وزارت علوم - مطبوعات 23 مرداد 98
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت 13:5

مطبوعات 23 مرداد 98

1
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
10205645 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
10209021 خراسان
10209140 خراسان
10208935 عصر رسانه
روساي آموزش عالي
10209394 روزنامه مردم سالاری
10205667 روزنامه آفرينش
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
10209051 خراسان
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
آموزش عالی
شهروند
1398/05/23
> وزیر علوم گفته است این وزارتخانه می‌خواهد دیوارهای دانشگاه‌ها را حذف کند .
این اقدام به چه معنی است؟ آیا فضاهای دانشگاهی به روی عموم مردم باز خواهد شد؟.
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اوایل هفته جاری در نشستی با مسئولان شهرهای یادگیرنده یونسکو اعلام کرد : استفاده از فضاهای دانشگاه‌ها به‌شکلی که در راستای خدمات شهری قرار گیرند ، بسیار مطلوب خواهد بود و ما در نظر داریم جهت ارتباط بیشتر دانشگاه و جامعه ، دیوارهای دانشگاه‌ها را حذف کنیم تا همگان با بخش‌های مختلف دانشگاه‌ها آشنا شوند .
این اظهارنظر واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت .
بسیاری آن را به معنای حذف دیوارهای حائل دانشگاه و در معرض استفاده عموم قرار گرفتن فضاهای آموزش عالی تفسیر کردند و برخی نیز آن را تنها یک شعار و اقدام نمایشی تلقی کردند .
در این میان ، علیرضا عبداللهی‌نژاد ، مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار ایرناپلاس در توضیح سخنان وزیر علوم می‌گوید : اصل بحث موردنظر وزیر علوم برداشتن موانع و دیوارهای فرهنگی ، اجتماعی و ارتباطی است .
این اقدام ، ذیل راهبردهای دانشگاه جامعه‌محور و ورود دانشگاه‌ها به مسائل اجتماعی و جامعه‌شناختی به‌عنوان مسئولیت اجتماعی دانشگاه در حال اجراست .
یعنی دانشگاه باید وارد عرصه جدیدی از زیست خود شود؛ از دانشگاه‌های نسل اول که صرفاً آموزش محور و دانشگاه‌های نسل دوم که پژوهش محور بودند ، گذر کند و به سمت دانشگاه جامعه‌محور و کارآفرین برود .
به‌عبارت بهتر ، به مسائل اجتماعی ، فرهنگی ، ارتباطی و زیست‌محیطی وارد شود و برای آنها راه‌حل و ایده ارائه دهد .
منظور وزیر افزایش فضای تعاملی است وی با بیان اینکه منظور از این موانع ، صرفاً موانع فیزیکی نیست متذکر شد : در حال حاضر هم بسیاری از دانشگاه‌ها در دنیا و حتی ایران (برای مثال دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان) بدون دیوار هستند .
منظور وزیر ، افزایش فضای تعاملی دانشگاه با صنعت و دولت و جامعه است .
به گفته مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم ، برای ارتباط بیشتر مردم با دانشگاه‌ها ، طرح «روز باز دانشگاه‌ها» دو سال است در حال اجراست .
در این طرح ، یک روز تا یک هفته ، دانشگاه‌ها درهای خود را به روی همه مردم باز می‌کنند تا آنها با فضای دانشگاه آشنا شوند .
به‌علاوه ، در بعضی دانشگاه‌ها ، کانون‌های فرهنگی و موزه‌ها به روی عموم مردم باز است» .
عبداللهی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که آیا این طرح شامل استفاده آزاد علاقه‌مندان از امکانات دانشگاه می‌شود یا نه گفت : این موضوع تابع شرایطی است و اگر افراد متخصص از سوی مراجع مشخصی باشند ، موردی ندارد .
وی در پاسخ به این سؤال که شاهد بودیم برخی دانشگاه‎ها در سال‌های اخیر به لحاظ جغرافیایی از جامعه دور شده و حتی به حاشیه شهرها برده شدند ، آیا این کار دور کردن دانشگاه از جامعه محسوب نمی‌شود ، اظهار داشت : این اتفاق در زمانی رخ داد که دانشگاه‌ها بر توسعه کَمی اصرار داشتند ، اما در حال حاضر دانشگاه‌ها هرچه بیشتر سمت جامعه و ارتباط با مردم می‌آیند .
به گفته عبداللهی نژاد ، برای ارتباط بیشتر دانشگاهیان با جامعه ، در حال حاضر قانونی وضع‌ شده که اعضای هیئت‌علمی جوان در دوره پیمانی خود حتماً باید یک دوره فرصت مطالعاتی 6 ماه را به هزینه وزارتخانه ، در صنعت ، رسانه و به‌نوعی در متن جامعه بگذرانند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
بهار
1398/05/22
> گروه جامعه : وزیر علوم با تاکید بر اینکه به تمامی تعهدات خود در زمینه اعزام دانشجویان به فرصت های مطالعاتی در سال جاری پای بند هستیم ، گفت : مشکلات ارزی این اعزام ها تا مهر ماه حل خواهدشد .
> دکتر منصور غلامی ضمن بیان این مطلب ، توسعه روابط بین المللی را یکی از سیاست های مهم وزارت علوم اعلام کرد و اظهار داشت : خوشبختانه دانشگاه های کشور طی چند سال اخیر ورود خوبی در عرصه فعالیت های بین المللی داشته اند به طوریکه پروژه های تحقیقاتی مشترک با کشورهای مختلف اجرا کرده اند و دستاوردهای خوبی نیز در این زمینه بدست آمده است .
ضمن اینکه اعزام دانشجویان و اعضای هیات علمی به فرصت های مطالعاتی خارج از کشور نیز توسعه یافته است .
وی در ادامه تصریح کرد : پذیرش اساتید و محققان سایر کشورها برای حضور در سمینارها ، کارگاه ها و انجام فعالیت هایتحقیقاتی مشترک در کشور نیز افزایش یافته است و این وضعیت در مقایسه با سال های گذشته شرایط مطلوب تری دارد .
وزیر علوم به چالش های فعالیت های بین المللی اشاره کرد و گفت : مسئله حال حاضر ، بحث توسعه و تعمیق همکاری های بین المللی دانشگاه های داخل است به خصوص اینکه کشورهایی که طی سال های گذشته بیشترین همکاری را با دانشگاه های ایران داشتند انتظار داریم سازوکارهای توسعه این همکاری ها را بررسی کنند تا موانع و مشکلاتی برای ادامه همکاری ها نباشد .
دکتر غلامی تاکید کرد : تمام سعی ما طی سال های اخیر این بوده است تا در مواردی که شکل گیری ارتباط دو طرفه بین دانشگاه های داخلی و خارجی نیازمند هزینه است ، این هزینه ها به صورت مشترک پرداخت شود تا کمتر درگیر مسایل ارزی و مشکلات ناشی از انتقال ارز شویم و هر دانشگاهی در همکاری های علمی سهم خود را در کشور خود پرداخت کند .
وی خاطر نشان کرد : ما تا اوایل سال جاری مشکل خاصی در اعزام دانشجویان و اساتید به فرصت های مطالعاتی خارج از کشور نداشتیم و اعزام ها طبق برنامه زمان بندی انجام شده است اما طی دو سه ماه اخیر مقداری به لحاظ مالی با محدودیت ریالی و ارزی مواجه شدیم و فرایند اعزام ها کند شده است اما این مسئله نیز تا مهر ماه جاری حل خواهد شد و ما تعهدات خود در این زمینه را انجام خواهیم داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/05/22
> وزیر علوم تأکید کرد : دیوارهای دانشگاه ها را حذف می کنیم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در نظر داریم جهت ارتباط بیشتر دانشگاه و جامعه دیوارهای دانشگاه ها را حذف کنیم .
> وزیر علوم تأکید کرد : دیوارهای دانشگاه ها را حذف می کنیم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در نظر داریم جهت ارتباط بیشتر دانشگاه و جامعه دیوارهای دانشگاه ها را حذف کنیم .
به گزارش وزارت علوم ، منصور غلامی ، در نشست مسئولان شهرهای یادگیرنده یونسکو که با حضور حجت الله ایوبی ، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و جمعی از اعضای کارگروه های تخصصی مرتبط در زمینه شهرهای یادگیرنده در محل وزارت علوم برگزار شد ، با اظهار خوشنودی از انتخاب هفت شهر کشور به عنوان شهرهای یادگیرنده یونسکو گفت : با توجه به جایگاه ویژه شهرداری ها در شهرهای جهان ، لازم است که شهرهای بیشتری در کشور در ردیف شهرهای یادگیرنده یونسکو قرار گیرند تا شهروندان و گردشگران بتوانند از آموزش های لازم در خصوص مسائل شهری بهره برده و همچنین با تاریخ و فرهنگ کشورمان بیشتر آشنا شوند .
وزیر علوم بابیان اینکه بیشتر مسئولیت امور شهرها بر عهده شهرداری ها بوده و در انجام این امر ، شوراهای شهری هم همکاری می کنند ، اظهار داشت : در فرهنگ اسلامی ما به امر آموزش سفارش زیادی شده و خوشحالیم امروز آموزه های اسلامی و دینی در پیام سازمان های جهانی ازجمله یونسکو نیز دیده می شود .
وی افزود : تاریخ و فرهنگ کشورمان حرف های زیادی برای گفتن و شناساندن آن به جهانیان و همچنین ملت خودمان دارد و می توانیم گنجینه هایی از این فرهنگ غنی و اصیل اسلامی ایرانی را با بهترین طراحی در المان های شهری به همگان بشناسانیم .
غلامی با بیان اینکه شهرهای یادگیرنده یونسکو می توانند با توجه به اهداف یادگیری ، برنامه های مختلفی را در شهرهای خودشان به اجرا درآورند ، گفت : آموزش شهروندی و زندگی اجتماعی نیز امر مهمی می باشد و در این زمینه نیز همکاری با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و حتی آموزش وپرورش می تواند در بهبود این نوع آموزش مؤثر باشد .
وزیر علوم با تأکید بر استفاده از فضاهای فرهنگی و تاریخی دانشگاه ها توسط مسئولان شهری و شهرداری ها به خصوص مسئولان شهرهای یادگیرنده یونسکو اظهار داشت : استفاده از فضاهای دانشگاه ها به شکلی که در راستای خدمات شهری قرار گیرند بسیار مطلوب خواهد بود و ما در نظر داریم جهت ارتباط بیشتر دانشگاه و جامعه دیوارهای دانشگاه ها را حذف کنیم تا همگان با بخش های مختلف دانشگاه ها آشنا شوند .
وی با تأکید بر استفاده از المان شهری از جمله بیلبورد ، تندیس ، سردیس ، ماکت و استفاده از فضای پیاده روها و کوچه ها در جهت آموزش شهروندان گفت : مسئله ای که در شهرها کمتر به چشم می خورد ، ایجاد مسیر روشندلان است تا این عزیزان به راحتی در سطح پیاده روهای شهر تردد کنند .
این امر هم راحتی آن ها را در پی دارد و هم نشان دهنده احترام به این عزیزان است .
استاد دانشگاه تهران ، عضو آکادمی هنرها و علوم اروپا مدیترانه شد استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران ، به عنوان عضو آکادمی هنرها و علوم اروپا مدیترانه(EMAAS) انتخاب شد .
به گزارش ایسنا ، دکتر جواد فیض در نشست اخیر آکادمی هنرها و علوم اروپا مدیترانه که برای سال 2019 برگزار شد ، به عنوان عضو منتخب ، به عضویت این اتحادیه درآمد .
آکادمی هنرها و علوم اروپا مدیترانه یک آکادمی بین المللی است که در سال 2010 توسط دانشمندان برجسته بین المللی تأسیس شده و مقر آن در کشور یونان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/05/22

این آکادمی ، به انجام پروژه های علمی و مفاهیم بنیادی علم ، هنر و فناوری در جهان می پردازد و اعضای آن باید در رشته خود ، از سرآمدان علمی جهان بوده و توسط مراجع و دانشمندان برتر همان رشته مورد تأیید باشند .
در این آکادمی هم اکنون 87 عضو از میان دانشمندان برجسته بین المللی حضور دارند .
بر اساس اعلام دانشگاه تهران ، دکتر جواد فیض ، پیش از این افتخارات ارزشمند دیگری را نیز کسب کرده است که از جمله می توان به دریافت نشان درجه یک پژوهش دانشگاه تهران ، رتبه نخست جشنواره بین المللی خوارزمی ، چهره درخشان انجمن مهندسی برق ایران ، جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان بر اساس ISI, JCR) Web of Science) ، دریافت مدال نقره اینیشتن از یونسکو ، استاد نمونه کشوری از دانشگاه تهران ، پژوهشگر پیشکسوت مهندسی برق از سوی IEEE بخش ایران و استاد برجسته بنیاد نخبگان و مؤلف برتر بین المللی در مهندسی برق اشاره کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمدتقی نظرپور
روزنامه فرهیختگان
1398/05/23
> محمدتقی نظرپور ، معاون و مدیریت منابع وزارت عتف طی بخشنامه ای به روسای دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی درخواست کرد نسبت به هزینه کرد اعتبارات براساس اولویت بندی ها اقدام کنند.
> محمدتقی نظرپور ، معاون و مدیریت منابع وزارت عتف طی بخشنامه ای به روسای دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی درخواست کرد نسبت به هزینه کرد اعتبارات براساس اولویت بندی ها اقدام کنند .
معاون اداری مالی وزارت عتف در بخشنامه ای به روسای دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری ضمن قدردانی از تلاش هایی که تاکنون صورت گرفته ، درخواست کرد ، با توجه به احتمال عدم تخصیص صددرصدی اعتبارات جاری نسبت به اعمال برنامه ریزی های دقیق و کارشناسی براساس اولویت های اجتناب ناپذیر ازجمله پرداخت حقوق کارکنان ، از صرف هزینه های غیرضرور خودداری کنند .
این درخواست به دنبال تاکید معاون اول رئیس جمهور مبنی بر ضرورت اتخاذ تدابیر و سیاست های صرفه جویی مدیران در هزینه کرد اعتبارات در شرایط اقتصادی و تحریم های موجود کشور مطرح شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه فرهیختگان
1398/05/23
> براساس آماری که رئیس سازمان سنجش در روز اعلام اسامی نفرات برتر کنکور 98 اعلام کرده گروه تجربی بیشترین تعداد متقاضی را داشته که همین علت شانس قبولی در این گروه را بسیار ضعیف کرده است .
> حدود 40 روز از برگزاری کنکور سراسری سال 98 گذشته است ، این آزمون 13 و 14 تیرماه با حضور یک میلیون و 119 هزار و 411 داوطلب در 381 شهرستان و 19 کشور خارجی برگزار شد .
براساس آمارها 58 درصد داوطلبان ، زن و 42 درصد آنها مرد بوده اند که بیشترین تعداد شرکت کننده ها در گروه علوم تجربی با 637 هزار داوطلب ، پس از آن علوم انسانی با 282 هزار نفر و گروه ریاضی با 168 هزار متقاضی حضور داشتند .
از آن تعدادی که برای داوطلبان ثبت نام کننده در کنکور 98 یاد شد ، یک میلیون و 18 هزار نفر در جلسه آزمون حاضر بودند ، بنابراین آمار غایبان در این آزمون 9 درصد می شود .
این تعداد 65 هزار نفر بیشتر از آزمون سال 97 بوده است .
البته امسال داوطلبان به دو دسته نظام قدیم و جدید تقسیم شدند که 577 هزار نفر در نظام قدیم آموزشی و 542 هزار نفر در نظام جدید آموزشی شرکت کردند .
از تعداد یک میلیون و 18 هزار نفر حاضر در جلسه آزمون ، تعداد 832 هزار و 289 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و نتایج اولیه به صورت کارنامه در 16 مردادماه اعلام شد که 767 هزار نفر در دانشگاه ها بدون احتساب دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته می شوند .
ظرفیت پذیرش در گروه پذیرش و سوابق تحصیلی 596 هزار نفر و در گروه رشته های باآزمون 171 هزار نفر است ، درنتیجه 128 هزار نفر در دوره های روزانه پذیرفته می شوند .
بیشترین رقابت داوطلبان گروه علوم تجربی برای پذیرش در سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است و تعداد 8038 نفر در کل کشور بدون احتساب دانشگاه آزاد اسلامی ، در گروه علوم پزشکی پذیرفته می شوند که این تعداد 260 نفر بیش از سال گذشته است .
ظرفیت داوطلبان مناطق سیل زده در چهار استان لرستان ، گلستان ، خوزستان و خراسان شمالی ، براساس رشته هایی که استانداری آنها به سازمان سنجش اعلام کرده اند ، پنج درصد ظرفیت مازاد است .
انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز از 20 مرداد آغاز شد و تا 24 مرداد ادامه دارد .
کلیه داوطلبان برای سوابق تحصیلی ، مجاز به انتخاب رشته هستند و به منظور انتخاب رشته بهتر داوطلبان ، سه دسته راهنما ازجمله ویژه نامه انتخاب رشته پیک سنجش ، سیستم نرم افزار مجازی انتخاب رشته و پایگاه های انتخاب رشته وزارت آموزش وپرورش تهیه شد .
شانس قبولی در کنکور امسال تقریبا 92 درصد است ، البته نباید فراموش کرد که این شانس قبولی در گروه های مختلف متوازن و یکسان نیست .
طبق روال هر سال ، بیشترین متقاضیان کنکور بین داوطلبان گروه علوم تجربی قرار دارند و با توجه به آمارهای ظرفیت این گروه و تعداد متقاضیان تقریبا شانس قبولی در این گروه 8 درصد خواهد بود .
آن طور که آمار ها نشان می دهد در انتخاب رشته گروه علوم پزشکی بیشترین فشار روی سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است که در مجموع کل کشور 8 هزار و 38 نفر ظرفیت پولی و غیرپولی دارد و با ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی به سختی به 9 هزار نفر می رسد ، از این میزان 30 درصد سهمیه های مصوب مجلس است و هر قید دیگری از این تعداد کم خواهد شد .
درنهایت 6 هزار و 300 نفر می مانند که این تعداد هم سهمیه های بومی و مناطق در پذیرش آنها دخیل است و بنابراین کسی که رتبه کشوری بیش از 10 هزار دارد ، توقع قبولی در این رشته ها را نباید داشته باشد و باید معقول انتخاب رشته کند .
به این ترتیب برای سه رشته پرمتقاضی پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی در گروه علوم تجربی حدود یک درصد شانس قبولی وجود دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه فرهیختگان
1398/05/23

برای سه رشته حقوق ، روانشناسی و حسابداری در گروه علوم انسانی حدود 19 درصد شانس قبولی وجود دارد ، این درحالی است که برای سه رشته پرمتقاضی مهندسی برق ، مهندسی مکانیک و مهندسی کامپیوتر 32 درصد ، اما برای گروه هنر چهار درصد و گروه زبان های خارجی دو درصد شانس قبولی در این آزمون وجود دارد ، البته این دو گروه به دلیل آنکه برخی داوطلبان می توانستند هنگام ثبت نام گزینه علاقه مندی برای شرکت در این آزمون را انتخاب کنند ، تعداد ثبت نام کننده های بالایی را به خود اختصاص داده است ، اما ظرفیت آنها در دانشگاه های کشور کم نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/05/23
> بدون شک همکاری های بین المللی آن هم در حوزه علمی و دانشگاهی می تواند آورده هایی برای هر کشوری داشته باشد.
> بدون شک همکاری های بین المللی آن هم در حوزه علمی و دانشگاهی می تواند آورده هایی برای هر کشوری داشته باشد .
کشور ایران در این بین طی یک قرن گذشته در این حوزه با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده است ، به طوری که مورخان ، نظام آموزش عالی فعلی کشور را متاثر از مدل آموزشی کشورهای غربی می دانند ، که این موضوع با توجه به سیاست های آموزشی و تربیتی دولت های وقت آن زمان ، سیاستگذاری شده است .
به طول مثال ماهیت آموزش عالی در کشور را به فرانسوی ها و عقبه آن را به دوران قاجار ، ماجرای تاسیس دانشگاه تهران و اعزام دانشجویان به این کشور بسط می دهند یا مورخان معتقد هستند بعد از کودتای 28مرداد سال 1332 نظام آموزش عالی کشور به سمت حاکمیت آمریکا سوق پیدا کرد و هر اقدامی باید با اجازه مستشاران آمریکایی حوزه فرهنگ صورت می گرفت و پیدایش دانشگاه های صنعتی از جمله صنعتی شریف (آریامهر) و صنعتی اصفهان از قبال این سیاست بوده است .
ماموریت دانشگاه ها برای ارتباط با کشورهای برتر جهان طی چندسال اخیر این ارتباطات و همکاری های بین دانشگاه های ایران با کشورهای جهان تحت یک سازماندهی با عنوان «کارگروه های هماهنگی و پیگیری بین المللی» توسط وزارت علوم صورت گرفته ، به این صورت که براساس سیاست های وضع شده دانشگاه های برتر کشور با یک پروتکل تحت ماموریتی با یکی از کشورهای «هدف» حوزه آموزش عالی ارتباط و همکاری را انجام می دهند ، به طور مثال دانشگاه صنعتی اصفهان با سوئیس ، دانشگاه فردوسی مشهد با هند؛ دانشگاه سیستان و بلوچستان با پاکستان؛ دانشگاه خوارزمی با اتریش؛ دانشگاه یزد با مجارستان؛ دانشگاه علم و صنعت ایران با آلمان؛ دانشگاه کردستان با اقلیم کردستان عراق؛ دانشگاه شهیدبهشتی با روسیه و قزاقستان؛ دانشگاه تبریز با ترکیه؛ دانشگاه صنعتی امیرکبیر با فرانسه؛ دانشگاه تربیت مدرس با ژاپن؛ دانشگاه اصفهان با کره جنوبی و دانشگاه صنعتی شریف با کشور چین ماموریت همکاری های بین المللی در حوزه های مختلف علمی را دارند .
اما جدا از این پروتکلی که وزارت علوم برای این 13 دانشگاه در نظر گرفته است ، برخی دانشگاه ها نیز با توجه به تصمیم های هیات موسس خود اقدام به ارتباط با برخی از دانشگاه های کشورهای خارج از این پروتکل می کنند؛ که دانشگاه شهیدبهشتی یکی از این دانشگاه هایی است که اخیرا مراودات خود را با مسئولان آموزش عالی فرانسه افزایش داده است .
افزایش همکاری های دانشگاه شهید بهشتی و فرانسه تحت هدایت یک کنسرسیوم ! یکشنبه 14 مردادماه سال جاری بود که در حاشیه نشست روسای دانشگاه های متولی کارگروه همکاری های علمی بین المللی و سفرای کشورهای هدف سیدحسن صدوق ، رئیس دانشگاه شهید بهشتی از ایجاد یک کنسرسیوم دانشگاهی در حوزه حقوق مابین این دانشگاه با دانشکده پاریس و دانشگاه سوربن خبر داد .
او در توضیحات این ایده خود ضمن اشاره به ماموریت اصلی این دانشگاه در ارتباط با دانشگاه های روسیه به موضوع دیگری اشاره می کند و می گوید : «خوشبختانه درحال حاضر دانشگاه شهیدبهشتی همکاری خوبی با دانشگاه های خارجی اعم از دانشگاه های روسیه در حوزه های مختلف به خصوص برگزاری دوره های مشترک شروع کرده است ، ضمن اینکه با دانشگاه سوربن فرانسه نیز همکاری های خوبی در جهت راه اندازی رشته های مشترک در حوزه حقوق آغاز کرده ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/05/23

براساس تفاهمی که با دانشگاه سوربن فرانسه داشتیم ، قرار است دانشکده حقوق دانشگاه شهیدبهشتی با دانشکده پاریس1 و دانشگاه سوربن که 14 هزار دانشجو در رشته حقوق دارد و هدایت کننده یک کنسرسیوم دانشگاهی در حوزه حقوق است ، همکاری داشته باشد .
«براساس تفاهم صورت گرفته دوره های مشترک دو دانشگاه شهید بهشتی و سوربن فرانسه در رشته حقوق از امسال برگزار می شود و دانشجویان شرکت کننده در این رشته ها مدرک مشترک دریافت می کنند .
» او در ادامه از اعزام 400دانشجوی دکتری برای فراگیری این دوره خبر می دهد .
سفیر فرانسه در دانشگاه شهید بهشتی البته این همکاری تنها به این گفته ختم نشده و 9 مردادماه سایت سفارت فرانسه در ایران از دیدار سفیر این کشور با رئیس دانشگاه شهید بهشتی در حوزه تاسیس رشته های گروه حقوق خبر داده است؛ در متن خبر سفارت فرانسه می خوانیم : «فیلیپ تیه بو ، سفیر کشور فرانسه در ایران به همراه جمال اوبشو ، وابسته فرهنگی سفارت فرانسه در تهران ، روز نهم مردادماه ضمن حضور در دانشگاه شهید بهشتی با صدوق ، رئیس دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد .
در این نشست رئیس دانشگاه شهید بهشتی پس از خوشامدگویی به سفیر فرانسه برای حضور در دانشگاه شهید بهشتی ، خرسندی خود را از مواضع اتخاذشده توسط رئیس جمهور مکرون بیان کرد و ابراز امیدواری داشت تا طرح ها و پروژه های مشترک موجود بین دانشگاه شهید بهشتی و مراکز آموزشی تحقیقاتی فرانسوی را بتوانیم با جدیت پیش ببریم .
در این دیدار ، صدوق خواستار جدیت بیشتر از سوی طرف های فرانسوی هم برای راه اندازی این رشته و هم سایر همکاری های علمی و دانشگاهی شد و سفیر فرانسه نیز ابراز داشت همکاری همه جانبه در حوزه های ذی ربط انجام خواهد شد .
در این دیدار ، بیگ زاده ، رئیس دانشکده حقوق از دانشگاه شهید بهشتی به عنوان اولین دانشگاهی که اقدام به برقراری مجدد ارتباطات علمی با دانشگاه های فرانسوی کرده است یاد کرد و بیان داشت به لطف حمایت های ریاست دانشگاه و همچنین بخش فرهنگی سفارت فرانسه در تهران ، پروژه راه اندازی رشته حقوق تجارت بین الملل به زبان فرانسه به زودی و با همکاری کنسرسیومی از دانشگاه های فرانسوی و محوریت دانشگاه سوربن در پردیس بین الملل دانشگاه شهید بهشتی برای اولین بار در ایران کلید خواهد خورد .
» البته با جست وجویی در سایت سفارت فرانسه در ایران جزئیات بیشتری از ارتباطات و همکاری های بین دانشگاه شهید بهشتی با فرانسوی ها قابل دسترسی است .
این سایت چندی پیش در خبری با عنوان «طرح راه اندازی رشته حقوق به زبان فرانسه در دانشگاه شهید بهشتی» از بازدید هیاتی متشکل از چند دانشگاه فرانسوی در اردیبهشت ماه سال جاری از دانشکده حقوق این دانشگاه خبر می دهد و درباره اهداف این کنسرسیوم می نویسد : «هدف از راه اندازی این رشته ، تربیت حقوقدان های دوزبانه مسلط به فارسی و فرانسه در دوره کارشناسی ارشد حقوق بین الملل در دانشگاه شهید بهشتی از سپتامبر 2019 است .
این طرح که توسط سفارت فرانسه در ایران ، دانشگاه شهید بهشتی و هیاتی متشکل از دانشگاه های فرانسوی اعم از لومیر لیون2 ، نانت ، سوربن پانتئون پاریس1 ، استراسبورگ و تور فرانسوآ رابله اجرا می شود ، از حمایت آژانس دانشگاهی فرانسه زبان بهره مند است .
» تناقض تحریم و قرارداد همکاری ! اما یکی از سوالات موجود در این همکاری ، حمایت از تحریم های علمی ایران به خصوص دانشگاه شهیدبهشتی در حوزه فیزیک و امور هسته ای توسط فرانسه است؛ ماه گذشته بود که رئیس دانشگاه شهید بهشتی از تحریم مجدد این دانشگاه در قالب اسناد برجامی خبر داد و گفت : «اتحادیه اروپا مجددا تا هشت سال آینده دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف را در لیست تحریم های برجامی قرار داد و در همین راستا مقاومت و حساسیت زیادی در انتشار مقالات علمی غیر از موضوعات فیزیک و هسته ای در مجامع بین المللی صورت می گیرد .
» وزیر علوم نیز در همان روزها از تحریم دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف توسط اتحادیه اروپا که با حمایت فرانسه همراه است ، خبر داد؛ مساله ای که یک تناقض قابل تامل درباره رفتار دوگانه فرانسه برای دو رشته خاص در یک دانشگاه ایرانی دارد .
البته این کارشکنی «علمی» فرانسوی ها مختص این بازه زمانی نیست و نقش این کشور در پروژه علمی «ایتر» (بزرگ ترین طرح یک رآکتور همجوشی هسته ای) و حذف دانشمندان ایران در این پروژه پررنگ است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/05/23

در دانشکده حقوق چه می گذرد؟ اما چرا دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برای فرانسوی ها مهم است؟ با نگاهی به تاریخچه تاسیس این دانشکده از سال 1346 تا به امروز این مساله قابل توجه است که از هشت رئیس این دانشکده قریب به اتفاق اکثر آنها دانش آموخته دانشگاه های فرانسه بوده اند و این دانشگاه به عنوان قطب حقوق ایران نامگذاری شده است که خود این موضوع با توجه به اهمیت و محوریت این رشته در نظام فکری و تاثیرگذاری زیستی در سبک حکومت داری قابل توجه برای هر کشوری می تواند باشد .
رفت وآمد فرانسوی ها عادی نیست عضو کرسی حقوق بشر دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی که به دلیل نگرانی از وضعیت شغلی از اظهار نامش خودداری کرد ، در گفت وگو با «فرهیختگان» در ابتدا با اشاره به اینکه بحث های حقوقی ایران نوعی کپی برداری از فرانسه است ، گفت : «به طور کلی حقوق ایران و فرانسه از نظر اینکه هر دو جزء سنت بومی ژرمنی محسوب می شوند ، خیلی به هم ارتباط دارند؛ یعنی نظام های حقوقی که مبتنی بر متون قانونی مدون هستنند؛ یعنی برخلاف نظام کامنلو که سیستم انگلیسی آمریکایی هست به صورت عرفی متکی به متن نیست ، لذا عناوین حقوقی ایران و فرانسه که مبتنی بر این قضایا است ، بسیار با هم اشتراک دارند .
» او ادامه داد : «در واقع این دو مبتنی بر قوانین مدون و مکتوب که به آنها قانون رومی ژرمنی می گویند ، هستند ، به همین دلیل حقوق ایران و فرانسه بسیار به هم نزدیکند .
از طرف دیگر برخی قوانین در بدو ورود تقویم یعنی زمانی که تقویم وارد کشور شد ، فرانسوی بودند؛ مثل قانون مدنی و اصلاحیه قانون اساسی .
البته اولین قانون اساسی مربوط به بلژیک بود ، اما کمی بعد که اصلاحیه آن در مورد حقوق ملت رخ داد ، از حقوق فرانسه ترجمه شد تا تکمیل کننده این قانون باشد ، چراکه ما قانون اساسی دوران مشروطه را در دو بخش مصوب کردیم؛ نخست بخشی که در 1285 تصویب شد و مربوط به مجلس و کارکرد آن مجلس بود که از قانون بلژیک ترجمه شده ، دوم در سال 1286 یعنی یک سال بعد از آنکه قانون اساسی در حال تکمیل بود و باقی اجزا که در مورد قوه مجریه ، حقوق ملت و .
بود ، از قانون فرانسه ترجمه شده و به قانون اساسی افزوده شد ، بنابراین هم از نظر برخی از اصول اساسی و هم از نظر برخی از قوانین عادی بین ایران و فرانسه اشتراکاتی وجود دارد .
» این دانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی در ادامه با اشاره به تحریم دانشگاه ها می گوید : «در بحث تحریم دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه شریف ، برخی ها آکادمیک و برخی بحث های دیگر سیاسی است ، چراکه معمولا دانشگاه ها باید از جهت سیاسی قلم گرفته شوند ، ولی متاسفانه ما می بینیم که در ایران این اتفاق نمی افتد و این دوگانگی سیستم حقوقی و عملکردی ما را نیز البته نشان می دهد ، چراکه هم از نظر تئوری و هم عملی نمی تواند استقلال خودش را حفظ کند ، بنابراین حتی اگر تحریم هم کنند ، برخی وابستگی ها برای این دانشگاه ها باقی می ماند .
این یک امر پارادوکسیکال است که ناشی از نقص است .
» کتاب های مرجع گرایش های حقوق فرانسوی هستند عضو کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی افزود : «ببینید ، اگر کل یک مجموعه را تحریم کنند یک مساله است و اگر قسمتی از آن را تحریم کنند ، یک مساله دیگر .
وقتی فقط یک مجموعه مثل دانشگاه شهید بهشتی را به خاطر هسته ای بودن تحریم هسته ای می کنند ، ولی در بحث های حقوقی ارتباط را بیشتر از قبل پیش می برند ، بحث فراتر از این حرف هاست .
بالاخره در زمینه های سیاسی فراتر از حد می روند و این اتفاق برای دانشگاه شهید بهشتی رخ داده است .
» او در ادامه می گوید : «ببینید ، این ارتباط بین فرانسه و ایران در دانشگاه شهید بهشتی به خاطر اساتیدی است که در دانشکده حقوق این دانشگاه تدریس می کنند .
اغلب این اساتید در کشور فرانسه تحصیلات داشته اند و فارغ التحصیلان فرانسه به حساب می آیند و این تاثیر زیادی بر محیط دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی گذاشته است و بی تاثیر نیست؛ در واقع در حال انتقال مرجعیت علمی صد درصدی به فرانسه در رشته حقوق هستند و این قضایا واضح است ، چراکه در حوزه دانشکده حقوق وابستگی تئوری و ساختاری فراوانی وجود دارد .
اکثر کتاب های مرجع در همه گرایش های حقوق داخل کشور ، فرانسوی هستند .
این بحث بسیار عمیق تر از این حرف هاست .
ما در سطح قانونگذاری بسیار تقلید کرده ایم .
البته در سطح ساختار سازی نیز به الگوی فرانسوی تکیه بسیار زیادی شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/05/23

نظام ریاستی و پارلمانی و نیمه ریاستی و نیمه پارلمانی تماما متاثر از نگرش فرانسوی بوده است و این نگرش توسط اساتیدی که فارغ التحصیل فرانسه بوده اند ، وارد کشور شده است؛ یعنی اندیشه های حقوقی توسط این افراد وارد شده و قطعا تاثیرگذاری فراوانی نیز داشته اند و چون این مرجعیت از ابتدا در فرانسه بوده است ، اینکه بخواهند دوباره این مرجعیت را زنده کنند ، بعید نیست .
» او در ادامه با اشاره به رفت وآمد های فرانسوی ها در این دانشگاه افزود : «رفت وآمدهای سفیر فرانسه در دانشگاه شهید بهشتی به نظر خیلی عادی نیست .
قطعا نمی شود گفت خالی از وجه سیاسی است .
البته جنبه علمی نیز دارد ، ولی قطعا جنبه های سیاسی بیشتری دارد .
من به این مساله یقین ندارم و البته انکار هم نمی کنم ، چون ممکن است اغراض سیاسی داشته باشد .
» عضو کرسی حقوق بشر در ادامه به حضور گودرز افتخارجهرمی که گفته می شود یکی از افراد تاثیرگذار در این ارتباطات است ، اشاره کرد و گفت : «آقای افتخار جهرمی جزء اساتید بازنشسته بود و حتی مدتی نیز بازنشستگی را تجربه کرد ، اما دوباره دعوت به کار شده است که فکر کنم به خاطر ارتباط او با فرانسه این دعوت شکل گرفته است .
» رویای بازگشت فرانسوی ها بعد از برجام به هرحال اتفاقات اخیر حضور فرانسوی ها آن هم در سطح سفیر در یک دانشگاه ، می تواند ابهامات و پیام های متفاوتی در پی داشته باشد؛ 1 به نظر می رسد فرانسوی ها که در زمان برجام تاثیرگذاری خود را در ایران به حداقل ترین شکل ممکن دیده بودند ، با خارج شدن آمریکا از این پیمان یک فرصت مجدد در اختیار آنها قرار گرفته است که در قالب فعالیت های علمی و دانشگاهی در حوزه های «خاص» اثرگذاری خود را در قشر دانشگاهی و روشنفکری زیاد کنند .
2 افزایش رفت وآمد فرانسوی ها به این دانشکده که قطب حقوق کشور به حساب می آید ، می تواند تفسیرهای متفاوتی را دربر داشته باشد؛ دانشجوی ارشد حقوق دانشگاه علامه طباطبایی که نخواسته است نامش منتشر شود ، در گفت وگو با «فرهیختگان» می گوید : «اینکه فرانسوی ها دانشگاه شهید بهشتی را برای این مرجعیت علمی انتخاب کرده اند ، دو دلیل داشته است؛ اول ، مهم بودن دانشکده حقوق این دانشگاه است که در کشور حرف اول را می زند و دوم داشتن رشته های غیرانسانی مانند فنی ، مهندسی علوم پایه و ریاضی است ، چراکه این گرایش و رشته ها در این دانشگاه وجود دارند و فرانسه درصدد تاثیر گذاری بر تمامی آنهاست و به خاطر همین اشتراکاتی که بین رشته حقوق وجود دارد ، به دنبال مرجعیت دادن علمی در ایران بر همه رشته های آکادمیک است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
موسسات آموزش عالی
خراسان
1398/05/23
> رئیس دانشگاه پیام نور استان : بررسی آسیب های اجتماعی استان از مهر عملیاتی می شود رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی گفت : دانشگاه پیام نور استان از سوی شبکه جامع دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان به عنوان مسئول بررسی آسیب های اجتماعی این منطقه تعیین شده است.
> رئیس دانشگاه پیام نور استان : بررسی آسیب های اجتماعی استان از مهر عملیاتی می شود رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی گفت : دانشگاه پیام نور استان از سوی شبکه جامع دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان به عنوان مسئول بررسی آسیب های اجتماعی این منطقه تعیین شده است .
عزیزا .
نژادعلی در گفت و گو با ایرنا افزود : تاکنون مطالعات اولیه و ساختارسازی های لازم برای بررسی گسترده آسیب های اجتماعی انجام شده است تا از ابتدای مهرماه با فعال شدن دبیرخانه بررسی آسیب های اجتماعی استان در این دانشگاه ، این مهم به طور جدی وارد مرحله عملیاتی شود .
وی یادآور شد : این دانشگاه دارای 30 مرکز و واحد دانشگاهی در استان و 25 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی تا دکتراست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
خراسان
1398/05/23
> رئیس دانشگاه امیرکبیر : کم شدن گرایش به ریاضی ، لطمه بزرگی وارد می کند رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : کم شدن گرایش به ریاضی لطمه بزرگی به کشور است ، البته ما در دانشگاه امیرکبیر از این بابت مشکلی نخواهیم داشت؛ چون این دانشگاه همیشه متقاضی زیادی دارد .
> رئیس دانشگاه امیرکبیر : کم شدن گرایش به ریاضی ، لطمه بزرگی وارد می کند رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : کم شدن گرایش به ریاضی لطمه بزرگی به کشور است ، البته ما در دانشگاه امیرکبیر از این بابت مشکلی نخواهیم داشت؛ چون این دانشگاه همیشه متقاضی زیادی دارد .
به گزارش ایسنا ، احمد معتمدی دیروز در افتتاحیه اولین جشنواره دانش آموزی امیرکبیر افزود : بعید است که در کاهش گرایش به ریاضی بحث اشتغال مطرح باشد ، زیرا هنوز شانس اشتغال با رشته های ریاضی بیشتر از تجربی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
روزنامه فرهیختگان
1398/05/23
> رئیس دانشگاه تربیت مدرس ضمن تشریح آخرین وضعیت دانشمند بازداشتی این دانشگاه در یکی از زندان های آمریکا گفت : «هنوز به دلیل اینکه پلیس آمریکا نتوانسته کیفرخواستی برای این دانشمند فراهم کند ، هیچ دادگاهی برای او برگزار نشده و حال جسمی دکتر سلیمانی در شرایط نامساعدی قرار دارد.
> رئیس دانشگاه تربیت مدرس ضمن تشریح آخرین وضعیت دانشمند بازداشتی این دانشگاه در یکی از زندان های آمریکا گفت : «هنوز به دلیل اینکه پلیس آمریکا نتوانسته کیفرخواستی برای این دانشمند فراهم کند ، هیچ دادگاهی برای او برگزار نشده و حال جسمی دکتر سلیمانی در شرایط نامساعدی قرار دارد .
» رئیس دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد : «بعد از بازداشت این دانشمند ایرانی با رفتار بسیار توهین آمیز به بند عمومی به زندانی که در آن خلافکاران زندانی بودند انتقال داده شد و در حال حاضر همچنان در این زندان بازداشت است و پلیس آمریکا به دلیل عدم تهیه کیفرخواست پرونده این استاد مدام دادگاه این استاد را به تعویق می اندازد و هنوز با گذشت چندین ماه هیچ دادگاهی برای این استاد برگزار نشده است .
» احمدی تاکید کرد : «دانشمند ایرانی در آمریکا به جرم خرید و فروش یک داروی فرمول رشد بازداشت شده ، در حالی که این دارو جزء ردیف تحریم های این کشور نیز قرار نگرفته ، ضمن اینکه این سفارش نیز به دست استاد نرسیده است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
ابتکار
1398/05/23
> رئیس دانشگاه تربیت مدرس درباره آخرین وضعیت دانشمند ایرانی بازداشتی در آمریکا گفت : هنوز به دلیل این که پلیس آمریکا نتوانسته کیفرخواستی برای این دانشمند فراهم کند هیچ دادگاهی برای او برگزار نشده و حال جسمی دکتر سلیمانی در شرایط نامساعدی قرار دارد.
> رئیس دانشگاه تربیت مدرس درباره آخرین وضعیت دانشمند ایرانی بازداشتی در آمریکا گفت : هنوز به دلیل این که پلیس آمریکا نتوانسته کیفرخواستی برای این دانشمند فراهم کند هیچ دادگاهی برای او برگزار نشده و حال جسمی دکتر سلیمانی در شرایط نامساعدی قرار دارد .
به گزارش ایسنا ، محمدتقی احمدی گفت : اخیرا تعداد 70 بورسیه از دانشگاه ها به دیوان عالی عدالت اداری شکایت کردند و در این خصوص نیز ارتباطاتی بین دیوان و دانشگاه ها به منظور روشن شدن موضوع طی دو سه سال اخیر شکل گرفته و ما توانستیم استدلال های خود را در این خصوص به دیوان ارائه دهیم .
او گفت : تعدادی از پرونده ها به نحوی خاتمه پیدا کرده اند؛ اما احکام تعدادی از پرونده ها نیز به دادگاه تجدیدنظر ارسال شده است .
از تعداد پرونده های ارسالی به دادگاه تجدید نظر ، حدود 7 الی 8 پرونده به دانشگاه تربیت مدرس مربوط می شود که دانشگاه نیز برحسب حکم دیوان این افراد را استخدام پیمانی کرده است .
احمدی همچنین در خصوص آخرین وضعیت استاد بازداشتی این دانشگاه در یکی از زندان های آمریکا گفت : متاسفانه چند نفر از اساتید مطرح دانشگاه های کشور در آمریکا گرفتار هستند اما شخص خاصی که اخیرا بازداشت شده دکتر سلیمانی رئیس انجمن خون شناسی کشور و استاد دانشکده پزشکی تربیت مدرس است .
او به جرم خرید و فروش یک داروی فرمول رشد بازداشت شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی قم
عصر رسانه
1398/05/23
> رئیس دانشگاه صنعتی قم : دانشگاه صنعتی قم آمادگی خود را جهت فعالیت در حوزه بین الملل اعلام می کند به گزارش روابط عمومی دانشگاه : با توجه به ارتقای کمی و کیفی دانشگاه صنعتی قم ، اقدامات اولیه جهت فعالیت این دانشگاه در حوزه بین الملل در حال انجام است.
> رئیس دانشگاه صنعتی قم : دانشگاه صنعتی قم آمادگی خود را جهت فعالیت در حوزه بین الملل اعلام می کند به گزارش روابط عمومی دانشگاه : با توجه به ارتقای کمی و کیفی دانشگاه صنعتی قم ، اقدامات اولیه جهت فعالیت این دانشگاه در حوزه بین الملل در حال انجام است .
در این راستا دکتر احمد زاده معاون مدیر کل امور دانشجویان غیر ایرانی از این دانشگاه بازدید کرد .
دکتر رضایی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم اساتید جوان و نخبه ، کارکنان هدفمند و دانشجویان خلاق را از سرمایه های این دانشگاه دانست و افزود : با توجه به شرایط استراتژیک شهر مقدس قم به ویژه حضور طلاب خارجی و پتانسیل های قابل توجه در دانشگاه صنعتی قم ، توانایی فعالیت در حوزه بین الملل را داریم .
وی گفت : از لحاظ علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی قم به عنوان دبیرخانه ستاد نانوی استان انتخاب شده است .
مرکز نوآوری این دانشگاه با دوازده طرح نوآورانه در سطح منطقه 4 آموزش عالی متمایز است .
با افتتاح باشگاه توانمندی های استارت آپ ها زمینه جهت پژوهش ، کارآفرینی و اشتغال زایی دانشجویان فراهم شده است .
رئیس دانشگاه صنعتی قم افزود : کلیه آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه از لحاظ فضای فیزیکی و تجهیزات آزمایشگاهی ارتقا یافته است .
همچنین جهت سهولت مدیریت آزمایشگاه ها و کارگاه ها و رفاه حال دانشجویان ، مجتمع سازی آزمایشگاه ها و کارگاه ها صورت گرفته است .
وی افزود : آزمایشگاه برق دانشگاه صنعتی قم در استان نمونه و کارآمد است .
همچنین اقدامات اولیه جهت راه اندازی آزمایشگاه کالیبراسیون نیز صورت گرفته است .
وی از تشکیل کارگروه فضا و ساختمان در دانشگاه خبر داد و افزود : مجتمع سازی آزمایشگاه ها و کارگاه ها ، بازسازی کتابخانه ، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات ، دانشکده فنی و مهندسی ، برق و کامپیوتر ، حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی ، حوزه معاونت آموزشی و پژوهشی و .
با برنامه ریزی های وِیژه و محاسبات دقیق صورت گرفته است .
دکتر رضایی نور از گسترش همکاری دانشگاه صنعتی قم با سازمان نظام مهندسی ، فنی و حرفه ای ، جهاد دانشگاهی ، صندوق حمایت از پژوهشگران و نوآوران خبر داد و افزود : با توجه به اجرای طرح همیار صنعت برای اولین بار در کشور توسط دانشگاه صنعتی قم ، مهارت آموزی دانشجویان جهت ورود به بازار کار بسیار مهم و ضروری است که با برگزاری دوره های مهارتی مختلف بیش از 80 درصد دانش آموختگان این دانشگاه جذب بازار کار شده اند .
رئیس دانشگاه صنعتی قم از ارتقای 40 درصدی بودجه عمومی دانشگاه با حمایت مسئولین استانی و کشوری خبر داد و افزود : بودجه تملک دارایی ، تجهیز و تعمیر دانشگاه به میزان 250 درصد رشد داشته است .
همچنین با تجهیز آشپزخانه دانشگاه به وسایل طبخ جدید و بهسازی سالن غذاخوری ، در این زمینه در گروه دانشگاه های سطح یک قرار داریم .
وی میز خدمت الکترونیکی ، انجام کلیه فرآیندها به صورت الکترونیکی ، احداث مرکز محاسبات سریع ، کسب مجوز انتشار کتب دانشگاه ، رشد کمی و کیفی کتابخانه دانشگاه را از جمله دیگر فعالیت های دانشگاه طی یک سال اخیر دانست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
کیهان
1398/05/22
> جدا کردن بودجه دانشگاه هاسنندج خبرنگار کیهان : رئیس دانشگاه کردستان گفت : اعمال نظرهای شخصی برای جدا کردن بودجه دانشگاه ها از وزارت علوم و تحقیقات به پیکره نظام آموزشی صدمه وارد می کند و انسجام آن را از بین می برد .
> جدا کردن بودجه دانشگاه هاسنندج خبرنگار کیهان : رئیس دانشگاه کردستان گفت : اعمال نظرهای شخصی برای جدا کردن بودجه دانشگاه ها از وزارت علوم و تحقیقات به پیکره نظام آموزشی صدمه وارد می کند و انسجام آن را از بین می برد .
جهان شیر امینی افزود : اینکه کمیسیون آموزش مجلس به صورت مستقیم برای دانشگاه ها بودجه تعیین کند به صلاح نظام آموزشی کشور نیست و باعث از هم گسیختگی نظام آموزشی دانشگاه ها می شود و انسجام بین آنها را از بین می برد .
وی اظهار داشت : پیشنهاد جدایی بودجه دانشگاه ها از وزارت علوم توسط هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی مطرح شده است که به نفع نظام آموزشی نیست و اشخاص به تنهایی تصمیم گیرنده برای اهداف آموزشی کشور نیستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
عضو کمیسیون + وزارت علوم
روزنامه مردم سالاری
1398/05/23
> بساط کنکور جمع شود رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم حذف کنکور گفت : مجلس در حال آماده کردن طرحی برای حذف کنکور است چون تا زمانی که بساط کنکور جمع نشود بساط موسسات و آموزشگاه های کنکور هم جمع نخواهد شد .
> بساط کنکور جمع شود رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم حذف کنکور گفت : مجلس در حال آماده کردن طرحی برای حذف کنکور است چون تا زمانی که بساط کنکور جمع نشود بساط موسسات و آموزشگاه های کنکور هم جمع نخواهد شد .
محمد مهدی زاهدی که در کارنامه اش سکان داری وزارت علوم در سال های 84 تا 88 و چهار سال ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در دوره نهم و سه سال ریاست این کمیسیون در دوره دهم را دارد ، با حضور در ایسنا در گفت وگویی درباره راه های مقابله با مافیای کنکور و تعیین تکلیف آن گفت : بنده از سال 86 تاکنون یعنی از دوران داشتن مسئولیت در وزارت علوم درگیر موضوع کنکور هستم .
آن زمان به این نتیجه رسیدیم که باید کنکور حذف شود لذا با هماهنگی های صورت گرفته با مجلس هفتم برای ارائه طرحی درباره حذف کنکور ، مصوب شد که اجرای آزمون های استاندارد برای سه سال آخر دبیرستان برگزار شود تا نمرات ملاک عمل برای جایگزینی کنکور باشد .
امروز بعد از گذشت 11 سال از این مصوبه ، این آزمون تنها برای کلاس یازدهم برگزار می شود و برای کلاس های دهم و دوازدهم عملیاتی نشده است .
وی ادامه داد : با اجرا نشدن کامل آزمون استاندارد می توان سه حالت را نتیجه گرفت ، سسیتم آموزش و پرورش نمی تواند ، تسامح می کند یا اینکه به دلیل رخنه برخی عوامل نفوذی از بیرون تفکری ایجاد شده که آموزش و پرورش توانایی برگزای کامل این آزمون ها را ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1398/05/22
> برای رشته های با آزمون و بی آزمون؛ اصلاحات دفترچه انتخاب رشته کنکور منتشر شد اصلاحات دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 98 به همراه کدرشته محل های جدید در دو بخش با آزمون و بدون آزمون منتشر شد .
> برای رشته های با آزمون و بی آزمون؛ اصلاحات دفترچه انتخاب رشته کنکور منتشر شد اصلاحات دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 98 به همراه کدرشته محل های جدید در دو بخش با آزمون و بدون آزمون منتشر شد .
به گزارش مهر ، اصلاحات و جداول کدرشته های جدید برای انتخاب رشته محل ها با آزمون و بدون آزمون (صرفا با سوابق تحصیلی) در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است .
بر اساس اصلاحات اعلام شده برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ظرفیت جدید اعلام کرده اند و داوطلبان میتوانند در صورت تمایل ، کدرشته های جدید را انتخاب کنند .
کارنامه نتایج اولیه کنکور 98 ، 15 مردادماه منتشر شده است وبیش از 832 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شده اند .
تمامی داوطلبان مجاز به انتخاب رشته تا پنجشنبه 24 مردادماه فرصت دارند نسبت به انتخاب 150 کد رشته اقدام کنند .
همچنین تمامی افراد متقاضی که در آزمون شرکت کرده یا نکرده اند نیز می توانند کدرشته محل های بدون آزمون اعلام شده از سوی سازمان سنجش را انتخاب کنند .
اعلام تقویم آموزشی دانشگاه تهران؛ آغاز کلاس ها از دوم شهریور تقویم آموزشی دانشگاه تهران برای نیم سال اول و دوم سال تحصیلی 98 99 اعلام شد و بر این اساس کلاس های آموزشی این دانشگاه از دوم شهریورماه آغاز می شود .
به گزارش ایسنا ، براساس تقویم آموزشی سال تحصیلی سال 98 99 دانشگاه تهران ، زمان ثبت نام دانشجویان این دانشگاه برای نیمسال اول تحصیلی 98 99 از دوم شهریور ماه آغاز و تا نهم این ماه ادامه دارد .
همچنین کلاس های آموزشی دانشجویان دانشگاه تهران برای نیمسال اول تحصیلی از 30 شهریور ماه آغاز می شود و دانشجویان نیمسال دوم تحصیلی 97 98 تا تاریخ 31 شهریور ماه سال جاری فرصت دارند نسبت به دفاع پایان نامه های خود اقدام کنند .
زمان حذف و اضافه واحدهای درسی دانشجویان دانشگاه تهران برای نیمسال اول سال تحصیلی 98 99 از 13 مهر آغاز می شود و این مهلت 15 این ماه پایان می یابد .
ضمن اینکه امتحانات میان ترم دانشجویان نیز 18 آبان آغاز می شود و تا 29 این ماه ادامه دارد .
بر اساس برنامه اعلام شده دانشجویان دانشگاه تهران در نیمسال اول تحصیلی بتوانند از 7 دی تا 9 این ماه نسبت به حذف اضطراری خود اقدام کنند .
همچنین کلاس های آموزشی دانشجویان این دانشگاه 18 دی ماه پایان و امتحانات نیمسال اول تحصیلی از 21 دی آغاز می شود و تا دوم بهمن ادامه دارد .
همچنین ثبت نام کلاس های آموزشی دانشجویان دانشگاه تهران از برای نیمسال دوم سال تحصیلی 98 99 از تاریخ 5 بهمن آغاز می شود و این مهلت تا 10 این ماه ادامه دارد .
ضمن اینکه کلاس های آموزشی این دانشجویان نیز از 12 بهمن جاری شروع خواهد شد .
بنابر اعلام دانشگاه تهران حذف و اضافه دانشجویان این دانشگاه برای نیمسال دوم سال تحصیلی 98 99 از 26 بهمن آغاز می شود و تا 28 این ماه ادامه دارد ضمن اینکه دانشجویان این دانشگاه تا 30 بهمن فرصت دارند نسبت به دفاع پایان نامه های خود اقدام کنند .
بنابراین گزارش ، امتحانات میان ترم نیمسال دوم سال تحصیلی دانشجویان نیز از 16 فروردین سال 99 شروع و تا 27 فروردین ادامه دارد .
حذف اضطراری دانشجویان دانشگاه تهران برای نیمسال دوم تحصیلی از30 اردیبهشت آغاز می شود و تا اول خرداد ادامه دارد .
امتحانات این دانشجویان نیز 24 خرداد آغاز و 4 تیر 99 پایان می یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
امتیاز
1398/05/23
> معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید گفت : خبر منتشر شده از قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص اختصاص 60 درصد از سهمیه های ورود به دانشگاه به ایثارگران کذب است.
> معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید گفت : خبر منتشر شده از قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص اختصاص 60 درصد از سهمیه های ورود به دانشگاه به ایثارگران کذب است .
حجت الاسلام محمد حسن کاویانی راد پس از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری در خصوص وضعیت علمی داوطلبان شاهد و ایثارگر در مقایسه با سایر داوطلبان طی سال های گذشته ، گفت : وضعیت علمی و تحصیلی داوطلبان شاهد و ایثارگر در مقایسه با سایر داوطلبان بسیار مطلوب است به نحوی که در سه سال گذشته تعداد زیادی از فرزندان شاهد و ایثارگر بدون استفاده از سهمیه ، حائز رتبه های زیر 100 کشوری شده اند و در برخی موارد حتی رتبه های تک رقمی کسب کرده اند و از نفرات برتر آزمون سراسری در مراسم ویژه ای با حضور حجت الاسلام و المسلمین شهیدی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس سازمان سنجش تجلیل به عمل آمده است .
وی با تأکید بر اینکه با وجود تبلیغات منفی و نامناسب در خصوص استفاده از سهمیه ، ایثارگران از بنیه علمی بالایی برخوردار هستند ، تصریح کرد : به طور متوسط در سه سال گذشته بالغ بر 58 درصد از داوطلبان شاهد و ایثارگر آزمون سراسری به دانشگاه های روزانه دولتی راه پیدا کرده اند .
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد در مورد میزان سهمیه ایثارگران جهت ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خاطرنشان کرد : به استناد ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه بعدی آن «قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)» سهمیه ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای ایثارگران 25 درصد تعیین شده و کسب حداقل 70 درصد حد نصاب شرایط علمی آخرین فرد پذیرفته شده برای رشته ها و مقاطع تحصیلی مرتبط با وزارتخانه های بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و علوم تحقیقات و فناوری است .
حجت الاسلام کاویانی راد در واکنش به خبر منتشر شده از قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص اختصاص 60 درصد از سهمیه های ورود به دانشگاه به ایثارگران ، خاطرنشان کرد : مطابق قانون 30 درصد ظرفیت دانشگاه ها به ایثارگران اختصاص پیدا کرده که در عمل کمتر از این میزان توسط ایثارگران تکمیل می شود ، به نظر می رسد نحوه تنظیم خبر مورد اشاره چنین شبهه ای را ایجاد کرده است ، بر این اساس به رسانه ها و مسئولان توصیه می کنم در بیان نقطه نظرات خود به حساسیت های موجود در جامعه و جایگاه رفیع ایثارگران توجه جدی داشته باشند و از هرگونه مطلبی که به اعتماد مردم به قشر فرهیخته و ایثارگر که حق عظیمی بر گردن ملت بزرگ ایران دارند و منبع مهم سرمایه اجتماعی کشور هستند خدشه وارد می کند پرهیز کنند ، انتظار می رود قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت این سوءبرداشت را در اعلام اختصاص 60 درصد سهمیه ورود به دانشگاه به ایثارگران را در مصاحبه های آینده و یا به هر طریقی که صلاح می دانند برای تنویر افکار جامعه و ایثارگران عزیز اصلاح کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کیهان
1398/05/22
> صنعت کنکور اگر چه برای دانش آموزان منفعتی ندارد اما برای موسسات کنکور تبدیل به تجارتی پرسود شده و سالیان سال است که کنکور به ابزاری برای عوام فریبی تبدیل شده تا با دادن امتیاز برخی از مؤسسات کنکور به این چهره های برجسته علمی ، آنها را به نفع خود مصادره و بهره برداری تبلیغاتی کنند .
> صنعت کنکور اگر چه برای دانش آموزان منفعتی ندارد اما برای موسسات کنکور تبدیل به تجارتی پرسود شده و سالیان سال است که کنکور به ابزاری برای عوام فریبی تبدیل شده تا با دادن امتیاز برخی از مؤسسات کنکور به این چهره های برجسته علمی ، آنها را به نفع خود مصادره و بهره برداری تبلیغاتی کنند .
بازاری که چند صد میلیارد سود برای بسیاری از مؤسسات و ناشران کتاب های کنکور فراهم ساخته است .
یک میلیون و صد و نوزده هزار نفر در آزمون کنکور سراسری 98 ثبت نام کردند که از این تعداد یک میلیون و هجده هزار و هفتصد و سه نفر در این آزمون شرکت کردند .
با یک حساب سرانگشتی اگر از این تعداد داوطلب به صورت میانگین هر کدام نفری یک میلیون تومان کتاب های کمک درسی خریداری کرده باشند هزار میلیارد تومان پول هنگفت وارد چرخه حساب انتشارات و کتاب های کمک آموزشی شده است .
در این میان بسیاری از آموزشگاه ها و موسسات کنکور که انتشارات مستقل دارند با تبلیغات مستمر توانستند بخش عظیمی از این پول را به جیب بزنند .
این تنها بخش کوچکی از درآمدهای کلان از کنکور بوده است و راه های دیگری هم وجود دارد تا مافیای کنکور از پول سیرآب شوند .
خیلی از داوطلبان فریب تبلیغات خوش رنگ و لعاب موسسات را می خورند و با امید اینکه رتبه زیر 100 کنکور سراسری را به خود اختصاص دهند ، وارد آموزشگاه می شوند .
آموزشگاهی که صرفا برای سرکیسه کردن خانواده ها تاسیس شده است و تاثیری بر روند آموزش عالی کشور نخواهد داشت .
در کنار همه این سودجویی ها ، گرانی کاغذ باعث شده تا یک کتاب درسی کنکور برای هر فرد ، حداقل 12 تا 17 هزار تومان آب بخورد و همین موضوع چرخه مالی را برای سودجویان افزایش داده است .
دندان تیز موسسات کنکور برای مانور تبلیغاتی از نفرات برتریکی دیگر از روش های متداول جذب داوطلبان کنکور ، استفاده ابزاری از چهره های برجسته علمی آزمون سراسری بوده است که موسسات در ازای پرداخت پول ، رتبه های برتر را به یک بُت آموزشی تبدیل می کنند تا نفرات بیشتری را برای ثبت نام در کلاس های کنکور مجاب کنند ! بدون تردید ، تا به امروز تبلیغاتی از سنوات گذشته در تلویزیون و بیلبورد های سطح شهر مشاهده کردید که شخص با یک کتاب روی جلد می رود تا از این طریق قبولی پشت کنکوری ها را تضمین کند .
تضمینی که تنها با پول بدست آمده و نفرات برتر ، فریب امتیاز موسسات را می خورند تا برای تبلیغات وارد فضای رقابتی بین آموزشگاه هایی شوند که نسبت به شهریه ای که دریافت می کنند تاثیر زیادی ندارند .
هیچ کدام از آموزشگاه ها در بدو ورود یک داوطلب به دفاتر ثبت نام ، از هزینه ها حرف نمی زنند .
آنها ترجیح می دهند در گام اول ، نظر داوطلبان و اولیای آنها را به سمت خدمات فوق العاده ای جلب کنند که موسسات مختلف آموزشی به پشت کنکوری ها ارائه می دهند و آن وقت قضاوت را به عهده داوطلبان بگذارند و از همین سیستم تبلیغات نظرات مثبتی را برای خودشان جمع آوری می کنند .
اسامی نفرات برتر کنکور سراسری 98اسامی نفرات برتر گروه های پنج گانه کنکور سراسری 98 از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد و پایتخت نشینان سهم به سزایی در بالای جدول داشتند .
رتبه های یک تا 10 در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی به ترتیب علیرضا سخایی راد از اهواز ، محمدصادق مجیدی یزدی از تهران ، دانا افاضلی از تهران ، آریا جلالی از لاهیجان ، علی عباسی از شهرکرد ، سید ارشان دلیلی از ساری ، پارسا امینی از مشهد ، فاطمه جعفری از تهران ، مهران منتظر از تفت و محمدمهدی ابوترابی از تهران هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کیهان
1398/05/22

در گروه آزمایشی علوم تجربی به ترتیب ایزدمهر احمدی نژاد از تهران ، محسن راستکار از تبریز ، فرهنگ امیری از شیراز ، رسا ظفری از تبریز ، محمدرضا ارشدی صوفیانی از تبریز ، امیررضا یسکابادی از مشهد ، گلسا مصباحی از شیراز ، ریحانه فرخی مالکی از رشت ، سیاوش کیانپور از اهواز رتبه های نخست تا نهم را به خود اختصاص دادند .
امیرحسام زارع از بیرجند و سیدمهدی زارع زاده ابرقویی از ابرکوه به صورت مشترک رتبه 10 را در این گروه کسب کردند .
در گروه آزمایشی علوم انسانی به ترتیب فاطمه شب خیز از لار ، مریم اسماعیلی از تهران ، امین ایمانپور از تبریز ، سیده آمنه موسوی لقمان از بهار ، علی حاجیان از لار ، فاطمه رستموندی آغمیونی از تهران ، محمدعرفان هوشیاری از تهران ، آتنا طاهری از تهران ، محمدحسین سه دهی از تهران و ملیکا دادخواه تیرانی از اصفهان ، در رتبه های اول تا دهم ایستادند .
پنج رتبه برتر گروه آزمایشی هنر نیز به ترتیب ساراسادات کریمی از تهران ، صبا محمدی مفرح از تهران ، پریا سینائیان از تهران ، مرجان حاتمی ورزنه از تهران و پارسا رحمان مشهدی از تهران لقب گرفتند که نکته جالب تسخیر رتبه های برتر این گروه توسط پایتخت نشینان بود .
در گروه آزمایشی زبان هم صالح شاملو احمدی از تهران ، امیرشایان چادگانی پور از اصفهان ، شهریار رجائی فیروزآبادی از تهران ، پریناز باستانی از تهران و کسری محمدی از تهران در رتبه های اول تا نخست گروه خود قرار گرفتند .
پیشنهاد های چند صد میلیونی برای نفرات برتر کنکوربا توجه به تجربه سال های گذشته در سوءاستفاده از نفرات برتر کنکور ، باید خیلی زود منتظر باشیم تا با یک دکوراسیون و مانور تبلیغاتی نفرات برتر کنکور را پشت جعبه جادویی با شعار همگام با موسسات کنکور مشاهده کنیم .
البته تعدادی از این نفرات در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کردند که علاقه ای به حضور در این بازی تبلیغاتی ندارند اما بعید نیست با پیشنهاد پول های هنگفت همین نفرات هم برای تبلیغ دچار تردید شوند .
براساس شنیده ها در سال های اخیر موسسات معروف و ولخرج برای جذب نفرات برتر کنکور نفری 300 میلیون تومان هزینه کردند .
بعید نیست با توجه به هزینه هایی که داوطلبان در طول تحصیل خود داشتند با یک پیشنهاد چند صد میلیونی ، قرارداد پذیرش حضور خود قبل از کنکور را در این موسسات امضا کنند .
دانشجویان فریب خوردهیا موسسات فرصت طلب؟ ! برخی از نفرات برتر کنکور که پیش از حضور در تبلیغات اعلام می کنند که از هیچ موسسه و کتاب های کمک درسی استفاده نکردند اما ناگهان در تبلیغاتی ظاهر می شوند که برخلاف صحبت های آنها بوده است .
معلوم نیست که این اتفاق به خاطر پیشنهاد های سنگین مالی بوده یا واقعا داوطلبان از کتاب ها و موسسات استفاده کردند .
بسیاری از داوطلبانی که رتبه برتر را به خود اختصاص دادند در موسسات حضور نداشتند ولی وقتی پای پول های کلان در میان باشد نظرات تغییر می کند .
با این تفاسیر زمانی که نفرات برتر با استقبال موسسات و انتشارات رو به رو می شوند در سودای شهرت قرار می گیرند و متاسفانه هستند معدود نفراتی که فرصت را غنیمت شمرده و برای درآمدزایی طلب پول های بیشتری از موسسات کنکور می کنند .
پشیمانی برترین های کنکور از شرکت در تبلیغات دروغینبیشتر نفرات برتری که در دام موسسات کنکور اسیر شدند خیلی زود از تصمیمی که گرفتند پشیمان شدند و حتی پس از بازخورد منفی تبلیغ های تلویزیونی ، طی مصاحبه هایی که داشتند به اشتباه خود اعتراف کردند .
به گفته یکی از رتبه های برتر کشوری در رشته تجربی طی سال های گذشته ، یک رتبه برتر کنکور مگر چقدر وقت داشته است که بتواند در آزمون های آزمایشی چند مؤسسه شرکت کرده و ادعا کند که کتاب های کنکور همه این موسسات را نیز مطالعه کرده است در کنار آن ، باز هم آنقدر وقت اضافه بیاورد که فیلم های آموزشی وقت گیر موسسه کنکور را نیز تماشا کند؟ ! رتبه سه کشوری رشته ری
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کیهان
1398/05/22
اضی در سال 94 نیز با بیان ماجرای سوءاستفاده یکی از ناشران کتاب های کنکور که از مصاحبه با وی منتشر شده است ، گفت : یک نمونه از این سوءاستفاده های رسانه ای و تبلیغاتی که برای خودم هم پیش آمده است ، این بود که تقریبا چند هفته بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری ، یکی از موسسات معروف نشر کتاب های کمک درسی پیش از کنکور از من درخواست مصاحبه داشت ، در قسمتی از آن گفت و گو در رابطه با دوران جمع بندی کنکور سؤال شد ، من هم در پاسخ به این نکته اشاره کرده بودم که در این دوران با توجه به ازدیاد وقت از آزمون های آزمایشی موسسات هم در منزل استفاده کردم .
وی افزود : جالب است بدانید که این موسسه عبارت موسسات مختلف را به موسسه خود تغییر داده بود و این ذهنیت را در خواننده ایجاد کرده بود که یکی از رتبه های تک رقمی کنکور آزمون های این مؤسسه را قبول دارد و آن را عامل اصلی کسب رتبه مناسب در آزمون سراسری اعلام کرده است در صورتی که این امر خلاف واقعیت بود .
به نقل از ایسکانیوز؛ آنچه مسلم است ، موسسات کنکور در سال های گذشته تجربیات زیادی در سوءاستفاده از نفرات برتر داشتند و با پرداخت پول های کلان ، نظر داوطلبان برتر را برای تبلیغات به نفع خود جلب کردند .
هستند نفراتی که برای جبران هزینه های آموزشی قبل از کنکور خود ، تسلیم به اخذ پول های هنگفت از موسسات می شوند اما خیلی زود از تصمیم خود پشیمان می شوند .
بدون تردید ، جلوگیری از ادامه چنین روندی در جهت سوءاستفاده از رتبه های تک رقمی توسط موسسات مختلف کنکور ، نیازمند هوشمندی بیشتر این افراد و نظارت گسترده بر عملکرد موسسات آموزشی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
کیهان
1398/05/22
> یزد خبرنگار کیهان : معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد از ممنوعیت استفاده از کاغذ در اکثر امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه خبر داد .
> یزد خبرنگار کیهان : معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد از ممنوعیت استفاده از کاغذ در اکثر امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه خبر داد .
محمدتقی صادقی گفت : حذف نسخه چاپی پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا در دستور کار قرار گرفت .
به گفته وی مقرر شد از شهریورماه امسال و همزمان با شروع زمان دفاع از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی ، پایان نامه ها صرفا به صورت الکترونیک در اختیار استاد راهنما و مشاور قرار بگیرد .
صادقی افزود : تاکید شده است حتی در فرآیند داوری نیز از نسخه الکترونیک پایان نامه استفاده شود و حتی گزارش های علمی و حل تمرین دروس نیز از نسخه الکترونیک استفاده شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
روزنامه آفرینش
1398/05/22
> زهرا امام جمعه رییس پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران از برگزاری مدرسه تابستانی (Summer School) برای استادان دانشگاه های عراق درمرداد وشهریو ماه سال جاری در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران خبر داد .
> زهرا امام جمعه رییس پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران از برگزاری مدرسه تابستانی (Summer School) برای استادان دانشگاه های عراق درمرداد وشهریو ماه سال جاری در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران خبر داد .
به گزارش روابط عمومی پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران ؛ دکتر زهرا امام جمعه رییس پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران با اعلام این مطلب اظهار داشت : مدرسه تابستانی (Summer School) با هدف ارتقاء سطح آموزشی و پژوهشی برای استادان دانشگاه های عراق از جمله : سلیمانیه ، بابل ، بصره ، بغداد ، میسان و .
در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران در حال برگزاری است .
وی گفت : دوره آموزشی تجزیه دستگاهی (AnalyticalMethods) و دوره آموزشی روش های بیولوژیکی (biological AnalyticalMethods) و دوره آموزشی تجزیه و تحلیل داده های آماری (Statistical Analysis) و دوره آموزشی نوشتار علمی (Writing and Submitting a Scientific Paper) از عناوین دوره های در حال برگزاری در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران است .
رییس پردیس بین المللی ارس گفت : مدرسه تابستانی (Summer School) به همت پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران و با همکاری انجمن علمی بیوشیمی فیزیک و کرسی یونسکو در تحقیقات بین رشته ای دیابت برپا شده است .
امام جمعه در ادامه افزود : در این مدرسه تابستانی قصد داریم مهارت هایی را به صورت عملی و آزمایشگاهی آموزش دهیم که در سیستم آموزشی کشورعراق کم ترمورد توجه قرار گرفته است ولی مورد نیاز آنها می‎باشد .
وی همچنین گفت : پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران آمادگی برگزاری دوره های مختلف را برای سایر دانشگاه های کشور و خارج از کشور دارد .
امام جمعه گفت : در پایان دوره گواهی معتبر بین المللی از طرف پردیس ارس دانشگاه تهران به شرکت کننده‎گان اعطا می‎شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/05/22
> ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتخاب رشته بیش از 54 هزار داوطلب در کنکور 98 خبر داد و گفت : این مهلت روز پنج شنبه 24 مرداد پایان می پذیرد .
> آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور اعلام شد ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتخاب رشته بیش از 54 هزار داوطلب در کنکور 98 خبر داد و گفت : این مهلت روز پنج شنبه 24 مرداد پایان می پذیرد .
دکتر حسین توکلی با بیان این مطلب اظهار کرد : نتیجه اولیه آزمون سراسری سال 98 روز سه شنبه 15 مرداد 98 به صورت کارنامه ، روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت و آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی پذیرش با آزمون شدند ، لازم است برای انتخاب رشته ، دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (شماره 2) آزمون سراسری سال 1398 را مطالعه کرده و مراحل انتخاب رشته را انجام دهند .
وی در ادامه تصریح کرد : دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (دفترچه شماره 2) هر یک از گروه های آزمایشی (شامل رشته های پذیرش با آزمون) نیز از روز پنجشنبه 17 مرداد 98 بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده شد و هر یک از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و یا زبان های خارجی که مجاز به انتخاب رشته شده اند ، می توانند دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی ذیربط را از طریق سایت سازمان سنجش دریافت کنند .
توکلی گفت : داوطلبان ابتدا کدرشته های مورد علاقه را به ترتیب ابتدا در فرم پیش نویس ثبت کنند و پس از اطمینان از صحت آن تا 24 مرداد 98 بر اساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته که بر روی سایت سازمان سنجش درج شده است ، با وارد کردن کد کاربردی ، کد رهیگری ، کد کارنامه و یا شماره پیگیری نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور افزود : داوطلب پس از تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی کنکور 98 یک شماره 15 رقمی به عنوان رسید دریافت می کند که لازم است آن را نزد خود نگهداری کند .
وی گفت : انتخاب رشته در رشته های بدون آزمون (پذیرش با سوابق تحصیلی) نیز از 17 اسفند 97 آغاز شده است و تا 28 شهریور 98 ادامه دارد .
برخی از دانش آموزان که تاکنون نمرات خود را دریافت نکرده بودند نیز اکنون می توانند در فرآیند انتخاب رشته شرکت کنند .
امکان انتخاب 100 کدرشته محل در رشته های بدون آزمون وجود دارد .
توکلی افزود : بر اساس آخرین آمار اعلام شده از تعداد 832 هزار و 289 نفر مجاز به انتخاب رشته ، تاکنون تعداد 54 هزار و 595 نفر انتخاب رشته کرده اند .
این مطلب برایم مفید است 0 0 کلمات کلیدی : دانش آموزان سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کنکور رشته.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/05/22
> مشاور عالی سازمان سنجش جزئیات آماری انتخاب رشته کنکور سراسری 98 را اعلام کرد .
> مشاور عالی سازمان سنجش جزئیات آماری انتخاب رشته کنکور سراسری 98 را اعلام کرد .
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با فارس ، گفت : براساس برنامه زمانی اعلام شده مهلت انتخاب رشته با آزمون سال 1398 فردا پنج شنبه 24 مرداد ماه 98 به اتمام می‎رسد .
همچنین ، تا ساعت 9 صبح روز گذشته 22 مرداد ماه از تعداد 832 هزار و 289 نفر داوطلب مجاز به انتخاب رشته ، تعداد 35 هزار و 356 داوطلب نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی خود اقدام کردند .
وی افزود : لذا به کلیه داوطلبانی که براساس اطلاعات مندرج در کارنامه مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی با آزمون سال 1398 شده اند ، توصیه می شود که در این مهلت باقی مانده و حداکثر تا پایان فردا پنج شنبه 24 مرداد ماه با مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی گروه آزمایشی مربوط انتخاب رشته کنند .
توکلی اضافه کرد : همچنین ، داوطلبان با مطالعه موضوعات مندرج در بخش پیوست دفترچه و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی و همچنین اعمال اصلاحات دفترچه راهنما که به صورت اطلاعیه به اطلاع آنان می رسد نسبت به انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل از میان کد رشته محل های مورد علاقه خود از گروه آ زمایشی مجاز یا گروه های آزمایشی مجاز اقدام کنند .
وی درپایان خاطرنشان کرد : داوطلبان در نظر داشته باشند که پس از کنترل های لازم و اطمینان از صحت کدرشته محل های انتخابی ، این کدرشته ها را به ترتیب اولویت علاقه وحداکثر تا پایان فردا پنج شنبه 24 مرداد ماه ، در سامانه ثبت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
خراسان
1398/05/23
> متاسفانه برخی خوابگاه های دانشجویی که هرگونه تغییر اجاره آن ها مستلزم موافقت اداره رفاه دانشجویی است ، خودسرانه و بی رویه نرخ ها را افزایش می دهند .
> متاسفانه برخی خوابگاه های دانشجویی که هرگونه تغییر اجاره آن ها مستلزم موافقت اداره رفاه دانشجویی است ، خودسرانه و بی رویه نرخ ها را افزایش می دهند .
لطفا وزارت علوم و تعزیرات رسیدگی کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ابتکار
1398/05/23
> گروه جامعه : «فرار مغزها»؛ عبارتی دو کلمه ای که واکنش های گوناگونی را در طول سال ها به خود دیده است.
> گروه جامعه : «فرار مغزها»؛ عبارتی دو کلمه ای که واکنش های گوناگونی را در طول سال ها به خود دیده است .
برخی آن را تایید و برخی رد می کنند .
عده ای ضررهای مالی و معنوی اش را بر می شمارند و عده ای به آن ها که رفته اند ، به دلایل گوناگون حق می دهند .
برخی نیز در تعریف «مغز» مانده اند .
در واقع اینکه آیا مغز ، شامل هر نیروی دانش آموخته یا دارای مهارت می شود و یا تنها نخبگان را در بر می گیرد ، اختلاف وجود دارد .
به هر ترتیب ، نگاهی به وسعت علاقه جوانان به مهاجرت ، نشان می دهد که به هر حال عده زیادی به فکر یا در حال رفتن از کشور هستند و در این میان ، حتما نخبگانی هم وجود دارند .
سورنا ستاری ، معاون علمی فناوری رئیس جمهوری ، اردیبهشت 97 گفته بود : «هرچند سهم بالای افراد تحصیل کرده در مهاجرت از کشور نگران کننده است ، اما آمار خروج نخبگان از کشور پایین تر از نُرم جهانی است» .
بر اساس نُرم جهانی سه درصد مهاجرت شامل نخبگان می شود ، اما این میزان در ایران یک درصد است .
در سوی دیگر اما محمدباقر لاریجانی ، معاون آموزشی وزارت بهداشت دیروز با اشاره به این موضوع که ایران رتبه دوم فرار مغزها در جهان را داراست ، گفت : «سالانه ، 150 تا 180 هزار متخصص تحصیلکرده از کشور مهاجرت می کنند و لازم است برای استفاده از آنها در داخل کشور برنامه ریزی شود» .
این آمار در عین حال در تضاد با آمارهای پیشینی است که ایران را در رتبه چهارم مهاجرت نخبگان و فرار مغزها عنوان می کرد .
در میان این آمارها ، باید به این نکته اشاره کرد که شاید تعریف نخبگی در آمارهای ارائه شده از سوی مسئولان گوناگون کمی پیچیده تر باشد .
نخبه کیست؟طبق اساسنامه بنیاد ملی نخبگان ، نخبه به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می شود که اثرگذاری وی در تولید علم ، هنر و فناوری کشور محسوس باشد و هوش ، خلاقیت ، کارآفرینی و نبوغ فکری وی در راستای تولید دانش و نوآوری موجب سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی و متوازن کشور شود .
بر این اساس ، برگزیدگان المپیادهای علمی معتبر داخلی و جهانی ، برگزیدگان آزمون های کنکور سراسری ، مخترعان و مکتشفان ، دانش آموختگان برگزیده رشته های دانشگاهی و مدیریت حوزه علمیه قم و خراسان ، برترین های مسابقات علوم قرآنی ، شخصیت های برجسته علمی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی ، آفرینندگان آثار بدیع و ارزنده ادبی و هنری ، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری و مدرسین و محققین علوم حوزوی در تعریف نخبگی گنجانده شده اند .
با این حال ، دو انتقاد اساسی به این تعریف مطرح است .
اول اینکه در مواردی مثل برگزیدگان المپیادها یا آزمون های سراسری ، رتبه مورد توجه قرار گرفته است .
بر این اساس به عنوان مثال رتبه چهارم یک المپیاد جهانی یا نفر پنجاه و یکم کنکور تجربی ، به دلیل تنها یک رتبه اختلاف ، نخبه محسوب نمی شوند ! این فارغ از میزان استاندارد بودن آزمون ها ، شرایط سنی بروز نخبگی و به طور کلی عوامل ایستا و موقت برای احراز عنوان نخبگی است .
از سوی دیگر ، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان به ویژه در حوزه های علوم تربیتی ، آموزشی و روانشناسی ، نخبگی هر فرد در شرایط خاصی بروز می کند و درصورت عدم وجود آن شرایط ، نمی توان درباره نخبگی فرد به طور دقیق اظهارنظر کرد .
نتیجه اینکه شاید تعاریف و آیین نامه ها ، فردی را نخبه تلقی نکنند ، اما اصولا میزان ضرر رفتن آن فرد از کشور ، هیچ ارتباطی با این تعاریف نداشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ابتکار
1398/05/23

آمارهای گیج کننده مهاجرت نخبگان و ایرانی هادی ماه 97 ، بهرام صلواتی ، عضو هیئت علمی موسسه مطالعات مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور ، در نشستی با عنوان «مهاجرت ، تمنای رفتن» ، اعلام کرد که ایران رتبه چهارم مهاجرت تحصیل کردگان را پس از کشورهای هند ، فیلیپین و آمریکا کانادا ، دارد .
وی با اشاره به اینکه ایران رتبه 12 تعداد دانشجویان خارجی در آمریکا را دارد ، درباره ماندگاری 90 درصدی دانشجویان ایرانی در کشورهای دیگر ابراز نگرانی کرده بود .
وی همچنین گفت که در حال حاضر سهم مهاجرت دانشجویان در ایران نسبت به افزایش جمعیت آنها ، شیب نزولی یافته است و از 2 درصد جمعیت دانشجویان مهاجر در دهه های 90 میلادی به یک درصد در سال 2016 رسیده است .
به گفته صلواتی ، ایران طبق آمار رسمی یک و نیم میلیون مهاجر و بر اساس آمار غیررسمی ، 7 تا 8 میلیون مهاجر در جهان دارد .
بر این اساس ایران رتبه 31 در کشورهای مهاجرفرست داشته و سالانه 30 تا 40 هزار مهاجر به سراسر دنیا می فرستد .
بر اساس پژوهشی میان 425 مهاجر ایرانی که نتایج آن در این نشست مطرح شده بود ، انگیزه های تحصیلی و پژوهشی به ویژه در مقطع دکتری ، وجود سد کنکور برای ورود به دانشگاه ، کیفیت دوره های تحصیلی ، نبود فرصت های شغلی و سطح حقوق و دستمزد به ترتیب انگیزه های اصلی مهاجرت ایرانیان عنوان شده است .
بر این اساس ، 75 درصد مهاجران ایرانی پیش از مهاجرت شاغل بوده اند که حدود 50 درصد آن ها مشاغلی با قرارداد ثابت و سالیانه داشته اند .
این پژوهش همچنین ارتباط مهاجرت این مهاجران به امکان فعالیت دانشگاه های بین المللی در ایران یا داشتن شغل مناسب در ایران را رد می کند .
در نتیجه به نظر می رسد دلایلی مثل تجربه زندگی در خارج از ایران و تمایل به تحصیل و داشتن مدرک دانشگاه های خارجی ، عامل قوی تری باشند .
شاید مطالعه این آمارها هر کسی را گیج کند .
مثلا چطور ممکن است که تمایل به مهاجرت در ایران شیب صعودی ملایم داشته باشد ، اما آمار مهاجرت دانشجویان شیب نزولی داشته و حتی زیر نرم جهانی قرار گیرد؟ پاسخ به این نکته زمانی مهم می شود که بخش های گوناگون این آمارها ، مورد استفاده موافقان و مخالفان وجود معضلی به نام «فرار مغزها» در کشور قرار می گیرد .
مسئله اصلی در بررسی این آمارها ، این است که آن ها را باید در کنار یکدیگر دید .
مثلا درمورد آمار مهاجرت دانشجویان ، باید این نکته را در نظر گرفت که با توجه به افزایش فرصت های تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی کشور و پذیرش بدون کنکور در بسیاری رشته های دانشگاه ، وجود موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و مانند آن و نیز تب طولانی مدرک گرایی ، تعداد دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی ایران رشد قابل توجهی را به ویژه در سه دهه اخیر به خود می بیند .
در عین حال باید شرایط اقتصادی و کاهش ارزش ریال در برابر ارزهایی مثل دلار و یورو و نیز سخت گیری بیشتر کشورهای مقصد مهاجرت ایرانیان درباره مهاجران ایرانی به دلیل اختلاف های سیاسی – مثل قانون «تراول بن» آمریکا علیه ایران و چند کشور دیگر به دستور دونالد ترامپ – را نیز به این معادله اضافه کرد .
در این شرایط ، رتبه چهارم مهاجرت دانش آموختگان دانشگاهی ، رتبه دوم فرار مغزها و رتبه چهارم ایرانی ها در ثبت نام لاتاری ورود به آمریکا میان 100 کشور جهان معنایی تازه می یابند .
با این حال در سوی دیگر ماجرا شرایط آن قدر هم بد نیست و رتبه 77 شاخص جریان بالقوه مهاجرت جوانان نیز ایران و رتبه 78 در شاخص جریان بالقوه جذب استعدادها نشان می دهد که وضعیت ایران در شاخص جریان بالقوه مهاجرت قابل قبول و خوب است و به هیچ عنوان ایران جزو کشورهای دارای آمار بالای مهاجرت قرار ندارد .
چه باید کرد؟در درجه اول به نظر می رسد که آمارهای دقیق و تفکیکی درباره مهاجرت ایرانی ها و نیز تعاریف و آمارهای درست از نخبگی مهاجران وجود ندارد .
بارها از سوی کارشناسان تاکید شده است که آمار منتسب به صندوق بین المللی پول درباره رتبه یک ایران در مهاجرت نخبگان ، غلط و اشتباه است و وجود خارجی ندارد .
در عین حال آمارهای مربوط به پژوهش موسسه گالوپ مربوط به سال 2016 نیز تنها مورد ارجاع مورد اتکای آمارهای مهاجرتی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ابتکار
1398/05/23

هر چند در سال های اخیر ، تلاش هایی برای سر و سامان دادن به این آمارها اتفاق نیفتاده است ، اما بدون آمارهای دقیق و درست و قابل وثوق ، نمی توان برنامه ریزی درستی برای مسئله کرد؛ مسئله ای که تنها می توان وجود آن را تایید کرد و میزان سختی و آسانی یا شرایط بحرانی یا غیربحرانی بودن آن امکان سنجش دقیق ندارد .
در عین حال ، بدیهیات موضوع مهاجرت ، مثل شرایط اقتصادی ، اشتغال ، تحصیل ، وضعیت اجتماعی و سیاسی را نیز نباید از این ارزیابی ها خارج کرد .
به هر ترتیب ، به گفته مسئولان ، خسارت فرار مغزها – حتی اگر اصطلاح آن اشتباه باشد – در سال معادل 60 میلیارد دلار برآورد می شود و جلوگیری از این ضرر ، برنامه ریزی مناسبی را می طلبد و باید آن را جدی گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اعتماد
1398/05/23
> گروه فرهنگ و هنر مراسم افتتاحیه نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی شامگاه یکشنبه 20 مرداد و همزمان با شب عید سعید قربان در خانه طباطبایی های شهر کاشان برگزار شد.
> گروه فرهنگ و هنر مراسم افتتاحیه نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی شامگاه یکشنبه 20 مرداد و همزمان با شب عید سعید قربان در خانه طباطبایی های شهر کاشان برگزار شد .
جشنواره در دوره جدید با تمرکززدایی از تهران بخش اصلی را به شهر تاریخی و فرهنگ دوست کاشان انتقال داده که با استقبال مسوولان این شهر نیز مواجه شده است .
نشان فرهنگ دوستی مسوولان کاشان ابریشمی راد ، شهردار کاشان در سخنانی با ابراز خوشنودی از برگزاری جشنواره بطور همزمان در کاشان گفت : «جشنواره نمایش های آیینی متعلق به جامعه و یک اتفاق مردمی است .
وقتی صحبت از یک جشنواره است فقط هدف برگزاری یک رویداد نیست چون در گذر زمان یکی از مسائلی که به وجود می آید گسست فرهنگی است و امیدواریم این نوع گسست ها از طریق جشنواره برطرف و کمک شود تا نسل جدید با هنرهای قدیمی این سرزمین بیشتر آشنا شوند .
» حجت الاسلام انصاری ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان بیان کرد : «یکی از زبان هایی که این فرهنگ را می تواند معرفی و به نسل های آینده منتقل کند هنر نمایش یا همان تئاتر است .
نظام جمهوری اسلامی با درک صحیح هنر و به خصوص هنر نمایش در تثبیت و انتقال فرهنگ چنان نقشی داشته که 30 سال است این جشنواره را تدارک دیده و باید به اهالی هنر و هنرهای نمایشی تبریک گفت که آیین های ملی ، خانوادگی و نیز مذهبی مثل تعزیه را در قالب هنر به مردم و دنیا منتقل می کنند .
» حسین والی نژاد در این مراسم یک اجرای «بحر طویل» و «غدیرخوانی» داشت و داود داداشی و علی فتحعلی نیز یک قطعه «سیاه بازی» در ایوان بزرگ خانه طباطبایی اجرا کردند .
انتقاد دبیر جشنواره و وزارت علومی که نمی شنود داوود فتحعلی بیگی ، دبیر جشنواره نمایش هایی آیینی و سنتی پیش از ظهر سه شنبه در حاشیه سفر خود به کاشان در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به دغدغه مندی در حوزه نمایش های آیینی و سنتی از بی توجهی دانشگاه ها نسبت به این گونه مهم هنری انتقاد کرد : «دانشگاه های هنر و تئاتر ما ارزش این گونه نمایش ها را نمی دانند .
» اظهارنظری که در سال های اخیر بارها از سوی فتحعلی بیگی مطرح شده اما گوش کسی در وزارت علوم بدهکار نبوده و نیست .
بناهای قدیمی تهران میزبان جشنواره در این دوره سالن های چهارسو و سایه مجموعه تئاترشهر ، تماشاخانه سنگلج ، تالار حافظ ، تالار هنر و تالار محراب به عنوان سالن های میزبان جشنواره محسوب می شوند .
اما علاوه بر این سالن ها ، عمارت کاظمی در خیابان پانزده خرداد نیز میزبان آثار هنرمندان حاضر در جشنواره است .
طبق برنامه هر شب در تماشاخانه های تهران هشت نمایش روی صحنه می رود .
نمایش ها از تنوع متعادلی برخوردارند و مخاطب می تواند بر حسب سلیقه دست به انتخاب بزند .
از مجلس شبیه خوانی و نمایش سیاه بازی گرفته تا نمایشی براساس متن بهرام بیضایی .
حتی علاقه مندان به آثار رئالیستی محمود استادمحمد نیز بی نصیب نمی مانند .
از شیراز گرفته تا بوشهر و تهران آثار منتخب به صحنه می روند .
برای نمونه در محوطه تئاتر شهر نمایش «لال بهیگ» از مسجد سلیمان برای عابران اجرا شد که نشان می دهد مسوولان به تنوع شیوه ها و محیط های اجرایی نیز توجه نشان داده اند .
1
فهرست