وزارت علوم -
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت 12:47

1
1
فهرست اخبار
1398/07/14 - 1398/07/15
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
10522970 عصر رسانه
10522312 اعتماد
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
10522014 خراسان
10521358 روزنامه آفرينش
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/14 - 1398/07/15
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/07/15
> دنیای اقتصاد : رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور جلسه علنی دیروز پارلمان ، با بیان روایتی از امام حسن(ع) درباره معنای سیاست از دید ایشان گفت : سیاستمدار واقعی از دیدگاه امام حسن (ع) کسی است که در ادای حق مردم پیشگام بوده و در رفع نیازهای مردم استوار باشد .
> علی لاریجانی : سیاستمدار واقعی باید در ادای حق مردم پیشگام باشد دنیای اقتصاد : رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور جلسه علنی دیروز پارلمان ، با بیان روایتی از امام حسن(ع) درباره معنای سیاست از دید ایشان گفت : سیاستمدار واقعی از دیدگاه امام حسن (ع) کسی است که در ادای حق مردم پیشگام بوده و در رفع نیازهای مردم استوار باشد .
علی لاریجانی تاکید کرد : در مکتب امام حسن (ع) ، سیاستمدار واقعی کسی است که حق الله را رعایت کند؛ چیزی که امروز در عالم سیاست کم پیدا می شود .
لاریجانی افزود : سیاستمدار واقعی کسی است که حتی نسبت به گذشتگان احساس مسوولیت داشته باشد و حقوق آنان را رعایت کند که اولین امر در این زمینه آن است که از آنان به نیکی یاد کند .
اعلام وصول 4 سوال از سه وزیر همچنین هیات رئیسه مجلس دیروز سه سوال از وزیران نیرو ، صنعت ، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی را اعلام وصول کرد .
بر این اساس سوال ملی محمد علی ملکشاهی راد نماینده خرم آباد از وزیر نیرو درباره اقدامات وزارت نیرو در حفاظت از حریم رودخانه ها و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی و سوال ملی فاطمه حسینی و حمیده زرآبادی نمایندگان تهران و قزوین از وزیر صنعت ، معدن و تجارت درباره علت عدم نظارت و کنترل برای جلوگیری از تضییع حقوق خریداران خودرو و شرکت های قطعه ساز اعلام وصول شد .
همچنین سوال ملی ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان از وزیر صنعت ، معدن و تجارت درباره علت افزایش افسارگسیخته قیمت کالاها و عمل نکردن به وظایف ذاتی در حوزه بازرگانی و سوال ملی ولی ملکی نماینده مشکین شهر از وزیر کشاورزی درباره علت به کارگیری افراد غیرمتخصص در بنگاه های اقتصادی نیز اعلام وصول شد .
سفر 1450 دانشمند ایرانی به خارج خبر دیگر از مجلس آنکه منصور غلامی وزیر علوم در نشست دیروز فراکسیون مستقلین مجلس گفت : 2100 دانشمند خارجی در ایران و سفر 1450 نفر از دانشمندان ایرانی به خارج از کشور و ایجاد 57 کرسی در 37 کشور دنیا بخشی از اقدامات وزارت علوم در توسعه دیپلماسی علمی بوده است .
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی ، نایب رئیس این فراکسیون مستقلان در تشریح این نشست در گفت وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه 3 هزار و 125 نفر دانشجویان غیر ایرانی در کشورمان جذب شده و در حال تحصیل هستند ، افزود : ارتقا به مرتبه شانزدهم تولید علم جهان در سال 2017 و کسب مقام اول در سال 2018 در میان 52 کشور اسلامی ، افزایش تعداد پارک های علم و فناوری از 33 عدد در سال 91 به 43 عدد در سال 97 ، بازنگری و تدوین مجدد آیین نامه تاسیس پارک علم و فناوری ، قرار گرفتن نام 18 دانشگاه برتر کشور در نظام رتبه بندی تایمز در سال 2018 و 40 دانشگاه در سال 2019 از جمله دستاوردهای وزارت علوم بوده است .
کمبود 108 هزار معلم در سراسر کشور همچنین حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به نشست دیروز این فراکسیون به نقل از محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش گفت : ما با کمبود 108 هزار معلم در سراسر کشور مواجه هستیم که این موضوع مهم ترین مشکل در نظام تعلیم و تربیت محسوب می شود .
به گزارش خانه ملت ، حاجی بابایی همچنین گفت : بررسی ها نشان می دهد کمبود نیروی انسانی بیش از 200 هزار نفر است و در سراسر کشور این مشکل کاملا مشهود است .
راهکارها برای حل این مشکل تقویت دانشگاه فرهنگیان و افزایش دانشکده ها است .
نظام تعلیم و تربیت باید تعداد کافی معلم در اختیار داشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/14 - 1398/07/15
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/07/15

ثبت معاملات در سامانه مودیان مالیاتی مجلسی ها همچنین دیروز در جریان بررسی جزئیات لایحه مالیات ارزش افزوده ، در مصوبه ای همه مشمولان قانون مالیات را موظف کردند پس از راه اندازی سامانه مودیان معاملات خود را در این سامانه ثبت کنند .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : جلسه علنی جهان لایحه مجلس شورای اسلامی وزیر صنعت معدن و تجارت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/14 - 1398/07/15
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
روزنامه آفرینش
1398/07/14
> وزیر علوم گفت : برای همکاری با پژوهشگاه هوافضا ، مشکلات آن را با رئیس جمهور در میان می گذارم تا هرچه سریع تر این مشکلات مرتفع شود .
> وزیر علوم گفت : برای همکاری با پژوهشگاه هوافضا ، مشکلات آن را با رئیس جمهور در میان می گذارم تا هرچه سریع تر این مشکلات مرتفع شود .
به گزارش فارس ، منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در همایش اکتشاف در عمق فضا که در پژوهشگاه هوافضا برگزارشد ، گفت : در دنیا در جایگاه توانمندی های علمی ، کشور ما جایگاه خوبی را پیدا کرده است و ایران در علوم نوین با وجود اساتید و محققین ارتباط خوبی پیدا کرده و ما جایگاه خوبی در این حوزه داریموی افزود : در بازه زمانی که این رویدادهای کاربستی را شروع کردیم ، آمار خوبی داریم ولی تبدیل دانش به فناوری و انتقال آن به سطح جامعه و تولید ثروت اهمیت ویژه ای دارد .
وی گفت : بیش از 197 مرکز رشد در دانشگاه ها فعال است و 43 پارک ایجاد شده هم به دنبال حمایت و کمک به شرکت های دانش بنیان است .
وزیر علوم گفت : ما امروزه از دانش هوافضا برای بسیاری از پایش‎ها استفاده می کنیم و اگر دیر بجنبیم از فناوری های جدید عقب می افتیم .
وی تاکید کرد : ما در شرایط فعلی تلاش می کنیم تا دانشگاه ها با توانمندی خودشان با صنعت ارتباط پیدا کنند و برنامه های کلان ملی هم می تواند محرکی برای این موضوع باشد .
غلامی تصریح کرد : اگر به صورت پراکنده کار کنیم ممکن است بخشی از ظرفیت های ما مورد استفاده قرار نگیرد لذا برای همکاری با این پژوهشگاه ، مشکلات آن را با رئیس جمهور در میان می گذارم تا هرچه سریعتر این مشکلات مرتفع شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/14 - 1398/07/15
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/07/15
> ایسنا : رییس سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات قانون سهمیه ایثارگران برای پذیرش در آزمون های سنجش را تشریح کرد و گفت : سازمان سنجش در تمامی آزمون های خود این قوانین را اجرا کرده و به همین جهت به دلیل تاثیر این سهمیه ها در پذیرش داوطلبان آزاد همواره شاهد اعتراضاتی از سوی این داوطلبان شده ایم .
> جزئیات اعمال سهمیه ایثارگران در آزمون های سراسری ایسنا : رییس سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات قانون سهمیه ایثارگران برای پذیرش در آزمون های سنجش را تشریح کرد و گفت : سازمان سنجش در تمامی آزمون های خود این قوانین را اجرا کرده و به همین جهت به دلیل تاثیر این سهمیه ها در پذیرش داوطلبان آزاد همواره شاهد اعتراضاتی از سوی این داوطلبان شده ایم .
در پی مطرح شدن مباحث مرتبط با سهیمه ایثارگران در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و انتقاد جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مجلس به حذف سهمیه ایثارگران ، دکتر ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت و گو با ایسنا ، با اشاره به مباحث مطرح شده در زمینه حذف سهمیه ایثارگران و اظهاراتی مبنی بر نداشتن مشکل در اجرای قانون ششم توسعه در سال گذشته ، گفت : بر اساس ماده 90 قانون پنج ساله ششم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی ایران که در تاریخ 14 اسفند 95 به تصویب مجلس رسیده است و علاوه بر ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه بعدی آن در ماده 47 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در آزمون کارشناسی سال 98 اجرا و گزینش داوطلبان بر اساس این قانون صورت گرفته است .
وی در ادامه تصریح کرد : طبق ماده 7 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران وزارتخانه های علوم ، بهداشت و کلیه دستگاه های دولتی و غیر دولتی و همچنین دستگاه های اجرایی مشمول ماده 2 این قانون موظفند در اعطای سهمیه های ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بورسیه های تحصیلی داخلی و خارج از کشور ، فرصت های مطالعاتی در دوره های دکتری تخصصی 20 درصد از سهمیه را به همسر و فرزندان شاهد ، جانبازان ، آزادگان ، همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد اختصاص دهند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : بر اساس تبصره قانون فوق کسب حداقل 70 درصدی حدنصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان برای کلیه رشته ها و مقاطع تحصیلی الزامی است و این میزان در خصوص رشته های پزشکی 80 درصد حدنصاب شرایط علمی است .
به گفته وی بر اساس ماده 47 قانون الحاق برخی مواد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که در 4 اسفند سال 93 به تصویب مجلس رسیده است .
در ماده قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و تبصره آن به این صورت اصلاح می شود که در ماده 70 این قانون 20 درصد سهمیه ورود به 25 درصد افزایش یافت .
همچنین حدنصاب آخرین فرد پذیرفته شده برای وزارتخانه های بهداشت و علوم 70 درصد تعیین می شود .
خدایی در ادامه خاطرنشان کرد : در ماده 90 قانون پنج ساله ششم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که در 14 اسفند 95 به تصویب مجلس رسید .
الحاقات در ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه بعدی آن در ماده 47 قانون الحاق برخی مواد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به این صورت می باشد که سهمیه ورود با پنج درصد از سهمیه اختصاصی برای جانبازان زیر 25 درصد همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد ، همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه به 30 درصد افزایش یافت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/14 - 1398/07/15
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1398/07/15

به گفته وی ، در تبصره قانون فوق در صورتیکه سهمیه 25 درصد ایثارگران مشمول ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاح بعدی آن تکلیف نشود و پنج درصد سهمیه اختصاصی جانبازان زیر 25 درصد ، فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ، پاسخگوی متقاضیان واجد شرایط نباشد دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی 25 درصد ایثارگران را مازاد بر پنج درصد مذکور به جانبازان زیر 25 درصد ، همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد ، فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را داشته باشند اختصاص یابد .
دکتر خدایی خاطرنشان کرد : با توجه به قوانین شکست در هر کد رشته محل به این صورت انجام شده است .
اول اینکه 25 درصد ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر ، آزادگان و همسر و فرزندان آنها ، جانبازان 25 درصد و بالاتر ، همسر و فرزندان آنها اختصاص یابد .
دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو تاکید کرد : پ به گفته وی بر اساس تبصره بند الف ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه در صورتیکه سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه فوق تکمیل نشود باقیمانده آن ابتدا به مشمولین فنی پنج درصدی ایثارگران که شرایط و حد نصاب لازم را داشته باشند تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می یابد .
دکتر خدایی تاکید کرد : بر اساس قوانین فوق سهمیه مورد نظر برای ایثارگران به صراحت از ظرفیت اختصاص داده شده و در هیچ یک از آنها بیان نشده است .
این سهمیه مازاد بر سهمیه در نظر گرفته می شود بنابراین تمامی این مطالب در صفحه 5 دفترچه راهنمای ثبت نام و صفحه 2 دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 98 اطلاع رسانی شده است .
به گفته خدایی سهمیه ای برای فرزندان اعضای هیات علمی در هیچ کدام از آزمون ها وجود ندارد فرزندان اعضای هیات علمی دارای تسهیلات انتقال و تغییر رشته آن هم صرفا در آزمون سراسری هستند .
در صورتیکه خود در آزمون پذیرفته شوند شرایط و حدنصاب علمی لازم برای آن آزمون را کسب کنند می توانند نقل انتقال یابند که البته در بند 1 و 2 دستورالعمل اجرایی تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی بیان شده است .
این تسهیلات مشمول آزمون های کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی نمی شود .
وی تاکید کرد : اجرای این قوانین در تمامی آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور انجام شده است و هر ساله با توجه به تاثیر آن در میزان پذیرش داوطلبان آزاد در مقاطع مختلف مورد اعتراض قرار گرفته است .
به همین جهت از سوی دولت و مجلس در حوزه اصلاح قانون در سال گذشته به عمل آمد که این امر در صحن مجلس رای نیاورد .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان تاکید کرد : با توجه به موارد فوق ، پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد سال 98 کاملا منطبق بر قوانین و مقررات صورت گرفته است و پس از تصویب ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه طی نامه ای محرمانه تبعات ناشی از اجرای این قانون توسط وزیر به رئیس جمهور ، معاون اول رئیس جمهوری ، رئیس سازمان بازرسی کل کشور ، وزیر بهداشت ، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و سرپرست اداره کل رسیدگی به شکایات و درخواست های مردمی مرکز ارتباطات ریاست جمهوری اعلام شده است .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : ایران ریاست جمهوری سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور قانون.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
عصر رسانه
1398/07/15
> رئیس دانشگاه پیام نور هرمزگان خبر داد : ثبت نام رایگان در مراکز برای پذیرفته شدگان بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، دکتر محمد خیری رئیس دانشگاه پیام نور استان هرمزگان ضمن عرض تبریک ، تهنیت و شادباش به خواهران و برادران عزیزی که در ردیف پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی در دانشگاه پیام نور ، در مرحله پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 1398 قرار گرفته اند ، گفت : ثبت نام رایگان در مراکز و واحدها برای پذیرفته شدگان بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود.
> رئیس دانشگاه پیام نور هرمزگان خبر داد : ثبت نام رایگان در مراکز برای پذیرفته شدگان بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، دکتر محمد خیری رئیس دانشگاه پیام نور استان هرمزگان ضمن عرض تبریک ، تهنیت و شادباش به خواهران و برادران عزیزی که در ردیف پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی در دانشگاه پیام نور ، در مرحله پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 1398 قرار گرفته اند ، گفت : ثبت نام رایگان در مراکز و واحدها برای پذیرفته شدگان بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود .
دکتر خیری با اشاره به اینکه کلیه پذیرفته شدگان می بایست با در دست داشتن مدارک لازم (مدارک مندرج در اطلاعیه مورخ 98/06/23 سایت سازمان سنجش که لینک آن در ذیل این اطلاعیه قرار دارد) در یکی از روزهای شنبه مورخ 98/07/13 یا یکشنبه98/07/14 و یا دوشنبه 98/07/15 به دانشگاه پیام نور در سراسر استان هرمزگان محل قبولی خود مراجعه نمایند .
رئیس دانشگاه پیام نور هرمزگان اظهار داشت : ثبت نام اینترنتی در کافی نت های دانشگاه و حوزه آموزش به صورت رایگان صورت می پذیرد و تشکیل پرونده انجام می شود .
دکتر خیری در پایان خاطر نشان کرد : پذیرفته شدگان در تاریخ های ثبت نام با در دست داشتن مدارک لازم ، به مراکز واحد پذیرفته شده در سراسر هرمزگان جهت ثبت نام و انتخاب واحد مراجعه نمایند .
از سوی فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها ؛ فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ساری مورد تشویق قرار گرفت ساری قاسمیان : به گزارش خبرنگار مازندران به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ساری ، سرهنگ حسینعلی خورشیدی فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ساری ، از سوی سرهنگ علی عباس نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور ، مورد تشویق قرار گرفت .
متن تشویق نامه به شرح ذیل می باشد : مدیرکل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ساری موضوع : تشویق سرهنگ حسینعلی خورشیدی سلام علیکم با احترام به استحضار می رساند افسر یاد شده فوق به جهت اقدام موثر و به موقع در زمینه اجرایی نمودن دستورالعمل مبارزه با قاچاقچیان چوب که منجربه افزایش آمار بیشترین کشفیات و تشکیل پرونده قضایی برای متخلفین در سطح کشور گردیده ، به یک نوبت تشویق کتبی درج در سوابق خدمتی تشویق گردید .
لذا دستور فرمایید ضمن ابلاغ ، مراتب در سوابق خدمتی نامبرده درج گردد .
سرهنگ ستاد علی عباس نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه سمنان
پیام سمنان
1398/07/15
> سرویس خبر با امضای تفاهم نامه سه جانبه همکاری بین دانشگاه سمنان و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و پژوهشکده علوم زمین فعالیت های پژوهشی دانشگاه مادر استان سمنان تقویت می شود.
> سرویس خبر با امضای تفاهم نامه سه جانبه همکاری بین دانشگاه سمنان و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و پژوهشکده علوم زمین فعالیت های پژوهشی دانشگاه مادر استان سمنان تقویت می شود .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان؛ معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت : این تفاهم نامه به امضای دکتر مسعود نصیری زرندی رئیس دانشگاه سمنان ، دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و دکتر حمید نظری معاون پژوهشی پژوهشکده علوم زمین رسید .
دکتر سیف الله سعدالدین افزود : امضاء کنندگان این تفاهم نامه ، گسترش همکاری ها و همفکری های علمی و آموزشی تحقیقاتی مشترک در بخش علوم زمین را در دستور کار دارند .
به گفته دکتر سعدالدین ، بهره گیری مطلوب از توانمندی ها ، تجارب و ظرفیت های پژوهشی و علمی در جهت پیشبرد و تقویت پژوهش های زمین شناسی و اکتشافات معدنی در سطح استانی ، ملی ، منطقه ای و بین المللی و توسعه ارتباطات علمی ، پژوهشی و آموزشی و همچنین تبادل اطلاعات ، ارتقای فعالیت های جاری و پرداختن به اولویت های مشترک به عنوان مهم ترین اهداف انعقاد این تفاهم نامه است .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان ادامه داد : همچنین اجرای طرح های پژوهشی مشترک با محوریت مدیریت منابع زمینی ، اجرای پروژه های مشترک در زمینه های اقلیم شناسی دیرینه ، گردشگری زمین شناختی ، آلاینده های زیست محیطی ، زمین شناسی پزشکی و گیاه پالایی و همکاری متقابل علمی و پژوهشی در گرایش های زمین شناسی ، گیاه شناسی ، خاک شناسی ، محیط زیست ، کانی شناسی و سنگ شناسی ، هواشناسی ، اقلیم شناسی و آب شناسی از دیگر مفاد این تفاهم نامه برای گسترش همکاری ها است .
دکتر سعدالدین به دیگر بخش های این تفاهم نامه اشاره کرد و گفت : برگزاری دوره های آموزشی ، برپایی نمایشگاه های علمی و تحقیقاتی مشترک ، کمک در تدوین هدفمند پایان نامه ها ، مساعدت در پذیرش دانشجوی Post Doc در دانشگاه سمنان ، استفاده از امکانات آزمایشگاه مرکزی این دانشگاه برای انجام پروژه های مشترک یا مستقل سازمان و پژوهشکده از دیگر موارد مشترک همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ، دانشگاه سمنان و پژوهشکده علوم زمین خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
اعتماد
1398/07/15
> اعلام زمان حضور روحانی در دانشگاه تهران «براساس برنامه ریزی اولیه مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور روز چهارشنبه هفته آینده مورخ 24 مهر ماه در دانشگاه تهران با حضور حسن روحانی ، رییس جمهوری برگزار خواهد شد.
> اعلام زمان حضور روحانی در دانشگاه تهران «براساس برنامه ریزی اولیه مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور روز چهارشنبه هفته آینده مورخ 24 مهر ماه در دانشگاه تهران با حضور حسن روحانی ، رییس جمهوری برگزار خواهد شد .
» این خبری است که احمدرضا خضری ، رییس ستاد برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی جدید اعلام کرد .
او درباره جزییات این مراسم اظهار کرد : «سخنرانان مراسم فوق افراد مشخص و روتینی هستند که بر اساس یک پروتکل تاریخی در این چند ساله در مراسمات مربوط به آغاز سال تحصیلی سخنرانی می کرده اند یعنی دو رییس دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ، یک دانشجو به نمایندگی از دانشجویان ، یک استاد به نمایندگی از استادان دانشگاه ها ، وزیر علوم و وزیر بهداشت از جمله سخنرانان مراسم فوق هستند و در پایان رییس جمهور پس از اهدای لوح تقدیر و جوایز برگزیدگان آزمون سراسری به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت .
» مشاور رییس دانشگاه تهران همچنین تاکید کرد : «دانشجویان ، برگزیدگان آزمون سراسری و همراهان ، نمایندگان تمامی تشکل های دانشجویی ، استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور و روسای دانشگاه های کشور ، مدیران و مسوولان آموزش عالی و دانشگاه های کشور ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه اعضای کمسیون های مرتبط از جمله مهمانان مراسم فوق هستند .
» درخواست دختر بچه هرمزگانی از رییس قوه قضاییه محقق شد در جریان سفر رییس قوه قضاییه به استان هرمزگان ، دیدار مردمی آیت الله رییسی با تعدادی از مراجعه کنندگان به دادگستری این استان برگزار شد .
در پی برگزاری این دیدار مردمی ، مونا دختربچه بندرعباسی ماجرای زندانی شدن پدرش به دلیل جریمه 150 میلیون تومانی و ناتوانی از پرداخت آن را برای آیت الله رییسی شرح داد و او با سعه صدر حرف های دخترک را شنید .
مونا در این دیدار از رییس قوه قضاییه درخواست کرد که زمینه حضور پدرش در کنار او و خانواده اش را فراهم کند .
رییسی در ادامه برگزاری این ملاقات مردمی به رییس کل دادگستری استان هرمزگان دستور داد که با بررسی پرونده و استفاده از راهکارهای قانونی همچون تقسیط بدهی ، شرایط حضور این پدر در کنار خانواده را فراهم کنند .
رییس قوه قضاییه از این دختر بچه هم خواست که شرحی از پرونده بنویسید و به رییس کل دادگستری استان هرمزگان ارایه دهد .
اکنون دو روز پس از این دستور درخواست مونا دختربچه بندرعباسی با دستور رییس قوه قضاییه محقق شد و پدر به آغوش گرم خانواده بازگشت .
براساس آنچه که مرکز اطلاع رسانی قوه قضاییه منتشر کرده ، علی صالحی ، رییس کل دادگستری استان هرمزگان در این رابطه اظهار کرد : « پدر این دختر از تخفیفات قانونی برخوردار و زمینه حضور او در کنار فرزند و خانواده اش فراهم شد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1398/07/14
> فارس : مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه ها سال پیش 22 مهر برگزار شد و امسال 24 مهرماه رئیس جمهور برای این مراسم به دانشگاه تهران می رود .
> آغاز رسمی سال تحصیلی جدید دانشگاه ها با حضور روحانی فارس : مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه ها سال پیش 22 مهر برگزار شد و امسال 24 مهرماه رئیس جمهور برای این مراسم به دانشگاه تهران می رود .
بنابر تایید ستاد برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی جدید ، حسن روحانی رئیس جمهور چهارشنبه هفته آینده 24 مهر ماه در دانشگاه تهران حضور می یابد .
طبق روال معمول ، سخنرانان این مراسم را 2 وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، 2 رئیس دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ، یک دانشجو به نمایندگی از دانشجویان ، یک استاد به نمایندگی از اساتید تشکیل می دهند .
در این مراسم همچنین رئیس جمهور با اهدای لوح تقدیر و جوایز از برگزیدگان آزمون سراسری تقدیر می کند .
سال پیش مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه ها روز 22 مهر برگزار شد .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : حسن روحانی دانشگاه سال تحصیلی 98 99.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
مردم سالاری
1398/07/14
> رییس ستاد برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی جدید با تاکید بر اینکه رییس جمهور چهارشنبه هفته آینده 24 مهرماه به دانشگاه تهران می رود ، گفت : دانشجویان ، برگزیدگان آزمون سراسری و همراهان ، نمایندگان تمامی تشکل های دانشجویی ، استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و روسای دانشگاه های کشور ، مجریان و دست اندرکاران آموزش عالی و دانشگاه های کشور از جمله مهمانان این مراسم هستند .
> رییس ستاد برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی جدید با تاکید بر اینکه رییس جمهور چهارشنبه هفته آینده 24 مهرماه به دانشگاه تهران می رود ، گفت : دانشجویان ، برگزیدگان آزمون سراسری و همراهان ، نمایندگان تمامی تشکل های دانشجویی ، استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و روسای دانشگاه های کشور ، مجریان و دست اندرکاران آموزش عالی و دانشگاه های کشور از جمله مهمانان این مراسم هستند .
دکتر احمدرضا خضری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ضمن اعلام این خبر به تشریح جزئیات برنامه آغاز سال تحصیلی جدید که با حضور رییس جمهور در دانشگاه تهران برگزار می شود ، اظهار کرد : بر اساس برنامه ریزی اولیه مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور روز چهارشنبه هفته آینده 24 مهر ماه جاری در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد .
وی در ادامه تصریح کرد : برنامه فوق با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیریت دانشگاه تهران برگزار می شود .
البته ستاد برگزاری این مراسم با حضور نمایندگان این دو دانشگاه و نمایندگانی از وزارتخانه های علوم و بهداشت ، همینطور سازمان سنجش آموزش کشور و نهادهای مرتبط در داخل دو دانشگاه برگزار خواهد شد .
البته این برنامه با مدیریت دانشگاه تهران برگزار خواهد شد .
رییس ستاد برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی جدید تاکید کرد : سخنرانان مراسم فوق افراد مشخص و روتینی هستند که بر اساس یک پروتکل تاریخی در این چند ساله در مراسمات مربوط به آغاز سال تحصیلی سخنرانی می کرده اند یعنی دو رییس دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ، یک دانشجو به نمایندگی از دانشجویان ، یک استاد به نمایندگی از استادان دانشگاه ها ، وزیر علوم و وزیر بهداشت از جمله این سخنرانان مراسم فوق هستند و در پایان رییس جمهور پس از اهدای لوح تقدیر و جوایز برگزیدگان آزمون سراسری به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت .
مشاور رییس دانشگاه تهران همچنین تاکید کرد : دانشجویان ، برگزیدگان آزمون سراسری و همراهان ، نمایندگان تمامی تشکل های دانشجویی ، استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور و روسای دانشگاه های کشور ، مدیران و مسئولان آموزش عالی و دانشگاه های کشور ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه اعضای کمسیون های مرتبط از جمله مهمانان مراسم فوق هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
اعتماد
1398/07/15
> نشست نقد و بررسی کتاب معماری علم در ایران تالیف رضا منصوری ، استاد دانشگاه صنعتی شریف و معاون اسبق وزارت علوم دوشنبه هشتم مهرماه در سالن سرای کتابخانه کتاب با حضور رضا منصوری ، رضا ماحوزی ، علی پایا به صورت اسکایپی از لندن و وحید احمدی رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.
> نشست نقد و بررسی کتاب معماری علم در ایران تالیف رضا منصوری ، استاد دانشگاه صنعتی شریف و معاون اسبق وزارت علوم دوشنبه هشتم مهرماه در سالن سرای کتابخانه کتاب با حضور رضا منصوری ، رضا ماحوزی ، علی پایا به صورت اسکایپی از لندن و وحید احمدی رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد .
رضا ماحوزی ، جامعه شناس رضا منصوری در عنوان این کتاب واژه معماری را در یک بازی آزاد به نیت اشاره به ابعاد فرهنگی و اجتماعی علم مدرن به کار برده است و لذا در این جلسه تلاش داریم این وجه از علم مدرن را به عنوان معنایی متفاوت از سه معنای دیگر علم ، یعنی علم دینی سنتی ، علم طبیعی سنتی و علم به عنوان مجموعه ای از دانش ها و علوم ، آن گونه که دکتر منصوری در این کتاب بدان اشاره کرده اند ، به بحث بگذاریم .
دکتر منصوری هم در مقام یک کنشگر علمی منتقد نظام علمی و هم به عنوان یک کارگزار و سیاستگذار این عرصه اقدام درخوری برای ثبت ملاحظات خود درباره نظام علم داشته اند که شایسته است دیگر مدیران ارشد این عرصه نیز دیدگاه های خود را ثبت کنند و به بحث بگذارند .
رضا منصوری ، استاد فیزیک موضوع اصلی کتاب درباره علم و مشکلات آن در ایران است .
حرف اصلی ام در این کتاب این ادعا است که ما دانشگاهیان هنوز درک درستی از علم در سطح جهان نداریم اما باید چه کار کنیم که این اتفاق بیفتد؟ من زمانی که در وزارت علوم بودم عملا دریافتم که تصور عمده افراد و مدیران ما از علم ، آموزش و کتاب خواندن است و در نهایت باید نسخه آنها برای توسعه علم در حد درست کردن کتابخانه باشد .
به همین سبب این پرسش برایم طرح شد که چرا علم در ایران و در شرایط فعلی رشد نکرده است .
پاسخ اولیه و البته اصلی این بود که درکی از علم جدید در ایران وجود ندارد و هرگونه ادعا برای توسعه علم و حمایت از پژوهش به دلیل فقدان درک جدی و درست ، در نهایت به توسعه سیاست های آموزشی منجر می شود .
بنابراین این نکته که چرا هنوز در ایران کمتر از نیم درصد از سرانه تولید ملی صرف هزینه پژوهش می شود و نه سه درصد ، در این فضا قابل فهم است .
ما در ایران هنوز دانشگاه به مفهوم خاصش نداریم ، بلکه بیشتر کالج و مدرسه داریم و در ارتباط با این وضعیت ، این چیزی که ما داریم علم نیست ، بلکه دانش علمی است ، چراکه علم پدیده ای اجتماعی است .
علم یک فرآیند بسیار پیچیده است که در طول تاریخ شکل می گیرد و در طول این فرآیند دانش مکتوب می شود .
ما در ایران از بدو تاسیس دانشگاه تاکنون چیزی بیش از این نداریم اما پرسش این است که چگونه می توانیم به جایی برسیم که علم به شکل مدرن داشته باشیم .
علمی که پرسش را از جامعه بگیرد و هدف آن هم حل آن مسائل و پرسش ها باشد؟ در شرایط فعلی ما چنین علمی نداریم هرچند به تازگی نمونه هایی دارد جوانه می زند .
علی پایا ، استاد فلسفه دکتر منصوری یک دانشگر دانشمند است .
همچنین او یک کنشگر اجتماعی در عرصه ترویج علم در حیطه عمومی و در میان متخصصان است .
وجه دیگر ایشان نهادسازی است .
ایشان در زمره معدود عزیزانی است که به درستی ضرورت تشکیل نهاد را درک کرده است ، چراکه باید توجه داشت که جهان کنونی جهان نهادهاست ، به همین سبب هم در هر جایی که بوده سعی در نهادسازی داشته است .
کتاب حاوی نکات بسیار درخور توجهی است که چندین نکته را در مورد آن دعاوی باید مورد توجه قرار داد : نکته اول اینکه در جامعه ما عوام و خواص با مفهوم علم آشنا نیستند که نکته ای درخور توجه و تامل است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
اعتماد
1398/07/15

نکته دیگر عدم نبودن اجتماع علمی و ضرورت ایجاد آن است که من هم با ایشان هم نظر هستم .
نکته دیگر بحث توسعه نیافتگی گفتمان علمی در ایران است .
ایشان به ضرورت تقویت زبان فارسی و غنی کردن آن در مقام یک زبان که بیانگر مفاهیم علمی است ، پرداخته که درخور تحسین است .
همچنین به اهمیت نوآوری برای رشد بهینه علم نیز توجه داشته اند .
نکاتی هم که در نقد نهاد علم در ایران می کند ، نقادی دلسوزانه ای است که درخور توجه است .
در بخش پایانی نقدهایم به کتاب را بیان می کنم .
شاید اولین جنبه از دیدگاه دکتر منصوری که می تواند تحول به سمت مثبت داشته باشد توجه ایشان به مفهوم علم است .
منصوری علم جدید را عمدتا در مقام یک فرآیند می داند .
در اینکه فرآیند منجر به تولید فهمی از واقعیت می شود که به تعبیر ایشان آن را دانش می نامیم در این مورد هیچ کسی شک و مخالفتی ندارد .
اما نکته اینجاست که اگر صرفا علم را در مقام یک فرآیند بدانیم با مشکل اشتراک لفظ مواجه می شویم .
وحید احمدی ، استاد دانشگاه دکتر منصوری عاشق ایران است و من هم به این اعتقاد دارم که ایشان از زمره این افراد هستند .
ایده اصلی کتاب در صفحه 23 آمده است بنا به این صفحه ، هیچ یک از کشورهای اسلامی پس از 200 سال آشنایی با غرب هنوز نتوانسته اند از سد عقب ماندگی عبور کنند و به عنوان کشوری پیشرفته به جمع پرچمداران توسعه بپیوندند .
نویسنده معتقد است که مفهوم نوین علم به کشور ما وارد نشده و مفهوم علم به معنای مدرن هنوز برای ما بیگانه است و کشورهای اسلامی به سندروم دوره نقل دچار هستند .
در کتاب آمده است که ما مفهوم علم را درک نکرده ایم اما در واقع چنین نیست ، زیرا ما درکی از علم مدرن داریم اما در به کارگیری علم مدرن و سیاستگذاری برای آن دچار مشکل هستیم .
علم یک سیستم است و مجموعه فناوری ، نوآوری و علم قابل جدا شدن از هم نیستند .
آن چیزی که موجب شده ما دچار سندروم توسعه نیافتگی در نظام علمی باشیم ، این است که ما به عنوان یک سیستم به علم نگاه نمی کنیم و در مدیریت کلان علم مشکل داریم .
ما علم را فهمیده ایم و در کشورهای غربی و توسعه یافته کنشگری موفقی داریم ، اما چون در ایران اتمسفر علمی و نظام سیاستگذارانه درستی نداریم ، همان کنشگران موفق هم نمی توانند نقش موثر و قدرتمندی در عرصه علم داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
اعتماد
1398/07/15
> همزمان با آغاز سال تحصیلی ، مدرسه ، درس ، کتاب ، دانشگاه و هر آنچه با تحصیل ارتباط دارد ، در ذهن مان مرور می شود و این مرور اگر با دقت بیشتر و با بررسی نتیجه همراه شود نظام های آموزشی مان را با چالش های ذهنی و فکری بی شماری روبه رو خواهد کرد.
> همزمان با آغاز سال تحصیلی ، مدرسه ، درس ، کتاب ، دانشگاه و هر آنچه با تحصیل ارتباط دارد ، در ذهن مان مرور می شود و این مرور اگر با دقت بیشتر و با بررسی نتیجه همراه شود نظام های آموزشی مان را با چالش های ذهنی و فکری بی شماری روبه رو خواهد کرد .
نظام آموزشی ، نظامی تاثیرگذار و بنیادین که به جرات می توان گفت قادر است سبب ساز صعود یا سقوط ملتی شود .
نظامی که کودکان و جوانان ، از سنین پایین بهترین ساعات روز و عمر خویش را در آن و با آن سپری می کنند و در بخش زیادی از آموزش های خود و البته تربیت ، به آن وابسته اند .
در سال های اخیر شاهد تغییراتی در تالیف کتب درسی ، ویرایش ، موضوعات ، عناوین ، محتوا و تغییراتی در ساختار بوده ایم .
اما آیا این تغییرات ، توانسته تحولاتی اساسی در این نظام ، به هدف افزایش کیفیت خروجی ایجاد کند؟ به عنوان مثال کوچکی ، آیا تغییر عنوان کتاب «دین و معارف اسلامی» به عنوان «هدیه های آسمانی» ، در سطح دبستان و «دین و زندگی» در سطح متوسطه و تغییراتی در بخش هایی از محتوا و شیوه ارائه مطالب ، توانسته ارتباط معنایی و هدفمندی میان دین و زندگی نوجوان یا جوان فارغ التحصیل از این عرصه به ارمغان آورد؟ واقعیت آن است که چه در سطح آموزش و پرورش و چه در سطح آموزش عالی ، موفق نبوده ایم انسانی پویا ، اجتماعی ، هدفمند و البته منطبق با نیازهای دنیا و جامعه امروز تربیت کنیم .
و این خروجی ، چه هنگام ورود به زندگی اجتماعی و چه حیات اقتصادی و بازار کار ، دچار مشکلات فردی بی شماری است .
در قابی کوچک تر ، حتی در رشته های علوم انسانی همانند روانشناسی و جامعه شناسی ، که انتظار فارغ التحصیلی مسلط بر مسائل و مشکلات فردی و اجتماعی می رود نیز با ضعف و چالش روبه رو هستیم .
مثالی دیگر از نگرش ناکارآمد و البته منفی حاکم بر فضای فرهنگی آموزشی جامعه که در عمل نتیجه معکوس و منفی داشته ، این ذهنیت نادرست غالب بر جامعه است که : همه افراد ، در هر سطح از استعداد و علاقه ، باید به دانشگاه بروند .
دیدگاهی که در هیچ جای دنیا ، حتی در پیشرفته ترین کشورها شاهد آن نیستیم .
تفکر و نگرش عملی آن است که دانشگاه و تحصیلات آکادمیک ، فقط مختص افراد مستعد و البته علاقه مند به تحصیل و یادگیری در سطح علمی بالاتر است و نه تمام افراد ! به واقع در نگاهی ژرف به وضعیت آموزشی و فرهنگی جامعه و خروجی های آن ، این پرسش ها را باید عمیقا پرسید : آیا پس از این همه سال وقت و هزینه صرف کردن ، نظام های آموزشی ما ، افرادی را به جامعه تحویل می دهند که از سواد اجتماعی کافی برخوردار باشند؟ آیا افراد از سواد فرهنگی لازم برای ورود به عرصه های عملی زندگی بهره مندند؟ چقدر سوادِ همسر شدن ، پدر شدن و مادر شدن به آنها منتقل می شود؟ از چه میزان توانایی های لازم برای ورود به عرصه اقتصاد و بازار کار برخوردارند؟ چه اندازه ارتباطات موثر و صحیح ، هوش و هیجانات اجتماعی را طی این سال ها ، آموزش می بینند؟ و در یک کلام : چقدر با «هنر زندگی» آشنا هستند؟ پاسخ تمام این پرسش ها مشخص و تاسفبار است ! و قطعا نظام های آموزش و پرورش و نظام عالی ما نیز ، سزاوار دگرگونی های اساسی .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
اعتماد
1398/07/15

برنامه ریزی مدون ، پیوسته و هماهنگ با نیازهای انسان امروز و دنیای امروز ، ایجاد تغییرات اساسی در محتوای کتب درسی براساس نیاز و ضرورت جهان امروز ، هم سویه بودن آموزش و پرورش با نیازهای جامعه کنونی ، هم سویه بودنِ نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی ، آگاهی بهینه از گذشته و ضعف های موجود ، هدف سازی و تعیین چشم انداز برای آینده ، آموزش مهارت های زندگی در تمام زمینه های ارتباطی ، اجتماعی ، فرهنگی ، همسرگزینی و فرزندپروری ، آموزش اقتصادمند بودن و اقتصادمند زیستن ، ایجاد زمینه های آموزشی و مشاوره های لازم از همان سال های ابتدایی مدرسه ، برای دانش آموزان و خانواده ها به صورت پیوسته و هدفمند به منظور حذف نگرش و تفکرِ نادرستِ ورود همه افراد به دانشگاه ، یاری گرفتن از رسانه های ارتباط جمعی در ایجاد این تغییرات بینشی و فکری و هماهنگی آموزه های این رسانه ها با آموزش های نظام های آموزشی ، متکی نبودن آموزش ، به تئوری در هر دو نظام ، ایجاد ارتباط موثر و پویا میان آموزش و بازار کار ، در الگوبرداری از نظام های آموزشی کشورهای موفق و توسعه یافته ، توجه به اصول اساسی و مهم و محتواهای آموزشی ، نه فقط الگوبرداری در تغییرات ساختاری ، از جمله اقداماتی است که باید با همکاری و هماهنگی دقیق و همه جانبه وزرا ، مدیران مسوول ، پژوهشگران علوم انسانی ، اجتماعی ، اقتصادی ، علمی ، برنامه ریزها و تکنولوژیست های آموزشی ، در هر دو نظام آموزشی صورت گیرد .
هدفی که صدالبته نه در مدتی کوتاه ، که در درازمدت ما را به چشم انداز روشن جامعه مطلوب نزدیک خواهد کرد و چهره فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی کشور را از خانواده تا گستره جامعه تغییر خواهد داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
تعادل
1398/07/15
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : مصوبه تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی که مصوب پیشین این شورا است ،.
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : مصوبه تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی که مصوب پیشین این شورا است ، مورد بازنگری قرار می گیرد .
سعیدرضا عاملی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره ساماندهی تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است ، افزود : شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه آموزش عالی باید رابطه بین دانشگاه ، جامعه و بازار را برقرار کند؛ بنابراین حساسیت های اجتماعی برای این شورا مهم است .
وی با بیان اینکه در مورد حساسیت های اجتماعی نمی توان بی تفاوت بود اظهارکرد : یکی از این حساسیت ها ، تبعیض اجتماعی در مورد جذب فرزندان اعضای هیات علمی است که چرا دانشگاهیان مزایایی برای خود قائل هستند .
عاملی تصریح کرد : آنها انتظار دارند اگر دانش آموزی حد نصاب 80 درصد را کسب کرد از مزیت نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی استفاده کند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد : این مساله که مصوبه قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی است ، باید مورد بررسی مجدد قرار گیرد .
به گفته عاملی ، کنکور یک حوزه سیاست گذاری کلان و یک حوزه قانونگذاری دارد ، که سیاست گذاری و راهبردی بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی و قانونگذاری بر عهده مجلس شورای اسلامی است .
وی تاکید کرد : مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی در حوزه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد و این شورا در حوزه خود ورود می کند اما با مجلس شورای اسلامی هم تعامل داریم که به یک تصمیم سازی موثر برای ارزیابی و پذیرش دانشجو در کنکور برسیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خراسان
1398/07/15
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از بررسی مجدد مصوبه سهمیه فرزندان استادان در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت : یکی از حساسیت های اجتماعی این است که درباره جذب فرزندان استادان تبعیض صورت می گیرد.
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از بررسی مجدد مصوبه سهمیه فرزندان استادان در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت : یکی از حساسیت های اجتماعی این است که درباره جذب فرزندان استادان تبعیض صورت می گیرد .
به گزارش ایسنا ، حجت الاسلام سیدسعید عاملی دیروز(یک شنبه) در حاشیه دومین روز از نشست کنکور ، چالش ها و راهکارها که در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد ، در خصوص سهمیه اعضای هیئت علمی دانشگاه ها گفت : شورای عالی انقلاب فرهنگی شورایی است که در حوزه آموزش عالی باید رابطه بین دانشگاه ، جامعه و بازار را برقرار کند .
برای همین حساسیت اجتماعی برای شورا مهم است و نمی تواند درباره حساسیت های اجتماعی بی تفاوت باشد .
وی در ادامه افزود : یکی از حساسیت های اجتماعی این است که درباره جذب فرزندان استادان تبعیض صورت می گیرد .
وی خاطرنشان کرد : از طرف دیگر خود دانشگاهیان می گویند هر دستگاهی که در حوزه ای ماموریت دارد یک مزایایی برای خود قائل است و این توقع را دارند که اگر دانش آموزی حد نصاب 80 درصد را کسب کرد باید بتواند از این مزیت استفاده کند .
وی در پایان تاکید کرد : ما در شورا باید مصوبه سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی را بررسی مجدد کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جوان
1398/07/15
> مصوبه سهمیه فرزندان اساتید در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی مجدد می شود ، زیرا یکی از حساسیت های اجتماعی این احساس است که درباره جذب فرزندان اساتید تبعیض صورت می گیرد .
> سرویس جامعه جوان آنلاین : به گزارش ایسنا ، حجت الاسلام سیدسعید عاملی دیروز در حاشیه دومین روز از نشست کنکور ، چالش ها و راهکار ها که در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد ، در خصوص سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها گفت : شورای عالی انقلاب فرهنگی شورایی است که در حوزه آموزش عالی باید رابطه بین دانشگاه ، جامعه و بازار را برقرار کند .
برای همین حساسیت اجتماعی برای شورا مهم است و نمی تواند در مورد حساسیت های اجتماعی بی تفاوت باشد و لذا در شورا مصوبه سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی را بررسی مجدد می کنیم .
دکتر عاملی خاطرنشان کرد : از طرف دیگر خود دانشگاهیان می گویند هر دستگاهی که در حوزه ای مأموریت دارد یک مزایایی برای خود قائل است و این توقع را دارند که اگر دانش آموزی حد نصاب 80 درصد را کسب کرد باید بتواند از این مزیت استفاده کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1398/07/14
> گروه جامعه : احمد مسجدجامعی گفت : روز تهران روز شهرداری نیست ، روز شهروندان است؛ به همین دلیل خیلی از دستگاه های اجرایی به این رویداد پیوستند و توجه داشتد .
> به مناسبت روز تهران مراسمی با عنوان فراز و فرود نخستین موسسه آموزش عالی ایران : از دارالمعلمین مرکزی تا دانشگاه خوارزمی توسط گروه تاریخ دانشگاه خوارزمی و با همکاری انجمن ایرانی تاریخ برگزار شد .
این مراسم با حضور احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران ، دکتر حسین محمدی مدیر گروه تاریخ ، دکتر مهری اکبر گروه جغرافیا و دکتر همایون واقع در سالن ابوریحان در دانشگاه خوارزمی برگزار شد .
در این مراسم دکتر احمد مسجد جامعی ضمن تبریک روز تهران ، گفت : روز تهران روز شهرداری نیست ، روز شهروندان است؛ به همین دلیل خیلی از دستگاه های اجرایی به این رویداد پیوستند و توجه داشته اند .
تهران علم و معلم ، وجهی است که کمتر به آن توجه شده است و پایتخت ایران ، زمینه بالندگی علم و معلم را فراهم کرده است .
مسجد جامعی با اشاره به اینکه بهترین و بیشترین معلم ها در تهران بودند و سپس گسترش یافتند ، افزود : همزمان با شکل گیری تهران اولین مدرسه برای خانم ها ساخته شد .
طلب علم باعث شکل گیری تربیت معلم شد و جامعه نیاز عمومی شدن علم را دید .
از زمان عمومی شدن علم ، نیاز به مدرسه و معلم به وجود آمد و در نهایت باعث شکل گیری این دانشگاه شد .
نیاز به علم منشاء شکل گیری مدارس جدید شد و چون مدارس جدید به وجود آمد نیاز به معلم نیز به وجود آمد .
وی در ادامه تصریح کرد : انبیاء نیز معلم بوده اند و باید جایگاه معلم حفظ شود و باید در روز تهران به معلم ها توجه داشت .
معلم ها به دانشگاه ها رونق دادند و کسی که نقشه تهران را کشید ، معلم بوده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
روزنامه نوآوران
1398/07/14
> پرداخت وام قرض الحسنه به دانشجویان برای سفر به عتبات.
> در بانک قرض الحسنه مهر ایران صورت گرفت : پرداخت وام قرض الحسنه به دانشجویان برای سفر به عتبات بانک قرض الحسنه مهر ایران در همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی به هر یک از دانشجویان متقاضی سفر به عتبات عالیات بر اساس معرفی دانشگاه ، تسهیلات قرض الحسنه ده میلیون ریالی پرداخت می کند .
نوآوران آنلاین به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران ، این تسهیلات با هدف تأمین و رفع احتیاجات ضروری سفر دانشجویان به عتبات عالیات در اربعین حسینی (ع) ، توسط بانک قرض الحسنه مهرایران به معرفی شدگان از سوی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت می شود .
مبلغ تسهیلات قابل پرداخت به هریک از دانشجویان معرفی شده 10 میلیون ریال و برای اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد حداکثر 30 میلیون ریال می باشد .
تسهیلات ارائه شده بر مبنای عقد قرض الحسنه و با کارمزد 3 درصد است و مدت بازپرداخت تسهیلات اعطایی حداکثر 20 ماه می باشد .
بر اساس مفاد این قرار داد دانشجویان متقاضی می توانند با اخذ معرفی نامه از سامانه ساجد دانشگاه آزاد اسلامی به شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1398/07/14
> گروه جامعه : عضو پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه 48 درصد کنکوری ها امسال انتخاب رشته نکردند ، گفت : تا زمانی که تقاضا برای آموزش عالی زیاد است حذف کنکور امکانپذیر نیست و شاید نگاه درستی هم نباشد .
> دکتر محمد خادمی ، عضو پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری در نشست تخصصی کنکور؛ چالش ها و راهبردها که عصر امروز در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد ، با بیان اینکه نظام سنجش و پذیرش در کنکور نداریم و کلمه نظام شایسته به کار بردن در این زمینه نیست ، گفت : واقعیت این است که جدایی سنجش از پذیرش به معنای نداشتن نظام است .
وی در ادامه با انتقاد از عدم به کارگیری گزینش در نظام سنجش و پذیرش با طرح چند سوال اظهار کرد : گزینش در کدام قسمت نظام سنجش و پذیرش است که عنوان نظام سنجش ، گزینش و پذیرش را بر آن بگذاریم؟ نقش آموزش و پرورش کجاست؟ سیستمی که 12 سال یک دانش آموز را در خود جای می دهد در کدام قسمت نظام سنجش و پذیرش جای دارد؟ خادمی همچنین با بیان اینکه در پذیرش و گزینش با بازار تقاضای اجتماعی برای آموزش عالی و بازار عرضه مواجه هستیم افزود : تا زمانی که تقاضا برای آموزش عالی زیاد است حذف کنکور امکانپذیر نیست و شاید نگاه درستی هم نباشد .
وی در ادامه خاطرنشان کرد : وقتی توازنی بین عرضه و تقاضا برای آموزش عالی نباشد کنکور بهترین راهکار است .
تغییر باید در بازار تقاضا صورت بگیرد؛ به عنوان مثال ، در آلمان 49 درصد دانش آموختگان مدارس به سمت دانشگاه می روند و 51 درصد دانشگاه را انتخاب نمی کنند .
عضو پژوهشکده فناوری ریاست جمهوری گفت : در نظام آموزش عالی ایران 95 درصد دانش آموزان به سمت کنکور می آیند و تغییرات باید در این ناحیه اعمال شود .
وی با بیان اینکه در کنکور امسال 48 درصد کنکوری ها انتخاب رشته نکردند ادامه داد : تمام داوطلبان به دنبال اشتغال هستند اما چرا همین داوطلبان پشت رشته های پزشکی مانده اند؟ چون در پزشکی شغل تامین است .
خادمی بر شفافیت نظام اطلاعاتی کنکور تاکید کرد و گفت : سازمان سنجش آموزش کشور باید اطلاعاتی در مورد انتخاب رشته در اختیار داوطلبان قرار دهد .
به عنوان مثال ، آیا داوطلبی با معدل 9 می تواند صاحب رتبه 100 شود؟ همین مسئله را یک کارشناس موسسه کنکوری در صدا و سیما به داوطلبان اعلام و تاکید کرد که آنها با معدل 9 می توانند رتبه 100 کنکور را به دست بیاورند که این مسئله ناشی از عدم آگاهی خانواده ها و داوطلبان و نبود شفایت در خصوص انتخاب رشته و نحوه ورود به دانشگاه است .
عضو پژوهشکده فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد : بدون آزمون شدن 85 درصد پذیرش ها در رشته ها افتخار نیست چرا که حتی یک رشته پزشکی هم در این پذیرش ها حضور نداشت .
به گفته خادمی ، 650 هزار نفر پشت کنکور تجربی هستند اما حتی یک رشته از تجربی در پذیرش بدون آزمون نیست؛ این وضعیت حتی در علوم ریاضی هم بدتر است .
بنابراین وقتی نظام حقوق و دستمزد مشخص نیست داوطلبان کنکور به این سمت حرکت می کنند .
وی با ذکر مثالی دیگر اظهار داشت : داوطلبی سال 86 با رتبه سه هزار فیزیک دانشگاه شیراز قبول نمی شد اما در سال 96 با رتبه 68 هزار فیزیک قبول می شود؛ چون اقبال به این رشته ها کاهش یافته است .
خادمی خاطرنشان کرد : در آزمون های ایران ، هنجار به جای ملاک اهمیت دارد و با مقایسه تراز داوطلبان کنکورهای 85 و 96 به این نتیجه می رسیم که افراد در کنکور 96 حتی با نمره منفی هم پذیرفته شده اند .
عضو پژوهشکده فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه کنکور عدالت نیست ، تاکید کرد : وقتی فرد 12 سال درس می خواند اما سرنوشتش در چهار ساعت رقم می خورد چه عدالتی در کنکور وجود دارد؟ آزمونی که بازشناسی کند عدالت نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1398/07/14

وی آزمون را یک ابزار دانست و گفت : مسئله ای به نام سوابق تحصیلی و پذیرش بر اساس معدل را عَلَم کرده ایم که معیار قبولی را تنها معدل می داند و ضرایب دروس در زیر گروه ها مهم نیست ، در حالی که دانش آموزی با نمره 19 در ریاضی معدل 12 دارد .
خادمی این نکته را هم یادآور شد که برخی مولفه ها مانند اشتغال تاثیر مستقیمی روی پذیرش و گزینش متقاضیان ورود به دانشگاه دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/07/14
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : ساماندهی سهمیه ها در کنار کنکور در مرحله مطالعه و بررسی قرار دارد ، هر کاری در رابطه با این دو به موازات هم صورت گرفته و برای سال 99 اجرایی نخواهد شد .
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : ساماندهی سهمیه ها در کنار کنکور در مرحله مطالعه و بررسی قرار دارد ، هر کاری در رابطه با این دو به موازات هم صورت گرفته و برای سال 99 اجرایی نخواهد شد .
حجت الاسلام سید سعید عاملی در گفتگو با مهر با اشاره به ساماندهی کنکور و سهمیه های آن گفت : ساماندهی سهمیه های کنکور در کنار کنکور در مرحله مطالعه و بررسی است .
وی ادامه داد : در خصوص بحث کنکور سال ها است که یک موضوع مرتب تکرار می شود و آن هم این است که مثلا عنوان می شود در سال فلان ، نظام کنکور کشور تغییر می کند .
این موضوع باعث شده فشار سنگینی روی دانش آموز باشد چراکه آینده علمی وی تعیین می شود و تنها یکبار در سال اتفاق می افتد .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود : همه دنبال راه حلی هستند که به صورت عملی مدلی ترسیم شود .
درهمین خصوص با مجلس شورای اسلامی ، رئیس مجلس و روسای کمیسیون های مربوطه ، وزارت علوم رایزنی هایی کرده و امیدوارم به یک مدل منطقی رسیده و اجرایی سازی شود .
حجت الاسلام عاملی افزود : در حال حاضر چیزی که درباره آن بحث می کنیم این است که ظرف 6 ماه آینده این مدل منطقی را جمع بندی کنیم .
قرار هم نیست از صفر شروع کنیم چون سابقه مطالعاتی آن وجود دارد .
وی افزود : با سازمان سنجش آموزش کشور و ذی نفعان دیگر مانند آموزش و پرورش ، وزارت علوم ، وزارت بهداشت در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم به یک جمع بندی برسیم ، حرف قطعی نمیتوانیم بزنیم اما به طورحتم کاری که درباره کنکور و سهمیه ها صورت می گیرد به موازات هم بوده و هیچکدام آنها سال 99 اجرایی نخواهدشد .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود : درحال حاضر دانش آموزان خود را با این مدل تطبیق داده اند و اگر بنا باشد مدل تغییر کند دچار سردرگمی و نگرانی می شوند .
وی تأکید کرد : بنابراین بحث و بررسی ما روی کنکور 99 نبوده و بعد از آن میتوانیم به یک جمع بندی برسیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
جمهوری اسلامی
1398/07/15
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه باید ظرف شش ماه آینده به مدل جایگزین کنکور برسیم ، گفت : در این زمینه علاوه بر استفاده از مطالعات گذشته نظرات تمامی ذینفعان را دریافت خواهیم کرد.
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه باید ظرف شش ماه آینده به مدل جایگزین کنکور برسیم ، گفت : در این زمینه علاوه بر استفاده از مطالعات گذشته نظرات تمامی ذینفعان را دریافت خواهیم کرد .
دکتر سعیدرضا عاملی در دومین نشست تخصصی کنکور ، چالش ها و راهبردها ، نحوه ارزیابی راه های ورود به دانشگاه ها را یکی از مسائل اصلی جامعه عنوان کرد و گفت : تاکنون چندین بار مجلس شورای اسلامی ، وزارت علوم و نهادهای تصمیم گیر تلاش نمودند تا موضوع کنکور را حل کنند و یا اینکه برای این موضوع جایگزینی را قرار بدهند حتی برای این موضوع مهلت زمانی تعیین شد اما این اتفاق تاکنون نیفتاده است .
در واقع وقتی تلاشی صورت می گیرد اما اقدام واقعی صورت نمی گیرد این سوال ایجاد می شود که چه اتفاقی افتاده است و ممکن است گمانه زنی هایی را ایجاد کند که این گمانه زنی ها بنیان نداشته باشد .
وی تصریح کرد : صحبت هایی بین شورای عالی انقلاب فرهنگی ، مجلس و حتی روسای کمیسیون های مربوطه ، نهادهای ذیربط در خصوص بحث کنکور صورت گرفته است تا بتوانیم بر این اساس تقسیم کار انجام بدهیم اما باید عنوان کرد که شان شورا قانونگذاری نیست بلکه این مرکز یک مرکز سیاستگذار محسوب می شود و می توانیم طی هماهنگی با مجلس شورای اسلامی در ذیل راهبردها ، قوانین و مقررات برای تعیین تکلیف این موضوع تلاش هایی را انجام بدهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/07/14
> ایسنا : دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه باید ظرف شش ماه آینده به مدل جایگزین کنکور برسیم ، گفت : در این زمینه علاوه بر استفاده از مطالعات گذشته نظرات تمامی ذینفعان را دریافت خواهیم کرد .
> مدل جایگزین کنکور تا 6 ماه آینده مشخص می شود ایسنا : دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه باید ظرف شش ماه آینده به مدل جایگزین کنکور برسیم ، گفت : در این زمینه علاوه بر استفاده از مطالعات گذشته نظرات تمامی ذینفعان را دریافت خواهیم کرد .
دکتر سعیدرضا عاملی در دومین نشست تخصصی کنکور ، چالش ها و راهبردها که امروز با حضور روسای دانشگاه های برتر در ساختمان مرکزی این شورا در حال برگزاری است ، نحوه ارزیابی راه های ورود به دانشگاه ها را یکی از مسائل اصلی جامعه عنوان کرد و گفت : تاکنون چندین بار مجلس شورای اسلامی ، وزارت علوم و نهادهای تصمیم گیر تلاش نمودند تا موضوع کنکور را حل کنند و یا اینکه برای این موضوع جایگزینی را قرار بدهند حتی برای این موضوع مهلت زمانی تعیین شد اما این اتفاق تاکنون نیفتاده است .
در واقع وقتی تلاشی صورت می گیرد اما اقدام واقعی صورت نمی گیرد این سوال ایجاد می شود که چه اتفاقی افتاده است و ممکن است گمانه زنی هایی را ایجاد کند که این گمانه زنی ها بنیان نداشته باشد .
وی در ادامه تصریح کرد : صحبت هایی بین شورای عالی انقلاب فرهنگی ، مجلس و حتی روسای کمیسیون های مربوطه ، نهادهای ذیربط در خصوص بحث کنکور صورت گرفته است تا بتوانیم بر این اساس تقسیم کار انجام بدهیم اما باید عنوان کرد که شأن شورا قانونگذاری نیست بلکه این مرکز یک مرکز سیاستگذار محسوب می شود و می توانیم طی هماهنگی با مجلس شورای اسلامی در ذیل راهبردها ، قوانین و مقررات برای تعیین تکلیف این موضوع تلاش هایی را انجام بدهیم .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد : سیستم فعلی پذیرش در دانشگاه ها از طریق کنکور مطمئنا مزایایی دارد که یکی از این مزایا اعتمادی است که به سنجش وجود دارد .
در واقع امنیت سنجش امر بسیار مهمی است .
چرا که تلاش های زیادی در بحث طراحی سوال ، حفاظت از سوال ، ایجاد امنیت محیط آزمون ، هوشمند سازی پاسخ های کنکور و .
انجام شده است که این موضوعات سلامت و امنیت کنکور را به عنوان یک سرمایه بزرگ به وجود آورده است .
بنابراین هر مدلی که به عنوان جایگزین کنکور پیشنهاد شود باید این امنیت را هم داشته باشد و ما نباید مزایای کنکور را از دست بدهیم .
دکتر عاملی در خصوص معایب کنکور نیز گفت : یکی از معایب برگزاری کنکور اضطرابی است که بین دانش آموزان ایجاد می کند و اگرچه بر اساس اعلام سنجش 15 درصد ورودی به دانشگاه ها از طریق برگزاری کنکور صورت می گیرد اما حتی همین آمار 15 ، 20 یا حتی 30 درصدی هم می تواند در فضای مجازی اضطراب 100 درصدی را ایجاد کند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از نارضایتی دانشگاه ها از برگزاری کنکور خبر داد و گفت : دانشگاه ها نیز کمابیش از این وضعیت راضی نیستند .
چرا که معتقدند دانشگاهی که در تراز دانشگاه درجه یک کار می کند باید بتواند این را تشخیص دهد که چه دانشجویی را می تواند جذب کند .
در واقع باید عرصه ای برای استقلال دانشگاه ها ایجاد کنیم .
وی همچنین خاطرنشان کرد : بحث برگزاری یک مرحله ای کنکور نیز از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد .
چرا که گاه این اعتقاد به وجود می آید که اگر کنکور در چند مرحله برگزار شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد .
دکتر عاملی با تاکید بر اینکه ظرف شش ماه آینده باید مدل جایگزین کنکور مشخص شود گفت : مطمئنا در این زمینه به مطالعات قبلی در حوزه کنکور احترام گذاشته می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/07/14

ضمن اینکه همکاران ستاد نقشه در شورای عالی انقلاب فرهنگی تلاش می کنند نظرات تمامی حوزه ها و ذینفعان این حوزه را دریافت کنند و حتی در این زمینه با موسسات برگزاری کنکور نیز مشورت خواهیم کرد .
چرا که معتقد هستیم این بخش خصوصی می تواند به تقویت دانش آموزان کمک کند .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : استقلال بخش خصوصی سرمایه شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/07/14
> امروزه درحال گذر از جامعه صنعتی و ورود به جامعه اطلاعاتی هستیم .
بشر امروز ، هزاره سوم را درحالی آغاز کرد که پیشرفتهای اعجاب آور علمی و فنی وی را احاطه کرده است .
فناوری اطلاعات بنیانهای جامعه صنعتی را سست کرده تا ستونهای جامعه اطلاعاتی را برپا کند .
> شرایط پذیرش دوره MBA و DBA در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران امروزه درحال گذر از جامعه صنعتی و ورود به جامعه اطلاعاتی هستیم .
بشر امروز ، هزاره سوم را درحالی آغاز کرد که پیشرفتهای اعجاب آور علمی و فنی وی را احاطه کرده است .
فناوری اطلاعات بنیانهای جامعه صنعتی را سست کرده تا ستونهای جامعه اطلاعاتی را برپا کند .
همانگونه که گذر از عصر کشاورزی و ورود به عصر صنعت ، چالشها و مشکلاتی را برای بشر به وجود آورد گام نهادن به عصر اطلاعات نیز برای بشر چالش زا خواهد بود اما این بار بشر می بایست با چالشهای عمیق تر و قدرتمندتر دست و پنجه نرم کند .
عصر اطلاعات نیازمند سرعت ، انعطاف پذیری ، نوآوری و است و سازمانهای این دوره نیز باید بدین موضوع توجه کنند .
ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻬﺎ ، ﻣﺮﺯﻫﺎﻱ ﺳﻨﺘﻲ ﻋﺼﺮ ﺟﺪﻳﺪ ﺑﺎ ﺳﺎﺯﻣﺎﻧﻬﺎﻱ ﭘﻴﭽﻴﺪﻩ ، ﭘﻮﻳﺎ ﻭ ﻣﺘﺤﻮﻝ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ .
ﺳﺎزﻣﺎن ﻫﺎی اﻣﺮوزی و مدیران آنها در ﻣﺤﻴﻂ ﻫﺎی ﺑﺴﻴﺎر ﻣﺘﻐﻴﺮ و ﭘﻴﭽﻴﺪه داﺧﻠﻲ و ﺑﻴﻦ اﻟﻤﻠﻠﻲ ﺑﺎ ﭼﺎﻟﺶ ﻫﺎی ﻋﺪﻳﺪه ای از ﺟﻤﻠﻪ ﻓﺸﺎر ﺑﺮای ﺷﻔﺎﻓﻴﺖ و ﭘﺎﺳﺨﮕﻮﻳﻲ ﺑﻴﺸﺘﺮ ، ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻣﺎﻟﻲ ﻣﺤﺪود و در ﺣﺎل اﺗﻤﺎم ، اﻓﺰاﻳﺶ وﻇﺎﻳﻒ و ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎ ، ﺗﻐﻴﻴﺮات ﭘﺮ ﺳﺮﻋﺖ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژی و ﻫﺠﻮم راه ﺣﻞ ﻫﺎی ﻣﺪﻳﺮﻳﺘﻲ ﻣﺘﻔﺎوت ﺑﺮای ﺑﻬﺒﻮد وﺿﻌﻴﺖ ﺳﺎزﻣﺎن ﻫﺎ ﻣﻮاﺟﻪ اﻧﺪ .
تنها عامل موفقیت سازمان در عصر اطلاعات کارکنان و مدیران آن هستند .
از طرف دیگر چشم انداز سازمان از طریق تصویر پردازی از آینده مطلوب درصدد است که کارکنان و مدیران سازمان را در جهت تحقق آن بسیج نماید .
بنابراین مدیران این دوره نیازمند هوشمندی ، تخصص و دید وسیعتری برای مقابله با چالشهای فراروی خود خواهند بود .
دوره های MBA و DBA در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برای پاسخ به این نیاز ایجاد شده اند .
این دوره ها باعث ارتقاء و افزایش دانش مدیران می گردد و همچنین برای ایجاد و توسعه مهارت های لازم جهت فعالیت در دنیای رقابتی کسب و کار نیز بسیار ضروری است .
اگرچه دلایل تعدادی از متقاضیان شرکت در دوره های MBA و DBA مادی و ناظر بر افزایش درآمد خود است ، اما دلایل با اهمیت دیگری نیز در این خصوص وجود دارد که از آن جمله می توان به بسط فرصت های شغلی ، پیشبرد حرفه فعلی و گسترده نمودن شبکه های ارتباطی شخصی اشاره نمود .
بر این اساس ، مرکز آموزش های کاربردی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران تلاش دارد با استفاده از اساتید مجرب و متخصص نسبت به گسترش فعالیت های بین رشته ای اقدام نموده و از طریق کمک به توسعه دانش و مهارت های مدیریتی در بین فعالین حوزه کسب و کار ، پیوند مناسبی بین دانش فنی و مهارت کسب و کار در کشور برقرار نماید .
شایان ذکر است در پایان دوره از دانشکده مدیریت دانشگاه تهران ، گواهینامه معتبر با قابلیت ترجمه رسمی و با تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری اعطاء خواهد شد .
علاقه مندان می توانند جهت تعیین وقت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر به سایت fmut .
ir مراجعه نموده و یا با تلفن های 88339657 الی 59 تماس حاصل فرمایند .
ثبت نام در دوره های یکساله مدیریت کسب و کار دانشگاه تهران ( MBAو DBA) این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : بسیج جامعه دانشگاه تهران درآمد فناوری اطلاعات.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
1398/07/14 - 1398/07/15
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزارت علوم
اعتماد
1398/07/15
> نشست معرفی و نقد کتاب «استادان و نااستادان؛ اخلاق در دانشگاه» نوشته استیون ام چان امروز دوشنبه 15 مهر در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار می شود.
> نشست معرفی و نقد کتاب «استادان و نااستادان؛ اخلاق در دانشگاه» نوشته استیون ام چان امروز دوشنبه 15 مهر در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار می شود .
کتاب «استادان و نااستادان؛ اخلاق در دانشگاه» تالیف استیون ام چان و ترجمه سعید غیاثی ندوشن عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی است .
نشست معرفی و نقد این اثر با حضور محمدرضا کلاهی عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و امیرحسین خداپرست عضو هیات علمی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و مترجم کتاب همراه است .
این برنامه از ساعت 16 در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/07/14 - 1398/07/15
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
خراسان
1398/07/15
> اعطای وام بدون بهره به دانشجویان محروم توسط بنیاد مستضعفان معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان از اعطای وام بدون بهره به دانشجویان محروم توسط بنیاد مستضعفان خبر داد.
> اعطای وام بدون بهره به دانشجویان محروم توسط بنیاد مستضعفان معاون برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان از اعطای وام بدون بهره به دانشجویان محروم توسط بنیاد مستضعفان خبر داد .
به گزارش مهر ، خسرو مختاری با اشاره به حمایت های بنیاد مستضعفان از تحصیل دانشجویان مناطق محروم کشور ، افزود : از ابتدای امسال تاکنون دو هزار فقره وام بدون بهره به دانشجویان محروم اعطا شده است و تا پایان سال تعداد وام های پرداختی به هفت هزار فقره می رسد .
وی ادامه داد : در قالب این طرح ، بنیاد مستضعفان در هر ترم به دانشجویان مجرد مبلغ 600 هزار تومان و به دانشجویان متاهل مبلغ 800 هزار تومان وام پرداخت می کند .
معاون امور برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان درباره نحوه و شرایط دریافت این وام برای دانشجویان خاطرنشان کرد : دانشجویان مستعد مناطق محروم با معرفی صندوق رفاه وزارت علوم و وزارت بهداشت می توانند از این تسهیلات بدون بهره استفاده کنند .
مختاری خاطرنشان کرد : براساس تدابیر اتخاذ شده برای رفاه حال دانشجویان ، بازپرداخت تسهیلات ارائه شده ، پس از اتمام تحصیل آغاز می شود و وام گیرندگان می توانند شش ماه پس از دانش آموختگی با اقساط 20 تا 30 ماهه به بازپرداخت تسهیلات خود بپردازند .
راه اندازی پروازهای اربعینی از ایلام و کرمانشاه به نجف با نرخ 750 هزار تومان معاون بازرگانی و عملیات شعب شرکت هواپیمایی هما با بیان این که به دستور وزیر راه پرواز ایلام نجف و کرمانشاه نجف را برای ایام اربعین راه اندزای کردیم ، گفت : فروش بلیت این پروازها کمتر از نرخ مصوب و 750 هزار تومان است .
به گزارش فارس ، جمشیدی با بیان این که ایران ایر بدهی خود را به فرودگاه نجف پرداخته و مجوز پرواز گرفته است ، افزود : 32 لگ پروازی در مسیر ایلام نجف ایلام با 1020 صندلی و 94 لگ پروازی شامل 5640 صندلی در مسیر کرمانشاه نجف کرمانشاه انجام می شود .
وی با بیان این که زیرساخت ها در فرودگاه های ایلام و کرمانشاه فراهم شده است ، افزود : از شنبه شب گذشته پروازهای فرودگاه های ایلام و کرمانشاه به نجف باز شد .
معاون هما با اشاره به این که تردد یک سر خالی در دوره 10 روزه پیک ایام سفر داریم ، گفت : طبق مصوبه همه پروازها از شهرستان ها و تهران به نجف یکسره یک میلیون و 100 هزار تومان و دو سره دو میلیون و 200 هزار تومان است .
در مسیر کرمانشاه و ایلام به نجف قیمت هر لگ پروازی 750 هزار تومان در هر صندلی و در رفت و برگشت یک میلیون و 500 هزار تومان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/07/14 - 1398/07/15
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/07/14
> هفته پیوند اولیا و مربیان برگزار می شود هفته پیوند اولیا و مربیان از 24 تا30 مهرماه برگزار می شود .
> هفته پیوند اولیا و مربیان برگزار می شود هفته پیوند اولیا و مربیان از 24 تا30 مهرماه برگزار می شود .
به گزارش مهر ، دفتر انجمن مرکزی اولیا و مربیان روز شمار هفته پیوند اولیا و مربیان سال تحصیلی99 1398را با شعار «مشارکت در مدرسه حق والدین است» ، اعلام کرد .
گفتنی است هفته پیوند اولیا و مربیان از 24 تا 30 تا مهرماه به صورت هماهنگ در مدارس سراسر کشور برگزار می شود .
در ادامه به عناوین روزهای هفته پیوند اولیا و مربیان اشاره خواهد شد : چهارشنبه 24 مهر 98 : انجمن اولیا و مربیان؛ کارکردها و نقش ها پنج شنبه 25 مهر 98 : انجمن اولیا و مربیان؛ مدرسه بدون دیوار جمعه 26 مهر 98 : انجمن اولیا و مربیان؛ تبلور آموزه های دینی شنبه 27 مهر 98 : انجمن اولیا و مربیان؛ موانع و آسیب ها یک شنبه 28 مهر 98 : انجمن اولیا و مربیان؛ تقویت مدرسه محوری دوشنبه 29 مهر 98 : انجمن اولیا و مربیان؛ اقتصاد مدرسه و توسعه منابع سه شنبه30 مهر 98 : انجمن اولیا و مربیان؛گفتمان سازی سند تحول بنیادین .
آغاز ثبت نام وام شهریه؛ سامانه ثبت نام وام های دانشجویی وزارت علوم ازامروز فعال می شود سامانه ثبت نام انواع وام های دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از امروز 15 مهر فعال می شود و دانشجویان می توانند برای درخواست وام اقدام کنند .
به گزارش مهر ، سامانه ثبت نام انواع وام های دانشجویی از امروز15 مهر فعال و تا پایان نیم سال اول تحصیلی جدید ادامه دارد و دانشجویان می توانند برای درخواست وام ثبت نام کنند .
براساس زمانبندی تسهیلات نیمسال اول 99 98 صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، ثبت نام وام های شهریه دانشگاه های آزاد اسلامی ، علمی کاربردی و غیرانتفاعی ، وام تحصیلی ویژه دکتری ، تحصیلی ویژه دکتری صندوق ، از امروز دوشنبه 15 مهر آغاز خواهدشد .
همچنین ثبت نام وام های تحصیلی ، ضروری ، مسکن ، ودیعه مسکن ، زیارت ازدواج ، شهریه (دانشگاه های دولتی و پیام نور) از 20 مهر 98 آغاز می شود .
مدیرکل امور آزمایشگاه ها : وجود 300 آزمایشگاه تخصصی در دانشگاه امیرکبیر نیکبخت گفت : دارای 300 آزمایشگاه در سه شاخه آموزشی پژوهشی و آزمایشگاه های خدماتی پژوهشی دسته بندی است .
علیرضا نیکبخت مدیرکل امور آزمایشگاه ها در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت : دانشگاه صنعتی امیرکبیر نزدیک به صد سال قدمت و سابقه در آموزش عالی کشور دارد و هم اکنون دارای 300 آزمایشگاه درسه شاخه آموزشی پژوهشی و آزمایشگاه های خدماتی پژوهشی دسته بندی است .
او ادامه داد : ما تا به الان یک شبکه آزمایشگاهی داریم و هدف ما در این شبکه آزمایشگاهی این است که با استفاده بهینه از تجهیزات و منابع دانشگاه بتوانیم خدمات پیشرفته آزمایشگاهی را در اختیار کاربران از جمله اساتید ، دانشجویان و صنعتیان بگذاریم .
نیکبخت افزود : یکی از برنامه های آتی دانشگاه امیرکبیر در زمینه آزمایشگاه ها طرحی در قالب راه اندازی یک مجتمع خدماتی فناوری است که برای این طرح ، آماده سازی های لازم انجام شده است و در حال اخذ مصوبات آن هستیم .
مدیرکل امور آزمایشگاه ها با بیان اینکه تمام کار های فناورانه را در قالب شبکه آزمایشگاهی انجام می دهیم گفت : هدف آتی این است که بتوانیم یک مجتمع در قالب یک فضای فیزیکی مجزا داشته باشیم تا علاوه بر اینکه کار ها باسهولت بیشتر و کیفیت بالاتری انجام شود بلکه بتوانیم زنجیره تولید ثروت از علم را داشته باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/07/14 - 1398/07/15
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/07/15
> معاون امور برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان از اعطای 2هزار فقره تسهیلات بدون بهره به دانشجویان محروم کشور از ابتدای امسال خبر داد و گفت : دانشجویان واجد شرایط می توانند با معرفی صندوق رفاه وزارت علوم و وزارت بهداشت از این تسهیلات برخوردار شوند .
به گزارش «ایسنا» خسرو مختاری با اشاره به حمایت های بنیاد مستضعفان از تحصیل دانشجویان مناطق محروم کشور اظهار کرد : از ابتدای سال 1398 تاکنون 2هزار فقره تسهیلات بدون بهره به دانشجویان محروم اعطا شده است و تا پایان سال جاری تعداد وام های پرداختی به 7هزار فقره می رسد .
وی افزود : در قالب این طرح ، بنیاد مستضعفان در هر ترم به دانشجویان مجرد مبلغ 600 هزار تومان و به دانشجویان متاهل مبلغ 800 هزار تومان وام پرداخت می کند .
معاون امور برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان درخصوص نحوه و شرایط دریافت این وام برای دانشجویان خاطرنشان کرد : دانشجویان مستعد مناطق محروم با معرفی صندوق رفاه وزارت علوم و وزارت بهداشت می توانند از این تسهیلات بدون بهره استفاده کنند .
> اعطای تسهیلات بدون بهره به دانشجویان مناطق محروم معاون امور برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان از اعطای 2هزار فقره تسهیلات بدون بهره به دانشجویان محروم کشور از ابتدای امسال خبر داد و گفت : دانشجویان واجد شرایط می توانند با معرفی صندوق رفاه وزارت علوم و وزارت بهداشت از این تسهیلات برخوردار شوند .
به گزارش «ایسنا» خسرو مختاری با اشاره به حمایت های بنیاد مستضعفان از تحصیل دانشجویان مناطق محروم کشور اظهار کرد : از ابتدای سال 1398 تاکنون 2هزار فقره تسهیلات بدون بهره به دانشجویان محروم اعطا شده است و تا پایان سال جاری تعداد وام های پرداختی به 7هزار فقره می رسد .
وی افزود : در قالب این طرح ، بنیاد مستضعفان در هر ترم به دانشجویان مجرد مبلغ 600 هزار تومان و به دانشجویان متاهل مبلغ 800 هزار تومان وام پرداخت می کند .
معاون امور برنامه ریزی و توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان درخصوص نحوه و شرایط دریافت این وام برای دانشجویان خاطرنشان کرد : دانشجویان مستعد مناطق محروم با معرفی صندوق رفاه وزارت علوم و وزارت بهداشت می توانند از این تسهیلات بدون بهره استفاده کنند .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : وزارت بهداشت وزارت علوم تسهیلات دانشجویان محروم.
1
فهرست