وزارت علوم -
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت 12:17

1
1
فهرست اخبار
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
10537309 روزنامه مردم سالاری
روساي دانشگاه ها
10536523 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
10536693 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي آموزش عالي
10536706 روزنامه آواي خراسان جنوبي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب یزد
1398/07/17
> روز گذشته منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری دولت دوازدهم برای پاسخگویی به سوال نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حاضر شد.
> روز گذشته منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری دولت دوازدهم برای پاسخگویی به سوال نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حاضر شد .
در پایان این جلسه هر دو نماینده از پاسخ های وزیر قانع شدند .
در ابتدا زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه ، در جریان سوال خود از وزیر علوم مبنی بر علت عدم توجه و ضعف در ارتقاء رشد کیفی اساتید ، کارمندان ، پرسنل قراردادی و دانشجویان از نظر امکانات رفاهی و فرصت مطالعاتی در شیوه متمرکز (آزمون دانشجوی دکتری) و همچنین فرق بین اساتید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سایرین (اعضای هیئت علمی) از نظر دریافت حقوق و معیشت آن ها ، خطاب به غلامی گفت : در رابطه با وضعیت کیفی اساتید ، دانشجویان و کارکنان از نظر امکانات رفاهی ، حقوق و شیوه سنجش و پذیرش دانشجو به ویژه در دوره دکتری آیا نمره خوبی به خودتان می دهید؟ وی خطاب به وزیر علوم ادامه داد : آیا خبر دارید هیئت علمی های نخبه کشور مرخصی بدون حقوق می گیرند و در کشورهای همسایه مشغول کار هستند ، در حال حاضر نخبگانی داریم که 5 سال در کشور حضور ندارند اما وزارت علوم برای برگشت آن ها هیچ گونه پیگیری نکرده است .
این در حالی است که آینده فرزندان ما و دانشگاه های کشور را این اساتید باید رقم بزنند .
سعیدی مبارکه یادآور شد : می گویند بودجه و پول نداریم ، چه کسی باید تولید ثروت و تکنولوژی فرسوده ما را اصلاح کند ، شما باید از نخبگان دانشگاهی حمایت کنید؛ طبق آمار منتشر شده در خبرگزاری ها ، رقم بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی 20 تا 30 درصد است شما برای بهبود معیشت ارتقاء منزلت آن ها چه اقدامی انجام دادید .
> جلوگیری از مهاجرت نخبگان در توان وزارت علوم نیستمنصور غلامی در جریان بررسی سوال زهرا سعیدی گفت : در بحث حمایت های مالی و رفاهیئت دانشجویان در دانشگاه ها ، ظرفیت ایجاد شده از سوی صندوق رفاه دانشجویان در اختیار وزارتخانه قرار گرفته ، اما اگر در جایی پوشش کامل نیست ، مربوط به ظرفیت های صندوق رفاه است که منابع خود را از طریق بودجه کسب می کند .
این منابع نیز تخصیص کامل ندارد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه اگر قرار باشد امکانات در اختیار نخبگان در خارج از مرزها را مقایسه کنیم ، تفاوت های محسوسی وجود دارد ، اما به این معنا نیست که نخبگان علایق خود به دانشگاه و آب و خام را با منابع مالی عوض می کنند ، گفت : در طول سال از اساتید ، دانشجویان نمونه و نخبگان در همایش هایی مانند همایش حرکت تقدیر به عمل می آید .
وی افزود : حقوق اعضای هیئت علمی اگر با سایر بخش های خدماتی همسان مقایسه شود ، اثرات کاهنده دارد و اینکه جوانان برای اشتغال موقت یا دایم به خارج از کشور مهاجرت می کنند ، در حد توان وزارت علوم نیست .
شاید جاذبه های مالی در این موضوع بی تاثیر نباشد .
> وزارت علوم با لیست های بورس تحصیلی منفعلانه رفتار کرددر ادامه این جلسه محمود صادقی نماینده مردم تهران در جریان تشریح سوال خود از وزیر علوم و تحقیقات درخصوص موضوع بورسیه تحصیلی دانشجویان گفت : بیش از 3 سال از طرح این سوال می گذرد اما آثار زیان بار این موضوع در 30 سال آینده گریبانگیر آموزش عالی کشور است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب یزد
1398/07/17

نماینده مردم تهران ، ری ، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد : اصولا اعزام دانشجو به خارج از کشور براساس قانون مصوب 1364 منوط به شرکت در آزمون سراسری اعزام انجام می شود و هرکس در شرایط رقابت برابر علمی بتواند امتیاز لازم را کسب کند از امتیاز بورس برخوردار می شود .
صادقی گفت : اگر از فارغ التحصیلان مقطع دکتری که در کشور حضور داشتند در بخش های مختلف آموزشی استفاده می شد دیگر نیازی به صرف هزینه های گزاف برای اعزام رشته های غیرنیاز نبود .
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود : متاسفانه رویه مذکور موجب تبعیض ناروا ، عدم شفافیت ، ایجاد رانت و حامی پروری شد و براین اساس شاهد جایگزینی لیست ها به جای آزمون و رقابت علمی شدیم .
در این راستا وزارت علوم باید پاسخ دهد چه تعداد از مقامات یا منتصبان آن ها در این لیست ها حضور داشتند و چرا وزارت علوم از جسارت و شجاعت لازم برای شفاف سازی در این زمینه برخوردار نیست .
این نماینده مردم در مجلس دهم ، اظهار کرد : لیست 100 نفری در اختیار هست که در آن اسامی برخی نمایندگان سابق مجلس ، فرزند وزیر و برخی آقازاده ها و آقاها به چشم می خورد لذا باید پاسخ داده شود با این افراد چطور برخورد شده است .
صادقی گفت : محیط دانشگاه ها علمی است و استادان حداقل باید 30 سال به ترتیب دانشجو بپردازند اما کسانی که از چنین روشی وارد دانشگاه شده اند چطور می توانند در فضای سالم علمی فعالیت کنند .
> 844 نفر فاقد شرایط لازم از بورسیه استفاده کرده اندسپس منصور غلامی در جریان بررسی سوال محمود صادقی گفت : موضوع بورسیه ها در آذرماه سال 92 توسط دیوان محاسبات مطرح و پس از آن وزارت علوم موظف به توضیح و ارائه اسناد و گزارش ها درباره چگونگی انجام مراحل بورسیه ها شد .
پس از آن تا سال 96 بررسی ها در حوزه بخش های اداری صورت گرفت و در سال 96 و 97 عموماً مباحثی مانند استخدام و جایابی بورسیه های فارغ التحصیلان مطرح بود که این موضوع بعضاً با موارد حاشیه ای همراه بود که ما در حال مدیریت و انجام آن هستیم .
وی ادامه داد : درخصوص اعتبارات مصرف شده برای بورسیه ها باید گفت که هزینه بورسیه در علوم انسانی برای هر نفر در داخل کشور 30میلیون تومان و برای دانشجویان سایر رشته ها 40میلیون تومان به دانشگاه محل تحصیل پرداخت شده ، مقرری که به دانشجویان بورسیه داده می شد ماهانه معادل حقوق و مزایای مربی پایه یک بوده است .
برای مربیان ، به طور متوسط 20 میلیون تومان بوده ، برای بورسیه خارج از کشور بر حسب همراهی همسر با فرد مذکور ، برای مقاطع تحصیلی مختلف به ازای هر بورسیه از 500 میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه شده است .
غلامی تصریح کرد : براساس اختیاراتی که وزیر علوم وقت داشته است و براساس آیین نامه اجرایی اعزام بورس ، کمیته ای تشکیل و ضمن بررسی اقدامات دوره های قبل بورسیه برای سیاست های قابل اعمال در حل و فصل موضوع هم تصمیم گیری شده و موارد مختلف در حین رسیدگی تا سال 95 اعمال شده است .
مصوبات کمیته مزبور عبارتند از فاقدین شرایط بر حسب کسر معدل ، کبر سن و اشتغال همزمان با تحصیل عبارت است از اینکه کسانی که کسر معدلشان براساس آیین نامه قانوناً اثبات شده 195 نفر در تبدیل خارج به داخل ، 48 نفر اعزام به خارج ، 8 نفر بورس خارج سال آخر ، کسر معدل کارشناسی 181 نفر تبدیل به خارج ، 48نفر اعزام به خارج ، 23 نفر بورس خارج سال آخر ، کبر سن 368 نفر خارج و 44 نفر در داخل ، اشتغال همزمان با تحصیل که غیرقانونی بوده 495نفر در حین تبدیل خارج به داخل ، مغایرت اطلاعات ارائه شده با مدارک موجود و عدم صداقت در ارائه اطلاعات 36 نفر ، مربیان فاقد مصوبه هیئت امنا 215 نفر و در مجموع 844نفر فاقد یک یا چند شرط از شرایط لازم برای بورسیه شدن بوده اند .
پس از بررسی مجدد در کمیته تجدیدنظر نهایتا 335 نفر ملزم شدند که با هزینه شخصی تحصیل کنند ، زیرا حداقل شرایط برای تحصیل در دوره دکتری را داشتند ، اما شرایط برای بورس را نداشتند ، 21 نفر به دلیل اینکه هیچ کدام از شرایط را نداشتند ، لغو تحصیل شدند ، 17 نفر هم به دلیل عدم توان در ادامه تحصیل از آموزش اخراج شدند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب یزد
1398/07/17

به گزارش خانه ملت ، این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد : تعداد قابل توجهی از این افراد مشکل خاصی براساس بخشنامه های وقت نداشتند و وزارت علوم نیز از ابتدا اعلام داشته که برخورد یکسان با همه آنها صحیح نیست ، در تمامی مراحل رسیدگی ، محرمانه بودن تصمیمات و رعایت حقوق ذینفعان مورد نظر بوده است .
از باب اینکه چه تعداد از این افراد ارتباط خاصی با اشخاص شناخته شده داشتند ، آماری نداریم .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزارت علوم
ابرار
1398/07/17
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به بورس تحصیلی بیش از 385 تا 92 گفت که از این تعداد بیش از 800 نفر فاقد شرایط ازم برای بورسیه بودند .
به گزارش ایسنا ، منصور غامی در جلسه علنی صبح دیروز مجلس و در جریان پاسخ به سوال محمود صادقی در خصوص صدور احکام بورسیه تحصیلی و تعداد احکام بورسیه ها و مبنای قانونی تصمیم گیری در این باره گفت : از ابتدای پیروزی انقاب تا به حال برای مقطع نفر بورسیه تحصیلی هزار و 500 نفر و برای مقطع دکترا.
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به بورس تحصیلی بیش از 385 تا 92 گفت که از این تعداد بیش از 800 نفر فاقد شرایط ازم برای بورسیه بودند .
به گزارش ایسنا ، منصور غامی در جلسه علنی صبح دیروز مجلس و در جریان پاسخ به سوال محمود صادقی در خصوص صدور احکام بورسیه تحصیلی و تعداد احکام بورسیه ها و مبنای قانونی تصمیم گیری در این باره گفت : از ابتدای پیروزی انقاب تا به حال برای مقطع نفر بورسیه تحصیلی هزار و 500 نفر و برای مقطع دکترا 10 هزار و 700کارشناسی ارشد 3 هزار نفر برای مقطع کارشناسی ارشد و 16 هزار خارج از کشور دریافت کردند و در داخل نیز 3 نفر برای مقطع دکترا بورس تحصیلی گرفتند .
400 ووی اضافه کرد : دیوان محاسبات سال 92 به وزیر علوم وقت مشکات قانونی در مورد بورسیه ها را اعام کرد و دلیل اصلی ورود مسئولین وزارت علوم نیز همین تاکید دیوان محاسبات بوده است .
که مهمترین مشکات قانونی آن عدم رعایت قانون الزام در برگزاری آزمون علمی ، نداشتن مصوبه مورد تایید وزیر علوم وقت و عدم رعایت شرط سنی و معدل و همچنین اشتغال رسمی همزمان با تحصیل بوده است .
وزیر علوم با بیان این که موارد تخلف در بورسیه ها از سوی سازمان بازرسی نیز اعام شده ، ادامه 710 نفر بورس خارج ، هزار و 874 تبدیل بورس خارج به داخل ، ، 92 تا داد : در بین سالهای 85 نفر از سهمیه مربیان دانشگاه استفاده کردند که 160 نفر استفاده از بخش نامه ایثارگران و 890 هزار و 644 نفر بوده است .
جمع کل آنها 3 میلیون تومان بوده غامی یادآور شد : هزینه بورسیه در علوم انسانی برای هر نفر در داخل 30 میلیون تومان بوده که به دانشگاه محل تحصیل پرداخت شده و این رقم برای سایر رشته ها 40 بوده و برای مربیانی که است .
همچنین مقرری پرداختی نیز معادل حقوق ماهیانه مربی پایه 120 میلیون تومان هزینه شده است .
برای تحصیل در خارج از دانشگاهها معرفی شدند متوسط میلیون تومان تا یک نیز حسب این که عائله همراه فرد چند نفر بوده به ازای هر نفر از 500میلیارد تومان هزینه شده است .
وی با اشاره به تشکیل کمیته ای در وزارت علوم ، در این باره یادآور شد : بر اساس بررسی ها بیش نفر ملزم شدند با هزینه شخصی از 800 نفر فاقد شرایط ازم برای دریافت بورسیه بودند .
345تحصیل کنند زیرا حداقل شرایط تحصیل برای دکترا را داشتند ولی شرایط بورس را نداشتند .
نفر 17 نفر هیچ شرایطی را نداشتند و به دلیل تصمیم آموزش دانشگاه لغو تحصیل شدند و 21هم به دلیل عدم توانایی ادامه تحصیل اخراج شدند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/07/17
> ظهر چهارم خرداد ماه 93 بود ، خبری به سرعت خبرگزاری های داخلی و خارجی فارسی زبان را درنوردید و به بطن جامعه منتقل شد؛ «تخلف بیش از 3000 دانشجوی بورسیه.
> ظهر چهارم خرداد ماه 93 بود ، خبری به سرعت خبرگزاری های داخلی و خارجی فارسی زبان را درنوردید و به بطن جامعه منتقل شد؛ «تخلف بیش از 3000 دانشجوی بورسیه .
» مجتبی صدیقی ، معاون وزیر علوم وقت در جریان نشست خبری خود این موضوع را مطرح کرد و مجلس اصولگرای نهم بلافاصله اعلام کرد که موضوع را بررسی خواهد کرد .
محمدعلی پورمختار که در آن زمان ، ریاست کمیسیون اصل 90 ، نهمین دوره مجلس را برعهده داشت ، درحالی موضوع بورسیه ها را بررسی کرد و طی نامه ای رسمی به وزارت علوم موضوع تخلف 3 هزار بورسیه غیرقانونی را رد و تاکید کرد که تنها 36 مورد از آنها اطلاعات خود را خلاف واقع ثبت کرده اند .
مساله بورسیه های غیرقانونی انتقادات رهبری را نیز در پی داشت و ایشان در جریان دیدار خود با اساتید دانشگاه ها که سیزدهم تیر ماه سال 96 برگزار شد ، گفتند : «در مساله بورسیه ها به خیلی ها ظلم شد که خلاف قانون ، تدبیر و اخلاق بود .
» حالا از نخستین روزی که موضوع بورسیه های غیرقانونی مطرح شد ، 5 سال و 4 ماه و 13 روز می گذرد ، ولی مساله نه آن چنان که باید شفاف شده و نه بورس گیرندگان و متخلفان اعلام شدند ، فقط گاه و بی گاه خبری از حکم دیوان عدالت اداری برای بازگشت فلان فردی که نامش در لیست بورسیه ها بوده ، به دانشگاه به میان می آید .
روز گذشته نوبت به سوال محمود صادقی از منصور غلامی ، وزیر علوم دولت دوازدهم درباره همین موضوع رسید .
پس وزیر علومی که به زعم نماینده اصلاح طلب تهران از «جسارت و شجاعت لازم برای دفاع از حقوق دانشگاهیان برخوردار نیست» به صحن علنی مجلس آمد تا از بورسیه ها بگوید .
غلامی با متنی از پیش تنظیم شده در صحن بهارستان حاضر شد و پس از روخوانی اعداد و ارقام و متن ، تاکید کرد که «برخوردهای یکی ، دو ساله اخیر با بورسیه ها صحیح نبوده است .
» وزیر علوم دولت دوم روحانی همچنین تصریح کرد که این وزارتخانه هیچ آمار و اطلاعاتی مبنی بر ارتباط دریافت کنندگان بورسیه با افراد خاصی ندارد .
این مقام مسوول البته تمام موضوع بورسیه های غیرقانونی را رد نکرد ، بلکه صرفا گفت : «3 هزار و 600 نفر از سال های 85 تا 92 بورسیه گرفته اند که از این تعداد بیش از 800 نفر فاقد شرایط لازم برای بورسیه بودند .
» با پایان اظهارات غلامی نوبت به صادقی رسید .
عمده اظهارات این نماینده مجلس حول محور چگونگی ایجاد زمینه های این تخلف گذشت .
او یادآوری کرد که در سال 85 با تصمیم شورای مرکزی بورسیه و موافقت وزیر علوم دولت احمدی نژاد ، روند قانونی برهم خورد و برگزاری آزمون جهت بورس از بین رفت .
سال 87 دستورالعمل عوض شد و افراد دارای «خدمات فرهنگی» نیز مشمول دریافت بورس قرار گرفتند .
حداقل معدل 14 برای کارشناسی و معدل 16 برای کارشناسی ارشد تعیین شد ولی وزیر علوم وقت با آن موافقت نکرد ، اما اقدامات متوقف نشد و چندی بعد لیست رشته های ضروری برای اعزام حذف شد و درنتیجه افرادی از امتیاز بورسیه برخوردار شدند که فارغ التحصیل رشته های ضروری نبودند و «فوقع ماوقع .
» صادقی اما در بخش های پایانی اظهاراتش درحالی که تُن صدایش بلندتر از حالت معمول بود ، با فریاد از لیستی 100 نفره از مقامات مسوول در نهادهای نظامی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، ائمه جماعات و .
خبر داد که فرزندان شان در لیست دریافت کنندگان بورسیه ها بوده اند .
این اظهارات درست نقطه مقابل گفته های وزیر علوم بود که تاکید داشت ارتباطی بین مقامات و دریافت کنندگان بورسیه غیرقانونی نبوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/07/17

صادقی همچنین بدون بردن نام به نماینده ای در دوره های هفتم و هشتم مجلس اشاره کرد که افراد قابل توجهی را برای بورسیه شدن معرفی کرده بودند .
این نماینده اصلاح طلب مجلس که به دلیل بی اختیار بودن وزارت علوم در این پرونده حاضر نشد سوالش را به رای بگذارد ، تاکید کرد که اظهاراتش برای ثبت در تاریخ است .
صادقی گفته های خود را با یادی از فرجی دانا پایان داد تا وزیر علوم به سلامت از بهارستان بگذرد : «فرجی دانا ایستادگی کرد اما همان نمایندگانی که در مجلس قبلی از رانت و بورسیه استفاده کرده بودند ، او را استیضاح کرده و دولت را با چالش مواجه کردند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/07/17
> دنیای اقتصاد : وزیر علوم دیروز برای پاسخ به سوال دو نماینده مجلس به بهارستان رفت؛ سوال محمود صادقی درباره مبنای صدور احکام بورسیه تحصیلی و تعداد احکام بورسیه ها بعد از انقلاب و ایرادهای قانونی صدور احکام بورسیه ها و نحوه عمل و مبنای قانونی تصمیمات کمیته رسیدگی به پرونده بورسیه ها در وزارت علوم و همچنین سوال زهرا سعیدی نماینده مبارکه و شهباز حسن پور بیگلری از وزیر علوم در رابطه با اقدامات انجام شده از سوی وزارتخانه به منظور تامین امکانات رفاهی دانشجویان ، استادان و کارکنان دانشگاهی و تفاوت بین حقوق دریافتی استادان وزارت علوم و سایر اعضای هیات علمی .
البته هر سه نماینده سوال کننده پس از شنیدن پاسخ های منصور غلامی وزیر علوم ، پاسخ ها را قانع کننده دانستند .
> وزیر علوم در مجلس : 800 نفر فاقد شرایط بورسیه بودند دنیای اقتصاد : وزیر علوم دیروز برای پاسخ به سوال دو نماینده مجلس به بهارستان رفت؛ سوال محمود صادقی درباره مبنای صدور احکام بورسیه تحصیلی و تعداد احکام بورسیه ها بعد از انقلاب و ایرادهای قانونی صدور احکام بورسیه ها و نحوه عمل و مبنای قانونی تصمیمات کمیته رسیدگی به پرونده بورسیه ها در وزارت علوم و همچنین سوال زهرا سعیدی نماینده مبارکه و شهباز حسن پور بیگلری از وزیر علوم در رابطه با اقدامات انجام شده از سوی وزارتخانه به منظور تامین امکانات رفاهی دانشجویان ، استادان و کارکنان دانشگاهی و تفاوت بین حقوق دریافتی استادان وزارت علوم و سایر اعضای هیات علمی .
البته هر سه نماینده سوال کننده پس از شنیدن پاسخ های منصور غلامی وزیر علوم ، پاسخ ها را قانع کننده دانستند .
محمود صادقی با بیان اینکه ظلم بزرگی به جامعه علمی شده که در 30 سال آینده گریبانگیر جامعه خواهد بود ، گفت : وزیر علوم در این باره اختیار ندارد و موضوع بورسیه ها میراث دولت قبلی است .
نماینده تهران در تشریح سوال خود با بیان اینکه 100 آقازاده و آقا با رانت از بورس تحصیلی برخوردار شده اند ، گفت : رئیس قوه قضائیه با فسادعلمی در دانشگاه ها برخورد کند که زمینه ساز فسادهای دیگر است .
صادقی یادآوری کرد : متاسفانه در دولت گذشته در سال 85 روال قانونی اعزام به هم خورد ، مطابق تصمیم شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفته شد و داوطلبان را خودشان انتخاب می کردند .
روال این بود که از بین دانشجویان نمونه در رشته های خاص افراد انتخاب شوند .
او گفت : بنده لیست 100 نفره ای از آقازاده ها و آقاها را دارم که با رانت بورسیه گرفتند این لیست شامل نماینده مجلس و فرزندان نمایندگان مجلس ، امام جمعه ، فرمانده انتظامی و وزیر است .
کمیته منتخب رسیدگی به پرونده بورسیه ها در وزارت علوم با این افراد چطور رفتار کرده است .
کسی که می خواهد از این طریق استاد دانشگاه شود مگر صلاحیت علمی دارد که دانشجو را پرورش دهد؟ این افراد روال غیر شفاف و تبعیض آمیز داشته و می خواهند در ادامه در محیط علمی فعالیت کنند؛ بعضا ملاک انتخاب این افراد برای دادن بورسیه داشتن انگیزه انقلابی و اعتقاد به نظام و ارزش ها بوده است .
صادقی با انتقاد از انفعال وزارت علوم گفت : فرجی دانا ایستادگی کرد اما همان نمایندگانی که در مجلس قبلی از رانت و بورسیه استفاده کرده بودند او را استیضاح کرده و دولت را با چالش مواجه کردند .
ما میراث دار آن روال غیر قانونی هستیم؛ انتظارمان این بود که آقای غلامی با قاطعیت بیشتری از حقوق دانشگاه ها و اعضای هیات علمی و روسای دانشگاه ها استفاده کنند که این اتفاق رخ نداد .
منصور غلامی وزیر علوم ، در پاسخ به سوال صادقی با اشاره به بورس تحصیلی بیش از 3 هزار و 600 نفراز سال های 85 تا 92 گفت که از این تعداد بیش از 800 نفر فاقد شرایط لازم برای بورسیه بودند .
وزیر علوم با بیان اینکه موارد تخلف در بورسیه ها از سوی سازمان بازرسی نیز اعلام شده ، ادامه داد : در بین سال های 85 تا 710 ، 92 نفر بورس خارج ، هزار و 874 تبدیل بورس خارج به داخل ، 160 نفر استفاده از بخشنامه ایثارگران و 890 نفر از سهمیه مربیان دانشگاه استفاده کردند که جمع کل آنها 3 هزار و 644 نفر بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/07/17

وی با اشاره به تشکیل کمیته ای در وزارت علوم در این باره یادآور شد : بر اساس بررسی ها بیش از 800 نفر فاقد شرایط لازم برای دریافت بورسیه بودند .
345 نفر ملزم شدند با هزینه شخصی تحصیل کنند زیرا حداقل شرایط تحصیل برای دکترا را داشتند ولی شرایط بورس را نداشتند .
21 نفر هیچ شرایطی را نداشتند و به دلیل تصمیم آموزش دانشگاه لغو تحصیل شدند و 17 نفر هم به دلیل عدم توانایی ادامه تحصیل اخراج شدند .
غلامی همچنین در پاسخ به سوال دوم درباره اقدامات انجام شده از سوی وزارت علوم برای ارتقای سطح کیفی رفاهی دانشجویان اعلام کرد که تمام تلاش خود را برای حمایت از دانشجویان انجام می دهیم .
این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : انقلاب حقوق زهرا وزارت علوم وزارتخانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه مردم سالاری
1398/07/17
> در حسینیه امام خمینی(ره) انجام شد بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان حضرت آیت الله خامنه ای صبح دیروز از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام خمینی(ره) بازدید کردند.
> در حسینیه امام خمینی(ره) انجام شد بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان حضرت آیت الله خامنه ای صبح دیروز از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام خمینی(ره) بازدید کردند .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری ، در این بازدید دو ساعته ، حضرت آیت الله خامنه ای ضمن بازدید از 30 غرفه شرکت های دانش بنیان و گفت وگو با فناوران و پژوهشگران ، در جریان آخرین دستاوردهای علمی و فناوری و پروژه های تجاری سازی شده جوانان و متخصصان ایرانی قرار گرفتند .
سامانه های پزشکی با فناوری بالا در تشخیص سرطان ، همودیالیز ، جراحی با ربات و پروتز عصبی ، تجهیزات آزمایشگاهی ، تولید واکسن ها و داروهای پیشرفته به صورت کاملاً بومی ، طراحی و ساخت موتور جت و طراحی موتور هوایی ، سیستم های کنترل نیروگاهی ، تولید انواع کاتالیست های نفت و گاز ، خدمات شناسایی و حفاری آب های ژرف ، ساخت مخازن و تجهیزات استیل ، سامانه های پیشرفته نوری ، اسکنری ، اندازه گیری ، بُرش ، شبیه سازی و پردازشگرها ، ساخت فریزدرایر صنعتی و تولید بازی های رایانه ای از جمله دستاوردهای شرکت های دانش بنیان حاضر در این نمایشگاه بود .
در بخشی از بازدید ، آقای ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گزارشی از رویکردها و برنامه های این معاونت برای گذار از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش بنیان بیان کرد و گفت : با مجوز رهبر معظم انقلاب اسلامی کمک بسیار خوبی از صندوق توسعه ملی در اختیار بخش علمی کشور قرار گرفت که با این کمک پروژه های علمی و دانش بنیان در جهت مقاوم سازی اقتصاد کشور و مقابله با تحریم ها ، کیفیت و سرعت زیادی گرفته است .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به طرح ایجاد پهنه های نوآوری در کنار دانشگاه ها و مراکز علمی مستعد ، ایران را بزرگ ترین زیست بوم نوآوری در غرب آسیا دانست و افزود : اکنون بیش از 4500 شرکت دانش بنیان با درآمد 90 هزار میلیارد تومانی ، زمینه اشتغال مستقیم 300 هزار نفر را فراهم کرده اند .
ستاری زیست بوم تولید داروهای پیشرفته را نمونه ای موفق از اعتماد به جوانان پر انگیزه کشور خواند و گفت : در اثر ارتقای این زیست بوم ، مهاجرت نخبگان در بخش داروسازی تقریباً متوقف شده است و هر دارویی که وارد این چرخه شود ، حداکثر تا دو سال بعد ، تجاری و وارد بازار مصرف مردم می شود .
پس از سخنان ستاری ، رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم عبور از اقتصاد نفتی و عوارض فرهنگی آن ، گفتند : یکی از گلایه های جوانان در نمایشگاه امروز این بود که بعضاً همان محصول یا تولید آنها را دستگاههای دولتی از خارج وارد می کنند که این ناشی از فرهنگ اقتصاد نفتی است و باید این نگاه غلط اصلاح شود .
حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزودند : نباید اجازه دهید این موانع پیش پای جوانان فعال ایجاد شود ، هر چه می توانید در این خصوص تلاش کنید ، من نیز هر چه بتوانم کمک خواهم کرد .
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با تشکر از پژوهشگران و فناوران و دست اندرکاران نمایشگاه ، در لوح یادبود متنی به این شرح مرقوم کردند : بسم الله الرحمن الرحیم جلوه ی درخشان استعداد ایرانی و همّت انقلابی را در این نمایشگاه دیدیم و خدا را سپاس گفتیم .
کار اساسی و بنیانی برای بهره گیری از انگیزه ها و توان های بالا باید جدا دنبال شود .
این مهمترین وظیفه ی مسئولان دولتی است .
به خداوند توکل کنید و با امید و شوق قدم بردارید ، یقیناً خواهید توانست به مشکلات اقتصادی کشور پایان دهید ، ان شاءالله .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه مردم سالاری
1398/07/17

سیّدعلی خامنه ای 16 مهر 1398 *** محمود صادقی در سوال از وزیر علوم : 100 نفر از آقازاده ها بورسیه تحصیلی گرفتند یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که 100 آقازاده و آقا با رانت از بورس تحصیلی برخوردار شده اند ، گفت : رئیس قوه قضائیه با فساد علمی در دانشگاه ها برخورد کند که زمینه ساز فسادهای دیگر است .
محمود صادقی در جلسه علنی در توضیح سوالش از وزیر علوم درباره صدور احکام بورسیه تحصیلی گفت : بیش از سه سال از طرح این سوال می گذرد اما هنوز تبعات آثار زیان بار مربوط به استفاده از بورسیه ها گریبانگیر آموزش عالی و دانشگاه های کشور است .
این که امروز نمایندگان در لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده 24 را درباره ایجاد زمینه جهت استخدام های خارج از روال عادی و قانونی حذف کردند بدان معنا است که مجلس با تبعیض و رانت مخالف است .
وی با اشاره به مصوبه سال 64 درباره اعزام دانشجو به خارج از کشور گفت : طبق این مصوبه اعزام دانشجو به خارج از کشور برای ادامه تحصیل منوط به شرکت در آزمون سراسری اعزام بود که توسط سازمان سنجش برگزار می شد با این روال هر کسی حق برابر برای شرکت در رقابت علمی را داشت تا از امتیاز بورسیه برخوردار شود درباره مربیان هم باید حداقل سه سال سابقه خدمت داشته و حدنصاب امتیاز جدول ارتقا را کسب کرده و شرایط فعلی هم وجود داشت .
صادقی یادآور شد : متاسفانه در دولت گذشته در سال 85 روال قانونی اعزام به هم خورد ، مطابق تصمیم شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفته شد و داوطلبان را خودشان انتخاب می کردند روال این بود که از بین دانشجویان نمونه در رشته های خاص افراد انتخاب شوند .
این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد : در سال 87 دستورالعمل عوض شد؛ یک بند اضافه کردند مبنی بر این که افراد دارای خدمات فرهنگی مشمول امتیاز بورس می شود .
صرف حداقل معدل 14 برای کارشناسی و معدل 16 برای کارشناسی ارشد تعیین شد که مورد موافقت وزیر علوم قرار نگرفت .
تدریجا لیست رشته های ضروری برای اعزام حذف شد .
لذا کسانی از امتیاز بورسیه برخوردار شدند که فارغ التحصیل رشته های ضروری نبودند؛ در همان سال ها کسانی از مناطق محروم صلاحیت لازم علمی را داشتند ، اما به آنها بورسیه تحصیلی ندادند چه نیازی بود برای کسانی هزینه هنگفت مصرف شود که بورسیه بگیرند؟ این تبعیض ناروا عدم شفافیت و ایجاد زمینه برای رانت و حامی پروری را فراهم کرد و لیست های سفارشی جایگزین آزمون و رقابت علمی شد .
صادقی افزود : سوال ما این است چرا وزارت علوم اعلام نمی کند چه تعداد از بورسیه ها از مقامات و منتسبان به مقامات بوده و چرا این وزارتخانه جسارت و شجاعت لازم برای پاسخ به این سوال را ندارد .
بنده لیست 100 نفره ای از آقازاده ها و آقاها را دارم که با رانت بورسیه گرفتند؛ این لیست شامل نماینده مجلس و فرزندان نمایندگان مجلس ، امام جمعه ، فرمانده انتظامی و وزیر است .
کمیته منتخب رسیدگی به پرونده بورسیه ها در وزارت علوم با این افراد چطور رفتار کرده است ، کسی که می خواهد از این طریق استاد دانشگاه شود مگر صلاحیت علمی دارد که دانشجو را پرورش دهد؟ این افراد روال غیر شفاف و تبعیض آمیز داشته و می خواهند در ادامه در محیط علمی فعالیت کنند؛ بعضا ملاک انتخاب این افراد برای دادن بورسیه داشتن انگیزه انقلابی و اعتقاد به نظام و ارزش ها بوده است .
نماینده تهران خاطر نشان کرد : نماینده دوره هفتم و هشتم در سربرگ خود تعداد زیادی از افراد را برای برخورداری از بورسیه تحصیلی معرفی کرده ، جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان تشکل سیاسی و دانشجویی هم لیست ارائه کرده این کار توسط معاون اداری و مالی و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم وقت هم انجام شده است برخی از نهادها مانند بسیج هم لیستی برای داشتن بورسیه تحصیلی معرفی کردند براین اساس تعدادی از طریق سفارش از امتیاز بورس برخوردار شده اند .
صادقی با انتقاد از محرمانه بودن لیست پذیرفته شدگان در آزمون و مشمولان بورسیه گفت : مطابق قانون انتشار و .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه مردم سالاری
1398/07/17

دسترسی اطلاعات تمامی دستگاه های دولتی موظف اند تصمیمات خود را به اطلاع عموم برساند پس چرا باید لیست بورسیه ها محرمانه باشد و کسانی به جرم انتشار لیست محکوم شوند؟ اشکال و سوال من به این روال طی شده در وزارت علوم است که چرا شمار قابل توجهی بورسیه تحصیلی روال قانونی را طی نکرده است .
وی افزود : در این بین سوال این است که کمیته رسیدگی به پرونده بورسیه ها در وزارت علوم بر چه مبنای قانونی تصمیم گرفته و چه تعداد بورسیه را لغو کرده است .
حکم آنها این بوده که این افراد با هزینه شخصی در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند؛ یعنی کسانی که در رقابت علمی شرکت نکرده اند .
جوانان ما چه گناهی دارند که از این شرایط برخوردار نبوده و در مقابل آن افرادی بدون شرکت در رقابت علمی با رانت و سفارش و انتساب به این و آن وارد فضای علمی شده اند؟ بدتر آن است که تعلل وزارت علوم در برخورد با فساد باعث شده این افراد بعد از گذران تحصیل در دانشگاه وزارتخانه را برای استخدام تحت فشار قرار دهند و با همین روش بیش از 3 هزار نفر جذب شدند .
وی افزود : این افراد به حکم دیوان عدالت اداری متوسل شدند ولی مگر این حکم می تواند به فرد اعتبار و وجهات لازم برای فعالیت در دانشگاه را بدهد؟ البته که قرار است بیش از 70 نفر با حکم دیوان عدالت اداری در دانشگاه ها جذب شوند .
دانشگاه ها را ملزم کرده که برای این افراد ردیف استخدامی لحاظ کنند .
این کار به دانشگاه تربیت مدرس تحمیل شد و بعد رئیس دانشگاه را محکوم کردند چون نمی خواهد زیر بار روال های غیر قانونی رود .
با این وجود هم استخدام تحت فشار انجام شد اکنون می گویند ردیف استخدامی ایجاد شود مگر رئیس دانشگاه می تواند قبل از داشتن ردیف از سازمان اداری و استخدامی ردیف استخدامی ایجاد کند .
صادقی با بیان این که عده ای قرار است در دانشگاه تربیت مدرس استخدام شوند گفت : ما چه کاری با دانشگاه هایمان می کنیم؟ امروز همه دادمان از فساد بلند شده اما به زمینه های فساد توجه نمی شود .
از آقای رئیسی می خواهم با فساد علمی در دانشگاه ها برخورد کند چون زمینه ساز فسادهای دیگر می شود .
وی با انتقاد از انفعال وزارت علوم گفت : فرجی دانا ایستادگی کرد اما همان نمایندگانی که در مجلس قبلی از رانت و بورسیه استفاده کرده بودند او را استیضاح کرده و دولت را با چالش مواجه کردند .
ما میراث دار آن روال غیر قانونی هستیم؛ انتظارمان این بود که آقای غلامی با قاطعیت بیشتری از حقوق دانشگاه ها و اعضای هیات علمی و روسای دانشگاه ها استفاده کنند که این اتفاق رخ نداد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تعادل
1398/07/17
> 4خردادماه سال93 بود که برای نخستین بار معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان دولت تدبیر و امید در جریان یک نشست خبری.
> گروه ایران| 4خردادماه سال93 بود که برای نخستین بار معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان دولت تدبیر و امید در جریان یک نشست خبری مدعی تخلف بیش از 3000 دانشجوی بورسیه شد .
اظهارنظری که موضوع «بورسیه ها»را برای مدت ها در راس اخبار و تحلیل های سیاسی و اجتماعی کشورمان نشاند و ارزیابی های تحلیلی فراوانی در خصوص آن ارایه شد .
با گذشت بیش از 5سال از آن ایام یک بار دیگر وزیر علوم دولت تدبیر و امید راهی خانه ملت در بهارستان شد تا در صحن علنی مجلس تصویری از وضعیت بورسیه ها ارایه کند .
«منصور غلامی» با حضور در جلسه علنی دیروز خانه ملت به سوال محمود صادقی نماینده تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پاسخ داد .
غلامی اما هزینه هر نفر بورسیه را از 500 میلیون تا یک میلیارد تومان اعلام کرد و گفت : در فاصله سال های 89 تا 92 ، معاون فرهنگی وقت این وزارتخانه 736 نفر ، مسوولی دیگر 151 نفر و یک تشکل دانشجویی 595نفر را برای اعطای بورسیه معرفی کردند که مستندات و مکاتبات آن موجود است .
صادقی سوال کرد : مبنای صدور احکام بورسیه تحصیلی و تعداد احکام بورسیه ها پس از انقلاب و ایرادهای قانونی صدور احکام بورسیه ها و نحوه عمل و مبنای قانونی تصمیمات کمیته رسیدگی به پرونده بورسیه ها در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری چه بوده است؟ غلامی در این باره اظهارداشت : موضوع بورسیه ها آذرماه 1392 با رسیدگی دیوان محاسبات کشور به پرونده ها مطرح شد و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری موظف به توضیح ، ارایه اسناد ، مدارک و گزارش چگونگی انجام مراحل بورسیه ها شد .
وی افزود : بخش های اداری این پرونده ها و بررسی ها تا سال 96 که در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری حضور یافتم صورت گرفته بود .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد : در سال 96 و 97 مباحث مربوط به جایابی ، استخدام و به کارگیری بورسیه های فارغ التحصیل مطرح شد که با موارد حاشیه ای همراه بود و هم اکنون در حال مدیریت و انجام است .
غلامی اظهارداشت : اعزام دانشجو به صورت بورس به خارج بعد از انقلاب به دو مقطع قبل و بعد از تصویب قانون اعزام دانشجو در تاریخ 25 فروردین ماه سال 64 مجلس شورای اسلامی تقسیم می شود .
وی تاکید کرد : قبل از این قانون ، اعزام بورسیه ها به صورت محدود با معرفی رتبه های برتر یا مربیان از سوی دانشگاه ها به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری همچنین بررسی سوابق تحصیلی در وزارتخانه صورت می گیرد .
وزیر علوم همچنین گفت : بعد از تصویب قانون و آیین نامه اجرایی در سال 68 ، برگزاری آزمون اعزام از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان مسیر کسب بورسیه خارج از کشور وفق قانون تعیین شد .
نحوه انتخاب بورسیه ها غلامی ادامه داد : از سال 70 تا 83 هر یک یا دو سال یک بار آزمون برگزار می شد و پذیرفته شدگان در بازه زمانی دوساله امکان اقدام برای کسب حدنصاب نمره زبان و دریافت پذیرش و روادید داشتند؛ همچنین مربیان رسمی و رسمی آزمایشی دانشگاه با داشتن حداقل سه سال سابقه خدمت ، کسب حدنصاب امتیازات جدول ارتقا و داشتن شرط سن برای ادامه تحصیل از طرف دانشگاه محل خدمت به صورت بورسیه معرفی می شدند .
وی یادآور شد : بنابراین تا سال 84 دو مسیر آزمون و معرفی از سوی دانشگاه وجود داشت .
در سال 85 شورای مرکزی بورس تصمیم به برگزار نکردن آزمون گرفت و این آزمون از سال 85 متوقف شد؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تعادل
1398/07/17
انتخاب داوطلبان از میان دانشجویان ممتاز نمونه و مربیان دانشگاه ها در رشته های خاص صورت گرفت اما کلیات این تصمیم به تایید وزیر وقت رسید .
وزیر علوم خاطرنشان کرد : در سال 87 دستورالعمل تغییر کرد و علاوه بر افراد فوق ، افراد دارای خدمات فرهنگی هم به ضوابط اعطای بورس افزوده شدند .
غلامی یادآور شد : همچنین حداقل معدل 14 و 16 برای کارشناسی و کارشناسی ارشد تعیین کردند ، در ضمن شرط سنی هم تعیین شد اما این تغییرات شورای مرکز بورس به تایید وزیر علوم وقت نرسید و به صورت معرفی دانشجویان بورسیه از سوی افراد به تعیین افراد و اشخاصی که بورس به آنها تعلق می گیرد ، اقدام شد .
وی در این باره به ذکر مثالی پرداخت و گفت : در فاصله سال های 89 تا 92 معاون فرهنگی وقت وزارت علوم 736 نفر ، یک تشکل دانشجویی 595 نفر و 151 نفر توسط مسوولی دیگر برای اعطای بورس معرفی می کنند که مستندات و مکاتبات آن موجود است .
وزیر علوم همچنین اظهار داشت : ورود به سیستم بدون معرفی از سوی یکی از مراجع مذکور ، عملی نبوده و تنها مجرای ورود به بورس از این طریق بوده است؛ به تدریج لیست رشته های ضروری برای اعزام حذف شد و روش تبدیل خارج به داخل هم به این مطلب اضافه شد .
غلامی افزود : برای برخی رشته ها بورس خارج از کشور اعطا کردند در حالی که هیچ وقت معمول نبوده است و به راحتی با توجیه قطعی به داخل تبدیل می شدند و در مسیر اعطای بورسیه بدون آزمون موارد زیادی از این قبیل رخ داده است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با ارایه آماری در مورد رشته هایی که بورس خارج از کشور آنها به داخل تبدیل شده است ، خاطرنشان کرد : رشته زبان و ادبیات فارسی 12 نفر ، زبان و ادبیات عرب 9 نفر ، تاریخ انقلاب اسلامی دو نفر ، فقه 53 نفر ، حدیث 26 نفر ، معارف 18 نفر ، الهیات 13 نفر و نهج البلاغه یک نفر مواردی بود که بورس خارج از کشور داده بودند اما بلافاصله تبدیل به داخل شد .
مشکلات قانونی پیش پای بورسیه ها غلامی گفت : مشکلات قانونی که پیش آمده و معاون فنی و حسابرسی دیوان محاسبات کشور در تاریخ 20 آذرماه 92 به وزیر علوم وقت اعلام کرد دلیل اصلی ورود مسوولان وزارت علوم به پرونده بورسیه ها همین تاکید و اقدام دیوان بوده است .
وی افزود : اشکالات قانونی که می توان به صورت خلاصه اعلام کرد به این شرح است : عدم رعایت قانون اعزام در برگزاری آزمون علمی ، نداشتن مصوب مورد تایید وزیر ، عدم رعایت شرایط افراد نظیر معدل مقاطع قبلی ، سن ، اشتغال رسمی همزان با تحصیل و موارد دیگری که در لیست ایرادات اعلام شده توسط دیوان محاسبات وجود داشته و دارد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تاکید کرد : موارد تخلف را سازمان بازرسی کل کشور تایید کرده و قابل استعلام است .
غلامی به آمار دیگری درمورد بورسیه هایی که بین سال های 85 تا 92 بدون آزمون داده شده است ، اشاره کرد و گفت : در فاصله این سال ها بورسیه خارج از کشور 710 نفر ، تبدیل خارج به داخل هزار و 884 نفر ، استفاده از بخشنامه ایثارگران 160 نفر و مربیان دانشگاه ها 890 نفر بوده که جمع کل سه هزار و 644 نفر است .
وی یادآور شد : این عدد بارها در بحث ها درمورد بورسیه ها مطرح شده است و آشنای به ذهن است .
وزیر علوم در بخش دیگری از پاسخ های خود درمورد اعتبارات صرف شده برای بورسیه ها گفت : هزینه بورسیه در علوم انسانی برای هر نفر در داخل کشور 30 میلیون تومان و برای دانشجویان سایر رشته ها 40 میلیون تومان به دانشگاه ها پرداخت شده است .
غلامی تاکید کرد : مقرری که ماهانه به بورسیه ها داده می شد معادل حقوق مزایای مربی پایه یک و برای مربیان معرفی شده از سوی دانشگاه ها به طور متوسط 20 میلیون بوده است .
وی ادامه داد : همچنین برای تحصیل در خارج از کشور بر حسب اینکه همسر فرد بورسیه هم با او تحصیل می کند یا بر اساس تعداد عائله همراه ، برای مقاطع تحصیلی مختلف به ازای هر بورسیه از 500 میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه شد .
پس از پاسخ وزیر علوم به این سوال ، صادقی نماینده تهران اعلام کرد که نیازی به رای گیری در صحن مجلس نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/07/17
> بخش خبری : نماینده تهران در مجلس در جلسه علنی دیروز در جریان سوال از وزیر علوم اعلام کرد : 100 آقازاده و آقا با رانت از بورس تحصیلی برخوردار شده اند.
> بخش خبری : نماینده تهران در مجلس در جلسه علنی دیروز در جریان سوال از وزیر علوم اعلام کرد : 100 آقازاده و آقا با رانت از بورس تحصیلی برخوردار شده اند .
محمود صادقی از رئیس قوه قضاییه خواست با فسادعلمی در دانشگاه ها برخورد کند که زمینه ساز فسادهای دیگر است .
صادقی در توضیح سوالش از وزیر علوم درباره صدور احکام بورسیه تحصیلی گفت : بیش از سه سال از طرح این سوال می گذرد اما هنوز تبعات آثار زیان بار مربوط به استفاده از بورسیه ها گریبانگیر آموزش عالی و دانشگاه های کشور است .
اینکه امروز نمایندگان در لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده 24 را درباره ایجاد زمینه جهت استخدام های خارج از روال عادی و قانونی حذف کردند بدان معنا است که مجلس با تبعیض و رانت مخالف است .
وی با اشاره به مصوبه سال 64 درباره اعزام دانشجو به خارج از کشور گفت : طبق این مصوبه اعزام دانشجو به خارج از کشور برای ادامه تحصیل منوط به شرکت در آزمون سراسری اعزام بود که توسط سازمان سنجش برگزار می شد با این روال هر کسی حق برابر برای شرکت در رقابت علمی را داشت تا از امتیاز بورسیه برخوردار شود درباره مربیان هم باید حداقل سه سال سابقه خدمت داشته و حدنصاب امتیاز جدول ارتقا را کسب کرده و شرایط فعلی هم وجود داشت .
صادقی یادآور شد : متاسفانه در دولت گذشته در سال 85 روال قانونی اعزام به هم خورد ، مطابق تصمیم شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفته شد و داوطلبان را خودشان انتخاب می کردند روال این بود که از بین دانشجویان نمونه در رشته های خاص افراد انتخاب شوند .
وی با انتقاد از انفعال وزارت علوم گفت : فرجی دانا ایستادگی کرد اما همان نمایندگانی که در مجلس قبلی از رانت و بورسیه استفاده کرده بودند او را استیضاح کرده و دولت را با چالش مواجه کردند .
ما میراث دار آن روال غیر قانونی هستیم؛ انتظارمان این بود که آقای غلامی با قاطعیت بیشتری از حقوق دانشگاه ها و اعضای هیئت علمی و روسای دانشگاه ها استفاده کنند که این اتفاق رخ نداد .
وزیر علوم در پاسخ به سوال نماینده تهران با اشاره به بورس تحصیلی بیش از 3 هزار و 600 نفراز سالهای 85 تا 92 گفت که از این تعداد بیش از 800 نفر فاقد شرایط لازم برای بورسیه بودند .
منصور غلامی اضافه کرد : دیوان محاسبات سال 92 به وزیر علوم وقت مشکلات قانونی در مورد بورسیه ها را اعلام کرد و دلیل اصلی ورود مسئولین وزارت علوم نیز همین تاکید دیوان محاسبات بوده که مهمترین مشکلات قانونی آن عدم رعایت قانون الزام در برگزاری آزمون علمی ، نداشتن مصوبه مورد تایید وزیر علوم وقت و عدم رعایت شرط سنی و معدل و همچنین اشتغال رسمی همزمان با تحصیل بوده است .
وی با بیان اینکه موارد تخلف در بورسیه ها ازسوی سازمان بازرسی نیز اعلام شده ، ادامه داد : بین سالهای 85 تا 92 ، 710 نفر بورس خارج ، هزار و 874 تبدیل بورس خارج به داخل ، 160 نفر استفاده از بخش نامه ایثارگران و 890 نفر از سهمیه مربیان دانشگاه استفاده کردند که جمع آنها 3 هزار و 644 نفر بوده است .
غلامی یادآور شد : هزینه بورسیه در علوم انسانی برای هر نفر در داخل 30 میلیون تومان بوده که به دانشگاه محل تحصیل پرداخت شده و این رقم برای سایر رشته ها 40 میلیون تومان بوده است .
همچنین مقرری پرداختی نیز معادل حقوق ماهیانه مربی پایه 1 بوده و برای مربیانی که از دانشگاهها معرفی شدند متوسط 20 میلیون تومان هزینه شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/07/17

برای تحصیل در خارج نیز حسب این که عائله همراه فرد چند نفر بوده به ازای هر نفر از 500 میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه شده است .
وی با اشاره به تشکیل کمیته ای در وزارت علوم ، در این باره یادآور شد : براساس بررسی ها بیش از 800 نفر فاقد شرایط لازم برای دریافت بورسیه بودند .
345 نفر ملزم شدند با هزینه شخصی تحصیل کنند زیرا حداقل شرایط تحصیل برای دکترا را داشتند ولی شرایط بورس را نداشتند .
21 نفر هیچ شرایطی را نداشتند و بدلیل تصمیم آموزش دانشگاه لغو تحصیل شدند و 17 نفر هم به دلیل عدم توانایی ادامه تحصیل اخراج شدند .
وزیر علوم خاطرنشان کرد : موضوع بورسیه ها سال 92 توسط دیوان محاسبات مطرح شد و وزارت علوم موظف به توضیح و ارائه اسناد و گزارش چگونگی انجام مراحل مختلف بورسیه ها شد .
تا سال 96 که من به عنوان وزیر در وزارتخانه حضور یافتم بخش های اداری این گزارش ها انجام شده بود و بعد از آن در سال های 96 و 97 مباحث مربوط به جایابی و استخدام بورسیه های فارغ التحصیل در دستور کار قرار گرفت که بعضا حاشیه هایی هم داشت .
وزیر علوم با بیان این که انتخاب داوطلبان از میان دانشجویان و مربیان نمونه و با تایید وزیر علوم وقت انجام شد ادامه داد : سال 87 دستورالعمل تغییر می کند و افراد دارای خدمات فرهنگی هم به ضوابط اعطای بورس اضافه می شوند و شرط سنی و معدلی نیز تعیین می شود ، اما این تغییرات به تایید وزیر وقت نمی رسد و به صورت معرفی دانشجویان بورسیه از طرف افراد انجام می شود .
وی یاد آور شد : بین سالهای 89 تا 92 معاون فرهنگی وقت وزارت علوم 736 نفر ، یک تشکل دانشجویی ، 595 نفر و مسئولی دیگر 151 نفر را برای اعطای بورس معرفی می کنند؛ تا این که به تدریج رشته های ضروری برای اعزام حذف شده و برای رشته های بورسه خارج می شوند که هیچ وقت معمول نبوده است .
غلامی ادامه داد : در مسیر اعطای بورسیه بدون آزمون موارد زیادی اتفاق افتاده است .
از جمله این که بدون توجه به نصاب نمره بورسیه های خارج را به داخل معرفی می کردند .
آمار برخی رشته هایی که بورس خارج داشتند و بلافاصله تبدیل به داخل شدند درمورد زبان و ادبیات فارسی ، زبان و ادبیات عرب ، تاریخ انقلاب اسلامی ، فقه ، حدیث ومعارف اسلامی و نهج البلاغه موجود داست .
همچنین بخشنامه ای از طرف شورای مرکزی بورس با امضای معاون دانشجویی وقت بدون تایید وزیر صادر می شود که عده ای از این طریق ادامه تحصیل می دهند .
* غلامی : تمام تلاش خود را برای حمایت از دانشجویان انجام می دهیموزیر علوم همچنین در پاسخ به سوال زهرا سعیدی نماینده مبارکه درباره اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی هم گفت : ما به دنبال تقاضامحور کردن پایان نامه های دانشگاهی بوده و یک سامانه برای تامین اعتبار پژوهش های دانشگاهی ایجاد شده است .
رابطه بین صنعت و دانشگاه رو به بهبود است .
منصور غلامی افزود : دانشجویان تحصیلات تکمیلی در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته و مبدا تحول و توسعه علمی کشور شده اند که نتیجه آن ارتقاء جایگاه علمی کشور و همچنین افزایش مراکز توسعه و تحقیقات علمی است .
حمایت هایی که در این بخش صورت می گیرد وظیفه ماست و تمام تلاش خود را متناسب با امکاناتی که در اختیار داریم انجام می دهیم .
وی اظهارداشت : در خصوص اشتغالزایی دانش آموختگان دانشگاهی علی رغم این که این موضوع از حوزه مسئولیت وزارت علوم خارج است تمام توانمندی و ظرفیت خود را در سطوح کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به کار گرفته ایم .
در خصوص حمایت های مالی و رفاهی از دانشجویان توانمندی ما در حد ظرفیتی است که از طریق صندوق رفاه دانشجویان در اختیار قرار می گیرد و اگر در بخشهایی با کاستی مواجه است به ظرفیت صندوق رفاه باز می گردد که منابع مالی این صندوق نیز از ردیف های بودجه تامین می شود .
وزیر علوم تصریح کرد : در خصوص اشتغالزایی برای دانش آموختگان دانشگاهی تمام تلاش ما در این سالها تقاضامحور کردن پایان نامه های دانشجویی و ایجاد یک سامانه برای تامین اعتبار پژوهش ها بوده است .
سازوکار مناسبی برای ارتباط صنعت و دانشگاه ها تعریف شده و دانشجویان در دوره تحصیلی می توانند با بخش صنعتی چه دولتی و چه خصوصی در ارتباط بوده و در نهایت نیز به بازار کار آن ملحق شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/07/17

غلامی با تاکید بر اینکه رابطه بین صنعت و دانشگاه می تواند حلال بسیاری از مشکلات کشور باشد ، تصریح کرد : این امر علاوه بر حل مشکلات کشور اشتغالزایی برای دانش آموختگان و افزایش مراکز تحقیق و پژوهش در شرکت های دانش بنیان را به دنبال دارد .
در خصوص حمایت های رفاهی از دانشجویان می توان به وام تامین مسکن و وام های دانشجویی اشاره کرد که مبالغ آنها در حد توان صندوق رفاه دانشجویی است .
* 2 نماینده از پاسخ های وزیر علوم قانع شدندزهرا سعیدی نماینده مبارکه و محمود صادقی نماینده تهران پس از توضیحات وزیر علوم اعلام کردند از پاسخ های غلامی در مورد عدم توجه در ارتقای دانشگاهیان ، تبعیض بین اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مبنای صدور احکام بورسیه ها قانع شدند .
* لایحه مالیات بر ارزش افزوده به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شدنمایندگان مجلس در جلسخ علنی دیروز لایحه مالیات بر ارزش افزوده را برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارجاع دادند .
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه ای به هیات رئیسه مجلس خواستار ارجاع این لایحه به کمیسیون اقتصادی مجلس شد و گفت : به دلیل آن که بیشتر مواد این لایحه نیاز به اصلاح دارد بهتر است که این لایحه به کمیسیون اقتصادی بازگردد تا در این کمیسیون دوباره بررسی شود .
رئیس مجلس این موضوع را به رای مجلس گذاشت و نمایندگان با 176 رای موافق ، 7 رای مخالف و 3 رای ممتنع از 223 نماینده حاضر با ارجاع این لایحه به کمیسیون اقتصادی مجلس موافقت کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
شهروند
1398/07/17
> وزیرعلوم (در صحن علی مجلس و در پاســخ به سوال یکی از نماید هها) : «در خصوص اشــتغالزایی دانــش آموختگان دانشگاهی علیرغم اینکه ا ین موضوع از حوزه مسئولیت وزارت علوم خارج است ، تمام توانمدی و ظرفیت خود را در سطوح کارشاسی ، کارشاســی ارشــد و دکترا بــه کار گرفته ایم .
> وزیرعلوم (در صحن علی مجلس و در پاســخ به سوال یکی از نماید هها) : «در خصوص اشــتغالزایی دانــش آموختگان دانشگاهی علیرغم اینکه ا ین موضوع از حوزه مسئولیت وزارت علوم خارج است ، تمام توانمدی و ظرفیت خود را در سطوح کارشاسی ، کارشاســی ارشــد و دکترا بــه کار گرفته ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
سیاست روز
1398/07/16
> ارجاع لایحه مالیات بر ارزش افزوده برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ، پاسخ های قانع کننده وزیر علوم به سوالات نمایندگان از مهمترین اخبار جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بود .
> ارجاع لایحه مالیات بر ارزش افزوده برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ، پاسخ های قانع کننده وزیر علوم به سوالات نمایندگان از مهمترین اخبار جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بود .
در جلسه علنی روز گذشته مجلس ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده و بررسی سوالات محمود صادقی و زهرا سعیدی از وزیر علوم در دستورکار نمایندگان قرار گرفت .
زهرا سعیدی مبارکه ، نماینده مردم مبارکه در توضیحات سوال خود از وزیر علوم و تحقیقات و فناوری در رابطه با اقدامات انجام شده برای ارتقاء کیفی رفاهی دانشجویان و اساتید ، پرسید : وزارت علوم در تأمین امکانات رفاهی دانشجویان به خود نمره خوبی می دهد؟ وزیر علوم در پاسخ به نماینده مبارکه با تاکید بر اینکه تمام تلاش خود را برای حمایت از دانشجویان انجام می دهیم ، گفت : دانشجویان تحصیلات تکمیلی در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته و مبدا تحول و توسعه علمی کشور شده اند که نتیجه آن ارتقاء جایگاه علمی کشور و همچنین افزایش مراکز توسعه و تحقیقات علمی است .
حمایت هایی که در این بخش صورت می گیرد وظیفه ماست و تمام تلاش خود را متناسب با امکاناتی که در اختیار داریم انجام می دهیم .
در نتیجه توضیحات وزیر علوم در رابطه با امکانات رفاهی فراهم شده برای اساتید دانشگاهی و دانشجویان ، نماینده مردم مبارکه قانع شد .
در ادامه این جلسه محمود صادقی ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ه در توضیح سوالش از وزیر علوم درباره صدور احکام بورسیه تحصیلی با بیان این که 100 آقازاده و آقا با رانت از بورس تحصیلی برخوردار شده اند ، گفت : رئیس قوه قضاییه با فسادعلمی در دانشگاه ها برخورد کند که زمینه ساز فسادهای دیگر است .
منصور غلامی هم در پاسخ به این سوال با اشاره به بورس تحصیلی بیش از 3 هزار و 600 نفراز سالهای 85 تا 92 گفت که از این تعداد بیش از 800 نفر فاقد شرایط لازم برای بورسیه بودند .
توضیحات وزیر درباره در مورد بورسیه ها نیز محمود صادقی را قانع کرد .
نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواد باقی مانده لایحه مالیات بر ارزش افزوده را برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع دادند .
در جریان بررسی های نمایندگان همچنین با استخدام بدون آزمون 2 درصد از نخبگان در سازمان مالیات بر ارزش افزوده مخالفت شد .
دراین جلسه نماینده مردم قائم شهر که به رفتار مسعود پزشکیان رئیس جلسه معترض بود برای دقایقی جو مجلس را متشنج کرد .
سید علی ادیانی در جریان بررسی جزئیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده در حال ارائه تذکر و اخطاری بود که مسعود پزشکیان این تذکر و اخطار را وارد ندانست و میکروفن او نیز قطع شد .
پس از آن ادیانی در مقابل جایگاه هیأت رئیسه حضور پیدا کرد و با صدای بلند نسبت به برخورد مسعود پزشکیان رئیس جلسه اعتراض کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
کیهان
1398/07/16
> وزیرعلوم که برای پاسخ به سؤال نمایندگان به مجلس آمده بود در مورد بورسیه ها گفت کمیته ای برای بررسی بورسیه ها در دوره های قبل و حل و فصل این موضوع تشکیل شد ، تعداد زیادی از بورسیه ها مشکل خاصی نداشتند لذا برخورد یکی دو ساله با آنها صحیح نبوده است .
> جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی به ریاست مسعود پزشکیان آغاز شد .
اصلی ترین دستور کارهای این جلسه عبارت بود از : ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم اقتصادی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده و همچنین سؤالات زهرا سعیدی ، شهباز حسن پور و محمود صادقی از منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری .
ماجرای بورسیه ها ، حکایت دانشجویانی است که قربانی سیاسی کاری و خواسته های حزبی یک جریان سیاسی در کشور شدند .
این ماجرا از سال 1392 هم زمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید کلید خورد و هم زمان روزنامه ها و سایت های طیف موسوم به اصلاح طلب و همچنین فعالان سیاسی این جریان فضاسازی گسترده ای را علیه بورسیه ها شروع کردند .
با آنکه در مقاطع مختلف دعوی نادرست اصلاح طلبان اعلام شده اما آنها کماکان می خواهند از این نمد کلاهی برای خود ببافند .
بورسیه ها قربانی سیاسی کاریدر جلسه علنی روز سه شنبه مجلس بررسی سؤال محمود صادقی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس از «منصور غلامی» وزیر علوم تحقیقات و فناوری در دستور کار مجلس قرار گرفت .
خلاصه این سؤال به این شرح است : «مبنای صدور احکام بورسیه تحصیلی و تعداد احکام بورسیه ها پس از انقلاب و ایرادهای قانونی صدور احکام بورسیه ها و نحوه عمل و مبنای قانونی تصمیمات کمیته رسیدگی به پرونده های بورسیه ها در وزارت علوم چه بوده است؟»در پایان محمود صادقی گفت که به رأی گذاشتن این سؤال محلی از اعراب ندارد ! به این ترتیب سؤال از وزیر علوم به رأی نمایندگان گذاشته نشد .
غلامی در پاسخ به سؤال محمود صادقی عضو فراکسیون امید از وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در مورد پرونده بورسیه ها گفت : «موضوع بورسیه ها سال 92 توسط دیوان محاسبات مورد بررسی قرار گرفت و وزارت علوم موظف به بررسی اسناد و مدارک بورسیه ها شد .
این بررسی ها تا سال 96 انجام شد و در سال 96 و 97 مباحث مربوط به بورسیه ها و فارغ التحصیلان اجرایی شد .
»وزیر علوم اظهار داشت : «اعزام دانشجو به صورت بورس به خارج از کشور قبل از تصویب قانون اعزام بورسیه ها به صورت محدود و خاص بود اما پس از تصویب قانون اعزام در سال 98 ، قبولی در آزمون اعزام به عنوان مسیر اصلی کسب بورسیه خارج از کشور تعیین شد .
»وی با بیان اینکه از سال 70 تا 83 هر سال آزمونی به این منظور برگزار می شد ، یادآور شد : «علاوه بر این اساتید هم می توانستند با شرایطی برای ادامه تحصیل معرفی شوند .
در سال 85 شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفت و برگزاری آزمون بورس متوقف شد تا انتخاب دانشجویان بورس از میان دانشجویان نخبه انجام شود .
شرط معدل 14 و 16 نیز تعیین شد .
»غلامی افزود : «از سال 89 تا 92 معاونت فرهنگی وزارت علوم 736 نفر ، یک تشکل دانشجویی 565 نفر و یک مسئول دانشگاه 151 نفر را برای بورس معرفی کرد .
در ادامه روش تبدیل بورس خارج به داخل ایجاد شد .
از سال 89 تا 92 بخشنامه ای نیز برای ادامه تحصیل دانشجویان شاهد و ایثارگر صادر شد که از این طریق هم تعدادی از بورسیه ها استفاده کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
کیهان
1398/07/16

»اکثر بورسیه ها مشکلی نداشتندوزیر علوم یادآور شد : «از ابتدای انقلاب تا امروز سه هزار و 500 نفر در مقطع کارشناسی ، 10 هزار و 700 نفر در مقطع دکترا بورس خارج از کشور دریافت کردند و با شیوه تبدیل بورس خارج به داخل ، سه هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 16 هزار و 400 نفر در مقطع دکترا تحصیل نمودند .
به دلیل عدم رعایت قانون اعزام ، نداشتن مصوبه وزیر وقت ، عدم توجه به شرایط معدل و سن این پرونده ها مورد بازنگری قرار گرفت .
این موارد تخلف را سازمان بازرسی کل کشور نیز اعلام کرده است .
»وی در تشریح آمار بورسیه ها از سال 85 تا 92 ، گفت : «710 نفر بورس خارج از کشور ، هزار و 874 نفر تبدیل بورس به خارج به داخل ، 160 نفر بورس از طریق بخشنامه ایثارگران و 890 مربی دانشگاه بورسیه دریافت کرده اند که در مجموع سه هزار و 644 نفر بورسیه شدند .
»وزیر علوم تصریح کرد : «کمیته ای برای بررسی بورسیه ها در دوره های قبل و حل و فصل این موضوع تشکیل شد .
بر اساس بررسی های این کمیته از سه هزار و 644 نفر بورسیه از سال 85 تا 92 ، 841 نفر فاقد یک شرط یا چند شرط برای دریافت بورسیه تشخیص داده شدند که از این میان 345 نفر ملزم شدند با هزینه های شخصی تحصیل کنند .
21 نفر به دلیل تصمیم واحد آموزش دانشگاه لغو تحصیل شدند و 17 نفر به خاطر عدم توان ادامه تحصیل ، اخراج شدند .
»وی افزود : «تعداد زیادی از بورسیه ها مشکل خاصی نداشتند که برخورد یکی دو ساله با آنها صحیح نبوده است و بسیاری از آنها امروز در دانشگاه ها جذب شده اند .
آماری از ارتباط افرادی که بورس دریافت کرده اند با افراد خاص نداریم .
»ارجاع لایحه مالیات بر ارزش افزودهبه کمیسیوندر ادامه جلسه علنی دیروز و در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده ، بررسی ماده 27 این لایحه در مورد تحول در نظام دادرسی مالیاتی در دستور کار مجلس قرار گرفت .
در ابتدای جلسه مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس اعلام کرد که برای بررسی این لایحه نمایندگان باید روزهای چهارشنبه و پنجشنبه نیز در صحن علنی مجلس حضور یابند .
در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بر صندلی ریاست تکیه زد و گفت : آقای حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نامه ای به هیئت رئیسه نوشته و خواستار ارجاع لایحه مالیات بر ارزش افزوده به کمیسیون اقتصادی مجلس شده است .
وی ادامه داد : لایحه پایانه های فروشگاهی نیز مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود که ایراد آن رفع شده است .
لایحه مالیات بر ارزش افزوده نیز به کمیسیون ارجاع خواهد شد تا ایرادات آن رفع شود .
لاریجانی در ادامه ارجاع کل این لایحه به کمیسیون اقتصادی مجلس را به رأی نمایندگان گذاشت .
در نهایت وکلای ملت با اکثریت آرا با ارجاع این لایحه به کمیسیون اقتصادی موافقت کردند .
این لایحه 57 ماده داشت که تا این لحظه 26 ماده آن به تصویب رسیده بود .
حاشیه ای در صحن علنیدر جلسه علنی دیروز مجلس و در جریان بررسی ماده 27 فصل ساختار سازمانی مالیات بر ارزش افزوده ، علی ادیانی نماینده قائمشهر نسبت به این ماده تذکر آئین نامه داشت اما پزشکیان تذکر آئین نامه ای وی را وارد ندانست و میکروفن وی را خاموش کرد .
در ادامه ادیانی در اعتراض به جایگاه هیئت رئیسه رفت و با صدای بلند به بیان اعتراض خود پرداخت .
تعدادی از نمایندگان و اعضای هیئت رئیسه وی را به صندلی اش راهنمایی کردند .
محمد وکیلی و احمد امیرآبادی با وی صحبت می کردند و کوهکن نماینده لنجان نیز به جمع آنها پیوست و نسبت به رفتار هیئت رئیسه اعتراض کرد .
اعتراض کوهکن موجب مشاجره لفظی وی با وکیلی عضو هیئت رئیسه شد .
تعداد زیادی از نمایندگان اطراف ادیانی و کوهکن جمع شده بودند .
بالاخره در جریان بررسی پیشنهاد محجوب نماینده تهران مبنی بر حذف ماده 27 نوبت به اظهارنظر ادیانی در مورد حذف این ماده رسید .
ادیانی گفت : من به واسطه مجلس و حق شهروندی ملت ایران و حق نمایندگی در اعتراض به رفتار خلاف آئین نامه رئیس مجلس آقای پزشکیان سخن نمی گویم .
وقتی میکروفن باید روشن شود ، قطع می کنیم .
به عنوان اعتراض به رفتار جلسه آقای پزشکیان که حق نمایندگان را تقطیع می کنند صحبت نمی کنم .
در ادامه مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت گفت : من میکروفن هیچ کس را قطع نمی کنم و حرف شما تهمت است .
به نظر من ایراد آئین نامه ای شما وارد نبود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/07/16
> وزیر علوم ، فناوری و تحقیقات درباره اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی بیان کرد ما به دنبال تقاضامحور کردن پایان نامه های دانشگاهی بوده و یک سامانه برای تامین اعتبار پژوهش های دانشگاهی ایجاد شده است .
> وزیر علوم ، فناوری و تحقیقات درباره اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی بیان کرد ما به دنبال تقاضامحور کردن پایان نامه های دانشگاهی بوده و یک سامانه برای تامین اعتبار پژوهش های دانشگاهی ایجاد شده است .
رابطه بین صنعت و دانشگاه رو به بهبود است .
به گزارش ایسنا ، منصور غلامی در جلسه علنی مجلس ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص اقدامات انجام شده از سوی وزارت علوم برای ارتقاء سطح کیفی رفاهی دانشجویان ، اساتید دانشگاهی و همچنین اشتغالزایی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در پاسخ به نماینده مبارکه ، بیان کرد : دانشجویان تحصیلات تکمیلی در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته و مبدا تحول و توسعه علمی کشور شده اند که نتیجه آن ارتقاء جایگاه علمی کشور و همچنین افزایش مراکز توسعه و تحقیقات علمی است .
حمایت هایی که در این بخش صورت می گیرد وظیفه ماست و تمام تلاش خود را متناسب با امکاناتی که در اختیار داریم انجام می دهیم .
وی در ادامه اظهار کرد : در خصوص اشتغالزایی دانش آموختگان دانشگاهی علی رغم این که این موضوع از حوزه مسئولیت وزارت علوم خارج است تمام توانمندی و ظرفیت خود را در سطوح کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به کار گرفته ایم .
در خصوص حمایت های مالی و رفاهی از دانشجویان توانمندی ما در حد ظرفیتی است که از طریق صندوق رفاه دانشجویان در اختیار قرار می گیرد و اگر در بخش هایی با کاستی مواجه است به ظرفیت صندوق رفاه دانشجویان باز می گردد که منابع مالی این صندوق نیز از ردیف های بودجه تامین می شود .
وزیر علوم ، فناوری و تحقیقات در ادامه تصریح کرد : در خصوص اشتغالزایی برای دانش آموختگان دانشگاهی تمام تلاش وزارتخانه ما در این سال ها تقاضامحور کردن پایان نامه های دانشجویی و ایجاد یک سامانه برای تامین اعتبار پژوهش ها بوده است .
سازو کار مناسبی برای ارتباط صنعت و دانشگاه ها تعریف شده و دانشجویان در دوره تحصیلی می توانند با بخش صنعتی چه دولتی و چه خصوصی در ارتباط بوده و در نهایت نیز به بازار کار آن ملحق شوند .
وی ادامه داد : در این زمینه فراخوانی بر حسب نیاز از سوی بخش های صنعتی داده می شود و دانشجویان پایان نامه های خود را برحسب این نیازها ارائه می دهند .
وزیر علوم و تحقیقات و فناوری در ادامه اظهار کرد : در سال 1398 برای طرح های دانشجویان دکتری مبالغ 75 ، 40 و 25 میلیون تومان برحسب موضوع در نظر گرفته شده است که 60 درصد آن به دانشجویان تعلق گرفته و 40 درصد برای تامین هزینه های پشتیبانی در اختیار دانشگاه قرار می گیرد .
در حوزه توانمندی دانشجویان طرح ارتباط دانشگاه با صنعت دنبال می شود و نتیجه این طرح ارتباط نزدیک دانشگاه ها با مراکز صنعتی و خدماتی خواهد بود .
رابطه بین صنعت و دانشگاه؛ حلال بسیاری از مشکلات کشور غلامی در ادامه با تاکید بر این که رابطه بین صنعت و دانشگاه می تواند حلال بسیاری از مشکلات کشور باشد ، تصریح کرد : این امر علاوه بر حل مشکلات کشور اشتغالزایی برای دانش آموختگان و افزایش مراکز تحقیق و پژوهش در شرکت های دانش بنیان را به دنبال دارد .
در خصوص حمایت های رفاهی از دانشجویان می توان به وام تامین مسکن و وام های دانشجویی اشاره کرد که مبالغ آنها در حد توان صندوق رفاه دانشجویی است .
وی در ادامه با تاکید بر اهمیت ارج نهادن به اساتید و دانشجویان بیان کرد : جایگاه علمی کشور حاصل زحمات اساتید و دانشجویان است هرچقدر منابع بیشتری برای حمایت در اختیار قرار گیرد ما نیز قدردان زحمات آنها خواهیم بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/07/16

اگر قرار باشد آنچه که در خارج از مرزها در حمایت از نخبگان رخ می دهد را با داخل مقایسه کنیم تفاوت محسوسی دیده می شود ، اما نخبگان کشور ما علاقه به میهن خود را با منابع مالی تعویض نکرده و ما شاهد حضور آنان در کشور هستیم .
وزیر علوم و تحقیقات و فناوری تاکید کرد : ما درخواست خود را برای حمایت بیشتر از نخبگان علمی در لایحه بودجه ارائه می دهیم ان شاءالله مورد مورد استقبال مجلس شورای اسلامی نیز قرار گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/07/16
> ایلنا : در جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دو تن از نمایندگن سوالات خود را از وزیر علوم مطرح کردند .
> فرصت 2 هفته ای کمیسیون آموزش مجلس به وزیر علوم ایلنا : در جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دو تن از نمایندگن سوالات خود را از وزیر علوم مطرح کردند .
میرحمایت میرزاده در تشریح جزئیات جلسه عصر امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت : منصور غلامی وزیر علوم در جلسه امروز کمیسیون آموزش حضور یافت و به سوالات نمایندگان پاسخ داد .
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد : عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم نایین سوال خود را در رابطه با کمیسیون موارد خاص مطرح کرد .
این کمیسیون در وزارت علوم برای مواردی از جمله تغییر رشته ها است که از طریق قوانین جاری امکان اعمال آن وجود ندارد .
در چنین مواردی ، موضوع به کمیسیون موارد خاص ارجاع داده می شود .
وی تاکید کرد : پوربافرانی تاکید داشت که در این کمیسیون ضابطه خاصی وجود ندارد .
در نهایت دو هفته به وزیر علوم وقت دادند تا پاسخ های جمع تری را ارائه دهند .
میرزاده گفت : سوال بعدی را سیدجواد حسینی کیا نماینده مردم سنقر مطرح کرد .
سوال وی درباره عزل و نصب های روسای دانشگاه ها بود که ایشان نیز گفتند در این امر ضوابط خاصی حاکم نیست و عواملی دیگر دخالت دارند .
ایشان نیز دو هفته به وزیر علوم وقت دادند تا پس از آن درباره پاسخ های وزیر تصمیم گیری کنند .
وی خاطرنشان کرد : سوال بیت الله عبداللهی به هفته آینده موکول شد و بهروز نعمتی نیز از سوال خود انصراف داد .
این مطلب برایم مفید است بلی 2 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : کمیسیون آموزش و تحقیقات نماینده مردم وزارت علوم وزیر علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
مردم سالاری
1398/07/16
> یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که 100 آقازاده و آقا با رانت از بورس تحصیلی برخوردار شده اند ، گفت : رئیس قوه قضاییه با فسادعلمی در دانشگاه ها برخورد کند که زمینه ساز فسادهای دیگر است .
> یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که 100 آقازاده و آقا با رانت از بورس تحصیلی برخوردار شده اند ، گفت : رئیس قوه قضاییه با فسادعلمی در دانشگاه ها برخورد کند که زمینه ساز فسادهای دیگر است .
به گزارش ایسنا ، محمود صادقی در جلسه علنی امروز سه شنبه در توضیح سوالش از وزیر علوم درباره صدور احکام بورسیه تحصیلی گفت : بیش از سه سال از طرح این سوال می گذرد اما هنوز تبعات آثار زیان بار مربوط به استفاده از بورسیه ها گریبانگیر آموزش عالی و دانشگاه های کشور است .
این که امروز نمایندگان در لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده 24 را درباره ایجاد زمینه جهت استخدام های خارج از روال عادی و قانونی حذف کردند بدان معنا است که مجلس با تبعیض و رانت مخالف است .
وی با اشاره به مصوبه سال 64 درباره اعزام دانشجو به خارج از کشور گفت : طبق این مصوبه اعزام دانشجو به خارج از کشور برای ادامه تحصیل منوط به شرکت در آزمون سراسری اعزام بود که توسط سازمان سنجش برگزار می شد با این روال هر کسی حق برابر برای شرکت در رقابت علمی را داشت تا از امتیاز بورسیه برخوردار شود درباره مربیان هم باید حداقل سه سال سابقه خدمت داشته و حدنصاب امتیاز جدول ارتقا را کسب کرده و شرایط فعلی هم وجود داشت .
صادقی یادآور شد : متاسفانه در دولت گذشته در سال 85 روال قانونی اعزام به هم خورد ، مطابق تصمیم شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفته شد و داوطلبان را خودشان انتخاب می کردند روال این بود که از بین دانشجویان نمونه در رشته های خاص افراد انتخاب شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
عضو کمیسیون + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1398/07/16
> ایسنا : یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از پاسخ های وزیر علوم در مورد موضوع بورسیه ها قانع شد .
> صادقی از پاسخ های وزیرعلوم در مورد بورسیه ها قانع شد ایسنا : یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از پاسخ های وزیر علوم در مورد موضوع بورسیه ها قانع شد .
در جلسه علنی صبح امروز سه شنبه مجلس ، سوال محمود صادقی از وزیر علوم مطرح شد مبنی بر این که مبنای صدور احکام بورسیه تحصیلی و تعداد احکام بورسیه ها بعد از انقلاب و ایرادهای قانونی صدور احکام بورسیه ها و نحوه عمل و مبنای قانونی تصمیمات کمیته رسیدگی به پرونده بورسیه ها در وزارت علوم چه بوده است؟ .
بعد از توضیحات وزیر ، صادقی گفت : هدفم از طرح موضوع سوال این بود که توضیحاتم در مورد بورسیه ها در مذاکرات رسمی مجلس مطرح و ثبت در تاریخ شود .
چون ظلم بزرگی به جامعه علمی شده که در 30 سال آینده گریبانگیر جامعه علمی خواهد بود .
وی گفت : چون وزیر علوم در این باره اختیار ندارد و موضوع بورسیه ها میراث دولت قبلی است و امروز هم از بیرون فشار تحمیل می شود دلیلی ندارد که سوال را به رای بگذارند البته انتظار می رفت وزیر قاطعیت بیشتری داشته باشد .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : انقلاب جلسه علنی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
بهار
1398/07/16
> گروه سیاسی : یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان این که 100 آقازاده و آقا با رانت از بورس تحصیلی برخوردار شده اند ، گفت : رئیس قوه قضاییه با فسادعلمی در دانشگاه ها برخورد کند که زمینه ساز فسادهای دیگر است .
> محمود صادقی در جلسه علنی امروز سه شنبه در توضیح سوالش از وزیر علوم درباره صدور احکام بورسیه تحصیلی گفت : بیش از سه سال از طرح این سوال می گذرد اما هنوز تبعات آثار زیان بار مربوط به استفاده از بورسیه ها گریبانگیر آموزش عالی و دانشگاه های کشور است .
این که امروز نمایندگان در لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده 24 را درباره ایجاد زمینه جهت استخدام های خارج از روال عادی و قانونی حذف کردند بدان معنا است که مجلس با تبعیض و رانت مخالف است .
وی با اشاره به مصوبه سال 64 درباره اعزام دانشجو به خارج از کشور گفت : طبق این مصوبه اعزام دانشجو به خارج از کشور برای ادامه تحصیل منوط به شرکت در آزمون سراسری اعزام بود که توسط سازمان سنجش برگزار می شد با این روال هر کسی حق برابر برای شرکت در رقابت علمی را داشت تا از امتیاز بورسیه برخوردار شود درباره مربیان هم باید حداقل سه سال سابقه خدمت داشته و حدنصاب امتیاز جدول ارتقا را کسب کرده و شرایط فعلی هم وجود داشت .
صادقی یادآور شد : متاسفانه در دولت گذشته در سال 85 روال قانونی اعزام به هم خورد ، مطابق تصمیم شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفته شد و داوطلبان را خودشان انتخاب می کردند روال این بود که از بین دانشجویان نمونه در رشته های خاص افراد انتخاب شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
آموزش عالی
وقایع اتفاقیه
1398/07/16
> صادقی یادآور شد : متاسفانه در دولت گذشته در سال 85 روال قانونی اعزام به هم خورد ، مطابق تصمیم شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفته شد و داوطلبان را خودشان انتخاب می کردند روال این بود که از بین دانشجویان نمونه در رشته های خاص افراد انتخاب شوند .
> روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه : محمود صادقی در جلسه علنی امروز سه شنبه در توضیح سوالش از وزیر علوم درباره صدور احکام بورسیه تحصیلی گفت : بیش از سه سال از طرح این سوال می گذرد اما هنوز تبعات آثار زیان بار مربوط به استفاده از بورسیه ها گریبانگیر آموزش عالی و دانشگاه های کشور است .
این که امروز نمایندگان در لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده 24 را درباره ایجاد زمینه جهت استخدام های خارج از روال عادی و قانونی حذف کردند بدان معنا است که مجلس با تبعیض و رانت مخالف است .
وی با اشاره به مصوبه سال 64 درباره اعزام دانشجو به خارج از کشور گفت : طبق این مصوبه اعزام دانشجو به خارج از کشور برای ادامه تحصیل منوط به شرکت در آزمون سراسری اعزام بود که توسط سازمان سنجش برگزار می شد با این روال هر کسی حق برابر برای شرکت در رقابت علمی را داشت تا از امتیاز بورسیه برخوردار شود درباره مربیان هم باید حداقل سه سال سابقه خدمت داشته و حدنصاب امتیاز جدول ارتقا را کسب کرده و شرایط فعلی هم وجود داشت .
صادقی یادآور شد : متاسفانه در دولت گذشته در سال 85 روال قانونی اعزام به هم خورد ، مطابق تصمیم شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفته شد و داوطلبان را خودشان انتخاب می کردند روال این بود که از بین دانشجویان نمونه در رشته های خاص افراد انتخاب شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آفرینش
1398/07/16
> در راستای کارآفرینی اجرایی شد؛ ایجاد 4 دوره کاردانی و 38 رشته محل جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : در راستای کارآفرینی و اشتغال جوانان و با موافقت دفتر گسترش وزارت علوم ، 4 دوره کاردانی با 38 رشته محل جدید ایجاد و در دفترچه کاردانی نظام جدید ایجاد شد .
> در راستای کارآفرینی اجرایی شد؛ ایجاد 4 دوره کاردانی و 38 رشته محل جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : در راستای کارآفرینی و اشتغال جوانان و با موافقت دفتر گسترش وزارت علوم ، 4 دوره کاردانی با 38 رشته محل جدید ایجاد و در دفترچه کاردانی نظام جدید ایجاد شد .
ابراهیم صالحی عمران در گفتگو با مهر از ایجاد دوره های کاردانی جدید در رشته های حمل و نقل ، معماری داخلی ، مکاترونیک و فتوگرافیک برای آموزشکده های فنی و حرفه ای در سراسر کشور خبر داد .
وی افزود : در راستای مأموریت های تعریف شده دانشگاه در جهت کارآفرینی و اشتغال جوانان و موافقت دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم ، 4 دوره کاردانی با 38 رشته محل جدید ایجاد و در دفترچه آزمون کاردانی نظام جدید سال تحصیلی 99 98 سازمان سنجش آموزش کشور لحاظ شد .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای ادامه داد : در حال حاضر در دانشکده و آموزشکده های فنی و حرفه ای سراسر کشور حدود 2000 کارگاه و آزمایشگاه فعال داریم که این فضاها محیط عملی خوبی را برای پرورش استعدادهای و آموزش مهارت های فردی ایجاد کرده است .
برگزاری نهمین دوره مسابقات ملی بتن در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نهمین دوره مسابقات ملی بتن طی دو مرحله 17 و 18 مهرماه وآبان ماه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می شود .
به گزارش دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، نهمین دوره مسابقات ملی بتن با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و نمایندگی ملی فداراسیون بین المللی بتن طی دو مرحله در 17 و 18 مهرماه و آبان ماه برگزار می شود .
این دوره از مسابقات با محوریت بتن خود متراکم سازگار با محیط زیست و حرکت به سوی تحقق توسعه پایدار برگزار خواهد شد .
در نهمین دوره مسابقات ملی بتن 44 تیم ثبت نام کردند که تعداد 15 تیم برای شرکت دراین مسابقه انتخاب شدند .
این مسابقه در دو مرحله برگزار می شود که مرحله اول شامل ساخت نمونه ها و باز کردن قالب ها 17 و 18 مهرماه و مرحله دوم یک ماه بعد ، پس از کسب مقاومت مکانیکی 28 روزه ، به منظور داوری و اعلام نتایج برگزار می شود .
اختتامیه این مسابقه همزمان با نخستین دوره نمایشگاه صنعت ساختمان در 17 تا 20 آبان ماه برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای واحدهای دانشگاهی
نماینده مردم + وزارت علوم
کیهان
1398/07/16
> دولت در شرایط حساس کنونی کشور قصد پرهیز از حاشیه ها را نداشته و به جای توجه به منویات رهبر معظم انقلاب ، دلسوزان و نخبگان جامعه به دنبال حاشیه سازی ، لجاجت و سیاسی بازی حتی در امور علمی کشور است.
> دولت در شرایط حساس کنونی کشور قصد پرهیز از حاشیه ها را نداشته و به جای توجه به منویات رهبر معظم انقلاب ، دلسوزان و نخبگان جامعه به دنبال حاشیه سازی ، لجاجت و سیاسی بازی حتی در امور علمی کشور است .
شهریور ماه امسال بود که وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، سعدالله نصیری قیداری را به عنوان سرپرست دانشگاه شهید بهشتی منصوب و با استعفای سیدحسن صدوق رئیس سابق این دانشگاه موافقت کرد .
انتصاب نصیری قیداری از سوی وزیر علوم ، موجب تعجب دانشگاهیان شهید بهشتی شد که چرا یک فعال سیاسی به عنوان سرپرستی دانشگاه انتخاب شده است و حتی جمعی از اساتید این دانشگاه در اعتراض به این انتصاب بیانیه دادند .
رئیس جدید دانشگاه شهید بهشتی کیست؟نصیری قیداری 60 ساله استاد تمام پایه 29 رشته فیزیک درحالی سرپرست دانشگاه شهید بهشتی شده که پیشتر دبیرکل کمیته ملی یونسکو در ایران ، معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و از سال 86 تا 90 نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بوده و یکی از اعضای حزب اعتماد ملی است .
وی که یکی از اساتید دانشگاه زنجان بود ، در سال 1393 از سوی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به او گفته شد که برای ادامه خدمت به دانشگاه شهید بهشتی برود .
اما به عنوان چهره علمی حضور فعالی در این دانشگاه ندارد و او را بیشتر یک شخصیت سیاسی می شناسند تا یک چهره علمی و استاد فیزیک ! یونسکو ، «برنامه آموزش 2030» را چند سال پیش تصویب کرد و شواهد حاکی از آن است که نصیری قیداری به عنوان نماینده یونسکو در ایران به دنبال اجرای کامل آن بود .
وی مدتی این برنامه را با چراغ خاموش اجرا کرد اما سال 1396 رهبر معظم انقلاب نسبت به آن هشدار دادند و از اجرای این سند در جمهوری اسلامی گلایه کردند .
بیانات امام خامنه ای درباره سند 2030رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از معلمان در 17 اردیبهشت 1396 فرمودند : «این سند 2030 سازمان ملل و یونسکو و این حرف ها ، این ها چیزهایی نیست که جمهوری اسلامی بتواند شانه اش را زیر بار اینها بدهد و تسلیم این ها بشود .
به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت های بزرگ دنیا است این حق را داشته باشد که برای کشورهای مختلف ، برای ملت های گوناگون ، با تمدن های مختلف ، با سوابق تاریخی و فرهنگی گوناگون ، تکلیف معین کند که شما باید این جوری عمل کنید؟ اصل کار ، غلط است .
اگر چنانچه با اصل کار شما نمی توانید مخالفت بکنید ، حداقلش این است که بایستید بگویید جمهوری اسلامی خودش مشی دارد ، خطّ و ربط دارد ، ما سندهای بالادستی داریم ، ما می دانیم باید در زمینه های آموزش ، پرورش ، اخلاق ، سبک زندگی چه کار کنیم؛ احتیاج به این سند وجود ندارد .
اینکه ما برویم سند را امضا کنیم و بعد هم بیاییم شروع کنیم بی سروصدا اجرایی کردن ، نخیر ، این اصلاً مطلقاً مجاز نیست؛ ما اعلام هم کرده ایم به دستگاه های مسئول .
بنده از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گله مند هستم؛ آنها باید مراقبت می کردند ، نباید اجازه می دادند این کار تا اینجا پیش بیاید که ناچار بشویم ما جلوی آن را بگیریم و ما وارد قضیه بشویم .
اینجا جمهوری اسلامی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای واحدهای دانشگاهی
نماینده مردم + وزارت علوم
کیهان
1398/07/16

»وقتی رهبر انقلاب نظر خود را به صورت صریح و شفاف در مورد سند 2030 فرمودند ، نصیری قیداری به دنبال اصلاح متن سند با کمک همکاران خود پرداخت اما سند جدید با سند قبلی تفاوت چندانی نداشت ! وی زمانی که دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو بود اجرای نسخه بیگانه 2030 را دنبال می کرد که این خود نشان از القای ناکارآمدی ، ناتوانی و عدم تکیه به درون بوده و همچنین پیام به بیگانه که برای حل مسائل خود در حوزه های پیشرفت و توسعه کشور ، مدلی از خود نداریم و شما بیایید برای ما نسخه ارائه دهید ! اگر سند برنامه آموزش 2030 (بیانیه اینچئون) و سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی که نصیری قیداری مقدمه آن را نوشته در کنار یکدیگر مطالعه و بررسی شود ، سپس متن سند 2030 ایران را با اسناد بالادستی نظام مقایسه کنیم ، متوجه خواهیم شد که مغایرت هایی با هم دارند ! حذف مفاهیم و واژگان ارزشی و ملیدر مطابقت اسناد و نوشته های رسمی و غیررسمی با یکدیگر ، رعایت این اصل که باید یک سند اساس و پایه تطبیق قرار گرفته و اسناد دیگر حول آن سند اصلی مورد بررسی و مقایسه قرار گیرد ، اقدامی علمی و الزامی است .
مطابق با قانون اساسی و با هدف حفظ استقلال علمی و فرهنگی ، جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با پذیرش اسناد ، موافقت نامه ها و توصیه نامه های بین المللی و تطبیق آنها با اسناد بالادستی ملی ، باید اسنادی که محور و پایه تطبیق و مقایسه قرار می گیرند ، اسناد بالادستی تصویب شده ملی باشند نه اسناد بین المللی .
به عبارت دیگر مشروعیت و شرط پذیرش یک سند بین المللی ، همسویی ، سازگاری و عدم مغایرت و تعارض با اسناد بالادستی ملی است ، نه بالعکس .
تدوین کنندگان متن سند آموزش 2030 جمهوری اسلامی ادعا می کنند که این سند براساس اسناد بالادستی کشور مانند سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ، نقشه جامع علمی کشور و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری نوشته شده و مغایرتی با اسناد نظام ندارد .
اما مطالعه و بررسی دقیق متن سند 2030 ، خلاف این ادعا را نشان می دهد و در واقع مفاهیم و واژگان ارزشی و ملی به کاررفته در اسناد بالادستی به طور گزینشی حذف و تغییر داده شده است .
متن سند 2030 که با هدایت نصیری قیداری تدوین شده است مغایرت های فراوانی با اسناد بالادستی دارد که به بخشی از آن ها اشاره می شود : در متن سند 2030 تدوین شده توسط نصیری قیداری و همکاران وی ، عبارت های جمهوری اسلامی ، مؤمن آراسته به فضائل اخلاق اسلامی ، انقلابی ، بصیر و .
که در متن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آمده ، عامدانه حذف شده است و این خلاف قانون بوده و باید دقیقا عبارت های سند تحول بنیادین می آمد و مشخص است که جریان نفوذ به دنبال رخنه در مسائل آموزشی کشور است .
در ادامه به موارد دیگری از حذف مفاهیم ارزشی اشاره می شود : در سند آموزش 2030 (ویرایش دوم صفحه 286 ، ویرایش اول صفحه 267) آمده است : «در بند چهار سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش کشور ابلاغی مقام معظم رهبری ، ایجاد تحول در نظام برنامه ریزی آموزشی و درسی با توجه به روزآمد ساختن محتوای تعلیم و تربیت و تدوین برنامه درسی ملی منطبق بر پیشرفت های علمی و فناوری ، توسعه فرهنگ تفکر ، خلاقیت تحقیق ، تقویت آداب و مهارت های زندگی و توانایی حل مسئله و عمل به آموخته ها برای بهبود زندگی فردی و اجتماعی دانش آموزان که زمینه آموزش مادام العمر و همچنین توسعه پایدار را فراهم می سازد مورد تأکید بوده و وزارت آموزش و پرورش را ملزم به توجه به این نکات فرموده اند .
»در حالی که در اصل بند 4 سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش ابلاغی مقام معظم رهبری آمده است : «ایجاد تحول در نظام برنامه ریزی آموزشی و درسی با توجه به : 1) روزآمد ساختن محتوای تعلیم و تربیت و تدوین برنامه درس ملی مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی و متناسب با نیازهای کشور و انطباق محتوی با پیشرفت­ های علمی و فناوری و اهتمام به تقویت فرهنگ و هویت اسلامی/ایرانی .
2) توسعه فرهنگ تفکر ، تحقیق ، خلاقیت و نوآوری و بهره گیری از روش های یاددهی و یادگیری متنوع و مطلوب و ایجاد تفکر منطقی و منسجم برای تحلیل و بررسی موضوعی .
3) تبیین اندیشه دینی/سیاسی امام خمینی(ره) ، مبانی جمهوری اسلامی و ولایت فقیه و اصول ثابت قانون اساسی در مقاطع مختلف تحصیلی .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای واحدهای دانشگاهی
نماینده مردم + وزارت علوم
کیهان
1398/07/16

4) توسعه فرهنگ و معارف اسلامی و یادگیری قرآن (روخوانی ، روان خوانی و مفاهیم) و تقویت انس دانش آموزان با قرآن و سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت (علیهم السلام) و گسترش فرهنگ اقامه نماز .
5) تحول بنیادین شیوه های ارزشیابی دانش آموزان برای شناسایی نقاط قوت و ضعف و پرورش استعدادها و خلاقیت دانش آموزان .
6) رعایت رویکرد فرهنگی و تربیتی در برنامه ریزی های آموزشی و درسی .
7) تقویت آداب و مهارت های زندگی و توانایی حل مسائل و عمل به آموخته ها برای بهبود زندگی فردی و اجتماعی دانش آموزان .
8) تقویت آموزش های فنی و حرفه ای .
»پرواضح است که عبارت های تربیت اسلامی ، توسعه فرهنگ و معارف اسلامی و .
از متن ابلاغیه رهبر انقلاب حذف شده است .
در سند 2030 جمهوری اسلامی آمده است : «سند تحول بنیادین به عنوان یکی دیگر از اسناد بالادستی نظام آموزش و پرورش نیز با نگاهی جهانی در قالب اقدامات ملی و محلی اهداف توسعه پایدار را مورد توجه قرار داده است .
در هدف کلان شماره 1 این سند ، تربیت انسان های حقیقت جو ، عاقل ، عدالتخواه ، صلح جو ، ظلم ستیز ، شجاع ، مهرورز ، جهان اندیش و .
مورد نظر بوده که از جمله مفاهیم کلیدی مورد توجه در آموزش برای توسعه پایدار است .
»در صورتی که اصل مطلب در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آمده است : «تربیت انسانی موحد ، مؤمن و معتقد به معاد و آشنا و متعهد به مسئولیت­ ها و وظایف در برابر خدا ، خود ، دیگران و طبیعت ، حقیقت جو و عاقل ، عدالت خواه و صلح­ جو ، ظلم ­ستیز ، جهادگر ، شجاع و ایثارگر و وطن دوست ، جمع ­گرا و جهانی اندیش ، ولایتمدار و منتظر و تلاش­گر در جهت تحقق حکومت عدل جهانی ، با اراده و امیدوار ، خودباور و دارای عزت نفس ، امانتدار ، دانا و توانا ، پاکدامن و با حیا ، انتخابگر و آزاد منش ، متخلق به اخلاق اسلامی ، خلاق و کارآفرین و مقتصد و ماهر ، سالم و با نشاط ، قانون مدار و نظم پذیر و آماده ورود به زندگی شایسته فردی ، خانوادگی و اجتماعی براساس نظام معیار اسلامی .
»مشخص است که واژه های ارزشی مؤمن و معتقد به معاد و آشنا و متعهد به مسئولیت ها و وظایف در برابر خدا ، متخلق به اخلاق اسلامی و .
از متن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش حذف شده و به صورت ناقص در سند 2030 آمده است .
نقش پررنگ نصیری قیداری در اجرای سند 2030کبری خزعلی نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده دراین باره معتقد است : «خداوند در قرآن کریم می فرماید «إِنَّ اللهَ یَأمُرُکُم أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلى أَهلِها» ، با توجه به ضرورت اهلیت برای تصدی امور اساتید و دانشجویان و اقشار فرهیخته علمی کشور به نظر می رسد کسی که در سابقه خود خدمات سیاسی و اجتماعی در راستای تحقق اهداف یونسکو داشته ، اینکه به عنوان سرپرست دانشگاه شهید بهشتی معرفی می شود ، با روحیه استقلال طلبی و آزادی خواهی دانشگاهیان مغایرت دارد .
مقدمه سند 2030 توسط نصیری قیداری نوشته شده است .
نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده در ادامه می افزاید : نصیری قیداری در بخشی از مقدمه این سند نوشته است : «از آنجایی که سازمان یونسکو به عنوان یک نهاد بین المللی موفق در امر آموزش شناخته می شود ، اجرای هدف چهارم توسعه پایدار 2030 با عنوان «به سوی آموزش و یادگیری مادام العمر با کیفیت ، برابر و فراگیر برای همه» به عهده این سازمان نهاده شده است و سازمان مذکور با ایفای سه نقش هدایت و هماهنگی ، نظارت و گزارش دهی و ارتقای ظرفیت کارشناسی دولت ها ، اجرای این هدف مهم را پس از تصویب نهایی چارچوب عمل جهانی آموزش 2030 در سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو در نوامبر 2015 آغاز کرده است .
»خزعلی تأکید می کند : نصیری قیداری دقیقاً اقرار کرده است که اجرای این سند را خودش از سال 2015 آغاز کرده است و در ادامه مقدمه سند2030 می
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای واحدهای دانشگاهی
نماینده مردم + وزارت علوم
کیهان
1398/07/16
نویسد : «کمیسیون ملی یونسکو ایران که مطابق با بند 7 اساسنامه سازمان یونسکو ، نهاد متولی اجرای چارچوب عمل های جهانی در ایران است ، از بدو فرآیند تهیه و نهایی سازی چارچوب عمل جهانی آموزش 2030 در یونسکو ، درخصوص محتوای این سند مشورت های گسترده ملی را با نهادهای ذی ربط ، متخصصان و صاحب نظران ارشد و نیز کمیته های ملی تخصصی به منظور جمع بندی نقطه نظرات جمهوری اسلامی ایران به عمل آورد و بدین ترتیب دیدگاه های کشورمان را در زمینه چارچوب عمل جهانی آموزش 2030 از طریق نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در یونسکو به دبیرخانه اسپک ارائه کرد .
»نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده گفت : مجری سند 2030 در ادامه به تشکیل کارگروه های ذی ربط اشاره و تأکید کرده است : «این کارگروه ها ، براساس راهنمای فنی تهیه چارچوب عمل ملی آموزش 2030 به طور هماهنگ و منسجم ، نقشه راه پیشنهادی خود را در زمینه آموزش 2030 مطابق با تجارب عملکردی و اسناد کلان بالادستی در زمان بندی مشخص ارائه کردند .
در این مرحله ، کمیته تلفیق چارچوب عمل تشکیل شد و با نظارت فنی و علمی که انجام داد ، زمینه لازم را برای انتشار ویرایش اول چارچوب عمل ملی آموزش 2030 فراهم ساخت .
به موازات تهیه چارچوب عمل آموزش 2030 توسط کمیسیون ملی یونسکو ، طرح تشکیل کارگروه ملی اجرای آموزش 2030 ، در سه جلسه متوالی کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری دولت به ریاست وزیر محترم علوم ، تحقیقات و فناوری و با حضور برخی از اعضای محترم دولت و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نهایتاً به تصویب هیئت دولت رسید که اسناد و ساختار این کارگروه در صفحات (103 102) سند آماده است .
لازم است ذکر شود که بخشی از این اقدامات انجام گرفته ، به عنوان گزارش عملکرد جمهوری اسلامی ایران در طرح پیمایش ظرفیت سازی آموزش 2030 که توسط دفتر منطقه ای آموزش یونسکو در بانکوک اجرا شد ، به یونسکو ارائه گردید و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشگام در منطقه آسیا و اقیانوسیه در زمینه آمادگی و تمهید تدارکات لازم برای اجرای آموزش 2030 مورد تقدیر قرار گرفت .
»خزعلی در ادامه مدعی است : «وقتی تصویب سند 2030 باعث اعتراض مقام معظم رهبری ، مراجع ، علما ، متخصصان و صاحبنظران قرار گرفت ، نصیری قیداری اجرای آن و اصولاً تعهد بودن آن را انکار کرد ، چراکه طبق قانون اساسی اسناد ملی نباید با سیاست ها و رهنمودهای رهبری مغایر باشد .
مفاهیم ارزشی اسناد بالادستی از این سند حذف شده است ! همه ارزش ها از موحد و مؤمن و معتقد به معاد بودن تا ارزش های اخلاقی و مهارت های عملی و انسانی و در واقع 90 درصد مصوبه در اسناد بالادستی حذف شده است و صرفاً موارد قابل تطبیق و التقاط با جهانی سازی آمده است .
متأسفانه بسیار غیراخلاقی و غیرصادقانه اسناد بالادستی با سند 2030 و ملاک سکولاریزم حاکم بر آن ، غربال شد و اکثر واژه ها و راهبردهای ارزشی آن حذف شد و در حدی ، از اسناد بالادستی استفاده ابزاری شده است که بتواند قابل تطبیق و هماهنگی ظاهری با اسناد بین المللی باشد در حالی که بعضاً ملاک ها و شاخص ها در تعارض و تضاد با نظام توحیدی هستند .
جالب است که علاوه بر حذف اصول ، آرمان ها و ارزش های اسلامی ، به جای آن واژه هایی دارای بار معنایی متفاوت و بعضاً متضاد و منطبق با سکولاریزم مانند برابری جنسیتی ، احترام به تنوع فرهنگی ، شهروند جهانی ، تحقق توسعه پایدار نوشته شده است که هر کلمه و واژه در اسناد سازمان ملل دارای اسناد پشتیبان است و شاخص هایی برای اجرا و سپس نظارت دارد و حتی مجازات هایی در صورت عدم اعمال این شاخص ها تعیین شده که دولت های عضو منطبق با آن شاخص ها مورد سؤال قرار می گیرند .
سندی که برای تحول در کشورهای عقب افتاده آفریقایی آن هم توسط چند NGO نوشته شده ، شایسته اجرای آن در جمهوری اسلامی نیست .
ایران با 40 سال پیشرفت و داشتن دانشمندانی در عرصه های نانوتکنولوژی ، بایوتکنولوژی ، هوافضا ، انرژی هسته ای و .
نیازی به تقلید از اسناد بیگانگان را ندارد و ایرانیان خودشان می توانند سند بومی اسلامی/ایرانی تدوین کنند .
»به نقل از آنا؛ حال سؤال این است که چرا نصیری قیداری مجری سند 2030 از سوی وزیر علوم به سمت سرپرستی دانشگاه شهید بهشتی که یکی از دانشگاه های بزرگ کشور محسوب می شود ، انتخاب شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای واحدهای دانشگاهی
نماینده مردم + وزارت علوم
کیهان
1398/07/16

آیا با حاشیه داشتن او ، شورای عالی انقلاب فرهنگی وی را پس از چند ماه سرپرستی به ریاست دانشگاه شهید بهشتی منصوب می کند؟ ! با توجه به اظهارات نصیری قیداری به نظر می رسد دولت پیش از این ، اجرای سند 2030 را پذیرفته و اکنون با انتصاب وی به عنوان رئیس دانشگاه شهید بهشتی می خواهد نسبت به اجرای سند به صورت آزمایشی در این دانشگاه اقدام کند .
با توجه به اینکه نصیری قیداری مجری و فعال مسئله 2030 و دبیرکل کمیته ملی یونسکو بوده این موضوع محتمل است .
باید منتظر ماند و دید که آیا دانشگاه شهید بهشتی در آینده به جولانگاه سند 2030 تبدیل خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1398/07/16
> سربازی شهرستان فردوس به عنوان یکی از قطب های تولید انار در کشور مطرح است به طوری که درشرایط معمولی با داشتن 2 هزار و 150 هکتار باغات انار سالانه 30 هزار تن اناربا کیفیت توسط 5 هزار بهره بردار در این شهرستان تولید می شود .
> سربازی شهرستان فردوس به عنوان یکی از قطب های تولید انار در کشور مطرح است به طوری که درشرایط معمولی با داشتن 2 هزار و 150 هکتار باغات انار سالانه 30 هزار تن اناربا کیفیت توسط 5 هزار بهره بردار در این شهرستان تولید می شود .
انار شهرستان فردوس شهرت جهانی دارد و نوع شیشه کپ آن با ماندگاری بسیار بالا از آن سوی مرزها همیشه مشتریان زیادی دارد با این وجود این محصول نیز مانند سایر محصولات کشاورزی در معرض آفات و بلایای طبیعی مانند سرمازدگی است و لازم است برای مقابله با این آفات و افزایش و ارتقاء کیفیت این محصول پژوهشکده ای مستمر فعالیت و این محصول راهبردی را مرتب رصد کند .
با این توضیح و با هدف بهره وری بیشتر از انار ، در سفر اول دولت احمدی نژاد در سال 1385 طرح و ایده پژوهشکده انار شهرستان فردوس به تصویب و تایید دولت رسید و کار ساخت ساختمان آن آغاز شد .
پیشرفت 80 درصدی در معرض جدی تخریب این پروژه در حالی به پیشرفت فیزیکی 80 درصدی رسید که در سال 92 این پژوهشکده از دانشگاه فردوسی مشهد انتزاع و طی صورتجلسه ای برای ادامه کار به دانشگاه بیرجند تحویل داده شد .
از آن زمان داستان غم بار این پروژه شروع شد و پژوهشکده ای که می توانست جلوی میلیارد ها تومان خسارت باغداران شهرستان فردوس ناشی از کرم گلوگاه و سایر آفات را بگیرد و یار و یاور کشاورزان باشد رها و مانند دهها پروژه دیگر به مشکل کمبود اعتبار و سهل انگاری مسئولان ذی ربط دچار گردید .
تبدیل پژوهشگاه به مامن حیوانات وحشی داستان غم بار این پژوهشکده به همین جا ختم نشد و در سایه سهل انگاری نهادهای نظارتی ، به مامن حیوانات وحشی تبدیل شد و بسیاری از تجهیزات این ساختمان مانند کلید ، پریز ، سیم های برق و .
به وسیله افراد معتاد به سرقت رفت و به چنان سرنوشتی دچار شد که اگرنگاهی گذرا به این ساختمان می انداختی به یک مخروبه بیشتر شباهت داشت تا یک ساختمانی که قرار است مرهم زخم کشاورزان و باغداران باشد .
آنچه در این سالیان دراز تعجب انگیز است سهل انگاری نهاد نظارتی استان که شاید بتوان گفت برای یک بار هم زحمت بازدید از این ساختمان را به خود ندادند و در سایه بی نظارتی میلیونها تومان خسارت به بیت المال مسلمین که وظیفه این نهادهای عریض وطویل حفظ بیت المال است وارد شد .
بی توجهی نهادهای نظارتی استان گر چه در طول این مدت گزارش های زیادی در جراید و رسانه های عمومی از سرنوشت غم انگیز این پژوهشکده منعکس شده ولی دریغ ازاعمال قانون توسط نهادهایی که باید در چنین مواقعی به وظایف قانونی خود عمل کنند .
با این وجود سال گذشته دکترامیرحسنخانی و جمعی از مسئولان استانی و محلی در بازدیدی که از این ساختمان داشتند هرگز باور نمی کردند که 600 متر مربع زیربنا به چنین حال و روزی بیفتد و به مامن حیوانات وحشی و لانه پرندگان تبدیل شود .
پس از این بازدید و بر اثر فشار رسانه ها مسئولان بیدار شدند و در اولین اقدام با بستن راههای ورودی ساختمان و درب و پنجره و احداث خاکریز در اطراف پژوهشکده راههای نفوذ حیوانات و افراد معتاد و ولگرد که آنرا مامنی امن برای استعمال مواد مخدر شده بود را بستند .
برای اطلاع و از وضع کنونی و سرنوشتی که قرار است مسئولان ذی ربط برای این پژوهشکده که داستان غم بار آن خود نیاز به دهها پژوهش دارد به سراغ آنها رفتیم .
حصار کشی ساختمان شروع شده و عزم جدی برای راه اندازی آن داریم رئیس دانشگاه بیرجند نیز در گفت و گو با خبرنگار ما گفت : در حال حاضر مقدمات حصارکشی این ساختمان را شروع کرده ایم و در حال انجام است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1398/07/16

دکتر خامسان افزود : ما به طور جد قصد راه اندازی پژوهشکده انار را در این ساختمان داریم ولی در ابتدا بر اساس صورت جلساتی که با فرمانداری فردوس منعقد شده ابتدا باید فرمانداری کمک کند تامشکل آب و برق پژوهشکده حل شود .
وی اضافه کرد : در مورد هوا فضا هم کسی مخالف نیست و حتی گفته ایم در محل دانشکده فنی و مهندسی فردوس محلی اختصاص یابد تا پس از اینکه مشکل آب و برق آنجا حل شد محلی برای آن در ساختمان پژوهشکده در نظر گرفته شود .
وی در عین حال به این موضوع نیز اشاره کرد که ساختمان پژوهشکده به قدری بزرگ است که دهها مورد چنینی می تواند در آن مستقر شود .
رئیسی معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری فردوس در این خصوص گفت : با مکاتبه ای که با دانشگاه بیرجند انجام دادیم درخواست کردیم تا با توجه به اینکه همایش هوا فضا چندین ماه قبل در این شهرستان برگزار شد آنرا به پژوهشگاه هوا فضا واگذار کنند .
حرف های ضد و نقیض مسئولان در حالی که رئیس دانشگاه بیرجند می گوید مخالفتی با راه اندازی پژوهشگاه هوا فضا نداریم ولی معاون فرمانداری فردوس گفت : دانشگاه بیرجند با این امر مخالفت کرده و چون متولی این پژوهشکده دانشگاه بیرجند است باید هر چه زودتر اقدام عاجل و اساسی برای این ساختمان اندیشیده شود تا دچار تخریب نشود .
رئیسی در خصوص کمک به آب و برق این ساختمان نیزگفت : برق آن باید از محل اعتبارات خود دانشگاه تامین شود ولی برای تامین آب کشاورزی که برای امر پژوهش لازم است در صورتی که منبع دخیره آب احداث شود حاضر به تامین آب از طریق مزرعه نمونه دانشگاه آزاد اسلامی و آب بلده هستیم و در این خصوص مشکلی نیست .
رئیس شورای اسلامی شهر فردوس نیز گفت : با توجه به برگزاری همایش ملی هوا فضا در فردوس و به دنبال آن بازدید رییس پژوهشگاه هوا فضای وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری از ساختمان پژوهشکده انار ، مذاکرات اولیه در خصوص راه اندازی اولین شعبه پژوهشگاه هوا فضای کشور در فردوس انجام شد .
حسین اکبری تصریح کرد : پس از این موضوع و برگزاری 4 جلسه در دفتر ریاست پژوهشگاه هوا فضای کشور و طرح مسئله ، خوشبختانه موضوع راه اندازی شعبه هوا فضا در فردوس به تصویب هیئت امناء این پژوهشگاه رسید .
موافقت دانشگاه بیرجند با راه اندازی پژوهشگاه هوا فضا در پژوهشکده انار وی اضافه کرد : در تاریخ سوم تیر سالجاری در مکاتبه ای با رئیس دانشگاه بیرجند توسط رئیس پژوهشگاه هوا فضای کشور درخواست انتقال و راه اندازی پژوهشگاه هوا فضا و به دنبال آن راه اندازی پارک هوا فضا و باشگاه هوانوردی در محل ساختمان پژوهشکده انار شد .
اکبری خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه این دو پژوهشکده هر دو زیر نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری است ، امیدواریم با مساعدت دانشگاه بیرجند شاهد راه اندازی آن باشیم .
وی تاکید کرد : به طور حتم با راه اندازی پژوهشگاه هوا فضا و پژوهشکده انار از تخریب بیشتر این ساختمان که بیش از 10 سال از ساخت آن می گذرد جلوگیری خواهد شد .
لزوم ورود نهادهای نظارتی بر اساس این گزارش آنچه از سخنان مسئولان می توان نتیجه گرفت هنوز هماهنگی لازم برای نجات این ساختمان وجود ندارد و برای تکمیل ساختمان پژوهشکده انار فردوس نیاز به یک عزم جدی و جمعی مسئولان است تا با یک کار جهادی ، از تخریب بیشتر آن جلوگیری کنند ، ساختمانی که ده سال پیش بر اساس نظر کارشناسان با 300 میلیون تومان تکمیل می شد اکنون به هزینه چندین برابر نیاز دارد .
در این میان نهادهای نظارتی استان باید به رسالت قانونی خود عمل کرده و با ورود و بازدید میدانی از این پروژه ، نقش اساسی خویش در تغییر سرنوشت غم انگیز پژوهشکده انار فردوس ایفا کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1398/07/16
> رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه موافق بازنگری تمامی سهمیه ها از جمله سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی هستم ، گفت : یکی از دلایلی که همواره سهمیه های جدید وضع می شوند این است که سهمیه های قبلی همواره مشکل ایجاد کرده اند .
> رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه موافق بازنگری تمامی سهمیه ها از جمله سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی هستم ، گفت : یکی از دلایلی که همواره سهمیه های جدید وضع می شوند این است که سهمیه های قبلی همواره مشکل ایجاد کرده اند .
دکتر محمود نیلی احمد آبادی در گفت وگو با ایسنا ، ضمن بیان این مطلب بر ضرورت اصلاح تمامی سهمیه های ورود به دانشگاه ها از جمله سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی تاکید و اظهار کرد : علت اینکه ما همواره شاهد تعیین سهمیه های جدید برای دانشجویان در دانشگاه ها هستیم به این دلیل است که رقابت در بین متقاضیان آزاد ورود به دانشگاه ها بسیار شدیدتر می شود .
وی در ادامه تصریح کرد : با اعمال سهمیه های بیشتر در آزمون ها و حتی سهمیه های اعضای هیات علمی ، میزان سهیمه های متقاضیان آزاد کمتر می شود مثلا این سهمیه به 40 درصد کاهش می یابد به این ترتیب برای اینکه با این معضل مقابله شود همواره سهمیه های جدیدی تدوین می شود .
رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه موافق بازنگری تمامی سهمیه های دانشجویان هستم ، گفت : سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها نیز باید همانند سهمیه ورود به دانشگاه ها مورد بازنگری قرار بگیرد و در کل هیچ سهمیه ای وجود نداشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای آموزش عالی
رئیس جمهور + دانشگاهها
جمهوری اسلامی
1398/07/17
> رهبر انقلاب اسلامی صبح دیروز از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام خمینی(ره) بازدید کردند.
> رهبر انقلاب اسلامی صبح دیروز از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام خمینی(ره) بازدید کردند .
در این بازدید دو ساعته ، حضرت آیت الله خامنه ای ضمن دیدن از 30 غرفه شرکت های دانش بنیان و گفت وگو با فناوران و پژوهشگران ، در جریان آخرین دستاوردهای علمی و فناوری و پروژه های تجاری سازی شده جوانان و متخصصان ایرانی قرار گرفتند .
سامانه های پزشکی با فناوری بالا در تشخیص سرطان ، همودیالیز ، جراحی با ربات و پروتز عصبی ، تجهیزات آزمایشگاهی ، تولید واکسنها و داروهای پیشرفته به صورت کاملاً بومی ، طراحی و ساخت موتور جت و طراحی موتور هوایی ، سیستم های کنترل نیروگاهی ، تولید انواع کاتالیست های نفت و گاز ، خدمات شناسایی و حفاری آب های ژرف ، ساخت مخازن و تجهیزات استیل ، سامانه های پیشرفته نوری ، اسکنری ، اندازه گیری ، بُرش ، شبیه سازی و پردازشگرها ، ساخت فریزدرایر صنعتی و تولید بازیهای رایانه ای از جمله دستاوردهای شرکت های دانش بنیان حاضر در این نمایشگاه بود .
در بخشی از بازدید ، آقای ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گزارشی از رویکردها و برنامه های این معاونت برای گذار از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش بنیان بیان کرد و گفت : با مجوز رهبر معظم انقلاب اسلامی کمک بسیار خوبی از صندوق توسعه ملی در اختیار بخش علمی کشور قرار گرفت که با این کمک پروژه های علمی و دانش بنیان در جهت مقاوم سازی اقتصاد کشور و مقابله با تحریم ها کیفیت و سرعت زیادی گرفته است .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به طرح ایجاد پهنه های نوآوری در کنار دانشگاهها و مراکز علمی مستعد ، ایران را بزرگ ترین زیست بوم نوآوری در غرب آسیا دانست و افزود : اکنون بیش از 4500 شرکت دانش بنیان با درآمد 90 هزار میلیارد تومانی ، زمینه اشتغال مستقیم 300 هزار نفر را فراهم کرده اند .
آقای ستاری زیست بوم تولید داروهای پیشرفته را نمونه ای موفق از اعتماد به جوانان پر انگیزه کشور خواند و گفت : در اثر ارتقای این زیست بوم ، مهاجرت نخبگان در بخش داروسازی تقریباً متوقف شده است و هر دارویی که وارد این چرخه شود ، حداکثر تا دو سال بعد ، تجاری و وارد بازار مصرف مردم می شود .
پس از سخنان آقای ستاری ، رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر لزوم عبور از اقتصاد نفتی و عوارض فرهنگی آن ، گفتند : یکی از گلایه های جوانان در نمایشگاه این بود که بعضاً همان محصول یا تولید آنها را دستگاههای دولتی از خارج وارد می کنند که این ناشی از فرهنگ اقتصاد نفتی است و باید این نگاه غلط اصلاح شود .
حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزودند : نباید اجازه دهید این موانع پیش پای جوانان فعال ایجاد شود ، هر چه می توانید در این خصوص تلاش کنید ، من نیز هر چه بتوانم کمک خواهم کرد .
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با تشکر از پژوهشگران و فناوران و دست اندرکاران نمایشگاه ، در لوح یادبود متنی به این شرح مرقوم کردند : بسم الله الرحمن الرحیمجلوه ی درخشان استعداد ایرانی و همّت انقلابی را در این نمایشگاه دیدیم و خدا را سپاس گفتیم .
کار اساسی و بنیانی برای بهره گیری از انگیزه ها و توانهای بالا باید جداً دنبال شود .
این مهمترین وظیفه مسئولان دولتی است .
به خداوند توکل کنید و با امید و شوق قدم بردارید ، یقیناً خواهید توانست به مشکلات اقتصادی کشور پایان دهید ، ان شاءالله .
سیّدعلی خامنه ای16 مهر 1398.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای آموزش عالی
رئیس جمهور + دانشگاهها
روزنامه آفرینش
1398/07/16
> رهبر انقلاب اسلامی از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام خمینی(ره) بازدید کردند .
> رهبر انقلاب اسلامی از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام خمینی(ره) بازدید کردند .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری ، رهبر معظم انقلاب اسلامی از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام خمینی(ره) بازدید کردند .
در این بازدید دو ساعته ، حضرت آیت الله خامنه ای ضمن بازدید از 30 غرفه شرکت های دانش بنیان و گفت وگو با فناوران و پژوهشگران ، در جریان آخرین دستاوردهای علمی و فناوری و پروژه های تجاری سازی شده جوانان و متخصصان ایرانی قرار گرفتند .
سامانه های پزشکی با فناوری بالا در تشخیص سرطان ، همودیالیز ، جراحی با ربات و پروتز عصبی ، تجهیزات آزمایشگاهی ، تولید واکسن ها و داروهای پیشرفته به صورت کاملاً بومی ، طراحی و ساخت موتور جت و طراحی موتور هوایی ، سیستم های کنترل نیروگاهی ، تولید انواع کاتالیست های نفت و گاز ، خدمات شناسایی و حفاری آب های ژرف ، ساخت مخازن و تجهیزات استیل ، سامانه های پیشرفته نوری ، اسکنری ، اندازه گیری ، بُرش ، شبیه سازی و پردازشگرها ، ساخت فریزدرایر صنعتی و تولید بازیهای رایانه ای از جمله دستاوردهای شرکت های دانش بنیان حاضر در این نمایشگاه بود .
در بخشی از بازدید ، آقای ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گزارشی از رویکردها و برنامه های این معاونت برای گذار از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش بنیان بیان کرد و گفت : با مجوز رهبر معظم انقلاب اسلامی کمک بسیار خوبی از صندوق توسعه ملی در اختیار بخش علمی کشور قرار گرفت که با این کمک پروژه های علمی و دانش بنیان در جهت مقاوم سازی اقتصاد کشور و مقابله با تحریم ها کیفیت و سرعت زیادی گرفته است .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به طرح ایجاد پهنه های نوآوری در کنار دانشگاهها و مراکز علمی مستعد ، ایران را بزرگ ترین زیست بوم نوآوری در غرب آسیا دانست و افزود : اکنون بیش از 4500 شرکت دانش بنیان با درآمد 90 هزار میلیارد تومانی ، زمینه اشتغال مستقیم 300 هزار نفر را فراهم کرده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای آموزش عالی
رئیس جمهور + دانشگاهها
دنیای اقتصاد
1398/07/16
> ایسنا : رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه شنبه) از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام خمینی(ره) بازدید کردند .
> بازدید رهبرانقلاب از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان وفناوری های برتر ایسنا : رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه شنبه) از نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و فناوری های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام خمینی(ره) بازدید کردند .
در این بازدید دو ساعته ، حضرت آیت الله خامنه ای ضمن دیدن از 30 غرفه شرکت های دانش بنیان و گفت وگو با فناوران و پژوهشگران ، در جریان آخرین دستاوردهای علمی و فناوری و پروژه های تجاری سازی شده جوانان و متخصصان ایرانی قرار گرفتند .
در این بازدید دو ساعته ، حضرت آیت الله خامنه ای ضمن دیدن از 30 غرفه شرکت های دانش بنیان و گفت وگو با فناوران و پژوهشگران ، در جریان آخرین دستاوردهای علمی و فناوری و پروژه های تجاری سازی شده جوانان و متخصصان ایرانی قرار گرفتند .
سامانه های پزشکی با فناوری بالا در تشخیص سرطان ، همودیالیز ، جراحی با ربات و پروتز عصبی ، تجهیزات آزمایشگاهی ، تولید واکسنها و داروهای پیشرفته به صورت کاملاً بومی ، طراحی و ساخت موتور جت و طراحی موتور هوایی ، سیستم های کنترل نیروگاهی ، تولید انواع کاتالیست های نفت و گاز ، خدمات شناسایی و حفاری آب های ژرف ، ساخت مخازن و تجهیزات استیل ، سامانه های پیشرفته نوری ، اسکنری ، اندازه گیری ، بُرش ، شبیه سازی و پردازشگرها ، ساخت فریزدرایر صنعتی و تولید بازیهای رایانه ای از جمله دستاوردهای شرکت های دانش بنیان حاضر در این نمایشگاه بود .
در بخشی از بازدید ، ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گزارشی از رویکردها و برنامه های این معاونت برای گذار از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش بنیان بیان کرد و گفت : با مجوز رهبر معظم انقلاب اسلامی کمک بسیار خوبی از صندوق توسعه ملی در اختیار بخش علمی کشور قرار گرفت که با این کمک پروژه های علمی و دانش بنیان در جهت مقاوم سازی اقتصاد کشور و مقابله با تحریم ها کیفیت و سرعت زیادی گرفته است .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به طرح ایجاد پهنه های نوآوری در کنار دانشگاهها و مراکز علمی مستعد ، ایران را بزرگ ترین زیست بوم نوآوری در غرب آسیا دانست و افزود : اکنون بیش از 4500 شرکت دانش بنیان با درآمد 90 هزار میلیارد تومانی ، زمینه اشتغال مستقیم 300 هزار نفر را فراهم کرده اند .
ستاری زیست بوم تولید داروهای پیشرفته را نمونه ای موفق از اعتماد به جوانان پر انگیزه کشور خواند و گفت : در اثر ارتقای این زیست بوم ، مهاجرت نخبگان در بخش داروسازی تقریباً متوقف شده است و هر دارویی که وارد این چرخه شود ، حداکثر تا دو سال بعد ، تجاری و وارد بازار مصرف مردم می شود .
پس از سخنان ستاری ، رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم عبور از اقتصاد نفتی و عوارض فرهنگی آن ، گفتند : یکی از گلایه های جوانان در نمایشگاه امروز این بود که بعضاً همان محصول یا تولید آنها را دستگاههای دولتی از خارج وارد می کنند که این ناشی از فرهنگ اقتصاد نفتی است و باید این نگاه غلط اصلاح شود .
حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزودند : نباید اجازه دهید این موانع پیش پای جوانان فعال ایجاد شود ، هر چه می توانید در این خصوص تلاش کنید ، من نیز هر چه بتوانم کمک خواهم کرد .
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با تشکر از پژوهشگران و فناوران و دست اندرکاران نمایشگاه ، در لوح یادبود متنی به این شرح مرقوم کردند : بسم الله الرحمن الرحیم جلوه ی درخشان استعداد ایرانی و همّت انقلابی را در این نمایشگاه دیدیم و خدا را سپاس گفتیم .
کار اساسی و بنیانی برای بهره گیری از انگیزه ها و توانهای بالا باید جداً دنبال شود .
این مهمترین وظیفه ی مسئولان دولتی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای آموزش عالی
رئیس جمهور + دانشگاهها
دنیای اقتصاد
1398/07/16

به خداوند توکل کنید و با امید و شوق قدم بردارید ، یقیناً خواهید توانست به مشکلات اقتصادی کشور پایان دهید ، ان شاءالله .
سیّدعلی خامنه ای این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : امام خمینی انقلاب اسلامی ایران فناوری مهاجرت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1398/07/16
> معاون بررسی و تحلیل بسیج اساتید دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه امروز دانشگاه ها دچار رخوت شده اند ، گفت : مردم از یک استاد دانشگاه انتظار دارند جامعه را هدایت کنند .
> معاون بررسی و تحلیل بسیج اساتید دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه امروز دانشگاه ها دچار رخوت شده اند ، گفت : مردم از یک استاد دانشگاه انتظار دارند جامعه را هدایت کنند .
به گزارش مهر ، جعفری صبح سه شنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه اظهار کرد : دانشگاه ها باید موتور محرکه برای جامعه باشند .
وی با بیان اینکه دانشگاه ها دچار رخوت هستند ، بیان کرد : اساتید در دانشگاه ها احساس می کنند دانشگاه هم مثل شغل های دیگراست حال اینکه مردم از یک استاد دانشگاه و فعالان حوزه تعلیم و تربیت انتظار دارند جامعه را به مسیر درست هدایت و مشکلات جامعه را شناسایی کنند .
نماینده ولی فقیه هم با بیان اینکه اساتید در گام دوم انقلاب باید حرکت جدیدی را آغاز کنند تا بر روی دانشجو تأثیر گذار باشند ، گفت : دانشجو را باید با آرمان ها پرورش داد .
آیت ا .
عبادی دراین دیدار ، اظهار کرد : باید تفکر کارگر ، دانشجو ، سپاهی ، ارتشی ، اساتید تفکر بسیجی باشد چراکه تفکر بسیجی به علم جهت می دهد .
وی با بیان اینکه برخی از افرادی که متصدی سرنوشت جامعه در حوزه و دانشگاه هستند به شغل خود به عنوان یک شغل روزمره و تأمین مسائل معیشتی نگاه می کنند بیان کرد : این مشکل سبب می شود تا مخاطبش نیز دچار مشکل و به بی تفاوتی دچار شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای آموزش عالی
پیام نور
بهار
1398/07/16
> گروه جامعه : مهلت ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور تمدید شد .
> ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی صرفا براساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور تا 18 مهرماه تمدید شد .
پذیرفته شدگان نهایی کارشناسی 98 صرفا براساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور می توانند با مراجعه به سامانه آموزشی گلستان به آدرس اینترنتی reg .
pnu .
ac .
ir و یا مراجعه به مراکز و واحدها برای ثبت نام اقدام کنند .
تمام داوطلبان باید تصویر مدارک ذیل با فرم jpg یا jpeg و حجم هر تصویر حداکثر 250 کیلوبایت را در سامانه آموزشی گلستان بارگذاری کنند .
تصویر صفحه اول و صفحه توضیحات شناسنامه و پشت و روی کارت ملی ، عکس 4 3 با زمینه روشن ، اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی(دارندگان مدرک دیپلم 3 3 6 نیاز به مدرک پیش دانشگاهی ندارند) و مدرک مشخص کننده نظام وظیفه (ویژه آقایان) از جمله مدارکی است که متقاضیان باید بارگزاری کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1398/07/16
> گروه جامعه : عناوین رشته های امتحانی ، رشته و گرایش های پذیرنده دانشجو ، دروس امتحانی هر رشته و ضرایب هر درس آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 در حال حاضر بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است .
> دکتر حسین توکلی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مصوب 18 اسفند سال 94 مجلس شورای اسلامی و همچنین مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 برگزار خواهد شد .
وی در ادامه تصریح کرد : ضرورت دارد تمامی متقاضیان ورود به دوره فوق در کلیه رشته های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی اعم از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون فوق شرکت کنند .
همچنین پذیرش در آزمون ارشد سال 99 براساس قانون مذکور و مطابق اطلاعیه ای که هم اکنون بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است و همچنین شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش آزمون مذکور (که در زمان ثبت نام توسط این سازمان منتشر می شود) صورت خواهد گرفت .
دکتر توکلی تاکید کرد : عناوین رشته های امتحانی ، رشته و گرایش های پذیرنده دانشجو ، دروس امتحانی هر رشته و ضرایب هر درس آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 در حال حاضر بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان تاکید کرد : آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 در 6 گروه آموزشی و 141 کد رشته امتحانی برگزار می شود که 54 کدرشته امتحانی در گروه علوم انسانی ، 17 کدرشته در علوم پایه ، 24 کد رشته در فنی و مهندسی ، 23 کدرشته در کشاورزی و 10 کدرشته آن دامپزشکی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/16 - 1398/07/17
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/07/16
> ایسنا : ​عناوین رشته های امتحانی ، رشته و گرایش های پذیرنده دانشجو ، دروس امتحانی هر رشته و ضرایب هر درس آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 در حال حاضر بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است .
> مواد امتحانی آزمون ارشد 99 اعلام شد ایسنا : ​عناوین رشته های امتحانی ، رشته و گرایش های پذیرنده دانشجو ، دروس امتحانی هر رشته و ضرایب هر درس آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 در حال حاضر بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است .
دکتر حسین توکلی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مصوب 18 اسفند سال 94 مجلس شورای اسلامی و همچنین مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 برگزار خواهد شد .
وی در ادامه تصریح کرد : ضرورت دارد تمامی متقاضیان ورود به دوره فوق در کلیه رشته های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی اعم از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون فوق شرکت کنند .
همچنین پذیرش در آزمون ارشد سال 99 براساس قانون مذکور و مطابق اطلاعیه ای که هم اکنون بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است و همچنین شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش آزمون مذکور (که در زمان ثبت نام توسط این سازمان منتشر می شود) صورت خواهد گرفت .
دکتر توکلی تاکید کرد : عناوین رشته های امتحانی ، رشته و گرایش های پذیرنده دانشجو ، دروس امتحانی هر رشته و ضرایب هر درس آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 در حال حاضر بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان تاکید کرد : آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 در 6 گروه آموزشی و 141 کد رشته امتحانی برگزار می شود که 54 کدرشته امتحانی در گروه علوم انسانی ، 17 کدرشته در علوم پایه ، 24 کد رشته در فنی و مهندسی ، 23 کدرشته در کشاورزی و 10 کدرشته آن دامپزشکی است .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : آموزش عالی دانشجو سازمان سنجش آموزش کشور کارشناسی ارشد کشاورزی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
مردم سالاری
1398/07/17
> وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (چهارشنبه) در کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها حضور یافت .
> وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (چهارشنبه) در کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها حضور یافت .
به گزارش ایسنا ، کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها از سوی مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با همکاری انجمن علوم سیاسی ایران در سالن همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا برگزار شده است .
این نشست با برگزاری پنل های تخصصی مختلف ، با حضور اقتصاددانان برجسته داخلی و بین المللی و پژوهشگران ارشد حوزه اقتصاد ، علوم سیاسی و روابط بین الملل طی روزهای چهارشنبه و پنچ شنبه ادامه خواهد یافت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
خراسان
1398/07/17
> امیر دریادار خانزادی وارد مسکو شد باشگاه خبرنگاران امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روزگذشته وارد مسکو شد.
> امیر دریادار خانزادی وارد مسکو شد باشگاه خبرنگاران امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روزگذشته وارد مسکو شد .
امیر دریادار خانزادی قرار است در چهارمین نشست فرماندهان نیروی دریایی کشور های حوزه خزر شرکت کند .
چهارمین نشست فرماندهان نیروی دریایی کشور های حوزه خزر در شهر «سنت پترزبورگ» روسیه برگزار می شود .
قرار است به زودی رزمایش مشترک ایران و روسیه در اقیانوس هند انجام شود .
لغو سخنرانی جفری ساکس در تهران فارس وزارت علوم به تازگی از برگزاری همایش «اقتصاد جهانی و تحریم ها» با سخنرانی «جفری ساکس» خبر داده بود که این اقدام موجب انتقاد برخی تشکل ها و دانشجویان به خصوص بسیج دانشجویی دانشگاه الزهرا و همچنین برخی چهره های رسانه ای و سیاسی شد .
دانشجویان معتقد بودند دعوت از حامیان براندازی نظام برای سخنرانی در کشور هیچ توجیهی ندارد .
در پی این انتقادها وزارت علوم «جفری ساکس» را از فهرست سخنرانان این همایش حذف کرد .
تصویب 4 طرح ضد آمریکایی امنیت ملی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی از تصویب چهار طرح ضد آمریکایی در جلسه اخیر کمیسیون خبر داد .
به گزارش خانه ملت ، نقوی حسینی اظهار کرد : این چهار طرح عبارت اند از : طرح مقابله با تحریم های آمریکا از طریق جایگزینی کالا و خدمات ، طرح تاسیس موزه جنایات آمریکا ، طرح الزام دولت مبنی بر پیگیری جبران خسارت های ناشی از اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا علیه اتباع ایرانی و طرح الزام دولت در تعیین سرفصل جنایات آمریکا در کتب درسی مدارس و دانشگاه ها .
تعلیق نشست سازمان ملل توسط ایران و روسیه اعتراض جمهوری اسلامی و روسیه به نقض تعهدات آمریکا به عنوان دولت میزبان سازمان ملل متحد در صادر نکردن روادید برای هیئت های دیپلماتیک و ایجاد محدودیت های شدید برای کارکنان نمایندگی ایران باعث شد نشست کمیته اول و ششم مجمع عمومی سازمان ملل متحد تعلیق شود .
به گزارش ایرنا ، «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد هم درباره این مشکل اظهار کرد : دبیرخانه در حال تماس با نمایندگی دولت میزبان است تا این معضل برطرف شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه شروع
1398/07/16
> اولین گیت ضد سرقت فروشگاهی دنیا با تکنولوژی RM توسط شرکت دانش بنیان ایمن موج در پارک علم و فناوری خراسان ساخته شد.
> محمدصادق ثانوی ، مدیرعامل شرکت دانش بنیان سازنده گیت های ضد سرقت با تکنولوژی RM در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو اظهار کرد : گیت های ضد سرقت تا به حال از دو نوع تکنولوژی RF و AM بوده اند که لیبل های این دو فرکانس کاملا متفاوت است .
لیبل AM کارایی بالاتر و قیمت بالاتری دارد و لیبل RF کارایی پایین تر و قیمت مناسب تری دارد .
گیت ضد سرقت جدید سازگار با همه کالاهاست و شما می توانید برای یک فروشگاه و یا یک هایپرمارکت از هر دو این فرکانس ها استفاده کنید .
وی ادامه داد : هر دو تکنولوژی RF و AM ، فرکانس و لیبل مخصوص به خود را دارند و برای محصولات به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند .
در تکنولوژی های RF و AM به علت تداخلی که امواج دو فرکانس برای هم به وجود می آوردند ، هیچگاه نمی شد از آنها هم زمان باهم در یک دستگاه استفاده کرد .
اما به وسیله گیت های جدید ما با تکنولوژی RM این مشکل برطرف شده و کاربران می توانند از هر دو فرکانس تجمیع شده در این گیت استفاده همزمان داشته باشند .
ما با تحقیقات زیاد و تلاش بسیار توانستیم دستگاهی بسازیم که همزمان هر دو مدل لیبل را شناسایی کند .
در گیت های تولید شده در شرکت ایمن موج مشکلات گیت های خارجی را هم رفع کرده ایم مدیرعامل این شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان ، بیان کرد : ویژگی دستگاه هایی که به وسیله شرکت ما تولید می شود این است که از لحاظ دقت و کارایی بسیار دقیق هستند .
ما در این سالها توانستیم بسیاری از نواقص و مشکلات گیت های خارجی را در گیت های تولیدی خود رفع کنیم .
در این دستگاه هم از سیستم های آنتی نویز و ضد تداخل و خطا استفاده شده است .
مهندس ثانوی افزود : این گیت ضد سرقت جدید نمونه اولیه است .
این دستگاه نتیجه سال ها تلاش و تجربه شرکت ما در حوزه گیت های ضد سرقت است .
توانستیم در نهایت هر دو فرکانس را بدون اینکه اختلالی بر روی موج یکدیگر بگذارند در یک دستگاه طراحی کنیم .
وی تشریح کرد : از چند روز گذشته که گیت های جدید ما با تکنولوژی RM در نمایشگاه بین المللی امنیت تهران (ایپاس1398/IPAS2019 ) رونمایی شده ، از چند فروشگاه زنجیره ای بزرگ درخواست داشته ایم و در آینده نزدیک این گیت ها در بازارهای داخلی و بین المللی عرضه خواهد شد .
ما به لطف خدا تا کنون امنیت بیش از 10 .
000 فروشگاه در ایران و بیش از 150 فروشگاه را در کشورهای امارات ، عمان ، عراق و افغانستان توسط محصولات دانش بنیان خود تامین نموده ایم و به امید خدا چنین آِینده پرباری را برای گیت جدیدمان با تکنولوژی RM هم پیش بینی می کنیم .
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان ، اظهار کرد : ما از سال 88 در پارک علم و فناوری خراسان شروع به فعالیت کرده ایم و ایده اصلی شرکت نیز تولید گیت های ضد سرقت بوده است .
این گیت ها در آن سال تماما وارداتی بوده و نمونه داخلی نداشت و ما توانستیم این دستگاه ها را بومی سازی کنیم .
ثانوی افزود : در حال حاضر شرکت ما دوره رشد خوبی را گذرانده است به طوری که یکی از 5 برند برتر جهانی از نظر کیفیت محصول هستیم .
ما توانستیم در خارج از کشور هم منابع انسانی خوبی جذب و شعبه ای تاسیس کنیم .
در حال حاضر تمامی محصولات ما با قیمت بسیار پایین تری نسبت به مدل های خارجی و با کیفیتی بسیار بالاتر عرضه می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/07/16 - 1398/07/17
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه شروع
1398/07/16

گیت های ضد سرقت با تکنولوژی RM مرزهای تکنولوژی جهانی را جابه جا کرده است وی ادامه داد : فعالیت کلی شرکت حول طراحی و تولید گیت ‎های ضد سرقت بوده و این کار را به نحوی انجام داده است که ما توانستیم نیاز بازار را تامین کنیم و در محصولاتمان صادرات نسبتا خوبی داشته ایم .
پیش بینی می کنیم محصول جدیدمان که در دنیا بی نظیر است و مرزهای تکنولوژی جهانی را جابه جا کرده است ، بتواند افزایش چشم گیری در افزایش نرخ صادرات ما داشته باشد .
بخشی از دستاوردهای شرکت ایمن موج به شرح ذیل می باشد :  شرکت فناور (دانش بنیان) برتر استان خراسان در سال 90  قرار گرفتن در میان 10طرح برگزیده ی جشنواره علم تا عمل وزارت علوم در سال91  قرار گرفتن در میان 7 برند برتر دانش بنیان کشوری در سال92  کسب استانداردهای بین المللی در سال 93 بر روی محصولات مختلف  بیش از 10 نوآوری اصلی که برای برخی از آنها ثبت اختراع صورت گرفته است  طراحی دستگاههای منحصر به فرد در دنیا طی سال های 94 ، 95 و 96  تأییدیه ی دانش بنیان درجه 1 از نظر وزارت علوم در سال 97  یکی از 5 تولید کننده ی برتر گیت های فروشگاهی دنیا و .
1
فهرست