* قدرت بینایی : قدرت دید هر چشم حداقل پنج دهم یا هر دو چشم بدون عینک و لنز حداقل ده بیستم و نداشتن کوررنگی و انحراف چشم ، هر نوع نقص میدان بینایی در یک یا هر دو چشم ، دوربینی غیرقابل درمان ، ونیستاگموس شدید هر دو چشم ، ضایعات وسیع شدید و غیرقابل درمان در هر دو قرنیه ، کوررنگی برای رشته های آموزش ابتدایی ، رشته های گروه هنر و رشته هایی که شناخت رنگ و طیف نوری در آنها ضروری است ممنوع بوده و در بقیه رشته ها بلامانع است ، نابینایی در یک چشم .
* قدرت شنوایی : توانایی شنیدن صداها و اطلاعات معمولی ، نداشتن نقص شنوایی ، کم شنوایی داوطلب نباید بیش از 30 دسیبل باشد .
* قد و وزن : با توجه به مقتضیات هر استان و متناسب با وظایف شغل معلمی به تشخیص اداره کل آموزش و پرورش استان مربوط ، طبق ضوابط و مقررات که در مرحله مصاحبه تخصصی و انجام معاینات پزشکی مورد سنجش قرار می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/05/21

حداقل قد لازم برای داوطلبان رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی مطابق ضوابط مربوط به داوطلبان ورود به رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه ها است .
* تغییر شکل مادرزادی و اکتسابی اندام ها و نداشتن کراهت منظر در اثر سوختگی ، سوانح یا دیگر عوامل در صورت یا قسمت های ظاهری و نمایان بدن .
* نداشتن نقص عضو مشهود و موثر در انجام وظایف حرفه ای معلمی بر اساس تشخیص پزشک معتمد واجد شرایط .
* عدم ابتلا به بیماری های مزمن و صعب العلاج از قبل دیابت ، سیروز کبدی ، آسم نارسایی کلیه ، بیماری های قلبی ، اسکروز آن پلاک ، پارکینسون و بیماری های خونی نظیر لوسمی ، کم خونی شدید مقاوم به درمان ، تالاسمی ماژور و هر نوع بیماری شناخته شده موثر در انجام وظایف معلمی به تشخیص پزشک معتمد واجد شرایط .
* سایر موارد و بیماری هایی که به تشخیص پزشک معتمد آموزش و پرورش مانع انجام وظایف حرفه ای باشد .
* احراز سلامت روانی بر اساس نظر روانشناس متخصص و معتمد آموزش و پرورش دارای نظام روانشناسی از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره .
9 .
برخورداری از استعداد ، علاقه و انگیزه معلمی ، عامل بودن به اخلاق و رفتار متناسب با شأن و جایگاه معلمی ، برخورداری از قدرت تعامل با دیگران ، آشنایی با تعالیم دینی به ویژه قرآن کریم .
10 .
نخبگان علمی و مهارتی ، مخترعان ، مبتکران و برگزیدگان المپیادهای علمی ، فرهنگیف هنری و مهارتی جشنواره خوارزمی در شرایط علمی برابر بر اساس کدرشته محل های انتخابی از اولویت پذیرش برخوردار خواهند شد .
بهره مندی از امتیاز مربوط به مدارک امتیاز آور در مصاحبه اختصاصی صرفاً در انجام مصاحبه قابل محاسبه و احتساب است و بعد از اتمام زمان مصاحبه به مدارک ارائه شده جدید امتیازی تعلق نخواهد گرفت .
11 .
احراز توانایی در مهارت های پایه و علوم فناوری اطلاعات .
12 .
استخدام قطعی فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی در صورت تأیید قطعی صلاحیت های آنان و اخذ مدرک کارشناسی در رشته ای که تعهد محضری به آموزش و پرورش سپرده اند امکان پذیر خواهد بود .
13 .
داشتن حداکثر 28 سال در بدو استخدام قطعی بعد از فراغت از تحصیل .
14 .
برخورداری از حسن شهرت ، عامل بودن به اخلاق و رفتار نیکو و متناسب با شأن و جایگاه معلمی .
صدور حکم استخدام قطعی مشروط به گذراندن دوره رزم مقدماتی 15 .
به موجب ماده 7 قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 29 مهر سال 63 ، فارغ التحصیلان دانشگاه های وابسته به آموزش و پرورش قبل اشتغال به کار در آموزش و پرورش و صدور حکم استخدام رسمی قطعی مکلف به گذراندن دوره آموزش رزم مقدماتی هستند ، در صورت عدم مراجعه برای گذراندن دوره آموزش رزم هر مشکلی در راستای تبدیل وضعیت استخدامی به عهده دانشجو خواهد بود .
تذکرات : 4 سال دوران تحصیل جزو سنوات خدمت حساب می شود 1 .
پذیرفته شدگان مکلفند در آغاز به تحصیل خود به میزان دو برابر مدت تحصیل حداقل آن کمتر از 5 سال نخواهد بود به آموزش و پرورش تعهد خدمت محضری بسپارند که پس از دانش آموختگی به میزان دو برابر مدت تحصیل خود در مهلت تعیین شده توسط وزارت آموزش و پرورش خدمت کنند ، تحصیل آنان در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی منوط به سپردن تعهد محضری است .
مدت تحصیل دانشجو معلمان جزء سوابق خدمت حداکثر چهار سال دوره کارشناسی آنان محسوب می شود .
پرداخت حقوق کارآموزی در طول تحصیل تحت هر شرایطی صرفاً حداکثر برای چهار سال مجاز خواهد بود .
2 .
اخذتعهد و استخدام و به کارگیری افراد متناسب با رشته ها و نیازهای اعلام شده در هر استان و مشروط به حفظ شرایط پذیرش ، احراز شرایط و کسب صلاحیت های حین تحصیل در دانشگاه و سپردن تعهد مبنی بر عدم جابجایی برون استانی حداقل به مدت 10 سال خواهد بود .
3 .
عدم ثبت نام در محل قبولی تحت هر شرایطی حداکثر تا قبل از شروع سال تحصیلی جدید بعد از اعلام قبولی از سوی سازمان سنجش به منزله انصراف و استنکاف از تحصیل تلقی شده و قبولی فرد کأن لم یکن تلقی خواهد شد .
4 .
تحصیل دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی به صورت شبانه روزی است .
5 .
انتقال دانشجو به سایر دانشگاه های دولتی و غیردولتی و بلعکس ممنوع است .
شرایط ادامه تحصیل متعهدین خدمت به آموزش وپرورش 6 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/05/21

ادامه تحصیل متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش به استناد مفاد ماده 4 قانون متعهدین خدمت صرفاً در رشته های مورد نیاز آموزش و پرورش در صورت موافقت با ادامه تحصیل و صدور فرم مربوطه از سوی اداره کل آموزش و پرورش محل خدمت امکان پذیر است شایان ذکر است جهت ادامه تحصیل در رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه فرهنگیان داشتن حداقل 3 سال سابقه خدمت آموزشی و اداری در آموزش و پرورش الزامی خواهد بود .
با توجه به مفاد ماده 61 و 70 قانون مدیریت خدمات کشوری و ممنوعیت اعطای ماموریت آموزشی ، ادامه تحصیل و اشتغال به کار در مدارس صرفاً در خارج از ساعات اداری موظف امکان پذیر خواهد بود .
7 .
تغییر رشته و گرایش ، تغییر اولویت انتخابی ، تغییر دوره تحصیلی ، انتقال و جابجایی در بین دانشگاه ها و بالعکس در بدو ورود یا در طول تحصیل در هیچ شرایطی امکان پذیر نخواهد بود ضمناً چنانچه دانشجویی تحت هر شرایطی در دوره کاردانی متوقف شود به علت عدم نیاز به خدمت آنان در آموزش و پرورش جذب و استخدام آنان امکان پذیر نخواهد بود .
8 .
عدم اشتغال به تحصیل همزمان در هر یک از دوره های تحصیلی در دانشگاه های دولتی و غیردولتی در زمان ثبت نام ، شروع به تحصیل و حین تحصیل .
9 .
پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی که عنوان رشته آنها دبیری نیست ملزم به گذراندن دروس تربیتی هستند .
10 .
از متقاضیان رشته های تحصیلی مورد نیاز آموزش و پرورش که جزء معرفی شدگان چند برابر قرار می گیرند در صورتی مصاحبه به عمل خواهد آمد که دارای شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه بوده و ویژگی جسمانی آن نیز توسط پزشک معتمد واجد شرایط و سلامت روانی توسط روانشناس متخصص و معتمد آموزش و پرورش صرفاً در مهلت مقرر در زمان انجام مصاحبه مورد تایید قرار گیرد .
11 .
مصاحبه از شرایط قانونی از مراحل آزمون سراسری برای پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی است انجام مصاحبه تخصصی صرفاً در مهلت مقرر مندرج در اطلاعیه اعلام شده از سوی سازمان سنجش امکان پذیر است ، انجام مصاحبه مجدد یا تمدید مهلت اعلام شده به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود .
12 .
عدم حضور در مراحل انجام مصاحبه تخصصی و بررسی صلاحیت های عمومی در هر شرایطی بعد از معرفی از سوی سازمان سنجش به منزله انصراف از رشته های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تلقی خواهد شد .
امکان تغییر محل دانشگاه 13 .
محل تحصیل پذیرفته شدگان پس از ثبت نام قطعی توسط پردیس ها و بر اساس تعیین خواهد شد ، کلاس هایی که با حدنصاب لازم حداقل 20 نفر برای تشکیل در پردیس محل قبولی نرسد سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان به تشخیص خود نسبت به جابجایی پذیرفته شدگان در سطح پریس و کشور اقدام خواهد کرد و پذیرفته شدگان حق هیچگونه اعتراضی را نخواهند داشت در غیر این صورت قبولی آنها کأن لم یکن تلقی خواهد شد .
انتقال و جابجایی در بین پردیس های دانشگاه فرهنگیان ممنوع است .
14 .
در پردیس های دانشگاه فرهنگیان برای رشته تحصیلی راهنمایی و مشاوره که گرایش فعالیت های پرورشی اجرا می شود بعد از فراغت از تحصیل به عنوان مربی امور تربیتی مدارس به کار گیری خواهند شد .
15 .
قبولی در رشته های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی به صورت قطعی تلقی می شود چنانچه در برخی رشته های خاص این دو دانشگاه ، صلاحیت های عمومی و اختصاصی داوطلب بع.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
کیهان
1398/05/21
> یکی از نعمت های خداوند ، وجود میوه های مختلف در فصول گوناگون است .
> یکی از نعمت های خداوند ، وجود میوه های مختلف در فصول گوناگون است .
مثلا با شروع فصل سرما در ایران میوه های سردسیر رخ نمایی می کنند و بخشی از آن در سبد صادراتی کشور قرار می گیرند .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی؛ یکی از میوه های پرطرفدار ایرانی که نماد شب یلدا را هم یدک می کشد ، انار است .
معمولاً خانم های خانه دار برای اینکه از مهمانان پذیرایی کنند ، برای آماده و دان کردن انار ، خستگی زیادی متحمل می شوند .
به همین منظور برخی خانوارها سعی می کنند انار دان شده خریداری کنند؛ اما معلوم نیست که در زمان دان کردن انارها ، بهداشت رعایت شده است یا خیر .
یک مهندس شیرازی حدود 20 سال پیش از دستگاهی برای دان کردن انار ، رونمایی کرد که نتیجه تحقیقات چندین و چندساله وی بود .
مهندس مجید کریمی 42 ساله ، مخترع دستگاه دان کردن ، آبگیری و روغن گیری انار در ایران است .
کریمی بنیان گذار دستگاه دان کردن انار در ایران با 18 سال سابقه تولید در مدل های مختلف است .
وی از سال 1378 به عنوان اولین تولیدکننده قانونی در این زمینه شناخته می شود و دارای دو گواهینامه از وزارت علوم و جهاد کشاورزی است .
دستگاه های تولیدی این کارآفرین ، بر اساس حساسیت و نیاز مشتری ، قابل تغییر است و بر همان اساس تولید صورت می گیرد .
روی پای خودم ایستادماین مخترع ایرانی می گوید دو دهه قبل زمانی که قصد داشت دستگاه را تولید کند از سازمان پژوهش های علمی ایران یک وام بلاعوض دریافت می کند؛ اما پس از مدتی این وام را از او پس می گیرند و از آن روز مجید کریمی تصمیم می گیرد که از جایی کمک نگیرد و روی پای خود بایستد .
دستگاه پیشرفته جهانیتمامی قطعات دستگاه ساخته شده توسط مجید کریمی ، از جنس فلز ضدزنگ و ضد اسید است که همین مورد باعث شده این محصول ایرانی نسبت به نمونه های مشابه جهانی متمایز باشد .
نمونه های کوچک تر دستگاه اناردان کن به دلیل داشتن چرخ ، کاملاً متحرک بوده و به گونه ای طراحی شده که با خودروی وانت قابل جابجایی است .
از دیگر مزایای آن ، دارا بودن سیستم شستشوی خودکار دستگاه برای قطعات خود است .
همچنین مزیت دیگر این دستگاه ، این است که بعد از عملیات ، دانه ها و پوست انار را از دو خروجی جداگانه بیرون می دهد .
این کار برای این است که از دانه ها برای روغن دانه انار استفاده شود که ارزش اقتصادی بالایی دارد .
این دستگاه ، 98 درصد از دانه های میوه را از پوست جدا می کند و تا 97 درصد دانه های خروجی ، خالص است .
مجید کریمی در سال 1379 این دستگاه را به عنوان محصول اختراع شده خود به سازمان ها و نهادهای علمی معرفی می کند و در همان سال آن را به ثبت می رساند .
در سال 1380 تصمیم می گیرد تولید این دستگاه را به صورت انبوه درآورد و در همان سال با سرمایه شخصی ، مقدمات این کار را فراهم می کند .
در آن زمان ، این دستگاه بیشتر مورد توجه باغداران و انارستان های کوچک قرار می گیرد و آنها مشتریان اصلی دستگاه اناردان کن کریمی می شوند؛ اما از سال 1388 به بعد وی تصمیم می گیرد تغییری در روند تولیدات خود ایجاد کند تا وارد بازارهای جهانی شود؛ تصمیمی که به قول کریمی خیلی سخت بود اما توانست به آن جامه عمل بپوشاند .
به همین منظور در نمایشگاه های مختلف داخلی و خارجی شرکت می کند تا بتواند دستگاه خود را به اطلاع همه متقاضیان برساند .
از ایده تا صادراتکریمی می گوید : طرح صادرات محصول من مصادف بود با توجه جامعه جهانی به میوه انار؛ میوه ای کاملاً ایرانی .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
کیهان
1398/05/21

بنده با توجه به تحقیقاتی که در مورد این میوه داشتم به عنوان مشاور در شرکت های بزرگ بین المللی حضور یافتم .
با جمع آوری اطلاعات و تجربیاتی که از حضور در شرکت های جهانی داشتم توانستم از سال 1388 به بعد وارد بازار جهانی شوم و اولین دستگاه خود را به کشور شیلی صادر کنم .
وی می افزاید : پس از شیلی ، دستگاه اناردان کن را به آمریکا ، مصر ، ترکیه ، روسیه ، گرجستان ، آذربایجان ، قرقیزستان و آلمان صادر کردم و مجموعاً 15 کشور خواستار محصول ما هستند و صادرات به همه آنها انجام می شود .
گلایه از کپی محصولاتاین مخترع ایرانی در مورد محصولاتش که مورد کپی قرار می گیرد توضیح می دهد : چین کشوری است که به کپی معروف است اما گلایه من از برخی شرکت های داخلی است .
حضرت حافظ می فرماید : من از بیگانگان هرگز ننالم که با من هر چه کرد آن آشنا کرد .
اکنون در برخی شهرهای ایران محصول من کپی شده و هیچ کسی هم در این زمینه رسیدگی نمی کند .
جالب اینجاست که شرکت های کپی کننده هیچ مجوزی برای تولید ندارند اما من در طول 20 سال گذشته ، هر سال مجوزهای خود را به صورت قانونی تمدید کرده ام تا مشکلی برای کارخانه و اشتغالی که ایجاد شده پیش نیاید .
عدو شود سبب خیرزمانی که برخی افراد اقدام به کپی محصولات کریمی می کنند ، تصمیم می گیرد پا به عرصه جدیدی بگذارد .
وی می گوید : هر بار که محصولاتم کپی شد به سرعت محصول جدید با امکانات بیشتر در بازار عرضه کردم تا اینگونه ثابت کنم راه برای یک مهندس و مخترع ، بسته نیست و مخترعان حتماً یا راهی می یابند و یا راهی می سازند .
حتی به بخش محصولات خانگی ، کارگاهی و فول اتوماتیک کارخانه ای ورود کردم و خوشبختانه موفق شدم .
اکنون همه این محصولات ، هم در ایران به فروش می رسند و هم در سبد صادراتی شرکت قرار دارند .
سیستم های فول اتوماتیک حدود 300 هزار دلار قیمت دارند و شرکت های خارجی به واسطه اینکه محصول شرکت ما بسیار باکیفیت است هر قیمتی را می پردازند .
میزان اشتغال زاییمخترع دستگاه اناردان کن می گوید : خوشبختانه با تولید این دستگاه ، در بخش روستایی اشتغال زیادی ایجاد شد و جوانان مختلف با خرید این دستگاه توانستند یک شغل مناسب برای خود فراهم کنند .
در انارستان های کشور همیشه میزان زیادی انار به دلیل نبود تقاضا از بین می رود اما جوانان روستایی با خرید این دستگاه یا انارها را دان می کنند و یا وارد روش آبگیری می شوند چراکه برای محصول تازه تولیدشده مشتری زیادی وجود دارد .
در زمینه اشتغال مستقیم هم حدود 10 نفر به صورت ثابت در کارخانه مشغول تولید دستگاه هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
رئیس پژوهشگاه
عصر رسانه
1398/05/22
> رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت : ساخت ماهواره سنجش از دور «پارس ١» تا اواخر امسال به اتمام می رسد.
> رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت : ساخت ماهواره سنجش از دور «پارس ١» تا اواخر امسال به اتمام می رسد .
حسین صمیمی روز یکشنبه در کارگاه آموزشی فناوری فضایی و کاربردهای آن ، گفت : ٤ پروژه اصلی در پژوهشگاه فضایی ایران در حال پیگیری است که شامل ساخت ماهواره های ناهید یک و دو و پارس یک و نیز بلوک انتقال مداری سامان می شود .
وی افزود : در حال حاضر ساخت ماهواره مخابراتی ناهید یک به اتمام رسیده و مراحل پایانی تحویل به پرتابگر را می گذراند .
صمیمی ادامه داد : ساخت ماهواره سنجشی پارس یک نیز تا اواخر امسال به اتمام می رسد و طراحی مدل مهندسی پیشرانش ماهواره مخابراتی ناهید ٢ نیز به پایان رسیده و تا یک ماه آینده رونمایی می شود .
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران خاطرنشان کرد : نمونه کیفی پروازی بلوک انتقال مداری سامان نیز تا پایان امسال آماده خواهد شد .
وی افزود : امروزه فضا از یک حوزه اقتداری صرف تبدیل به یک حوزه اقتصادی شده و از آن به عنوان یک اقتصاد نوظهور یاد می شود .
برخی کشورها نیز تصمیم به راه اندازی ارتش فضایی گرفته اند .
این روندهای جهانی نشان می دهد که باید قوی تر از قبل در حوزه فضایی وارد عمل شویم .
صمیمی با اشاره به فعالیت های این پژوهشگاه در حوزه طراحی و ساخت ماهواره اظهار کرد : یکی از رویکردهای جدید پژوهشگاه فضایی ایران ، تمرکز بر توسعه خدمات فضاپایه در کشور بوده و در این جهت ، در گام نخست سعی کرده ایم که کارآیی و اثربخشی استفاده از این خدمات فضاپایه را با دولتمردان و مدیران ارشد دستگاه های اجرایی نشان دهیم و الحمدالله از این امتحان سربلند بیرون آمده ایم .
وی عقد تفاهمنامه و همکاری با پلیس مواد مخدر برای بسیج توان سنجش از دور موجود در پژوهشگاه و دانشگاه های کشور در جهت رفع نیازهای دانشی این حوزه ، همکاری با وزارت کشور در تعیین میزان خسارت وارده به کشاورزان در سیل فروردین 98 و کمک به ستاد مدیریت بحران استان های سیل زده در بحران سیل 98 ، همکاری با سازمان برنامه و بودجه در بحث آمایش ، نمونه هایی از موفقیت های پژوهشگاه فضایی ایران در این حوزه عنوان کرد .
صمیمی خاطرنشان کرد : دغدغه پژوهشگاه فضایی این است که استفاده از خدمات فضاپایه ، به عنوان ابزاری کارآمد و معتبر ، باید در سطح گسترده و به عنوان یک الزام در دستگاه های اجرایی مد نظر قرار گیرد و از وضعیت اختیاری تبدیل به یک الزام اجباری شود .
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران تصریح کرد : کشور ما در حوزه سنجش از دور پتانسیل بسیار بالایی دارد ، آزادسازی داده ها توسط سازمان فضایی ، وجود مراکز داده و سنجشی و تعهد و تخصص کشور در حوزه نرم افزار ، فضا را برای به کارگیری این فناوری در کشور به صورت وسیع مهیا کرده و کشور ما نیازمند بهره برداری از این پتانسیل است .
این مهم به نوبه خود ، باعث ایجاد بازار کار برای جوانان و استارت آپ های فعال در این حوزه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
رئیس پژوهشگاه
عصر رسانه
1398/05/22
> افزایش همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با دانشگاه رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : به تدریج میزان همکاری اساتید و دانشجویان با پژوهشگاه را بیشتر می کنیم تا هر چه سریع تر شاهد به ثمر رسیدن تحقیقات باشیم.
> افزایش همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با دانشگاه رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : به تدریج میزان همکاری اساتید و دانشجویان با پژوهشگاه را بیشتر می کنیم تا هر چه سریع تر شاهد به ثمر رسیدن تحقیقات باشیم .
وحید یزدانیان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ، با اشاره به همکاری این پژوهشگاه با نهادهای علمی و دانشگاهی ، گفت : این پژوهشگاه پیش از این نیز برای ارتقاء تحقیقات خود از ظرفیت های علمی و دانشگاهی استفاده می کرده است .
حضور اساتید و دانشجویان در پروژه های علمی پژوهشگاه از پیش نیز وجود داشته و ما قصد داریم تا میزان این همکاری ها را بیشتر کنیم .
وی افزود : اگر چه دانشجویان کمتر به طور مستقیم با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارتباط هستند اما به واسطه اساتیدشان توانسته اند در بسیاری از پروژه های مهم فعالیت تحقیقاتی داشته باشند .
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه بیان کرد : بالاترین همکاری با پژوهشگاه را اساتید دانشگاهی داشتند که بیشتر از فعالان حوزه علمی در بخش صنعت بوده است .
وی در پایان خاطرنشان کرد : به تدریج این میزان همکاری اساتید و دانشجویان با پژوهشگاه را بیشتر می کنیم تا هر چه سریع تر شاهد به ثمر رسیدن تحقیقات باشیم و هم شاهد ارتباط مؤثر دانشگاه با پژوهشگاه باشیم .
لازم به ذکر است ، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور انجام رساندن پروژه های تحقیقاتی در پژوهشکده های مختلف خود از حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه هایی نظیر دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دانشگاه تهران و دانشگاه شریف استفاده کرده است .
1
فهرست