وزارت علوم -
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت 12:24

1
1
فهرست اخبار
1398/07/03 - 1398/07/06
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10463605 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
10464041 روزنامه فرهیختگان
10457778 روزنامه آفرينش
10457782 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/03 - 1398/07/06
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تعادل
1398/07/04
> پایان نامه فروشی مدت هاست کسب و کار پر رونق برخی موسسات علمی شده.
> پایان نامه فروشی مدت هاست کسب و کار پر رونق برخی موسسات علمی شده ، موسساتی که در ازای پول علم را به دانشجویان می فروشند آن هم نه با کیفیت مناسب بلکه بر پایه تحقیقاتی سطحی که مشخص نیست در چندین و چند پایان نامه مختلف تکرار شده .
نتیجه چنین وضعی در نگارش پایان نامه های دانشگاهی کار را به آنجا کشاند که در مجامع بین المللی هم رسانه ای شد اما کسب و کار پایان نامه فروشان همچنان داغ است .
در شهریور 96 لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی در تصویب مجلس رسید و با ابلاغ رییس جمهور لازم الاجرا شد اما این لایحه هم پایانی برای پایان نامه فروشی نبود .
برخی کارشناسان معتقدند بازار پایان نامه های جعلی نیاز به اقدامات بازدارنده تری دارد .
این میان وزارت علوم هم سرانجام به میدان آمد و به فکر پیدا کردن راه چاره افتاده است تا جایی که خرداد امسال معاون وزیر علوم اعلام کرد ، پایان نامه های تقلبی باطل می شوند اما این موضوع هم نقطه پایانی برای پایان نامه فروشی نشد چرا که حالا به جای موسسات نگارش پایان نامه که تبلیغاتشان دیوارهای شهر را فتح کرده ، یک جست وجوی اینترنتی هم کافی است تا به صورت مجازی پایان نامه خریده شود ، البته نرخ ها هم نکته ای است که نباید از آن غافل شد پایان نامه هایی که قبلا دفاع شده بسیار ارزان تر از پایان نامه هایی هستند که قرار است برای اولین بار نوشته شوند .
پایان نامه معماری دست دوم فقط 380 هزارتومان .
پایان نامه فروشی جرم است اردیبهشت سال جاری خبر پلمب 25 واحد صنفی فروش پایان نامه منتشر شد و معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از پلمب واحدهای بیشتر در روزهای آینده خبر داد اما اوایل مردادماه حسین سیمایی صراف در گفت وگو با برخی رسانه ها گفت : تعدادی از مراکز متخلف عرضه و فروش پایان نامه که پیش از این شناسایی و پلمب شده بودند ، با فک پلمب اقدام به امحاء ادله جرم کردند .
وی افزود : این فک پلمب در شرایطی اتفاق افتاد که هنوز به تخلفات این افراد رسیدگی نشده است .
در حالی که جمع آوری ادله جرم در حافظه کامپیوتر ، زونکن ها و قفسه های این مراکز باید با حضور نماینده وزارت علوم و دادستان انجام می گرفت .
پس از تصویب آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی منصور غلامی ، وزیر علوم گفت : نویسندگان مقاله و پایان نامه برای دیگران از همین امروز کار خود را تعطیل کنند .
این در حالی است که چند وقت پیش از صحبت وزیر علوم ، نویسندگان پایان نامه نه تنها موفق شدند برخی از موسسات پلمب شده را فک پلمب کنند بلکه حتی اگر همان موسسات هم دوباره پلمب شوند دیگر دامنه فعالیت هایشان به فضای مجازی کشیده شده و رصد فعالیت ها در فضای مجازی به آسانی عملیات های ضربتی پلمب نیست ! همین حالا هم کافی است سری به خیابان انقلاب بزنید تا با انبوه تراکت های تبلیغی موسسات خریدوفروش پایان نامه مواجه شوید .
این وضعیت در حالی است که بنابر قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی تهیه عرضه یا واگذاری آثاری از قبیل رساله ، پایان نامه ، مقاله ، طرح پژوهشی ، کتاب ، گزارش ، سایر آثار مکتوب یا ضبط شده پژوهشی علمی یا هنری اعم از الکترونیکی و غیرالکترونیکی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل با هدف ارایه کل اثر یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود ، جرم بوده و مرتکب یا مرتکبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت مشمول مجازات می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/03 - 1398/07/06
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تعادل
1398/07/04

از طرف دیگر ممنوعیت خرید و فروش پایان نامه به صراحت در قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی که مرداد 96 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد آمده است .
آیین نامه اجرایی پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی اخیرا به دانشگاه ها هم ابلاغ شده و قرار است دانشگاه ها با تشکیل کمیته های اخلاق در پژوهش نقش نظارتی خود بر جلوگیری از تقلب را ایفا کنند .
در خارج از دانشگاه ها هم وزارت علوم با دستور قضایی پیگیر پلمب موسسات خرید و فروش پایان نامه است اما با این حال سایت های خرید و فروش آنلاین محل تازه اشتغال پایان نامه فروشان است که وزارت علوم را مجبور به یافتن راه جدی تر و بازدارنده می کند .
اما این میان کارشناسان معتقدند به جای پلمب مراکز پایان نامه فروشی که به نوعی پاک کردن صورت مساله است باید علل آن ریشه یابی شود چرا که در بسیاری از موارد ضعف سیستم آموزشی دانشجو را سمت خرید پایان نامه می برد ، کمبود استاد راهنما از یک سو و پایین بودن سطح علمی دانشجویان از سوی دیگر به این رویه دامن زده که اگر این مسائل حل شود ، پایان نامه فروشی هم به پایان می رسد .
صورت مساله را پاک نکنیم ریشه ماجرا را حل کنیم اگرچه پایان نامه فروشی که حالا تبدیل به یک شغل پردرآمد شده است ، به اعتبار علمی کشور لطمه زده و هر روز هم در حال گسترش است اما برخی کارشناسان معتقدند تا زمانی که علت رونق این پدیده ریشه یابی نشود ، هیچ قانونی نمی تواند این وضعیت را پایان دهد .
مهدی کریمی ، کارشناس آموزش و استاد دانشگاه درباره این موضوع بیان کرد : آنچه در بیان است و آنچه در واقعیت دانشگاه های کشور رخ می دهد که البته در برخی از کشورهای دیگر دنیا نیز به چشم می خورد ، پایان نامه فروشی آسیب بزرگی است که می تواند تبعات منفی بسیاری را به همراه داشته باشد ، چرا که باید در نظر داشت که فروش پایان نامه خود به معنی پایین آمدن سطح علمی دانشجویان است .
به طور حتم باید در نظر داشت که فروش پایان نامه یک سرقت علمی محسوب می شود که انتظار می رود ، مسوولان امر با این معضل مقابله کنند ، چرا که ادامه داشتن این روند می تواند باعث پایین آمدن سطح علمی دانشجویان و در نهایت دانشگاه ها شود .
او افزود : میزان فروش پایان نامه در کشور کاهش یافته است ، برای مقابله با پایان نامه فروشی باید در ابتدا رشد تحصیلات تکمیلی را متناسب با نیازهای کشور کنیم ، چرا که امروزه میزان فارغ التحصیلان دوره های تحصیلات تکمیلی به مراتب بیشتر از اندازه پیش بینی شده است که این خود می تواند با تبعات منفی همراه باشد .
همچنین باید تعداد دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی را نیز متناسب با تعداد اساتید کرد .
به عنوان مثال در حال حاضر هر استادی می تواند به عنوان استاد راهنمای یک تعداد محدودی از دانشجویان باشند .
در حال حاضر این رابطه معنادار به هم خورده است که تبعات منفی این مساله رواج هر چه بیشتر پایان نامه فروشی در دانشگاه های کشور است ، چرا که زمانی که تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی از اساتید موجود پیشی می گیرد که البته این خود خلاف قوانین و مقررات موجود است .
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره دیگر معایب افزایش تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی می گوید : به طور حتم افزایش تعداد دانشجویان می تواند میزان دقت اساتید را در تهیه و تکمیل پایان نامه کاهش دهد ، چرا با اندکی توجه می توان به کپی بودن پایان نامه پی برد که این موضوع خود زمینه ساز رواج پایان نامه فروشی است .
این استاد دانشگاه گفت : مجازات های جدی و سختگیرانه در این رابطه که اگر ثابت شود که پایان نامه ای خریداری شده و اینکه فردی اقدام به سرقت علمی مقاله و پایان نامه کرده است ، در نظر گرفته شده است که انتظار می رود در سایه تحقق این مهم با کاهش چشمگیر سرقت های علمی مواجه باشیم .
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ارتباط با دیگر روش های مقابله با پدیده پایان نامه فروشی در دانشگاه ها می گوید : از سوی دیگر انجمن های علمی و تخصصی نقش بی بدیلی در کاهش فروش پایان نامه یا سرقت علمی در سراسر دنیا دارند ، چرا که این انجمن می تواند با رصد کردن پایان نامه و مقالات علمی مانع جدی برای انجام سرقت های علمی در دانشگاه ها باشد ، به طور کلی باید در نظر داشت که انجمن های علمی نقش نهادی ناظر و سدی در مقابل خرید پایان نامه هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/03 - 1398/07/06
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تعادل
1398/07/04

نقش هوشمندی جامعه در کاهش فروش پایان نامه یا سرقت علمی تاثیر گذار است ، چرا که امروزه در بسیاری از نقاط دنیا اگر ثابت شود که استاد و دانشجویی اقدام به سرقت علمی کرده است ، تا پایان عمر از نظر قواعد اخلاقی و حقوقی موجود در کشور از ادامه تحصیل یا تدریس محروم خواهد شد .
بنابراین افراد به دلیل ترس از دست دادن موقعیت خود به این کار روی نمی آورند .
به عنوان مثال اگر استادی اقدام به سرقت علمی کند ، دیگر در هیچ جای دنیا نمی تواند به تدریس مشغول شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/03 - 1398/07/06
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی صدیقی
روزنامه فرهیختگان
1398/07/06
> مجتبی صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت : «نیاز های ارزی وزارت علوم در مجموعه ای جمع بندی و به بانک مرکزی ارائه شد.
> مجتبی صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت : «نیاز های ارزی وزارت علوم در مجموعه ای جمع بندی و به بانک مرکزی ارائه شد .
» او در گفت وگو با مهر درباره رفع مشکل ارز دانشجویی برای سال تحصیلی جدید گفت : «این موضوع پیگیری شده ، همچنین با بانک مرکزی صحبت کرده و نیاز ارزی که تا پایان سال برای برگزاری فرصت تحقیقاتی دانشجویان بورسیه خارج و بورسیه های زبان و ادبیات فارسی داریم را جمع بندی کرده و به بانک مرکزی ارائه داده ایم و امیدواریم حداقل بخشی از آن تامین شود .
» وی ادامه داد : «در سال جاری با توجه به محدودیت اعتبارات ریالی و ارزی برای اعزام دانشجویان داخل به فرصت تحقیقاتی خارج کشور ، کار را با ظرفیت محدودی شروع کردیم و در حال انجام کارهای این ظرفیت محدود هستیم .
» رئیس سازمان امور دانشجویان افزود : «با توجه به شرایط ارزی مشخص نیست در 6 ماه دوم سال نیز سهمیه جدیدی برای فرصت تحقیقاتی خارج کشور داشته باشیم یا خیر . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/03 - 1398/07/06
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
قائم مقام وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/07/06
> عبدالرضا باقری ، قائم مقام وزیر علوم اخیرا در مراسمی گفته است : «اوایل دهه 80 به دلیل تقاضای روزافزون برای ورود به دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی توسعه پیدا کرد و اگر امروز به شکل کلان نگاه کنیم ، مراکز آموزش عالی دستاوردهای زیادی داشته اند ، به ویژه در تامین نیروی انسانی توانمند در مقایسه با سال های قبل که این مراکز را نداشتیم.
> عبدالرضا باقری ، قائم مقام وزیر علوم اخیرا در مراسمی گفته است : «اوایل دهه 80 به دلیل تقاضای روزافزون برای ورود به دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی توسعه پیدا کرد و اگر امروز به شکل کلان نگاه کنیم ، مراکز آموزش عالی دستاوردهای زیادی داشته اند ، به ویژه در تامین نیروی انسانی توانمند در مقایسه با سال های قبل که این مراکز را نداشتیم .
اما آسیب هایی هم داشته ایم و آن تعداد فارغ التحصیلان بیکار است .
امروز با انبوه فارغ التحصیلان بیکاری مواجهیم که بخش های خصوصی و صنعتی هم نتوانسته اند متناسب با این ظرفیت شغل ایجاد کنند و ناگزیریم سیاست های انقباضی همراه با تدبیر برای اشتغال پیش بگیریم .
» باقری با بیان اینکه مساله اشتغال دغدغه مهم خانواده ها و حتی دانش آموزان است و ما نمی توانیم نسبت به این دغدغه بی تفاوت باشیم ، عنوان کرد : «کسی که نسبت به آینده ناامید باشد نمی تواند کارآمد باشد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/03 - 1398/07/06
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/07/05
> قابل توجه متقاضیان؛ تمدید مهلت ارسال آثار به سیزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری مهلت ارسال آثار به سیزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری تا 15 مهر 98 ادامه دارد .
> قابل توجه متقاضیان؛ تمدید مهلت ارسال آثار به سیزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری مهلت ارسال آثار به سیزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری تا 15 مهر 98 ادامه دارد .
به گزارش دانشجو ، مهلت ارسال فرایند سیزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری تا 15 مهر 98 تمدید شد .
سیزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری همزمان با بیست و یکمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی در روز های 27 لغایت 29 فروردین ماه 1399 در مرکز بین المللی همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار خواهد شد .
مهمترین محور های این جشنواره شامل تدوین و بازنگری برنامه های آموزشی ، یاددهی و یادگیری ، ارزشیابی آموزشی ، مدیریت و رهبری آموزشی ، یادگیری الکترونیک و طراحی و تولید محصولات آموزشی است .
لازم به ذکر است؛ ارسال کلیه مستندات و کسب اطلاعات بیشتر از طریق سایت جشنواره به آدرس motahari .
mui .
ac .
ir امکان پذیر است .
عضو هیئت رئیسه دانشگاه فرهنگیان : فعالیت مهارت آموزان ماده 28 در کلاس های درس کچوئیان با اشاره به برگزاری آزمون اصلح درباره اعلام نتایج این آزمون و چگونگی پذیرش مهارت آموزان توضیح داد .
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، رضا کچوئیان ، عضو هیئت رئیسه دانشگاه فرهنگیان با تبریک فرا رسیدن بهار تعلیم و تربیت و آغاز سال تحصیلی جدید بر تعامل مدیران برای تحقق آرمان های بلند نظام اسلامی و تحقق راهکار های سند تحول بنیادین تاکید و اظهار کرد : برگزاری آزمون جامع مهارت آموزان ماده 28 را داشتیم که از جمله موفقیت های بزرگ این دانشگاه محسوب می شود .
او درباره اعلام نتیجه آزمون اصلح ادامه داد : آزمون تستی تصحیح شده است و 200 هزار برگه عملکردی جامعه آماری 16 هزار نفری مهارت آموزان پس از اسکن توسط اساتید مجرب تصحیح می شود .
کچوئیان با اشاره به اینکه مهارت آموزان از هفته نخست مهر ماه در مدارس سراسر کشور فعالیت خود را آغاز می کنند ، گفت : این افراد می توانند تا زمان اعلام نتایج نهایی آزمون به دور از هر گونه نگرانی در کلاس های درس حضور یابند البته تمام تلاش ما بر این است تا در کوتاه ترین زمان ممکن نتایج نهایی آزمون اعلام شود .
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم : دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان از وام های بلا عوض برخوردار می شوند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت : وزارت علوم در جهت حمایت از طرح های دانشجویان تحصیلات تکمیلی گرنت های پژوهشی ، فناوری و آزمایشگاهی ارائه می دهد .
مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، گفت : تلاش داریم گرنت پژوهشی را در دانشگاه ها ایجاد کنیم تا به موجب آن از طرح های دانشجویان تحصیلات تکمیلی که قابلیت تبدیل شدن به فناوری را دارند؛ حمایت شود .
برومند با بیان اینکه سازوکار های اجرایی این گرنت آماده شده است؛ تصریح کرد : نحوه حمایت از طرح های پژوهشی با توجه به نوع طرح و میزان مشارکت دانشجویان و اعضای هیئت علمی متفاوت است .
معاون پژوهشی وزارت علوم ادامه داد : آیین نامه ای فرآیند اجرایی این گرنت پژوهشی چندین بار مورد بازنگری قرار گرفته است ان شاءالله سال 98 به تصویب خواهد رسید .
وی با بیان اینکه در جهت تقاضا محور کردن رساله های دانشجویی قصد داریم گرنت آزمایشگاهی ، تجهیزاتی و فناوری را نیز به مرحله اجرا برسانیم؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/03 - 1398/07/06
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/07/05
خاطرنشان کرد : نحوه خرید تجهیزات نیز استاندارد خواهد شد همچنین خدمات آزمایشگاهی به دانشگاه ها و مراکز آموزشی به ویژه مراکز موجود در مناطق محروم و روستا های کوهستانی دور افتاده که دسترسی کمتری به خدمات دارند؛ داده خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/03 - 1398/07/06
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی صدیقی
روزنامه آفرینش
1398/07/05
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت : نیاز های ارزی وزارت علوم در مجموعه ای جمع بندی و به بانک مرکزی ارائه شد .
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت : نیاز های ارزی وزارت علوم در مجموعه ای جمع بندی و به بانک مرکزی ارائه شد .
مجتبی صدیقی در گفتگو با مهر درباره رفع مشکل ارز دانشجویی برای سال تحصیلی جدید گفت : این موضوع پیگیری شده همچنین با بانک مرکزی صحبت کرده و نیاز ارزی که تا پایان سال ، برای برگزاری فرصت تحقیقاتی ، دانشجویان بورسیه خارج و بورسیه های زبان و ادبیات فارسی داریم را جمع بندی کرده و به بانک مرکزی ارائه داده ایم و امیدواریم حداقل بخشی از آن تامین شود .
وی ادامه داد : در سال جاری با توجه به محدودیت اعتبارات ریالی و ارزی برای اعزام دانشجویان داخل به فرصت تحقیقاتی خارج کشور ، کار را با ظرفیت محدودی شروع کردیم و در حال انجام کارهای این ظرفیت محدود هستیم .
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود : با توجه به شرایط ارزی مشخص نیست در 6 ماه دوم سال نیز سهمیه جدیدی برای فرصت تحقیقاتی خارج کشور داشته باشیم یا خیر .
صدیقی افزود : اما در فرصت تحقیقاتی داخل محدودیتی نداریم و این کار در حال انجام است .
وی افزود : دانشجویان در دانشگاه های بزرگ تر بخشی از تحقیقات خود را انجام می دهند و به هر تعدادی که تا کنون مراجعه کرده اند ، پاسخ داده ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/07/04
> «بگذارید درباره یک استاد ایرانی که 9 ماه گذشته بدون محکومیت در زندانی در آمریکا بازداشت است ، بگویم .
> «بگذارید درباره یک استاد ایرانی که 9 ماه گذشته بدون محکومیت در زندانی در آمریکا بازداشت است ، بگویم .
او با ویزا به آمریکا آمد ولی ویزایش هنگام پرواز وی به ایالات متحده لغو شد .
او مرتکب جرمی نشده است .
من برای همسر این استاد چه جوابی دارم؟» استادی که در گفت وگوی چند روز پیش ظریف ، وزیر امور خارجه ایران با رادیوی آمریکایی ا ن پی آر مورد اشاره قرار گرفته ، کسی نیست جز مسعود سلیمانی ، استاد دانشگاه تربیت مدرس که اوایل آبان ماه سال گذشته در جریان سفر به کشور آمریکا برای استفاده از فرصت مطالعاتی خود در بدو ورود به فرودگاه شیکاگو توسط نیروهای امنیتی و پلیس فدرال این کشور دستگیر شد و حالا چند ماهی است در وضعیتی نامساعد در زندان «دیتون» آتلانتا در ایالت جورجیا بازداشت شده است .
مسعود سلیمانی کیست؟ اگرچه نام سلیمانی در ماه های اخیر و پس از انتشار خبر دستگیری اش در اردیبهشت ماه سال جاری سر زبان ها افتاده و کمتر کسی از اهالی دانشگاه هست که اسم او را نشنیده باشد ، اما خوب است کمی از این استاد دانشگاه و محقق جوان ایران بیشتر بدانید تا دلیل حساسیت آمریکایی ها نسبت به این چهره علمی را بهتر درک کنید .
مسعود سلیمانی متولد شهریورماه 49 در اصفهان است .
او دوره کارشناسی اش را در رشته خون شناسی دانشگاه تهران سپری کرد ، تحصیلات تکمیلی خود را در رشته هماتولوژی آزمایشگاهی و بانک خون دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد ، سال 83 موفق به کسب مدرک دکتری در این دانشگاه شد و از سال 85 کار خود را به عنوان عضو هیات علمی در رشته خون شناسی آغاز کرد .
براساس آمار سایت اسکوپوس ، سلیمانی تاکنون 12 کتاب و 580 مقاله تالیف کرده که 16 درصدشان به صورت بین المللی به نگارش درآمده و در مجموع 8591 بار مورد استناد قرار گرفته است .
سلیمانی درحال حاضر استاد تمام گروه هماتولوژی دانشگاه تربیت مدرس بوده و شاخص اچ ایندکس او برابر 42 است .
این استاد برگزیده کشوری در سال 2015 به عنوان یک درصد دانشمند برتر جهان شناخته شد .
مهم تر از تعداد مقالات مسعود سلیمانی ، موضوع تحقیقات اوست .
سلیمانی در زمینه سلول های بنیادی ، مغز استخوان و بند ناف پژوهش های مختلفی داشته و برای همکاری در پروژه های مختلف کشور ، سفرهای زیادی به کشورهای دنیا ازجمله آمریکا داشته است که آخرین سفر او بدون شک بدترین آنها شناخته می شود .
چرا سفر؟ چرا آمریکا؟ سلیمانی برای استفاده از فرصت مطالعاتی خود در کلینیک مایو ایالت مینه سوتا به آمریکا می رود تا در پروژه ای تحقیقات مشترکی با این کلینیک در زمینه سلول های بنیادی داشته باشد ، اما به اتهام دور زدن تحریم های اعمال شده توسط آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه دستگیر می شود .
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی پیرامون دستگیری این استاد برجسته می نویسد : «او در این سفر قصد داشت مرحله نهایی پژوهشی درباره معالجه بیماران سکته مغزی در کلینیک معروف «مایو» در مینه سوتا را کامل کند .
اما وقتی پایش به خاک آمریکا رسید ، ماموران دولت فدرال او را به اتهام نقض تحریم های تجاری آمریکا علیه ایران و تلاش برای صادر کردن مواد بیولوژیکی به ایران بازداشت کردند .
» برادر این استاد دانشگاه نیز دلایل بازداشت او را این گونه تشریح می کند : «اتهامی که به برادرم وارد شده بود ، مربوط به سه سال پیش است که دو تن از دانشجویان وی به نام های محبوبه قائدی و مریم جزایری برای سفر به ایران پنج ویال هورمون رشد را برای مسعود سلیمانی بسته بندی کرده بودند که در فرودگاه این هورمون ها ضبط شد و این دو محقق نیز پس از برگزاری دادگاه با وثیقه 200 هزار دلاری و 300 هزار دلاری آزاد شدند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/07/04

در کنار این اتهام؛ در زمانی که بحث تحریم ها مطرح نبود ، مسعود سلیمانی تجهیزاتی را خریداری کرد که جزء لیست تحریم نیز نبوده و فقط به فعالیت تحقیقاتی او مربوط می شد .
خوشبختانه با اعتراض برادرم و وکلایش ، این اتهام از وی برداشته شد و تنها مبحث هورمون رشد و خرید آن جزء اتهامات برادرم است .
» دستگاه های مختلف پیگیر آزادی محقق ایرانی دستگیری سلیمانی تا بهار امسال رسانه ای نمی شود و اولین بار رسانه های خارجی خبر مربوط به دستگیری او را اعلام می کنند .
پس از رسانه ای شدن بازداشت این استاد ایرانی فشارهای مختلفی برای بهبود وضعیت او صورت گرفته است .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس در این خصوص می گوید : «این استاد خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده ، بلکه سفارش دهنده بوده و اتهامی که مطرح شده واقعا مضحک و غیرقابل قبول است .
موضوع بازداشت وی یک عملیات ایذایی است .
اقداماتی با کمک هیات امنای دانشگاه و خانواده وی برای تامین وکیل انجام شده است .
در دادگاه آمریکا هم این جرم قابل اقامه نیست .
در آنجا هم این مساله محکمه پسند نیست .
طی این مدت منتظر برگزاری جلسه بودیم که یک یا دو بار به وسیله FBI به تعویق افتاد؛ چراکه مدرکی در این زمینه وجود نداشته و به دنبال تهیه مدارک بیشتری هستند .
» اردیبهشت امسال دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی کشور با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضای الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند بزرگ سلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه ، علوم و بهداشت کشور شدند .
چندی پیش نیز دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور پیامی ضمن محکومیت دولت آمریکا در بازداشت غیرقانونی دکتر سلیمانی دانشمند برجسته ایران و جهان ، خواستار پیگیری بیشتر موضوع توسط مجامع علمی و دانشگاهی کشور و دستگاه های مسئول به ویژه وزارت امور خارجه شد .
اخیرا هم جمعی از دانشجویان و اساتید دانشگاه های کشور با جمع آوری امضای الکترونیکی سعی در ارسال نامه ای این بار به سازمان ملل متحد برای ورود به موضوع دستگیری دانشمند ایرانی دارند .
تشکیل شورای پیگیری وضعیت استاد سلیمانی در دانشگاه تربیت مدرس حسن مسلمی نائینی ، استاد دانشگاه تربیت مدرس در تشریح پیگیری های صورت گرفته برای آزادی محقق جوان کشورمان به «فرهیختگان» گفت : «شورایی در دانشگاه تربیت مدرس جهت پیگیری آزادی آقای سلیمانی تشکیل شده است .
فتح اللهی معاون پژوهشی دانشگاه ، فواد ایزدی مدیر مجمع بین المللی اساتید مسلمان ، مجتبی زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور در این شورا حضور دارند و رئیس بسیج استان تهران ، کانون دانشگاهیان ایران اسلامی هم در این فعالیت همکاری می کنند .
رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس نیز مستقیما پیگیر آزادی ایشان هستند .
پیگیری آزادی دکتر سلیمانی نیازمند برنامه ریزی جدی است .
» وی با اشاره به وضعیت سلامتی این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد : «سلامتی ایشان واقعا در خطر است و متاسفانه هیچ توجهی به این مساله نمیشود .
به نظر می رسد هیچ توجهی از نظر تغذیه برای ایشان قائل نشده اند و اخیرا با خبر شدیم از ناحیه چشم هم دچار ضعف بینایی شدند .
حتی زمانی که خواستیم از طریق آمازون برایشان کتاب ارسال شود ، گفتند که دیگر نمی تواند مطالعه کند .
از سوی دیگر وی بیماری سوء تغذیه هم گرفته است .
» مسلمی نائینی در ادامه اظهار کرد : «دادگاه ایشان یک سالی است که تشکیل نشده است .
آنها می خواهند به زور اقراری برخلاف واقع بگیرند که با مقاومت دکتر سلیمانی مواجهه شده اند و ایشان به هیچ عنوان زیر بار تعهدات اعلامی نرفته اند .
به همین علت فشار ها به ایشان بیشتر شده که امیدواریم با کارهایی که در حال انجام است هرچه زودتر شاهد آزادی این دانشمند جوان بین المللی ایرانی باشیم .
» این استاد دانشگاه تربیت مدرس درباره برنامه های در دست اقدام برای آزادی سلیمانی اضافه کرد : «برنامه های مختلفی طراحی شده و درحال پیگیری است .
اولی درخواستی است که نوشته شده و بیشتر از دو هزار نفر از دانشمندان داخلی و خارجی امضا کرده اند .
یکی دیگر مکاتبه و مطالبه از کلینیکی است که ایشان را دعوت کرده؛ آنها باید بیشتر احساس مسئولیت کنند و پیگیری لازم را درخصوص وضعیت دکتر سلیمانی داشته باشند؛ چراکه حضور او به دعوت این کلینیک اتفاق افتاده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/07/04

کلینیکی که به عنوان یکی از موسسات تحقیقاتی بزرگ آمریکا شناخته می شود و متاسفانه به نظر می رسد تاکنون پیگیری خاصی نداشتند و باید در این زمینه فعال تر شوند .
» وی پیگیری های حقوقی وزارت امور خارجه و معاونت حقوقی وزارت علوم را ناکافی برشمرد و افزود : «به نظر می رسد در چند روز اخیر مسئولان وزارت خارجه فعال تر شده اند .
آقای ظریف تقریبا در هر مصاحبه ای که در نیویورک داشتند ، گریزی به این قضیه زدند .
انتظار این بود که پیگیری ها جهت آزادی این دانشمند از ابتدا جدی تر می بود .
» آخرین وضعیت استاد بازداشت شده از زبان برادرش رسول سلیمانی در گفت وگو با «فرهیختگان» ، درباره وضعیت برادرش مسعود سلیمانی در آمریکا گفت : «ایشان تقریبا چند روز یک بار با سه شماره ای که مجاز به استفاده هستند ، تماس می گیرند .
شنبه این هفته افرادی از دفتر حافظ منافع به همراه وکلای ایشان برای رسیدگی به وضعیت شان به زندان می روند ، اما اجازه ندادند قرآن و سایر کتاب ها و حتی داروهایی را که به همراه داشتند ، به ایشان برسانند .
درصورتی که برای سایر بازداشتی ها چنین محدویت هایی وجود ندارد .
از سوی دیگر قاضی هم جوابگو نیست ، باید تاکنون رای اعلام می شد که هنوز رایی صادر نشده است .
» وی با اشاره به بیماری گوارشی برادرش افزود : «او از بیماری IBS (سندروم روده تحریک پذیر) رنج می برد و این بیماری در وضعیت بدتری قرار گرفته که باعث ایجاد شرایط روحی نابسامانی شده و وضعیت بینایی او نیز دچار مشکل شده است .
یک جلد قرآن از یکی دیگر از زندانیان به جا مانده بود که مطالعه می کرد ، اما اخیرا گفته که دیگر نمی تواند مطالعه کند .
برادرم همچنین از غذا هایی که آنها می دهند نمی تواند مصرف کند .
در کنار این شرایط سخت او هنوز از درگذشت مادرمان بی خبر است و به شیوه های مختلف سعی می کنیم او بی خبر بماند .
» پیگیری های مستمر ظریف برای آزادی سلیمانی به پیگیری های وزیر امور خارجه در این پرونده اشاره کرده و ادامه داد : «از طریق ایمیل با آقای دکتر ظریف در ارتباط هستم .
ایشان هم به صورت مستمر پیگیر احوال آقای برادرم است .
از ظریف درخواست کردم از بالاترین ظرفیت دیپلماسی خود در این موضوع استفاده کند .
ایشان هم پاسخ دادند که شرایط اصلا خوب نیست ، ولی تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت دکتر سلیمانی انجام داده ام و ادامه هم خواهم داد .
» وی اضافه کرد : «از ظریف درخواست کردم در سخنرانی ها و جلساتی که دارند ، این مساله را پیگیری کنند .
تقریبا هر روز با وزیر امور خارجه در ارتباط بودم و پیگیر مصاحبه ها و گفت وگو های اخیر رسانه ای ایشان هستم .
آقای ظریف در رابطه با دکتر سلیمانی مستقیما اشاره کردند و حتی تلویحا پیشنهاد معاوضه دادند .
نکته ای که برای ما بیش از همه چیز اهمیت دارد ، نتیجه این پیگیری هاست .
» سلیمانی با گلایه از رسانه ها در زمینه پوشش رسانه ای اخبار مربوط به این استاد برجسته گفت : « رسانه ها برای مسائل کوچک و کم اهمیت ورود گسترده دارند و هیاهو به راه می اندازند ، اما برای این مساله آنچنانکه باید ، کار خاصی صورت نگرفت .
از تمام کسانی که می توانستند برای اذهان عمومی داخل کشور کاری کنند ولی نکردند ، گله دارم .
از سلبریتی ها و مردم گلایه مندم .
این گلایه ها به خاطر برادرم نیست ، برای این است که روشنگری لازم حاصل شود تا اساتید و دانشجویان با حقایق آمریکا آشنا شوند و بدانند که چه شرایط بدی حاکم است .
» وی در پایان خاطرنشان کرد : «منتظر تماس از جانب مسئولان ایرانی حاضر در نیویورک هستیم و امیدواریم در وضعیت برادرم تغییری حاصل شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه اصفهان
روزنامه فرهیختگان
1398/07/06
> هوشنگ طالبی ، رئیس دانشگاه اصفهان در گفت وگویی با مهر با اشاره به اجرای طرح دانشگاه عاری از دخانیات ، گفت : «آمارها حاکی از آن است که در بازه زمانی چهار ماهه ، 13 یا 14 درصد مصرف دخانیات توسط دانشجویان در این دانشگاه کاهش یافته است.
> هوشنگ طالبی ، رئیس دانشگاه اصفهان در گفت وگویی با مهر با اشاره به اجرای طرح دانشگاه عاری از دخانیات ، گفت : «آمارها حاکی از آن است که در بازه زمانی چهار ماهه ، 13 یا 14 درصد مصرف دخانیات توسط دانشجویان در این دانشگاه کاهش یافته است .
» او با اشاره به اجرای طرح پایش سلامت روان برای دانشجویان این دانشگاه اظهار کرد : «به نظر می رسد دانشجویان غیربومی ما کمی افسردگی داشته باشند که مشاوران ما از این جهت اقدامات لازم را انجام می دهند .
» رئیس دانشگاه اصفهان ضمن اشاره به اینکه عدم اعتماد و اطمینان از تامین آینده باعث نگرانی هایی برای دانشجویان ما شده است ، افزود : «مساله دیگر بحث ایجاد انگیزش برای دانشجویان است؛ چراکه به نظر می رسد عدم تامین آینده و نگرانی از این موضوع منجر به کاهش انگیزه های تحصیلی دانشجویان شده است .
» او اضافه کرد : «نتایج نشان می دهد اجرای این طرح تا حدی موثر بوده؛ به طوری که آمار ها حاکی از آن است که در بازه زمانی چهار ماهه (بهمن سال گذشته تا خردادماه) 13 یا 14 درصد مصرف دخانیات توسط دانشجویان در این دانشگاه کاهش یافته است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
روزنامه آفرینش
1398/07/03
> جذب 170 دانشجوی استعداد درخشان در دانشگاه تربیت مدرس رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت : در سال تحصیلی جدید نخبگان دانشگاهی به صورت بدون آزمون به دانشجویان این دانشگاه اضافه شدند .
> جذب 170 دانشجوی استعداد درخشان در دانشگاه تربیت مدرس رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت : در سال تحصیلی جدید نخبگان دانشگاهی به صورت بدون آزمون به دانشجویان این دانشگاه اضافه شدند .
محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با فارس با اشاره به افزایش 5 درصدی پذیرش دانشجو در سال تحصیلی جدید گفت : دانشگاه تربیت مدرس امسال 2500 دانشجو را در 2 مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای مهر امسال پذیرش کرده است .
امسال 170 دانشجوی نخبه جذب کردیم وی افزود : در سال تحصیلی جدید نخبگان دانشگاهی بدون آزمون که جزء استعداد های درخشان هستند به ظرفیت این دانشگاه اضافه شده و تعداد این دانشجویان نیز نسبت به سال قبل افزایش یافته است به طوری که در سال گذشته ما 40دانشجوی استعداد درخشان داشتیم اما امسال تعداد آنها به 170دانشجوی نخبه رسیده است .
علم و فناوری با روحیه انقلابی رشد کرده است احمدی تصریح کرد : کشور ایران از منظر علم و فناوری به خاطر وجود روحیه انقلابی که در باور دانشگاهیان قرار دارد رشد خوبی داشته است از طرفی امیدواریم دولت با پشتیبانی مالی کمک کند تا پیشرفت علمی در کشور افزایش یابد .
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی : ایجاد کد رهگیری برای شناسایی مراکز آموزشی دارای مجوز رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی گفت : برای شناسایی مراکز آموزشی مجاز طرح شناسنامه دار کردن این مراکز در دستور کار است .
مجتبی زینی وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره شناسنامه دار کردن مراکز آموزشی اظهار کرد : بر اساس برنامه ریزی های انجام شده این فرآیند طی سه سال انجام خواهد شد و اکنون در حال اجرای آن هستیم .
زینی وند گفت : کد رهگیری برای تمامی مراکز در نظر گرفتیم که افراد بعد از مراجعه به مدرسه و مشاهده کد رهگیری می توانند از مجاز یا غیرمجاز بودن مراکز مطلع شوند .
او تصریح کرد : طبق برنامه ریزی ها تا سال آینده فرآیند شناسنامه دار شدن مراکز آموزشی تکمیل خواهد شد و اکنون این فرآیند را به طور جدی دنبال می کنیم .
زنگ 173 سالگی مدرسه دارالفنون نواخته شد در آغاز سال تحصیلی 99 98 ، زنگ 173 سالگی مدرسه تاریخی دارالفنون به دست جمعی از مدیران ، دبیران و دانش آموختگان این مدرسه به صدا در آمد .
به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی آموزش و پرورش ، در این مراسم که در حیاط اصلی مدرسه تاریخی دارالفنون برگزار شد ، امیر نعمت بنی آدم ، رییس مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران که از دانش آموختگان دارالفنون است به نمایندگی از دانش آموزان قدیمی این مدرسه تاریخی ، زنگ مدرسه را به صدا در آورد .
همچنین در این مراسم نماینده معلمان و دانش آموختگان مواردی را در خصوص اهمیت و جایگاه دارالفنون در تعلیم و تربیت ایران ارائه کردند .
در پایان مقرر شد نشست های دوره ای این جمع به منظور کمک به احیاء و زنده نگه داشتن دارالفنون به صورت مستمر برگزار شود که خانلرخانی به عنوان موسس انجمن فارغ التحصیلان مدرسه تاریخی دارالفنون مدیریت این تصمیم را عهده دار شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1398/07/03
> اعلام نتایج آزمون غیرمرتبط سازمان نظام روانشناسی رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور از اعلام نتایج آزمون رشته های غیرمرتبط خبر داد .
> اعلام نتایج آزمون غیرمرتبط سازمان نظام روانشناسی رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور از اعلام نتایج آزمون رشته های غیرمرتبط خبر داد .
دکتر محمد حاتمی در مصاحبه با صدا و سیما گفت : آزمون رشته های غیرمرتبط سازمان روانشناسی هفته آخر خرداد برگزار شد .
وی افزود : 950 نفر در این آزمون شرکت کرده بودند .
رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور اضافه کرد : نتایج این آزمون در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان منتشر شده است .
وی گفت : خوشبختانه نیمی از افرادی که در این آزمون شرکت کرده بودند ، پذیرفته شده اند .
حاتمی افزود : افرادی که یک مقطع تحصیلی شان روانشناسی بوده است و یا از طریق پژوهش های روانشناسی و مشاوره مدرک تحصیلی اخذ کرده اند ، امکان حضور در این آزمون را داشتند .
رئیس جهاد دانشگاهی : دانشجویان علم و فرهنگ برای گذراندن دوره آموزشی به اتریش اعزام می شوند رئیس جهاد دانشگاهی گفت : تیمی از دانشجویان مقاطع تحصیلی علم و فرهنگ برای گذراندن دوره تکمیلی آموزشی به دانشگاه اتریش اعزام می شوند .
به گزارش دانشجو ، حمیدرضا طیبی ، رئیس جهاد دانشگاهی در سمپوزیوم گردشگری پایدار با محوریت طبیعت گردی که در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد ، گفت : این سمپوزیوم با هدف تبادل تجربیات بین 2 کشور ایران و اتریش توسط انجمن فرهنگی اتریش و دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شده است .
وی با بیان اینکه تاکنون ایران و جاذبه های ایران به درستی به دنیا معرفی نشده است ، گفت : گردشگری می تواند در معرفی قابلیت های کشور به دنیا موثر باشد .
طیبی ادامه داد : جهاد دانشگاهی همواره بر گردشگری و توسعه گردشگری پایدار تاکید داشته و ایجاد پژوهشکده گردشگری در شهر مشهد و ایجاد پژوهشگاه محیط زیست جهاد دانشگاهی موید این مطلب است .
رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه دانشگاه علم و فرهنگ تنها دانشگاه علوم گردشگری در کشور است ، گفت : این دانشگاه برنامه های جدی برای توسعه حرفه ای گردشگری با تمرکز بر گردشگری پایدار در دست اجرا دارد .
وی ادامه داد : سمپوزیوم با تعریف برنامه های دقیق و برنامه ریزی شده به اهداف تعیین شده توسط کشور های ایران و اتریش دست پیدا کنند .
وی یادآور شد : به زودی تیمی از دانشجویان مقاطع تحصیلی علم و فرهنگ برای گذراندن دوره تکمیلی آموزشی به دانشگاه اتریش اعزام می شوند .
در دیدار سفیر ایتالیا با رئیس دانشگاه تهران تاکید شد؛ گسترش همکاری های علمی بین دانشگاه تهران و دانشگاه های ایتالیا در دیدار سفیر ایتالیا با رئیس دانشگاه تهران ، طرفین بر گسترش همکاری های علمی و آموزشی بین دانشگاه تهران و دانشگاه های ایتالیا تأکید کردند .
به گزارش دانشگاه تهران ، سفیر ایتالیا و وینچسه روسو راپنا ، دبیر اول امور فرهنگی سفارت ایتالیا در دیدار با رئیس و مسئولان دانشگاه تهران پیرامون مسائل مختلف گفتگو کردند .
در این دیدار طرفین ضمن اظهار امیدواری بر تداوم فعالیت های جاری ، بر گسترش همکاری های علمی و آموزشی بین دانشگاه تهران و دانشگاه های ایتالیا تأکید کردند .
در ابتدای این جلسه محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران ، ضمن اشاره به حوزه های علمی مشترک بین ایران و ایتالیا چون تاریخ ، فرهنگ و هنر به معرفی دانشگاه تهران و ظرفیت های آن پرداخت .
جوزته پرونه ، سفیر ایتالیا ، نیز از همکاری مشترک بین ایتالیا و پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در برگزاری «روز هنر معاصر» ، در ماه اکتبر سال جاری قدردانی و برای تداوم اینگونه برنامه ها ابراز امیدواری کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1398/07/03

هم چنین در این دیدار موضوعاتی نظیر همکاری در عرصه علم و فناوری و علوم نوین؛ ایجاد دوره های مدرک مشترک؛ همکاری اتحادیه دانشگاه های برتر ایران و ایتالیا؛ همکاری بیشتر در زمینه اراسموس پلاس؛ گفت وگو بین دانشگاه های دو کشور و ایجاد رویکرد و فرصت و پیشرفت در زمینه جهانی شدن؛ تبادل نظر درباره تسهیل در امر روادیدهای دانشجویی؛ برگزاری نمایشگاه های هنری و فرهنگی؛ تبادل استاد و دانشجو در رشته های مختلف به ویژه زبان و ادبیات ایتالیایی و زبان و ادبیات فارسی؛ توسعه بازدیدهای علمی مشترک مطرح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .
در راستای توانمند سازی استادان؛ اعضای هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای به آلمان اعزام شدند اولین گروه اعضای هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه ای جهت شرکت در دوره آموزشی به آلمان اعزام شدند .
به گزارش دانشگاه فنی و حرفه ای ، اولین گروه از اعضای هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای شامل 5 نفر از اساتید این دانشگاه جهت شرکت در دوره آموزشی 14 روزه «فناوری های سرمایش ، تهویه و پمپ های حرارتی» ، عازم کشور آلمان شدند .
این برنامه آموزشی در قالب یکی از برنامه های اجرایی پروژه CC Iran با حمایت مالی کامل وزارت آموزش و تحقیقات آلمان فدرال برگزار می شود و تمام هزینه های آموزش ، اقامت و پذیرایی را طرف های آلمانی تقبل کرده اند .
این دوره که به صورت کاملا عملیاتی و اجرایی برنامه ریزی شده و با حضور در مراکز صنعتی مرتبط در کشور آلمان در حال اجراست تا اواسط مهر ماه سال جاری ادامه خواهد داشت و طبق توافقات طرفین در سال 2020 نیز گروه دیگری از اساتید دانشگاه فنی و حرفه ای در قالب همین پروژه و با استفاده از منابع مالی وزارت آموزش و تحقیقات آلمان فدرال در سایر زمینه ها و رشته ها به آلمان اعزام خواهند شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تبریز
جوان
1398/07/03
> رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه با برپایی برنامه ها و آیین های مختلف در راستای دفاع مقدس ، کوچکترین گام برای ارج نهادن و قدردانی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است ، گفت : دوران دفاع مقدس سند افتخار و غرور ملت ایران است و در عصر امروز برای زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا و ارج نهادن به خون شهدا وظیفه همگانی است .
> میر رضا مجیدی پیش از ظهر امروز در مراسم گرامیداشت سی و نهمین سال دفاع مقدس و تجلیل از اساتید رزمنده این دانشگاه ضمن هفته دفاع مقدس اظهار داشت : دوران دفاع مقدس سند افتخار و غرور ملت ایران است و برگزاری چنین برنامه هایی ، گامی کوچک برای یادآوری رشادت ها ، فداکاری ها و افتخارات آن دوران برای نسل امروز و فرداست .
وی در ادامه با تاکید بر اینکه سایر کشورها و ملت ها نیز به خاطر مقاومت و از جان گذشتگی رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس از پاسداری کشورمان از آنان به نیکی یاد می کنند ، تصریح کرد : هشت سال دفاع مقدس از درخشان ترین دوران در تاریخ انقلاب اسلامی است به طوریکه امروزه آن دوران الگویی برای مبارزات ملت های آزاده علیه استکبار جهانی شده است .
به گفته مجیدی ، زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا و ارج نهادن به خون شهدا وظیفه همگانی است و از این رو باید الگوی نسل امروز و آینده باشد .
رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه دانشگاه های کشورمان در عرصه های مختلف از ظرفیت و استعداد بالایی برای ارائه راهکار و برنامه جهت حل مشکلات علمی و فکری جامعه هستند ، یادآور شد : دانشگاهیان وظیفه دارند با درک صحیح از شرایط خاص کشورمان و با استفاده از مغزهای متفکر در رشته ها و گرایش های مختلف علوم ، با ارائه طرح ها و برنامه های مناسبی جهت حل مشکلات کشور و جنگ اقتصادی دشمن بروند .
سردار یعقوب صمدلویی ، فرمانده سابق تیپ 3 لشگر عاشورا نیز با بیان اینکه رژیم بعثی عراق آغازگر جنگ بودند و هدف اصلی آن تجزیه ایران بود ، گفت : در هشت سال جنگ تحمیلی استعمارگران با تجهیز عراق به انواع سلاح های کشنده و مخرب در جنگ با ایران عهده دار جنگ نیابتی با ایران بودند .
وی ، امنیت و اقتدار کشورمان را در عرصه های مختلف مدیون رشادت های رزمندگان بیان کرد و افزود : اساتید دانشگاه به عنوان مسوولان تربیتی نسل جوان وظیفه دارند با ارائه برنامه ها و راهکارهای مختلف فداکاری های رزمندگان و علل موفقیت آنها را در طول هشت سال دفاع مقدس را به نسل امروز یادآوری کنند .
بر پایه همین گزارش؛ در پایان این مراسم از پنج نفر اساتید دوران هشت سال دفاع مقدس دانشگاه تبریز تحلیل به عمل آمد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
بهار
1398/07/03
> گروه علم و فناوری : ضرب المثل" در را که ببندی از پنجره می آیند تو" حکایت پلمب کردن موسسات پایان نامه نویسی و فعالیت آن ها در سایت های خریدوفروش است .
همه چیز آنلاین انجام می شود و اصلاً نیازی نیست طرفین یکدیگر را ببینند .
بعد از چند ماه پایان نامه آماده است و دانشجو از آن دفاع می کند .
علم فروشی در این شیوه به آسانی آب خوردن اتفاق می افتد .
> در سایت دیوار کلمه پایان نامه را جستجو می کنم و به ده ها آگهی برمی خورم که اغلب آن ها تبلیغ کسب وکارهای نگارش پایان نامه است و برخی دیگر فروش پایان نامه های دست دوم .
پایان نامه هایی که قبلا دفاع شده بسیار ارزان تر از پایان نامه هایی هستند که قرار است برای اولین بار نوشته شوند .
پایان نامه معماری دست دوم فقط 380 هزارتومان ! اردیبهشت سال جاری خبر پلمب 25 واحد صنفی فروش پایان نامه منتشر شد و معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از پلمب واحدهای بیشتر در روزهای آینده خبر داد اما اوایل مردادماه حسین سیمایی صراف در گفت وگو با برخی رسانه ها گفت : تعدادی از مراکز متخلف عرضه و فروش پایان نامه که پیش از این شناسایی و پلمب شده بودند ، با فک پلمب اقدام به امحاء ادله جرم کردند .
وی افزود : این فک پلمب در شرایطی اتفاق افتاد که هنوز به تخلفات این افراد رسیدگی نشده است .
درحالی که جمع آوری ادله جرم در حافظه کامپیوتر ، زونکن ها و قفسه های این مراکز باید با حضور نماینده وزارت علوم و دادستان انجام می گرفت .
پس از تصویب آئین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی وزیر علوم گفت : نویسندگان مقاله و پایان نامه برای دیگران از همین امروز کار خود را تعطیل کنند .
این در حالی است که چند وقت پیش از صحبت وزیر علوم ، نویسندگان پایان نامه نه تنها موفق شدند برخی از موسسات پلمب شده را فک پلمب کنند بلکه حتی اگر همان موسسات هم دوباره پلمب شوند دیگر دامنه فعالیت هایشان به فضای مجازی کشیده شده و رصد فعالیت ها در فضای مجازی به آسانی عملیات های ضربتی پلمب نیست ! همین حالا هم کافی است سری به خیابان انقلاب بزنید تا با انبوه تراکت های تبلیغی موسسات خریدوفروش پایان نامه مواجه شوید .
با یکی از شماره های درج شده در آگهی فروش پایان نامه که در یک سایت خرید و فروش اینترنتی منتشر شده تماس می گیرم .
در کمال تعجب فردی که پاسخ می دهد خود را استاد دانشگاه معرفی می کند ! وی می گوید : موسسه نداریم .
همسرم گروهی دارد که پایان نامه می نویسند .
قیمت را می پرسم و می گوید : اخیرا دو نفر دانشجو داشته که برای تهیه پایان نامه به همسرش معرفی کرده و او هر پایان نامه را با قیمت حدود چهار میلیون تومان برای دانشجویان نوشته است .
پیش تر هم یکی از پایان نامه نویس ها مدعی شده بود که در اغلب دانشگاه ها یک تیم وجود دارد و برخی استادان دانشجوهایشان را به افرادی برای نوشتن پایان نامه معرفی می کنند ! و ایراد را باید در ساختار آموزشی جست وجو کرد .
شاید این را بتوان توجیهی برای عمل قبیح تقلب در آثار علمی ، قلمداد کرد اما از این حقیقت که آن سوی پایان نامه و رساله ، استادان دانشگاه و برنامه های آموزشی هستند نمی توان گذشت .
دقیقاً همین سمت است که علم و قدرت بیشتری نهفته است و نمی توان نقش این بخش را در سوق دانشجو به خرید پایان نامه نادیده گرفت .
اخیراً با دو دانشجو صحبت کردم که پایان نامه خود را خریده بودند و می گفتند چون کار با نرم افزارهای آماری را بلد نیستند مجبور به خرید پایان نامه شده اند .
در توییتر هم بحث های مختلفی میان کاربران درباره پایان نامه در جریان است .
یکی از کاربران پیشنهاد حذف واحد پایان نامه از کارشناسی ارشد را داده تا بساط تقلب های علمی و فساد مالی اطرافش جمع شود و دیگری می گوید اغلب دانشجویان به دلیل این که کار با نرم افزارها را بلد نیستند ، به خرید پایان نامه روی می آورند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
بهار
1398/07/03

بهتر است در دوره کارشناسی مهارت های آماری به همه دانشجویان آموزش داده شود .
با یکی دیگر از شماره های درج شده در سایت دیوار تماس می گیرم .
ر .
ح پایان نامه دوره کارشناسی خود را برای فروش گذاشته است .
می گویم : « اگر ارائه بدهم ممکن است استادان بفهمند که این پایان نامه قبلا ارائه شده؟» می گوید : « پایان نامه کارشناسی جایی ثبت نمی شود .
ارائه عمومی ندارد و استادان فقط یک نگاهی به آن می اندازند .
» بنابر قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی تهیه عرضه یا واگذاری آثاری از قبیل رساله ، پایان نامه ، مقاله ، طرح پژوهشی ، کتاب ، گزارش ، سایر آثار مکتوب یا ضبط شده پژوهشی علمی یا هنری اعم از الکترونیکی و غیرالکترونیکی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل با هدف ارائه کل اثر یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود ، جرم بوده و مرتکب یا مرتکبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت مشمول مجازات می شوند .
از سوی دیگر در قوانین ثبت آگهی سایت دیوار آمده اگر آگهی با قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران و عرف جامعه مغایرت داشته باشد در این سایت منتشر نخواهد شد .
باید دید مسئولان سایت دیوار چه پاسخی به این تناقض دارند چرا که ممنوعیت خرید و فروش پایان نامه به صراحت در قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی که مرداد 96 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد آمده است .
24 شهریور ، معاون حقوقی وزارت علوم در حاشیه نشست شورای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی گفته بود : در خصوص فعالیت بخشی از سایت دیوار که در حوزه فروش پایان نامه فعالیت می کرد مکاتباتی را با مراکز قضایی انجام دادیم و در خصوص فعالیت چند سایت دیگر نیز این اقدامات انجام شد خوشبختانه قاضی یکی از این سایت ها را مسدود کرده است اما هنوز گزارش جدیدی در خصوص مسدود سازی سایت دیوار دریافت نکرده ام و فکر نمی کنم این سایت مسدود شده باشد .
آیین نامه اجرایی پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی اخیرا به دانشگاه ها ابلاغ شده و قرار است دانشگاه ها با تشکیل کمیته های اخلاق در پژوهش نقش نظارتی خود بر جلوگیری از تقلب را ایفا کنند .
در خارج از دانشگاه ها هم وزارت علوم با دستور قضائی پیگیر پلمب موسسات خرید و فروش پایان نامه است اما رصد فعالیت های این موسسات و اشخاص پایان نامه نویس در فضای مجازی به سادگی فضای حقیقی نیست .
اگر اراده مقابله با خرید و فروش پایان نامه در فضای مجازی وجود داشته باشد این امر نیازمند همکاری نهادهای مختلفی با وزارت علوم است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
روزنامه فرهیختگان
1398/07/04
> منصور کبگانیان ، قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور از تکمیل شدن سند سیاست های اشتغال دانش آموختگان خبر داد و گفت : «دستگاه مسئول اجرایی سازی بند 6 این سند که مربوط به کارورزی دانشجویان می شود ، در جلسه آتی این شورا تعیین می شود ، ضمن آنکه دستگاه هایی برای افزایش فرهنگ عمومی اشتغال انتخاب شدند.
> منصور کبگانیان ، قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور از تکمیل شدن سند سیاست های اشتغال دانش آموختگان خبر داد و گفت : «دستگاه مسئول اجرایی سازی بند 6 این سند که مربوط به کارورزی دانشجویان می شود ، در جلسه آتی این شورا تعیین می شود ، ضمن آنکه دستگاه هایی برای افزایش فرهنگ عمومی اشتغال انتخاب شدند .
» او در جلسه یکصدوبیست ودوم ستاد نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران گفت : «این سند در جلسات گذشته ستاد مورد بررسی قرار گرفته بود و در این جلسه نیز بحث آن ادامه داشت؛ چراکه شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع عدم اشتغال دانش آموختگان توجه ویژه دارد .
» وی با بیان اینکه بندهای مهمی از این سند در جلسات گذشته ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسیده بود ، اظهار کرد : «ماده 5 این سند نهایی شد و ماده 6 آن بر اعطای مجوزهای مشاغل حرفه ای تاکید دارد ، ولی ناهماهنگی هایی در این زمینه هست ، به گونه ای که گاهی افراط و تفریط هایی وجود دارد .
» کبگانیان با بیان اینکه برخی از مجوزهای حرفه ای متناسب با بازار کار و برخی کمتر تناسب با بازار کار دارد ، ادامه داد : «از این رو از دستگاه ها خواسته شد تا بازنگری در این زمینه صورت گیرد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/03 - 1398/07/06
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/07/05
> یزد – اکبر خیرخواه معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد گفت : هفتمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی سی ام آبان برگزار می شود که در جریان برگزاری این آزمون 382 نفر در دستگاه های اجرایی استان جذب می شوند .
> یزد – اکبر خیرخواه معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد گفت : هفتمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی سی ام آبان برگزار می شود که در جریان برگزاری این آزمون 382 نفر در دستگاه های اجرایی استان جذب می شوند .
«جعفر رحمانی شمسی» با تاکید بر این که این آزمون زیر نظر سازمان امور اداری و استخدامی و توسط سازمان سنجش آموزش کشور اجرا و برگزار خواهد شد ، ادامه داد : در استان ها نظارت بر این آزمون به عهده سازمان مدیریت و برنامه ریزی خواهدبود .
وی دستگاه های اجرایی شرکت کننده در هفتمین آزمون مشترک فراگیر در استان یزد را اداره کل دامپزشکی ، اداره کل امور عشایر ، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای ، اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، اداره کل آموزش و پرورش ، شرکت بیمه ایران ، شرکت آب منطقه ای ، اداره کل جهاد کشاورزی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد .
وی اظهار کرد : دستگاه اداره کل آموزش و پرورش استان با 316 نفر بالاترین سهمیه استخدامی را به خود اختصاص داده است .
رحمانی خاطرنشان کرد : داوطلبان متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون باید با توجه به دفترچه راهنمای شرکت در آزمون که در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار دارد ، نسبت به ثبت نام و شرکت در آزمون اقدام کنند .
معاون سازمان مدیریت استان در پایان افزود : در این آزمون حداقل شرط سن برای ثبت نام در همه دستگاه ها 20 سال است و با این حال حداکثر شرط سن مربوط به دستگاه های اجرایی برای دارندگان مقاطع تحصیلی دیپلم با حداکثر سن 25 سال ، فوق دیپلم حداکثر سن 30 سال ، کارشناسی حداکثر سن 35 سال ، کارشناسی ارشد حداکثر سن 40 سال و دکترا حداکثر سن 45 سال است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/07/03 - 1398/07/06
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
خراسان
1398/07/06
> یک نهاد مسئول در ابلاغیه جدید خود به تعدادی از دستگاه های دولتی و نهادها ، با اشاره به مصوبه سال 1388 مجلس ، به آن ها متذکر شده استفاده از عناوینی چون دکتر یا مهندس برای مسئولان در مکاتبات اداری یا انتشار مطالب در رسانه ها همچون رادیو ، تلویزیون یا روزنامه ها و سایت ها صرفا با احراز داشتن مدرک معتبر از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی یا خارجی مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت ممکن خواهد بود و در صورتی که فردی این عناوین را درباره خود به صورت غیرمجاز استفاده کند ، طبق مقررات قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد.
> یک نهاد مسئول در ابلاغیه جدید خود به تعدادی از دستگاه های دولتی و نهادها ، با اشاره به مصوبه سال 1388 مجلس ، به آن ها متذکر شده استفاده از عناوینی چون دکتر یا مهندس برای مسئولان در مکاتبات اداری یا انتشار مطالب در رسانه ها همچون رادیو ، تلویزیون یا روزنامه ها و سایت ها صرفا با احراز داشتن مدرک معتبر از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی یا خارجی مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت ممکن خواهد بود و در صورتی که فردی این عناوین را درباره خود به صورت غیرمجاز استفاده کند ، طبق مقررات قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد .
1
فهرست