وزارت علوم -
سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت 12:4

1
1
فهرست اخبار
1398/07/08 - 1398/07/09
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
10484437 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
10477526 روزنامه عطر یاس
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/08 - 1398/07/09
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جوان
1398/07/09
> واکنش وزیر علوم به اخبار فروش صندلی دانشگاه ها هم این بوده است که هیچ کس در دانشگاه های دولتی صاحب «امضای طلایی» نیست ! واقعیت هم این است که اگر غیر از این بود سال ها قبل این امضا های طلایی رسوا می شدند .
> سرویس دانشگاه جوان آنلاین : ماجرای دانشجوی قلابی دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی قبل از برملا شدن این پرسش را مطرح می کرد که چطور با 23 سال توانسته است شرکتش را مدیریت کند؛ در کنارش دندانپزشکی بخواند و باز درکنارش بالاترین نمرات را کسب کند .
همچنین صفحه پربازدید اینستاگرامش را هم فعال نگه دارد ! ماجرا ، اما سمت و سویی دیگر دارد .
شواهد از دخالت های یک مؤسسه آموزشی حکایت دارد .
واکنش وزیر علوم به اخبار فروش صندلی دانشگاه ها هم این بوده است که هیچ کس در دانشگاه های دولتی صاحب «امضای طلایی» نیست ! واقعیت هم این است که اگر غیر از این بود سال ها قبل این امضا های طلایی رسوا می شدند .
فعالیت در یک پروژه مشکوکدر ماجرای دانشجوی قلابی دندانپزشکی باید بیشتر تأمل کرد ! وجود نام وی در لیست یکی از کلاس ها ماجرا را پیچیده تر می کند ! آیا او «عروسک خیمه شب بازی» مافیای کنکور بود که در آموزش پزشکی و صدا وسیما نفوذ داشت؟محمد جرجندی از مدیران «دیده بان اطلاع رسانی کلاهبرداری های سایبری» در این زمینه روشنگری های جالبی کرده است .
این مؤسسه یک سازمان مردم نهاد است که به مردم در زمینه فریب نخوردن از برخی مؤسسات در دنیای سایبری هشدار می دهد .
مؤسسه ای در قامت اسپانسروی با انتشار عکسی در صفحه اش در یکی از شبکه های اجتماعی نوشته است : «اینستاگرام مریم مقتدری رو که ببینید متوجه میشید داره برای پروژه جدیدی کار میکنه به اسم نت استاد http : //netostad .
com حدس بزنید پشت این پروژه کیه؟ بله استاد مهندس دکتر جعفر کاردار ! »این عضو دیده بان اطلاع رسانی با انتشار ویدئویی در صفحه اش نوشته است : «اگر به ویدئو توجه کنید آرم برنامه گزینه 4 http : //gozine4 .
ir رو می بینید .
مؤسسه وارستگان نوابغ سرآمد یا مؤسسه ونوس http : //venuskonkur .
ir به عنوان تنها بخشی از مافیای کنکور ، گرداننده این برنامه و یکی دیگر از اسپانسر های صداوسیماست .
» همکار و همگام با یک مجریوی در ادامه توضیح داده که مدیر مؤسسه ونوس فردی به اسم جعفر کاردار است که «تا همین سال 91 چاپخونه کار میکرده و یکدفعه از 91 شده استاد جعفر کاردار بعد مهندس جعفر کاردار و همین چند ماه پیش هم شده دکتر جعفر کاردار ! ایشون البته بازو های رسانه ای قوی داره ، چون به واسطه سرطانی به اسم کنکور در ایران پول داره .
یکی از مجری هایی که بار ها قبلاً در ستاره مربع صداوسیما هم شاهد بودیم ثابت کرده حساب و کتاب سرش میشه علی ضیاست .
ببینید که چطور اتفاقی در برنامه فرمول یکش مهمان برنامه کسی نیست جز جعفر کاردار ! »وی در صفحه اش می نویسد : «همینطور خیلی اتفاقی باز هم مهمان برنامه در شو دیگری از علی ضیا در کرمانشاه کسی نیست جز جعفر کاردار که در هر برنامه برای ما نصایح اخلاقی هم داره و20 میلیون هم آورده صدقه بده به زلزله زده ها اونم وسط آنتن زنده ! صداوسیمای ملی البته آقای کاردار هم بی معرفت نیست و هرچی همایش برپا کرده مجری گری اش رو داده به علی ضیا .
» هماهنگ کردیم دیدار با مسئولان داشته باشددر شبکه های اجتماعی هم واکنش های برخی دانشجویان و اساتید نشان می دهد ماجرای این دانشجو ابعاد پیچیده ای دارد .
محمدحسین صبور دانشجوی دانشگاه امام حسین با قرار دادن بخشی از ویدئوی مصاحبه مریم مقتدر در شبکه 4 در اینستاگرامش نوشت : «این دانشجونما چطور به صداوسیمای ملی راه پیدا کرده؟ اونجام در باز بود رفت تو؟ همین ویدئو رو با دقت ببینید که 18دقیقه چطور همراه با دو مجری بیسواد هزاران جوون و خانوادهاشون که استرس کنکور دارن رو سرکار گذاشتن و دروغ سرهم میکنن .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/08 - 1398/07/09
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جوان
1398/07/09

» عرفان مردانی از انجمن اسلامی علوم پزشکی هم افشاگری جالبی کرده است : «چند بار از مریم مقتدری حمایت کردم به این امید که او در ادعاهایش صادق باشد و پشت پرده داستانش و مافیای احتمالی فروش صندلی را روایت کند .
خانم مقتدر میگفت حمایت ارگان بزرگ میخواهم تا حرف بزنم .
هماهنگ کردیم دیدار با مسئولان داشته باشد ، اما حاضر نشد برود تا اثبات شود هیچ حرفی برای گفتن ندارد ! » خارج برگشته ها در دانشگاه های برترمهدیار سعیدیان پزشک ، فعال صنفی و رسانه حوزه سلامت ، سردبیر ماهنامه بین المللی دانستنی های پزشکی هم نوشت : «قضیه مریم مقتدری و مؤسسه «ونوس» نباید باعث شود مسئله دور زدن کنکور توسط دانشجویانی که تا ابتدای سال2019 تحصیل در دانشگاه های خارج را شروع کرده اند و با گذراندن فقط 36واحد می توانند به دانشگاه های برتر پزشکی انتقال یابند ، فراموش شود ! رئیس قبلی دانشکده دندانپزشکی بهشتی برای همین استعفا کرد ! مؤسسه کنکور «ونوس» تصویر کارت دانشجویی را که مدعی بود متعلق به #مریم مقتدری است منتشر کرده که بعد از پیگیری فعالان دانشجویی علوم پزشکی معلوم شد جعلی است ! » توجیهی برای حضور در برنامهسردبیر ماهنامه بین المللی «دانستنی های پزشکی» تأکید کرده است : «ظاهراً مریم مقتدری فقط یک دانشجوی قلابی نبوده ! بلکه رفت وآمدش در دانشکده دندانپزشکی بهشتی هدفمند و با پشتیبانی «جعفر کاردار» مدیر مؤسسه «ونوس» بوده است تا توجیهی برای حضورش در برنامه های تلویزیونی باشد ! شورای نظارت بر صداوسیما باید مسئله حضور مافیای کنکور در این رسانه را بررسی کند ! » قاطعیت معاون آموزشی از سوی دیگر وزیر علوم رسوایی خرید و فروش صندلی در دانشگاه های دولتی را غیرممکن خوانده و در عین حال «پرونده فروش صندلی در دانشگاه ها را قابل ارجاع به قوه قضائیه» دانسته است .
منصور غلامی به طور تلویحی پدیده خرید و فروش صندلی را در «دانشگاه های غیردولتی» تأیید و تأکید کرده که در دانشگاه های دولتی «هیچ کس صاحب امضای طلایی نیست که بخواهد تخلفی با عنوان فروش صندلی انجام دهد .
» امیرمحسن ضیایی ، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی هم در واکنش به ادعای مریم مقتدری دانشجوی قلابی این دانشگاه گفته است ، در صورتی که فروش صندلی در این دانشگاه را ثابت کنند ، استعفا می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/08 - 1398/07/09
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/07/09
> «باید با تحریم در ابعاد مختلف جلوی رشد علمی ایران گرفته شود» این متن قسمتی از مقاله ای تحت عنوان «رژه بزرگ ایرانیان» در مجله نیچر (nature) در سال 2005 است که توسط یکی از سردبیران این نشریه نوشته شده که در سفری به ایران ، تحقیقاتی را در کشور انجام داده است.
> «باید با تحریم در ابعاد مختلف جلوی رشد علمی ایران گرفته شود» این متن قسمتی از مقاله ای تحت عنوان «رژه بزرگ ایرانیان» در مجله نیچر (nature) در سال 2005 است که توسط یکی از سردبیران این نشریه نوشته شده که در سفری به ایران ، تحقیقاتی را در کشور انجام داده است .
این سردبیر مجله نیچر در بخش قبلی نوشته خود با اشاره به پیشرفت های ایران می نویسد : «تعالی علمی در ایران درحال بازسازی دوباره است و ایرانیان می دانند چه کسانی هستند و از سابقه تمدن و علمی شان به خوبی آگاه هستند .
رهبر معنوی ایران[مقام معظم رهبری] به مردم کشورش فرمان داده است در همه ابعاد دانش کار کنند و مطالبات علمی داشته باشند که این مطالبات موجب پیشرفت علمی کشور ایران است و مدلش یک مدل درون زا است .
» هرچند صحبت از تحریم های آمریکا علیه ایران مساله جدیدی نیست ، اما بررسی تحریم های آمریکا در 40 سال اخیر همواره مورد بحث بوده است .
از طرفی آمریکا در این سال ها تلاش کرده هدف خود از تحریم ها را نه مردم بلکه سیاستمداران کشور اعلام کند ، اما نحوه تحریم های آمریکا نشان داده هدف از تحریم ها نه سیاستمداران بلکه مردم ایران است؛ برای مثال 22 دی ماه 1390 یک مقام امنیتی عالی رتبه دولت اوباما تحریم علیه ایران را به مثابه مبنایی برای تشدید نارضایتی عمومی اعلام می کند .
از طرفی دیگر آمریکا در این سال ها تلاش های مختلفی جهت ایجاد نارضایتی مردمی ایجاد کرده است که نمود بارز آن را می توان در تحریم های دارویی ایران دانست .
از طرفی دیگر موضوعی که می تواند تحریم های آمریکا را با مشکلاتی مواجه کند ، پیشرفت های ایران در زمینه صنعت و علم است .
همین موضوع باعث شده چنانکه گفته شد توجه سیاستگذاران آمریکایی به سمت تحریم های علمی ایران کشیده شود؛ تحریم هایی که می تواند درصورت موفق بودن ، ایرانیان را با مشکلات متعددی ازجمله توسعه و پیشرفت مواجه کند .
ماجرای تحریم های آمریکا علیه ایران مهرماه 1389 بود که خبر لغو آزمون تافل در ایران به دلیل تحریم های آمریکا منتشر شد .
آزمون تافل که یکی از معتبرترین معیارهای سنجش زبان انگلیسی در دنیاست ، اولین هشداری بود که غرب سعی کرد با نشان دادن چراغ قرمز در ایران خطر تحریم های علمی را به ایران گوشزد کرده و از این طریق موجب تغییر در سیاست های ایران شود .
همین موضوع باعث شد سایت دویچه وله از این ماجرا به عنوان «زنگ خطر» یاد کند و بنویسد : «کارشناسان می گویند لغو برگزاری آزمون تافل در ایران زنگ خطری برای شروع تحریم های علمی ایران است .
» هرچند بهانه این تحریم علمی ، تحریم بانک های ایرانی بود ، اما آغاز ماجرای تحریم های علمی در سال های بعد به صورت واضح تر و در زمان ریاست جمهوری اوباما دیده شد .
اردیبهشت ماه سال 92 مجله Science Insider که معمولا اخبار و سیاست های علمی را منتشر و تجزیه و تحلیل می کند ، طی مقاله ای به قلم الیوت مارشال مدعی شد که از ژورنال های علمی خواسته شده به تحریم های آمریکا علیه ایران بپیوندند .
مردادماه همان سال گروه انتشاراتی تیلور و فرانسیس (Taylor Francis) که یکی از ناشران شناخته شده و مهم مجلات و کتب علمی است ، از مجلات زیرمجموعه خود خواست ضمن رعایت مقررات تحریمی ایران که از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا وضع شده ، از انتشار مقالات ایرانی خودداری کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/08 - 1398/07/09
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/07/09

تاکید فراوان آمریکایی ها به تحریم های علمی ایران در این سال ها درحالی بود که به ادعای آمریکایی ها تحریم ها هوشمندانه بوده و تنها بخش های نظامی و هسته ای کشور را هدف گرفته است ، دروغی بیش نیست و هدف اصلی آنها جلوگیری از پیشرفت ایران در عرصه های علمی و فناوری و به تبع آن پیشرفت هایی است که ایران می توانست در ذیل توسعه علمی دست یابد .
البته ماجرای تحریم های علمی تنها محدود به مجلات علمی نبود و حتی به تحریم دانشگاه های کشور نیز کشیده شد .
منصور غلامی ، وزیر علوم کشور در بهمن ماه 97 با اشاره به تحریم دو دانشگاه برتر کشور نوشت : «متاسفانه برخی دانشگاه های داخلی کشور از سوی کشورهای خارجی تحریم شده اند .
» او دلیل این تحریم ها را دستاوردهای خوب این دانشگاه ها در زمینه های علمی دانسته و می گوید : «هر دانشگاه داخلی ایران که در زمینه فیزیک هسته ای فعالیت کرده یا مقالاتی را چاپ کرده باشد که نشان از یک دستاورد خوب علمی باشد ، به دلیل سوءظنی که مقامات این کشورها به فعالیت های هسته ای ایران دارند ، آن را در لیست تحریم های بین المللی قرار داده اند .
درحال حاضر دو دانشگاه صنعتی شریف و شهید بهشتی به دلیل همین سوءظن مورد تحریم خارجی قرار گرفته اند .
» البته آمریکا در سال های اخیر مقابله با پیشرفت های علمی کشور را به مقابله با دانشمندان ایرانی نیز کشیده که می توان یکی از نمودهای بارز آن را دستگیری مسعود سلیمانی ، دانشمند هماتولوژیست ایرانی که برای تحقیقات به آمریکا رفته است و اکنون حدود 18 ماه در بازداشت آمریکایی ها به سر می برد ، دانست .
سیاه نمایی نیچر پس از 14 سال نشریه علمی نیچر اخیرا مجددا در نگاهی دوباره به وضعیت علمی ایران این بار ترجیح می دهد با سیاه نمایی از وضعیت علمی نتایج گزارشی را که 14 سال پیش علیه ایران منتشر کرده است ، برای سیاستگذاران آمریکایی به نمایش بگذارد .
نیچر در این گزارش با اشاره به همکاری کشورهای اروپایی با آمریکا از زبان وزیر علوم مدعی می شود با این همکاری «محققان از سفر به کشورهای خارجی و شرکت در کنفرانس های علمی منع شده اند و همکاری های پژوهشی فعال میان آمریکا و ایران نیز به حالت تعلیق درآمده است .
» نشریه نیچر نیز به فراتر بودن تحریم های آمریکایی ازجمله بخش سلامت و آموزش اشاره کرده و پرهام حبیب زاده در مصاحبه ای که با این نشریه داشته ، می گوید : «تحریم های اعمال شده بر ایران ، بخش هایی چون سلامت ، تحقیقات و آموزش را تحت تاثیر قرار داده است که تصور نمی کردیم جزء اهداف آمریکا باشد .
» این نشریه در بخشی دیگر سراغ مصادیق تحریم های علمی ایران رفته و از قول یک دانشمند ایرانی می نویسد : «درحال حاضر ، هزینه خرید شناساگرها و تجهیزات به ویژه تجهیزاتی که از خارج از کشور خریداری می شوند ، برای محققان تقریبا بیش از چهار برابر زمان قبل از تحریم ها شده است .
» همراهی اروپا با تحریم های آمریکا در این میان همراهی اروپا در تحریم های آمریکا نکته بارزی است که نشریه نیچر بارها به آن اشاره کرده است .
گلن شوویتزر ، مدیر آکادمی برنامه های اروپای مرکزی و اوراسیا در گفت وگو با مجله nature می گوید : «آخرین پروژه ای که انجام شد ، به ورکشاپ مشترکی برمی گردد که در سال 2017 در ایتالیا برگزار شد که به دلیل تحریم ها و عدم همکاری ایتالیا ، نیمه کاره رها شده است .
» نیچر با اشاره به ناتوانی اروپا در عدم پیروی از تحریم های آمریکا علیه ایران ، اروپا را بر سر دو راهی دیده و می نویسد : «شرکت های تحت سلطه اتحادیه اروپا با یک مشکل روبه رو شده اند؛ آنها در دوراهی انتخاب میان نقض قوانین اتحادیه اروپا و شکستن تحریم های آمریکا سردرگم مانده اند .
» همچنانکه اروپا در یک سال و نیم اخیر و پس از خروج آمریکا از برجام توانسته است به تعهدات خود در زمینه های سیاسی رنگ عمل بپوشاند ، عملکرد این اتحادیه در زمینه های علمی نیز بهتر از اقدامات سیاسی و اقتصادی آن نیست .
همچنانکه مجله نیچر به آن اشاره کرده است اروپاییان این روزها در تعامل با دانشمندان ایرانی و آمریکایی ترجیح خود را بر آمریکایی ها گذاشته اند .
درحالی که برخی مانند کیم داروک ، سفیر انگلیس در آمریکا ، عقب نشینی آمریکا را از برجام ، نوعی خرابکاری دیپلماتیک عنوان کرده و آن را به دلایل شخصی و ایدئولوژیک دانسته اند ، اما نتوانسته اند سیاستی جداگانه نسبت به سیاست های آمریکایی از خود نشان دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/08 - 1398/07/09
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/07/09

رشد علمی با وجود تحریم ها نیچر که در مقاله اخیر خود تلاش کرده بود روند علمی ایران را به صورت منفی نشان داده و مشکلات درونی ایران را بزرگ نمایی کند ، درمورد ایران می نویسد : «بعد از گذشت حدود یک سال از وضع تحریم های جدید از سوی دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، ایران با رکود اقتصادی ، کاهش ارزش پول و تورم شدیدی روبه رو شده است .
» و با اشاره به تحریم های علمی آمریکا می گوید : «این تحریم ها تا حدی پیش رفته است که برنامه ریزی برای مطالعه روی یک تحقیق در هر رشته علمی به نظر غیرممکن می رسد .
» اما به نظر می رسد این بار نیچر هم اشتباه سیاستگذاران آمریکایی مبنی بر بزرگ نمایی مشکلات ایران را داشته است .
درحالی نیچر در این مقاله از تاثیر تحریم های ایران می گوید که رشد علمی ایران در سال گذشته 11 برابر نرخ رشد میانگین جهانی بوده است .
ایران حتی با وجود تحریم های علمی به خصوص در زمینه هسته ای در بهمن ماه 1390 از ساخت میله سوخت هسته ای 20 درصد غنی شده و بارگذاری آن در رآکتور تحقیقاتی 55 مگاواتی تهران خبر داد و همین موضوع سبب شد بریتیش پترولیوم در سال 2013 با معرفی 29 کشور تولیدکننده انرژی هسته ای جهان ، رتبه کشورمان را میان تولید کنندگان انرژی هسته ای 28 اعلام کند و ایران با افزایش سه برابری تولید انرژی هسته ای ، هلند را در این زمینه پشت سر بگذارد .
رشد علمی کشور در این سال ها روند صعودی خود را حفظ کرده است و حتی رتبه بندی های خارجی نیز نتوانسته اند پیشرفت های علمی ایران را نادیده بگیرند .
برای مثال در سال 2012 تنها یک دانشگاه در رتبه بندی تایمز قرار داشت که این میزان در سال 2020 به 40 دانشگاه رسیده است .
این پیشرفت ها را می توان در همان جملاتی که در ابتدای مقاله و از زبان نشریه نیچر که در سال 2005 منتشر شد ، دید .
مجله نیچر با اشاره به ایجاد مدل توسعه درون زا توسط ایران اشاره ای دقیق به این موضوع داشته است .
هرچند روند توسعه علم روندی پویا و در تعامل با سایر کشورهاست ، اما در شرایط امروز ایران این تلاش های درون زای کشور است که باعث شده با وجود تحریم های بین المللی شاهد رشد علمی کشور باشیم؛ رشدی که حتی با تحریم های مختلفی که از طرف کشورهایی مانند اروپا و آمریکا در زمینه های مختلف هسته ای و .
اعمال می شود ، شاهد آن هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/08 - 1398/07/09
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/07/09
> همایش علمی بین المللی اربعین صبح دیروز در کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی آغاز به کار کرد.
> همایش علمی بین المللی اربعین صبح دیروز در کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی آغاز به کار کرد .
حمید احمدی ، رئیس کمیته فرهنگی ستاد اربعین در این همایش علمی بین المللی اربعین در دانشگاه علامه طباطبایی گفت : «اربعین نشانه یک مدنیت جدید است و این مدنیت جدید از جامعه و زیست موحدانه حکایت دارد .
» او افزود : «دولت های غربی و استعمارگران در طول سالیان متمادی تلاش های بسیاری کردند تا جریان اسلامی را قومیتی و پراکنده کنند .
اربعین یک بشارت و صحنه ای است که تشکیل امت اسلامی را به جامعه اسلامی نوید می دهد .
» به گفته رئیس کمیته فرهنگی ستاد اربعین کشور ، شعار «الحسین یجمعنا» نشان دهنده این موضوع است که جامعه بر پایه فضایلی بنا شده است .
احمدی با اشاره به اینکه حرکت بزرگ اربعین با اقبال عمومی برگزار می شود ، یادآور شد : «این اقدام نیازمند تحکیم معرفتی است ، از این جهت باید از همه استادان ، نخبگان و دانشگاهیانی که در این همایش شرکت کرده اند ، تشکر کرد .
» احمدی گفت : «بیشتر نگاه های این همایش آسیب شناسانه است ، اما رهبری به ظرفیت ها اشاره و تاکید کردند ظرفیت ها و فرصت ها شناخته شوند .
» وی ادامه داد : «از طرف دیگر در اربعین میلیون ها نفر حضور پیدا می کنند .
کسانی که متصدی این اقدام هستند ، باید از کارشناسان این حوزه و استادان برای تدوین راهبردها و ضوابط کمک بگیرند .
» احمدی خاطرنشان کرد : «اگر قرار است بحث تمدن شکل گیرد ، پایه اصلی آن تمدن اسلامی به شمار می رود .
چنین مواردی در اربعین دیده می شود که بدون توجه به رنگ و نژاد همه یکدست هستند و البته دشمنان هم در این زمینه از پای نمی نشینند .
» بررسی ابعاد اربعین شبهات و برداشت های نادرست را رفع می کند استاد دانشگاه بغداد در همایش علمی بین المللی اربعین گفت : «موضوع اربعین را می توان به صورت عام و خاص بررسی کرد .
برداشت و قرائت فکری نسبت به اهداف و ارزش های اربعین می تواند تمام شبهات و برداشت های نادرست در این زمینه را از میان بردارد .
» حیدر عبدالزهره تمیمی گفت : «برخی برگزاری این همایش را خالی از محتوا می دانستند ، اما این همایش می تواند چشم انداز یک همکاری فکری را بین ایران و سایر کشورهای اسلامی ایجاد کند .
تماس علمی میان مراکز آکادمیک می تواند موثر واقع شود .
» وی خاطرنشان کرد : «برگزار کنندگان این کنفرانس باید بر برداشت از مراسم مهم اربعین تاکید داشته باشند و فلسفه وجودی این زیارت را برای عموم مسلمانان تبیین کنند .
» تمیمی در پایان بر لزوم تشکیل کمیته ای در راستای پیگیری اهداف همایش علمی بین المللی اربعین تاکید کرد و گفت : «لازم است کمیته ای ذیل این همایش تشکیل شود تا بتواند توصیه های برگرفته از این کنفرانس را پیگیری کند .
پیگیری این موارد از خود کنفرانس نیز مهم تر است و پس از کنفرانس باید اقدامات لازم در راستای تحقق اهداف این همایش صورت گیرد .
» وحید شالچی نیز در همایش علمی بین المللی اربعین گفت : «ما در ابتدای مسیر اربعین پژوهی هستیم که حدود 180 مقاله به دبیرخانه همایش علمی بین المللی اربعین ارسال شد؛ درنهایت 35 مقاله برگزیده و به سه زبان فارسی ، عربی و انگلیسی ترجمه خواهد شد .
» معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد : «این کنفرانس با حمایت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شده است .
همچنین سومین کنفرانس در جهان اسلام است که در دانشگاه ها به پا شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/08 - 1398/07/09
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/07/09

» شالچی ادامه داد : «تحلیل تحولات فرهنگی و تاریخی ایران بدون رجوع به فرهنگ عاشورا ممکن نیست و روحیه عدالتخواهی ایران و خیلی از کشورهای دیگر وامدار عاشوراست .
» وی تصریح کرد : «پس از سقوط صدام حسین ، اربعین احیا شده است .
پرداختن از منظرهای مختلف علمی به آن از وظایف ماست .
حوزه اربعین پژوهی را باید به عنوان حوزه زنده علمی دنبال کرد .
درون زیست جهان تشیع باید کارهای علمی برای اربعین انجام شود .
» غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در ادامه این همایش علمی گفت : «امروزه آنچه به عنوان آموزه علمی تحت عنوان حب الحسین یجمعنا در عمل مشاهده می کنیم ، اجتماعی برگرفته از آموزه و جامعه اسلامی است .
» وی افزود : «با یک اجتماع و راهپیمایی بزرگ اربعین مواجه هستیم که تنها در راهپیمایی و جمع شدن خلاصه نمی شود ، بلکه از مفاد و ارزش والایی برخوردار است .
کارشناسان و خادمان مسلمان از حیث علمی وظایف مختلفی در این مراسم دارند .
همایش علمی بین المللی اربعین مانند قاب و آینه ای است که تمام آموزه ها و عقایدی را که بر مبنای هویت تبیین می شود ، منعکس می کند .
» معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : «رخدادها و رویدادهای دیگر در یک روز خلاصه می شوند ، اما در ایام اربعین در 10 روز شاهد یک حرکت زنده و بالنده هستیم که همه ظرافت ها و ایده های یک جامعه اسلامی را در معرض ظهور قرار می دهد .
میزان نفوذ این حرکت را نمی توان در میان جهانیان کتمان کرد .
وظیفه عالمان و دانشگاهیان این است که پدیده اربعین را از جهات مختلف مورد مطالعه قرار دهند .
» وی افزود : «نگاه عالمانه نسبت به شئون اربعین از جنبه های مختلف اجتماعی و نگاه سیاستی و مدیریتی ازجمله موارد مهمی است که با دستاوردهای عالمان محقق می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آفرینش
1398/07/08
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای : افزایش جمیعت دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای در سال تحصیلی جدید رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای از افزایش پذیرش دانشجوی کاردانی و کارشناسی فنی حرفه ای در سال تحصیلی جدید خبر داد .
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای : افزایش جمیعت دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای در سال تحصیلی جدید رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای از افزایش پذیرش دانشجوی کاردانی و کارشناسی فنی حرفه ای در سال تحصیلی جدید خبر داد .
ابراهیم صالحی عمران در گفتگو با مهر با اشاره به استقبال داوطلبان کنکور از دانشگاه فنی و حرفه ای در سال تحصیلی جدید گفت : امسال شروع بسیار خوبی خواهیم داشت حدود 75 هزار نفر در دوره کارشناسی ناپیوسته و حدود 40 هزار در دوره کاردانی ثبت نام کرده اند که در فهرست قبولی دانشگاه قرار دارند .
وی ادامه داد : امسال جمعیت قابل توجهی به دانشگاه فنی و حرفه ای اضافه می شود و برای سال جدید استارت خیلی خوبی است .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای افزود : در سال جدید تحصیلی دانشجویان دوره تکنسین با 41 برنامه جدید و بازنگری شده دوره خود را آغاز می کنند که در ارتقاء کیفیت آموزش مهارتی بسیار تاثیرگذار است .
وی افزود : همزمان با پذیرش دانشجویان جدید الورود ، از کشورهای سنگال و لبنان نیز تحصیل خود را در دانشگاه فنی و حرفه ای شروع می کنند .
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش : اجرای طرح توزیع «شیر» در مدارس در سال تحصیلی جاری معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش از اجرای طرح توزیع «شیر» در مدارس در سال تحصیلی جاری خبر داد .
علی الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس درباره توزیع شیر در مدارس ، اظهار کرد : شیر مدارس با وجود آنکه در قانون بودجه ردیف دارد ولی هنوز به ما ابلاغ نشده است .
وی ادامه داد : ستاد تنظیم بازار ، پیشنهادی دارد که اگر انجام نگیرد برای 8 استان محروم کشور ، شیر اختصاص دهند و خودشان حمایت کنند و توزیع کنیم .
الهیار ترکمن تصریح کرد : ان شاءالله امسال بحث شیر را خواهیم داشت یا از طریق شکل مرسوم قدیم یا همان شیوه که ستاد تنظیم بازار پیشنهاد داده است .
وی درپاسخ به این پرسش که «آیا معوقات شیر سال های گذشته به آموزش و پرورش پرداخت می شود؟» ، گفت : شیر مدارس در سال های 96 و 97 اجرا نشد و اینگونه نیست که معوقات داشته باشد .
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزیر آموزش و پرورش گفت : سعی می کنیم این طرح را سراسری اجرا کنیم ولی اگر نشد ، پیشنهاد ستاد تنظیم بازار را برای 8 استان خواهیم داشت .
آیین نامه و شیوه نامه جدید «جشنواره دانشجوی نمونه» ابلاغ شد مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت از ابلاغ آیین نامه و شیوه نامه جدید جشنواره دانشجوی نمونه خبر داد و گفت : «آیین نامه جدید دانشجوی نمونه» با تأیید وزیر بهداشت و وزیر علوم به دانشگاه های سراسر کشور ابلاغ شد .
به گزارش ایسنا ، امیر لله گانی مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به تغییرات ایجاد شده در آیین نامه جدید ، گفت : به دلیل تغییرات ایجاد شده در آیین نامه جدید نسبت به آیین نامه قبلی ضروری است دانشجویان متقاضی شرکت در «جشنواره دانشجوی نمونه» حتماً آیین نامه و شیوه نامه اجرایی جدید را مطالعه و سپس برای ثبت نام اقدام کنند .
للـه گانی یکی از مهمترین تغییرات ایجاد شده در آیین نامه جدید را افزوده شدن «بخش فناوری» به بخش های جشنواره عنوان کرد و افزود : در دوره های قبلی جشنواره امتیازهای «آموزشی» ، «پژوهشی» و «فرهنگی» برای ارزیابی دانشجویان در نظر گرفته می شد؛ با توجه به اهمیت دانشگاه های نسل سوم و انتظار از دانشجویان نمونه برای ورود به عرصه فناوری ، این موضوع نیز به شاخص های ارزیابی اضافه شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه عطر یاس
1398/07/08
> دانشگاه پیام نور اراک به دلیل کمبود دانشجو و مشکل تامین بودجه قسمتی از فضای خود را اجاره داد ملکی ، رئیس دانشگاه پیام نور استان مرکزی : اجاره دانشگاه کارشناسی شده است گروه سیاسی : عماد بورقانی فراهانیدانشگاه پیام نور یکی از مجموعه های دانشگاهی ایران است که در مهرماه سال 1367 به منظور افزایش سطح علمی کشور و نیز تربیت دانش آموختگانی خبره در مقاطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا تأسیس شده است.
> دانشگاه پیام نور اراک به دلیل کمبود دانشجو و مشکل تامین بودجه قسمتی از فضای خود را اجاره داد ملکی ، رئیس دانشگاه پیام نور استان مرکزی : اجاره دانشگاه کارشناسی شده است گروه سیاسی : عماد بورقانی فراهانیدانشگاه پیام نور یکی از مجموعه های دانشگاهی ایران است که در مهرماه سال 1367 به منظور افزایش سطح علمی کشور و نیز تربیت دانش آموختگانی خبره در مقاطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا تأسیس شده است .
در حال حاضر این دانشگاه در جهت سهولت در شرایط تحصیل برای کارمندان دولت و دانشجویان شاغل که امکان حضور تمام وقت در دانشگاه برای آن ها میسر نسیت ، براساس روش های آموزش از راه دور و به صورت نیمه حضوری اداره می شود .
اما متاسفانه دانشگاه پیام نور استان مرکزی چند سالی است که به دلیل کاهش آمار دانشجویان و افزایش هزینه های جاری دانشگاه ، با مشکلات متعددی مواجه شده ، که به منظور برطرف کردن این مشکلات ، ریاست دانشگاه پیام نور در اقدامی تامل برانگیز ، بخشی از فضای آموزشی این دانشگاه را به یکی از مدارس غیر انتفاعی شهرستان اراک تحت عنوان«نخبگان دانش» ، که نام «سیّد رحیم محمدی» ریاست سابق ناحیه یک اداره آموزش و پرورش شهرستان اراک به عنوان مدیر و موسس این مدرسه به چشم می خورد ، به مدت یک سال اجاره داده است .
مدرسه پسرانه ی غیرانتفاعی نخبگان دانش از سال 96 مجوز تاسیس و فعالیت خود را از اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی دریافت کرده ، اما تا کنون فرم تاییدیه سازمان نوسازی مدارس که بیانگر استاندارد بودن فضای آموزشی مدرسه است را به اداره آموزش و پرورش ارائه نداده است؛ به همین دلیل در سال گذشته ، رای توقف فعالیت مدرسه ی نخبگان دانش به مدت یک سال صادر شد ، اما متاسفانه با وجود این که تاکنون نیز فرم تاییدیه سازمان نوسازی مدارس از سوی مدرسه ی نخبگان دانش به اداره آموزش و پرورش ارائه نشده است ، این مدرسه همچنان به صورت عادی به فعایت خود ادامه می دهد .
لازم به ذکر است به گفته ی ریاست دانشگاه پیام نور استان مرکزی ، این نخستین بار نیست که دانشگاه ها به منظور تامین هزینه های جاری خود به بهانه کاهش آمار دانشجویان چوب حراج به اموال و فضاهای آموزشی خود می زند و این موضوع در سایر استان های کشور نیز رخ داده است .
از سوی دیگر اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی ، که وظیفه تامین و تجهیز مدارس و فضاهای آموزشی را برعهده دارد نه تنها هیچ گونه ممانعتی با ورود دانش آموزان به دانشگاه به عمل نیاورده ، بلکه باصدور مجوزهای لازم باعث تسریع در انجام این امر شده است؛ گویا این چشم پوشی بی ارتباط با حضور ریاست سابق ناحیه یک اداره آموزش و پرورش شهرستان اراک به عنوان مدیر و موسس این مدرسه نبوده است .
آن چه در ادامه می آید بخشی از پاسخ های مسئولین مربوطه به پیگیری های روزنامه عطریاس در این خصوص است .
کاهش آمار دانشجویان و افزایش هزینه ها علت اصلی اجا
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه عطر یاس
1398/07/08
ره دادن فضاهای آموزشی توسط دانشگاه ها است َعلی اکبر ملکی راد ، رئیس دانشگاه پیام نور اراک در مصاحبه با روزنامه عطریاس در خصوص اجاره دادن بخشی از فضای آموزشی دانشگاه پیام نور استان مرکزی به یکی از مدارس غیر انتفاعی شهرستان اراک گفت : در ابتدای سال جاری قرار دادی با یکی از مدارس پسرانه غیر انتفاعی دوره ی اول متوسطه شهرستان اراک با نام «نخبگان دانش» به مدت یک سال منعقد شد ، طبق این قرارداد مقرر گردیده است که دانشگاه پیام نور استان مرکزی واحد اراک ، از ابتدای مهر ماه سال 98 تحت نظر کارشناس دادگستری به منظور برآورد هزینه ها ، بخشی از ساختمان دانشکده علوم انسانی خود را با دریافت مجوز های لازم از وزارت علوم به منظور ایجاد فضای آموزشی برای دانش آموزان ، در اختیار این مدرسه قرار دهد .
رئیس دانشگاه پیام نور استان مرکزی ، ضمن اشاره به این موضوع که واقع شدن این دانشگاه در کمربندی شمالی اراک می تواند مخاطراتی برای دانش آموزان به همراه داشته باشد بیان کرد : باتوجه به موقعیت مکانی دانشگاه عبور و مرور دانش آموزان ممکن است مخاطراتی را برای آن ها به همراه داشته باشد ، اما دانشگاه پیام نور هیچ گونه مسئولیتی در قبال خطرات احتمالی تردد دانش آموزان ندارد و تمام عواقب آن برعهده شخصی است که بخشی از دانشگاه را به عنوان فضای آموزشی مدرسه اجاره کرده است .
علی اکبر ملکی راد ، ادامه داد : لازم به ذکر است که این موضوع سابق بر این در شهرستان های محلات ، دلیجان و شازند نیز رخ داده و دانشگاه پیام نور در این شهرستان ها با دریافت مجوز از وزارت علوم ، بخشی از فضای آموزشی بلا استفاده خود را به مراکز مختلفی اجاره داده است .
به عنوان مثال در سال های گذشته بخشی از دانشگاه پیام نور به دانشگاه علوم پزشکی اجاره داده شده بود؛ همچنین در شهرستان شازند نیز بخشی از فضای بلا استفاده ی دانشگاه به دانشکده ی پرستاری دانشگاه اراک اجاره داده شده است که این موضوع منحصر به استان مرکزی و یا شهرستان اراک نیست و در کشور نیز موارد مشابه متعددی وجود دارد که دانشگاه ها فضای مازاد آموزشی خود را تحت عناوین مختلفی اجاره داده اند .
وی در ادامه اجاره دادن بخشی از فضای آموزشی دانشگاه پیام نور را کارشناسی شده دانست و گفت : بدین منظور ، سعی شده تا فضایی که در اختیار این مدرسه قرار داده شده است از فضای آموزشی دانشگاه جدا شود؛ علاوه بر این تایم آموزشی مدرسه از تایم آموزشی دانشگاه جدا شده است بدین صورت که در شیفت صبح ، مدرسه نخبگان دانش و در تایم عصر دانشجویان دانشکده علوم انسانی دانشگاه پیام نور فعالیت می کنند تا تداخلی بین ساعات آموزشی دانشگاه و مدرسه رخ ندهد .
َعلی اکبر ملکی راد ، رئیس دانشگاه پیام نور استان مرکزی ضمن اشاره به این موضوع که اجاره فضاهای آموزشی دانشگاه ها منع قانونی ندارد ، در رابطه با علت اصلی اجاره دادن بخشی از فضای آموزشی دانشگاه تصریح کرد : علت اصلی اجاره دادن فضاهای آموزشی دانشگاه پیام نور در شهرستان های مختلف استان مرکزی ، کاهش آمار دانشجویان و افزایش هزینه های جاری دانشگاه بوده است چرا که طی سال های گذشته به طور میانگین 11هزار دانشجو در دانشگاه پیام نور اشتغال به تحصیل داشته اند ، این در حالی است که در سال تحصیلی جاری این تعداد به 2هزار و 500 دانشجو تقلیل یافته که دانشگاه ها را با مشکلات متعدد مالی مواجه کرده است که به منظور رفع برخی از این مشکلات دانشگاه ها ، فضای آموزشی خود را طبق قانون به مراکز مختلف اجاره می دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای واحدهای دانشگاهی
بودجه دانشگاه
روزنامه فرهیختگان
1398/07/09
> محمد معتمدی ، رئیس دانشگاه امیرکبیر درباره وضع بودجه دانشگاه ها ، به مهرگفت : «با وجود اینکه بودجه دانشگاه ها ، امسال نسبت به سال گذشته ، افزایش داشته ولی اگر اعتبارات صددرصد پرداخت نشود ، با کسری بودجه مواجه خواهیم شد.
> محمد معتمدی ، رئیس دانشگاه امیرکبیر درباره وضع بودجه دانشگاه ها ، به مهرگفت : «با وجود اینکه بودجه دانشگاه ها ، امسال نسبت به سال گذشته ، افزایش داشته ولی اگر اعتبارات صددرصد پرداخت نشود ، با کسری بودجه مواجه خواهیم شد .
» وی با اشاره به پرداخت نشدن کامل بودجه تخصیصی در 6 ماهه اول سال ، افزود : «در نیمه نخست امسال ، 36 درصد اعتبارات پرداخت شده ، درحالی که طبیعتا باید 50 درصد پرداخت می شد .
» معتمدی توجه به بخش رفاهی دانشجویان را از اولویت های این دانشگاه برشمرد و گفت : «در بخش رفاهی هر سال نسبت به سال گذشته ، هزینه ها افزایش یافته که این افزایش را دانشگاه متقبل شده است .
به عنوان مثال ، امسال در بخش تغذیه دانشجویی ، نسبت به سال 96 ، دو برابر هزینه خواهیم کرد .
» وی با بیان اینکه حداقل سه برابر بودجه پژوهشی ، صرف تغذیه دانشجویان این دانشگاه می شود و به همین نسبت نیز هزینه خوابگاه ها افزایش یافته است ، افزود : «تاکید می کنم تمام تلاش خود را به خرج می دهیم که کمبود اعتبارات ، اثری بر تامین امکانات رفاهی دانشجویان نداشته باشد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
وزیر + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/07/09
> ایسنا : کنفرانس بین المللی «اقتصاد جهانی و تحریم ها» از سوی مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با همکاری انجمن علوم سیاسی ایران در روزهای 17 و 18 مهر 1398 در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا برگزار می شود .
این کنفرانس با سخنرانی دکتر محمدجواد ظریف ، وزیر امورخارجه آغاز خواهد شد و طی دو روز با برگزاری پنل های تخصصی مختلف با حضور اقتصاددانان برجسته داخلی و بین المللی و پژوهشگران ارشد حوزه اقتصاد ، علوم سیاسی و روابط بین الملل ادامه خواهد یافت .
همچنین وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس کل بانک مرکزی ، سخنرانان اختتامیه کنفرانس «اقتصاد جهانی و تحریم ها» خواهند بود .
> برگزاری کنفرانس بین المللی «اقتصاد جهانی و تحریم ها» با حضور ظریف ایسنا : کنفرانس بین المللی «اقتصاد جهانی و تحریم ها» از سوی مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با همکاری انجمن علوم سیاسی ایران در روزهای 17 و 18 مهر 1398 در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا برگزار می شود .
این کنفرانس با سخنرانی دکتر محمدجواد ظریف ، وزیر امورخارجه آغاز خواهد شد و طی دو روز با برگزاری پنل های تخصصی مختلف با حضور اقتصاددانان برجسته داخلی و بین المللی و پژوهشگران ارشد حوزه اقتصاد ، علوم سیاسی و روابط بین الملل ادامه خواهد یافت .
همچنین وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس کل بانک مرکزی ، سخنرانان اختتامیه کنفرانس «اقتصاد جهانی و تحریم ها» خواهند بود .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : اقتصاد دانشگاه الزهرا رئیس کل بانک مرکزی روابط بین الملل علوم تحقیقات و فناوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
شهروند
1398/07/09
> دو روز پیش «شــهروند» در گزارشی به بررسی آماری ســهمیه های کنکور سراسری و تعداد داوطلبان پذیرفته شده براساس سهمیه های مختلف پرداخته بود که با برداشــتهای غیردقیقی از ســوی بعضی رسانه ها روبه رو شده است .
> دو روز پیش «شــهروند» در گزارشی به بررسی آماری ســهمیه های کنکور سراسری و تعداد داوطلبان پذیرفته شده براساس سهمیه های مختلف پرداخته بود که با برداشــتهای غیردقیقی از ســوی بعضی رسانه ها روبه رو شده است .
گزارش «شهروند» با تیتر «به نام شــهدا ، به کام اســتادزاده ها» اطلاعات مستند و آخرین آمار رســمی سازمان سنجش درباره سهمیه ها بود که در جدولی ، آمار پذیرفته شدگان هر کدام از این سهمیه ها را در بازه 5 ساله 93 تا 97 نشان میداد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
خراسان
1398/07/09
> دومین المپیاد ورزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خراسان شمالی برگزار می شود.
> دومین المپیاد ورزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خراسان شمالی برگزار می شود .
به گزارش خبرنگار ما ، این مسابقات در 13 رشته برای پسران و 11 رشته برای دختران برگزار خواهد شد .
ورزشکاران در رشته های فوتسال ، هندبال ، والیبال ، بسکتبال ، شطرنج ، دو و میدانی ، شنا ، تنیس روی میز ، بدمینتون ، کاراته ، تکواندو ، جودو و کشتی رقابت خواهند کرد .
تیم ها و ورزشکاران می توانند تا 14 آبان برای حضور در این مسابقات که بدون هزینه ورودی برگزار می شود ، اعلام آمادگی کنند و مسابقات از 28 آبان برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1398/07/08
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : فهرست اسامی 247 هزار و 416 نفر پذیرفته شدگان نهایی رشته های تحصیلی بدون کنکوراعلام شد .
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : فهرست اسامی 247 هزار و 416 نفر پذیرفته شدگان نهایی رشته های تحصیلی بدون کنکوراعلام شد .
حسین توکلی در گفتگو با مهر افزود : بر اساس برنامه زمانی اعلام شده فهرست اسامی 247 هزار و 416 نفر پذیرفته شدگان نهایی رشته های تحصیلی که پذیرش در آنها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) در آزمون سراسری سال 98 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشوربر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت .
وی افزود : از تعداد 247 هزار و 416 نفر پذیرفته شده نهایی تعداد 140 هزار و 771 نفر زن و تعداد 106 هزار و 645 نفر مرد هستند .
مشاور عالی سازمان سنجش گفت : کلیه پذیرفته شدگان برای اطلاع از ثبت نام در کدرشته قبولی ابتدا به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و موسسه آموزش عالی محل قبولی مراجعه کنند .
وی افزود : اگر مرکزی مدارک و زمان خاصی را برای ثبت نام اعلام نکرده باشد ، پذیرفته شده ضرورت دارد با توجه به مفاد اطلاعیه سازمان سنجش با در دست داشتن مدارک لازم برای ثبت نام در یکی از روزهای چهارشنبه 10 مهرماه و یا شنبه 13 مهرماه 98 به دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی محل قبولی مراجعه کنند .
عدم ثبت نام به منزله انصراف از تحصیل خواهد بود .
توکلی خاطرنشان کرد : 286 هزار و 217 داوطلب نسبت به ثبت نام و انتخاب اقدام کرده بودند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه فرهیختگان
1398/07/09
> دانشگاه پیام نور اخیرا با ارسال نامه ای به استان ها خواستار عدم تمدید قرارداد و اخراج تعدادی از اعضای هیات علمی این دانشگاه شد.
> دانشگاه پیام نور اخیرا با ارسال نامه ای به استان ها خواستار عدم تمدید قرارداد و اخراج تعدادی از اعضای هیات علمی این دانشگاه شد .
یکی از اعضای هیات علمی در این خصوص به مهر گفت : «این نامه برای حدود 55 نفر از اساتید ارسال شده است .
این اعضای هیات علمی طبق آیین نامه و مجموعه قوانین و مقررات جذب اعضای هیات علمی در سال 1390 یعنی زمان ثبت نام در فراخوان تمام مراحل را سپری کرده و حتی در سال 1396 نیز مجددا مراحل جذب را از ابتدا طی کرده و از بین سایر متقاضیان واجدشرایط شناخته شده اند .
اعضای هیات اجرایی جذب دانشگاه پیام نور پس از بررسی پرونده های این افراد ، آنها را در اولویت جذب هیات اجرایی جذب قرار داده و با استخدام پیمانی آنان موافقت به عمل آورده اند که مستندات آن موجود است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/07/08
> رئیس مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پیام نور گفت : سی امین دوره آزمون زبان دکتری تخصصی (ETPNU) دانشگاه پیام نور روز یکشنبه 21 مهرماه 98 به صورت الکترونیکی در مراکز اصفهان ، تبریز ، تهران جنوب ، شیراز ، کرمان و مشهد برگزار می شود .
> رئیس مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پیام نور گفت : سی امین دوره آزمون زبان دکتری تخصصی (ETPNU) دانشگاه پیام نور روز یکشنبه 21 مهرماه 98 به صورت الکترونیکی در مراکز اصفهان ، تبریز ، تهران جنوب ، شیراز ، کرمان و مشهد برگزار می شود .
بهنوش سلیم بهرامی اعلام کرد : متقاضیان شرکت در این آزمون تا 12 مهرماه فرصت دارند به صورت الکترونیکی و از طریق پرتال دانشگاه پیام نور – مرکز سنجش و آزمون http : //azmoon .
pnu .
ac .
ir /Portal /Home جهت ثبت نام اقدام کنند .
وی زمان دریافت کارت آزمون را از 16 لغایت 21 مهرماه اعلام کرد .
دکتر سلیم بهرامی خاطرنشان کرد : هزینه ثبت نام باید به صورت الکترونیکی در هنگام ثبت نام و از طریق سایت پرداخت شود و داوطلبان دقت داشته باشند که به هیچ وجه مبلغ ثبت نام را به صورت دستی و از طریق شعب پرداخت نکنند .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رفع مشکلات احتمالی میتوانند با شماره تلفن 22458297 021 تماس حاصل کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
پیام نور
جوان
1398/07/08
> جمعی از کارکنان دانشگاه پیام نور استان اصفهان طی یک نامه سرگشاده که نسخه ایی از آن هم برای جوان آنلاین ارسال شد ، خطاب به ریاست دانشگاه پیام نور نسبت به عملکرد مدیریت این دانشگاه در استان اصفهان انتقاد و خروجی این عملکرد در این سال ها را «تحقیقاً هیچ» توصیف کردند .
> به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، جمعی از کارکنان دانشگاه پیام نور استان اصفهان طی یک نامه سرگشاده خطاب به ریاست دانشگاه پیام نور نسبت به عملکرد مدیریت این دانشگاه در استان اصفهان انتقاد و خروجی این عملکرد در این سال ها را «تحقیقاً هیچ» توصیف کردند .
در ابتدای این نامه آمده است : همان گونه که مستحضرید چندی است افرادی در جایگاه مسئول دانشگاه پیام نور استان اصفهان نشسته اند که ماحصل شش سال مدیریت آن ها بر این استان پرظرفیت و پتانسیل نه «تقریباً هیچ» که «تحقیقاً هیچ» است .
این دوستان نمایش تمام عیاری از یک مدیریت واپس گرا و رخوت آلود ، قبیله گرا و یأس آلود را ارائه نموده اند به طوری که صدای دوستان و همفکران کمی «منصف» خود را هم درآورده اند .
مدیریتی که شاه بیت پندار ، گفتار و کردار آن «نمی شود و نمی توانیم» است .
اینان همه راهبردها و برنامه های دانشگاه را ناممکن ، خیال پردازی ، بی ربط و خارج از مأموریت خود می دانند .
کارکنان دانشگاه پیام نور اصفهان نوشتند : آمایش مراکز و واحدها را به مرور زمان ، جذب دانشجو را به سازمان و تأمین منابع مالی را به دیگران سپرده اند و کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه را مضحک ، رفتن به سمت دانشگاه نسل سوم را خیال و تغییرات در رشته ها و سرفصل ها را بی معنی می دانند .
نه خود کار می کنند ، نه راهی را می روند و نه اجازه طی ِ طریقی به دیگران می دهند .
آنها دانشگاه را طوری اداره می کنند که ملک مطِلق آن هاست و هیچ کس شایسته تر از آن ها بر مدیریت آن با بیش از «یک قرن تجربه انباشته» نیست و اجازه کمترین نقد و إن قلتی هم نمی دهند .
با یک پیام چند حرفی بر می آشوبند بدون آنکه بر محتوای آن بتوانند استدلالی بیاورند که چرا مدیریت بی نقص ما را زیر سؤال برده اید؟ ! دیکتاتوری را در همه شئون جاری و ساری کرده اند چون خود را عقل کل و صلاح دانشگاه را آنچه می کنند ، می دانند .
انتخابات نمایشی برگزار می کنند ، در عملی خنده دار ، رأی ها را از صندوق پرتال دیدگاه خود یا تلفن همراهشان به نام کسانی که نیستند در می آورند و چون باز هم آنچه می خواهند نمی شود ، چونان کودکانِ نوپا ، جِر می زنند و پا بر زمین می کوبند و منکر حقیقت بَیّن می شوند .
در ادامه این نامه سرگشاده می خوانیم : اکنون نیز که تشت رسوایی شان پر صدا بر زمین خورده و تقریباً همگان می دانند که چه کرده اند و بر سر پیام نور استان اصفهان چه آورده اند ، جهت فرار از عقوبت ، نمایشی از همراهی با شما به راه انداخته اند .
به علت تعلل سازمان مرکزی در تبدیل تصمیم و اراده به عمل ، گلوی منتقدین را می فشارند و بر شما لبخند می زنند .
گر چه می دانیم این ها را می دانید ولی بر اساس اصل تربیتی «یادآوری» خواستیم آنچه گفته ایم و شنیده اید و آنچه گفته اید و شنیده ایم را تکرار کنیم که بدانیم و بدانید که فراموش نمی کنیم و فراموش نکرده اید .
کارکنان دانشگاه ، ادامه فعالیت تیم فعلی را خیانت در حق دانشگاه دانسته و تاکید کردند : تیم فعلی به جِدّ و واقع ، عزمی برای انجام کار مفید و پیشبرد اهداف دانشگاه ندارد و آن را بی محابا در سخن ، موضع گیری و عملکرد خود بارها فریاد زده و تعجب ما از این است که چگونه گوشی برای شنیدن و چشمی برای دیدن واضحات و مُبرهنات در سازمانی که ادعایی پرطمطراق دارد نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
پیام نور
جوان
1398/07/08

در پایان این نامه آمده است : به نظر اینجانبان هیچ مصلحتی ، چه از سر دلسوزی و چه از سر کینه ، فردی ، جناحی ، سیاسی یا قومی و قبیله ای بر مصالح حدود 1000 عضو علمی و اداری استان و سی و اندی هزار دانشجو رُجحان ندارد و در درگاه خداوند برای این روزها ، ساعت ها ، دقیقه ها و ثانیه های گذشته پس از رسیدن به یقین ، هیچ دستاویز و بهانه ای پذیرفته نیست که آنجا حساب به ذره است نه به من یا خروار .
در انتها تقاضای مجدانه خود را برای چندمین بار جهت تغییر تیم مدیریت فعلی دانشگاه پیام نور استان اصفهان و بر سرکار آوردن افراد لایق و شایسته که الحمدلله در این استان کم هم نیستند تکرار و درخواست می نماییم در این امر تسریع گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
فرصت امروز
1398/07/09
> پژوهشکده محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس تفاهم نامه دوجانبه ای با مرکز اکولوژی انسانی سوئد امضا کرد که طی آن برنامه توانمندسازی پژوهشگران جوان ایرانی را با همکاری این مرکز اجرا می‌کند .
> پژوهشکده محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس تفاهم نامه دوجانبه ای را با مرکز اکولوژی انسانی در گوتنبرگ سوئد که از اولین و پیشرفته ترین مراکز دنیا در حوزه انرژی و محیط زیست محسوب می شود ، امضاء کرد که این پژوهشکده می تواند با همکاری آن مرکز دوره های توانمند سازی مؤثری جهت بروزرسانی و توسعه دانش اجرایی و بومی سازی تجربه های جهانی در کشورمان را برگزار کند .
; برنامه توانمند سازی پژوهشگران جوان ایرانی جهت آشنایی با جدیدترین و موفق ترین فناوری های آزموده شده و مورد بهره برداری در حوزه اکولوژی انسانی (معماری ، شهرسازی ، انرژی ، آب ، پسماند و محیط زیست) در دوره های مقدماتی دو هفته ای در هر فصل با ظرفیت محدود و دوره های پیشرفته سه ماهه برای برگزیدگان دوره های مقدماتی برگزار می شود .
; در این تفاهم نامه متقاضیان حائز شرایط پس از ارزیابی مدارک و سوابق تحصیلی ، پژوهشی ، تجربی و امتیازات کسب شده می توانند از 50درصد بورسیه و کمک هزینه دوره ها بهره مند شوند .
به زودی نحوه درخواست و شرکت در دوره های یادشده از طریق وب سایت پژوهشکده اطلاع رسانی می شود .
این تفاهم نامه با هدف توسعه همکاری های بین المللی و ارتقای رتبه جهانی دانشگاه در راستای طرح تحول راهبردی از سوی پژوهشکده محیط زیست دانشگاه منعقد شد تلاش برای حذف مراجعه حضوری دانشجویان به سازمان اداری دانشگاه تربیت مدرس «محمد جعفریوسفیان» مدیر آموزش دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه تفاوت ثبت نام امسال با سال های گذشته ، حذف مرحله تشکیل پرونده و تطبیق مدارک بود که به هیچ عنوان پرونده فیزیکی تشکیل نشد و این امر سبب جلوگیری از ازدحام دانشجویان در دانشکده ها شد ، گفت : سال گذشته 172 نیروی انسانی در 16 دانشکده در روزهای ثبت نام حضوری درگیر کار بودند که جهت برگزاری هرچه بهتر این مراسم ، هزینه ای بالغ بر 100 میلیون تومان به معاونت آموزشی تحمیل شد .
امسال فرایند به گونه ای اصلاح شد که با کمترین حجم مراجعه ، بخش عمده اقدامات در خود ستاد یا در سامانه گلستان توسط دانشجویان انجام شد .
; وی ادامه داد : امسال بالغ بر 28 هزار سند یا مدرک دانشجویان توسط 8 تا 10 نفر نیروهای مدیریت آموزشی جهت تایید مورد بررسی قرار گرفت که این کار به طور موازی با پاسخگویی به ارباب رجوع مدیریت و انجام شد .
; یوسفیان تصریح کرد : امسال فرایند ثبت نام حضوری بسیار محدود و بر اساس زمان بندی صورت می گیرد و فقط مراجعه به دانشکده جهت احراز هویت و تحویل کارت دانشجویی می باشد .
اگر دانشجویان طبق برنامه زمانی که در برگه تکمیل پذیرش غیرحضوری درج شده به دانشکده خود مراجعه کنند در دانشکده ها با ازدحام مواجه نخواهیم بود .
; وی خاطر نشان کرد : برای اولین بار بین دانشگاه های ایرانی ، دانشگاه تربیت مدرس مرحله انتخاب واحد را در همان روز ثبت نام به صورت غیرحضوری انجام می دهد .
از تیر ماه گذشته تمام درس ها و رشته گرایش ها از دانشکده ها استعلام و در سامانه گلستان ثبت و صفحه انتخاب واحد در سامانه گلستان تعریف شد و دانشجویان با راهنمای تصویری و فیلمی که شبیه یک دستیار آموزشی در سایت در اختیار آنان قرار گرفته است تمامی مراحل ثبت نام را به آسانی فرا می گیرند .
; مدیرآموزش دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت : اپلیکیشن موبایل دانشگاه که از سوی مرکز کامپیوتر در تعامل با روابط عمومی تهیه شده است؛ مجهز به مکان یاب GPS می باشد که دانشجو می تواند پس از نصب اپلیکیشن از نقشه راهنما و مکان دانشکده ها روی موبایل اطلاع حاصل کند .
همچنین با استفاده از این اپلیکیشن از شرح خدمات آموزشی ، پژوهشی و دانشجویی نیز اطلاع پیدا کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
فرصت امروز
1398/07/09

; یوسفیان اضافه کرد : ما 101 سوال شایع و متداول دانشجویان را که در آرشیو ثبت نام موجود بود را شناسایی کردیم و در بخش سوالات متداول گنجاندیم و بر اساس موضوع دسته بندی و به همراه پاسخ در دسترس دانشجویان قرار دادیم .
در عین حال امکان درج سوال جدید نیز برای دانشجویان فراهم است و تا کنون بالغ بر 78 سوال جدید پرسیده شده که 8 سوال آن در بخش سوالات عمومی قرار گرفته و پاسخ 70 سوال نیز به ایمیل دانشجویان ارسال شده است .
; استاد دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه از اهداف بسته طرح تحول راهبردی این بود که حتی الامکان از مراجعه حضوری دانشجویان به دانشکده ها و بخش ستادی پرهیز شود ، گفت : دانشجویانی که مدارک اولیه را تهیه کرده باشند می توانند کل فرایند ثبت نام غیرحضوری را در 20 دقیقه انجام دهند و بالغ بر 70 درصد در هزینه نیروی انسانی ، وقت ، سرمایه ، کاغذ و .
صرفه جویی می شود .
; مدیر آموزش دانشگاه تربیت مدرس اذعان داشت : ما تلاش کردیم همه راه های ساده سازی ، تسهیل و روان کردن فرایند دانشجویان را اندیشه کنیم تا دانشجویان استرس ثبت نام و حضور در دانشگاه را نداشته باشند و اگر دانشجو مراحل ثبت نام غیرحضوری را در بازه زمان بندی شده طی کرده باشد قبل از ورود به دانشگاه از برنامه درسی ، ساعت و زمان درس اساتید اطلاع حاصل می کند و دانشجویان درخواست کننده خوابگاه پس از ثبت درخواست خود از محل خوابگاه خود اطلاع پیدا می کند .
برگزاری کارگاه پزشکی در جنگ و آسیب شناسی آلام دوران دفاع مقدس به مناسبت هفته دفاع مقدس ، کارگاه کاربردی «پزشکی در جنگ و آسیب شناسی آلام دوران دفاع مقدس» در دانشگاه برگزار شد .
; به مناسبت آغازین روز چهلمین سالگرد دفاع مقدس و تکریم و تجلیل از جانبازان و ایثارگران دانشگاه ، کارگاه کاربردی با عنوان «پزشکی در جنگ و آسیب شناسی آلام دوران دفاع مقدس» به همت دفتر رسیدگی به امور جانبازان و ایثارگران با حضور 30 نفر از جانبازان و ایثارگران دانشگاه و خانواده شهدا در سالن اجتماعات دانشکده علوم ریاضی برگزار شد .
; در این کارگاه رزمندگان دفاع مقدس به ذکر خاطرات خود از حماسه آفرینی رزمندگان اسلام پرداختند .
دانشگاه تربیت مدرس جذب استادان برجسته را تسهیل می کند معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به دستاوردهای طرح تحول راهبردی این دانشگاه در امور مربوط به اعضای هیات علمی ، گفت : دانشگاه تربیت مدرس در جهت ارتقا سطح کیفی اعضای هیات علمی خود روند جذب اساتید برجسته داخل و خارج از کشور را تسهیل می‌کند .
; «محمدرضا کلباسی» معاون آموزشی دانشگاه در توضیح دستاوردهای طرح تحول راهبردی در امور مربوط به اعضای هیات علمی ، گفت : دفتر امور هیات علمی معاونت آموزشی در راستای طرح تحول راهبردی اقدامات ارزنده ای انجام داده است .
; وی افزود : تصویب اصلاحیه دستورالعمل ترفیع سالیانه اعضای هیأت علمی دانشگاه با تمرکز بر فعالیت های کارآفرینی و بین المللی سازی و همچنین تصویب موضوع اعطای پایه تشویقی به اساتید سرآمدی آموزشی در هیات امنای دانشگاه از جمله این اقدامات است .
; کلباسی ادامه داد : در راستای طرح راهبردی ، 3 شیوه نامه در دفتر امور هیأت علمی معاونت آموزشی تدوین شد .
شیوه نامه انتخاب و تشویق استادان سرآمدی آموزشی ، شیوه نامه بکارگیری آموزشی مدرسین مدعو خبره و افراد صاحبنظر و شیوه نامه تأثیر امتیاز کیفیت تدریس در ترفیع سالانه اعضای هیأت علمی با هدف بالابردن کیفیت آموزش تدوین شدند .
; معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس همچنین به طرح تشکیل هسته شناسایی و تسهیل جذب استادان برجسته داخل و خارج از کشور و بورسیه های خارج و طراحی کاربرگ های ارزشیابی دروس عملی به عنوان دو دستاورد دیگر طرح تحول راهبردی دانشگاه در امور مربوط به اعضای هیات علمی اشاره کرد .
درخواست صدور مدارک تحصیلی دانش آموختگان دانشگاه به صورت غیرحضوری انجام می شود بسته موفقیت طراحی و پیاده سازی پیشخوان درخواست صدور مدارک دانشگاهی در گلستان و ارسال پستی آنها از جمله دستاوردهای طرح تحول راهبردی معاونت آموزشی می باشد که از شهریور ماه امسال اجرایی شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
فرصت امروز
1398/07/09

; طبق اعلام دانشگاه تربیت مدرس به منظور تسهیل در انجام امور آموزشی دانش آموختگان از شهریور 1398 درخواست صدور مدارک تحصیلی دانش آموختگان از طریق سامانه گلستان انجام شده و ارسال مدارک صادره صرفا به صورت پستی و بدون مراجعه حضوری خواهد بود و فقط تحویل مدارک دانش آموختگان غیرایرانی به صورت حضوری انجام می شود .
; دانش آموختگان پس از ثبت درخواست صدور مدارک تحصیلی (گواهینامه موقت ، دانشنامه و ریزنمرات و گواهی صلاحیت مدرسی) به صورت غیرحضوری در پیشخوان خدمت سامانه گلستان می توانند اصل مدارک صادره را از طریق پست پیشتاز حداکثر72 ساعت پس از ثبت کدرهگیری در پیشخوان خدمت سامانه گلستان ، دریافت کنند .
; دانش آموختگان برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی لازم می توانند به آدرس : وب سایت دانشگاه ، بخش آموزش ، بخش دسترسی های سریعریال بخش راهنمای سامانه جامع آموزشی و در نهایت بخش دانش آموختگان مراجعه کنند .
تیم دانشگاه تربیت مدرس نایب قهرمان مسابقات فوتسال کارکنان دانشگاه‌های منطقه یک کشور شد به گزارش روز یکشنبه دانشگاه تربیت مدرس : فینال مسابقات فوتسال کارکنان دانشگاه‌های منطقه یک کشور دوم مهرماه بین تیم‌های دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه جامع امام حسین(ع) برگزار شد و طی آن تیم کارکنان دانشگاه با قبول شکست مقابل حریف ، به مقام نایب قهرمانی این دوره از رقابت‌ها دست یافت .
; با پایان یافتن مسابقات فوتسال کارکنان دانشگاه‌های منطقه یک کشور ، تیم های دانشگاه امام حسین ، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب به عناوین اول تا سوم دست یافتند .
تیم دانشگاه شاهد نیز عنوان با اخلاق ترین تیم را از آن خود کرد .
بهترین بازیکن مسابقات ابوطالب فلاح از تیم دانشگاه تربیت مدرس و بهترین گلزن و بهترین دروازه بان این دوره از رقابت ها نیز از تیم دانشگاه امام حسین انتخاب شدند .
; تیم فوتسال دانشگاه تربیت مدرس را عباس عابد(سرپرست) ، امیر توکلیان (مربی) ، مجتبی موسی الرضایی ، باقر فرج اللهی ، رضا فلاح ، علی هلالی ، مجید نوبندان ، ابوطالب فلاح ، ساسان کیهان پور ، مهرداد اسماعیلی ، محمد سعیدی ، سید علی قرشی ، سید مرتضی قرشی و سید مصطفی قرشی(بازیکنان) تشکیل می دادند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
پیام سمنان
1398/07/09
> سرویس ورزشی : مدیر تربیت بدنی دانشگاه سمنان از در دست اجرا بودن چهار طرح ورزشی در سراهای دانشجویی این دانشگاه با اعتباری حدود 10 میلیارد ریال خبر داد.
> سرویس ورزشی : مدیر تربیت بدنی دانشگاه سمنان از در دست اجرا بودن چهار طرح ورزشی در سراهای دانشجویی این دانشگاه با اعتباری حدود 10 میلیارد ریال خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان ؛ دکتر محمود علیزاده با اعلام این خبر گفت : این طرح ها شامل سومین زمین چمن مصنوعی دانشگاه در سرای دانشجویی فرزانگان با مشارکت دانشگاه سمنان و سازمان امور دانشجویان با اعتباری بالغ بر چهار میلیارد ریال و در ابعاد 40*20 است .
دکتر علیزاده ، پیست دوچرخه سواری در حاشیه مجتمع فرزانگان را دیگر طرح برشمرد و افزود : این طرح با اعتباری بالغ بر دو میلیارد و 400 میلیون ریال آماده بهره برداری است که دانشجویان دختر دانشگاه از آن بهره مند می شوند .
مدیر تربیت بدنی دانشگاه سمنان تصریح کرد : فاز دوم سالن ورزشی فرزانگان هم با هدف تسهیل در استفاده از این سالن ورزشی با اعتبار سه میلیارد ریالی در حال اجراست .
دکتر علیزاده همچنین به احداث زمین والیبال ساحلی در محوطه سرای دانشجویی فرهیختگان اشاره کرد و گفت : این زمین ورزشی نیز از دیگر پروژه های ورزشی در دست احداث دانشگاه سمنان است که بهترین زمین والیبال ساحلی در سطح استان خواهد بود و با اعتبار 160 میلیون ریالی در حال تکمیل است .
به گفته مدیر تربیت بدنی دانشگاه سمنان این طرح های ورزشی در راستای سیاست تمرکز بر فضاهای ورزشی زودبازه و با رویکرد سوق دهی جوانان دانشجو به سمت ورزش و غنی سازی اوقات فراغت آنان در بزرگ ترین سراهای دانشجویی دانشگاه در حال اجراست و به زودی با حضور مسئولان کشوری و استانی به بهره برداری می رسد .
یادآور می شود ، پیش از این دو زمین چمن مصنوعی نیز در سرای دانشجویی فرهیختگان افتتاح و دانشجویان پسر دانشگاه از امکانات آن بهره مند شدند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
جوان
1398/07/09
> در پایان نامه های کاربردی یک دانشجو تا جایی که بتواند و پیش برود روی پایان نامه کار می کند و بعد اگر کار به نتیجه نرسد در مقاطع تحصیلی بالاتر می تواند آن را دنبال کند یا دانشجوی دیگری کار او را ادامه دهد و به همین ترتیب پیش می روند تا نتیجه مشخصی به دست آید.
> سرویس دانشگاه جوان آنلاین : تهیه پایان نامه فعالیتی علمی است که صنعت ، دانشگاه و دانشجو همه باید از آن سود ببرند حال آنکه به گفته معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج دانشجویی ، به طور میانگین روزانه 800 پایان نامه در کشور دفاع می شود که سنخیتی با مشکلات کشور ندارند و این موضوع یک فاجعه است .
ظرفیت پایان نامه باید طوری باشد که صنعت از کار تحقیقاتی دانشگاه سود ببرد .
از سوی دیگر دانشگاه متوجه شود مشکلات رایج صنعت چیست .
در این بین دانشجو هم تجربه بسیار خوبی به دست می آورد که در آینده شغلی اش مؤثر است .
اما چرا اینگونه نیست؟ مرکز اطلاعاتی نداریم اگر سوژه پایان نامه ها کاربردی انتخاب شوند یا از نظر علمی مورد استناد قرار گیرند ، پایان نامه ها در جا های مختلف روی هم تلنبار نمی شوند که خاک بخورند .
نبود مرکز اطلاعاتی موجب می شود موضوعات غیرکاربردی در پایان نامه ها مدام تکرار شوند .
اگر مرکز اطلاعاتی جامعی مختص پایان نامه ها وجود داشت که همه از کار تحقیقاتی دیگران آگاه شوند ، هم بهره برداری علمی از پایان نامه ها بیشتر می شد و هم امکان تقلب و کپی برداری به صفر می رسید .
به این ترتیب لازم هم نبود با مؤسساتی که پایان نامه می فروشند ، برخورد قانونی انجام شود .
هزینه هایی که کردم ، اما هدر رفت با شرایط فعلی ، بسیاری از دانشجویان که یا حوصله نوشتن پایان نامه ندارند یا پایان نامه ای بدون نتیجه تولید می کنند و تنها نمره آن را می خواهند و استادانی که دریافت حق المشاوره هم حتی انگیزه خواندن پایان نامه های دانشجویان را به آن ها نمی دهد ، تبدیل به معضلی برای نظام آموزش عالی کشور شده اند .
یک دانشجوی دکترای گیاه شناسی در این باره به «جوان» می گوید : «برای اینکه پایان نامه باارزشی داشته باشم و حتی برایم از نظر مالی هم سوددهی داشته باشد مدت ها زحمت کشیدم و موضوعی کاربردی انتخاب کردم .
علاوه بر ارائه به استاد راهنما به اداره جهاد کشاورزی هم پیشنهاد دادم که با آن موافقت شد و شروع به کار کردم و توانستم برای سموم گرانقیمتی که برای کشاورزان به صرفه نبود و به محصولات ضرر می زد ، شیوه جایگزینی پیدا کنم که تأثیر خوبی داشت و مشکل را بدون اینکه به مصرف کننده و گیاه صدمه بزند از بین می برد .
» وی که علاقه ای به ذکر نام خود در این گزارش ندارد ، توضیح می دهد : «پس از چندین ماه آزمایش و تثبیت آن بر چند مزرعه گوجه و پیاز با اینکه تأثیر این شیوه فوق العاده بود و هیچ معضل زیست محیطی هم نداشت اداره جهاد کشاورزی گفت هزینه مزرعه دار ها زیاد می شود و نمی تواند آن را به تولید انبوه برساند .
»به گفته این دکتر گیاه شناس ، اداره جهاد کشاورزی مدعی بود ، چون برخی گلخانه دار ها از آن استفاده نمی کنند ما هم نمی توانیم امتیاز آن را از شما بخریم و کمک کنیم و به همین سادگی زحمت من و هزینه هایی که کردم هدر رفت .
حتما مشکل از موضوع است در پایان نامه های کاربردی یک دانشجو تا جایی که بتواند و پیش برود روی پایان نامه کار می کند و بعد اگر کار به نتیجه نرسد در مقاطع تحصیلی بالاتر می تواند آن را دنبال کند یا دانشجوی دیگری کار او را ادامه دهد و به همین ترتیب پیش می روند تا نتیجه مشخصی به دست آید .
مشکل دیگر در زمینه موفق نبودن پایان نامه ها مربوط به گروه های فنی و مهندسی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
جوان
1398/07/09

ارتباط بین دانشگاه و صنعت کم است یا از سوی سازمان ها و مؤسسات صنعتی و غیرصنعتی از موضوع پایان نامه ها و نتایج آن ها استقبال نمی شود که حتماً مشکل از موضوع است .
صنایعی که دلسوزند برخی دانشجویان هم حتی در گروه های غیر فنی قبل از شروع کار موضوع خود را درست انتخاب نمی کنند و پیشنهاد نمی دهند در نهایت هم به دلیل ترس از کپی کردن ، پایان نامه ها در اختیار همگان قرار نمی گیرد یا محدودیت های بسیار زیادی برای استفاده از آن ها گذاشته می شود .
جالب اینکه برخی صنایع شهرک های صنعتی از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترای مرتبط با توسعه صنایع کوچک حمایت می کنند و حتی مجوز حمایت از چند پایان نامه در سال را هم دارند .
دانشگاه هایی که بی خیالند در این زمینه برخی ، تحقیقات را هم به کار گرفته و هم عملیاتی کرده اند .
خوشبختانه این صنایع پیگیر هستند تا مشکلات خود را از طرق علمی حل کنند و در رابطه با ارتقا و انتقال تکنولوژی نیز خواهان این همکاری ها هستند و برای همین است که هر سال نیاز های خود را به دانشگاه ها اعلام می کنند .
اما اینکه چرا دانشگاه ها لیستی از این نیاز ها را به دانشجویان نمی دهند و استادان راهنما دانشجو را به سمتی هدایت نمی کنند که در این رابطه وارد کار شود ، پرسشی است که برخی دانشگاه های کشور باید جوابگو باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/08 - 1398/07/09
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/07/08
> امکان خرید جدید ووچر آزمون های بین المللی تافل و «جی آرای» برای داوطلبان فراهم شد .
> امکان خرید جدید ووچر آزمون های بین المللی تافل و «جی آرای» برای داوطلبان فراهم شد .
به گزارش مهر ، سازمان سنجش آموزش کشور هزینه آزمون زبان های بین المللی TOEFL و GRE را اعلام کرد .
داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون های زبان بین المللی TOEFL و GRE می توانند ووچرهای جدید این آزمون ها را خریداری کنند .
با توجه به هماهنگی به عمل آمده از سوی سازمان سنجش با مراجع ذیربط و موسسه ETS ، امکان فروش مرحله جدید ووچر آزمون تافل (TOEFL) به مبلغ 26 میلیون و 600 هزار ریال معادل 2 میلیون و 660 هزار تومان و ووچر آزمون GRE به مبلغ 24 میلیون و 600 هزار ریال معادل 2 میلیون و 460 هزار تومان فراهم شده است .
داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت ets .
sanjesh .
org نسبت به ثبت نام در این آزمون ها اقدام کنند .
1
فهرست