وزارت علوم - مطبوعات 16 شهريور 98
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت 12:10

مطبوعات 16 شهريور 98

1
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10355649 روزنامه آواي خراسان جنوبي
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
10361522 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
10361782 اطلاعات
10361520 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
10362339 آفتاب يزد
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/06/15
> وزیر علوم گفت : با ابلاغ قانون مقابله با تخلف علمی ، از سال جدید اقدام گسترده ای در دانشگاه های کشور انجام می شود .
> وزیر علوم گفت : با ابلاغ قانون مقابله با تخلف علمی ، از سال جدید اقدام گسترده ای در دانشگاه های کشور انجام می شود .
منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با فارس درباره ادامه فروش پایان نامه ها علیرغم وضع قانون مقابله با تقلب علمی و تصویب آیین نامه اجرایی این قانون ، اظهارداشت : برخورد با تخلفات علمی از چند وجه در حال پیگیری است .
وی گفت : به عنوان اقدام اول ، با تصویب و ابلاغ آیین نامه اجرایی این قانون کارگروه های مربوطه در دانشگاه های سراسر کشور ایجاد می شود تا از وقوع این تخلف ها پیشگیری شود .
تجربه نشان داده که این موارد بیشتر در مراکز آموزشی که امکانات محدودی داشته اند رخ داده و اغلب افرادی که مرتکب این تخلف شده اند از کسانی هستند که با وجود علاقه به تحصیل و مدرک تحصیلی ، به دلیل مشغله کاری فرصت انجام تفاوت درسی را ندارند .
وی گفت : با ابلاغ این قانون و تشکیل کارگروه های مربوطه در دانشگاه های سراسر کشور مقابله گسترده با تخلفات علمی از سال جدید رقم زده خواهد شد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تصریح کرد : در بخش دیگر ، برخورد با تخلفات توسط اقدام مشترک وزارت علوم و نیروی انتظامی در دست انجام است و تاکنون هم برخوردهای موثری صورت گرفته است و البته باید به این نکته توجه داشت که هیچ تخلفی تنها با تصویب قانون به پایان نمی رسد و همچنان نیازمند برخورد با تخلف هستیم .
به گفته وی ، این برخوردها به توقف فعالیت بسیاری از مراکز غیرقانونی فروش پایان نامه منجر شده و در فعالیت برخی مراکز هم وقفه ایجاد کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/06/14
> حکایت تدوین آیین نامه انضباطی دانشجویان به 24 سال قبل باز می گردد ، دقیقا مثل امروز یعنی 14 شهریور 74 ، تخلفات انضباطی دانشجویان و نحوه برخورد و مواجهه با آن در جلسه 358 شورای عالی انقلاب فرهنگی و در قالب 14ماده و 54 بند و 30 تبصره به تصویب رسید .
> حکایت تدوین آیین نامه انضباطی دانشجویان به 24 سال قبل باز می گردد ، دقیقا مثل امروز یعنی 14 شهریور 74 ، تخلفات انضباطی دانشجویان و نحوه برخورد و مواجهه با آن در جلسه 358 شورای عالی انقلاب فرهنگی و در قالب 14ماده و 54 بند و 30 تبصره به تصویب رسید .
پس از آن هم بنابر مصوبات جلسات 429 و 430 شورا ، تدوین شیوه نامه اجرایی این آیین نامه به دستگاه های مربوطه یعنی وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی سپرده شد .
از آن زمان تاکنون شیوه نامه ها به فراخور زمان و البته دولت های مختلف گذشته دستخوش تغییراتی شده اند؛ آخرین ویرایش آن هم همین چند روز اخیر توسط منصور غلامی و سعید نمکی به دانشگاه ها ابلاغ شد و مجددا حواشی مختلفی را ایجاد کرد و در عمل برخلاف آنچه وزیر علوم وعده داده بود ، نه تنها حجم نگرانی دانشجویان را کاهش نداد بلکه به واسطه تغییرات گسترده صورت گرفته نسبت به نسخه قبلی ، نگرانی های جدیدی هم پدید آورده است که در واکنش های منفی دانشجویان در فضای مجازی به وفور دیده می شود .
بررسی شیوه نامه ابلاغی و نگاهی به اظهارنظرهای چندماه اخیر مدیران آموزش عالی باعث ایجاد ابهامات مختلفی شده که در گزارش امروز «فرهیختگان» صرفا به طرح آن می پردازیم .
اصلاحاتی فراتر از جزئیات و چند کلمه ! فرآیند اصلاح شیوه نامه انضباطی دانشجویان از اردیبهشت ماه امسال خبرساز شد .
جاماسب نوذری ، مدیرکل امور دانشجویان داخل وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با رسانه رسمی دولت از جزئیات اصلاح آن این گونه خبر داد : «برخی موارد مانند رسیدگی به تخلفات در فضای مجازی یا پژوهشی و مواردی که از سال 78 تاکنون در این آیین نامه تغییر نکرده بود ، اصلاح شد .
انتشار عکس های غیراخلاقی یا مرتکب شدن کار خلاف اخلاق در فضای مجازی ، همچنین انتشار تصاویر نامناسب در کانال های اطلاع رسانی شامل برخوردهای انضباطی با دانشجویان می شود .
» حواشی مصاحبه این مقام دولتی آنقدر داغ شد که وزیر و وکیل را به موضع گیری واداشت و روابط عمومی وزارت علوم را مجبور به صدور اطلاعیه ای برای روشن شدن افکار کرد .
روابط عمومی وزارت علوم در این اطلاعیه انجام اصلاحات را بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و میزان آن را حداقلی مطرح و اعلام کرد : «تغییرات شامل تخلفات حرفه ای و تخلفات پژوهشی و برخی اصلاحات عبارتی با توجه به گذشت زمان است .
این اصلاحات به تصویب شورای اسلامی شدن دانشگاه ها رسیده ولی هنوز ابلاغ نشده است ، زیرا برای ابلاغ باید به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد .
جزئیات این تخلفات در شیوه نامه مرتبط خواهد آمد که یکی از اصول مورد توجه در تدوین این شیوه نامه ، عدم ورود به حریم شخصی دانشجویان است .
» وزیر علوم هم در گفت وگو با خبرنگاران اصلاحات شیوه نامه را در حد چند کلمه عنوان کرده و گفته بود اصلاحاتی که در آیین نامه قبلی درج می شود ، تنها اصلاحاتی جزئی در قالب یک جمله و سه کلمه پس از تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی است و هنوز به شورا ارسال نشده است .
اما مقایسه شیوه نامه ابلاغی اخیر با نسخه قبلی در دسترس که تصویب آن به خرداد سال 88 بازمی گردد ، نشان می دهد برخلاف ادعای مسئولان ، تغییرات شیوه نامه ابلاغی آنقدر گسترده است که می توان عنوان بازنویسی را برای آن برگزید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/06/14

چالش صداقت و شفافیت در فرآیند تصویب شیوه نامه انضباطی اولین ابهام درخصوص شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویان به نحوه تصویب آن برمی گردد .
مقررات جدید انضباطی دانشگاه ها این هفته به دانشگاه ها ابلاغ شد ، اما از تصویب آن در مصوبات و سایت شورای عالی انقلاب فرهنگی ، نه خبری به چشم می خورد و نه حتی در سایت شورای اسلامی شدن دانشگاه ها مطلبی درخصوص آن وجود دارد؛ درحالی که همه اظهارنظرهای چندماه گذشته و حتی اطلاعیه وزارت علوم ، ابلاغ آن را منوط به تایید و تصویب شورای عالی کرده بودند .
ابهامات بعدی به تغییراتی مربوط می شود که برخلاف گفته های مسئولان وزارت علوم از جزء فراتر رفته ، چارچوب شیوه نامه را دگرگون کرده و همه قسمت های آن را از مقدمه گرفته تا ترکیب اعضای کمیته های مختلف انضباطی ، تنبیهات و تخلفات و نحوه رسیدگی آن را تغییر داده است .
تغییر کفه به نفع دانشجو یا دانشگاه؟ شیوه نامه مصوب سال 88 در پنج بخش ، 31 ماده ، 10 بند و 82 تبصره تصویب شده بود ، درحالی که شیوه نامه جدید انضباطی در هفت بخش شامل 123 ماده و 113 تبصره ابلاغ شده است .
البته صرف بررسی اعداد نمی تواند نشان دهنده جنس اصلاحات باشد ، اما مطالعه بخش های مختلف آن نشان از تغییرات ماهوی دارد که نیازمند بررسی و ارزیابی دقیق است تا مشخص شود این تغییرات تا چه میزان به نفع دانشجویان اعمال شده است .
مقایسه نسخه جدید و قبلی هم می تواند میزان تغییرات را تا حدی برای دانشجویان روشن کند .
در شیوه نامه جدید و در بیان مقدمه به دو پاراگراف نسخه قبلی اکتفا شده و پس از آن اضافه شدن تغییرات آغاز می شود که اولین تغییر به خصوص نسخه جدید است .
بیان 16 اصل حاکم بر رسیدگی به تخلفات دانشجویی ، بخش جدیدی است که به شیوه نامه انضباطی افزوده شده است .
اصل برائت ، اصل حق بر استماع ، اصل رفتار برابر ، اصل ارائه مبانی تصمیم ، اصل شفافیت و به ویژه اصل عدم تجسس را می توان مهم ترین این اصول عنوان کرد .
اگرچه بیان و یادآوری این مسائل مناسب است ، اما ابهامات این موضوع آنجاست که اولا مشخص نیست ضمانت اجرایی این اصول چگونه است و ثانیا در مقایسه آنها با برخی ماده ها تزاحم دیده می شود .
برای نمونه مشخص نیست زمانی که اصل پانزدهم مندرج در شیوه نامه ، رعایت حریم خصوصی را الزامی عنوان کرده و ادله و شواهدی که با نقض حریم خصوصی دانشجویان یا سایر طرق غیرقانونی تحصیل شوند را (مانند تهیه مخفیانه هرگونه فیلم ، صوت ، تصویر نظیر تجسس در وسایل و صفحات مجازی شخصی متعلق به دانشجو) فاقد وجاهت قانونی برای تصمیم گیری شورای انضباطی عنوان می کند ، چگونه قرار است به تخلفات رایانه ای و مخابراتی عنوان شده در ماده 32 رسیدگی شود .
کمرنگ شدن مشارکت دانشجویان در شوراهای انضباطی شیوه نامه جدید ، ترکیب اعضای شوراهای انضباطی دانشجویان را که در آیین نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده بود ، تغییر داده و حتی شیوه انتخاب این افراد را عوض کرده است .
در ترکیب اعضای شورای بدوی دانشگاه ها ، دو عضو هیات علمی اضافه شدند که یکی از آنها باید از گروه حقوق دانشگاه انتخاب شوند .
در ترکیب اعضای شورای مرکزی دو وزارتخانه نیز یک عضو هیات علمی دیگر اضافه شده که در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، یکی از دو عضو هیات علمی باید مدیرکل دانشجویان داخل سازمان دانشجویان باشد .
نکته عجیب دیگر درخصوص نحوه انتخاب اعضاست؛ اعضای هیات علمی شوراهای بدوی و تجدیدنظر تاکنون از میان اعضای معرفی شده دانشکده ها و از طریق شورای دانشگاه انتخاب می شدند ، اما در شیوه نامه جدید ، معاون فرهنگی دانشجویی اعضا را پیشنهاد و رئیس دانشگاه آنها را انتخاب می کند .
دانشجویان حاضر در شورای بدوی نیز که تاکنون با نظر شورای فرهنگی انتخاب می شدند ، از این پس به پیشنهاد معاون فرهنگی دانشجویی و حکم رئیس دانشگاه فعالیت خواهند کرد .
در قسمت ترکیب اعضا چند تغییر دیگر نیز به چشم می خورد؛ با اضافه شدن کلمه «ترجیحا» دیگر اجباری برای انتخاب دانشجوی عضو شورای مرکزی دو وزارتخانه میان اعضای دانشجویی شوراهای انضباطی وجود ندارد .
شرط تاهل هم به شرایط شخصیت های حقیقی شوراها اضافه شده ، اما شرایط اختصاصی مربوط به انتخاب اعضای هیات علمی به کلی از این قسمت حذف شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/06/14

بد نیست بدانید براساس شیوه نامه جدید اعضای همه شوراهای مذکور درحالی که خودشان یا حتی یکی از شکات یا متخلفان رابطه نسبی و سببی تا درجه سوم داشته باشند ، حق رای در آن پرونده را نخواهند داشت .
شوخی شیوه نامه با تنبیهات ! بخش دوم شیوه نامه جدید به بیان تنبیهات 20گانه اختصاص دارد .
امکان اعمال تنبیه به میزان ماه به جای ترم در تنبیهات منع موقت از تحصیل ، جالب ترین تغییر شیوه نامه است و بدان معناست که شورای انضباطی می تواند دانشجو را صرفا به مدت یک ماه از تحصیل منع کند؛ حکمی که بیشتر به یک شوخی دانشجویی شباهت دارد تا حکم شورای انضباطی که نیازمند بازدارندگی است .
همچنین در این بخش عبارات روزانه و شبانه به دولتی و شهریه پرداز تغییر کرده و لزوم تغییر رشته درصورت نیاز هنگام اعمال تنبیه تغییر محل تحصیل نیز حذف شده ، هرچند در ماده 106 شیوه نامه به آن اشاره شده است .
مبحث دوم این بخش به قواعد عمومی تنبیهات و مبحث سوم به بیان تخلفات می پردازد که در نگاه نخست چند ابهام درخصوص نوع نگارش تخلفات به چشم می خورد .
تخلفات عمومی دانشجویان که در نسخه قبلی شیوه ها به صورت کامل تفکیک و برای روشن شدن حدود و ثغور هرکدام تعریف کاملی عنوان شده بود ، در نسخه جدید به کلی حذف شده است که این خود باعث ایجاد تعاریف خودساخته در شوراها خواهد شد .
اکثر تنبیهات در نظر گرفته شده برای دانشجویان متخلف نیز تغییر کرده و در بسیاری از موارد که تعداد مشخصی از تنبیهات را تشدید آن در نظر گرفته ، به صورت کامل حذف شده اند که امکان اعمال سلیقه بیشتری به اعضای شورای انضباطی می دهد ، موضوعی که برخلاف اصل رفتار برابر به نظر می رسد به لزوم وحدت رویه شوراهای انضباطی اشاره داشت .
در بیان بعضی تخلفات نیز مثال های ذکر شده حذف شده است .
باز شدن پای فضای مجازی به تخلفات اما شاید جنجالی ترین بخش ، بخش سوم یعنی تفکیک تخلفات ، ماده 32 یا همان تخلفات رایانه ای و مخابراتی باشد و اگرچه به قول وزیر علوم کلمه فضای مجازی در عنوان آن حذف شده ، اما در همان ابتدای ماده به صراحت مورد اشاره قرار گرفته است .
این ماده درواقع همان ماده تخلفات رایانه ای شیوه نامه قبلی است که به قسمت تخلفات عمومی انتقال یافته و البته ضبط صدا و تصویربرداری های بدون مجوز یا انتشار آنها ، فروش ، افشا یا انتشار اسناد ، اطلاعات یا داده های مربوط به دانشگاه ، وارد شدن به حریم خصوصی افراد در فضای وب یا استفاده ابزاری یا سوءاستفاده از اطلاعات ، تصاویر یا محصولات صوتی و تصویری صفحات شخصی افراد حقیقی(اعم از اخاذی ، افشا ، انتشار یا تهدید به این اقدام) ، اهانت به مقدسات دینی و انتشار موضوعات غیراخلاقی به موارد قبلی موجود در این ماده ازقبیل هک و ویروسی کردن ، سابوتاژ رایانه ای ، جاسوسی ، دستیابی غیرمجاز به اطلاعات ، هتک حرمت اشخاص و کلیه جرائم عمومی در فضای وب اضافه شده است .
تقلب در فعالیت های پژوهشی که در نسخه پیشین به صورت خلاصه در قسمت تخلفات آموزشی آمده بود ، کامل تر شده و به عنوان ماده ای جداگانه آمده است .
یکی دیگر از نکات قابل توجه در این بخش اضافه شده تبصره ای است که با استناد به آن ، اگر دانشجویی در زمان امتحان ، تجهیزات و مکتوبات و امکانات غیرمجازی به همراه داشته باشد که حتی استفاده از آن محرز نشود ، تخلف محسوب شده و مشمول تنبیه خواهد شد .
یکی دیگر از تفاوت های شیوه نامه جدید را هم باید در به رسمیت شناختن تجمعات مسالمت آمیز دید که اگر بدون ایراد خسارت به دانشگاه ، درگیری ، توهین ، هتاکی یا اقدامی جهت تعطیلی کلاس های آموزشی باشد ، تخلف محسوب نمی شود .
درخصوص تخلفات عدم رعایت شئون دانشجویی نیز دو مورد جدید اضافه شده است ، مورد نخست به رفتار سلب کننده صلاحیت حرفه ای دانشجویان رشته های بالینی مربوط می شود و مورد دوم نیز به عدم رعایت موازین شرعی از سوی دانشجویان در ارتباط با نامحرمانی است که حسب وظایف آموزشی و پژوهشی تحت تسلط آنها قرار دارند؛ البته این تخلف به شکایت شاکی خصوصی منوط شده است .
حریم خصوصی نیازمند تعریف و عمل اگر چه بخش پایانی شیوه نامه جدید ابلاغ شده ، نحوه شکایت و رسیدگی به آن در شوراهای انضباطی را با دقت بیشتری تشریح کرده اما ابهامات و نگرانی های دانشجویان از چالش های جدید که به تغییرات گسترده ذکر شده در شیوه نامه انضباطی برمی گردد نیازمند پاسخگویی و تبیین از سوی دو وزارتخانه دانشجویی دولت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/06/14

دانشجویان انتظار دارند ، فراتر از شعار و در عمل احترام به حریم خصوصی را در دانشگاه ها نظاره کنند؛ انتظاری که بیش از هر چیز نیازمند بیان تعریف روشنی از حریم خصوصی و جنبه های مختلف آن است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/06/14
> صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان در واکنش به استفاده فرزندان مسئولان از رانت و ارتباطات برای تحصیل در خارج به خبرگزاری فارس گفت : «در گزینش افرادی که از بورس های بیرونی استفاده کنند ، هیچ تمایز و تبعیضی نیست و همه بورس ها در سایت وزارت علوم اعلام می شود.
> صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان در واکنش به استفاده فرزندان مسئولان از رانت و ارتباطات برای تحصیل در خارج به خبرگزاری فارس گفت : «در گزینش افرادی که از بورس های بیرونی استفاده کنند ، هیچ تمایز و تبعیضی نیست و همه بورس ها در سایت وزارت علوم اعلام می شود .
» وی توضیح داد : «درحال حاضر برای هر شخصی که بخواهد برای تحصیل در خارج از کشور اقدام کند ، مسیر مشخص است؛ فرد اپلای می کند ، درخواست می دهد و پذیرش می گیرد .
اگر بتواند از دانشگاه مقصد حمایت مالی بگیرد که نیاز به ارز ندارد و اگر نتواند ، خانواده باید هزینه تحصیل فرد را فراهم کند .
» معاون دانشجویی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : «سیستم تامین ارز دانشجویی در وزارت علوم به این شکل است که تمامی درخواست کنندگان برای دریافت ارز دانشجویی باید شرایطی را داشته باشند؛ ازجمله اینکه باید ویزای دانشجویی بگیرند و برای خروج از کشور در مقاطع ارشد و دکتری مشکلی نداشته باشند و یک دوره و سقف تحصیلی هم برای مقاطع ارشد و دکتری وجود دارد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
جمهوری اسلامی
1398/06/14
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : نتیجه نهایی کنکور سراسری 98 روز 25 شهریورو نتیجه آزمون کارشناسی ارشد نیز تا 17 شهریور اعلام می شود.
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : نتیجه نهایی کنکور سراسری 98 روز 25 شهریورو نتیجه آزمون کارشناسی ارشد نیز تا 17 شهریور اعلام می شود .
ابراهیم خدایی اظهار داشت : نتیجه آزمون های کاردانی به کارشناسی ناپیوسته امروز (13 شهریورماه) و کاردانی نظام جدید فنی و حرفه ای 16 شهریورماه اعلام می شود .
وی در مورد ظرفیت پذیرش آزمون سراسری تصریح کرد : نتیجه آزمون سراسری نیز 25 شهریورماه اعلام می شود که طبق اعلام قبلی 767 هزار نفر پذیرفته خواهند شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1398/06/14
> ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگویی با مهر گفته است : «نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال 98 تا روز یکشنبه 17 شهریورماه 98 منتشر می شود.
> ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگویی با مهر گفته است : «نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال 98 تا روز یکشنبه 17 شهریورماه 98 منتشر می شود .
آزمون کارشناسی ارشد سال 98 به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در روزهای 23 و 24 خرداد 98 برگزار شد .
» او افزود : «ظرفیت پذیرش بدون احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی تعداد 160 هزار و 817 نفر است ، اما تعداد قبولی ها در زمان اعلام نتایج مشخص می شود .
نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال 98 دوشنبه 17 تیرماه 98 به صورت کارنامه در سایت سازمان سنجش منتشر شد و تعداد 456 هزار و 864 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند .
از این تعداد ، 432 هزار و 767 نفر در یک کدرشته و تعداد 24 هزار و 97 نفر در دو کدرشته مجاز به انتخاب رشته شده اند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1398/06/13
> ایرنا رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : نتیجه نهایی کنکور سراسری 98 روز 25 شهریورماه و نتیجه آزمون کارشناسی ارشد نیز تا 17 شهریورماه اعلام می شود .
> ایرنا رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : نتیجه نهایی کنکور سراسری 98 روز 25 شهریورماه و نتیجه آزمون کارشناسی ارشد نیز تا 17 شهریورماه اعلام می شود .
وی در مورد ظرفیت پذیرش آزمون سراسری تصریح کرد : طبق اعلام قبلی 767 هزار نفر پذیرفته خواهند شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
مردم سالاری
1398/06/13
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : نتیجه نهایی کنکور سراسری 98 روز 25 شهریورماه و نتیجه آزمون کارشناسی ارشد نیز تا 17 شهریورماه اعلام می شود .
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : نتیجه نهایی کنکور سراسری 98 روز 25 شهریورماه و نتیجه آزمون کارشناسی ارشد نیز تا 17 شهریورماه اعلام می شود .
به گزارش ایرنا ، «ابراهیم خدایی» اظهار داشت : نتیجه آزمون های کاردانی به کارشناسی ناپیوسته امروز (13 شهریورماه) و کاردانی نظام جدید فنی و حرفه ای 16 شهریورماه اعلام می شود .
وی در مورد ظرفیت پذیرش آزمون سراسری تصریح کرد : نتیجه آزمون سراسری نیز 25 شهریورماه اعلام می شود که طبق اعلام قبلی 767 هزار نفر پذیرفته خواهند شد .
کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 98 در 16 کد رشته صبح روز جمعه 11 مردادماه در 163 شهرستان و 271 حوزه امتحانی برگزار شد و 75 هزار و 252 داوطلب در این آزمون شرکت کردند .
ظرفیت پذیرش در این آزمون 266 هزار نفر اعلام شده است .
همچنین کنکور کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیر انتفاعی صبح روز جمعه 11 مردادماه جاری در 9 کد رشته برگزار شد .
برای این آزمون تعداد 85 هزار و 473 داوطلب ثبت نام کردند .
کنکور کارشناسی ارشد سال 98 به همراه بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور روزهای 23 و 24 خرداد امسال در 77 شهر و با رقابت 614 هزار و 653 داوطلب برگزار شد .
به دلیل وقوع سیل این آزمون به جای 5 و 6 اردیبهشت ماه در خردادماه برگزار و ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بدون احتساب دانشگاه آزاد اسلامی 160 هزار و 817 نفر در نظر گرفته شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
خراسان
1398/06/14
> ایشان زاده/ معاون اداری مالی ومنابع وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری درقوچان گفت : دو هزارو500 میلیارد تومان برای اتمام پروژه های ناتمام دانشگاه ها نیاز داریم.
> ایشان زاده/ معاون اداری مالی ومنابع وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری درقوچان گفت : دو هزارو500 میلیارد تومان برای اتمام پروژه های ناتمام دانشگاه ها نیاز داریم .
دکترمحمدتقی نظرپوردرنشست معاونان اداری مالی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وپارک های علم وفناوری منطقه 9 به میزبانی دانشگاه صنعتی قوچان ، اعتبارات حوزه آموزش عالی کشور در امسال را 11 هزارمیلیارد تومان اعلام کرد .
دکترمحمدتقی نظرپور گفت : حدود 3 .
7 درصد هزینه های جاری کشور به حوزه آموزش عالی اختصاص پیداکرده است که این رقم قبلا 5/5 درصد بوده که کاهش یافته است و درهرحال سهم آموزش عالی ازبودجه های عمومی کشور کم شده است این درحالی است که تعداد موسسات آموزش عالی ما افزایش زیادی داشته است .
سهم عمرانی کمتر از 2 میلیاردتومان معاون وزیرعلوم گفت : سهم عمرانی حوزه آموزش عالی در امسال هزارو 670 میلیاردتومان است یعنی کمتر از دو میلیارد تومان است .
این سهم برابربا 4 .
05 بودجه عمرانی کشور است که به حوزه آموزش عالی اختصاص یافته است .
متوسط تخصیص اعتبارات درحوزه جاری دانشگاه هم که 37 درصد بوده است .
نظرپور خاطر نشان کرد : تغذیه دانشجویان یکی ازمواردقابل توجه دردانشگاه هاست که مواردی چون افزایش جمعیت دانشجویی واستفاده کننده از تغذیه نسبت به گذشته از مشکلات این بخش است که درهرصورت یارانه هایی برای کمک داده می شود که مبلغ یارانه خیلی بیشتر ازآن مبلغی است که دانشجو می پردازد .
سال قبل مبلغ 200 میلیون تومان به این بخش کمک شده است وبرای سال جدیدحدود400 میلیون تومان درخواست کرده ایم تا با مساعدت وزارت علوم به همه دانشگاه ها پرداخت ومشکل تغذیه دردانشگاه ها کمترشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
بهار
1398/06/16
> گروه جامعه : رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه 9 درصد دانشجویان وزارت علوم در خوابگاه های خودگردان ساکن هستند ، گفت : به دلیل محدودیت امکانات ، امکان نظارت کافی بر این نوع خوابگاه ها را نداریم .
> دکتر ناصر مطیعی ضمن بیان این مطلب به وضعیت نظارت بر خوابگاه های خودگردان اشاره کرد و افزود : در هر استانی شورای نظارت بر خوابگاه های خودگردان بر اساس آیین نامه مصوب تشکیل می شود که مسئولیت تشکیل و رسیدگی به این شوراها بر عهده دانشگاه منتخب استان است و اعضای دانشگاه ها نیز در آن استان حضور دارند .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه نظارت خوابگاه های خودگردان با خوابگاه های دولتی کاملاً متفاوت است ، تصریح کرد : نظارت یک مفهوم کلی و وسیع است؛ خوابگاه های خودگردان به دلیل اینکه خارج از دانشگاه ها قرار دارند ، مانند سایر اماکن عمومی نظیر رستوران ها و غیره از حیث فنی توسط شهرداری و مراجع عمومی مورد نظارت قرار می گیرند؛ اما نظارت بر تنظیم مناسبات و روابط دانشجو بر عهده شوراهای نظارت استانی است .
دکتر مطیعی در خصوص وضعیت آسیب های اجتماعی در خوابگاه های خودگردان نیز گفت : باید به این موضوع توجه داشت که یک دانشجو در طول عمر خود چند درصد از زندگی خود را در خوابگاه های خودگردان یا حتی دولتی دانشگاه ها صرف می کند ، در واقع اگر بخواهیم این احتساب را در نظر بگیریم که دانشجو در طول عمر 89 ساله خود تنها یک بیستم زندگی خود را در این مراکز صرف می کند؛ بنابراین این خانواده ها هستند که باید به آسیب های اجتماعی و زندگی فرزندان خود نظارت داشته باشند و مسئولیت هایی را که فوق طاقت نهادهای دولتی هستند را نباید به سمت این نهادها متمرکز کنیم .
مشاور وزیر علوم تاکید کرد : اتفاقاً ما معتقدیم خانواده ها باید به نحوی بر دانشجویان ساکن در خوابگاه های دولتی نظارت غیرمحسوس و از راه دور داشته باشند؛ چرا که محدودیت های امکاناتی و کمبود نیروی متخصص امکان نظارت کافی را به دانشگاه ها نمی دهند .
دکتر مطیعی در پایان خاطر نشان کرد : دانشجویان ساکن خوابگاه های خودگردان افرادی هستند که خوابگاه های دولتی ظرفیت لازم برای پذیرش این دانشجویان را ندارند و حدود 9 درصد دانشجویان در خوابگاه های غیردولتی ساکن هستند و در حال حاضر بیش از 100 خوابگاه خودگردان در مجموعه وزارت علوم داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
آفتاب یزد
1398/06/16
> آفتاب یزد گروه شبکه : پایان نامه های لاکچری همچنان ادامه دارند.
> آفتاب یزد گروه شبکه : پایان نامه های لاکچری همچنان ادامه دارند .
پایان نامه هایی که روزگاری با رنج و مشقت دانشجو همراه بود و خیلی ساده برگزار میشد ولی امروزه با پذیرایی های لوکس گره خورده است .
یعنی در زمان جلسات پایان نامه ، میزهایی پر از میوه و شیرینی با تزئینات به خصوص ، فیلم برداری و ناهار و .
بیش از پیش خودنمایی می کند .
جالب اینجاست به قدری این موضوع فراگیر شده که عده ای از این رهگذر برای خودشان کسب و کار اینترنتی درست کرده اند یعنی با یک جستجوی ساده در گوگل متوجه می شوید که چه کارهایی را باید در زمان جلسه پایان نامه انجام دهید که لاکچری تر به نظر برسد .
این اتفافات در حالی رخ می دهد که پذیرایی های مفصل و لوکس در جلسات پایان نامه ممنوع است .
در این راستا چندی پیش روزنامه آفتاب یزد گزارشی را تحت عنوان «چرا جلسات دفاع تجملاتی شد؟ ! »را در خصوص چرایی این موضوع به چاپ رسانده بود .
در بخشی از این گزارش آمده بود : « هر سال با نزدیک شدن به پایان ترم ، مراسم لاکچرى دفاع پایان نامه و رساله به فراوانى بر پا مى شود؛ در این جلسات از سبدهاى گل و شیرینى و میوه گرفته تا فیلمبردارى و حتى در مواردى ناهار نیز مشاهده مى شود و حتى برخى دانشجویان مى گویند که استادان راهنما و یا داوران سفارش چنین مراسم تجملاتى را داده اند ! با این حال در برخى از دانشگاه ها شنیده مى شود که اطلاعیه هاى مختلف مبنى بر ممنوعیت آوردن گل و شیرینى در مراسم دفاع روى بردهاى دانشگاه چسبانده شده اما همچنان شاهد برپایى جلساتى با این سبک و سیاق در همان دانشگاه ها نیز هستیم ! حتى برخى دانشجویان معتقدند که استاد راهنما و هیئت داوران به آنها گفته شــیرینى خامه اى بیاورید تا نمره بگیرید و در صورت ســرپیچى از نمره تان کم خواهد شد ! یکى از دانشــجویان کارشناسى ارشد رشته علوم اجتماعى در رابطه با ایــن موضوع مى گوید : «در حــال حاضر جریانى در دانشــگاها راه افتاده که ســعى می کنند اســتادان راهنمــا و داور و غیره را بــا خوراکى هاى مختلــف تطمیع کنند و جالب اینجاســت که برخى از اســتادان نوع پذیرایى در جلسه دفاع را نیز جزئى از نمره پایان نامه مى دانند ! این موضوع خیلى ناعادلانه اســت و به طور کلى بر خلاف آرمان هاى آکادمیک محســوب مى شود ! خیلى از دانشــجویان مثل خود من با تلاش هاى زیاد بعد از یک ســال هنوز نتوانسته اند پروپوزال ثبــت کنند ، با هــزار زحمت و تــلاش و با همه استرس هایى که داریم تازه اگر بتوانیم پروپوزالمان را ثبت کنیم باید به این موضوع فکر کنیم که روز دفاع چه خوراکى هایى بایــد بیاوریم که به مذاق استاد خوش بیاید ! خیلى از دانشجوها هستند که تمکن مالى ندارند تا بتوانند براى جلســه دفاع مراسمى اینچنینــى تــدارک ببینند ! این باعث مى شــود اســترس هاى زیادى به طبقه متوسط رو به پایین دانشجو وارد شود و دانشجویان کوشا نتوانند آنطور که باید پایــان نامه خود را ارائــه کنند ! باید این جلسات به صورت ساده برگزار شود تا دانشجویان داشــته هاى علمى خود را به رخ بکشند نه دارایى پدرشان را ! »علیرضا عبداللهى نژاد مدیرکل روابط عمومى
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
آفتاب یزد
1398/06/16
n class='highlight'>وزارت علوم و اســتاد ارتباطات دانشــگاه علامه طباطبایى نیز در این رابطه به آفتاب یزد گفته بود : « ما همیشــه به دانشجویان توصیه مى کنیم که روى پایان نامه هایشان به خوبى کار کنند چرا که پایان نا مه و جلســه دفاع مى تواند به اندازه 4 ترم فرآیند تحصیلى داشــته باشد ! بنابراین پایان نامه نویســى جزو واحدهاى اصلى و اساسى تلقى مى شــود اما نکته اى که وجود دارد این است که به هر حال یکسرى مراسماتى براى برگزارى دفاع از پایان نامه که به یک نوعى مى تواند جشن فارغ التحصیلى هم محسوب بشود ، یعنى در واقع فردى که دفاع مى کند در مقطع فوق لیسانس و دکترى با پایان نامه فارغ التحصیل مى شــود بنابراین ، این مراســم را نمى توان نفى کــرد اما چیزى که مهم اســت این است که در برخى از موارد حاشیه هاى این مراسمات پررنگ تر از متن می شود ، ما نباید اولویت ها را گم کنیم ، اولویت اصلى ارائه نتایج یک پژوهش علمى و تحقیقاتى است که یک کاندیداى دریافت درجه دکترى و یا یک دانشجوى ارشد که مى خوا هــد از خود دفاع کند باید آن را ارائه بدهد و در معرض داورى هاى ســخت قرار بگیرد ، اگر به تشــخیص داوران مطلب علمى بود هیئت داوران تصمیم مى گیرد که به آن نمــره بدهد یا نه .
این اصل رویداد است اما آن چیزى که در مراسم است و اتفاق مى افتد حواشى اى است که نباید پر رنگتر از متن ارائه شود و تبدیل به یک پارتى خاص شود تــا از آن هدف اولیه و متصورى که براى آن دا ریم دور شود ! »با این حال به تازگی دکتر اکبر نصراللهی کارشناس رسانه و استاد دانشگاه تصویری را از جلسه دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد در فضای مجازی منتشر کرده که شباهت به یک جشن تولد لاکچری دارد از همین رو با واکنش کاربران شبکه های اجتماعی روبه رو شده است .
یکی از کاربران در این مورد نوشته است : «احتمالا همزمان با تولدشون بوده ، که تم ایجاد کردن برای جلسه دفاعشون .
»کاربر دیگری گفته است : « این همه تشریفات به نظر من لزومی نداره ، من روز دفاعم یه پذیرایی ساده انجام دادم »یکی دیگر از کاربران اینطور می نویسد : «دانشجویی که اینقدر درآمد داره همچین پارتی راه بندازه برای اساتید دانشگاه اصلا چرا میاد دنبال مدرک دانشگاهی؟ ! به همون کاری که باهاش پول در میاری ادامه بده»دیگری نوشت : « انگار بفرمایین شامه تا پایان نامه»کاربران دیگر نوشته اند : « کلا همه چیمون داره از مرحله پرت میشه و وارد حاشیه میشه .
در تمام کارها افراط وتفریط داره بیداد میکنه .
عروسی ها یه جور ، مراسمات عزاداری یه جور ، کارهای فرهنگی یه جور اینم از صحنه های علمی ودانشگاهی .
اینجور اقدامات اصل موضوع روبه حاشیه میبره و رو تصمیمات ونظرات ودیدگاه ها اثرمیذاره ونیت این افراد پذیرایی از مهمان نیست » ، « آخه چه خبره ! من چند روز دیگه دفاع دارم واقعا ساده برگزار می کنم .
آخه واسه چی اینهمه تشریفات؟اساتید انقدر دانا و فرهیخته هستن که به این پذیرایی و اینهمه پول هدر رفته نمره ندن ! » ، «امیدوارم پایان نامه هم همینقدر غنی و پرمحتوا باشه ، از منابع به روز بین المللی استفاده شده باشه ، از تکنیک های آنالیز موثر استفاده شده باشه و در ارائه پیشنهادات همین قدر توش دقت ، خلاقیت و ابتکار عمل به خرج داده بشه در غیر این صورت این شیرینی ها ارزشی ندارد» .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
اطلاعات
1398/06/16
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : دانشگاه ما با تربیت افرادی در حوزه های مختلف ، می تواند به تولید و تثبیت بازار جهانی کشور کمک کند چرا که در تمامی رشته ها مانند بازاریابی ، تولید محصولات کشاورزی ، هتلداری و.
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : دانشگاه ما با تربیت افرادی در حوزه های مختلف ، می تواند به تولید و تثبیت بازار جهانی کشور کمک کند چرا که در تمامی رشته ها مانند بازاریابی ، تولید محصولات کشاورزی ، هتلداری و .
می تواند در حوزه تولید و تثبیت بازار جهانی موثر باشد .
دکتر محمد حسین امید در گفت وگو با ایسنا ، در خصوص تاثیر تحریم ها بر شرایط دانشگاه ها ، عنوان کرد : بهترین راه دوران تحریم ، توسعه است .
زمانی تولید می تواند ارزشمند تلقی شود که از شرایط پایدار و با ثباتی برخوردار باشد تا در این زمینه بتواند به بازار جهانی راه پیدا کند .
افرادی می توانند در بازار جهانی تولید با کیفیت داشته باشند که آموزش ها و مهارت های لازم را در این حوزه کسب کنند .
وی بیان کرد : دانشگاه جامع علمی کاربردی با تربیت افرادی در حوزه های مختلف ، می تواند به تولید و تثبیت بازار جهانی کشور کمک کند چرا که در تمامی رشته ها مانند بازاریابی ، تولید محصولات کشاورزی ، هتلداری و .
می تواند در حوزه تولید و تثبیت بازار جهانی موثر باشد .
امید در مورد تجمیع دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار کرد : این موضوع به سال 96 برمی گردد که در دست مطالعه بود اما این مسئله منتفی شد و در حال حاضر دو دانشگاه مسیر خود را طی می کنند .
وی افزود : دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان متولی آموزش های مهارتی خاص و دانشگاه فنی و حرفه ای به عنوان متولی عام مطرح می شوند که هر یک مسیر و هدف کاری خود را در زمینه آموزش طی می کنند .
codex37x.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
آفتاب یزد
1398/06/16
> محمدرضا زمانی از ابطال فارغ التحصیلی افرادی که پایان نامه های خود را خریداری کرده اند خبر داد.
> محمدرضا زمانی از ابطال فارغ التحصیلی افرادی که پایان نامه های خود را خریداری کرده اند خبر داد .
به گزارش برنا؛ فروش پایان نامه ! تابلوهایی که در کنار معتبرترین دانشگاه ایران به وفور دیده می شود؛ با افزایش مدرک گرایی و حضور بی ضابطه دانشجویان کارشناسی ارشد در دانشگاه ها ، فروش پایان نامه به معضلی تبدیل شده است .
اما محمدرضا زمانی ، رئیس دانشگاه پیام نور ، با اشاره به تدابیر لازم این دانشگاه برای مقابله با سو استفاده از پایان نامه ها ، از ابطال مدرک افرادی که تخلف در حوزه پایان نامه دارند خبر داد .
رئیس دانشگاه پیام نور در پاسخ به خبرنگار برنا در این رابطه گفت : با توجه به سامانه هایی که داریم ، تمام پایان نامه ها و خصوصیت های آن ها ثبت خواهد شد .
اما بدین معنا نیست که مشکلی وجود ندارد؛ ما هم مانند بسیاری از دانشگاه ها با مشکل پایان نامه مواجهیم .
زمانی تاکید کرد : این مشکل به این گونه نیست که برجسته باشد ولی تعدادی داشتیم که در کمیته های انضباطی در حال بررسی است و اگر اثبات شود که پایان نامه خودشان نیست به شدت با آن ها برخورد خواهیم کرد حتی اگر افراد فارغ التحصیل شده باشند می توانیم ابطال کنیم .
بنابراین بسته به رای کمیته انضباطی دارد .
در حال حاضر چند نمونه محدود در حال بررسی است .
در جایی که گفته می شود خرید و فروش صورت گرفته نیاز به اطلاعات لازم داریم تا مشخص شود که این پایان نامه از کجا خرید و فروش شده است .
رئیس دانشگاه پیام نور افزود : همه این مدارک در کمیته انضباطی بررسی خواهد شد و تطبیق داده می شود اگر لازم باشد تطبیق میدانی صورت می گیرد که بدانیم پایان نامه متعلق به فرد خاصی است که او کپی کرده یا خیر .
به هر حال مانند کاری که در دادگاه ها انجام می شود چنین روندی را طی خواهیم کرد .
اگر هر کجا چنین تخلفی صورت گرفته باشد با آن ها برخورد می کنیم .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/06/15
> رئیس دانشگاه پیام نور : افزایش جذب دانشجو براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور رئیس دانشگاه پیام نور از افزایش جذب دانشجو براساس سوابق تحصیلی در این دانشگاه خبر داد و گفت : سال گذشته جذب دانشجو براساس سوابق تحصیلی چند درصد رشد داشت .
> رئیس دانشگاه پیام نور : افزایش جذب دانشجو براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور رئیس دانشگاه پیام نور از افزایش جذب دانشجو براساس سوابق تحصیلی در این دانشگاه خبر داد و گفت : سال گذشته جذب دانشجو براساس سوابق تحصیلی چند درصد رشد داشت .
محمدرضا زمانی در گفتگو با مهر درباره کاهش تعداد دانشجویان دانشگاه پیام نور در سال جاری به دلیل کاهش دانشجو گفت : این موضع درباره تعداد دانشجویانی است که با آزمون پذیرفته خواهند شد ، تعداد این دانشجویان نسبت به سال قبل کاهش یافته چون براساس مصوبه مجلس باید آزمون لغو شود .
وی ادامه داد : دانشجویان و خانواده آنان علاقمند هستند که دانشجویان در آزمون شرکت کرده و خود را محک بزنند برای همین است با وجود اینکه فرصت زیادی برای ثبت نام براساس سوابق تحصیلی بود ، خیلی انتظار مورد نظر برآورده نشد .
رئیس دانشگاه پیام نور افزود : اما درباره پذیرش براساس سوابق تحصیلی نیز ، پیش بینی ما این است به محض اعلام نتایج کنکور ، ثبت نام دانشجویان با سوابق تحصیلی افزایش یابد ، بنابراین درحال حاضر هیچ آماری از اینکه اعلام کنیم تعداد دانشجویان دانشگاه کم و یا زیاد شده نداریم .
وی ادامه داد : سال قبل با وجود روند کاهش دانشجو ، دانشگاه پیام نور نسبت به سال 96 چند درصد افزایش جذب داشت و امسال با توجه به تسهیلاتی که در نظر گرفته ایم ، امیدواریم این روند ادامه یافته و جذب لازم را داشته باشیم .
امروز؛ انتشارنتایج داوطلبان دانشگاه فنی وحرفه ای و غیرانتفاعی نتایج نهایی آزمون دوره های کاردانی پیوسته و ناپیوسته نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال 1398 ، امروز شنبه 16 شهریور منتشر می شود .
به گزارش فارس ، نتایج آزمون دوره های کاردانـی پیوسته و ناپیوسته نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال 1398 امروز بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد .
داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www .
sanjesh .
org از نتیجه آزمون خود مطلع شوند .
برای داوطلبان؛ ثبت نام در آزمون بین المللی تافل آغاز شد امکان ثبت نام دور جدید آزمون تافل TOEFL فراهم شد و داوطلبان می توانند به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند .
به گزارش مهر ، در ادامه اطلاعیه های 8 خرداد و 30 تیر 98 سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص ثبت نام در آزمون های بین المللی TOEFL و GRE ، داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون های زبان بین المللی TOEFL و GRE می توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
با توجه به هماهنگی به عمل آمده با مراجع ذیربط و موسسه ETS امکان ثبت نام دور جدید آزمون TOEFL فراهم شده است و داوطلبان برای ثبت نام در آزمون یا کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایتets .
sanjesh .
org مراجعه کنند .
برای دانش آموختگان خارج؛ کلید نهایی آزمون های ارتقا و ارزشیابی داروسازی اعلام شد کلید نهایی آزمون های ارتقاء و ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور منتشر شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/06/15

به گزارش مهر ، هفدهمین دوره آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور و ششمین دوره آزمون ارتقای دانش آموختگان کارشناسی و کارشناسی ارشد داروسازی خارج از کشور به دکتری عمومی داروسازی پنجشنبه 10 مرداد 98 برگزار شد .
آزمون ارزشیابی به منظور ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور و آزمون ارتقای بر اساس مصوبه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی 25 خرداد 92 برای دانش آموختگانی که قبل از آغاز سال 2014 میلادی در خارج از کشور شروع به تحصیل کرده و مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد آنها مورد ارزشیابی و تأیید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است ، برگزار شده است .
کلید نهایی آزمون ارتقاء دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور و آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر شده است .
در تشریح کلید آمده است : در آنالیز آزمون تعداد 13 سوال (سوالات) 115 ، 78 ، 74 ، 69 ، 65 ، 63 ، 52 ، 51 ، 40 ، 39 ، 31 در سطح دشواری «سخت» تشخیص داده شد ، که این سوالات حذف و نمره آنها به تمام داوطلبان ارفاق شده است .
همچنین سوالات 74 ، 77 ، 86 ، 116 ، 127 و 149 حذف شدند .
در سوالات 65 و 100 هر دو گزینه الف و ج صحیح است و در سوال 112پ هر دو گزینه ب و د صحیح است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
روزنامه ندای هرمزگان
1398/06/16
> دکتر خیری از بخشودگی بدهی دانشجویان ترک تحصیل کرده دانشگاه پیام نور خبر داد و آمادگی همکاری و تعامل این دانشگاه با شهرداری و شورای اسلامی شهر بندرعباس را اعلام کرد .
> دکتر « محمد خیری » به همراه دکتر محمدرضا میری رئیس امور اداری و پشتیبانی دانشگاه پیام نور هرمزگان با « فرزانه آرامش » ، نائب رئیس شورای شهر بندرعباس دیدار و گفتگو کرد .
وی با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور ، دانشگاهی دولتی است ، اظهار کرد : با توجه به تسهیلات به وجود آمده ، اگر دانشجویی قبل از سال 96 در دانشگاه پیام نور ثبت نام کرده باشد و تا 15 آبان 98 برای ثبت نام به دانشگاه مراجعه کند ، دیگر نیازی به پرداخت شهریه ثابت ندارد و کل شهریه ثابت شامل بخشودگی می شود .
رئیس دانشگاه پیام نور هرمزگان همچنین با بیان اینکه مهلت ثبت نام براساس سوابق تحصیلی و بدون آزمون در دانشگاه پیام نور تا 28 شهریورماه تمدید شده است ، افزود : علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه پیام نور هرمزگان می توانند با مراجعه حضوری به مراکز و واحدها یا مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی www .
sangesh .
org سبت به ثبت نام اقدام کنند .
وی در پایان این دیدار از اعلام آمادگی و همکاری و ایجاد تفاهم نامه بین دانشگاه پیام نور ، شهرداری و شورای اسلامی شهر بندرعباس خبر داد و عنوان کرد : دانشگاه پیام نور علاوه بر پذیرش دانشجو می تواند در زمینه آموزش های کوتاه مدت نیز همکاری کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه علامه طباطبایی
اطلاعات
1398/06/16
> ثبت نام در آزمون بین المللی تافل آغاز شد امکان ثبت نام دور جدید آزمون تافل TOEFL فراهم شد و داوطلبان می توانند به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.
> ثبت نام در آزمون بین المللی تافل آغاز شد امکان ثبت نام دور جدید آزمون تافل TOEFL فراهم شد و داوطلبان می توانند به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند .
به گزارش مهر ، در ادامه اطلاعیه های 8خرداد و 30تیر 98سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص ثبت نام در آزمون های بین المللی TOEFLو GRE ، داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون های زبان بین المللی TOEFLو GRE می توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
با توجه به هماهنگی به عمل آمده با مراجع ذیربط و موسسه ETSامکان ثبت نام دور جدید آزمون TOEFL فراهم شده است و داوطلبان برای ثبت نام در آزمون یا کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت ets .
sanjesh .
org مراجعه کنند .
اخراج یک دانشجو به دلیل تخلف علمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت از اخراج یک دانشجو در ارتباط با تخلف علمی در این دانشگاه خبر داد و گفت : به یکی دو نفر از اساتید و اعضای هیئت علمی در این رابطه تذکر داده شد .
تورج محمدی در گفتگو با مهر درباره فعالیت کمیته اخلاق پژوهشی در این دانشگاه ، با اشاره به شکل گیری آن در سال 95 ، گفت : از بدو ایجاد کمیته اخلاق پژوهشی در دانشگاه علم و صنعت ، بر اساس آیین نامه قبلی ، مسائلی را که در دانشگاه مطرح بود ، حسب مورد ، بررسی کردیم .
وی افزود : تخلف زمانی رخ می دهد که اساتید ، تعیین عناوین پایان نامه ها را به خود دانشجویان واگذار کرده و نظارت کمتری بر آن داشته باشند که این موضوع ، عموماً در دانشگاه های بزرگ و دولتی کمتر به چشم می خورد .
با این وجود اما معتقدم به منظور پیشگیری و حصول اطمینان از اینکه به هیچ وجه چنین اتفاقی در دانشگاه رخ ندهد ، باید کمیته های اخلاق پژوهشی کماکان فعالیت خود را بصورت دقیق و مستمر ، ادامه دهند .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت درباره تخلفات صورت گرفته در این دانشگاه گفت : 2مورد تخلف دانشجویی داشتیم که حسب قانون ، پس از ارجاع به کمیته انضباطی دانشجویی ، رای در یک مورد ، منجر به اخراج و در دومی؛ منتج به تذکر شد .
در مورد همکاران هیئت علمی و اساتید راهنما هم فقط یکی دو مورد مختصر بود که تذکر داده شد .
5پروژه عمرانی در دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح می شود رییس دانشگاه علامه طباطبایی از افتتاح 5پروژه عمرانی دانشگاه علامه همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در این دانشگاه خبر داد .
دکتر حسین سلیمی در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با بیان اینکه ما آمادگی کامل برای پذیرش دانشجویان و آغاز سال تحصیلی جدید را در دانشگاه علامه طباطبایی داریم ، اظهار کرد : تمهیدات آموزشی لازم در این زمینه انجام شده است و خوابگاه های این دانشگاه آماده پذیرش دانشجویان خوابگاه است ، ضمن این که مواد غذایی لازم را تا حدودی برای چند ماه اول پذیرش دانشجویان فراهم کرده ایم .
بنابراین شروع سال تحصیلی خوبی را در دانشگاه خواهیم داشت .
وی در ادامه تصریح کرد : در آغاز سال تحصیلی پنج پروژه جدید سخت افزاری و نرم افزاری را در دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح خواهیم کرد؛ بنابراین در دانشگاه علی رغم تمامی محدودیت ها و مشکلات مطلق مالی ، همکاران ما تلاش کردند در مسیر رشد و توسعه دانشگاه و همچنین ارائه خدمات به دانشجویان خللی وارد نشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه علامه طباطبایی
اطلاعات
1398/06/16

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص وضعیت تخصیص بودجه جاری دانشگاه نیز گفت : با گذشت حدود 6ماه از سال ، قرار بود 50درصد این بودجه ها تخصیص داده شود ، اما تاکنون حدود 32درصد این بودجه پرداخت شده است ، به همین جهت ما با مشکلات شدید بودجه ای در دانشگاه مواجه هستیم و عمدتاً در پروژه های عمرانی به پیمانکاران بدهکاریم و حتی در تامین مواد غذایی نیز مشکلاتی داریم ، اگر چه پیمانکاران شرایط دانشگاه را درک کرده و در این زمینه همراهی های لازم را با ما انجام می دهند .
دکتر سلیمی با تاکید بر اینکه مشکلی در اسکان دانشجویان در خوابگاه نداریم ، گفت : اگر سازمان سنجش آموزش کشور تعداد دانشجویان معرفی شده به دانشگاه را در حد دانشجویان سال گذشته اعلام کند و دانشجویان بیشتری به دانشگاه تحمیل نکند ، ما مشکل ظرفیتی در اسکان دانشجویان نخواهیم داشت .
codex09x.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه آفرینش
1398/06/15
> رییس دانشگاه علامه طباطبایی : افتتاح 5 پروژه عمرانی همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید رییس دانشگاه علامه طباطبایی از افتتاح 5 پروژه عمرانی دانشگاه علامه همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در این دانشگاه خبر داد .
> رییس دانشگاه علامه طباطبایی : افتتاح 5 پروژه عمرانی همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید رییس دانشگاه علامه طباطبایی از افتتاح 5 پروژه عمرانی دانشگاه علامه همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در این دانشگاه خبر داد .
دکتر حسین سلیمی در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با بیان اینکه ما آمادگی کامل برای پذیرش دانشجویان و آغاز سال تحصیلی جدید را در دانشگاه علامه طباطبایی داریم ، اظهار کرد : تمهیدات آموزشی لازم در این زمینه انجام شده است و خوابگاه های این دانشگاه آماده پذیرش دانشجویان خوابگاه است ، ضمن این که مواد غذایی لازم را تا حدودی برای چند ماه اول پذیرش دانشجویان فراهم کرده ایم .
بنابراین شروع سال تحصیلی خوبی را در دانشگاه خواهیم داشت .
وی در ادامه تصریح کرد : در آغاز سال تحصیلی پنج پروژه جدید سخت افزاری و نرم افزاری را در دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح خواهیم کرد؛ بنابراین در دانشگاه علی رغم تمامی محدودیت ها و مشکلات مطلق مالی ، همکاران ما تلاش کردند در مسیر رشد و توسعه دانشگاه و همچنین ارائه خدمات به دانشجویان خللی وارد نشود .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص وضعیت تخصیص بودجه جاری دانشگاه نیز گفت : با گذشت حدود 6 ماه از سال ، قرار بود 50 درصد این بودجه ها تخصیص داده شود ، اما تاکنون حدود 32 درصد این بودجه پرداخت شده است ، به همین جهت ما با مشکلات شدید بودجه ای در دانشگاه مواجه هستیم و عمدتاً در پروژه های عمرانی به پیمانکاران بدهکاریم و حتی در تامین مواد غذایی نیز مشکلاتی داریم ، اگر چه پیمانکاران شرایط دانشگاه را درک کرده و در این زمینه همراهی های لازم را با ما انجام می دهند .
دکتر سلیمی با تاکید بر اینکه مشکلی در اسکان دانشجویان در خوابگاه نداریم ، گفت : اگر سازمان سنجش آموزش کشور تعداد دانشجویان معرفی شده به دانشگاه را در حد دانشجویان سال گذشته اعلام کند و دانشجویان بیشتری به دانشگاه تحمیل نکند ، ما مشکل ظرفیتی در اسکان دانشجویان نخواهیم داشت .
در رشته زیست شناسی صورت گرفت؛ کسب رتبه برتر المپیاد علمی توسط دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی رتبه برتر بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی سال 98 در رشته زیست شناسی به دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران اختصاص یافت .
به گزارش دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران ، امیرحسین شفیعیان دانشجوی رشته زیست شناسی سلولی مولکولی (گرایش ژنتیک) از دانشکده علوم و فناوری های نوین این دانشگاه موفق شد ، در بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی سال 98 بالاترین رتبه را از آن خود کند .
بر اساس این گزارش ، در بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور که در مردادماه سال جاری برگزار شد ، 1242 نفر در 23 رشته شرکت کردند که از این تعداد 60 درصد مردان و 40 درصد داوطلبان زنان بودند .
مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش : جذب 1800 هنرآموز در آزمون استخدامی جدید مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش گفت : تاکنون 1800 هنرآموز جدید از طریق آزمون استخدامی جذب کرده ایم .
مصطفی آذرکیش ، مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره تمهیدات در نظر گرفته برای سال تحصیلی جدید در هنرستان ها اظهار کرد : در قالب پروژه مهر مدارس برای سال تحصیلی جدید آماده می شوند که در هنرستان ها هم این ساز و کار در نظر گرفته شده و توسعه امکانات و تجهیزات در دستور کار است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه آفرینش
1398/06/15

او ادامه داد : با توجه به تغییرات سریع و گستردگی مشاغلی که در شاخه کاردانش وجود دارد ، وجود کمبود هایی در خدمات و تجهیزات ارائه شده به هنرآموزان محتمل است ، اما سعی کردیم تا تجهیزات جدیدی خریداری شود و در اختیار دانش آموزان قرار دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
نماینده مردم + وزارت علوم
آفتاب یزد
1398/06/16
> پارسایی با بیان اینکه به نحوه مدیریت در وزارت علوم ، ایراد جدی وارد است ، گفت : در دانشگاه شیراز به عنوان دانشگاه مادر و البته در دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و صنعتی ، مشکلاتی از سوی تشکل های دانشجویی مطرح می شود که هر فردی را نگران می کند .
> پارسایی با بیان اینکه به نحوه مدیریت در وزارت علوم ، ایراد جدی وارد است ، گفت : در دانشگاه شیراز به عنوان دانشگاه مادر و البته در دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و صنعتی ، مشکلاتی از سوی تشکل های دانشجویی مطرح می شود که هر فردی را نگران می کند .
وی گفت : وقتی به نماینده مردم در مجلس اجازه سخنرانی داده نمی شود ، به حتم دیگر افراد هم با مشکل مواجه خواهند بود .
به گزارش ایسنا ، پارسایی گفت : اینکه در دفتر یک تشکل دوربین مداربسته کار گذاشته شود ، زیر سوال بردن شان دانشجو محسوب می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
نماینده مردم + وزارت علوم
وقایع اتفاقیه
1398/06/14
> سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین ، با اشاره به آخرین وضعیت طرح دو فوریتی الزام بازگشت اعضای خانواده های مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی به کشور ، گفت : این طرح که شامل یک ماده واحده و یک تبصره است به هیئت رئیسه پارلمان ارائه شده و در سامانه قرار گرفته است .
> روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه : سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد : اکنون حدود 40 طرح دو فوریتی در نوبت دستور کار صحن علنی مجلس قرار دارد و براین اساس زمان اعلام وصول و بررسی طرح دو فوریتی الزام بازگشت اعضای خانواده های مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی به کشور مشخص نیست ولی تلاش می کنیم تا به طور حتمی بررسی و تصویب آن به این دور از مجلس برسد .
در ماده واحده این طرح ذکر شده است؛ اعضای درجه یک خانواده مسئولان کشور از جمله سیاسی و حرفه ای اعم از همسر و فرزندان باید به داخل کشور برگردند در غیر این صورت سه ماه پس از تصویب این قانون اگر این اتفاق نیفتاد آن مسئول باید از سمت خود استعفا بدهد .
همچنین در تبصره ماده واحده این طرح نیز ذکر شده است؛ ماموران دولتی و دانشجویانی که بورسیه تحصیلی وزارت علوم هستند و اساتیدی که فرصت مطالعاتی دارند از این قانون مستثنی می شوند .
منبع : باشگاه خبرنگاران.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
نماینده مردم + وزارت علوم
هفت صبح
1398/06/14
> سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین ، با اشاره به آخرین وضعیت طرح دو فوریتی الزام بازگشت اعضای خانواده های مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی به کشور ، گفت : این طرح که شامل یک ماده واحده و یک تبصره است به هیئت رئیسه پارلمان ارائه شده و در سامانه قرار گرفته است .
> سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین ، با اشاره به آخرین وضعیت طرح دو فوریتی الزام بازگشت اعضای خانواده های مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی به کشور ، گفت : این طرح که شامل یک ماده واحده و یک تبصره است به هیئت رئیسه پارلمان ارائه شده و در سامانه قرار گرفته است .
به نوشته باشگاه خبرنگاران ، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد : اکنون حدود 40 طرح دو فوریتی در نوبت دستور کار صحن علنی مجلس قرار دارد و براین اساس زمان اعلام وصول و بررسی طرح دو فوریتی الزام بازگشت اعضای خانواده های مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی به کشور مشخص نیست ولی تلاش می کنیم تا به طور حتمی بررسی و تصویب آن به این دور از مجلس برسد .
در ماده واحده این طرح ذکر شده است؛ اعضای درجه یک خانواده مسئولان کشور از جمله سیاسی و حرفه ای اعم از همسر و فرزندان باید به داخل کشور برگردند در غیر این صورت سه ماه پس از تصویب این قانون اگر این اتفاق نیفتاد آن مسئول باید از سمت خود استعفا بدهد .
همچنین در تبصره ماده واحده این طرح نیز ذکر شده است؛ ماموران دولتی و دانشجویانی که بورسیه تحصیلی وزارت علوم هستند و اساتیدی که فرصت مطالعاتی دارند از این قانون مستثنی می شوند .
بازدید اپلیکیشن 7 , بازدید سایت 7.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
جوان
1398/06/16
> جزئیات ثبت نام پذیرفته شدگان نهایی آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 و همچنین رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد .
> سرویس جامعه جوان آنلاین : نتایج نهایی آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 تمام دانشگاه ها بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است .
جزئیات ثبت نام پذیرفته شدگان نهایی آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 و همچنین رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی نیز اعلام شد .
داوطلبانی که هم در ردیف پذیرفته شدگان یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و هم در ردیف پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی قرار مییگیرند توجه داشته باشند که منحصراً می توانند در یکی از کدرشته محل های قبولی ثبت نام کنند و به عبارتی مجاز به ثبت نام در هر 2 محل قبولی نیستند در غیر این صورت مطابق ضوابط با آن ها رفتار خواهد شد .
اسامی قبول شدگان نهایی 11 کدرشته امتحانی کد 1147 (اطلاعات و حفاظت اطلاعات دانشگاه علوم و فنون فارابی) ، 2 کد 1149 (مدیریت دفاعی «1» دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران) ، 3 کد 1150 (مدیریت دفاعی «2» دانشگاه امام حسین (ع)) ، 4 کد 1153 (مجموعه اطلاعات دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی) ، 5 کد 1154 (مطالعات دفاعی استراتژیک دانشگاه جامع امام حسین «ع») ، 6 کد 1155 (اطلاعات استراتژیک دانشگاه جامع امام حسین «ع») ، 7 کد 1156 (آماد دانشگاه جامع امام حسین «ع» ، 8 کد 1157 (مدیریت بحران دانشگاه جامع امام حسین «ع») ، 9 کد 1158 (علوم اطلاعات و حفاظت اطلاعات دانشگاه جامع امام حسین «ع») ، 10 کد 1159 (پدافند غیرعامل دانشگاه علوم و فنون فارابی) ، 11 کد 1220 (مجموعه علوم اطلاعاتی دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی) و برخی از کدرشته محل های مربوط به دانشگاه های (دارای شرایط خاص) به طریق مقتضی ، با هماهنگی ارگان های مربوط متعاقباً استخراج و اعلام می شود .
پذیرفته شدگان باید ضمن توجه به ضوابط و شرایط اعلام شده ذیل و قبل از مراجعه حضوری به دانشگاه محل قبولی ، برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر در خصوص تاریخ ، نحوه و مدارک لازم ، ابتدا برای ثبت نام به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ذیربط مراجعه کنند ، در صورتی که دانشگاه ها و موسسات محل قبولی داوطلبان ، تاریخ مشخصی را برای ثبت نام ارائه نکرده باشند ، باید در یکی از روز های یکشنبه 24 شهریورماه یا دوشنبه مورخ 25 شهریورماه برای ثبت نام به موسسه محل قبولی مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/06/15
> تسنیم : نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال 98 از طریق سایت سازمان سنجش منتشر شد .
> نتایج آزمون کارشناسی ارشد اعلام شد+ شرایط ثبت نام تسنیم : نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال 98 از طریق سایت سازمان سنجش منتشر شد .
سازمان سنجش با انتشار نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال 98 اعلام کرد : در اجرای قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی مصوب مجلس شورای اسلامی و با حفظ استانداردهای آموزشی برای ارتقاء کیفیت در آموزش های عالی شامل رعایت سقف ظرفیت و تایید رشته محل ها توسط شورای گسترش ، بدین وسیله توجه پذیرفته شدگان نهاییی آزمون کارشناسی ارشد را به توضیحات ذیل که در دو بخش ، شامل بخش اول : پذیرفته شدگان تمام دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (بجز دانشگاه آزاد اسلامی) و بخش دوم : پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی است ، معطوف می دارد .
داوطلبانی که هم در ردیف پذیرفته شدگان یکی از دانشگاه ها و هم در ردیف پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی قرار می گیرند توجه داشته باشند که منحصراً می توانند در یکی از کدرشته محل های قبولی ثبت نام کنند و به عبارتی مجاز به ثبت نام در هر دو محل قبولی نیستند در غیر این صورت مطابق ضوابط با آنها رفتار خواهد شد .
بخش اول : مربوط به تمام پذیرفته شدگان دانشگاه ها به جز دانشگاه آزاد الف اسامی قبول شدگان نهایی 11 کدرشته امتحانی ذیل و برخی از کدرشته محل های مربوط به دانشگاه های دارای شرایط خاص به طریق مقتضی با هماهنگی ارگان های مربوط متعاقباً استخراج و اعلام خواهد شد : 1 کد 1147 (اطلاعات و حفاظت اطلاعات دانشگاه علوم و فنون فارابی) ، 2 کد 1149 (مدیریت دفاعی«1» دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران ) ، 3 کد 1150 (مدیریت دفاعی«2» دانشگاه امام حسین(ع)) ، 4 کد1153 (مجموعه اطلاعات دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی) ، 5 کد 1154 (مطالعات دفاعی استراتژیک دانشگاه جامع امام حسین«ع») ، 6 کد 1155 (اطلاعات استراتژیک دانشگاه جامع امام حسین«ع») ، 7 کد 1156 (آماد دانشگاه جامع امام حسین«ع» ، 8 کد 1157 (مدیریت بحران دانشگاه جامع امام حسین«ع») ، 9 کد 1158 (علوم اطلاعات و حفاظت اطلاعات دانشگاه جامع امام حسین«ع») ، 10 کد 1159 (پدافند غیرعامل دانشگاه علوم و فنون فارابی) ، 11 کد1220 (مجموعه علوم اطلاعاتی دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی) که به علت داشتن شرایط خاص ، ثبت نام و برگزاری آزمون کدرشته های امتحانی مذکور توسط موسسات آموزشی ذیربط با هماهنگی سازمان سنجش انجام شده است .
ب تاریخ ثبت نام از پذیرفته شدگان نهاییی سایر کد رشته امتحانی از تمام پذیرفته شدگان دعوت می شود ضمن توجه به ضوابط و شرایط اعلام شده ذیل و قبل از مراجعه حضوری به دانشگاه محل قبولی ، برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر درخصوص تاریخ ، نحوه و مدارک لازم ، ابتدا برای ثبت نام به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه های مربوط مراجعه کنند ، در صورتیکه دانشگاه ها و موسسات محل قبولی داوطلبان ، تاریخ مشخصی را برای ثبت نام ارائه نکرده باشند باید در یکی از روزهای یکشنبه 24 شهریور یا دوشنبه 25 شهریور 98 برای ثبت نام به موسسه محل قبولی مراجعه کنند .
بخش دوم : مربوط به تمام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی تمام داوطلبانی که از رشته های دانشگاه آزاد انتخاب رشته کرده و به عنوان پذیرفته شده نهایی اعلام شده اند لازم است براب اطلاع از زمان و چگونگی ثبت نام در واحدهای دانشگاهی محل پذیرش و همچنین مشاهده کارنامه نتایج نهایی به پایگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه به نشانی : https : //sanjesh .
iau .
ir مراجعه کنند .
داوطلبان می توانند سوالات خود را در رابطه با نتایج دانشگاه آزاد در بخش ارتباط باما مندرج در سایت www .
azmoon .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/06/15

org مطرح و پیگیری کنند .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : آموزش عالی امنیت ملی سازمان سنجش کارشناسی ارشد مدیریت بحران.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
مردم سالاری
1398/06/15
> نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال 98 اعلام شد .
> نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال 98 اعلام شد .
به گزارش ایسنا ، نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد .
آزمون کارشناسی ارشد سال 98 به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در 6 گروه آموزشی و 131 کدرشته برای تمامی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی با حضور 614 هزار و 883 داوطلب روز 23 و 24 خرداد 98 برگزار شد .
از تعداد 614 هزار و 883 داوطلب این آزمون تعداد 308 هزار و 54 نفر معادل 50 .
10 درصد داوطلبان زن و تعداد 306 هزار و 829 نفر معادل 49 .
90 درصد داوطلبان مرد بودند .
در گروه علوم انسانی 385 هزار و 640 داوطلب در 45 کد رشته ، در گروه علوم پایه 33 هزار و 678 داوطلب در 17 کد رشته ، در گروه فنی و مهندسی 130 هزار و 406 داوطلب در 24 کد رشته ، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی 17 هزار و 851 داوطلب در 23 کد رشته ، در گروه هنر 45 هزار و 913 داوطلب در 13 کد رشته و در گروه دامپزشکی یک هزار و 395 داوطلب در 9 کد رشته به رقابت پرداختند .
از میان 614 هزار و 883 داوطلب شرکت کننده ، تعداد 40 هزار و 669 داوطلب نیز درکدرشته های دوم (شناور) شرکت کرده اند که از این تعداد 18 هزار و 393 نفر معادل 45 .
23 درصد داوطلبان زن و تعداد 22 هزار و 276 نفر معادل 54 .
77 درصد داوطلبان مرد بودند .
حدوداً 160 هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد سال 98 پذیرش شدند که با احتساب استعدادهای درخشان این آمار به حدود 190 هزار داوطلب می رسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1398/06/15
> مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به امکان انتخاب رشته های تحصیلی تنها با معدل کتبی دیپلم برای پذیرش مهرماه 98 دانشگاه ها از ثبت نام نیمی از ظرفیت پذیرش در این دوره ها خبر داد .
> مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به امکان انتخاب رشته های تحصیلی تنها با معدل کتبی دیپلم برای پذیرش مهرماه 98 دانشگاه ها از ثبت نام نیمی از ظرفیت پذیرش در این دوره ها خبر داد .
حسین توکلی در گفتگو با مهر با اشاره به پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی گفت : ثبت نام و انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی بر مبنای قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب 10 شهریور 92 مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در تاریخ های 8 و 12 دی ماه 97 انجام می شود .
وی افزود : ثبت نام و انتخاب رشته برای گزینش در رشته های تحصیلی که پذیرش در آنها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) صورت می پذیرد منحصراً به صورت اینترنتی است .
مشاور عالی سازمان سنجش تاکید کرد : ظرفیت پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی مهرماه سال 1398 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی 596 هزار نفر است و تاکنون تعداد 200 هزار و 460 نفر نسبت به تکمیل فرم ثبت نام و انتخاب رشته خود اقدام کرده اند .
وی یادآور شد : ثبت نام در این کدرشته ها از 20 اسفند 97 آغاز شده است و تا 28 شهریور 98 ادامه دارد .
هر داوطلب می تواند تا 100 کدرشته را از میان کدرشته های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته ثبت کند .
مشاور عالی سازمان سنجش افزود : دفترچه راهنمای ثبت نام از 17 بهمن ماه 97 منتشر شده است و تمامی داوطلبان متقاضی ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی باید با مطالعه این دفترچه و اطلاعیه های تکمیلی 30 اردیبهشت و 20 مرداد 98 نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
بهار
1398/06/14
> گروه جامعه : نتیجه نهایی پذیرش با آزمون و بدون آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد .
> کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 98 در 16 کد رشته صبح روز جمعه 11 مردادماه در 163 شهرستان و 271 حوزه امتحانی برگزار شد و 75 هزار و 252 داوطلب در این آزمون شرکت کردند و در این دوره 62 هزار و 685 نفر پذیرفته شدند .
بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور داوطلبانی که در ردیف پذیرفته شدگان نهایی این آزمون ابتدا به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ذی ربط مراجعه کنند .
پذیرفته شدگان باید ضمن کسب اطلاع از برنامه زمانی و مدارک اعلام شده مربوط به هر کد رشته محل ، در زمان مقرر با در دست داشتن مدارک لازم برای ثبت نام و سایر مراحل پذیرش به موسسه محل قبولی خود مراجعه کنند .
در صورتی که دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ذی ربط زمانی را برای ثبت نام در پایگاه اطلاع رسانی خود اعلام نکردند ، پذیرفته شدگان لازم است در یکی از روزهای یکشنبه و دوشنبه 24 و 25 شهریورماه برای ثبت نام به محل قبولی خود مراجعه کنند .
پذیرفته شدگان دانشکده ها و آموزشکده های فنی حرفه ای و کشاورزی زیر پوشش دانشگاه فنی و حرفه ای لازم است برای اطلاع از زمان ثبت نام به سایت دانشگاه مراجعه کنند .
با توجه به کنترل های متعدد و بررسی های انجام شده از صحت نتایج اعلام شده اطمینان حاصل شده است با این وجود داوطلبان پس از دریافت نتایج نهایی آزمون از طریق سایت ، در صورتی که درباره نتیجه آزمون و پذیرش سوالی داشته باشند ، می توانند حداکثر تا 25 شهریور 98 منحصراً از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی در سایت سازمان اقدام کنند و از ارسال نامه پستی و مراجعه حضوری اکیداً خودداری کنند .
به تمام مواردی که از طریق دیگری صورت پذیرد و یا بعد از تاریخ اعلام شده ارسال شود ، ترتیب اثر داده نخواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/06/16
> دانشجویان سال سوم به بالای دوره کارشناسی رشته های زبان و ادبیات فارسی ، علوم اقتصادی ، الهیات و معارف اسلامی ، حقوق ، علوم تربیتی ، شیمی ، فیزیک ، آمار ، ریاضی ، زیست شناسی ، مهندسی برق ، مهندسی شیمی ، مهندسی مکانیک ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی عمران ، مهندسی کشاورزی و طراحی صنعتی می توانند در المپیاد علمی دانشجویی به دو صورت شرکت کنند .
> دانشجویان سال سوم به بالای دوره کارشناسی رشته های زبان و ادبیات فارسی ، علوم اقتصادی ، الهیات و معارف اسلامی ، حقوق ، علوم تربیتی ، شیمی ، فیزیک ، آمار ، ریاضی ، زیست شناسی ، مهندسی برق ، مهندسی شیمی ، مهندسی مکانیک ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی عمران ، مهندسی کشاورزی و طراحی صنعتی می توانند در المپیاد علمی دانشجویی به دو صورت شرکت کنند .
1 المپیاد متمرکز دانشجویان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد می توانند در رشته های مختلف المپیاد که همزمان با آزمون کارشناسی ارشد است ، شرکت کنند که شرایط و ضوابط آن همانند آزمون کارشناسی ارشد می باشد .
داوطلبان پس از بررس و اعلام نتایج در صورتی که جزء 15 نفر اول (با کسب حد نصاب نمره علمی بدون احتساب معدل) باشند ، به مرحله دوم المپیاد راه می یابند .
البته فارغ التحصیلان نیمه اول سال تحصیلی برگزاری المپیاد یا فارغ التحصیلان بهمن ماه سال تحصیلی برگزاری المپیاد می توانند در المپیاد شرکت کنند .
این یعنی دانشجویانی که یک ترم از زمان فارغ التحصیلی شان هم مانده ، می توانند در المپیاد شرکت کنند .
2 المپیاد غیرمتمرکز دانشجویان ممتاز سال سوم به بالا در مقطع کارشناسی با شرکت در آزمون المپیاد (غیرمتمرکز) در مراکز قطب ها می توانند در المپیاد شرکت کنند .
در این روش ، دانشگاه های کشور به هشت قطب دانشگاهی تقسیم شده و تیم های معرفی شده از هر دانشگاه ، ابتدا در مراکز این قطب ها به طور همزمان با یکدیگر به رقابت پرداخته ، سپس برگزیدگان هر قطب در کنار برگزیدگان المپیاد متمرکز در مرحله نهایی شرکت می کنند .
البته دانشجویان ممتاز شرکت کننده در المپیاد غیرمتمرکز حتما باید در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل باشند؛ یعنی فارغ التحصیلان نیمسال اول سال تحصیلی برگزاری المپیاد نمی توانند در المپیاد غیرمتمرکز شرکت کنند .
3 مرحله نهایی مرحله نهایی المپیاد معمولا در اواخر تیرماه هر سال با شرکت منتخبان مرحله اول المپیادهای متمرکز و غیرمتمرکز در تهران برگزار شده و نتایج این آزمون در شهریورماه هر سال اعلام می شود .
احسان جمالی ، دبیر المپیادهای علمی دانشجویی کشور چهارشنبه 13 شهریور ماه در گفت وگو با ایرنا ، اسامی و جزئیات بیست وچهارمین المپیاد متمرکز و نیمه متمرکز علمی دانشجویی کشور را اعلام کرد و گفت : «شرکت کنندگان که تعداد آنها به هزار و 249 نفر می رسد ، روزهای سوم و چهارم مردادماه امسال در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی به رقابت پرداختند که در هر رشته حدود سه نفر حائز مدال های طلا ، نقره و برنز شدند و از نفرات برگزیده با دریافت مدال های طلا ، نقره و برنز در پاییز امسال تجلیل خواهد شد .
» او ادامه داد : «دو دسته تسهیلات به دانشجویان برگزیده تعلق می گیرد؛ نخست ، تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای نفرات اول تا سوم است و عضو این بنیاد هم خواهند شد ، همچنین آیین نامه های مربوط به پشتیبانی از فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد کشور شامل این دانشجویان می شود .
از سوی دیگر ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تسهیلاتی برای این افراد در نظر گرفته است .
نفرات برتر این رشته ها تا نفر پانزدهم بدون کنکور این حق را دارند در رشته های مرتبط با المپیاد وارد مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ها شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/06/16

این دانشجویان اگر در مقطع دکتری هم حدنصاب لازم را داشته باشند و به دانشگاه معرفی شوند ، در بخش مصاحبه و امتیازات دانشگاه ، امتیازی برای آنها در نظر گرفته شده است که هر ساله تعدادی از آنها از این طریق وارد رشته های مرتبط با مقطع دکتری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می شوند .
» پس از این خبر ، سراغ اطلاعات و جزئیات دقیق این المپیاد رفتیم و این آمار ها را با سال های 96 و 97 مقایسه کردیم .
آنچه از این آنالیز به دست آمده است نشان می دهد تنوع تعداد سهمیه هایی که در طول سال های 96 ، 97 و 98 توسط دانشگاه ها ارائه شده بسیار متغیر است ، به نوعی که در رشته ریاضی دانشگاه صنعتی شریف در سال 96 توانسته بود 11سهمیه به دست بیاورد ، در حالی که در سال 97 این تعداد به 9 نفر و برای سال 98 این سهم به هشت نفر کاهش یافته است .
این دانشگاه همچنین در رشته برق که یکی از اولین دانشکده های برق را در خود جای داده توانسته است در المپیاد این رشته در سال 98 تعداد پنج سهم را به دست بیاورد که در سال 97 چهار سهم داشته است که نشان از رشد این دانشگاه در این المپیاد است .
همچنین دانشگاه تهران در رشته مهندسی عمران توانسته است در سال 97 با کسب دو سهم جای خود را در این جدول در سال 98 به پنج سهم برساند در حالی که در سال 96 یک سهم را کسب کرده بود .
دانشگاه رازی کرمانشاه توانسته در سال 96 ، دو سهم را در رشته مهندسی مکانیک به دست بیاورد که در سال 97 این تعداد با افزایش یک سهمی روبه رو بوده است ، البته در سال 98 نیز با کسب چهارسهم جایگاه خود را ارتقا داده است .
رشته کامپیوتر نیز برای دانشگاه امیرکبیر آورده های خوبی داشته است که این آمار در سال 96 یک سهم را نشان می دهد اما در سال 97 تعداد سه سهم برای این دانشگاه کسب شده که امسال نیز همین تعداد برای این دانشگاه باقی مانده است .
سهمیه های سال 96 سهمیه های سال 97 سهمیه های سال 98.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1398/06/16
> موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور در شهریورماه 98 به روزرسانی شدند.
> موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور در شهریورماه 98 به روزرسانی شدند .
براساس اعلام کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات معاونت بورس وزارت علوم طی دو سال گذشته 29 موسسه تعلیق یا لغو مجوز شدند .
در این به روزرسانی ، اسامی 237 موسسه اعزام دانشجوی مجاز و غیرمجاز اعلام شد .
طبق اعلام کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات معاونت بورس و امور دانشجویان خارج سازمان امور دانشجویان طی سال 97 و 98 حدود 29 موسسه توسط این کارگروه تعلیق یا لغو مجوز شدند .
دانشجویان متقاضی اعزام به خارج از کشور ضروری است جهت حصول اطمینان هرچه بیشتر ، فهرست دانشگاه های معتبر در لیست اداره کل دانش آموختگان را مطالعه کنند .
هر موسسه یا شرکت خدمات اعزام دانشجو به خارج از کشور فقط برای کشور یا کشورهایی که نام شان در مقابل نام موسسه درج شده ، اجازه اقدام دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/06/16
> تورج محمدی ، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت از اخراج یک دانشجو در ارتباط با تخلف علمی در این دانشگاه خبر داد و گفت : «به یکی دو نفر از اساتید و اعضای هیات علمی در این رابطه تذکر داده شد.
> تورج محمدی ، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت از اخراج یک دانشجو در ارتباط با تخلف علمی در این دانشگاه خبر داد و گفت : «به یکی دو نفر از اساتید و اعضای هیات علمی در این رابطه تذکر داده شد .
» او در در گفت وگو با مهر گفته است : «تخلف زمانی رخ می دهد که اساتید ، تعیین عناوین پایان نامه ها را به خود دانشجویان واگذار کرده و نظارت کمتری بر آن داشته باشند که این موضوع ، عموما در دانشگاه های بزرگ و دولتی کمتر به چشم می خورد .
با این وجود ، معتقدم به منظور پیشگیری و حصول اطمینان از اینکه به هیچ وجه چنین اتفاقی در دانشگاه رخ ندهد ، باید کمیته های اخلاق پژوهشی کماکان فعالیت خود را به صورت دقیق و مستمر ادامه دهند .
» محمدی درباره تخلفات صورت گرفته در این دانشگاه گفت : «دو مورد تخلف دانشجویی داشتیم که حسب قانون ، پس از ارجاع به کمیته انضباطی دانشجویی ، رای در یک مورد منجر به اخراج و در دومی منتج به تذکر شد .
در مورد همکاران هیات علمی و اساتید راهنما هم فقط یکی دو مورد مختصر بود که تذکر داده شد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خراسان
1398/06/16
> ایشان زاده رئیس سازمان بسیج اساتید استان گفت : حدود هزارو800 نفر ازدانش آموزان استان ازخدمات رایگان مشاوره وهدایت تحصیلی ارائه شده توسط 118 نفراز استادان بسیجی دانشگاه ها وموسسات آموزش عالی برای انتخاب رشته دانشگاهی خود برخوردارشدند.
> ایشان زاده رئیس سازمان بسیج اساتید استان گفت : حدود هزارو800 نفر ازدانش آموزان استان ازخدمات رایگان مشاوره وهدایت تحصیلی ارائه شده توسط 118 نفراز استادان بسیجی دانشگاه ها وموسسات آموزش عالی برای انتخاب رشته دانشگاهی خود برخوردارشدند .
بذرافشان افزود : تشکیل میزهای مشاوره و هدایت تحصیلی دانش آموزان شرکت کننده درآزمون سراسری جهت تعیین رشته خود ، یکی از طرح ها و حرکت های ارزشمند بسیج اساتید استان ، طی سال های اخیربوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1398/06/15
> بیش از 62 هزار نفر در آزمون کاردانی به کارشناسی پذیرفته شدند که ثبت نام این افراد در روزهای 24 و 25 شهریورماه 98 انجام می شود .
> بیش از 62 هزار نفر در آزمون کاردانی به کارشناسی پذیرفته شدند که ثبت نام این افراد در روزهای 24 و 25 شهریورماه 98 انجام می شود .
به گزارش مهر ، اسامی 62 هزار و 685 نفر پذیرفته شده نهایی رشـته های تحصیلی متمرکز در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1398 منتشر شد .
پذیرفته شدگان نهایی برای اطلاع از نحوه ثبت نام ، تاریخ ثبت نام و مدارک لازم برای ثبت نام (علاوه بر مدارک مندرج در این اطلاعیه) ضرورت دارد به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و یا مؤسسه آموزش عالی محل قبولی خود مراجعه کنند .
در صورتی که دانشگاه یا مؤسسه ای ، در پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی خود برنامه زمانی برای ثبت نام درج نکرده باشد ، پذیرفته شدگان این قبیل مؤسسات لازم است در یکی از روزهای یکشنبه و یا دوشنبه 24 و 25 شهریورماه 98 برای ثبت نام به محل قبولی خود مراجعه کنند .
پذیرفته شدگان دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای و کشاورزی تحت پوشش دانشگاه فنی و حرفه ای لازم است برای اطلاع از زمان ، نحوه و شرایط ثبت نام به وب سایت سازمان مرکزی دانشگاه فنی و حرفه ای به نشانی www .
tvu .
ac .
ir و یا به سایت دانشکده یا آموزشکده محل قبولی خود مراجعه کنند .
داوطلبانی که اسامی آنان در ردیف معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته تحصیلی نیمه متمرکز فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی اعلام شده ، لازم است برای انجام مصاحبه اقدام کنند .
مدارک لازم برای ثبت نام در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده و داوطلبان باید با تمامی مدارک لازم به مراکز محل قبولی مراجعه کنند .
همچنین آن دسته از داوطلبانی که فهرست اسامی آنان جزو معرفی شدگان چند برابر ظرفیت پذیرش رشته تحصیلی نیمه متمرکز کارشناسی ناپیوسته فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی (کد رشته محل های 1196 تا 1235 مربوط به کد رشته امتحانی 114 گروه آموزشی پزشکی) است لازم است برای آگاهی از زمان و مکان برگزاری مصاحبه ، به اطلاعیه سازمان سنجش که در روز دوشنبه اول مهرماه 98 منتشر می شود ، مراجعه کنند .
پذیرفته شدگان دوره های روزانه و نوبت دوم (شبانه ) هر یک از رشته های تحصیلی این آزمون در صورتی که در ردیف پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال 1398 (متعاقباً اعلام می شود) نیز قرار گیرند ، می توانند از دو رشته قبولی اعلام شده یکی را به دلخواه انتخاب و براساس ضوابط مربوط در آن رشته ثبت نام کرده و به تحصیل ادامه دهند .
در این صورت قبولی آنان در رشته دیگر باطل خواهد شد .
کلیه پذیرفته شدگان ملزم هستند در تاریخ های تعیین شده برای ثبت نام به مؤسسه آموزش عالی مربوط مراجعه کنند .
عدم ثبت نام در تاریخ های مقرر به منزله انصراف از تحصیل در رشته قبولی تلقی شده و قبولی این قبیل پذیرفته شدگان لغو خواهد شد .
پذیرفته شدگانی که اسامی آنان همزمان به عنوان پذیرفته نهایی در دو کدرشته محل (یکی کدرشته محل های مربوط به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی تابعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و یا دانشگاه فرهنگیان و دیگری کدرشته محل های وابسته به واحدها یا مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی) اعلام شده باشد ، لازم است منحصراً در یکی از کدرشته محل های قبولی ثبت نام کنند .
چنانچه این دسته از پذیرفته شدگان در هر دو کد رشته محل ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل شوند ، به عنوان متخلف شناخته شده و با آنها طبق ضوابط مربوط رفتار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1398/06/15

برای داوطلبان واجد شرایط گزینش ، کارنامه ای حاوی اطلاعات لازم ، رتبه داوطلب و آخرین رتبه پذیرفته شده در هر یک از کد رشته محل های انتخابی و در سهمیه مربوط تنظیم می شود و این کارنامه از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش در تاریخ 17 شهریورماه 98 در دسترس خواهدبود .
با توجه به کنترل های متعدد و بررسی هایانجام شده ، از صحت نتایج اعلام شده اطمینان حاصل شده است .
مع الوصف ، داوطلبان پس از دریافت کارنامه نتایج نهایی آزمون از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان ، در صورتی که در خصوص مندرجات کارنامه و یا انتخاب رشته خود سؤالی داشته باشند ، می توانند حداکثر تا تاریخ 25 شهریورماه 98 منحصراً از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی در سایت سازمان اقدام کرده و از ارسال نامه پستی و مراجعه حضوری اکیداً خودداری کنند .
به هیچ یک از مواردی که از طریق دیگری و یا بعد از تاریخ 25 شهریور واصل شود ، به هیچ وجه ترتیب اثر داده نخواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/06/13
> نتایج مرحله نهایی بیست و چهارمین المپیاد دانشجویی سال 98 در 23 رشته اعلام شد .
> نتایج مرحله نهایی بیست و چهارمین المپیاد دانشجویی سال 98 در 23 رشته اعلام شد .
15 نفر اول باید مدارک خود را جهت انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر ارسال کنند .
به گزارش مهر ، مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور در سال 1398 با حضور بیش از 1200 دانشجو در روزهای سوم و چهارم مرداد ماه در محل پردیس شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد .
نتایج مرحله نهایی بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور در 23 رشته بر روی سایت مرکز المپیاد دانشجویی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانیhttp : // olympiad .
sanjesh .
org درج شده است .
همچنین 15 نفر اول اسامی اعلام شده مرحله نهایی بیست و چهارمین و بیست و سومین المپیاد دانشجویی (کسانی که سال قبل نامه معرفی نگرفته اند) میتوانند درخواست معرفی به دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد خود را با مشخصات اعلام شده از طریق آدرس ایمیل olympiad@Sanjesh .
org تا 28 شهریورماه 98 ارسال کنند .
پس از پایان زمان مقرر به درخواست ها ترتیب اثر داده نمی شود .
نفرات برتر باید نام و نام خانوادگی ، کد ملی ، نام پدر ، رشته المپیاد ، رتبه ، نام دانشگاه کارشناسی ، کپی مدرک کارشناسی یا گواهی موقت کارشناسی ، کد رشته انتخابی فقط یک کد رشته محل تحصیل ، دانشگاه مورد نظر کارشناسی ارشد ، کد رشته محل تحصیل مورد تقاضا (فقط یک کد رشته محل تحصیل در زیر مجموعه کد رشته های المپیاد و با توجه به رتبه های کسب شده در المپیاد) ، شماره تلفن یا موبایل را به ایمیل اعلام شده ارسال کنند .
همچنین دانشجویان سال سوم که در بیست و چهارمین المپیاد سال 1398 شرکت کرده اند ، مدارک درخواستی را در شهریور ماه سال 1399 ارسال کنند .
نتایج مرحله نهایی بیست و چهارمین المپیاد دانشجویی سال 1398 در رشته های زبان و ادبیات فارسی ، علوم اقتصادی ، الهیات و معارف اسلامی ، آمار ، علوم جغرافیایی ، حقوق ، روانشناسی ، ریاضی ، علوم زمین ، زیست شناسی ، سلول های بنیادی و مهندسی بافت ، شیمی ، طراحی صنعتی ، علوم تربیتی ، مهندسی عمران ، فیزیک ، زراعت و اصلاح نباتات ، مهندسی مکانیک ، مهندسی برق ، مهندسی شیمی ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی مواد و متالورژی اعلام شده است .
نتایج رشته مهندسی صنایع هنوز اعلام نشده و در حال بررسی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/06/13
> هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور برای سال 98 نیمه دوم آبان ماه امسال از طریق سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود .
> هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور برای سال 98 نیمه دوم آبان ماه امسال از طریق سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود .
دکتر حسین توکلی ، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با ایسنا ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد : بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور می رساند که بر اساس هماهنگی های اولیه به عمل آمده با دستگاه های اجرایی متقاضی جذب نیرو ، هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور در نیمه دوم آبان ماه سال 1398 توسط سازمان سنجش آموزش کشور به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می شود .
وی تصریح کرد : همچنین ثبت نام از متقاضیان هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور برای سال 98 در اواخر شهریور ماه جاری ازطریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www .
sanjesh .
org صورت خواهد پذیرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/06/13
> تقویم آموزشی دانشگاه خوارزمی اعلام شد تقویم آموزشی نیمسال اول و دوم سال تحصیلی 99 98 دانشگاه خوارزمی اعلام شد .
> تقویم آموزشی دانشگاه خوارزمی اعلام شد تقویم آموزشی نیمسال اول و دوم سال تحصیلی 99 98 دانشگاه خوارزمی اعلام شد .
به گزارش فارس ، تقویم آموزشی نیمسال اول سال تحصیلی 99 98 دانشگاه خوارزمی توسط معاونت آموزشی این دانشگاه اعلام شد .
براساس این گزارش ، در نیمسال اول تحصیلی دانشجویان باید برای انتخاب واحد با تأخیر در روزهای 16 و 17 شهریور نسیت به ثبت نام اقدام کنند از طرفی شروع کلاس ها از 30 شهریور ماه آغاز شده که دانشجویان می توانند برای حذف و اضافه 2 درس (ویژه کارشناسی)از 31 شهریور ماه تا 3 مهروضعیت دروس انتخابی خود را مشخص کنند البته برای حذف اضطراری تک درس ویژه کارشناسی دانشجویان از 16 تا 20 آذرماه مهلت دارند .
دانشجویان باید بدانند برای ارزشیابی نیمسال اول و پیش ثبت نام نیمسال دوم نیز باید از 23 تا 27 آذرماه در سایت دانشگاه اطلاعات خود را درج کنند همچنین پایان کلاس های نیمسال اول 18 دی ماه بوده و امتحانات نیز از 23 دی ماه تا 6 بهمن برگزار می شود .
مترو ، اول مهر برای دانش آموزان و دانشجویان رایگان است مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد : مترو اول مهر برای دانش آموزان و دانشجویان رایگان است و این افراد می توانند در طول سال تحصیلی از تخفیف 50 درصدی بلیت مترو بهره مند شوند .
فرنوش نوبخت در گفت وگو با فارس ، درباره برنامه های مترو برای دانش آموزان و دانشجویان اظهارداشت : این افراد می توانند روز دوشنبه یکم مهر در خطوط یک ، دو ، سه ، چهار ، پنج ، شش و هفت از خدمات رایگان مترو استفاده کنند .
وی افزود : از دیگر تسهیلات شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه همزمان با بازگشایی مدارس ارائه کارت بلیت الکترونیک تخفیف دار ویژه دانش آموزان و دانشجویان است .
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با اشاره به اینکه دانش آموزان و دانشجویان می توانند با ورود به سامانه eticket .
tehran .
ir برای ثبت نام کارت بلیت های دانش آموزی و دانشجویی اقدام و از 50 درصد تخفیف بهره مند شوند .
جهاد دانشگاهی تهران ؛ فراخوان نهمین آئین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی تهران؛ ثبت نام در نهمین آئین ملی تندیس فداکاری دانشجویان ایران تا 20 مهر ادامه دارد و علاقه مندان به پایگاه اینترنتی ، به نشانی www .
tandisefadakari .
ir مراجعه کنند .
در برگزاری سالانه این رویداد فرهنگی ، از دانشجویان و گروه های دانشجویی فعال در مصادیق فداکاری ، چون حضور داوطلبانه در دفاع از کشور ، انقلاب اسلامی و حریم اهل البیت (ع) ، ارائه خدمات پیشگیرانه و امدادرسانی داوطلبانه در حوادث و رخ داد های طبیعی یا غیرمترقبه (با تأکید بر دانشجویان و گروه های دانشجویی فعال در سیل اخیر) قدردانی می شود .
از دیگر مصادیق فداکاری می توان به انجام فعالیت های داوطلبانه در امور خیریه ، تأمین ارگان های حیاتی بیماران نیازمند از طریق اهدای خون و عضو ، مشارکت داوطلبانه در سازندگی ، آبادانی و محرومیت زدایی کشور ، انجام فعالیت های داوطلبانه در حوزه های سلامت و توانبخشی اشاره کرد .
امسال نیز ، چون سال های گذشته نهمین آئین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران با همکاری سازمان جهاد دانشگاهی تهران ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، سازمان بهزیستی کشور ، سازمان انتقال خون ایران ، سازمان بسیج دانشجویی کشور و کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/06/13
> زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری"علم و صنعت" مشخص شد پذیرفته شدگان آزمون دکتری دانشگاه علم و صنعت در روزهای شنبه 16 و یکشنبه 17 شهریور ماه جاری می توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند .
> زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری"علم و صنعت" مشخص شد پذیرفته شدگان آزمون دکتری دانشگاه علم و صنعت در روزهای شنبه 16 و یکشنبه 17 شهریور ماه جاری می توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند .
به گزارش ایسنا ، ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری سال 98 (روزانه و نوبت دوم) دانشگاه علم و صنعت ایران در روزهای شنبه 16 و یکشنبه 17 شهریورماه جاری در محل سالن شورای ساختمان آموزش کل دانشگاه انجام می شود .
ثبت نام غیر حضوری این دانشجویان نیز تا امروز پنج شنبه 14 شهریور ماه ادامه دارد و پذیرفته شدگان ملزم هستند جهت تکمیل اطلاعات و پرداخت شهریه به سامانه گلستان golestan .
iust .
ac .
ir مراجعه کنند .
اصل و یک برگ فتوکپی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد تأیید وزارت علوم یا وزارت بهداشت که در آن معدل دوره کارشناسی قید شده باشد ، ارائه گواهی معدل و تاریخ فارغ التحصیلی از جمله مدارک لازم برای ثبت نام است .
تبصره : اصل مدرک کارشناسی ارشد پذیرفته شدگان دوره روزانه در زمان ثبت نام تحویل گرفته می شود ، لذا دانشجویان باید از مدرک خود فتوکپی برابر اصل تهیه کرده و نزد خود نگه دارند .
اصل شناسنامه و یک برگ فتوکپی از تمامی صفحات آن ، اصل کارت ملی و یک برگ فتوکپی آن (پشت و رو) ، حکم مرخصی سالانه یا موافقت کتبی و بدون قید و شرط سازمان متبوع برای کارکنان و برخی مدارک دیگر برای ثبت نام دانشجویان لازم است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
دولت + وزارت علوم
روزنامه شاخه سبز
1398/06/14
> مدیر مرکز روابط بین المللی سازمان فضایی ایران از جمع آوری مستندات حقوقی در رابطه با تحریم حوزه فضایی ایران برای شکایت به دیوان دادگستری لاهه ، با همکاری مرکز حقوقی ریاست جمهوری خبر داد .
> به تازگی وزارت خزانه داری آمریکا نام سازمان فضایی ایران ، پژوهشگاه هوافضا و پژوهشگاه فضایی ایران را نیز به فهرست تحریم های یکجانبه خود علیه ایران افزود .
آرمان پیشینی مدیر مرکز روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر ، در واکنش به این تصمیم ، گفت : تحریم یکجانبه آمریکا تاثیری در برنامه های فضایی ایران ندارد .
وی با بیان اینکه حوزه فضا قابل تحریم نیست و دلیلش این است که فضا براساس معاهدات بین المللی سازمان ملل ، میراث مشترک بشریت است ، افزود : همه کشورها حق دسترسی آزادانه به فضا را دارند و هیچ کشور ، نهاد ، سازمان و شخصی حق ندارد که سایر کشورها را از این حق محروم کند .
پیشینی گفت : اما از سال های قبل ، دولت آمریکا تلاش داشته که برنامه های فضایی ایران را به برنامه های موشکی ارتباط دهد و بگوید که برنامه های فضایی ایران در واقع پوششی برای توسعه برنامه های موشکی است؛ این موضوع هیچوقت مورد تایید ما نبوده است .
مدیر مرکز روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه حتی در دولت آمریکا و در جامعه علمی این کشور بسیاری افراد سرشناس هستند که کاملا مخالف این نظر هستند و می گویند که این دو موضوع هیچ ارتباطی با هم ندارند ، اضافه کرد : اتفاقی که افتاده به این معنا نیست که خود حوزه فضایی مشکل داشته است .
بلکه به این معنا بوده که اینها از نظر حقوقی هیچ دلیل دیگری پیدا نکردند و بحث موشکی را بهانه ای برای تحریم حوزه فضایی قرار دادند .
وی با اشاره به اینکه ایران پیش از این نیز این محدودیت ها را داشته و هیچ زمان اینگونه نبوده که دستمان باز باشد و به راحتی در این حوزه با بقیه کشورها ارتباط بگیریم ، گفت : همیشه ما این محدودیت را داشته ایم و الان هم تحریم یکجانبه آمریکا تاثیری در برنامه های فضایی ایران ندارد .
تاثیر تحریم امریکا در حوزه فضایی بسیار کمرنگ است و بیشتر بعد تبلیغاتی و سیاسی دارد .
پیشینی خاطرنشان کرد : ایران از سال 1958 جزء اولین کشورهایی بوده که به کمیته استفاده های صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل (کوپوس) ملحق شده و همواره طی سال هایی که عضو این کمیته بوده ، نه تنها هرساله گزارشی از اقداماتی که در حوزه فضایی انجام شده ، ارائه داده ، بلکه در بیانیه های مختلف نیز همیشه بر این تاکید داشته که فضا باید صلح آمیز باقی بماند و فعالیت های فضایی نباید به سمت نظامی شدن پیش رود و رقابتهای تسلیحاتی نباید در فضا انجام شود .
وی گفت : به حدی رویکرد ما در این زمینه مثبت بوده است که حتی سال قبل به عنوان هماهنگ کننده گروه 77 کوپوس منصوب شدیم .
مدیر مرکز روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ما حق خودمان می دانیم که درباره این تصمیم یکجانبه آمریکا در دیوان دادگستری لاهه اعتراض کنیم ، افزود : حق خودمان می دانیم که درکوپوس بیانیه بخوانیم و به این مساله اعتراض کنیم و از حقوق خودمان دفاع کنیم .
وی با تاکید براینکه قرار نیست که این تحریم ها روی برنامه ها و اهدافمان تاثیر منفی خاصی بگذارد ، افزود : برای پیگیری های مدنظر ، هم اکنون در حال مکاتبه با معاونت حقوقی ریاست جمهوری و مرکز حقوقی بین المللی ریاست جمهوری هستیم .
چون ریاست جمهوری در حال جمع آوری مستنداتی برای شکایت به دیوان دادگستری بین المللی لاهه در خصوص اثرات تحریم یکجانبه آمریکا از ابعاد حقوقی ، فنی و مالی است و ما نیز این موضوع را تهیه کرده و به آنها ارسال می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
روسای موسسه یا سازمان وابسته
دولت + وزارت علوم
روزنامه شاخه سبز
1398/06/14

پیشینی اضافه کرد : به طور همزمان نیز در حال رایزنی با وزارت خارجه هستیم که بتوانیم با کشورهایی که از نظر راهبردی با ما هم سلیقه و هم دیدگاه هستند به یک اجماع برسیم و یک اعتراض مشترک به این موضوع در کوپوس داشته باشیم .
این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا پروژه های فضایی ایران در سطح بین المللی تحت تاثیر این تحریم قرار می گیرد ، گفت : حوزه فضایی ایران هم اکنون در حال همکاری با کشورهایی است که از ابتدا با ما هم دیدگاه بوده و اینطور نیست که با نظر آمریکا بخواهند نظرشان را عوض کنند .
بنابراین امیدواریم که در سطح بین المللی به هیچ عنوان پروژه های ما تحت تأثیر قرار نگیرد و هم اکنون نیز در حال شروع مذاکره با این کشورها هستیم که همفکری داشته باشیم و اگر مشکل حقوقی پیش آمد چه راه حلی برای آن اتخاذ کنیم .
وی در پاسخ به اینکه از بعد تامین تجهیزات حوزه فضا نیز آیا تحریم ها بی اثر است ، گفت : برای ایران از ابتدا نیز هیچ زمان خرید تجهیزات فضایی به راحتی اتفاق نمی افتاده؛ چرا که تجهیزات فضایی در برخی حوزه ها مصرف دوگانه دارد و علاوه بر بحث فضایی می تواند در جاهای دیگری مانند حوزه نظامی مورد استفاده قرار گیرد .
بنابراین اقدامات ما همیشه زیر ذره بین بوده و محدودیتها همیشه وجود داشته است .
پیشینی با بیان اینکه خرید تجهیزات فضایی تاکنون از کشورهایی بوده که مثل سایر پروژه های بین المللی ، در یک حاشیه امن قرار دارند ، ادامه داد : برای خریدهای مان نیز اتفاق جدیدی نخواهد افتاد .
البته سازمان فضایی ایران هیچ وقت در این حوزه ورود نکرده و متولی سیاستگذاری و برنامه ریزی در کشور است .
در این زمینه مجریان پروژه ها کار خرید را انجام می دهند و مشکلی نخواهند داشت .
وی تاکید کرد : امریکا پژوهشگاه فضایی و سازمان فضایی ایران در ذیل وزارت ارتباطات و پژوهشگاه هوافضا که ذیل وزارت علوم است را تحریم کرده و از نام وزارتخانه ها مشخص است که در عرصه فضایی به حوزه های غیرصلح آمیز ورود نمی کنیم .
1
فهرست