وزارت علوم -
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت 12:41

1
1
فهرست اخبار
1398/07/15 - 1398/07/16
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10529281 روزنامه مردم سالاری
10528475 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
10529224 عصر رسانه
روساي موسسه يا سازمان وابسته
10529379 خراسان
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/15 - 1398/07/16
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جوان
1398/07/16
> سرویس دانشگاه جوان آنلاین : دانشجویان دانشگاه صدرا در نامه ای به منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری نسبت به وضعیت این دانشگاه انتقاد کردند .
> سرویس دانشگاه جوان آنلاین : دانشجویان دانشگاه صدرا در نامه ای به منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری نسبت به وضعیت این دانشگاه انتقاد کردند .
از سال جدید قرار بود این دانشگاه از مکان سابقش به مکانی مجهز تر منتقل شود .
حدود 2000 دانشجو در مقاطع کاردانی ، کارشناسی پیوسته ، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد این دانشگاه به مکان مجهزی که نرفتند هیچ ، به مشکلاتشان هم اضافه شد .
سیاست «شهریه را اول ترم پرداخت کن و به چیزی کار نداشته باش ! » سیاست بنگاه داری با بودجه ای است که دانشجویان تأکید دارند به ازای خدمات علمی و آموزشی پرداخت شده ، اما با آن برج سازی و زمین داری می شود و آنچه مورد توجه قرار نمی گیرد ، آموزش و تحقیقات در دانشگاه است .
از سوی دیگر استفاده از «حربه تهدید ، رانت و بزرگ نمایی و ارتباطات جناحی با برخی مسئولان و اعضای هیئت امنا و هیئت مؤسس» هم به گفته معترضان بلای جان مطالبات دانشجویان شده است .
در مسئله پیگیری مطالبات دانشجویان از مسئولان مؤسسه ، اسم از فردی است که به گفته این دانشجویان معترض فقط نامش لرزه به جان دانشجویان می اندازد ! مدیران دانشگاه هم دانشجو را با ایشان طرف می کنند و تهدید به اخراج دانشجو ! بهره برداری از نام و جایگاه برخی مسئولان کشوری برای تهدید در مقابل پاسخ به مطالبات ساختمان کنونی مؤسسه صدرالمتالهین که از کمترین امکانات آموزشی ، کارگاهی و پژوهشی بی بهره است و توان برگزاری کلاس های تخصصی و فنی را ندارد ، تبدیل به ابزاری در دست برخی مدیران این دانشگاه شده است .
مشکلی که وزارت علوم به صورت جدی باید به آن بپردازد تا رفتار قلدرمآبانه با دانشجویان به پایان برسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/15 - 1398/07/16
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1398/07/16
> گروه جامعه : رییس سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات قانون سهمیه ایثارگران برای پذیرش در آزمون های سنجش را تشریح کرد و گفت : سازمان سنجش در تمامی آزمون های خود این قوانین را اجرا کرده و به همین جهت به دلیل تاثیر این سهمیه ها در پذیرش داوطلبان آزاد همواره شاهد اعتراضاتی از سوی این داوطلبان شده ایم .
> در پی مطرح شدن مباحث مرتبط با سهیمه ایثارگران در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و انتقاد جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مجلس به حذف سهمیه ایثارگران ، دکتر ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگویی ، با اشاره به مباحث مطرح شده در زمینه حذف سهمیه ایثارگران و اظهاراتی مبنی بر نداشتن مشکل در اجرای قانون ششم توسعه در سال گذشته ، گفت : بر اساس ماده 90 قانون پنج ساله ششم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی ایران که در تاریخ 14 اسفند 95 به تصویب مجلس رسیده است و علاوه بر ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه بعدی آن در ماده 47 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در آزمون کارشناسی سال 98 اجرا و گزینش داوطلبان بر اساس این قانون صورت گرفته است .
وی در ادامه تصریح کرد : طبق ماده 7 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران وزارتخانه های علوم ، بهداشت و کلیه دستگاه های دولتی و غیر دولتی و همچنین دستگاه های اجرایی مشمول ماده 2 این قانون موظفند در اعطای سهمیه های ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بورسیه های تحصیلی داخلی و خارج از کشور ، فرصت های مطالعاتی در دوره های دکتری تخصصی 20 درصد از سهمیه را به همسر و فرزندان شاهد ، جانبازان ، آزادگان ، همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد اختصاص دهند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : بر اساس تبصره قانون فوق کسب حداقل 70 درصدی حدنصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان برای کلیه رشته ها و مقاطع تحصیلی الزامی است و این میزان در خصوص رشته های پزشکی 80 درصد حدنصاب شرایط علمی است .
به گفته وی بر اساس ماده 47 قانون الحاق برخی مواد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که در 4 اسفند سال 93 به تصویب مجلس رسیده است .
در ماده قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و تبصره آن به این صورت اصلاح می شود که در ماده 70 این قانون 20 درصد سهمیه ورود به 25 درصد افزایش یافت .
همچنین حدنصاب آخرین فرد پذیرفته شده برای وزارتخانه های بهداشت و علوم 70 درصد تعیین می شود .
خدایی در ادامه خاطرنشان کرد : در ماده 90 قانون پنج ساله ششم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که در 14 اسفند 95 به تصویب مجلس رسید .
الحاقات در ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه بعدی آن در ماده 47 قانون الحاق برخی مواد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به این صورت می باشد که سهمیه ورود با پنج درصد از سهمیه اختصاصی برای جانبازان زیر 25 درصد همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد ، همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه به 30 درصد افزایش یافت .
به گفته وی ، در تبصره قانون فوق در صورتیکه سهمیه 25 درصد ایثارگران مشمول ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاح بعدی آن تکلیف نشود و پنج درصد سهمیه اختصاصی جانبازان زیر 25 درصد ، فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ، پاسخگوی متقاضیان واجد شرایط نباشد دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی 25 درصد ایثارگران را مازاد بر پنج درصد مذکور به جانبازان زیر 25 درصد ، همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد ، فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را داشته باشند اختصاص یابد .
دکتر خدایی خاطرنشان کرد : با توجه به قوانین شکست در هر کد رشته محل به این صورت انجام شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/15 - 1398/07/16
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1398/07/16

اول اینکه 25 درصد ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر ، آزادگان و همسر و فرزندان آنها ، جانبازان 25 درصد و بالاتر ، همسر و فرزندان آن ها اختصاص یابد .
به گفته وی ، بر اساس تبصره بند الف .
ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه در صورتیکه سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه فوق تکمیل نشود باقیمانده آن ابتدا به مشمولین فنی پنج درصدی ایثارگران که شرایط و حد نصاب لازم را داشته باشند تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می یابد .
دکتر خدایی تاکید کرد : بر اساس قوانین فوق سهمیه مورد نظر برای ایثارگران به صراحت از ظرفیت اختصاص داده شده و در هیچ یک از آن ها بیان نشده است .
این سهمیه مازاد بر سهمیه در نظر گرفته می شود بنابراین تمامی این مطالب در صفحه 5 دفترچه راهنمای ثبت نام و صفحه 2 دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 98 اطلاع رسانی شده است .
به گفته خدایی سهمیه ای برای فرزندان اعضای هیات علمی در هیچ کدام از آزمون ها وجود ندارد فرزندان اعضای هیات علمی دارای تسهیلات انتقال و تغییر رشته آن هم صرفا در آزمون سراسری هستند .
در صورتیکه خود در آزمون پذیرفته شوند شرایط و حدنصاب علمی لازم برای آن آزمون را کسب کنند می توانند نقل انتقال یابند که البته در بند 1 و 2 دستورالعمل اجرایی تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی بیان شده است .
این تسهیلات مشمول آزمون های کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی نمی شود .
وی تاکید کرد : اجرای این قوانین در تمامی آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور انجام شده است و هر ساله با توجه به تاثیر آن در میزان پذیرش داوطلبان آزاد در مقاطع مختلف مورد اعتراض قرار گرفته است .
به همین جهت از سوی دولت و مجلس در حوزه اصلاح قانون در سال گذشته به عمل آمد که این امر در صحن مجلس رای نیاورد .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان تاکید کرد : با توجه به موارد فوق ، پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد سال 98 کاملا منطبق بر قوانین و مقررات صورت گرفته است و پس از تصویب ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه طی نامه ای محرمانه تبعات ناشی از اجرای این قانون توسط وزیر به رئیس جمهور ، معاون اول رئیس جمهوری ، رئیس سازمان بازرسی کل کشور ، وزیر بهداشت ، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و سرپرست اداره کل رسیدگی به شکایات و درخواست های مردمی مرکز ارتباطات ریاست جمهوری اعلام شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/15 - 1398/07/16
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
جوان
1398/07/16
> خلاقیت جالبی که امسال دانشگاه فرهنگیان به خرج داده و برای دانشگاهیان جامانده از سفر زیارتی اربعین در سراسر کشور در روز اربعین برنامه های مفصلی برگزار خواهد کرد مثل تولید یک مستند درباره اعزام.
> سرویس دانشگاه جوان آنلاین : سرانجام تسهیلات لازم برای حضور دانشجویان در پیاده روی اربعین فراهم شد و دانشگاه های مرزی هم میزبان زائران دانشجو خواهند بود .
بسیج دانشجویی هم ورود لازم را برای حضور بهتر دانشجویان در این رخداد مهم داشته است .
اکنون حداقل 10 دانشگاه استان تهران ازجمله آزاد ، فرهنگیان ، دانشگاه هایی از رباط کریم ، پرند ، اسلامشهر و شهر قدس در ایام اربعین کاروان دانشجویی به کربلا اعزام می کنند .
مدت زمانی که برای این سفر معنوی در نظر گرفته شده از 16 مهر تا 25 مهر خواهد بود .
رویداد های مهم دانشگاهی در اربعینامسال شاهد چند رویداد مهم درخصوص اربعین بودیم که یکی از آن ها برگزاری همایش بین المللی اربعین بود .
دانشگاه علامه برای برگزاری این همایش نشست های مختلفی برگزار کرد و از کشور های مختلف در این نشست ها شرکت کردند .
برگزاری اختتامیه دومین سوگواره علمی ، فرهنگی و هنری درخصوص اربعین دیگر رویداد مهم دانشگاهی بود .
این سوگواره که به نوعی بازتاب فرهنگ عاشوراست ، اختتامیه آن 15 مهر ماه در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد .
امسال 633 اثر به این سوگواره ارسال شده بود که شامل پایان نامه ، دلنوشته ، خاطره ، شعر ، عکس ، فیلم کوتاه ، کلیپ و نماهنگ بود .
آثاری از این سوگواره هم انتخاب شد که در روز اختتامیه مورد تجلیل قرار گرفت .
آماده باش دانشگاه های مرزیدر همین رابطه معاون فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه حضور دانشجویان در چند سال اخیر در پیاده روی اربعین با رشد خوبی مواجه بوده ، گفت : دانشگاه ها نیز مساعدت خود را به کار گرفتند که در حوزه های فرهنگی ، دانشجویی و آموزشی امکان حضور دانشجویان را فراهم کنند .
ابلاغیه هایی هم به دانشگاه ها از سوی وزارت علوم انجام شده ، جلسات متعدد ستاد اربعین دانشگاهیان برگزار شده و دانشگاه های مرزی هم میزبان زائران دانشجویی اربعین خواهند بود .
غلامرضا غفاری همچنین از اعطای تسهیلات لازم دانشگاه ها به دانشجویان برای حضور در پیاده روی اربعین خبر داد و گفت : تسهیلات لازم از سوی دانشگاه ها با پرداخت وام انجام شد و حمایت های عمومی نیز خواهیم داشت .
بسیج دانشجویی نیز ورود لازم را برای حضور بهتر دانشجویان در این رخداد مهم داشته است .
با توجه به ضرورت و اهمیت شرکت حداکثری دانشجویان در پیاده روی اربعین امسال صدور مجوز خروج از کشور به صورت اینترنتی در سامانه سازمان وظیفه عمومی برای کلیه مشمولان غیرغایب در مدت زمان تعیین شده ویژه اربعین از تاریخ 7 مهر 98 لغایت10 آبان 98 بدون سپردن وثیقه و تأییدیه دانشگاه انجام می شود .
تاریخ بدون وثیقهتاریخ درخواست خروج از کشور دانشجو ملاک ورود و خروج دانشجو به کشور است؛ لذا دانشجویان در ثبت تاریخ ورود و خروج خود باید دقت کنند ، تاریخ خروج و ورود دانشجویان بین 7 مهر تا 10 آبان ویژه اربعین بدون وثیقه باشد .
درواقع دانشجویانی که قصد شرکت در پیاده روی اربعین را دارند و می خواهند گذرنامه بگیرند ، باید ابتدا در سامانه evazifeh .
police .
ir ثبت نام کنند که پس از آن ناجا با استعلام از دانشگاه محل تحصیل دانشجو کد سخا را برای دانشجو ارسال می کند .
ثبت نام در سایت سماحدانشجویان پس از دریافت کد سخا می توانند به دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و درخواست صدور گذرنامه را ثبت کنند که پس از آن ظرف دو یا سه روز گذرنامه صادر خواهد شد ، دانشجویان بعد از دریافت گذرنامه می توانند به سایت سماح مراجعه کرده و پس از ثبت نام مجوز خروج از کشور را دریافت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/15 - 1398/07/16
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
جوان
1398/07/16

گفتنی است ، مدت زمان صدور گذرنامه درصورت تأیید استعلام از سوی دانشگاه دو تا چهار روز خواهد بود .
22 هزار مجوز در سال 97حجت الاسلام مرتضی مطهری پور ، رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان درباره شرایط اعزام دانشجویان به پیاده روی اربعین 98 اظهار کرد : دانشجویان برای اعزام همانند سال گذشته نیازی به وثیقه ندارند .
دانشجویان برای شرکت در پیاده روی اربعین 98 فقط باید در سامانه سماح ثبت نام کنند و دارای گذرنامه نیز باشند تا بتوانند مشرف شوند و تفاوتی با سایر زائران ندارند .
وی در ادامه درباره آمار دانشجویان اعزامی به پیاده روی اربعین سال 97 گفت : سال گذشته 22 هزار مجوز خروج از کشور صادر کردیم ، ولی آمار خیلی بالاتر از این میزان بود .
وی در ادامه بیان کرد : به این جهت که برخی نیازی به مجوز نداشتند آمار اعزامی ها به اربعین مشخص نیست؛ به عنوان مثال دانشجویان دختر و افرادی که مشکل نظام وظیفه نداشتند .
دانشگاه فرهنگیان فعال تر و خلاق ترامسال ستاد اربعین در برخی دانشگاه ها فعال شده ، اما دانشگاه فرهنگیان فعال تر و خلاق تر از سایر دانشگاه ها بوده است .
ستاد اربعین این دانشگاه در سه سطح تشکیل شده است؛ سطح اول در سازمان مرکزی دانشگاه و به عنوان ستاد مرکزی تشکیل شده که ریاست آن را رئیس دانشگاه برعهده دارد و کار این ستاد سیاستگذاری و راهبری مجموعه است .
ستاد هایی هم در استان ها و با عنوان ستاد های استانی دانشگاه فرهنگیان شکل گرفته که ریاست آن را مدیران دانشگاه در استان برعهده دارند .
یکسری ستاد هم ستاد های دانشجویی است که موضوع اجرا ، اعزام ، خادمی و موکب داری را بر عهده دارند .
دانشجویانی که در اولویتنددر جلسه ستاد مرکزی اربعین دانشگاه فرهنگیان قرار شده حدوداً 2000 تسهیلات یک میلیونی به دانشجویان برای شرکت در پیاده روی اربعین داده شود ، همچنین برای ظرفیت حدود 1500 نفر هزینه رفت و برگشت به مرز و دانشگاه در نظرگرفته شد که این تسهیلات با اولویت دانشجویان کم بضاعت ، زائر اولی ها و سال آخری ها پرداخت خواهد شد .
به علاوه این تسهیلات حدود هزار نفر هم ظرفیت خادمی در نظر گرفته شده ، که این هزار نفر در موکب های دانشگاه و همچنین موکب هایی که مربوط به مؤسسات و مجموعه های فرهنگی هستند ، مستقر می شوند .
موکب بین المللی دانشگاهبه گفته صدیقی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ، این دانشگاه چهار موکب به صورت رسمی در کرمانشاه ، ایلام ، خوزستان و مرز میرجاوه سیستان و بلوچستان خواهد داشت که موکبی که در مرز قرار دارد به عنوان موکب بین المللی برای پذیرایی از شیعیان پاکستان درنظر گرفته شده است .
خلاقیت جالبی که امسال دانشگاه فرهنگیان به خرج داده ، این بود که برای دانشگاهیان جامانده از سفر زیارتی اربعین در سراسر کشور در روز اربعین برنامه های مفصلی برگزار خواهد کرد .
همچنین قرار شد با استفاده از ظرفیت دانشجویی به تولید یک مستند درباره اعزام دانشجویان به پیاده ر وی اربعین پرداخته شود .
همدلی از همزبونی بهترهتهیه کتاب «صد متن؛ صد عکس» هم از اقدامات دیگری است که قرار است دانشگاه فرهنگیان در ایام اربعین انجام دهد که در این راستا خاطرات و تصاویر دانشجویان اعزام شده جمع آوری شده و به یادگار خواهد ماند .
یکی از مصوبات ستاد اربعین دانشگاهیان فرهنگیان هم درباره موجه شدن غیبت دانشجویان در ایام اربعین بود که بر این اساس در این ایام غیبت کسانی که به پیاده روی اعزام می شوند موجه می شود همچنین در این ایام امتحانی هم برگزار نمی شود .
به طور کلی در دانشگاه های کشور همدلی بسیار خوبی در میان مسئولان دانشگاه برای حمایت از مجموعه راهپیمایی اربعین شکل گرفته و برنامه های انجام شده و برنامه های در شرف انجام گواه همین مدعاست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/15 - 1398/07/16
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
قائم مقام وزیر علوم
روزنامه مردم سالاری
1398/07/16
> شبکه سازی ، پایه بین المللی کردن آموزش عالی کشور قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی ، شبکه سازی را پایه بین المللی کردن آموزش عالی کشور دانست .
> شبکه سازی ، پایه بین المللی کردن آموزش عالی کشور قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی ، شبکه سازی را پایه بین المللی کردن آموزش عالی کشور دانست .
به گزارش ایلنا ، سالار آملی در دومین مجمع عمومی شبکه دانشگاه های مجازی کشورهای اسلامی که دیروز با حضور 16 دانشگاه عضو این شبکه در دانشگاه پیام نور آغاز به کار کرد ، با اشاره توانمندی های آموزش عالی کشورمان بخصوص در حوزه های بین المللی و بین المللی سازی آموزش عالی ، شبکه سازی را پایه بین المللی کردن آموزش عالی عنوان کرد .
وی همکاری با دانشگاه های مجازی جهان اسلام را اولویت اول این شبکه دانست و بر آمادگی دانشگاه های مجازی کشورمان برای همکاری متقابل و چند جانبه با دانشگاه های مجازی جهان اسلام تاکید کرد .
گفتنی است شبکه دانشگاه های مجازی کشورهای اسلامی ، آموزش مجازی را برای داوطلبان جهان اسلام برنامه ریزی و اجرا می کند و دومین مجمع آن امروز و فردا در دانشگاه پیام نور برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/15 - 1398/07/16
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1398/07/15
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به تغییرات کنکور 99 گفت : نحوه تاثیر مثبت و قطعی سوابق تحصیلی برای آزمون های سال آینده توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو مشخص می شود .
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به تغییرات کنکور 99 گفت : نحوه تاثیر مثبت و قطعی سوابق تحصیلی برای آزمون های سال آینده توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو مشخص می شود .
«ابراهیم خدایی» در گفت و گو با ایرنا ، درباره تغییرات کنکور سراسری 99 اظهار داشت : به منظور مساعدت با داوطلبان نظام قدیم که خواهان طراحی دو مجموعه سوال برای کنکور 99 بودند ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصویب کرد که سوالات کنکور سال 99 هم مانند کنکور 98 با دو مجموعه سوال باشد .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد : بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، داوطلبان در کنکور سراسری سال 99 می توانند نظام آموزشی اعم از قدیم یا جدید خود را انتخاب کنند .
وی تاکید کرد : با توجه به ابهامی که در مصوبه پیشین سازمان سنجش آموزش کشور بود به داوطلبان این اختیار داده شد در زمان ثبت نام برای آزمون سراسری سال 99 نوع نظام آموزشی و سوالات را بر اساس نظام قدیم یا جدید مشخص کنند .
وی اظهار داشت : حدود زمان بندی آزمون های 99 مشخص شده است اما سازمان سنجش آموزش کشور در حال بررسی مناسبت های تقویمی و سایر فرایندهای مرتبط است به خصوص اینکه برگزاری کنکور دکتری 99 و انتخابات مجلس شورای اسلامی تداخل زمانی دارند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه سازمان سنجش آموزش کشور باید دقت لازم را در اعلام زمان بندی برگزاری آزمون های 99 داشته باشد ، افزود : تا هفته آینده برنامه زمانی دقیق آزمون ها اعلام می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/15 - 1398/07/16
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
قائم مقام وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1398/07/15
> رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر : امسال 20 میلیارد تومان برای غذای دانشجویان هزینه می کنیم رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه نزدیک به 10 درصد بودجه دانشگاه هزینه تغذیه دانشجویان می شود ، گفت : امسال 20میلیارد تومان برای غذای دانشجویان در نظر گرفته ایم .
> رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر : امسال 20 میلیارد تومان برای غذای دانشجویان هزینه می کنیم رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه نزدیک به 10 درصد بودجه دانشگاه هزینه تغذیه دانشجویان می شود ، گفت : امسال 20میلیارد تومان برای غذای دانشجویان در نظر گرفته ایم .
سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت وگو با فارس با اشاره به افزایش هزینه غذای دانشجویان گفت : تعداد صندلی های سلف دانشجویان به 2 برابر افزایش یافته است که امسال هم این روند ادامه دارد به طوری که در حال حاضر به لحاظ ظرفیت وضعیت مناسبی داریم به طوری که 2 رستوران مکمل با همکاری بخش غیردولتی داریم که دانشگاه برای غذای دانشجویان سوبسید می دهد .
* رستوران جدیدی را درسال جدید احداث می کنیم وی افزود : امسال با توجه به تنوع غذایی که وجود دارد با استقبال خوبی از سوی دانشجویان رو به رو بوده ایم از طرفی باید بگویم رستوران جدیدی را در سال جدید در حال تکمیل و احداث داریم که با راه اندازی آن دیگر در حوزه سلف دانشجویی هیچ گونه خلاء وجود نخواهد داشت .
* کیفیت غذا بر کیفیت تحصیل دانشجویان تاثیر دارد معتمدی تصریح کرد : از آنجایی که معتقدم کیفیت غذا بر کیفیت تحصیل دانشجویان به طور مستقیم تاثیر دارد باید اشاره کنم که از کیفیت غذای خوبی برخوردار هستیم و در این زمینه نیز بخش عمده بودجه دانشگاه در این زمینه هزینه می شود .
* 20میلیارد تومان برای غذای دانشجویان در نظر گرفته ایم وی با بیان اینکه نزدیک به 10 درصد بودجه دانشگاه هزینه تغذیه دانشجویان می شود ، گفت : امسال 20میلیارد تومان برای غذای دانشجویان در نظر گرفته ایم ، این در حالی است که در سال 96 تنها 9میلیارد و 500میلیون تومان برای تغذیه دانشجویان هزینه شد .
با حضور قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ؛ آغاز دومین مجمع عمومی دانشگاه های مجازی جهان اسلام دومین مجمع عمومی دانشگاه های مجازی جهان اسلام با حضور قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در دانشگاه پیام نور آغاز به کار کرد .
به گزارش صداوسیما ، هدف از برگزاری این مجمع انتقال تجربیات میان دانشگاه های اسلامی دارای فرآیند های مجازی ، استفاده از فناوری و فراگیری درس و آموزش بدون حضور در کلاس میان کشور های عضو است .
این مجمع براساس کمیته علم و فناوری سازمان همکاری های اسلامی تشکیل شده است .
در مجمع نخست که سال گذشته برگزار شد ، اساسنامه همکاری میان دانشگاه ها تصویب شد و در دومین مجمع نیز که در دانشگاه پیام نور برگزار می شود ، کمیته اجرایی همکاری میان دانشگاه ها تعیین و همچنین نقاط متمرکز در دانشگاه های کشور های عضو برای آغاز همکاری ها بررسی می شود .
در اطلاعیه ای اعلام شد؛ آغاز ثبت نام دانشجویان دانشگاه تهران برای دریافت وام بنیاد علوی معاونت دانشجویی دانشگاه تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد : ثبت درخواست وام بنیاد علوی آغاز شد .
به گزارش دانشجو ، معاونت دانشجویی دانشگاه تهران درخصوص ثبت درخواست وام بنیاد علوی ، اطلاعیه ای به شرح زیر صادر کرد : دانشجویان عزیز متقاضی وام بنیاد علوی نیمسال اول سال تحصیلی 99 1398 ، می توانند تا تاریخ 27 مهر ماه نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه پورتال دانشجویی https : //bp .
swf .
ir و همچنین سامانه جامع آموزش ems .
ut .
ac .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/15 - 1398/07/16
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
قائم مقام وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1398/07/15

ir اقدام نمایند .
لازم به ذکر است ، ثبت درخواست در هر دو سامانه الزامی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شهید بهشتی
اعتماد
1398/07/16
> نشست خبری هفتگی سخنگوی دولت صبح روز دوشنبه در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.
> نشست خبری هفتگی سخنگوی دولت صبح روز دوشنبه در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد .
این بار هم همان طور که معمولا از نشست های خبری علی ربیعی انتظار می رود ، صحبت از سیاست خارجی و دیپلماسی سیاسی و اقتصادی آغاز شد .
البته دیپلماسی که از آن صحبت شد ، دیپلماسی منطقه ای بود .
هفته گذشته بود که حسن روحانی برای شرکت در اجلاس اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ارمنستان رفت ، با نخست وزیر این کشور و برخی دیگر از کشورهای منطقه قفقاز دیدار و گفت وگو کرد و سخنران اجلاسیه اتحادیه اوراسیا بود .
بر اساس مذاکراتی که از سال 94 با کشورهای عضو این اتحادیه اقتصادی صورت گرفته ، قرار است از آبان ماه امسال واردات و صادرات میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا با شرایط تسهیل یافته تری انجام شود .
علی ربیعی نیز در نشست خبری دیروز از «سیاست گسترش مناسبات با همسایگان» گفت و توضیح داد که ایران از دی ماه 94 توافقی با اوراسیا مبنی بر تشکیل کمیسیون مشترک مطالعات امکان سنجی انعقاد قرارداد تجارت ترجیحی انجام داد و د رنهایت با 5 کشور که یک بازار حدود 200 میلیون نفر را تشکیل می دهد به موافقتنامه تجارت آزاد دست یافت .
همچنین قرار است در مراحل آتی با پیشرفت کار موافقتنامه تجارت آزاد به طور دایم و پیوسته منعقد شود .
بنا به گفته ربیعی این موافقتنامه توسط دولت به مجلس ارایه شده و همزمان در مجالس کشورهای دیگر عضو اتحادیه به تصویب رسیده و از 5 آبان ماه 98 اجرایی خواهد شد .
همان طور که پیش از این نیز اعلام شد «براساس این موافقتنامه از تاریخ 5 آبان 98 ، 502 قلم کالا صنعتی و کشاورزی مشمول تثبیت و بعضا کاهش تعرفه خواهند شد که می تواند تاثیر چشمگیری برحجم تجارت ایران و کشورهای اتحادیه اوراسیا داشته باشد .
» ربیعی در نشست دیروز همچنین تاکید کرد که مناسبات جمهوری اسلامی با همسایگان منحصر به اوراسیا نیست و در دیدار سه جانبه ایران ، روسیه و آذربایجان هم پیشرفت های مهمی جهت همگرایی به دست آمده که احداث و راه اندازی راه آهن شمال جنوب نمونه ای از آن است .
ناآرامی های همسایه غربی قاعدتا ارکان مختلف در جمهوری اسلامی به عنوان همسایه شرقی این کشور و یکی از مهم ترین شرکای سیاسی آنها در منطقه ، موضع گیری هایی داشته اند .
سخنگوی دولت نیز دیروز ضمن تاکید بر اینکه «همه ما و کشورهای خلیج فارس باید هوشیار باشیم که بدخواهانی هستند که سعی در تخریب هر نوع گشایش میان ما با آن دسته از همسایگان مان دارند که در سال های اخیر دچار اختلاف نظر شده ایم» ، گفت : «امروز ملت ما به خوبی واقف است که برخورداری از مناسبات دوستانه با همسایگان و تعمیق آن به مرحله گسست ناپذیر ، موثرترین ابزار برای مقابله زورگویی یک جانبه گرایی و مداخله قدرت های دعوت نشده به منطقه ماست .
» او ادامه داد : «راه درست غلبه بر مشکلات وحدت عراق ، حول مرجعیت این کشور و تکیه بر آن است .
جمهوری اسلامی ایران همانند همیشه آمادگی خود را برای ایستادن کنار برادران و خواهران عراقی و هرگونه کمک به آنها اعلام می کند و هیچ شکلی از تبلیغات جعلی و مسموم نخواهد توانست دو ملت ایران و عراق را از هم جدا کند .
»ربیعی همچنین با تاکید بر اینکه «از هرگونه ناآرامی و تنش در کشورهای همسایه نگران و متاثر می شویم و خواهان اهتمام جدی برای حفظ آرامش در همه کشورهای منطقه هستیم» ، گفت : «دولت عراق اطمینان داده که هیچ برخوردی میان نیروهای امنیتی و معترضان رخ نداده و گروه های فرصت طلب دیگری دست به این جنایت زده اند؛ از مردم عراق می خواهیم خویشتنداری بیشتری به خرج دهند و به دنبال راه حل های دموکراتیک و قانونی برای رسیدگی به مطالبات و پاسخ به آن باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شهید بهشتی
اعتماد
1398/07/16

شهروندان عراقی ضمن پیگیری مطالبات خود باید از هوشیاری لازم برای سوءاستفاده بدخواهان از اعتراضات خود برخوردار باشند و به آنها فرصت پیگیری بداندیشی شان را ندهند .
» جدایی نفت از بودجه جاری سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست در مورد حذف درآمدهای نفتی از بودجه جاری کشور که به لحاظ قانونی باید تا پایان آذرماه به مجلس ارسال شود نیز توضیح داد .
به گفته ربیعی بخش جاری بودجه از نفت جدا می شود و تمام تلاش بر این است که بودجه جاری را از منابعی مانند مالیات و سایر درآمدهای دولت جبران کنیم و بودجه نفت را برای پروژه های عمرانی استفاده کنیم .
ربیعی ادامه داد : «نمی خواهم بگویم دولت دو نوع بودجه خواهد نوشت؛ یکی برای نفت و یکی برای غیرنفت ، بلکه یک برنامه بودجه خواهد بود ولی می توانید چنین تصویری هم داشته باشید .
» سخنگوی دولت درباره برنامه دولت در زمینه یارانه ها به ویژه یارانه های پنهان هم گفت : «این بحث در ستاد سران سه قوه مطرح شد و باید تصمیمی اتخاذ کنیم که این تصمیم وجوه اقتصادی ، اجتماعی ، زندگی و رفاه مردم را با هم در نظر داشته باشد .
در این زمینه سناریوهای متعددی مطرح بوده و در دستورکار قرار دارد و وقتی به یک نظریه منسجم و قابل تصویب برسد اطلاع رسانی و اعلام خواهد شد .
» اتهام؛ جاسوسی؟ ! چند روز پیش بود که خبری مبنی بر بازداشت یک خبرنگار شهروند روسیه منتشر شد .
در همین راستا دولت روسیه ، سنایی ، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو را جهت ارایه توضیحات فراخواند .
ربیعی در مورد بازداشت یولیا یوزیک ، این خبرنگار روسی توضیح داد : «من هم این خبر را شنیدم و با مدیران مربوطه صحبت کردم .
آنچه من مطلع هستم ، پرونده مربوط به تخلفات این خانم در زمینه ویزا و سایر تخلفات بوده و به زودی رسیدگی و تعیین تکلیف می شود .
» سخنگوی دولت البته تاکید کرد که اساسا پرونده این فرد بازداشت شده «پرونده معاونت ضدجاسوسی» نبوده؛ بلکه «تخلفات در زمینه ویزا بوده است .
» حسین فریدون چقدر درس خوانده؟ حسین فریدون ، برادر رییس جمهوری که در دولت یازدهم با عنوان «دستیار ویژه رییس جمهوری» حضور داشت چندی پیش بالاخره پرونده تخلفاتش بسته و به 5 سال حبس و مبلغی بالغ بر 30 میلیارد رد مال محکوم شد .
پس از آن البته شائبه هایی در مورد مدرک تحصیلی او نیز به وجود آمد که دیروز ربیعی در پاسخ به یکی از خبرنگاران در این رابطه توضیح داد : «مدتی قبل به دقت با وزیر علوم و مدیران دانشگاه درباره این موضوع صحبت کردم ، آقای فریدون پیش از دولت حسن روحانی ، به عنوان دانشجوی دکترا در یکی از دانشگاه های گیلان پذیرفته شده بود .
بنابراین پذیرش او در این دولت نبوده است .
پس از آن هم فریدون به دانشگاه شهید بهشتی انتقال پیدا می کند .
» او ادامه داد : «رییس وقت این دانشگاه که الان رییس دانشگاه آزاد است و رییس دانشگاه شهید بهشتی نیز فرد بسیار سختگیری است و جبهه گیری سیاسی ندارد .
» ربیعی با تاکید بر اینکه فریدون از زندانی های زمان شاه و حتی از اسیران دوران دفاع مقدس بوده و 30 درصد جانبازی دارد گفت که انتقال او قانونی بوده است .
همسرم کجا بود؟ اما بخش جالب نشست خبری دیروز ربیعی زمانی بود که یکی از خبرنگاران از نقش همسر آقای سخنگو در یک پرونده مالی و نقل و انتقال 2 میلیارد تومانی میان همسر ربیعی و یک متهم پرسید .
او هم در پاسخ به خبرنگار گفت : «من همسر ندارم؛ اسم کوچک را نیاوردند؟ حتما فرد دیگری را منظورشان بوده است .
شباهت های اسمی گاهی اوقات دردسر ایجاد می کند .
من از قاضی صلواتی درخواست می کنم توضیحاتی درباره فرد مدنظرشان بدهند .
از طرفی ، شوکه هم شدم و با خود گفتم همسرم کجا بود؟» همسر علی ربیعی چنانکه او یکی ، دو سال قبل در یک برنامه تلویزیونی نیز گفته است ، در سال 85 و بر اثر بیماری سرطان درگذشته است .
سرنگ آلوده ای در کار نبوده است ماجرای آلوده شدن برخی شهروندان روستای چنار محمودی لردگان از توابع چهارمحال و بختیاری از جمله حوادث مهمی بود که از پایان هفته گذشته آغاز شد و سر از رسانه ها در آورد و در نهایت با ناآرامی هایی همراه شد .
سخنگوی دولت با تکذیب استفاده از سرنگ آلوده در این مورد توضیح داد : «من در ارتباط با این موضوع با دو مدیرکل اطلاعات منطقه ، معاونان وزیر بهداشت و خود وزیر بهداشت به طور مفصل گفت وگو کردم ، همچنین با مسوولان سیاسی منطقه صحبت کردم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شهید بهشتی
اعتماد
1398/07/16

اولا هرگونه استفاده از سرنگ آلوده توسط بهیار وزارت بهداشت را کاملا تکذیب می کنم و این ادعا به هیچ وجه درست نیست .
» او ادامه داد : «ماجرا از این قرار است که فردی به پزشک مراجعه می کند و پزشک تشخیص می دهد که ایمنی بدن او پایین آمده است و او را به آزمایش های بیشتری ارجاع می دهد .
وظیفه وزارت بهداشت این است که به وظیفه خودش به طور اخلاقی و حرفه ای عمل کرده است .
بلافاصله با دیدن این علائم شیوع شناسی می کند که علت این موضوع چیست .
ماجرا از وقتی به انحراف رفت که یکی از بهورزان خوب ما بدون هیچ تخصصی و سوالی از او توسط مقام قضایی استان بازداشت شد .
من سوال کردم و گفته شد بازداشت او به دلیل این بوده که ممکن است علیه او خشونت به خرج داده شود .
ولی همه اطلاعات غلط از همین نقطه شروع شد .
» سخنگوی دولت افزود : «بیماری هایی که پایه های 10 ساله و 8 ساله دارند و این بیماری از بیماری هایی است که در عرض یک ماه به وجود نمی آید؛ فکر می کنم این قدر ناچیز است که در همه دنیا روزانه انواع و اقسام بیماری ها در کل دنیا و در شهرهای مختلف هست و پیرامون این بیماری ها مطالعه انجام و پیشگیری می شود .
منطقه یک ، فرهنگی و با فرهنگ خوب و با افرادی متدین با عقبه فرهنگی از منطقه است به اعتقاد من ناامنی روانی ، بیشتر در منطقه اثر گذاشته است .
» ربیعی همچنین خبر داد که هم اکنون 16 تیم در چنار محمودی مستقر هستند و به مردم منطقه اطمینان داد از هیچ سرنگ آلوده ای استفاده نشده است ، البته در آن منطقه نیز تعدادی حدود 26 نفر معتاد هستند که ممکن است از سرنگ آلوده استفاده کرده باشند .
اما این مساله در تمام دنیا هم دیده می شود .
سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه موج سواری برخی رسانه های داخلی و خارجی منجر به ایجاد این فضا شد ، تاکید کرد که این اتفاق «برای ما هم یک هوشیارسازی است که غربالگری ها باید به موقع انجام شود ، با واقعیات روبه رو شویم و اگر هم بیماری ایجاد می شود آن را درمان کنیم که وظیفه دولت را در این زمینه سنگین می کند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شهید بهشتی
تعادل
1398/07/16
> در شرایطی که سخنان اخیر رییس جمهوری در خصوص افزایش ارزش پول ملی در مقایسه با وضعیت سال گذشته و ارایه برخی آمار اقتصادی دیگر با انتقاد برخی از رسانه های منتقد.
> بخش جاری بودجه از نفت جدا می شود گروه ایران| در شرایطی که سخنان اخیر رییس جمهوری در خصوص افزایش ارزش پول ملی در مقایسه با وضعیت سال گذشته و ارایه برخی آمار اقتصادی دیگر با انتقاد برخی از رسانه های منتقد دولت روبرو شده ، سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگار «تعادل» در این خصوص ابعاد و زویای گوناگون اظهارات رییس جمهوری در این زمینه را تشریح کرد .
اعداد و ارقامی که رییس جمهوری بر اساس آنها اظهار کرده بود : «بر اساس گزارش بانک مرکزی ارزش پول ملی امروز 10مهرماه نسبت به 10 مهرماه پارسال 40 درصد افزایش پیدا کرده است .
» و بلافاصله پس از این اظهارات منتقدان با زیر سوال بردن آمارهای ارایه شده تلاش کردند تا از این موضوع در راستای منافع جناحی و سیاسی خود سوءاستفاده کنند .
ربیعی در واکنش به شبهه افکنی برخی افراد و جریانات سیاسی پیرامون سخنان رییس جمهوری مبنی بر بهبود وضعیت اقتصادی کشور و کاهش تورم ، گفت : ما گفتیم ارزش پول ملی 40 درصد بهبود پیدا کرده است اما در مورد موضوع دیگری کلیپ ساخته می شود .
بحثی که ما کردیم این بود که امسال نسبت به سال گذشته ارزش و اعتبار پول ملی 40 درصد بهتر شده است و حرف غلطی هم نیست .
به گزارش «تعادل» سخنگوی دولت در ادامه افزود : می دانیم مردم زندگی سختی دارند ولی کمک کردن به زندگی مردم ، کمک به دولت برای حل مسائل است .
رشد شتابان تورم کاهش پیدا کرده و رو به بهبود است البته ما نمی خواهیم در این زمینه خودمان را توجیه کرده و فرافکنی کنیم اما بیان اینگونه آمارها سوءتفاهم ایجاد می کند .
سخنگوی دولت ادامه داد : دولت در این زمینه مسوولیت پذیر وارد شد اما نباید غیرمنصفانه 5 سال رشد مدام و کنترل تورم در حالی که تحریم بودیم نادیده گرفته شود .
تحریم اجازه نداد پول به کشور منتقل شود و بتوانیم آزادانه نفت بفروشیم هرچند که وزارت نفت در این زمینه کارهای خوبی انجام داده است .
ربیعی گفت : ما در تحریم با مشکلاتی روبرو شدیم که بر زندگی مردم اثر روانی و اقتصادی گذاشت .
اما مهم این بود که به سرعت خودمان را پیدا کردیم و توانستیم ارز را در یک کانال مشخص آورده و با یک نوسان رو به بهبود حرکت کند .
شاخص های تورم در تولید بهبود پیدا کند و از تندی تورم کاسته شود و در برخی کالاها حتی کاهش قیمت را شاهد بودیم که البته هنوز در زندگی مردم چشمگیر نبوده است .
وی با تاکید براین که در مقابل تحریم ها می ایستیم ، گفت : مردم دچار مشکل هستند و علت آن هم مشخص است و تلاش دولت هم در این زمینه مشخص است .
بخش جاری بودجه از نفت جدا می شود مطابق معمول هفته های گذشته یکی دیگر از پرسش های مرسوم در جلسات دولت مربوط به رویکرد است که دولت در خصوص بودجه سال آینده در پیش گرفته است .
ربیعی درباره تصمیم دولت در حذف درآمدهای نفتی از بودجه جاری کشور ، گفت : بخش جاری بودجه از نفت جدا می شود و تمام تلاش ما بر این است که بودجه جاری را از منابعی مانند مالیات و سایر درآمدهای دولت جبران کنیم و بودجه نفت را برای پروژه های عمرانی استفاده کنیم .
وی در این زمینه توضیح داد : نمی خواهم بگویم دولت دو نوع بودجه خواهد نوشت؛ یکی برای نفت و یکی برای غیرنفت ، بلکه یک برنامه بودجه خواهد بود ولی می توانید چنین تصویری هم داشته باشید .
گرچه تحریم آسیب رسان و بد است و علیه ملت عمل می کند اما برای سیاست گذار برکاتی هم دارد؛ اینکه بتوانیم بودجه جاری را متکی بر منابع داخلی قرار دهیم یکی از اتفاقات خوبی است که در حال رخ دادن است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شهید بهشتی
تعادل
1398/07/16

سخنگوی دولت درباره برنامه دولت در زمینه یارانه ها و به ویژه یارانه های پنهان هم گفت : این بحث در ستاد سران سه قوه مطرح شد و باید تصمیمی اتخاذ کنیم که این تصمیم وجوه اقتصادی ، اجتماعی ، زندگی و رفاه مردم را باهم در نظر داشته باشد .
در این زمینه سناریوهای متعددی مطرح بوده و در دستور کار قرار دارد و وقتی به یک نظریه منسجم و قابل تصویب برسد اطلاع رسانی و اعلام خواهد شد .
وی ادامه داد : به دلیل متغیرها و ذی نفعان متعددی که در این تصمیم موثر است هنوز بطور مشخص اتخاذ نشده ولی فکر می کنم در مرحله نهایی است .
اما آنچه مسلم است و می توانم بگویم این است که هرگونه تصمیم درباره یارانه ها ، یارانه های پنهان و به ویژه موضوع سوخت ، هرگونه تصمیمی که اتخاذ شود افزایش ، توان و رفاه دهک های پایین جامعه در نظر گرفته خواهد شد؛ یعنی مراقبت از دهک ها و طبقه متوسط در این تصمیم گیری ها قطعاً محفوظ است .
پرونده تبعه روس درباره ویزا بوده است از نکات جالب توجه نشست دیروز حضور خبرنگاران رسانه های روسی در جلسه بود؛ ربیعی در پاسخ خبرنگاران روس درباره یولیا یوزیک تبعه بازداشت شده روس اظهار داشت : من هم این خبر را شنیدم با مدیران مربوطه صحبت کردم .
آنچه من مطلع هستم پرونده مربوط به تخلفات این خانم در زمینه ویزا و سایر تخلفات بوده و به زودی رسیدگی و تعیین تکلیف می شود .
وی یادآورشد : اساساً پرونده ایشان پرونده معاونت ضد جاسوسی نبوده است .
اینکه ایشان خبرنگار ، تاجر یا گردشگر بوده نمی دانم اما تخلفات در این زمینه و در حوزه ویزا بوده و به سرعت رسیدگی می شود .
فریدون قبل از تشکیل این دولت در مقطع دکتری پذیرفته شده بود ربیعی درباره مدرک تحصیلی حسین فریدون ، اظهار داشت : در خصوص مدرک تحصیلی آقای فریدون مطالعه کردم و دیدم که چند نماینده در این خصوص موضع گرفته بودند .
اتفاقا ادعاهایشان را تغییر دادند از این تعداد حداقل 2 نفر بر سلامت روندی که طی شده است صحه گذاشتند .
وی افزود : خودم مدتی قبل به دقت با وزیر علوم و مدیران دانشگاه درباره این موضوع صحبت کردم ، آقای فریدون قبل از دولت حسن روحانی به عنوان دانشجوی دکتری در یکی از دانشگاه های گیلان پذیرفته شده بود بنابر این پذیرش وی در این دولت نبوده است .
فریدون به دانشگاه شهید بهشتی انتقال پیدا می کند .
وی خاطرنشان کرد : رییس وقت این دانشگاه که الان رییس دانشگاه آزاد است و رییس دانشگاه شهید بهشتی فرد بسیار سختگیری است و جبهه گیری سیاسی ندارد .
ربیعی با بیان اینکه فریدون قبل از انقلاب هم در زندان های شاه اسیر بوده است ، افزود : وی بعد پیروزی انقلاب بیش از یک سال در منطقه کردستانات اسیر بوده است و تا جایی که اطلاع دارم ، وی 30 درصد نیز جانبازی دارد و انتقال وی بنا بر قانون هیچ اشکالی نداشته و انتقالی قانونی بوده است .
وی با بیان اینکه در این ماجرا هیچ شخص یا فردی از سوی دولت دخالتی نداشته است ، بیان کرد : فکر می کنم برادر رییس جمهوری بودن قطعا هیچ مزیتی برای حسین فریدون در این پرونده نداشته است .
وی نیز همانند هر شهروند دیگری حق اعتراض دارد و مسیرهای قانونی را باید طی کند .
امیدواریم که به این مساله منصفانه رسیدگی شود و در دفاع از هر چیزی که به حقوق مردم مربوط می شود هیچ کسی مداخله ای نمی کند که خدای ناکرده دفاع ناحقی بخواهد انجام بدهد .
سخنگوی دولت عنوان کرد : استدلال های وی نیز باید مانند هر شهروند دیگری شنیده شود و ان شاء الله که منصفانه در این مورد قضاوت شود .
روی سخن من به برخی از مخالفان دولت و رسانه ها است .
به هر حال اگر منتقد هم هستید اجازه بدهید دادگاه کار خود را انجام دهد .
ایجاد فضای سنگین سیاسی روی دادگاه متاسفانه رویه ای است که ما مدتی است که با آن مواجه هستیم .
همسرم کجا بود؟ ربیعی در پاسخ به سوالی درباره ادعای مطرح شده از سوی قاضی صلواتی مبنی بر ارتباط همسرش با یک متهم و نقل و انتقال 2 میلیارد تومان اظهار داشت : من همسر ندارم .
اسم کوچک را نیاوردند؟ حتما فرد دیگری را منظورشان بوده است .
شباهت های اسمی گاهی اوقات دردسر ایجاد می کند .
من از قاضی صلواتی درخواست می کنم توضیحاتی درباره فرد مدنظرشان بدهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شهید بهشتی
تعادل
1398/07/16

از طرفی ، شوکه هم شدم و با خود گفتم همسرم کجا بود؟ ربیعی درخصوص سرنگ های آلوده در روستای چنار محمودی (لردگان از توابع چهارمحال و بختیاری) ، گفت : اولا هرگونه استفاده از سرنگ آلوده توسط بهیار وزارت بهداشت را کاملا تکذیب می کنم و این ادعا به هیچ وجه درست نیست .
سخنگوی دولت بیان کرد : ماجرا از این قرار است که فردی به پزشک مراجعه می کند و پزشک تشخیص می دهد که ایمنی بدن وی پایین آمده است و وی را به آزمایش های بیشتری ارجاع می دهد .
وظیفه وزارت بهداشت این است که به وظیفه خودش بطور اخلاقی و حرفه ای عمل کرده است .
بلافاصله با دیدن این علائم شیوع شناسی می کند که علت این موضوع چیست وی خاطرنشان کرد : ماجرا از وقتی به انحراف رفت که یکی از بهورزان خوب ما بدون هیچ تخصص و سوالی از وی توسط مقام قضایی استان بازداشت شد .
من سوال کردم و گفته شد بازداشت وی به دلیل این بوده که ممکن است علیه وی خشونت به خرج داده شود .
ولی همه اطلاعات غلط از همین نقطه شروع شد .
سخنگوی دولت همچنین از رفتار اقدامات مسوولانه بهیار روستای چنار محمودی قدردانی کرد و گفت : باید این بهیار را تشویق کنیم .
وی گفت : اکنون 16 تیم در چنار محمودی مستقر هستند و مردم منطقه مطمئن باشند از هیچ سرنگ آلوده ای استفاده نشده است ، البته در آن منطقه نیز تعدادی حدود 26 نفر معتاد هستند که ممکن است از سرنگ آلوده استفاده کرده باشند که در تمام دنیا هم این اتفاق دیده می شود .
میزان اشتغال نسبت به سال گذشته افزایش یافت ربیعی همچنین درباره آمار اشتغال در تابستان 98 گفت : آماری اعلام شده متکی بر گزارش های مرکز آمار ایران است ، در بخش های صنعتی کاهش داشتیم ، اما در بخش های خدمات مولد مانند گردشگری و تولید پوشاک رویش داشته ایم .
شواهد تامین اجتماعی هم آمار را تایید می کند ، در یک سال گذشته منتهی به تابستان سال 98 آمار در حدود 844 هزار نفر اعلام شده ، خالص اشتغال ایجاد شده این میزان در روستاها نیز افزایش داشته و همچنین نرخ مشارکت در این دوره افزایش یافته است .
وی با اشاره به گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه گفت : برای نخستین بار آمار بیکاری مزمن قبلی در حال کاهش است؛ با توجه به بیماری بیکاری انتقال یافته از دوران قبل داریم و به همین دلیل افزایش اشتغال ناملموس و کمی پیچیده شده است .
بر اساس نیاز ما به پنجره جمعیتی ، سالانه بیش از یک میلیون شغل است .
این آمار به اعتقاد من و سایر شواهد ، درست است .
ربیعی به تناسب تحریم ها با ریزش نیروی کار اشاره کرد و گفت : تحریم ، فرصت های اشتغال که در گذشته مورد توجه قرار نمی گرفت را برای کشور فراهم کرده است ، سیاست کاهش واردات آثار خوبی بر بخش اشتغال گذاشته است .
البته بخشی از صنایع دچار مشکل شدند و برخی از صنایع هم بازار داخلی خوبی پیدا کردند و برای عده ای از فروشنده های کالا نیز آثار مثبت داشته است .
آثار تورم برای زندگی مردم سختی ایجاد کرده است که دولت در این زمینه به فکر افزایش قدرت خرید مردم است .
سخنگوی دولت همچنین با اشاره به حوادث سیاسی عراق گفت : ایران همانند همیشه آمادگی خود را برای ایستادن در کنار برادران و خواهران عراقی و هرگونه کمک به آنها اعلام می کند و تبلیغات جعلی و مسموم نخواهد توانست دو ملت ایران و عراق را از هم جدا کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1398/07/15
> مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه ها سال پیش 22 مهر برگزار شد و امسال 24 مهرماه رئیس جمهور برای این مراسم به دانشگاه تهران می رود .
> مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه ها سال پیش 22 مهر برگزار شد و امسال 24 مهرماه رئیس جمهور برای این مراسم به دانشگاه تهران می رود .
به گزارش فارس ، بنابر تایید ستاد برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی جدید ، حسن روحانی رئیس جمهور چهارشنبه هفته آینده 24 مهر ماه در دانشگاه تهران حضور می یابد .
طبق روال معمول ، سخنرانان این مراسم را 2 وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، 2 رئیس دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ، یک دانشجو به نمایندگی از دانشجویان ، یک استاد به نمایندگی از اساتید تشکیل می دهند .
در این مراسم همچنین رئیس جمهور با اهدای لوح تقدیر و جوایز از برگزیدگان آزمون سراسری تقدیر می کند .
سال پیش مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه ها روز 22 مهر برگزار شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
باختر
1398/07/15
> کم لطفی مسئولان دانشگاه رازی به راه اندازی دانشکده هنر که از مصوبات سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری به این استان است ادامه دارد و آنها با راه اندازی تنها یک رشته در این دانشکده رفع تکلیف کردند.
> کم لطفی مسئولان دانشگاه رازی به راه اندازی دانشکده هنر که از مصوبات سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری به این استان است ادامه دارد و آنها با راه اندازی تنها یک رشته در این دانشکده رفع تکلیف کردند .
به گزارش باختر و به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، استان کرمانشاه از دیرباز مهد هنر و فرهنگ بوده و هنرمندان برجسته ای چون آیت الله نجومی ، استاد بهزاد ، میرزارضا کلهر و در این دیار پرورش یافته اند که از مفاخر ایران و حتی جهان محسوب می شوند .
در حال حاضر نیز هنرمندان بسیاری در عرصه های مختلف از شعر و موسیقی گرفته تا خط و نقاشی و تئاتر و سینما در این استان فعالیت دارند و موفقیت های زیادی را در صحنه های ملی و بین المللی به دست آورده اند .
با توجه به این سطح از هنر و فرهنگ در استان متمدن کرمانشاه ، این استان از وجود یک دانشکده هنر بی نصیب است و بسیاری از هنرمندان و علاقه مندان به حوزه هنر برای ادامه تحصیلات خود ناچار به تحمل رنج غربت شده و تحصیلاتشان را در دانشکده های هنر استان های دیگر طی می کردند .
البته چندسالی مرکز فرهنگ و هنر علمی کاربردی ، جور نبود این دانشکده را می کشید و دانشجویان زیادی در این مرکز و در رشته های فرهنگی و هنری تحصیل می کردند ، اما چندی پیش طبق مصوبه شورای عالی اداری کشور ، این دانشکده نیز در زمره دانشکده هایی قرار گرفت که باید یا تعطیل شده و یا به بخش خصوصی واگذار می شد که نهایتا به دلیل اینکه روند خصوصی سازی نیز برای آن اتفاق نیفتاد ، تعطیل شد و مردم کرمانشاه بار دیگر از وجود یک دانشکده هنر محروم شدند .
راه اندازی دانشکده هنر؛ مصوبه سفر رهبری به کرمانشاه راه اندازی دانشکده هنر در دانشگاه رازی کرمانشاه همواره یکی از مطالبات هنرمندان و هنردوستان کرمانشاهی بوده و سالهای سال است که در انتظار تاسیس آن به سر می برند اما این انتظار پس از تعطیلی مرکز فرهنگ و هنر قدری پررنگتر شده است .
طرح احداث دانشکده هنر در دانشگاه رازی کرمانشاه به عنوان دانشگاه مادر غرب به دنبال این مطالبه جامعه هنری ، مبحثی بود که در دولت های دهم و یازدهم مطرح شد و لزوم ایجاد آن تا جایی پیش رفت که جزو مصوبات سفر مقام معظم رهبری قرار گرفت اما هنوز به مرحله اجرا در نیامده است .
با روی کار آمدن دولت یازدهم راه اندازی دانشکده هنر بار دیگر از سوی رضایی بابادی استاندار وقت مطرح شد و چندین بار در مراسم و همایش های مختلف آن را تکرار کرد و قول راه اندازی آن را داد .
با گذشت چندین سال از این موضوع بازهم خبری از راه اندازی نشد تا اینکه پس از انتصاب ابراهیم اعلمی آل آقا در سال های 92 و 93 ، وی قول راه اندازی دانشکده هنر و معماری را به هنر دوستان و فرهیختگان کرمانشاهی داد و نهایتا پس از 2 تا 3 سال در تاریخ 27 تیرماه 95 فاز اول این دانشکده که مربوط به بخش معماری است ، افتتاح شد و از آن زمان تاکنون خبری از راه اندازی بخش هنر این دانشکده نشده است .
دلسوزان حوزه فرهنگ و هنر پیگیر ایجاد دانشکده هنر در ذیل دانشگاه رازی باشند بهرام فاضلی زاد ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در گفتگو با مرصاد بر ضرورت ایجاد دانشکده هنر در ذیل دانشگاه رازی به عنوان یک دانشگاه مادر تاکید کرد و گفت : اصلح این است که دلسوزان فرهنگ و هنر استان به جای اینکه به فکر ایجاد ظرفیت های جایگزینی چون مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنربرای این موضوع باشند ، مانند استان های دیگر چون اصفهان ، کردستان و پیگیر این موضوع باشند که دانشکده هنر در ذیل دانشگاه مادری چون دانشگاه رازی ایجاد شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
باختر
1398/07/15

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه افزود : قطعا مدارک دانشگاه رازی که مربوط به وزارت علوم است ، از تشخص و شانیت دیگری برخوردار است .
وی تصریح کرد : هم اکنون دانشکده هنر و معماری راه اندازی شده است اما تنها حوزه معماری آن فعال بوده و حوزه هنر آن فعال نیست .
فاضلی زاد خاطرنشان کرد : همانطور که گفته شد ، استانهای دیگر چون کردستان و اصفهان این ظرفیت را ایجاد کرده اند و در حال حاضر دانشگاه سنندج ، دانشکده هنر دارد .
این مسئول تاکید کرد : مادامی که نهاد رسمی و قانونمندی چون وزارت علوم و دانشگاه هایی چون دانشگاه رازی وجود دارد ، ترجیح کسانی که می خواهند در این رشته ها تحصیل کنند ، دانشکده دولتی خواهد بود .
وی خاطرنشان کرد : به دلیل اینکه استان کرمانشاه دانشکده هنر ندارد ، مدتی مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر جور این موضوع را می کشید .
لزوم اجماع فرهیختگان استان برای پیگیری مطالبه 5 دهه ای دانشکده هنر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه تاکید کرد : بهترین راهکار برای داشتن یک دانشکده در حوزه هنر ، این است که اجماع فرهیختگان ، اساتید ، تحصیلکردگان و دلسوزان حوزه فرهنگ و هنر این باشد که این مطالبه را پیگیری کنند .
وی با بیان اینکه ایجاد دانشکده فرهنگ و هنر از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه است ، گفت : این مطالبه از حدود 4 تا 5 دهه پیش نیز بوده و از زمانی که دانشگاه رازی به وجود آمده است باید دانشکده هنر و معماری آن نیز فعال می شد که اکنون تنها بخش معماری آن فعال است .
فاضلی زاد تاکید و خاطرنشان کرد : باید فرهیختگان و دلسوزان حوزه فرهنگ و هنر استان این مطالبه 4 تا 5 دهه ای را از دانشگاه رازی پیگیری کنند .
وی گفت : پس از پیگیری این موضوع باید رشته های هنری این دانشکده در کنکور اعلام شود تا علاقه مندان بتوانند در این دانشکده تحصیل کنند .
ایجاد مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری با راه اندازی دانشکده هنر این مسئول با بیان اینکه دانشجویان در مرکز فرهنگ و هنر تنها می توانستند تا مقطع کارشناسی تحصیل کنند ، گفت : دانشجویان این دانشکده برای ادامه تحصیل باید به استانهای دیگر سفر می کردند اما با راه اندازی دانشکده هنر دانشگاه رازی می توان مقاطع دیگر را نیز تا دکتری راه اندازی کرد .
وی تاکید کرد : دانشگاه رازی بهترین محمل و بهترین مسیر برای وصول مطالبات حوزه هنر و آموزش آکادمیک رشته های هنری است .
اغلب استانها دانشکده هنر دارند بشیر نظری ، از اساتید هنرهای تجسمی استان کرمانشاه در گفتگو با مرصاد در این خصوص گفت : هم اکنون تقریبا در در تمام استانها یک دانشکده هنر داریم و کرمانشاه علی رغم اینکه یک کلانشهر است ، جزو آن معدود شهرها و کلانشهرهایی است که از این موضوع محروم است .
وی افزود : بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در حوزه هنر از بین آقایان و خانمها به ویژه بانوانی که امکان رفتن به سایر شهرها برای آنها به دلایلی چون خانواده و اشتغال وجود نداشت در مرکز فرهنگ و هنر علمی کاربردی تحصیل می کردند اما با تعطیل شدن این مرکز و نبود ظرفیت جایگزین یعنی دانشکده هنر این امکان برای افرادی از این دست وجود ندارد .
این استاد هنرهای تجسمی خاطرنشان کرد : به واسطه ظرفیت هنری که در استان کرمانشاه وجود دارد ، دانشجویان ما با دانشجویان دانشکده هایی چون دانشکده هنرهای زیبا ، دانشگاه هنر و دانشگاه شاهد رقابت می کردند و اینها بعد از پایان تحصیلات کارشناسی برای مقاطع بالاتر به راحتی در دانشگاه های مطرح ملی کشور قبول و پذیرش می شدند .
ضرورت وجود دانشکده هنر برای ارتقا سواد بصری جامعه وی بر ضرورت وجود دانشکده هنر در کرمانشاه تاکید کرد و گفت : وجود دانشکده هنر برای ارتقا سطح ، فهم و سواد بصری یک شهر فوق العاده مهم است .
به این معنا که اگر ما انتظار داشته باشیم در آینده نزدیک یا دور مردم ، دانشجویان و فرهیختگان ما به یک سواد بصری برسند ، این سواد بصری در دانشگاه اتفاق می افتد .
نظری خاطرنشان کرد : سالهای گذشته کرمانشاه شاید چند فارغ التحصیل هنر بیشتر نداشت و حتی موضوعاتی چون برگزاری نمایشگاه ، رفتن به نمایشگاه و نیز مطرح نبود و جزو چالش هایی محسوب می شد که شهر کرمانشاه با آن مواجه بود اما با ایجاد مرکز فرهنگ و هنر نیروهای خوبی در این حوزه ها تربیت شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
باختر
1398/07/15

وی تصریح کرد : با تربیت این نیروها سواد بصری افراد بالا رفت و روی گرافیک محیطی شهرمان نیز تاثیرگذاشت و حتی روی موضوع برگزاری نمایشگاه ها و رفتن مردم به نمایشگاه ها نیز تاثیر گذاشت .
دانشکده هنر از اهم دانشگاه هایی است که شهر باید داشته باشد این استاد هنرهای تجسمی تاکید کرد : دانشگاه هنر از اهم دانشگاه هایی است که یک شهر باید داشته باشد و تمام نفع آن به فرهنگ جامعه برمی گردد .
وی افزود : این موضوع حتی روی فرهنگ ترافیکی ، فرهنگ محیطی ، فرهنگ آداب و معاشرت و نیز تاثیرگذار است .
نظری تصریح کرد : برای مثال یک کارمند بانک که هیچ ربطی به هنر ندارد ، صبح که از منزل خارج می شود اگر یک یا چند منظره و تابلوی نقاشی ، گرافیک محیطی و تندیس زیبا در شهر ببیند ، قطعا حالش خوب می شود و حال خوب او نیز می تواند باعث حال خوب تمام ارباب رجوع هایش شود و در نتیجه می تواند ارائه خدمات خیلی خوبی نیز داشته باشد .
وی خاطرنشان کرد : همه ما به نحوی در جامعه به هم متصل هستیم و نیاز به زیبایی و زیبایی شناسی داریم و نیازمند این هستیم که حالمان خوب باشد که آن را به دیگران منتقل کنیم و در غیراین صورت ناهنجاری هایی که در احوالات افراد وجود دارد به دیگران منتقل می شود .
این استاد هنرهای تجسمی با اشاره به اینکه ایجاد دانشکده هنر از مصوبات سفر رهبری به استان کرمانشاه بود ، گفت : تاکنون در این زمینه اتفاقی نیفتاده است .
هنوز مسئولین ما به آن سطح از آگاهی و فرهنگ نرسیده اند که ضرورت هنر را در جامعه احساس کنند وی در خصوص علت این موضوع افزود : شاید دلیل آن نیز این است که هنوز مسئولین ما به آن سطح از آگاهی و فرهنگ نرسیده اند که ضرورت هنر را در جامعه و شهرشان احساس کنند .
نظری تاکید کرد : اگر مسئولین این موضوع را می فهمیدند و ضرورت آن را احساس می کردند ، بیش از هر زمان دیگری و قبل تر از هر رشته دیگری به فکر رشته هنرمی بودند و همه اینها ناشی از ناآگاهی مسئولین ما است .
ایجاد دانشکده هنر یکی از الزامات فرهنگی و هنری و مطالبات جدی مردم استان کرمانشاه است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد و مسئولان مربوطه باید با اهتمامی بیشتر و تلاشی مضاعف در جهت راه اندازی آن تلاش کنند تا در نتیجه آن علاوه بر اینکه ظرفیت های هنری استان از هنرمندان بزرگ حاضر به نسل های بعدی منتقل شود ، جوانان و هنردوستان کرمانشاهی برای تحصیل در رشته های هنری مجبور به تحمل رنج غربت و دوری از خانواده نشوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
تعادل
1398/07/16
> آن گونه که مرکز آمار ایران می گوید در تابستان سال جاری نرخ بیکاری 10 .
5 درصد بوده است که نسبت به تابستان سال گذشته 0 .
2 درصد کاهش یافته است .
> گروه اقتصاد کلان| آن گونه که مرکز آمار ایران می گوید در تابستان سال جاری نرخ بیکاری 10 .
5 درصد بوده است که نسبت به تابستان سال گذشته 0 .
2 درصد کاهش یافته است .
به گزارش «تعادل» ، همان گونه که مرکز آمار ایران اعلام کرده است در فصل تابستان جمعیت 15 ساله و بیشتر در کشور به 61 میلیون و 582 هزار و 50 نفر رسیده است که نسبت به فصل مشابه سال گذشته 662 هزار و 187 نفر به این آمار اضافه شده اند .
همچنین مطابق با آمار ، 24 میلیون و 750 هزار و 884 نفر از جمعیت 15 ساله و بیشتر مشغول به کار هستند که نسبت به تابستان سال گذشته 843 هزار و 719 نفر به این جمعیت اضافه شده اند .
گفتنی است نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 15ساله و بیشتر در تابستان سال 1398 معادل 44 .
9 درصد بوده است .
مقایسه نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 15 ساله و بیشتر نسبت به تابستان سال گذشته نشان می دهد نرخ مشارکت اقتصادی این جمعیت کاهش 0 .
2 درصدی داشته است .
به عبارت دیگر می توان گفت 0 .
2 درصد تمایل و انگیزه پیدا کردن کار در کشور کاهش پیدا کرده است .
شکاف عمیق نرخ مشارکت اقتصادی مردان و زنان بررسی جزییات نرخ مشارکت اقتصادی هم نشان می دهد که در تابستان امسال نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 15 ساله و بیشتر مرد 72 .
2 درصد و نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 15 ساله و بیشتر زن 17 .
6 درصد بوده است .
بنابراین از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال ، تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی مردان و زنان این جمعیت به ترتیب 0 .
5 درصد و منفی 0 .
2 درصد بوده است .
بررسی وضعیت نرخ بیکاری جمعیت 15 ساله و بیشتر حاکی از آن است که این نرخ به 10 .
5 درصد رسیده و به این ترتیب نرخ بیکاری تابستان سال جاری نسبت به تابستان سال گذشته 1 .
8 درصد کاهش یافته است .
بنابراین در تابستان سال جاری 2 میلیون و 894 هزار و 298 نفر بیکار بوده اند که نسبت به تابستان سال گذشته 455 هزار و 93 نفر کاهش یافته است .
بر اساس این نتایج ، نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است .
2 .
8 میلیون جوان بیکار در کشور بررسی نرخ بیکاری در میان جوانان 18 تا 35 ساله نشان می دهد که در تابستان امسال 2 میلیون و 183 هزار و 787 نفر جوان 18 تا 35 ساله بیکار در کشور داشتیم .
به این ترتیب نسبت به تابستان سال گذشته 311 هزار و 125 نفر از جوانان بیشتری مشغول به کار شده اند .
نرخ بیکاری در میان تحصیلکردگان در تابستان سال 1398 به 17 .
2 درصد رسیده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 1 .
7 درصد کاهش داشته است .
مجموع بیکاران تحصیلکرده در تابستان امسال یک میلیون و 267 هزار و 748 نفر بوده اند .
دراین گروه نیز نرخ بیکاری مردان تحصیلکرده 12 .
2 درصد مرد و زنان تحصیلکرده 27 .
1 درصد بوده است .
بررسی وضعیت سهم جمعیت بیکار 15 ساله و بیشتر تحصیلکرده (آموزش عالی) ، از کل بیکاران نشان می دهد که سهم این گروه از کل بیکاران 43 .
8 درصد بوده که نسبت به تابستان سال گذشته 4 .
3 درصد رشد کرده است .
سهم جمعیت شاغل تحصیلکرده از کل اشتغال در گروه سنی 15 سال و بیشتر هم بیانگر این است که 24 .
7 درصد شاغلین کل کشور تحصیلکرده هستند و این نرخ نسبت به تابستان سال گذشته 0 .
9 درصد افزایش یافته است .
حدود 50 درصد از اشتغال در کشور مربوط به بخش خدمات می شود .
در میان سه گروه صنعت ، کشاورزی و خدمات ، سهم بخش خدمات در اشتغال کشور 49 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
تعادل
1398/07/16

1 درصد بوده است و به این ترتیب 12 میلیون و 143 هزار و 43 نفر در بخش خدمات مشغول بوده اند سهم این گروه در اشتغال کشور نسبت به تابستان سال گذشته منفی 0 .
4درصد رشد داشته است .
همچنین سهم صنعت در اشتغال کشور 32 درصد بوده است که نسبت به تابستان سال گذشته 0 .
5 درصد رشد داشته و سهم کشاورزی هم در اشتغال کشور 19 درصد بوده که نسبت به تابستان گذشته رشد 0 .
1 درصدی داشته است .
کاهش 1 .
3 درصدی اشتغال ناقص همچنین در تابستان 98 جمعیتی معادل 2 میلیون و 170 هزار و 155 نفر از جمعیت شاغل کشور اشتغال ناقص داشته اند که نسبت به تابستان سال گذشته منفی 1 .
3 درصد کاهش یافته است .
همچنین بررسی جداول مربوط به اشتغال و بیکاری در استان ها نشان می دهد که بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 15 ساله و بیشتر در استان زنجان بوده است .
نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان سال 1398 در استان زنجان به 50 .
2 درصد رسیده است .
پس از استان زنجان بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی مربوط به استان خراسان شمالی است .
نرخ مشارکت اقتصادی خراسان شمالی در تابستان سال جاری به 48 .
8 درصد رسیده است .
رتبه بعدی هم متعلق به استان گیلان و آذربایجان غربی با 48 .
6 درصد نرخ مشارکت اقتصادی است .
به عبارت دیگر می توان گفت استان زنجان در یافتن شغل نسبت به دیگر استان ها امید بیشتری دارند .
همچنین پایین ترین نرخ مشارکت اقتصادی در کشور مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 36 .
5 درصد است و پس از آن نیز استان مرکزی با 37 .
5 درصد و سپس ایلام با 39 .
1 درصد پایین ترین نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان امسال را دارند ، بنابراین از میان این 3 استان بی انگیزه در یافتن شغل ، حال نرخ مشارکت اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان از همه وخیم تر است .
در میان استان های کشور کمترین نرخ بیکاری 5 .
2 درصد و مربوط به استان زنجان است .
پس از آن نیز استان همدان با نرخ بیکاری 5 .
3 و پس از آن نیز استان های خراسان جنوبی و فارس با نرخ بیکاری 7 .
6 درصد قرار دارد .
لازم به ذکر است که در میان استان های کشور بالاترین نرخ بیکاری نیز متعلق به استان سیستان و بلوچستان بوده است .
نرخ بیکاری در این استان 15 .
2 درصد بوده و پس از آن نیز استان یزد با نرخ 15 .
1 درصد و استان لرستان با 14 .
7 درصد بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جوان
1398/07/16
> سازمان جهانی مالکیت معنوی هر ساله اقدام به انتشار گزارش شاخص نوآوری کشور ها می کند ، بر این اساس ایران در سال 2019 نسبت به سال قبل چهار پله صعود کرد و از نظر تعداد فارغ التحصیلان حوزه علوم و مهندسی با کسب امتیاز 9/ 43 موفق به کسب رتبه سوم جهان شده است .
> سرویس جامعه جوان آنلاین : بر اساس جدیدترین گزارش سازمان جهانی مالکیت معنوی ، ایران در سال 2019 بالاتر از کشور هایی مانند برزیل ، عربستان ، آفریقای جنوبی و قطر ، نسبت به سال قبل چهار پله صعود کرد .
سازمان جهانی مالکیت معنوی «WIPO» با عضویت بیش از 190 کشور از جمله ایران هر ساله با تکیه بر برخی سنجه ها ، گزارش شاخص نوآوری کشور های عضو را منتشر می کند .
با توجه به اهمیت فاکتور نوآوری در پیشرفت ملت ها ، رقابت تنگاتنگی میان کشور های عضو وجود دارد تا با ارتقای زیرساخت های نرم و سخت افزاری در شاخص سالانه مزبور رتبه با کیفیت تری به دست آورند .
ایران از سال 2011 میلادی ، به جمع کشور های مورد ارزیابی سازمان جهانی مالکیت فکری پیوسته است و در آخرین گزارش این سازمان ، یعنی «GII 2019» ، با چهار پله صعود ، در رده شصت و یکم کشور های نوآور جهان و رده دوم آسیای مرکزی و جنوبی قرار گرفته است .
گفتنی است که ایران در سال 2018 نیز جهشی 10پله ای در این زمینه را تجربه کرد و از جایگاه 75 در سال 2017 ، به جایگاه 65 صعود کرد .
جمهوری اسلامی ایران در مجموع موفق به کسب امتیاز 43/ 34 شد و بالاتر از کشور هایی نظیر برزیل ، عربستان ، آفریقای جنوبی و قطر قرار گرفته است .
در این گزارش شاخص های مختلف ورودی مانند نهاد ها و مؤسسات ، زیرساخت ، سرمایه انسانی و پژوهش ، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب وکار به عنوان معیار محسوب می شوند .
بررسی این شاخص های مبنایی نشان می دهد که ایران در شاخص «سرمایه انسانی» و «پژوهش» وضعیت بسیار بهتری را به خود اختصاص داده است .
امتیاز ایران در این شاخص ، برابر با 6/ 37 بوده و با دو پله صعود نسبت به سال گذشته ، در رده 45 فهرست جهانی قرار گرفته است .
یک نکته قابل توجه وضعیت بسیار رضایت بخش ایران در آموزش عالی به عنوان یکی از زیرشاخص های سرمایه انسانی و پژوهش است .
در این شاخص ، ایران با امتیاز 6/ 62 ، در رده دوم فهرست کلی قرار گرفته است .
بر این اساس ایران از نظر تعداد فارغ التحصیلان حوزه علوم و مهندسی با کسب امتیاز 9/ 43 موفق به کسب رتبه سوم جهان شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
عصر رسانه
1398/07/16
> رفع عوارض اعتیاد به متادون با لیزر پژوهشگران پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با کمک متخصصان عصب شناسی توانستند با استفاده از لیزر عوارض ناشی از اعتیاد و استفاده از متادون را رفع کنند.
> رفع عوارض اعتیاد به متادون با لیزر پژوهشگران پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با کمک متخصصان عصب شناسی توانستند با استفاده از لیزر عوارض ناشی از اعتیاد و استفاده از متادون را رفع کنند .
به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، یکی از راه های درمان اعتیاد استفاده از داروی متادون است که مصرف این دارو خود عوارضی جانبی دارد و خود تبدیل به یک داروی اعتیاد آور می شود و در این میان فناوری لیزر می تواند با سیستم های زیستی به عنوان یک محرک خارجی عمل کرده و سیستم عصبی بیمار را تحریک کند .
پژوهشگران پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی در همکاری با متخصصان عصب شناسی مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فناوری مذکور را به شکلی طراحی کرده اند که فرد بیمار در صورت احساس نیاز به مواد مخدر با روشن کردن نور لیزر و تاباندن آن به ناحیه مغزی درگیر با بیماری می تواند این احساس نیاز خود را تعدیل کند .
این فناوری قابلیت طراحی به شکل هدفون یا کلاه را دارد تا روی سر بیمار قرار بگیرد و با استفاده از تلفن همراه فرمان های لازم را روی سر بیمار اعمال کند .
این پژوهش در حال انجام مطالعات حیوانی است که در صورت موفقیت وارد مرحله آزمایش انسانی می شود .
تماشای فیلم باعث پیری زودرس می شود پژوهش جدید محققان سوئدی نشان داد که فیلم دیدن ظهور نشانه های پیری را در چهره افراد تسریع می کند .
به گزارش پایگاه اینترنتی دیلی میل ، کارشناسان بر این باورند که در هم کشیدن چهره هنگام مشاهده فیلم های مهیج یا ترسناک و خندیدن به هنگام دیدن کمدی ها ، می تواند روند ظهور چین و چروک های پوستی را تسریع کند .
نتایج مطالعه ای که بر روی 2 هزار نفر انجام شد ، نشان داد که تماشاگران در جریان مشاهده یک فیلم ترسناک 20 بار از ترس صورت خود را جمع می کنند و به هنگام مشاهده یک فیلم مهیج 50 بار حالت شوکه ، عصبی و هیجان زده یا متعجب و مبهوت به چهره خود می دهند .
این در حالی است که شرکت کنندگان در این آزمایش به هنگام مشاهده یک فیلم کمدی 115 بار خندیده یا لبخند زدند .
هری سینگ از برند سوئدی فورئو در عرصه ی زیبایی به عنوان مولف ارشد این پژوهش می گوید که جمع کردن چشم ها و گرفتن حالت ترسیده و شوکه به چهره ، می تواند به ایجاد خط اخم و چروک دور چشم منجر شود که در صورت تکرار در یک بازه 5 ساله ، می توند این چروک ها را تا 50 درصد تشدید کند .
در جریان این آزمایش ، خندیدن ، خطوط دور چشم و خط های لبخند را تا 40 درصد تشدید کرد .
نظارت بر مصرف دارو با حسگر خوراکی محققان دانشگاه کالیفرنیا یک شیوه درمانی جدید مبتنی بر حسگر خوراکی ابداع کردند که امکان نظارت بر مصرف به موقع داروها توسط بیماران مبتلا به سل را فراهم می کند .
به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی ، این روش Wirelessly Observed Therapy به اختصار WOT نام دارد؛ در آزمایشات اولیه با استفاده از این شیوه مشخص شد 93 درصد بیمارانی که از این حسگرها استفاده می کنند ، داروهای خود را به میزان تجویز شده و در زمان مقتضی مصرف می کنند .
در حالی که 63 درصد از بیماران مبتلا به سل داروهای خود را به درستی مصرف نمی کنند .
برای استفاده از این شیوه لازم است بیمار یک حسگر خوراکی را بلعیده و برچسبی را روی بدن خود بچسبانند که قادر است میزان داروی مصرفی را با استفاده از فناوری بلوتوث برای یک برنامه موبایل ارسال کند .
پزشک بیمار نیز می تواند با استفاده از همان برنامه به صورت آنی میزان و زمان مصرف داروها را ردگیری نماید .
سالانه حدود 10 میلیون نفر به بیماری سل مبتلا می شوند و در سال 2017 میلادی 1 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
عصر رسانه
1398/07/16

6 میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند .
عدم مصرف داروها به نحو مقتضی ، از مدت ها قبل به عنوان یکی از عوامل انتقال این بیماری و مقاومت آن در برابر داروها شناخته شده است .
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه PLOS Medicine منتشر شده است .
پس از انقراض دایناسورها؛ مرکز راه شیری منفجر شده است تحقیقی جدید نشان می دهد 3 .
5 میلیون سال قبل فعالیت های سیاهچاله ای در مرکز کهکشان راه شیری به انفجاری بزرگ منجر شده که تاثیرات آن تا 200 هزار سال نوری بعد قابل بررسی بوده است .
به نقل از ایندپندنت ، به گفته محققان 3 .
5 میلیون سال قبل پس از انفجار بزرگ یک شعله انرژی بسیار عظیم در مرکز کهکشان راه شیری به وجود آمده است .
به عبارت دیگر انفجار مذکور حدود 63 میلیون سال پس از برخورد یک شهاب سنگ با زمین و انقراض دایناسورها اتفاق افتاده است .
در نتیجه این انفجار دو شعله هسته ای مخروطی شکل در دو جهت مختلف کهکشان راه شیری به وجود آمدند و به مدت 200هزار سال نوری روی اعماق فضا تاثیرگذار بودند .
آنها حتی روی دنباله گازی شکل کهکشان راه شیری به نام «جریان های ماژلانی» ( یا نوار ماژلانی) نیز تاثیرگذار بودند .
به گفته دانشمندان چنین انفجار عظیمی احتمالا فقط در نتیجه فعالیت های هسته ای مربوط به سیاهچاله Sagittarius A به وجود آمده است .
این سیاهچاله در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد و 4 .
2 میلیون بار از خورشید بزرگتر است .
این کشف نشان می دهد مرکز کهکشان راه شیری بسیار دینامیک تر از چیزی است که قبلا تصور می شده است .
ماگما گوگلیلمو از دانشگاه سیدنی و یکی از مولفان این پژوهش می گوید : این نتایج درک انسان از کهکشان راه شیری را دگرگون می کند .
ما همیشه تصور می کردیم راه شیری یک کهکشان غیرفعال است که مرکز آن نیز چندان درخششی ندارد .
پژوهش مذکور توسط گروهی از محققان استرالیایی به رهبری «جاس بلند هاوتورن» انجام شده است .
این پژوهشگران با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط تلسکوپ هابل زمان این انفجار عظیم و پر انرژی را تخمین زدند .
یافته های این پژوهش در نشریه Astrophysical Journal منتشر می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
مردم سالاری
1398/07/15
> پژوهشگران پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با کمک متخصصان عصب شناسی توانستند با استفاده از لیزر عوارض ناشی از اعتیاد و استفاده از متادون را رفع کنند .
> پژوهشگران پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با کمک متخصصان عصب شناسی توانستند با استفاده از لیزر عوارض ناشی از اعتیاد و استفاده از متادون را رفع کنند .
به گزارش ایسنا ، یکی از راه های درمان اعتیاد استفاده از داروی متادون است که مصرف این دارو خود عوارضی جانبی دارد و خود تبدیل به یک داروی اعتیاد آور می شود و در این میان فناوری لیزر می تواند با سیستم های زیستی به عنوان یک محرک خارجی عمل کرده و سیستم عصبی بیمار را تحریک کند .
پژوهشگران پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی در همکاری با متخصصان عصب شناسی مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فناوری مذکور را به شکلی طراحی کرده اند که فرد بیمار در صورت احساس نیاز به مواد مخدر با روشن کردن نور لیزر و تاباندن آن به ناحیه مغزی درگیر با بیماری می تواند این احساس نیاز خود را تعدیل کند .
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، این فناوری قابلیت طراحی به شکل هدفون یا کلاه را دارد تا روی سر بیمار قرار بگیرد و با استفاده از تلفن همراه فرمان های لازم را روی سر بیمار اعمال کند .
این پژوهش در حال انجام مطالعات حیوانی است که در صورت موفقیت وارد مرحله آزمایش انسانی می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر + دانشگاهها
عصر رسانه
1398/07/16
> رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه باید سهم دانش فضایی در توسعه کشور شفاف شود ، گفت : در حوزه کامپیوتر جوانان ما وارد شدند و با استارتاپ ها این حوزه را متحول کردند.
> رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه باید سهم دانش فضایی در توسعه کشور شفاف شود ، گفت : در حوزه کامپیوتر جوانان ما وارد شدند و با استارتاپ ها این حوزه را متحول کردند .
در حوزه فضا هم باید بسترسازی کنیم و جوانان وارد شوند .
دکتر براری دیروز در همایش «جوانان ، فناوری و فضا» که به مناسبت هفته جهانی فضا در آمفی تئاتر مجتمع علوم پایه دانشگاه علم و صنعت برگزار شد ، ضمن تبریک هفته جهانی فضا به تبیین رویدادهای سازمان فضایی در این هفته به منظور ترویج و آشناسازی جامعه با نقش و قابلیت های فناوری فضایی پرداخت و گفت : سال گذشته 76 رویداد فضایی در سطح کشور برگزار شد و امسال بیش از 362 رویداد در سایت انجمن ثبت شده است و این موج خوبی است .
براری افزود : خوشبختانه در چند دهه گذشته ، دانشگاه ها در حوزه فناوری های نوین ورود کردند و اکنون بنا بر گزارش دیروز وزیر علوم ، رتبه ما در دنیا در دانش های نوین ، بهتر از دانش های سنتی است .
رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه باید سهم این دانش در توسعه کشور شفاف شود ، گفت : در حوزه کامپیوتر جوانان ما وارد شدند و با استارتاپ ها این حوزه را متحول کردند .
وی افزود : معتقدیم در حوزه فضا هم باید بسترسازی کنیم و جوانان وارد شوند .
دکتر براری با ذکر این مطلب که رشد اقتصادی در حوزه فضا ، 139 درصد و 6 .
5 برابر رشد اقتصادی جهان است ، گفت : 76 درصد این اقتصاد فضایی در جهان در دست بخش خصوصی است و امیدواریم با بسترسازی سازمان فضایی و بخش دولتی ، بخش خصوصی و استارتاپ ها در حوزه فضایی موجی به راه اندازند و به جامعه خدمت کنند .
دکتر صمیمی ، رییس پژوهشگاه فضایی ایران نیز در سخنانی از انعقاد 20 قرارداد با 9 دانشگاه معتبر کشور به ارزش 20 میلیارد تومان در پژوهشگاه فضایی ایران خبر داد و گفت : ما نیازهایی در حوزه توسعه دانش فضایی داریم و در این حوزه ، افق کاری خود را تهیه و به دانشگاهها ارسال کرده ایم .
در این راستا اکنون با 12 دانشگاه قرارداد همکاری به ارزش 6 میلیارد تومان داریم که سهم دانشگاه علم و صنعت ایران از آن ، حدود 600 میلیون تومان در قالب 28 طرح با همکاری 14 استاد است .
وی تاکید کرد پژوهشگاه فضایی ایران ، آماده حمایت مادی و معنوی از پروژه های مرتبط دانشجویان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
جهان اقتصاد
1398/07/15
> گروه امورزیربنایی رییس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه مدل مهندسی ماهواره «ناهید2» تا دو ماه آینده تکمیل می شود ، گفت : ماهواره «پارس 1» تا پایان سال به سازمان فضایی تحویل داده می شود .
> گروه امورزیربنایی رییس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه مدل مهندسی ماهواره «ناهید2» تا دو ماه آینده تکمیل می شود ، گفت : ماهواره «پارس 1» تا پایان سال به سازمان فضایی تحویل داده می شود .
به گزارش جهان اقتصاد ، حسین صمیمی در نشست خبری با تاکید بر اینکه همه فعالیت های ما منطبق بر نقشه راه است ، افزود : ماهواره مخابراتی یکی از برنامه های ما است که با ماهواره «ناهید 1» شروع کردیم .
وی با بیان اینکه این ماهواره در مدار ژئو قرار می گیرد ، ادامه داد : این ماهواره یک ماهواره تحقیقاتی و یک بستر برای تست و ارزیابی سه فناوری ارتباطات باند KU ، کنترل وضعیت و گسترش پنل های خورشیدی است .
صمیمی با بیان اینکه این سه فناوری در پژوهشگاه به صورت بومی توسعه یافته است ، ادامه داد : ماهواره «ناهید 1» یک ماهواره مخابراتی و ادامه آن ماهواره «ناهید2» است .
رییس پژوهشگاه فضایی تصریح کرد : ماهواره «ناهید2» یک ماهواره عملیاتی با طول عمر دو سال و برخوردار از پیشرانش است و در سال آینده به سازمان فضایی تحویل داده می شود .
به گفته وی ، مدل کیفی ماهواره «ناهید2» تا دو ماه آینده آماده خواهد شد .
وی توسعه ماهواره های سنجشی را از دیگر ماموریت های این پژوهشگاه نام برد که ماهواره سنجشی پارس 1 آغازگر این پروژه است .
صمیمی ماهواره پارس1 را ماهواره ای با رزولوشن 12 متر دانست و یادآور شد : این ماهواره فرایندهای اجرایی خود را طی می کند و تا پایان سال تحویل سازمان خواهد شد .
وی همچنین در خصوص استفاده از بالن فضایی در اربعین با تاکید بر اینکه پژوهشگاه در این حوزه در سال جاری فعال نیست ، گفت : دلیل آن افزایش ظرفیت های اپراتور در ایجاد ارتباطات است .
***همکاری با پلیس مبارزه با مواد مخدر رییس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به همکاری این پژوهشگاه با پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت : در این راستا تفاهم نامه ای در حوزه های تخصصی با این نهاد به امضا رسید .
وی راه اندازی مرکز سنجش از دور در این حوزه را از زمینه های همکاری با پلیس مبارزه با مواد مخدر ذکر کرد .
رییس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به برگزاری رویداد پارک های گردشگری با تمرکز بر اقتصاد فضاپایه ، خاطر نشان کرد : برگزاری این رویداد به منظور پیوند حوزه گردشگری با فناوری های فضایی است و در این رویداد به دنبال پاسخ این سوال هستیم که چگونه می توان از جذابیت های ایران مانند دره ستارگان قشم با استفاده از فناوری ها و فنون فضایی به منظور جذب گردشگر استفاده کرد .
وی با بیان این که در این رویداد 180 ایده در قالب 44 گروه عرضه شده است ، یادآور شد : سه نفر برتر این رویداد به عنوان تیم های برتر این رویداد انتخاب می شوند ، ضمن آنکه از سوی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری مجوز تاسیس شرکت های خلاق نیز اعطا خواهد شد .
صمیمی برگزاری این رویداد را با همکاری دانشگاه صنعتی شریف ذکر کرد و ادامه داد : برگزاری این رویداد با ایجاد تعاملات سازنده با دانشگاه ها بوده است و همکاری این پژوهشگاه با دانشگاه ها محدود به برگزاری رویدادها نمی شود .
رییس پژوهشگاه فضایی ایران با تاکید بر این که ما در اجرای کلیه پروژه های فضایی از ظرفیت های دانشگاه ها استفاده می کنیم ، اظهار کرد : بر این اساس 20 قرارداد با 9 دانشگاه برتر کشور به منظور اجرای طرح های ماهواره ای به ارزش 10 میلیارد و 500 میلیون تومان به امضا رسیده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
جهان اقتصاد
1398/07/15

وی همچنین امضای قرارداد این پژوهشگاه با 65 شرکت خصوصی به ارزش 27 میلیارد تومان را از دیگر حوزه های همکاری پژوهشگاه نام برد و یادآور شد : سهم بخش خصوصی از اجرای پروژه های ماهواره ای 35 درصد ، سهم دانشگاه ها 13 درصد و سهم پژوهشگاه در اجرای پروژه های فضایی 52 درصد بوده است .
صمیمی با تاکید بر این که نیمی از بودجه تخصیص یافته برای پروژه ماهواره ها برون سپاری شده است ، اظهار کرد : اجرای این فعالیت در راستای سازماندهی کردن مدیریت پروژه ها بوده است .
رییس پژوهشگاه فضایی ایران ارائه نیازهای پژوهشی این پژوهشگاه به دانشگاه ها را از دیگر تعاملات با موسسات آموزش عالی ذکر کرد و گفت : رویکرد تعاملی ما نیازمحور و با نگاه به آینده است و بر این اساس اقدام به ترسیم درخت علم و فناوری فضایی کرده ایم و در آن از همه شاخه های علوم بهره برداری می شود که در این راستا تاکنون با 12 دانشگاه قرارداد همکاری به ارزش بیش از 6 میلیارد تومان منعقد شده است و در اجرای این قراردادها 135 استاد و 120 دانشجوی تحصیلات تکمیلی با ما همکاری دارند .
***راه اندازی آزمایشگاه های فضایی وی با اشاره به افتتاح آزمایشگاه الکترواپتیک در پژوهشگاه شیراز ، گفت : این آزمایشگاه با برخورداری از اتاق تمیز در کلاس های 1000 و 10 هزار فضای لازم را برای ایجاد تست ها و تجمیع المان های فضایی فراهم کرده است .
وی با تاکید بر این که ما این سازه را دارایی های علمی قلمداد می کنیم ، از آمادگی این آزمایشگاه برای ارائه سرویس به همه حوزه های مرتبط خبر داد و اضافه کرد : در حال حاضر این آزمایشگاه توانسته است به 38 درخواست بخش فضایی برای انجام تست ها پاسخ دهد .
صمیمی با تاکید بر این که پژوهشگاه فضایی در شیراز مرجع انجام تست و ارزیابی های انواع سیستم های اپتیکی است ، گفت : علاوه بر آن آزمایشگاه ای آی تی این پژوهشگاه نیز تست های لازم برای ماهواره ها را انجام می دهد ، ضمن آنکه شیکر پرظرفیتی را به مجموعه آزمایشگاه ها اضافه کرده ایم .
وی خاطر نشان کرد : با زیرساخت های ایجاد شده قادر هستیم تست های مربوط به ماهواره های به وزن 500 کیلوگرم را اجرایی کنیم ، به گونه ای که تست های مربوط به ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر ، ظفر دانشگاه علم و صنعت در آزمایشگاه ای آی تی این پژوهشگاه انجام شده است .
***توسعه خدمات فضاپایه رییس پژوهشگاه فضایی ایران معرفی کاربردهای فناوری های مرتبط با سنجش از دور را از دیگر ماموریت های این پژوهشگاه نام برد و یادآور شد : براین اساس ما در سیل بهار امسال خدمات ارزشمندی را به ستاد بحران عرضه کردیم .
وی در این باره توضیح داد : بعد از وارد شدن خسارات اراضی کشاورزی آمار و ارقام مرتبط با میزان خسارات مبنای صحیحی نداشت که توجه به این آمارها منجر به استفاده غیربهینه از بودجه ها می شد که ما برای پاسخ به این نیاز اقدام به اجرای پایلوتی در یکی از شهرهای سیل زده کردیم که با انجام تست های صحت سنجی از سوی وزارت کشور نقشه های تعیین خسارت پژوهشگاه فضایی مبنای پرداخت خسارات اعلام شد .
به گفته رییس پژوهشگاه فضایی ایران با استفاده از نقشه های این پژوهشگاه بیش از 1500 میلیارد تومان در پرداخت خسارات صرفه جویی به عمل آمد .
*** خرید تضمینی گندم صمیمی با اشاره به همکاری پژوهشگاه فضایی با سازمان برنامه و بودجه ، خاطر نشان کرد : در این همکاری در خصوص خرید تضمینی گندم همکاری هایی را آغاز کرده ایم که برای نمونه سطح اراضی زیرکشت گندم در استان های همدان و مرکزی انجام دادیم که با توجه به نتایج قابل قبول کاربردی شدن این فناوری مورد استقبال گرفت .
وی اضافه کرد : بر اساس این نتایج از ما درخواست شد که برای خرید تضمینی گندم و برآورد سطح زیرکشت این محصول خدماتی را برای کل کشور انجام دهیم .
رییس پژوهشگاه فضایی ایران خاطر نشان کرد : اجرایی کردن این طرح با استفاده از توان شرکت های استارتاپی بوده و به منظور اجرایی کردن این طرح برای کل کشور فراخوانی را برای شرکت های استارتاپی مستقر در هر حوزه منتشر خواهیم کرد .
***دستاوردهای علمی پژوهشگاه فضایی صمیمی از ثبت 13 اختراع در سال 1397 خبر داد و گفت : در سال جاری تاکنون 6 اختراع به ثبت رسیده است ، ضمن آنکه به زودی از سه محصول در حوزه پیشرانش رونمایی خواهیم کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
جهان اقتصاد
1398/07/15

وی پیشرانش ها را یکی از فناوری های کلیدی در طراحی و ساخت ماهواره ها دانست و گفت : این بخش متاسفانه جزو اقلام تحریمی برای کشور است و حتی کشورهای دوست از فروش آن به ایران امتناع می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای موسسه یا سازمان وابسته
رئیس پژوهشگاه
خراسان
1398/07/16
> مدل مهندسی ماهواره «ناهید 2» تا 2 ماه آینده آماده می شود رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت : ماهواره ناهید یک در مرحله تست سازگاری با ماهواره بر است و مدل مهندسی ماهواره ناهید 2 تا دو ماه دیگر آماده می شود.
> مدل مهندسی ماهواره «ناهید 2» تا 2 ماه آینده آماده می شود رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت : ماهواره ناهید یک در مرحله تست سازگاری با ماهواره بر است و مدل مهندسی ماهواره ناهید 2 تا دو ماه دیگر آماده می شود .
به گزارش مهر ، حسین صمیمی همزمان با هفته جهانی فضا گفت : ساخت ماهواره مخابراتی ناهید یک به اتمام رسیده و تحویل سازمان فضایی ایران برای تست سازگاری با پرتابگر شده است .
وی گفت : ساخت ماهواره پارس که ماهواره ای سنجشی است تا پایان امسال تکمیل می شود و مدل مهندسی ماهواره مخابراتی ناهید 2 تا دو ماه دیگر به سازمان فضایی ایران تحویل خواهد شد .
پاسخ به ادعای رتبه نهمی ایرانیان در مصرف الکل به دنبال انتشار خبری به نقل از گزارش سازمان جهانی بهداشت ، مبنی بر این که ایران در زمینه مصرف الکل در میان 196 کشور جهان ، رتبه نهم را دارد ، رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ، این موضوع را تکذیب کرد و با اشاره به وضعیت مصرف الکل در کشور ، گفت : مطالعات انجام شده در کشور نشان می دهد که بین 90 تا 95 درصد ایرانی های بزرگ سال (بالای 15 سال) الکل مصرف نمی کنند .
به گزارش ایسنا ، آفرین رحیمی موقر با تاکید بر این که آمار اعلام شده مبنی بر این که ایران در مصرف الکل در جهان رتبه نهم را دارد ، نادرست و اشتباه است ، افزود : بر اساس داده ها و نتایج تحقیقات ما ، مصرف الکل در ایران بسیار کمتر از بسیاری از کشورهای جهان است .
همچنین همان مقدار نیز در زنان که نیمی از جمعیت را تشکیل می دهند ، حدود یک دهم مردان است .
وی در عین حال گفت که « بر اساس داده های موجود به نظر می رسد مصرف الکل به ویژه در جوانان در سال های اخیر افزایش یافته است و باید اقدامات لازم برای آموزش و پیشگیری از مشکلات ناشی از آن انجام شود .
» رحیمی موقر به این میزان اشاره کرد و افزود : اما این که ما رتبه نهم جهانی مصرف الکل را داشته باشیم به طور کلی غلط و اشتباه است .
ما در این باره مطالعات دقیقی انجام داده ایم که نشان داده است سالانه حدود پنج تا شش میلیون لیتر الکل در کشور مصرف می شود که معادل حدود 0 .
1 لیتر الکل خالص به ازای هر فرد بالغ است؛ این در حالی است که میانگین جهانی این شاخص به ازای هر فرد بالغ 6 .
4 لیتر است که عمده ترین علت کم بودن این میزان ، تعداد کمتر میزان مصرف کنندگان الکل در ایران است .
وی همچنین تاکید کرد : مطالعات انجام شده در کشور نشان می دهد که بین 90 تا 95 درصد ایرانی های بزرگ سال (بالای 15 سال) الکل مصرف نمی کنند .
رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد افزود : برخلاف آمارهایی که در این گزارش آمده در افرادی که مصرف کننده الکل هستند ، به طور متوسط در مردان 1 .
5 لیتر در سال و در زنان به طور متوسط 400 سی سی در سال الکل خالص مصرف می شود که این رقم تقریبا یک بیستم رقمی است که در گزارش سازمان جهانی بهداشت بیان شده است .
داستان موی سر سربازان به کجا رسید؟ رئیس نظام وظیفه ناجا گفت : میزان داشتن مو برای سربازان یک مسئله انضباطی است که فرمانده های پادگان ها و مقر های نظامی و انتظامی برای آن تصمیم می گیرند .
به گزارش میزان ، سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا اظهار کرد : میزان داشتن مو برای سربازان براساس آیین نامه ای است که ستاد کل نیرو های مسلح تعیین می کند .
وی افزود : اندازه موی سربازان یک مسئله انضباطی است که فرمانده های پادگان ها و مقر های نظامی و انتظامی برای آن تصمیم می گیرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
1398/07/15 - 1398/07/16
روسای موسسه یا سازمان وابسته
رئیس پژوهشگاه
خراسان
1398/07/16

سردار مهری در پایان خاطر نشان کرد : بر اساس ابلاغی که از طرف ستاد کل نیرو های مسلح اعلام شد ، میزان موی سر با تحصیلات مختلف دارای اصل و قاعده خاص خودش است .
برندگان نوبل پزشکی 2019 اعلام شدند هفته نوبل از دیروز دوشنبه 7 اکتبر (15 مهر) با اعلام برنده جایزه نوبل پزشکی آغاز شد و دو دانشمند آمریکایی و یک دانشمند انگلیسی به طور مشترک برنده نوبل پزشکی 2019 شدند .
به گزارش میزان ، بر اساس گزارش وب سایت «نوبل پرایز» ، «ویلیام جی کائلین» ، «گریگ ال سمنزا» و «پیتر راتکلیف» به دلیل تحقیقات و اکتشافات خود درباره این موضوع که چگونه دسترسی سلول به اکسیژن را حس می کنند و خود را با آن تطبیق می دهند ، برنده جایزه نوبل پزشکی 2019 شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/07/15 - 1398/07/16
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
اعتماد
1398/07/16
> مدتی پیش مصطفی امیری از شرکت کنندگان و برگزیدگان بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران پرده از بدقولی مالی مسوولان برگزاری این رویداد برداشت.
> مدتی پیش مصطفی امیری از شرکت کنندگان و برگزیدگان بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران پرده از بدقولی مالی مسوولان برگزاری این رویداد برداشت .
به این ترتیب ماجرایی که زمزمه اش چند ماهی بین دانشجویان می چرخید ، شکل مستند به خود گرفت .
براساس اظهارات این بازیگر برگزیده و طبق سنت هر ساله جشنواره ، در دوره های گذشته طبق روال برای اجراها کمک هزینه پرداخت می شده اما این روند در جشنواره بیست و دوم تئاتر دانشگاهی شکل متفاوتی به خود گرفته به طوری که نه تنها پول کمک هزینه ها (که قاعدتا باید قبل از شروع جشنواره پرداخت می شد) هنوز پرداخت نشده ، بلکه جوایز نقدی نفرات برگزیده هم تا این لحظه به دست شان نرسیده و این درحالی است که عملا 5 ماه از برگزاری جشنواره سپری شده است .
جالب اینجاست که بعضی شرکت کنندگان حتی رقم دقیق جایزه جشنواره را نمی دانند و از سویی امیری در اظهاراتش می گوید : «اسپانسر جشنواره همان زمان روی صحنه اعلام کرد که یک میلیون تومان روی جایزه نقدی جشنواره می گذارد و مثلا من دست کم دو و نیم میلیون تومان باید جایزه می گرفتم اما نه آن یک میلیون تومان اسپانسر پرداخت شده و نه جایزه جشنواره .
» حالا تصور کنید در سال های اخیر مدام جنگیده ایم ، نوشته ایم و گفته ایم که جناب وزارت علوم ! شما بر چه اساس برگزیدگان جشنواره تئاتر دانشگاهی را نخبه محسوب نمی کنید؟ چرا وقتی دانشجوی رشته الکترونیک در جشنواره خوارزمی برگزیده شود به سرعت امکانات متفاوت دراختیارش قرار می گیرد ولی برای دانشجوی تئاتر این طور نیست؟ معتقدم آنچه امروز شاهد هستیم نشانه ای است هر چند کوچک اما بسیار جدی از روند نادیده گرفتن یک جریان دانشگاهی مهم .
شک ندارم که در دوره های پیش رو با بدعت ها و در حالت بدبینانه با تغییر شکل جشنواره تئاتر دانشگاهی مواجه خواهیم شد ، وگرنه این میزان نادیده گرفتن جوانان هنرمند ، مستعد و کارشناس هنرهای نمایشی حیرت آور است .
بعد از اظهارات امیری دیگر شرکت کنندگان نیز لب به اعتراض و انتقاد گشودند و حداقل می توان به چهار ، پنج مورد دیگر از گفت وگوی دانشجویان جوان تئاتر با رسانه ها اشاره کرد .
کار به جایی رسید که درنهایت امین مختاری که دبیری این رویداد را برعهده داشت در گفت وگو با مهر دلایل اصلی مساله به وجود آمده را تشریح کرد : «ریشه مشکل به این برمی گردد که جشنواره تئاتر دانشگاهی بعد از 21 دوره هنوز هیچ بودجه مصوبی ندارد و وزارت علوم هم اکنون آن را به عنوان یک فعالیت فوق برنامه برگزار می کند .
این عاملی است که منجر به مشکل جدی مالی جشنواره در سال های اخیر شده و امسال که وضعیت اقتصادی کشور و دولت نسبت به سال های گذشته سخت تر است ، تاثیر این مورد نیز روی جشنواره مشهود است .
» حال با دو مساله مواجه هستیم؛ نخست ، اثبات کم اهمیتی جشنواره برای وزارت که باید به شکلی برطرف شود و دوم ، بودجه ای که نیست و در مخیله کسی نمی گنجد 400 میلیون تومان برای وزارت علوم رقم چشمگیری محسوب شود .
در پایان پیشنهاد می کنم مسوولان وزارت علوم موضوع را با جدیت پیگیری کنند ، چون فعل و انفعال ها نشان می دهد دانشجویان ایده های مواجهه با مساله را بررسی می کنند .
1
فهرست