وزارت علوم -
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت 14:48

1
1
فهرست اخبار
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
10597704 خراسان
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10597543 روزنامه آفرينش
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
10599140 روزنامه همشهري
روساي آموزش عالي
10599029 روزنامه جام جم
10599031 روزنامه جام جم
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شهروند
1398/07/30
> هزینه 844نفر بورسیه حاشیه ساز بیش از دو برابر بودجه دانشگاه صنعتی شریف است اطلاعات رسیده به «شهروند» نشان می دهد وزیر علوم در دیدار با رئیس قوه قضائیه قول بررسی پرونده نه در دستگاه قضا که در کارگروه های تخصصی را گرفته است.
> محمد باقرزاده| ماجرایی که از نخستین روزهای آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید در وزارتخانه میدان صنعت و بین مدیران ارشد مهمترین وزارتخانه تحصیلات دانشگاهی ایران پرسروصدا شد ، همچنان ابعاد پنهانی دارد؛ پرونده بورسیه ها اگرچه یک وزیر را به زیر کشید و بر تصمیمات وزرای بعد هم سایه انداخت ، اما همچنان باز است .
تعدادی از مشمولان این امتیاز پس از پیدانکردن دانشگاهی برای تدریس و شکست در «جایابی» سراغ دیوان عدالت اداری رفتند و توانستند احکامی به سود خود هم دریافت کنند؛ احکامی که مدیران دانشگاهی را وادار می کند راهی برای استخدام شان پیدا کنند .
این البته پایان ماجرا نیست ، همین هفته پیش وزیر علوم به صحن علنی مجلس رفت تا پاسخی به پرسش های سه سال پیش نمایندگان ارایه دهد و با آمار و ارقام مستند از جزییات این پرونده بگوید .
سخنان دیرهنگام «منصور غلامی» و توضیحات «محمود صادقی» ، نماینده پیگیر ماجرای بورسیه ها ، اطلاعات تازه ای از این پرونده را روشن می کند .
بررسی های «شهروند» نشان می دهد بودجه هزینه شده برای افرادی که براساس قوانین مشمول بورسیه نمی شدند ، بیش از دو برابر هزینه سالانه دانشگاه صنعتی شریف در همان سال هاست .
علاوه براین بعضی کارشناسان می گویند نحوه رسانه ای شدن این موضوع از سوی مدیران وقت وزارت دقیق نبود و باعث شد تا اندازه ای تر و خشک با هم بسوزند و زمینه برخورد درست با افراد غیرمشمول هم فراهم نشود .
صادقی به عنوان نماینده پیگیر این موضوع در سال های گذشته توضیحات تازه ای به «شهروند» می دهد و می گوید که وزیر علوم با رئیس دستگاه قضا صحبت کرده و آنها توافق کردند تصمیم گیری درباره این پرونده نه در دستگاه قضا که در کارگروه های تخصصی وزارت علوم و صاحب نظران دانشگاهی رخ دهد .
این البته خبری غیررسمی است که حتی وزیر علوم هم حاضر نشد در صحن علنی مجلس آن را بیان کند ، اما به نظر می آید تنها دلیل صادق برای به رأی نگذاشتن توضیحات ، وعده و امید به اصلاح این پرونده باشد .
40سال اعزام دانشجو؛ از بی قانونی تا تغییر قانون برای «حامی پروری» اعزام دانشجویان ایرانی به خارج عمری به درازای تاریخ دانشگاه در ایران دارد ، اما در کمتر دوره ای تا این اندازه حاشیه ساز و پرسش برانگیز شد .
وزارت علوم می گوید از تعداد و نحوه اعزام دانشجویان به خارج در دهه نخست پس از پیروزی انقلاب اسلامی آمار دقیقی ندارد ، هرچند پرونده هایی غیرآنلاین در آرشیو این وزارتخانه وجود دارد .
سال های ابتدایی انقلاب دولت تصمیم می گیرد افرادی را برای بازگشت و خدمت به آموزش عالی کشور ، روانه برترین دانشگاه های دنیا کند .
در این دهه روند به این صورت بود که رتبه های برتر از سوی دانشگاه ها به وزارت علوم معرفی می شدند و پس از بررسی این وزارتخانه ، افرادی عازم دانشگاه های خارج از کشور می شدند .
سال 64 مجلس وقت عزم می کند تا این وضعیت را تغییر دهد و سامانی به آن بدهد .
در اوایل این سال قانونی مصوب می شود که البته دستورالعمل اجرایی آن سال 68 اعلام می شود و تصمیم مجلس به مرحله اجرا می رسد .
این قانون می گوید برای انتخاب افرادی که باید به دانشگاه های خارجی بروند ، آزمون برگزار شود ، البته دانشگاه ها هم می توانند مربیان دارای شرایط را معرفی کنند .
در این سال ها افراد زیادی در آزمون شرکت کرده و بدون حاشیه و اعتراض ، گروهی شایستگی تحصیل در خارج از ایران را پیدا می کردند که پس از تحصیل هم به دانشگاه های ایران برمی گشتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شهروند
1398/07/30

دولت مهرورز که به قدرت رسید ، اما ساز دیگری کوک و تغییراتی ایجاد کرد که همچنان حاشیه ساز است .
روند این تغییرات البته آرام و گام به گام بود .
در مرحله نخست شورای بورس تصمیم گرفت دیگر آزمونی برگزار نشود و «دانشجویان ممتاز و نمونه و مربیان دانشگاه ها» به خارج اعزام شوند .
این تصمیم به تایید وزیر وقت علوم هم رسید تا هیچ ایراد قانونی متوجه آن نباشد .
مرحله دوم البته به سال 87 برمی گردد که شورای مرکزی بورس تغییری در این دستورالعمل ایجاد کرد .
آنها تصمیم گرفتند به مشمولان اعزام به خارج ، افراد دارای خدمات فرهنگی را هم اضافه کنند ، شرط معدل را برای کارشناسی 14 و کارشناسی ارشد 16 درنظر بگیرند و شرایط سنی را هم به این دستورالعمل بیفزایند .
این تصمیمی بود که به زعم بعضی کارشناسان زمینه ساز برخی تخلفات شد و افراد کم توان علمی را به اعضای هیأت علمی دانشگاه ها تحمیل کرد .
پیش از این افراد ممتاز علمی شانس اعزام به خارج و در ادامه عضویت در هیأت علمی را داشتند ، ولی با این تغییر افراد با معدل 14 هم می توانستند ردای استادی بپوشند .
ماجرا به همین مرحله ختم نشد ، در فاصله سال های 89 تا 92 آیین نامه های جدیدی بدون تایید وزیر علوم ، «کارشناسان و کارمندان شاهد و ایثارگر دانشگاه و وزارت علوم بدون شرط خاصی» را به جمع مشمولان بورس خارج از کشور افزودند که آن چه بعدها به عنوان پرونده بورسیه ها شناخته شد ، از این همین شرایط و آیین نامه ها نشأت گرفت .
وزارت علوم این تغییرات در قانون و دستورالعمل اجرایی را «جایگزینی ضابطه با رابطه» و صادقی ، نماینده پرسشگر عضو کمیسیون آموزش هم تغییرات برای «حامی پروری» دانست .
آمار بورسیه در 40 سال اگرچه براساس گفته های وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اطلاعات دقیقی از تعداد افراد مشمول بورسیه در دهه نخست پس از انقلاب اسلامی وجود ندارد ، اما براساس پرونده های موجود در این وزارتخانه ، می توان به آماری دست پیدا کرد .
علاوه براین پس از قانون مصوب مجلس در سال 64 و اجرای آن از سال 68 ، آماری دقیق تر در سه دهه دیگر وجود دارد که نشان می دهد در این 40سال ، در مجموع 33 هزار و614 نفر برای ادامه تحصیل و تدریس در دانشگاه های ایران بورسیه شدند .
از این تعداد ، 6هزار و 500 نفر برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و 27هزار و 114 نفر هم برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری بورسیه شده اند .
این اطلاعات را وزیر علوم در روز حضور در مجلس شورای اسلامی در اختیار نمایندگان قرار داده است .
ریخت وپاش های 85 تا 92/ آمار 3هزار و 644نفری در 8سال سال های ابتدایی پس از انقلاب اسلامی ، تحصیلات تکمیلی در ایران به شکل امروزی شکل نگرفته بود و در بسیاری از رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری وجود نداشت و نیاز بود افرادی برای تدریس در این رشته ها خارج از ایران آموزش ببینند ، اما روند منطقی باید به گونه ای باشد که این آمار اعزام سال به سال کاهش پیدا کند .
در ایران نیز همین روند طی شد ، اما در دولت احمدی نژاد این موضوع تغییر کرد و ناگهان نمودار اعزام به خارج شیب تندی به خود گرفت .
براساس آمار مستند ، در بازه زمانی سال های 85 تا 92 ، 710 نفر بورس تحصیل در خارج از کشور را گرفتند و هزار و884 نفر هم پس از دریافت بورس اعزام به خارج با تبدیل این بورس و تحصیل در داخل کشور روبه رو شدند .
علاوه براین در این بازه زمانی ، 160 داوطلب با امتیاز ایثارگران و همچنین 890نفر به عنوان مربی مشمول بورسیه شدند .
موضوع حاشیه ساز بورسیه ها البته به همین سال ها برمی گردد که هم دستورالعمل اعزام تغییر کرد و هم افرادی خارج از شرایط همین دستورالعمل با هزینه عمومی به تحصیل پرداختند .
چند نفر بورسیه حاشیه ساز شدند؟ بعضی از کارشناسان ، نمایندگان مجلس و حتی مدیران وزارت علوم ، تغییرات ایجادشده در دستورالعمل بورسیه در سال های 85 تا 92 را غیرقانونی می دانند و معتقدند این دستورالعمل حتی روند عادی قانونی را هم طی نکرده و به تایید وزیر وقت علوم نرسیده است .
موضوع مورد بحث البته در شرایط کنونی به شیوه ای دیگر است و منتقدان می گویند افراد زیادی حتی خارج از شرایط همین دستورالعمل غیرقانونی بورسیه شدند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شهروند
1398/07/30
به عبارت دیگر افرادی حتی شرایط ساده همین دستورالعمل را هم نداشتند ، اما با استفاده از رابطه با هزینه عمومی بورسیه شدند که پس از فراغت از تحصیل به دانشجویان ایرانی آموزش دهند .
براساس گفته های وزیر علوم از این 3 هزار و 644 بورسیه حاشیه ساز ، «در مجموع 844 نفر فاقد یک یا چند شرط از شرایط لازم برای بورسیه شدن بوده اند .
پس از بررسی مجدد در کمیته تجدیدنظر نهایتا 335 نفر ملزم شدند با هزینه شخصی تحصیل کنند ، زیرا حداقل شرایط برای تحصیل در دوره دکتری را داشتند ، اما شرایط برای بورس را نداشتند ، 21 نفر به دلیل این که هیچ کدام از شرایط را نداشتند ، لغو تحصیل شدند ، 17 نفر هم به دلیل نداشتن توان ادامه تحصیل از آموزش اخراج شدند .
» علاوه براین یکی از موارد عجیب پرونده بورسیه ها ، اعزام به خارج دانشجویانی با رشته های مختص به ایران است؛ به عنوان مثال ، 12 نفر برای تحصیل در رشته ادبیات فارسی ، دو نفر برای رشته تاریخ انقلاب اسلامی ، 53نفر در رشته فقه ، 26نفر در رشته حدیث ، 18نفر در رشته معارف اسلامی ، 13نفر در رشته الهیات و یک نفر هم در رشته نهج البلاغه بورسیه اعزام به خارج گرفتند که البته این بورسیه بعدتر تبدیل به بورسیه ادامه تحصیل در ایران شد .
سهمیه های مدیران حالا که چندین سال از ماجرای بورسیه ها گذشته و پرونده از حواشی دور شده ، شاید بتوان نگاه دقیق تر نسبت به این ماجرا داشت .
براساس اطلاعات مستند وزارت علوم و تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ، در سه سالی که دستورالعمل دولت نهم به مرحله اجرایی رسید ، سال های 89 تا 92 تعداد 736 نفر از سوی معاون وقت فرهنگی وزارت علوم ، 595 نفر از سوی تشکل صاحب نفوذ دانشجویی و 151 نفر از سوی مسئولی دیگر برای دریافت بورسیه تحصیلی به وزارت علوم معرفی شدند .
علاوه براین ، صادقی در روز حضور وزیر علوم در مجلس از فهرستی صد نفره صاحب نفوذ در بین بورسیه ها خبر داد و گفت : «فهرستی صد نفره در اختیار است که در آن اسامی برخی نمایندگان سابق مجلس ، فرزند وزیر ، فرزند امام جمعه و برخی آقازاده ها و آقاها به چشم می خورد ، لذا باید پاسخ داده شود با این افراد چطور برخورد شده است .
» البته وزیر علوم در پاسخ به این پرسش نماینده عضو کمیسیون آموزش که «چه تعداد از این بورسیه ها از مقامات یا منتسب به مقامات و مسئولان کشور بوده اند و چه تصمیمی درباره آنها اتخاذ شده است؟» گفته آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد : «تعداد این افراد با توجه به نبود امکان تشخیص نحوه انتساب آنها به مقامات مشخص نیست .
آمارهای متفاوتی در این دوره مشخص شده ، ولی کامل نیست .
ضمنا نحوه برخورد با آنها مشابه سایرین بوده است .
» مقایسه هزینه بورسیه های حاشیه ساز با بودجه سالانه دانشگاه های ایران بخش مهمی از پرونده بورسیه ها به ماجرای هزینه و بودجه بیت المال برمی گردد که برای تحصیل این افراد خرج شده است .
هرچند از نظر کارشناسان ، تدریس افراد بدون صلاحیت در دانشگاه ها می تواند هزینه بیشتری برای مردم داشته باشد .
براساس توضیحات وزیر علوم به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ، هزینه بورسیه ها به این صورت است : «برای تبدیل به داخل ها و مشمولان بخشنامه ایثارگران به ازای هر دانشجو ، در رشته های علوم انسانی 300میلیون ریال و برای سایر رشته ها 400میلیون ریال شهریه به دانشگاه پرداخت شده است .
مقرری تحصیلی برای افرادی که جایابی داشته و بورس دریافت کرده اند ، ماهیانه معادل حقوق و مزایای مربی پایه یک دانشگاه محل خدمت پرداخت شده و برای شهریه مربیان ، به طور متوسط 200میلیون ریال پرداخت شده است .
شهریه و مقرری بورسیه های خارج از کشور بر اساس محل تحصیل متفاوت است که بر حسب تأهل ، تعداد فرزندان ، میزان شهریه آن کشور و احتمال ادامه تحصیل همسر بورسیه ، به ازای هر بورسیه 5میلیارد تا 10میلیارد ریال هزینه شده است .
» اطلاعات وزیر علوم با جزییات مشخص نشده ، اما نشان از بودجه فراوانی می دهد .
به عنوان مثال ، یکی از افراد منتسب به وزیر وقت علوم ، در دانشگاه آزاد اسلامی فوق لیسانس گرفت و برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه تربیت مدرس بورسیه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شهروند
1398/07/30

توضیحات وزیر کنونی علوم نشان می دهد که این فرد در دوران تحصیل در مقطع دکتری ماهیانه معادل یک مربی پایه یک دانشگاه ، حقوق و مزایا دریافت می کرد که به عبارت دیگر و در کمترین حالت او هر ماه 5میلیون حقوق و مزایا می گرفت که در مجموع 4سال این عدد برابر 240 میلیون تومان است .
این فرد البته آینده شغلی اش هم مشخص بود و هیچ هزینه ای هم به دانشگاه نمی داد .
برای بورسیه های اعزام به خارج هم دست کم 500میلیون تومان و در بیشترین حالت یک میلیاردتومان از بودجه عمومی کشور هزینه شده است .
اگر برای هر بورسیه میانگین هزینه صورت گرفته را 750 میلیون تومان درنظر بگیریم و تعداد این بورسیه ها را هم براساس عدد رسمی اعلام شده یعنی 844نفر بدانیم ، در مجموع 633میلیاردتومان برای این افراد هزینه شده است .
مقایسه این عدد با بودجه سالانه دانشگاه های ایران نشان می دهد که این عدد حدود دو برابر بودجه دانشگاه صنعتی شریف در سال جاری ، چهاربرابر بودجه این دانشگاه در سال 97 و حدود 9برابر بودجه این دانشگاه در سال 96 بوده و این درحالی است که این بودجه در سال های 89 تا 92 برای بورسیه های حاشیه ساز اتفاق افتاده است .
بررسی دیگر این که بودجه اختصاص یافته برای این بورسیه ها حاشیه ساز بیش از دو برابر بودجه سالانه بزرگترین دانشگاه ایران یعنی دانشگاه تهران در سال 92 بوده است .
ماجرا چگونه مدیریت شد؟ پرونده ای که همچنان باز است؛ نزدیک به پنج سال از نخستین روزهای مطرح شدن ماجرای بورسیه ها می گذرد ، اما همچنان بخشی از این پرونده به نتیجه نرسیده و تعدادی از افراد درگیر در این ماجرا بلاتکلیف اند .
یکی از پرسش های سه سال پیش محمود صادقی از وزیر علوم همین موضوع و نتیجه بررسی پرونده بود که غلامی در صحن علنی مجلس توضیحاتی در این زمینه داد .
براساس گفته های وزیر علوم ، «سرپرست وقت این وزارتخانه بر اساس اختیارات مندرج در آیین نامه اجرایی قانون اعزام مبنی بر تایید ضوابط پذیرش بورسیه ها و تاکید مستقیم دیوان محاسبات کشور مبنی بر اقدام پیشگیرانه برای تداوم نیافتن تخلف و پرداخت های من غیر حق از محل اعتبارات عمومی کشور ، کمیته ای را به منظور بررسی اقدامات انجام شده در دوره قبل در حوزه بورس تعیین و با رعایت سیاست «حل معضل» و جلوگیری از بروز تنش های اجتماعی ، ضمن ابلاغ رسمی به آنها مقرر کرد افرادی که شرایط بخشنامه های قبل (باوجود اشکالات حقوقی در نحوه صدور آنها) را دارند از امکان ادامه تحصیل و تداوم پرداخت هزینه ها از سوی وزارت برخوردار شوند .
» غلامی توضیح داد : «افرادی که یک یا چند شرط مصوب همان دوره را ندارند ، ادامه تحصیل با هزینه شخصی و برای افرادی که با ارایه اطلاعات غیر واقعی از این فرصت استفاده کرده اند ، قطع تحصیل و پرداخت خسارت پیش بینی شود .
تصمیمات کمیته پس از تایید شورای مرکزی بورس به تصویب سرپرست محترم وزارت رسید و مصوبات کمیته تجدیدنظر به همین صورت به تایید وزیر محترم رسید .
» نتیجه مصوبات این کمیته نشان می دهد که در مجموع 844 نفر شرایط قانونی مانند معدل ، سن و .
نداشته اند که پس از بررسی مجدد در کمیته تجدیدنظر نهایتا 335نفر ملزم شدند که با هزینه شخصی تحصیل کنند ، زیرا حداقل شرایط را برای تحصیل در دوره دکتری داشتند ، اما شرایط برای بورس را نداشتند ، 21 نفر به دلیل این که هیچکدام از شرایط را نداشتند ، لغو تحصیل شدند ، 17 نفر هم به دلیل عدم توان در ادامه تحصیل از آموزش اخراج شدند .
ماجرای توافق غیررسمی وزارت علوم با رئیس دستگاه قضا «محمود صادقی» ، عضو کمیسیون آموزش و عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس ، سال 95 پرسش از وزیر را درباره بورسیه ها کلید زده است .
او در روز توضیحات وزیر علوم از روند معمول یعنی رأی گیری درباره توضیحات غلامی گذشت که یک معنای آن رضایت و قانع شدن از این توضیحات است .
او درباره دلیل مطرح کردن این پرسش و رضایت از توضیحات وزیر به «شهروند» می گوید : «سال هاست درباره بورسیه ها صحبت می شود و اعداد و ارقام متفاوتی هم بیان می شود .
یکی از هدف های من این بود که این مذاکره ها پراکنده به طور رسمی در مجلس و از زبان وزیر ثبت شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شهروند
1398/07/30

» او درباره رضایت خود از توضیحات هم می گوید : «توضیحات وزیر درحالت کلی و در برخی موارد قانع کننده نبود اما این اتفاقات در دوره قبل از ایشان رخ داده ، اما موضوع همچنان درجریان است و بحث جذب است و به نظر می آید وزارتخانه اقتدار لازم را ندارد و بنابراین از این جهت قانع نشدم ، ولی بحث را به رأی گیری نگذاشتیم .
» او البته می گوید که یکی از دلایل به رأی نگذاشتن توضیحات غلامی ، سخنان غیررسمی او و توافق ضمنی با قوه قضائیه است : «یکی از دلایل به رأی نگذاشتن ، توضیح وزیر درباره مذاکرت با آقای رئیسی است و علی الظاهر غلامی با رئیسی صحبت کردند و قرار است این موضوع از طریق وزارت علوم رسیدگی شود .
این امیدوارکننده بود اگرچه غیررسمی گفتند ، ولی الان در جریان است .
» اشاره صادقی به تصمیمات چندماه گذشته دیوان عدالت اداری درباره شکایت بعضی از بورسیه هاست که نتیجه رأی این دیوان ، اجبار روسای دانشگاه ها به استخدام این افراد است .
به عنوان مثال در هفته های گذشته احکامی مبنی بر تعلیق روسای دانشگاه های تربیت مدرس و کاشان به دلیل فراهم نکردن استخدام بعضی از بورسیه ها صادر شده که با وساطت و رایزنی وزارت علوم این احکام به مرحله عمل نرسیده است .
10 رأی قطعی دیوان عدالت اداری را اجرا کردیم محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس یکی از مهمترین اخبار ماجرای بورسیه ها در چندماه گذشته ، حکم انفصال از خدمت روسای دانشگاه های کاشان و تربیت مدرس بود که واکنش های فراوانی به همراه داشت و دلیل آن هم «تخلف در بکارگیری دانشجویان بورسیه» اعلام شده بود .
این حکم بدوی البته با اعتراض های فراوانی هم روبه رو شد تا جایی که وزیر علوم گفته بود : «با وجود این که بحث بورسیه ها بحثی علمی است ، این افراد به دیوان عدالت اداری اعلام کرده اند که دانشگاه ها ما را پذیرش نمی کنند .
دیوان هم اعلام کرده اگر حکم را اجرا نکنند می توانیم حکم انفصال از خدمت رئیس دانشگاه را بدهیم ، ولی هنوز حکمی ارایه نشده است .
» البته چند روز بعد و در مرداد امسال مشخص شد که این حکم صادر شده است؛ مدیر روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس دراین باره گفته بود : «دیوان عدالت اداری رئیس دانشگاه تربیت مدرس را به انفصال از خدمت محکوم کرد ، اما این حکم قطعی نیست و 20روز به منظور اعتراض به این رأی مهلت داده شده است .
» براساس گفته های مدیر روابط عمومی این دانشگاه ، یکی از دلایل صدور این حکم ، ماجرای دختر وزیر پیشین علوم بود که در زمان صدور حکم در این دانشگاه مشغول تدریس بود : «دانشگاه تربیت مدرس معتقد است که این حکم به سبب شکایت یکی از بورسیه ها به دیوان عدالت اداری صادر شده و این مسأله در حالی است که این فرد در این مرکز علمی با مرتبه استادیار به فعالیت های آموزشی و پژوهشی به همراه دریافت حقوق مشغول به فعالیت است .
» ماجرا حالا به مرحله تازه ای رسیده و به نظر می آید حکم انفصال از خدمت دانشگاه تربیت مدرس نه تنها اجرایی نخواهد شد ، بلکه راه حلی عمومی هم برای آن پیدا شده است .
وزارت علوم با دستگاه قضا به این توافق ضمنی رسیده که ماجرای بورسیه ها نه در دیوان عدالت اداری بلکه در کمیته های تخصصی علمی هم بررسی شود .
دراین باره ، رئیس دانشگاه تربیت مدرس از اجراشدن احکام دیوان عدالت اداری این دانشگاه به «شهروند» می گوید .
«محمدتقی احمدی» درباره وضع کنونی افراد مشمول بورسیه در این دانشگاه می گوید : «ما احکام مربوط به دیوان عدالت ادار.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
خراسان
1398/07/30
> جوان ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره علت مسمومیت 60 تا 70نفر از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ، گفت : این که این اتفاق مستقیم مربوط به غذا ، ظرف یا عامل دیگری بوده است ، مشخص نشده و دانشگاه علم و صنعت از دانشگاه علوم پزشکی تهران تقاضا کرده است که این موضوع را علت یابی و نتیجه بررسی های خود را به دانشگاه گزارش کنند .
> جوان ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره علت مسمومیت 60 تا 70نفر از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ، گفت : این که این اتفاق مستقیم مربوط به غذا ، ظرف یا عامل دیگری بوده است ، مشخص نشده و دانشگاه علم و صنعت از دانشگاه علوم پزشکی تهران تقاضا کرده است که این موضوع را علت یابی و نتیجه بررسی های خود را به دانشگاه گزارش کنند .
ایران منصور غلامی وزیر علوم درباره موضوع فروش مدارک جعلی دانشگاهی گفت : در دانشگاه های غیردولتی گزارش هایی درباره جعل مدرک داشتیم که پیگیری می کنیم .
برخی موارد را شخصاً پیگیری می کنم .
مواردی بوده که به من گزارش شده است از جمله یک مورد بسیار حساس و به این نتیجه رسیدم مدرکش جعلی است که پرونده این شخص را به قوه قضاییه داده ام .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/07/29
> خبر آنلاین : حمید رضا طیبی با کسب 9 رأی از مجموع 9 رأی مأخوذه ، برای سه سال دیگر به عنوان رییس جهاد دانشگاهی انتخاب شد .
> جهاد دانشگاهی هم رئیسش جوان نشد خبر آنلاین : حمید رضا طیبی با کسب 9 رأی از مجموع 9 رأی مأخوذه ، برای سه سال دیگر به عنوان رییس جهاد دانشگاهی انتخاب شد .
روابط عمومی جهاددانشگاهی اعلام کرد : این جلسه با حضور اعضای هیات امنای جهاددانشگاهی شامل حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ، ایرج حریرچی نماینده ی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، حجت الاسلام والمسلمین سید سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، طیبی (رییس هیات امنا) و سه نفر از اعضای هیات علمی معرفی شده توسط رییس جهاددانشگاهی شامل دکتر عبدالحسین شاهوردی ، دکتر محسن قرنفلی و دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو برگزار شد .
طیبی که بین سال های 1385 تا 1389 و 1392 تا 1398 مسوولیت جهاددانشگاهی را برعهده داشته ، دارای مدرک دکتری برق از دانشگاه برادفورد انگلستان است .
وی که از بدو تاسیس جهاددانشگاهی (سال1359) در این نهاد مشغول به فعالیت بوده ، سابقه ی ریاست جهاددانشگاهی واحد علم و صنعت را که یکی از واحدهای فنی و تولیدی این نهاد محسوب می شود در کارنامه ی کاری خود دارد .
رییس جهاددانشگاهی یکی از اعضای حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی است و طبق اساس نامه ی این نهاد ، حکم ریاست جهاددانشگاهی پس از انتخاب اعضای هیات امنا توسط رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی یا همان رییس جمهور امضا می شود .
رئیس جهاد دانشگاهی حداقل 60ساله است و درون این سازمان ، انتظاراتی وجود داشت که رئیس جدید از میان جوانترهایی که در بدنه جهاد دانشگاهی کم هم نیستند برگزیده شود .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : برق رییس جمهور سازمان برنامه و بودجه نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/07/29
> تصویب لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون اجتماعی دولت معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت : لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون اجتماعی دولت نهایی و تصویب شده است .
> تصویب لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون اجتماعی دولت معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت : لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون اجتماعی دولت نهایی و تصویب شده است .
به گزارش فارس ، علی الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در جمع فرهنگیان شهرستان تویسرکان اظهار کرد : لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون اجتماعی دولت تصویب و نهایی شده و به زودی در صحن دولت مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا به مجلس ارائه شود .
وی ادامه داد : برنامه های مشخصی در بخش های مختلف درمانی ، رفاهی و اقامتی برای فرهنگیان در حال اجراست و در مجموعه وزارت آموزش و پرورش ، توجه به این مسائل در اولویت است .
الهیار ترکمن اضافه کرد : با نگاه ویژه به آموزش و پرورش و تبیین جایگاه آن به عنوان اولویت اصلی جامعه ، گام های مؤثری را می توان برای حل مشکلات و هموار کردن مسیر توسعه دستگاه تعلیم و تربیت برداشت .
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد لایحه بودجه 99 گفت : اجرای سند تحول بنیادین و تأمین معیشت فرهنگیان ، محورهای اصلی بودجه آموزش و پرورش در سال آتی است .
رییس صندوق رفاه دانشجویان : مکلف به پرداخت وام بیمه دانشجویان دکتری نیستیم رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه مکلف به پرداخت وام بیمه دانشجویان دکتری نیستیم اما پرداخت آن را نیز حذف نکردیم ، گفت : افرادی که به صورت مصداقی در این زمینه با مشکل مواجه هستند می توانند مشکلات خود را از طریق ایمیل با صندوق در میان بگذارند .
دکتر ناصر مطیعی در گفت و گو با ایسنا ، ضمن بیان این مطلب با تاکید بر اینکه برنامه ای برای حذف وام بیمه دانشجویان دکتری از سوی صندوق رفاه دانشجویان وجود ندارد ، اظهار کرد : اگر دانشجویان دکتری در این زمینه با مشکل مواجه شدند می توانند مشکل خود را با ایمیل صندوق رفاه دانشجویان در میان بگذارند چرا که باید این موارد مورد بررسی بگیرد تا در صورت نقص پرونده و مدارک مشکل موجود رفع شود .
بنابراین این مشکل بر مبنای سیاست کلی صندوق ایجاد نشده است .
وی در ادامه با تاکید بر اینکه صندوق رفاه دانشجویان مکلف به بیمه کردن تمامی دانشجویان دکتری نیست ، تصریح کرد : این صندوق وامی را به منظور بیمه تکمیلی دانشجویان دکتری دوره روزانه پرداخت می کند اگرچه در حال حاضر بسیاری از این افراد شاغل هستند و از طریق محل کار تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و ارتباطی با صندوق رفاه پیدا نمی کنند .
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد : با توجه به اینکه مدت زیادی از شروع سال تحصیلی جدید نگذشته است بنابراین هنوز آمار دانشجویانی که از وام بیمه استفاده می کنند مشخص نیست .
ضمن اینکه در یک ماه اول شروع سال تحصیلی این درخواست دانشجویان در دانشگاه ها ثبت می شود بنابراین تعداد متقاضیان این وام تا پایان ماه مشخص خواهد شد .
معاون وزیر علوم : مصوبه حجاب و عفاف به دانشگاه ها ابلاغ شد معاون فرهنگی وزارت علوم از ابلاغ مصوبه حجاب و عفاف در 30 گام خبر داد و گفت : این مصوبه می تواند به ترویج و آمادگی بیشتر برای رعایت حجاب و عفاف و وضعیت پوشش کمک کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/07/29

غلامرضا غفاری در گفتگو با مهر درباره مصوبه حجاب و عفاف و 30 گامی که در این زمینه تهیه و به دانشگاه ها ابلاغ شده است ، گفت : مصوبه حجاب و عفاف در 30 گام را اول سال به دانشگاه ها ابلاغ کردیم .
وی ادامه داد : درحال حاضر خیلی از این موارد در دانشگاه ها در حال انجام هستند و این 30 گام در واقع مجموعه ای از اقداماتی هستند که می توانند به ترویج و آمادگی بیشتر برای رعایت حجاب و عفاف و وضعیت پوشش کمک کنند .
معاون فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه این 30 اقدام بخش های مختلف را فرا می گیرد افزود : بخش عمده آن در زمینه آگاهی هایی است که باید داده شود ، کارهای فکری که در خصوص موضوع حجاب و عفاف انجام شود ، نشست هایی که باید برگزار شود .
وی ادامه داد : اقدامات فرهنگی دیگری هم که در قالب های مختلف در نظر گرفته شده و در واقع عمده این 30 گام در دانشگاه ها اجرا می شود و برآمده از تجربه دانشگاه هاست .
غلامرضا غفاری پیش از این درباره ابلاغ یک آیین نامه پوشش واحد به دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید گفته بود : دانشگاه ها خودشان آیین نامه پوشش دارند و درعین حال تاکید ما برای دانشگاه ها این است که به این قواعد توجه کنند و از دانشجویان می خواهیم در این حوزه مشارکت داشته باشند .
اولین حضور دانشگاه الزهرا در رتبه بندی موضوعی مهندسی و فناوری تایمز 2020 دانشگاه الزهرا برای اولین بار در رتبه بندی موضوعی تایمز 2020 در حوزه مهندسی و فناوری حضور یافت .
به گزارش ایسنا ، ارزیابی و سنجش دانشگاه ها در حوزه های موضوعی مختلف از جمله رتبه بندی های مهمی است که رتبه بندی جهانی تایمز به صورت سالانه انجام می دهد .
بر اساس اعلام نتایج رتبه بندی موضوعی تایمز 2020 در حوزه موضوعی مهندسی و فناوری ، دانشگاه الزهرا با کسب رتبه800 601 برای اولین بار موفق به حضور در این رتبه بندی شده است .
رتبه بندی موضوعی تایمز نیز بر اساس همان 13 شاخص عملکردی رتبه بندی جهانی تایمز از جمله آموزش (30 درصد) ، پژوهش(30 درصد) ، استناد(27 .
5 درصد) ، وجهه بین المللی(7 .
5 درصد) و درآمد صنعتی (5 درصد) انجام می شود ، اما هر کدام از این شاخص ها متناسب با هر حوزه موضوعی مجدداً محاسبه می شود .
شرط حضور در این رتبه بندی چاپ حداقل 500 مقاله موضوعی مرتبط در 5 سال اخیر در پایگاه اسکوپوس ، اشتغال چهار درصد از کل اعضای هیات علمی دانشگاه (یا 40 عضو تمام وقت) در این حوزه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
روزنامه فرهیختگان
1398/07/30
> غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی وزارت علوم در گفت وگو با «مهر» درباره مصوبه حجاب و عفاف و 30گامی که در این زمینه تهیه و به دانشگاه ها ابلاغ شده است ، گفت : «مصوبه حجاب و عفاف در 30گام را اول سال به دانشگاه ها ابلاغ کردیم .
> غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی وزارت علوم در گفت وگو با «مهر» درباره مصوبه حجاب و عفاف و 30گامی که در این زمینه تهیه و به دانشگاه ها ابلاغ شده است ، گفت : «مصوبه حجاب و عفاف در 30گام را اول سال به دانشگاه ها ابلاغ کردیم .
» او ادامه داد : «درحال حاضر خیلی از این موارد در دانشگاه ها در حال انجام هستند و این 30گام در واقع مجموعه ای از اقداماتی هستند که می توانند به ترویج و آمادگی بیشتر برای رعایت حجاب و عفاف و وضعیت پوشش کمک کنند .
» معاون فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه این 30 اقدام بخش های مختلف را فرامی گیرد ، افزود : «بخش عمده آن در زمینه آگاهی هایی است که باید داده شود؛ کارهای فکری که درخصوص موضوع حجاب و عفاف صورت گیرد و نشست هایی که باید برگزار شود .
» غفاری ادامه داد : «اقدامات فرهنگی دیگری هم در قالب های مختلف در نظر گرفته شده و در واقع عمده این 30 گام در دانشگاه ها اجرا می شود و برآمده از تجربه دانشگاه هاست . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
دنیای اقتصاد
1398/07/30
> تابناک نوشت : غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی وزارت علوم درگفت وگو با خبرگزاری مهر ، از ابلاغ مصوبه حجاب و عفاف در 30 گام خبر داد و گفت : این مصوبه می تواند به ترویج و آمادگی بیشتر برای رعایت حجاب و عفاف و وضعیت پوشش کمک کند .
درخبری دیگر به گزارش انتخاب ، شیوه نامه اجرایی فرهنگ حجاب و عفاف دانشگاه تربیت مدرس در پنج محور تهیه و تدوین و به تصویب شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه رسید .
> ابلاغ مصوبه حجاب و عفاف به دانشگاه ها تابناک نوشت : غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی وزارت علوم درگفت وگو با خبرگزاری مهر ، از ابلاغ مصوبه حجاب و عفاف در 30 گام خبر داد و گفت : این مصوبه می تواند به ترویج و آمادگی بیشتر برای رعایت حجاب و عفاف و وضعیت پوشش کمک کند .
درخبری دیگر به گزارش انتخاب ، شیوه نامه اجرایی فرهنگ حجاب و عفاف دانشگاه تربیت مدرس در پنج محور تهیه و تدوین و به تصویب شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه رسید .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : پوشش حجاب فرهنگی و اجتماعی معاون وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
دانشجویان دکتری
روزنامه مردم سالاری
1398/07/30
> سعید تهرانی «عدم اشتغال به کاری که مستلزم دریافت اجرت می باشد.
> سعید تهرانی «عدم اشتغال به کاری که مستلزم دریافت اجرت می باشد .
(به استثنای کار دانشجویی)» این جمله بند چهارم آئین نامه جدید صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است .
براساس این قانون ، به دانشجویان شاغل هیچ گونه وامی از این صندوق تعلق نمی گیرد .
در همین خصوص رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرده است که در صندوق رفاه مکلف به پرداخت وام بیمه دانشجویان دکتری نیستیم ، اما پرداخت آن را نیز حذف نکردیم .
این در حالی است که مهرماه سال گذشته رئیس صندوق رفاه دانشجویی خبر داده بود که وام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ویژه دانشجویان دکتری غیرشاغل است .
به گزارش «مردم سالاری آنلاین» وی اعلام کرده بود که با سازمان تامین اجتماعی جلساتی برگزار شود تا با عقد تفاهمی ، سامانه ای تعریف شود تا در آن دانشجوی شاغل و غیرشاغل مشخص شوند .
گویا این سامانه تعریف شده است و حالا دانشجویان از دریافت وام صندوق رفاه دانشجویی محروم شده اند .
اگر دانشجویی وارد سامانه ثبت وام دانشجویی شود و اشتغال به کار داشته باشد ، از طریق سیستم به وی پیغام می دهند که به دلیل اشتغال به کار ، وام دانشجویی به شما تعلق نمی گیرد .
حالا این سامانه گریبان کسانی را که شاغل نبوده اند و صرفاً برای خود بیمه رد می کرده اند نیز گرفته است .
نقض قانون مصوب مجلس در اسفند ماه سال 71 به منظور ایجاد زمینه مناسب جهت رشد استعدادها و کمک به وضع تحصیلی و معیشت دانشجویان مستعد ، تشکیل صندوقی تحت عنوان « صندوق رفاه دانشجویان» در هر یک از وزارتخانه های فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید .
در قانون صندوق رفاه دانشجویان تاکید شده است که کلیه اموال و دارایی های صندوق فعلی رفاه ، اعم از منقول و غیر منقول تحت نظر هیأتی به انتخاب وزرای فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و امور اقتصادی و دارایی ، برآورد ، تقویم و به نسبت تعداد دانشجویان موجود بین صندوق های رفاه در وزارتخانه مذکور تقسیم خواهد شد .
همچنین تاکید شده است که بودجه صندوق دانشگاه های غیر دولتی از تسهیلات اعطایی سیستم بانکی و هدایای اشخاص حقیقی و حقوقی و وجوه از محل برگشتی اقساط بدهکاران تأمین می شود .
در این قانون که به تصویب مجلس شورای اسلامی و شورای نگبان رسیده است ماده یا تبصره ای برای دانشجویان شاغل و غیرشاغل ذکر نشده است .
بنابراین به نظر می رسد قانون عدم اختصاص وام به دانشجویان شاغل بر اساس تصمیم هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویان شکل گرفته است و این قانون مجلس را مبنی بر اینکه «وام های دانشجویی به نحوی عادلانه و یکنواخت میان دانشجویان توزیع شود» را نقض می کند .
صندوقی که با هدف کمک مالی به دانشجویان آغاز کرده است حالا برای این رسالت شرط و شروط گذاشته است .
وام بیمه یا وام شهریه؟ در همین خصوص امروز(دوشنبه) رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه مکلف به پرداخت وام بیمه دانشجویان دکتری نیستیم اما پرداخت آن را نیز حذف نکردیم ، گفته : افرادی که به صورت مصداقی در این زمینه با مشکل مواجه هستند می توانند مشکلات خود را از طریق ایمیل با صندوق در میان بگذارند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
دانشجویان دکتری
روزنامه مردم سالاری
1398/07/30
چرا که باید این موارد مورد بررسی بگیرد تا در صورت نقص پرونده و مدارک مشکل موجود رفع شود .
بنابراین ، این مشکل بر مبنای سیاست کلی صندوق ایجاد نشده است .
«دکتر ناصر مطیعی» با تاکید بر اینکه صندوق رفاه دانشجویان مکلف به بیمه کردن تمامی دانشجویان دکتری نیست ، تصریح کرد : این صندوق وامی را به منظور بیمه تکمیلی دانشجویان دکتری دوره روزانه پرداخت می کند اگر چه در حال حاضر بسیاری از این افراد شاغل هستند و از طریق محل کار تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و ارتباطی با صندوق رفاه پیدا نمی کنند .
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد : با توجه به اینکه مدت زیادی از شروع سال تحصیلی جدید نگذشته است بنابراین هنوز آمار دانشجویانی که از وام بیمه استفاده می کنند مشخص نیست .
ضمن اینکه در یک ماه اول شروع سال تحصیلی این درخواست دانشجویان در دانشگاه ها ثبت می شود بنابراین تعداد متقاضیان این وام تا پایان ماه مشخص خواهد شد .
این صحبت ها در حالیست که یکی از دانشجویان که در این خصوص با مشکل مواجه شده است در تماس با با «مردم سالاری آنلاین» گفته بود : «فرض کنید شما دانشجوی روزانه هستید و خودتان برای خودتان بیمه رد می کنید ، در زمان ثبت نام وام وقتی کد ملی را در صندوق رفاه برای دریافت وام وارد می کنید در حالی که خودتان برای خودتان بیمه رد کردید ، سیستم اجازه ثبت نام نمیدهد و پیغام میدهد به دانشجویان شاغل وام تعلق نمی گیرد .
» همچنین در آیین نامه جدید آئین نامه جدید صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم آمده است که وام به دانشجویان شاغل تعلق نمیگیرد .
اما سوال اصلی این است که بودجه ای که برای همه دانشجویان در نظر گرفته شده است ، حالا کجا مصرف می شود که برخی دانشجویان از دریافت خدمات محروم شده اند؟ این درحالی است که اکثر دانشجویانی که در دوران تحصیل شاغل نیز هستند ، به دلیل نیاز مالی شاغل شده اند و این اتفاق می تواند نیاز مالی آنها را تشدید کرده و حتی برخی را وادار به ترک تحصیل کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
دانشجویان دکتری
مردم سالاری
1398/07/29
> «عدم اشتغال به کاری که مستلزم دریافت اجرت می باشد .
(به استثنای کار دانشجویی)» این جمله بند چهارم آئین نامه جدید صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است .
براساس این قانون ، به دانشجویان شاغل هیچ گونه وامی از این صندوق تعلق نمی گیرد .
در همین خصوص رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرده است که در صندوق رفاه مکلف به پرداخت وام بیمه دانشجویان دکتری نیستیم ، اما پرداخت آن را نیز حذف نکردیم .
> «عدم اشتغال به کاری که مستلزم دریافت اجرت می باشد .
(به استثنای کار دانشجویی)» این جمله بند چهارم آئین نامه جدید صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است .
براساس این قانون ، به دانشجویان شاغل هیچ گونه وامی از این صندوق تعلق نمی گیرد .
در همین خصوص رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرده است که در صندوق رفاه مکلف به پرداخت وام بیمه دانشجویان دکتری نیستیم ، اما پرداخت آن را نیز حذف نکردیم .
این در حالی است که مهرماه سال گذشته رئیس صندوق رفاه دانشجویی خبر داده بود که وام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ویژه دانشجویان دکتری غیرشاغل است .
به گزارش «مردم سالاری آنلاین» وی اعلام کرده بود که با سازمان تامین اجتماعی جلساتی برگزار شود تا با عقد تفاهمی ، سامانه ای تعریف شود تا در آن دانشجوی شاغل و غیرشاغل مشخص شوند .
گویا این سامانه تعریف شده است و حالا دانشجویان از دریافت وام صندوق رفاه دانشجویی محروم شده اند .
اگر دانشجویی وارد سامانه ثبت وام دانشجویی شود و اشتغال به کار داشته باشد ، از طریق سیستم به وی پیغام می دهند که به دلیل اشتغال به کار ، وام دانشجویی به شما تعلق نمی گیرد .
حالا این سامانه گریبان کسانی را که شاغل نبوده اند و صرفاً برای خود بیمه رد می کرده اند نیز گرفته است .
نقض قانون مصوب مجلس در اسفند ماه سال 71 به منظور ایجاد زمینه مناسب جهت رشد استعدادها و کمک به وضع تحصیلی و معیشت دانشجویان مستعد ، تشکیل صندوقی تحت عنوان « صندوق رفاه دانشجویان» در هر یک از وزارتخانه های فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید .
در قانون صندوق رفاه دانشجویان تاکید شده است که کلیه اموال و دارایی های صندوق فعلی رفاه ، اعم از منقول و غیر منقول تحت نظر هیأتی به انتخاب وزرای فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و امور اقتصادی و دارایی ، برآورد ، تقویم و به نسبت تعداد دانشجویان موجود بین صندوق های رفاه در وزارتخانه مذکور تقسیم خواهد شد .
همچنین تاکید شده است که بودجه صندوق دانشگاه های غیر دولتی از تسهیلات اعطایی سیستم بانکی و هدایای اشخاص حقیقی و حقوقی و وجوه از محل برگشتی اقساط بدهکاران تأمین می شود .
در این قانون که به تصویب مجلس شورای اسلامی و شورای نگبان رسیده است ماده یا تبصره ای برای دانشجویان شاغل و غیرشاغل ذکر نشده است .
بنابراین به نظر می رسد قانون عدم اختصاص وام به دانشجویان شاغل بر اساس تصمیم هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویان شکل گرفته است و این قانون مجلس را مبنی بر اینکه «وام های دانشجویی به نحوی عادلانه و یکنواخت میان دانشجویان توزیع شود» را نقض می کند .
صندوقی که با هدف کمک مالی به دانشجویان آغاز کرده است حالا برای این رسالت شرط و شروط گذاشته است .
وام بیمه یا وام شهریه؟ در همین خصوص امروز(دوشنبه) رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه مکلف به پرداخت وام بیمه دانشجویان دکتری نیستیم اما پرداخت آن را نیز حذف نکردیم ، گفته : افرادی که به صورت مصداقی در این زمینه با مشکل مواجه هستند می توانند مشکلات خود را از طریق ایمیل با صندوق در میان بگذارند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
دانشجویان دکتری
مردم سالاری
1398/07/29
چرا که باید این موارد مورد بررسی بگیرد تا در صورت نقص پرونده و مدارک مشکل موجود رفع شود .
بنابراین ، این مشکل بر مبنای سیاست کلی صندوق ایجاد نشده است .
«دکتر ناصر مطیعی» با تاکید بر اینکه صندوق رفاه دانشجویان مکلف به بیمه کردن تمامی دانشجویان دکتری نیست ، تصریح کرد : این صندوق وامی را به منظور بیمه تکمیلی دانشجویان دکتری دوره روزانه پرداخت می کند اگر چه در حال حاضر بسیاری از این افراد شاغل هستند و از طریق محل کار تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و ارتباطی با صندوق رفاه پیدا نمی کنند .
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد : با توجه به اینکه مدت زیادی از شروع سال تحصیلی جدید نگذشته است بنابراین هنوز آمار دانشجویانی که از وام بیمه استفاده می کنند مشخص نیست .
ضمن اینکه در یک ماه اول شروع سال تحصیلی این درخواست دانشجویان در دانشگاه ها ثبت می شود بنابراین تعداد متقاضیان این وام تا پایان ماه مشخص خواهد شد .
این صحبت ها در حالیست که یکی از دانشجویان که در این خصوص با مشکل مواجه شده است در تماس با با مردم سالاری آنلاین گفته بود : « فرض کنید شما دانشجوی روزانه هستید و خودتان برای خودتان بیمه رد می کنید ، در زمان ثبت نام وام وقتی کد ملی را در صندوق رفاه برای دریافت وام وارد می کنید در حالی که خودتان برای خودتان بیمه رد کردید ، سیستم اجازه ثبت نام نمیدهد و پیغام میدهد به دانشجویان شاغل وام تعلق نمی گیرد .
» همچنین در آیین نامه جدید آئین نامه جدید صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم آمده است که وام به دانشجویان شاغل تعلق نمیگیرد .
اما سوال اصلی این است که بودجه ای که برای همه دانشجویان در نظر گرفته شده است ، حالا کجا مصرف می شود که برخی دانشجویان از دریافت خدمات محروم شده اند؟ این درحالی است که اکثر دانشجویانی که در دوران تحصیل شاغل نیز هستند ، به دلیل نیاز مالی شاغل شده اند و این اتفاق می تواند نیاز مالی آنها را تشدید کرده و حتی برخی را وادار به ترک تحصیل کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خوارزمی
شهروند
1398/07/30
> ایلنا| رئیس دانشگاه خوارزمی تقلب علمی را موجب ایجاد شک در دیگر فعالیت های دانشگاهی دانست و از لزوم حذف متقلبان از صحنه حیات دانشگاهی سخن گفت.
> ایلنا| رئیس دانشگاه خوارزمی تقلب علمی را موجب ایجاد شک در دیگر فعالیت های دانشگاهی دانست و از لزوم حذف متقلبان از صحنه حیات دانشگاهی سخن گفت .
«عزیزالله حبیبی» درباره طرح مقابله با تقلب علمی گفت : «شیوه نامه ای که اخیرا به تصویب رسید و قانونی که درخصوص مقابله با تقلب علمی ابلاغ شد؛ به نظرم کاری است که دیر انجام شده و باید مجموعه نظام و به خصوص بخش آموزش عالی سال های پیشتر در این زمینه به آن توجه می کرد .
اگر این موضوع زودتر محقق می شد ، قطعا دامن بسیاری از اساتید و دانشجویان زحمتکش به این موضوع آلوده نمی شد .
» حبیبی با بیان این که درحال حاضر جمع زیادی از اساتید و دانشجویان هستند که در بخش تولید علم ، نوآوری و فناوری کارهای ارزشمندی را انجام می دهند ، گفت : «وقتی بحث تقلب پیش می آید ، امکان دارد یک دفعه همه افراد و آحاد جمعیت از این زاویه کارشان مورد شک قرار بگیرد که بسیار ناپسند و ناخوشایند است و در حق این عزیزان ظلم محسوب می شود .
لازمه این کار قوانین و مقرراتی است که در داخل دانشگاه و سطح ملی و حتی در بخش قضائی به صورت بسیار متقن و دقیق قابل رسیدگی باشد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان
مردم سالاری
1398/07/30
> برخی بررسی ها نشان می دهد اختلاف نظر عارف و کرباسچی ریشه در گذشته هایی دور داشته است .
> برخی بررسی ها نشان می دهد اختلاف نظر عارف و کرباسچی ریشه در گذشته هایی دور داشته است .
به گزارش ایسنا ، روزنامه آفتاب یزد نوشت : «کرباسچی مدت های زیادی است که شمشیر را برای اصلاح طلبان از رو بسته و منتقد چهره های بارز این جریان شده است .
نمونه بارز آن اظهارات اخیر وی علیه عارف است که به عبارتی سعی کرد محمدرضا عارف از لیدرهای مهم جریان اصلاح طلب را دست کم گرفته یا به نوعی مقصر جلوه دهد .
کرباسچی در اظهاراتی که اخیرا یک رسانه در گفت و گو با وی انجام داده بود ، گفت که «آقای عارف روزی در مقام ریاست دانشگاه تهران مانع سخنرانی آقای عبدالکریم سروش شد یا آقای سیدجواد طباطبایی را از معاونت پژوهشی برداشت یا روزی دیگر برخوردهایی با انجمن اسلامی داشته ، چطور امروز به شخصیت محوری اصلاحات تبدیل شده و از او برای هر منصب و مقامی صحبت می شود .
امروز از خود آقای عارف بپرسید ، تعریف شما از اصلاحات چیست؟ بپرسید آیا حرف های آقای آرمین یا آقای تاجزاده را قبول دارید؟» اظهارات دبیرکل حزب کارگزاران و موضع گیری های وی علیه عارف انتقاد تند وی از سایر اصلاح طلبان را هم به همراه داشته است و مثلا در همان مصاحبه او از بهزاد نبوی و مجلس ششم هم انتقاد می کند و روی حرفش این است که آیا اینها حاضرند از عملکرد خود مطابق گفتمانی که به آن باور دارند ، دفاع کنند؟ روایتی از یک اختلاف کهنه و حربه افشاگری کرباسچی برخی بررسی ها نشان می دهد اختلاف نظر عارف و کرباسچی ریشه در گذشته هایی دور داشته است .
یک روایت این است که در جریان اتوبان کشی در دوران شهرداری کرباسچی در اصفهان ، عارف به عنوان رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان مانع از عبور اتوبان از میان دانشگاه شد و به این دلیل پروژه کرباسچی نیمه تمام ماند و از آن زمان اختلافات کرباسچی با عارف بالا گرفت .
در سال 94 هم این اختلاف به نحوی دیگر خود را نشان داد .
اختلاف میان کارگزاران و اصلاح طلبان برای سرلیستی عارف تا جایی بالا گرفت که هاشمی رفسنجانی هم به این موضوع ورود پیدا کرد و حتی در برخی از خبرها آمده است که در این مورد تذکراتی نیز به کرباسچی داده بود .
ادامه اختلافات کرباسچی با عارف تا جایی بالا گرفت که کرباسچی مدعی افشاگری مغرضانه علیه عارف شد؛ شهردار اسبق تهران ، به دنبال بالا گرفتن اختلافات میان جریان کارگزاران و نزدیکان به طیف رئیس دولت اصلاحات و محمدرضا عارف در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان ، تصریح کرده است که درباره سوابق سیاسی عارف افشاگری خواهد کرد .
کرباسچی که از هر روشی برای خروج عارف از سرلیستی اصلاح طلبان استفاده می کند آن زمان مدعی شد که به زودی در این باره که عارف در سال 76 در ستاد انتخاباتی ناطق نوری حضور داشته ، دست به افشاگری خواهد زد .
به نظر می رسد اظهارات اخیر کرباسچی علیه عارف که گفت وی در زمان ریاست بر دانشگاه تهران مانع سخنرانی سروش شد از همین دست افشاگری هاست که مشخص نیست تا به کجا می خواهد ادامه پیدا کند .
نقطه کلیدی اظهارات ضدعارفی کرباسچی این است که «عارف به دلیل وجود این سوابق نمی تواند ادعای رهبری جریان اصلاحات را داشته باشد .
» این در حالی است که در جریان محاکمه کرباسچی در سال 77 وی از جمله متهم به استفاده از امکانات شهرداری تهران در جهت حمایت از کاندیدای خاص در انتخابات هفتم ریاست جمهوری بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان
مردم سالاری
1398/07/30

اما در نهایت برآورد دقیق از نگرش جریان اصلاح طلب به عارف نشان می دهد اصلاح طلبان هنوز هم معتقدند بدون انصراف عارف از رقابت در انتخابات سال 92 ، روحانی نمی توانست به ریاست جمهوری دست پیدا کند و این خود سرمایه سیاسی و اجتماعی ارزشمندی است که می تواند مجددا عارف را در کانون توجه جریان های سیاسی قرار دهد .
» انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان
آفتاب یزد
1398/07/30
> کرباسچی از چه گروهی ماموریت ایجاد اختلاف بین اصلاح طلبان را داردآفتاب یزد گروه گزارش : کرباسچی مدتهای زیادی است که شمشیر را برای اصلاح طلبان از رو بسته و منتقد چهره های بارز این جریان شده است.
> کرباسچی از چه گروهی ماموریت ایجاد اختلاف بین اصلاح طلبان را داردآفتاب یزد گروه گزارش : کرباسچی مدتهای زیادی است که شمشیر را برای اصلاح طلبان از رو بسته و منتقد چهره های بارز این جریان شده است .
نمونه بارز آن اظهارات اخیر وی علیه عارف است که به عبارتی سعی کرد محمدرضا عارف از لیدرهای مهم جریان اصلاح طلب را دست کم گرفته یا به نوعی مقصر جلوه دهد .
وی در اظهاراتی که اخیرا یک رسانه در گفت و گو با وی انجام داده بود ، گفت که «آقای عارف روزی در مقام ریاست دانشگاه تهران مانع سخنرانی آقای عبدالکریم سروش شد یا آقای سیدجواد طباطبایی را از معاونت پژوهشی برداشت یا روزی دیگر برخوردهایی با انجمن اسلامی داشته ، چطور امروز به شخصیت محوری اصلاحات تبدیل شده و از او برای هر منصب و مقامی صحبت می شود .
امروز از خود آقای عارف بپرسید ، تعریف شما از اصلاحات چیست؟ بپرسید آیا حرف های آقای آرمین یا آقای تاجزاده را قبول دارید؟»اظهارات کرباسچی و موضع گیری های وی علیه عارف انتقاد تند وی از سایر اصلاح طلبان را هم به همراه داشته است و مثلا در همان مصاحبه او از بهزاد نبوی و مجلس ششم هم انتقاد می کند و روی حرفش این است که آیا اینها حاضرند از عملکرد خود مطابق گفتمانی که به آن باور دارند دفاع کنند؟>عارف در جلسات خصوصی چه گفت؟بررسی ها نشان می دهد موضع گیری منفی کرباسچی علیه عارف سابقه ای دیرینه دارد و به نوعی ضدیت محور کارگزاران با جریان منتسب به عارف و اصلاح طلبان واقعی را نشان می دهد .
پیشتر اصلاح طلبان درباره دلایل اوج گرفتن اختلافات بین کارگزاران و اصلاح طلبان گفته بودند : کارگزاران سال 92 در انتخاب آقای روحانی و انصراف آقای عارف تاثیر داشت ، عارف هم می گفت کارگزاران با نظرسازی خاتمی را به انصراف من به نفع روحانی قانع کرد .
با وجود این اظهارنظرها ، تورقی در سلسله وقایع تاریخ سیاست داخلی ایران در چند سال قبل نشان می دهد در ماجرای انصراف بزرگمنشانه عارف به نفع روحانی بدون آنکه بخواهد با حاشیه سازی به مواردی وارد شود که انفکاک و جدایی در جریان اصلاح طلب را در پی داشته باشد .
اما برخی اصلاح طلبان می گویند عارف به مسئله نظرسازی کارگزارانی ها علیه خود که در تصمیم رئیس دولت اصلاحات تاثیر داشت ، اعتراضاتی داشت اما اعتراضات خود را در جلسات خصوصی بیان می کرد .
به نظر می رسد اینکه عارف مساله را در نشست های خصوصی مطرح می کرده و علنا به آن اشاره ای نمی کرد برای حفظ رویه وحدت در جریان اصلاح طلب بوده که نقش عارف در آن بی چون و چراست .
اشاره ناظران به نظرسنجی است که کارگزاران با محوریت نجفی آن را انجام داد تا از میان دو اصلح «رای دار» جریان اصلاح طلب یعنی روحانی و عارف یک نفر به عنوان کاندیدای نهایی اصلاح طلبان معرفی شود .
>فقط کرباسچی علیه عارف است؟با وجودی که برخی کارشناسان معتقدند اختلاف موجود صرفا یک اختلاف میان کرباسچی و عارف است ، اما بررسی داده های موجود در قاموس سیاست داخلی ایران نشان می دهد موضع گیری های غیرمنصفانه علیه عارف ، ریشه در اختلاف یک حزب کامل یعنی کارگزاران با محوریت داشتن عارف است .
سند این مدعا ، انتخابات چند ماه قبل هیئت رئیسه مجلس است که کارگزاران اینجا هم علیه عارف موضع گرفت؛ زمانی که محمد عطریانفر عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگی در مصاحبه ای گفت «نقد لاریجانی را به نسیه عارف ترجیح می دهیم»البته در این میان تقلاهای کرباسچی علیه عارف نیز از دید ها پنهان نماند .
وقتی عارف برای سومین مرتبه رقابت ریاست مجلس را به علی لاریجانی واگذار کرد و اخلاق را در سیاست نشان داد و موجودیت قوی فراکسیون امید را به رخ کشید ، اعلام کرد «راه خود را از فرصت طلبان جدا می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان
آفتاب یزد
1398/07/30

»با این حال ، این حرف او بی جواب نماند و کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در کنایه ای به عارف گفت «برخی از افرادی که در جریان اصلاح طلبی هستند پیشتازی آقای مطهری را به ضرر خود می دانند در حالیکه که خودشان همیشه ساکت بودند تا جایی که به برخی از آنها گفته شده بود تا به حال در این مدت نمایندگی یک فوت هم در این میکروفن خود نکرده اید ! » .
کنایه های کرباسچی به عارف را پایانی نبود و گویا کرباسچی و کارگزاران عزم خود را جزم کرده اند تا به هر نحوی عارف را از جریان اصلاحات حذف و تفرقه ها را بیشتر کنند .
>دامنه اختلاف در قاب 1400کنایه های سنگین کرباسچی به عارف بعد حذف علی مطهری از ترکیب هیئت رئیسه نشان داد که ماجرا می تواند پیچیده تر هم باشد .
عارف سعی کرد از شکست ها پلی به سوی پیروزی بسازد؛ چیزی که رسانه های طیف نزدیک به جریان اصلاحات را به این باور رساند که عارف احتمالا به دنبال تکمیل پل پیروزی در 1400 است .
همین امر گویا برای کرباسچی و احتمالا کارگزاران نگران کننده بوده که موجب شده کرباسچی این روزها توفنده تر از قبل علیه عارف وارد میدان شود .
اما پیام کرباسچی ظاهرا روشن به نظر می رسد ، همانطور که کارگزارانی ها در مجلس دهم ریاست لاریجانی را بر عارف ترجیح دادند ، احتمال آنکه در 1400 بین مطهری اصولگرا و عارف ، مطهری را شایسته حمایت اعلام کنند نه تنها بعید به نظر نمی رسد بلکه محتمل هم هست .
بر همین اساس ، رصد اظهارنظرهای فعالان سیاسی حزبی جریان کارگزار گویای واقعیات دیگری است .
بر همین اساس ، خبرها حکایت از آن دارد که کارگزاران راه خود را از اصلاح طلبان جدا کرده و با علی لاریجانی برای ائتلاف در انتخابات مجلس آینده به توافق رسیده است .
در همین خصوص مثلث آنلاین نوشت : »قرار شده مجموعه ای از نیروهای تکنوکرات های اصلاح طلب و اصولگرای همسو با علی لاریجانی با هم فهرست سراسری در انتخابات مجلس بدهند .
این اتفاق قطعا اصلاح طلبان حامی عارف را هدف گرفته و پروژه نهایی کارگزار ها علیه جریان اصلاحات با محوریت محمدرضا عارف به حساب می آید .
گرچه مخالفان عارف امید دارند که ائتلاف با لاریجانی برد آنها را بهمراه داشته باشد اما به نظر می رسد خلا ناشی از «منطق محوری» عارف که همواره در خلال فعالیت های سیاسی گروه های اصلاح طلب باعث بالانس و حفظ تعادل شده بود می تواند نتیجه ای خلاف خواست مخالفان قسم خورده عارف را به همراه داشته باشد .
>عارف هم چندان ساکت نیستاینکه تصور می شود عارف کاملا سکوت کرده و حتی در برابر حملات هیچ پاسخی برای دفاع ندارد به کلی ایده ای نادرست به نظر می رسد .
عارف را به عنوان چهره ای فراجناحی می شناسند که کمتر تمایل دارد با حاشیه سازی های سیاسی خود را در کانون توجهات قرار دهد .
آنگونه که در کتاب «از نیاوران تا پاستور» آمده عارف حتی با وجود همه دلخوری های قبل از انتخابات سال 92 بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خرداد ، همه کاندیداهای حاضر در رقابت نهایی را به مهمانی خصوصی در منزل خود دعوت کرد .
او با جمع اضداد سیاسی سعی کرد نیروهای انقلاب را زیر گفتمان واحد وحدت جمع کند که پیام این اقدام او این بود که «ما همه با هم هستیم»با وجود این نگرش وحدت طلبانه ، بررسی ها حاکی است که او در برابر حملات تند و گزنده مخالفان چندان هم دست و پا بسته و ساکت نبوده است .
عارف یک بار در جمله ای کنایه آمیز خطاب به کارگزاران ، گفته بود «عاملان تصمیم سال 92 ، امروز مدعی و طلبکارند»این صحبت او البته بی جواب نماند و غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران که آماده موضع گیری بود این طور پاسخ داد که «آقای عارف شما در شورای عالی اصلاحات و مجلس در این مدت چکار کرده اید؟ در این حالی که خودشان بهتر از هر کس دیگری از روند مثبت جریان اصلاحات خبر دارند .
دلخوری عارف از برخی تحرکات پشت پرده بر علیه او در سال 92 موضوع قابل انکاری نیست .
در متن کناره گیری عارف از انتخابات هم گلایه خاصی مشاهده می شد که حاکی از نارضایتی بود اما این نارضایتی هرگز خود را در سطح نشان نداد تا اتحاد جریان اصلاح طلب با محوریت رئیس دولت اصلاحات حفظ شود .
گرچه در متن کناره گیری عارف از انتخابات سال 92 ، او هیچ اشاره ای به کناره گیری به نفع روحانی نداشت و در حالیکه همه منتظر ائتلاف ستادهای انتخاباتی عارف با روحانی بودند .
سید حسن رسولی سخنگوی ستاد انتخاباتی عارف تاکید کرد که " ایشان فقط انصراف داده اند و به نفع کسی کنار نرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان
آفتاب یزد
1398/07/30

» اما در مجموع بیانیه کناره گیری عملا نشان می داد که عارف با از خود گذشتگی مایل است که سبد آرای او در صندوق روحانی ریخته شود که در نهایت هم این اتفاق افتاد و پیروزی بزرگ سال 92 را رقم زد .
دلخوری عارف از برخی اقدامات در سال 92 بر کسی پوشیده نیست اما مهم این بود که وی اجازه داد تا ائتلاف شکل بگیرد و پیروزی به دست بیاید .
>صوفی : اختلافات چندان جدی نیستعلی صوفی فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با آفتاب یزد اما نظر دیگری دارد و معتقد است اختلاف نظر چشمگیری میان عارف و کارگزارانی ها قابل مشاهده نیست .
وی می گوید : البته من اظهارات آقای کرباسچی علیه عارف را درک نمی کنم ، عارف الان نماینده مجلس است و ما تنها انتخابات مجلس را در انتهای سال 98 در پیش رو داریم و فکر نمی کنم حتی رقابت خاصی وجود داشته باشد که بخواهد بر روی اختلاف یاد شده تاثیر بگذارد .
عضو جبهه اصلاحات یادآور شد : البته در رابطه با انتخابات سال 92 نظرات خاصی در خصوص ایشان وجود داشت و اظهار نظرهایی هم رد و بدل شد ولی بعد از آن حتی علامت خاصی از بروز یک اختلاف میان کرباسچی و کارگزاران با شخص عارف مشاهده نشد حتی در لیست امید سال 94 هم مخالفتی از سوی کارگزاران با سرلیستی عارف ابراز نشد .
صوفی خاطرنشان کرد : برخورد سیاسی اخلاقی عارف در انتخابات سال 92 و تمکین او به عقل جمعی نشان داد که او در جریان اصلاحات یک سرمایه اجتماعی ارزشمند است که حتی کارگزاران هم این موضوع را قبول دارد و این باعث افتخار همه بخش ها در جریان اصلاح طلب است .
به باور این فعال سیاسی ، بعد از شکل گیری مجلس با محوریت فراکسیون امید مشکلاتی بروز کرد که موجب شد آقای عارف به این نتیجه برسد که باید لیست خالص اصلاح طلبی داشته باشیم .
وی در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال دارد کارگزارانی ها با دوری از عارف به سمت سرلیستی علی لاریجانی در انتخابات مجلس پیش رو بروند ، گفت : مطلقا چنین امکانی وجود ندارد ، عارف معتدل است و سختگیری در او راه ندارد .
علیرغم اظهارات خوش بینانه صوفی در گفت و گو با آفتاب یزد ، به نظر می رسد کارگزارانی ها و از جمله کرباسچی چندان هم در موضوع عارف همراه وی نبوده اند .
بهمن ماه سال 94 و درست یک ماه مانده به انتخابات مجلس ، رسانه های اصلاح طلب از برخی تلاش های کارگزاران و کرباسچی برای تغییر معادله سرلیستی خبر دادند .
>کرباسچی سال 94 هم علیه عارف فعال بودیک رسانه اصلاح طلب همان زمان نوشت : اخبار ضدونقیضی درباره ارائه لیست جداگانه از سوی این دو حزب شنیده می شود بدین معنا که حزب اعتدال و توسعه و کارگزاران سعی دارند ائتلاف کنند و لیستی مجزا از لیست اصلاحات بدهند که البته ممکن است همپوشانی هایی هم داشته باشد .
این اختلافات از جایی آغاز شد که اصلاح طلبان معتقد هستند عارف باید سرلیست اصلاح طلبان برای ورود به مجلس باشد و برنامه هایی برای پست ریاست مجلسی عارف داشتند اما کرباسچی معتقد بود که اصلاح طلبان نیازمند یک گزینه معتدل مانند لاریجانی برای ریاست مجلس هستند .
کرباسچی در همین راستا در یکی از نشست های خود در قم در خصوص قرار گرفتن آقای علی لاریجانی در لیست مورد حمایت اصلاح طلبان و اعتدالیون ، گفته بود از نظر من آقای لاریجانی شخصیتی است که در جایی که بحث منافع ملی باشد ، به بحث حزب و گروه توجه نمی کند و برای مثال در بحث برجام و توافق هسته ای انصافا منافع ملی را مورد توجه قرار داد و از این رو عده ای اعتقاد دارند که ایشان صلاحیت پست فعلی خود را دارد .
در همان زمان این فرضیه مطرح بود که «به نظر می رسد با انتخاب عارف به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان این اختلافات بالا گرفت ، چرا که ماجراهای کرباسچی و عارف از سال ها قبل حاکی از اختلافات عمیق میان کرباسچی و افراد وحدت بخش در بین اصلاح طلبان است .
»>روایتی از یک اختلاف کهنه و حربه افشاگری کرباسچیبا وجود همه موارد مطرح شده در خصوص اختلاف نظر عارف و کرباسچی ، برخی بررسی ها نشان می دهد اختلاف این دو ریشه در گذشته هایی دور داشته است .
یک روایت این است که در جریان اتوبان کشی در دوران شهرداری کرباسچی در اصفهان ، عارف به عنوان رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان مانع از عبور اتوبان از میان دانشگاه شد و به این دلیل پروژه کرباسچی نیمه تمام ماند و از آن زمان اختلافات کرباسچی با عارف بالا گرفت .
در سال 94 هم این اختلاف به نحوی دیگر خود را نشان داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان
آفتاب یزد
1398/07/30

اختلاف میان کارگزاران و اصلاح طلبان برای سر لیستی عارف تا جایی بالا گرفت که هاشمی رفسنجانی هم به این موضوع ورود پیدا کرد و حتی در برخی از خبرها آمده است که در این مورد تذکراتی نیز به کرباسچی داده بود .
ادامه اختلافات کرباسچی با عارف تا جایی بالا گرفت که کرباسچی مدعی افشاگری مغرضانه علیه عارف شد؛ شهردار اسبق تهران ، به دنبال بالا گرفتن اختلافات میان جریان کارگزاران و نزدیکان به طیف رئیس دولت اصلاحات و محمدرضا عارف در شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان ، تصریح کرده است که درباره سوابق سیاسی عارف افشاگری خواهد کرد .
کرباسچی که از هر روشی برای خروج عارف از سرلیستی اصلاح طلبان استفاده می کند آن زمان مدعی شد که به زودی در این باره که عارف در سال 76 در ستاد انتخاباتی ناطق نوری حضور داشته ، دست به افشاگری خواهد زد .
به نظر می رسد اظهارات اخیر کرباسچی علیه عارف که گفت وی در زمان ریاست بر دانشگاه تهران مانع سخنرانی سروش شد از همین دست افشاگری هاست که مشخص نیست تا به کجا می خواهد ادامه پیدا کند .
نقطه کلیدی اظهارات ضدعارفی کرباسچی این است که «عارف به دلیل وجود این سوابق نمی تواند ادعای رهبری جریان اصلاحات را داشته باشد .
»این در حالی است که در جریان محاکمه کرباسچی در سال 77 وی از جمله متهم به استفاده از امکانات شهرداری تهران در جهت حمایت از کاندیدای خاص در انتخابات هفتم ریاست جمهوری بود .
اما در نهایت برآورد دقیق از نگرش جریان اصلاح طلب به عارف نشان می دهد اصلاح طلبان هنوز هم معتقدند بدون انصراف عارف از رقابت در انتخابات سال 92 ، روحانی نمی توانست به ریاست جمهوری دست پیدا کند و این خود سرمایه سیاسی و اجتماعی ارزشمندی است که می تواند مجددا عارف را در کانون توجه جریان های سیاسی قرار دهد .
>عارف همچنان محبوب استبه هر حال ، آنچه از تحلیل روند زندگی سیاسی عارف در 6 سال گذشته برمی آید این است که او به خاطر تفکر منطقی خود در مواجهه با چالش های سیاسی مورد انتقاد برخی از همفکران خود قرار گرفته است .
واقعیت هم این است که عارف برای اصلاح طلبان فداکاری زیادی کرده و برای خود محبوبیت اجتماعی زیادی کسب کرده است ، این محبوبیت سرمایه ای برای اصلاح طلبان و جامعه رای دهنده آنهاست .
از همین رو عارف از چرخه سیاست حذف نمی شود و چون فداکار است ، بازی اصلاح طلبان را به هم نمی زند تا همچنان محبوب باقی بماند و اصلاح طلبان از آن محبوبیت بهره مند شوند .
این انتقادات از عارف مویّد این است که او همچنان در کانون توجه اصلاح طلبان است و اساسا نمی توان بدیلی برای او در این جریان پیدا کرد .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خوارزمی
روزنامه همشهری
1398/07/30
> رئیس دانشگاه خوارزمی درباره تقلب های علمی گفت : اگر فرایندهای داوری و ارزیابی کارهای علمی جنبه های اتقان بیشتری داشته باشد ، این موارد به حداقل یا صفر خواهد رسید.
> رئیس دانشگاه خوارزمی درباره تقلب های علمی گفت : اگر فرایندهای داوری و ارزیابی کارهای علمی جنبه های اتقان بیشتری داشته باشد ، این موارد به حداقل یا صفر خواهد رسید .
عزیزالله حبیبی (رئیس دانشگاه خوارزمی) به ایلنا ، گفت : در بخش توسعه علمی و پژوهشی در سطح دانشگاه ها قطعا یک سری آفت هایی گریبان این مجموعه را می گیرد که می توانند عوامل داخل در دانشگاه یا عوامل خارج از دانشگاه باشد .
باید این موارد در هر زمینه ای آسیب شناسی شده و راه قانونی مقابله با آن طراحی و اقدام شود .
وی ادامه داد : شیوه نامه ای که اخیرا به تصویب رسیده و قانونی که درخصوص مقابله با تقلب علمی ابلاغ شده؛ به نظرم کاری است که دیر انجام شده و باید مجموعه نظام و به خصوص بخش آموزش عالی سال های پیش تر در این زمینه به آن توجه می کرد .
اگر این موضوع زودتر محقق می شد ، قطعا دامن بسیاری از اساتید و دانشجویان زحمتکش به این موضوع آلوده نمی شد .
حبیبی با بیان اینکه هم اکنون جمع زیادی از اساتید و دانشجویان هستند که در بخش تولید علم ، نوآوری و فناوری کارهای ارزشمندی را انجام می دهند ، گفت : وقتی بحث تقلب پیش می آید ، امکان دارد ناگهان همه افراد و آحاد جامعه علمی از این زاویه کارشان مورد شک قرار بگیرد که بسیار ناپسند و ناخوشایند است و در حق این عزیزان ظلم محسوب می شود .
لازمه این کار قوانین و مقرراتی است که در داخل دانشگاه و سطح ملی و حتی در بخش قضایی به صورت بسیار متقن و دقیق قابل رسیدگی باشد .
رئیس دانشگاه خوارزمی در پاسخ به این سؤال که آیا در دانشگاه شما نیز چنین مسائلی وجود دارد یا خیر؟ گفت : مواردی گزارش شده که بسیار معدود است و در حال پیگیری آنها هستیم ، اما در مقایسه با حجم گسترده ای از کارهایی که اعضای هیأت علمی دانشگاه ها انجام می دهند ، می توان گفت بسیار اندک است ، ولی در فضایی که به دنبال یک جامعه آرمانی و انتظام کامل و انسان مدارانه و الهی هستیم ، این موارد نادر قابل دفاع نیست .
وی با اشاره به عواملی که موجب روی آوردن دانشجویان به پایان نامه های تقلبی شده و همچنین نقش اساتید راهنما در این زمینه گفت : این مسئله عوامل داخلی و خارجی دارد .
موارد خارج از دانشگاه ، صحنه جلوی دانشگاه تهران و کارهای زیرزمینی و پایان نامه فروشی است .
چه کسی پاسخگوی این است که یک شخص در روز روشن این موارد را مطرح می کند؟ قطعا کار استاد و دانشجو نیست و افرادی خارج از دانشگاه باید پیگیر و جویای این موضوع باشند که اخیرا با این کار برخورد شده ، ولی هنوز کامل نیست .
حبیبی اضافه کرد : در بخش مربوط به داخل دانشگاه هم مشکلاتی وجود دارد که باید مرتفع شود .
اگر هیأت علمی ببیند توان پذیرش پایان نامه به تعداد زیاد را ندارد ، طبیعتا باید دانشجوی کمتری بگیرد ، از طرفی زمانی که یک استاد ظرفیت پذیرش دانشجو برای پایان نامه را تکمیل کرده ، دیگر نباید دانشجو بپذیرد؛ در غیراین صورت کارها ناقص خواهد بود .
رئیس دانشگاه خوارزمی گفت : بالاخره امکان دارد ، افرادی با یک سری اطلاعات جعلی و غیرقابل دفاع دست به چنین تقلب هایی بزنند .
قاعدتا اگر فرایندهای داوری و ارزیابی کار جنبه های اتقان بیشتری داشته باشد ، این موارد به حداقل یا صفر خواهد رسید .
باید به این موضوع از جنبه اجتماعی توجه شود و اگر کسی چنین کاری کرد ، باید بداند که از صحنه حیات اجتماعی دانشگاهی حذف خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خوارزمی
روزنامه همشهری
1398/07/30

این افراد باید منزوی شوند و باید بدانند که کار خطایی انجام داده اند و نباید صحنه جامعه علمی کشور پذیرای آنها باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه گیلان
کائنات
1398/07/30
> رشت زینب قلیپور در بازدید رئیس دانشگاه گیلان و معاونین این دانشگاه از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان ، بر همکاری شرکت آب و فاضلاب استان و دانشگاه گیلان برای اجرای پروژه های علمی و پژوهشی تأکید شد.
> رشت زینب قلیپور در بازدید رئیس دانشگاه گیلان و معاونین این دانشگاه از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان ، بر همکاری شرکت آب و فاضلاب استان و دانشگاه گیلان برای اجرای پروژه های علمی و پژوهشی تأکید شد .
در ابتدا سید محسن حسینی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل آبفای گیلان با اشاره به اهمیت همکاری این شرکت با دانشگاه گیلان تصریح کرد : تعامل این دو حوزه در انتقال تجربه و اجرای پروژه های علمی و پژوهشی بسیار موثر و کارگشا خواهد بود .
مدیرعامل آبفای گیلان با تشریح وضعیت آب استان و تأثیر تصفیه خانه در تأمین آب گیلان اظهار داشت : اصلاح فرایندها و استفاده از تجهیزات نوین برای ارتقاء سطح خدمات رسانی ، عواملی است که همکاران این مجموعه به صورت شبانه روزی برای تأمین آب استان در تلاش هستند .
مهندس حسینی همچنین افزود : با توجه به مشکلات و سختی های تهیه آب شرب ، آبفای گیلان به دنبال منابع تولید آب با ریسک کمتر است .
وی با بیان وضعیت طرح های آبرسانی استان اظهار داشت : در 5 طرح آبرسانی شرکت آبفای گیلان کارفرماست و 3 طرح نیز توسط شرکت آب منطقه ای گیلان اجرا خواهد شد و هدف از اجرای این طرح ها ، تأمین آب مورد نیاز در بلندمدت و افزایش کیفیت آب می باشد .
دکتر رضی با تأکید بر اینکه تجربه باید نو باشد و تبدیل به دانش شود و مورد استفاده قرار گیرد افزود : از آنجائیکه دانشگاه گیلان رئیس دوره ای دانشگاه های کشورهای حاشیه دریای خزر می باشد با تمامی ظرفیت ها آماده همکاری است و علاقمند به انتقال تجربیات شرکت آبفای گیلان در دانشگاه ها برای بهره مندی دانشجویان می باشد .
گفتنی است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه امام صادق
وقایع اتفاقیه
1398/07/29
> در این پنج سال پس از درگذشت مهدوی کنی ، جامعه روحانیت مبارز تلاش کرده تا نقش گذشته خود را بازیابی کند و حتی با تغییر اساسنامه از یک تشکل منحصر به تهران به تشکلی کشوری بدل شده است.
> روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه : 29 مهر 1393 نه تنها برای یک تشکل سیاسی روحانی قدیمی بلکه برای سیاست ایرانی یک نقطه عطف به حساب می آید .
روزی که آیت الله محمدرضا مهدوی کنی پس از شش ماه کما ، دار فانی را وداع گفت تا جناح راست یکی از بزرگان خود و سیاست ایران یکی از وزنه های خود را از دست بدهد .
پنج سال از آن روز گذشته اما خلاء شیوخی چون مهدوی کنی همچنان در سیاست ایرانی به خصوص در میان اصولگرایان به چشم می آید .
به گزارش ایسنا ، اگر زمانی بزرگانی چون هاشمی رفسنجانی ، مهدوی کنی و موسوی خوئینی ها نقش پدرخوانده های جریانات سیاسی کشور را بر عهده داشتند و نظراتشان برای راست و چپ و میانه حجت به حساب می آمد با شکل گیری جریانات تندرو در دل اصلاح طلبان و اصولگرایان و شورش نسل جدید سیاستمداران علیه پیران قوم به نظر می رسد دوران شیخوخیت و ریش سفیدی در سیاست ایران رو به افول است .
به خصوص که سایه سنگین مرگ بر سر نسل اول انقلابیون سنگینی می کند و تا کنون شیوخ و ریش سفیدانی چون هاشمی رفسنجانی ، مهدوی کنی و حبیب الله عسگراولادی را از صحنه خارج کرده است .
از دهه 70 به بعد در جناح راست بزرگانی مثل آیت الله محمدرضا مهدوی کنی به عنوان رئیس دانشگاه امام صادق (ع) که بسیاری از مسئولان نظام از دل آن بیرون می آمدند و حبیب الله عسگراولادی به عنوان دبیرکل قدیمی ترین حزب سیاسی ایران یعنی موتلفه اسلامی و رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری ، نقش مهمی در به وحدت رساندن جناح راست ایفا می کردند .
از طرفی دو تشکل روحانی یعنی جامعه روحانیت مبارز تهران به دبیر کلی مهدوی کنی و جامعه مدرسین و محققین حوزه علمیه قم که به جامعتین معروفند به چتری برای وحدت میان اصولگرایان بدل شدند و شخصیت هایی مثل هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری نفوذ و تأثیرگذاری بالایی در میان محافظه کاران داشتند .
در دهه 80 اما اوضاع دگرگون شد .
درست است که انتخابات ریاست جمهوری 1384 ظاهرا با پیروزی یک کاندیدای مورد حمایت اصولگرایان به انجام رسید ، اما ظهور پدیده احمدی نژاد در واقع افول جریان شیخوخیت در میان اصولگرایان بود .
محمود احمدی نژاد دروازه ای را در سیاست ایرانی گشود که پس از او خیلی ها تلاش کردند از آن دروازه عبور کنند و آن هم کنار زدن نسل انقلابیون اولیه و شوریدن بر بزرگان برای مطرح شدن بود .
شکل گیری برخی تشکل های تندرو با اظهارات و اقدامات عجیب ، دنباله روی از احمدی نژادیسیمی بود که اتفاقا شیوخی چون مهدوی کنی و ناطق نوری و عسگراولادی با چراغ سبز اولیه برای حضور این نیروی به ظاهر اصولگرا باعث پیدایی اش شده بودند .
تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری 1384 تأثیرگذاری پدرخوانده های میانه رو و دلسوز در جناح راست روال عادی خود را طی می کرد ، اما این انتخابات نشان داد که ساز و کار گذشته دیگر چندان کارآمد نیست .
اصولگرایان که با تعدد کاندیدا مواجه بودند تلاش کردند با ایجاد شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی به رهبری ناطق نوری به کاندیدای واحدی برسند ، اما محمود احمدی نژاد این بازی را بر هم زد و به عنوان پدیده انتخابات نه تنها علی لاریجانی را که کاندیدای مورد حمایت شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی بود ، کنار زد بلکه توانست بر همه کاندیداها غلبه کند و به ریاست جمهوری برسد .
افتراقات میان جریان اصولگرا پس از انتخابات 84 نشان داد که امثال مهدوی کنی و عسگراولادی هم دیگر آن برش گذشته را ندارند و حتی جوان ترهای جریان اصولگرا نقش گذشته جامعتین را هم برنمی تابند و تنها در حرف ، جامعتین را زعیم قوم می دانند ولی در عمل هر کسی راه خود را می رود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه امام صادق
وقایع اتفاقیه
1398/07/29

پس از شروع تنش ها در میان اصولگرایان که از 84 آغاز شده بود ، انتخابات 88 نقطه عطف دیگری بود که باعث شد برخی از چهره ها که روزگاری به عنوان وزنه و محل رجوع جناح راست به حساب می آمدند از این جناح فاصله بگیرند .
هاشمی رفسنجانی ، ناطق نوری و حسن روحانی بعد از مناظره های جنجالی 88 دیگر در جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت نکردند تا جناح راست چند مهره تأثیرگذار خود را از دست بدهد .
علی لاریجانی هم که در سال 84 کاندیدای رسمی شورای هماهنگی نیروهای انقلاب بود کم کم خود را به جریان جدیدی که به زعامت هاشمی رفسنجانی شکل می گرفت یعنی اعتدال ، نزدیک تر کرد .
از طرفی درگذشت آیت الله مهدوی کنی که هنوز نقطه وصلی برای همه گروه های اصولگرا به حساب می آمد در مهر 93 و همچنین فوت حبیب الله عسگراولادی که سابقه سیاسی او احترام خاصی را برایش میان همه جناح ها به وجود آورده بود در آبان 92 باعث شد تا اصولگرایان عملاً با بحران داشتن ریش سفیدی که مورد وثوق همه گروه ها و احزاب اصولگرا باشد مواجه شوند .
در 11 آذر 93 و کمتر از دو ماه پس از درگذشت مهدوی کنی اعضای جامعه روحانیت مبارز آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی را به جانشینی او برگزیدند .
اتفاقی که امید به احیای این تشکل پس از کمای مهدوی کنی را زنده کرد و حتی طرحی در میان اصولگرایان با عنوان شورای فقهای ثلاث با حضور موحدی کرمانی ، مصباح یزدی و محمد یزدی مطرح شد ، اما انتخابات ریاست جمهوری 96 و شکل گیری جمنا و بی توجهی به جامعتین و این شورای فقها نشان داد که در جریان اصولگرا هر کسی ساز خود را کوک می کند .
از طرفی حضور مصباح یزدی در شورای فقهای ثلاث عملا به میدان دادن به جبهه پایداری که مصباح پدر معنوی آن به حساب می آید منجر شد و عایدی چندانی برای اصولگرایان میانه رو نداشت .
در این میان نیروهایی مثل محمدرضا باهنر که پس از عسگراولادی به ریاست جبهه پیروان خط امام و رهبری رسیده بود تلاش کردند بر بانگ وحدت بکوبند ولی نهایتا شکست در دو انتخابات 94 و 96 مشخص کرد که اصولگرایان همچنان از فقدان ریش سفیدی که در نهایت حرف آخر را بزند ، رنج می برند .
در این پنج سال پس از درگذشت مهدوی کنی ، جامعه روحانیت مبارز تلاش کرده تا نقش گذشته خود را بازیابی کند و حتی با تغییر اساسنامه از یک تشکل منحصر به تهران به تشکلی کشوری بدل شده است .
از 8 خرداد 1397 طبق اساسنامه جدید ، موحدی کرمانی به ریاست شورای مرکزی رسیده و نیروهای جوان تری مثل سیدرضا تقوی قائم مقام رئیس و دبیر شورای مرکزی ، مصطفی پورمحمدی دبیر عالی و غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز شده اند تا از ظرفیت های خود برای به کرسی رساندن خواسته های این تشکل سیاسی قدیمی در جناح راست استفاده کنند .
درست است که گفته شد ناطق نوری با دعوت موحدی کرمانی در یکی از جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت کرده است اما شاید سابقه دوستی دیرینه پورمحمدی با ناطق نوری یکی از این ظرفیت ها باشد که باعث شد شیخ نور پس از 10 سال قهر با تشکلی که روزگاری او و هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی زیر چتر دبیر کلی مهدوی کنی صحنه گردانان اصلی آن بودند در جلسه هشتم مهر جامعه روحانیت مبارز شرکت کند .
مناظره های انتخابات بحث برانگیز 1388 و شورش احمدی نژاد علیه زعمای قوم و حمایت نکردن این تشکل از یکی از اعضای تاثیرگذار خود و جمع شدن پشت سر احمدی نژاد به قهر ناطق از حضور در جلسات جامعه روحانیت انجامید ، اما حالا خبر حضور ناطق در یکی از جلسات جامعه روحانیت مبارز این امید را در میان برخی اصولگرایان میانه رو ایجاد کرده تا شیخ نور شاید برای حضور مستمر در جلسات جامعه روحانیت مبارز و به دنبال آن جلسات هفتگی وحدت میان اصولگرایان که تاکنون نتیجه خاصی هم نداشته اند چراغ سبزی نشان داده باشد و جناح راست را از این سردرگمی و همچنین یکه تازی برخی گروه های تندرو نجات دهد .
اظهار امیدواری برخی قدیمی های جناح راست برای بازگشت ناطق به سیاست آن هم از دل جامعه روحانیت در این روزها نشان داد که هنوز هم شیخ نور می تواند به حمایت بخش قابل توجهی از دوستان قدیمی اش امیدوار باشد .
در همین زمینه احمد توکلی در 18 مهر ، گفت : «از قرائن موجود به نظر می رسد که آقای ناطق نوری تصمیم گرفته است دوباره به صحنه سیاسی بازگردد .
یکی از نشانه های آن هم حضور ایشان در دو جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه امام صادق
وقایع اتفاقیه
1398/07/29

آقای ناطق نوری فردی پرسابقه و توانا هستند که به دلیل بعضی دلخوری ها چند سالی از عرصه سیاست کناره گیری کردند و به امور علمی پرداختند .
ضمن آن که رویکرد ایشان قابل تقدیر است اما بر اساس هویت سیاسی برجسته ای که دارند ضرورت دارد که دوباره به سیاست بیایند ، زیرا حیف است که از چنین ظرفیتی استفاده نشود .
در آخرین گفت وگویم با آقای ناطق به ایشان توصیه کردم که فرصت خدمت را بیش از این از دست ندهید و به ناملایمات احتمالی هم توجه نکنید که ایشان مثبت برخورد کردند .
واقعیت این است که تعداد افراد استواری مانند آقای ناطق محدود است و بعد از مرحوم آیت الله مهدوی کنی و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور آقای ناطق در جامعه روحانیت مبارز مغتنم است .
» توکلی در پاسخ به این پرسش که در صورت حضور ناطق نوری در عرصه سیاست ، چه نیروهایی علیه او فعالیت می کنند ، اظهار کرد : «تصور نمی کنم که فرد یا گروهی علیه آقای ناطق اقدام خاصی انجام دهد یا سخنی بگوید ، اما ممکن است برخی خوشحال نشوند که چندان مهم هم نیست؛ زیرا آقای ناطق اگر بخواهد به صورت جدی فعالیت کند ، تمام این ملاحظات را در نظر می گیرد و سپس می آید که فکر می کنم ان شاءالله خواهد آمد .
» البته این صحبت توکلی در حالی مطرح شد که زمزمه های بازگشت ناطق با مخالف خوانی هایی در میان برخی اصولگرایان که از قضا به تندروی مشهورند و رگه هایی از احمدی نژادیسم هم در آنها دیده می شود مواجه شد .
به طور مثال دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی سخنان تندی علیه ناطق بر زبان آورد و عنوان کرد : «باید پرسید زمانی که مقام معظم رهبری جمله "أین عمار؟" را فریاد می زد ، ناطق نوری چه پاسخی داد؟ مدت زیادی است که ناطق نوری در میان اصولگرایان جایگاهی ندارد .
» از سوی دیگر حمید رسایی از نزدیکان جبهه پایداری هم سخنانی به کنایه علیه ناطق نوری مطرح کرد .
این واکنش ها نشان می دهد که ناطق نوری اگر هم بخواهد به قهر خود پایان دهد راه آسانی برای ادامه فعالیت نخواهد داشت و مورد حملات سنگینی از دل همان جریان اصولگرا قرار خواهد گرفت .
از 14 خرداد 1393 که آیت الله مهدوی کنی به کما رفت و در 29 مهر همان سال درگذشت تا امروز که پنج سال از فوت دبیر کل بانفوذ جامعه روحانیت مبارز می گذرد ، این تشکل سیاسی قدیمی که روزگاری پر از چهره های تاثیرگذار و بانفوذ بود فقط در تعارفات میان اصولگرایان به عنوان یکی از مراجع تصمیم گیری شناخته شده ، اما در عمل جمنا از یک سو ، جبهه پایداری از سوی دیگر ، جبهه پیروان از دیگر سو و یاران علی لاریجانی از سویی متفاوت ، هر کدام بخشی از جریان اصولگرایی را به دست گرفته و به سویی که می خواهند می کشند .
به نظر می رسد حضور بیشتر و البته دادن آزادی عمل به امثال ناطق نوری در جامعه روحانیت مبارز شاید بتواند نخ تسبیحی برای اصولگرایان باشد تا دانه های پراکنده جناح راست را همانند دوران اقتدار مهدوی کنی حول یک محور و به دور از هیاهو و تندروی جمع کند .
اتفاقی که به این آسانی و با حضور در یکی دو جلسه خاص امکان پذیر نیست ، ولی نشانه هایی از وقوع آن در اعمال و گفتار برخی از اصولگرایان بانفوذ دیده می شود و اگر جناح راست از این فرصت استفاده نکند شاید همان ها که از روز انتشار خبر حضور ناطق در جلسه جامعه روحانیت شروع به تبلیغات علیه او کرده اند رشته تسبیح اصولگرایان را به دست گیرند و مانند سال 84 معجزه دیگری را به کشور تحمیل کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1398/07/30
> رئیس جمهور قانون تسری مصوبات هیات امنای منطقه 2 پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به کارکنان ستادی و اعضای غیرهیات علمی سازمان سنجش آموزش کشور را برای اجرا ابلاغ کرد.
> رئیس جمهور قانون تسری مصوبات هیات امنای منطقه 2 پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به کارکنان ستادی و اعضای غیرهیات علمی سازمان سنجش آموزش کشور را برای اجرا ابلاغ کرد .
به گزارش روز دوشنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، براساس این ماده واحده مصوبات هیات امنای منطقه 2 پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از این به بعد شامل کارکنان ستادی و اعضای غیرهیات علمی سازمان سنجش آموزش کشور نیز می شود .
متن این مصوبه به شرح ذیل است : ماده واحده «تسری مصوبات هیات امنای منطقه 2 پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به کارکنان ستادی و اعضای غیرهیات علمی سازمان سنجش آموزش کشور» که در جلسه 817 مورخ 7/ 3 / 97 شورای عالی انقلاب فرهنگی و براساس مصوبه جلسه 329 مورخ 20 / 9 / 97 شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی ، به تصویب رسیده است ، جهت اجرا ابلاغ می شود .
در این مصوبه آمده است : نظر به اهمیت ، گستردگی و تنوع فعالیت های حوزه ستادی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و ارتباط تنگاتنگ فعالیت های این حوزه با فعالیت های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری که موید لزوم ایجاد وحدت رویه و بهره مندی کارکنان غیر هیات علمی شاغل در حوزه ستادی وزارت مزبور از مصوبات هیات های امنا همچون سایر کارکنان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری است ، از تاریخ ابلاغ این مصوبه ، کارکنان ستادی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و نیز ستاد وزارتخانه یاد شده مشمول مصوبات هیات امنای منطقه 2 پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/07/29
> مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور گفت : ثبت نام آزمون ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال 98 (نوبت بیستم)آغاز و تا روزچهارشنبه 8 آبان ماه ادامه دارد .
> مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور گفت : ثبت نام آزمون ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال 98 (نوبت بیستم)آغاز و تا روزچهارشنبه 8 آبان ماه ادامه دارد .
به گزارش دانشگاه پیام نور ، امیرحسین بهروز افزود : کلیه داوطلبان شرکت در این آزمون باید ضمن مطالعه دقیق اطلاعیه و دفترچه راهنمای این دوره در سایت سازمان سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org ، در صورت احراز شرایط لازم نسبت به تکمیل تقاضانامه ثبت نام اینترنتی در سایت مذکور اقدام کنند .
وی زمان برگزاری آزمون نوبت بیستم کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور را در روز جمعه 22 آذرماه سال جاری اعلام کرد و افزود : داوطلبان برای دریافت کارت شرکت در آزمون باید از روز سه شنبه مورخ 19 لغایت روز پنجشنبه 21 آذرماه سال جاری با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به تهیه پرینت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای شرکت در آزمون اقدام کنند .
مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور گفت : جزئیات نحوه ثبت نام در دوره فراگیر دانشگاه پیام نور نوبت بیستم در اطلاعیه سازمان سنجش موجود است و لازم است داوطلبان ضمن مطالعه دقیق اطلاعیه و دفترچه راهنمای مذکور نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
وی یادآور شد : با توجه به تأثیر 20 درصدی معدل دوره کارشناسی ، اکیداً توصیه می شود که داوطلبان ، معدل دوره کارشناسی خود را با توجه به توضیحات مندرج در دفترچه با دقت درج کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه جام جم
1398/07/30
> رواج مراسم پذیرایی های مجلل در مراسم پایان نامه را که کنار فروش پایان نامه در خیابان انقلاب بگذارید و کمی عقب تر بنشینید شاید بتوانید تحلیلی فراتر از نکاتی را بیابید که در کری خوانی های دانشجویان مشهود است.
> رواج مراسم پذیرایی های مجلل در مراسم پایان نامه را که کنار فروش پایان نامه در خیابان انقلاب بگذارید و کمی عقب تر بنشینید شاید بتوانید تحلیلی فراتر از نکاتی را بیابید که در کری خوانی های دانشجویان مشهود است .
یکی از آنها مدرک محوری یا مدرک گرایی است که مدت هاست جامعه شناسان آن را آفت نظام آموزشی ایران می دانند .
همین تب مدرک گرایی حتی پس از فارغ التحصیلی هم گریبان دانشجویان را می گیرد و تبدیل می شود به آنچه به آن حالا فارغ التحصیلان بیکار می گویند .
در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان رویکردهای کمی و توجه به مدرک گرایی در مراکز آموزشی برچیده شده است اما این راهبرد اشتباه همچنان در بسیاری از کشورهای درحال توسعه برقرار است و کمیت و توجه به معدل جای کیفیت را در آموزش گرفته است .
البته که این معضل ریشه در فرهنگ جامعه پیدا کرده است ، همین که خانواده ها از همان کودکی فرزندانشان را دکتر و مهندس خطاب می کنند این باور را در ذهن دانش آموزان شان رشد می دهد که هر چیزی غیر از دکتر و مهندس ارزشی در یک جامعهنخواهد داشت .
این موضوع البته که بعد از کسب مدارک تحصیلی هم همراه با این افراد است ، این که اگر آنها را به جای آقای دکتر به نام شان صدا کنید احتمالا با تشر آنها روبه رو خواهید شد ! ایران بیش از سه میلیون و 790 هزار دانشجو در 2569 واحد آموزشی دارد و بر اساس آمار بیش از 740 هزار نفر از این دانشجویان در دوره کاردانی ، دو میلیون نفر در دوره کارشناسی ، 193 هزار نفر در دوره کارشناسی ارشد ، 115 هزار نفر در دوره دکتری تخصصی و 29هزار نفر در دوره دکتری عمومی در دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند که اگر نظام آموزشی کشور براساس وضع موجود ادامه مسیر دهد ، این دانش آموختگان نه تنها در مسیر اشتغال آفرینی در حرکت نخواهند بود بلکه به واسطه نداشتن مهارت کافی به آمار بیکاران جامعه اضافه می کنند .
خروجی سیاستی که نتیجه اش مدرک گرایی است باعث شده حتی صاحبین مشاغل هم دیگر کاری به مدرک این افراد نداشته باشند و اولویت به کارگیری آنها را در مهارت کارشان جست وجو کنند .
گسترش آموزش عالی در سال های اخیر ، رشد مدرک گرایی و به وجود آمدن دانشگاه هایی که هدف آنها نه پیشبرد علم بلکه افزایش تعداد دارندگان مدارک دانشگاهی بوده حاشیه های آموزش عالی را بیشتر به نمایش می گذارد .
تشریفات نامتعارف پذیرایی جلسه دفاع پایان نامه هم یکی از همین حاشیه هاست که در حال حاضر دانشگاه ها را برای کمرنگ کردنش به اجبار و قانون متوسل کرده است ، باید دید این قوانین در عمل چقدر مورد توجه دانشجویان و مسؤولان مربوطه دانشکده ها قرار می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه جام جم
1398/07/30
> تورم تعداد دانشگاه های ایران تنها خودش را در معضلاتی همچون فارغ التحصیلان بیکار ، کمبود سواد مهارتی فارغ التحصیلان و بیداد صندلی های خالی در آموزش عالی نشان نمی دهد.
> تورم تعداد دانشگاه های ایران تنها خودش را در معضلاتی همچون فارغ التحصیلان بیکار ، کمبود سواد مهارتی فارغ التحصیلان و بیداد صندلی های خالی در آموزش عالی نشان نمی دهد .
هرچند این موارد از اصلی ترین چالش های وزارت علوم به واسطه توسعه کمی دانشگاه هاست اما وقتی کمی به عقب تر برویم و بیشتر محاط به موضوع باشیم متوجه می شویم این توسعه کمی آفت های بسیار بیشتری هم داشته است که نمونه کوچکی از آن شده است موضوع این گزارش جمع و جور .
این که دانشجویانی که قرار بوده پیشران افزایش سطح علمی و فرهنگی یک جامعه باشند در گیر و دار تجملاتی اند که هیچ ارتباطی به اصل آگاهی و دانش ندارد .
برای آنها انگار تنها و تنها کسب و اخذ یک مدرک دانشگاهی کافی است تا خودشان را در رسته مفاخر یک اجتماع محسوب کنند و بس .
ویترینی به نام فضای مجازی هم رسانه این تفاخر است ، احتمالا همین افراد در آینده نه چندان دوری می شوند آنها که برای کودکان شان جشن های میلیونی خداحافظی یا پی درپی هم می گیرند !.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه جام جم
1398/07/30
> جایزه ادبی جلال که سال ها در سکوت رسانه ای برگزار می شد حالا چند سالی است که برای رسانه ها مهم شده ، جلالِ سال گذشته هم از این قاعده مستنثی نبود.
> جایزه ادبی جلال که سال ها در سکوت رسانه ای برگزار می شد حالا چند سالی است که برای رسانه ها مهم شده ، جلالِ سال گذشته هم از این قاعده مستنثی نبود .
حالا این روزها و با منتشر شدن نام اعضای هیات علمی مهم ترین جایزه ادبی کشور در کنار بعضی حواشی دوباره ، نام این جایزه ادبی را به ویترین فرهنگی رسانه ها کشانده است .
در این گزارش سعی کرده ایم نگاهی به این جایزه ادبی بیندازیم که هرچند در سال های اخیر از مبلغ مادی آن کمتر شده ولی به همان اندازه به حواشی رسانه ای آن اضافه شده .
«گفتند و شنیدم؛ گفتم و شنیدند ! » این جمله ای بود که مهدی قزلی ، دبیر اجرایی جایزه ادبی جلال سال گذشته در پاسخ به بعضی منتقدان در صفحه شخصی خود منتشر کرد .
آقای دبیر که در طول روند برگزاری جایزه با انتقادهای متعدد بعضی منتقدان روبه رو شده بود ، بعد از مراسم اختتامیه در ضمن جلسه ای به گفت و شنود با منتقدان نشست؛ اقدامی که هرچند دیر بود اما نمی توان از نفس مثبت بودن گفت وگوی رو در رو با منتقدان و توضیح بعضی موارد و نکات ملتهب اجرایی جایزه گذشت .
مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان که به طور پیش فرض دبیر اجرایی جایزه جلال محسوب می شود در آن جلسه که نگارنده این سطور هم در آن حاضر بود در قالب یک صبحانه کاری ، بخش های مبهم و چالش برانگیز جایزه که مورد نقد قرار گرفته بود را به طور جزئی تشریح کرد .
حالا تقریبا ده ماه از آن روز گذشته است .
روز گذشته روابط عمومی بنیاد ، خبری را برای اصحاب رسانه ارسال کرد که در آن نام اعضای هیات علمی جشنواره اعلام شده بود .
اجازه بدهید قبل از آن که درباره این اسامی حرف بزنیم ، نام این افراد را با هم مرور کنیم .
محمد سرور مولایی ، منیژه آرمین ، حجت الاسلام محمدعلی مهدوی راد ، شهریار عباسی ، حمیدرضا شاه آبادی ، مریم برادران ، مجید قیصری و مهدی قزلی از کسانی بودند که در متن خبر به عنوان اعضای هیات علمی جشنواره معرفی شده بودند .
محمدرضا شرفی خبوشان ، نویسنده و از برگزیده های این جایزه هم پیش از این به عنوان دبیر علمی این جایزه معرفی شده بود .
این فارسی زبان های خون شریکخب اجازه بدهید همین اول کار ذوق کردن مان پنهان نماند از این که در تیم هیات علمی مهم ترین جایزه ادبی کشورمان یک فارسی زبان فاضل اهل کشور افغانستان هم به چشم می خورد .
منظورمان دکتر محمدسرور مولایی است که به عنوان اولین نفر در صدر این فهرست قرار گرفته است .
دکتر مولایی از ادبا و پژوهشگران زبان و ادبیات فارسی است که عضویت در فرهنگستان زبان و ادب فارسی را هم در کارنامه اشدارد .
دکتر مولایی پیش از این عضویت در هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) را هم تجربه کرده است .
تصمیم بجایی است که در مهم ترین جایزه ادبی بزرگ ترین کشور فارسی زبان یک ادیب فارسی زبان غیرایرانی هم حضور دارد .
البته این را هم بگوییم که توجه به فرهنگ و فرهنگیان فارسی زبان غیرایرانی مختص این دوره از جایزه جلال نیست .
در سال گذشته هم در اختتامیه این جایزه از یک نویسنده افغانستانی تجلیل به عمل آمد .
احمد مدقق که پیش از این جدیدترین رمانش در ایران تحت عنوان «آوازهای روسی» توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر شده بود .
او در شب اختتامیه به همراه تعداد دیگری از هموطنانش در کتابخانه ملی حاضر شده بود تا تقدیرنامه جایزه جلال را به خانه ببرد .
سمت تاریک ماجرابا همه این اتفاقات مثبت اما جایزه در سال های اخیر از گزند انتقادهای منتقدان هم در امان نمانده .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه جام جم
1398/07/30

منتقدان عقیده دارند اعضای هیات علمی و داوری بعضا در داوری آثار ارسال شده چندان هم جهت با اساسنامه مصوب خود حرکت نکرده است .
منتقدان در این بخش به یکی از بندهای آیین نامه این جایزه اشاره می کنند که دست اندرکاران جایزه را ملزم کرده در داوری و تقدیر از آثار به آن دسته از آثاری توجه کنند که ویژگی اصلی و ذاتی شان پیشبرد گفتمان فرهنگی اسلامگرا و نقد فرهنگ و گفتمان غالب مغرب زمین است : «تنظیم ضوابط و ارائه مشوق های مربوط به جایزه مزبور باید در راستای تولید فکر ادبی ـ هنری اسلامگرا و تقویت روحیه انتقادی علمی نسبت به ترجمه های موجود ادبی هنری باشد .
» بندی که بعضا در پیچ و تاب بعضی فرآیندهای اجرایی جایزه مورد غفلت واقع می شود و خروجی این غفلت ، به خصوص در بخش رمان بها دادن به آثاری است که سمت و سوی این چنینی ندارند .
بعضی منتقدان مانند احمد شاکری عقیده دارند دست اندرکاران جایزه جلال به بهانه حفظ آدم ها ، مرزهای هویتی جایزه را جابه جا کرده و به همین دلیل هم آن را از هویت اصلی خودش که در آیین نامه و اساسنامه جایزه هم ذکر شده انداخته اند .
مجتبی گلستانی از منتقدان حوزه نقد ادبی و فرهنگی هم سال گذشته انتقادات تندی به انتخاب «رهش» به عنوان برگزیده بخش رمان جایزه داشت و با اشاره به همین موضوع به میزان گفته بود : «من تعجب می کنم جایزه ای که تحت عنوان نام جلال آل احمد برگزار می شود ، به چنین رمانی با چنین تلقی از ارزش های فکری و اخلاقی داده اند .
پیام اصلی متون آل احمد مگر چیزی جز این بود که صادق باشیم ، راست بگوییم ، در بزنگاه های مهم و حساس اعلام موضع کنیم ، با کارت این و آن باز نکنیم؟ به نظر من ، برخی از برگزارکنندگان و برندگان جایزه جلال اساسا متون آل احمد را نخوانده اند یا دست کم ، درک درستی از این متون ندارند .
»رو به رشدهمه این نقدها و نظرها و انتقادها و پیشنهادها را گفتیم ، اما اینها هم مانع از آن نیست که بگوییم جایزه جلال در یک دهه اخیر رو به رشد بوده است .
یادمان نرفته تا همین یک دهه قبل این جایزه برگزار می شد و می آمد و می رفت و کسی حتی نام داوران آن را هم نمی دانست .
جلال در این سال ها هرچند با حواشی بسیاری روبه رو بوده ، اما نباید از کنار اتفاقات اخیر و شفافیت ها و بحث ها و باز شدن پای بحث ها و پاسخگویی ها به رسانه گذشت .
همه اینها یعنی تنور جلال دارد سال به سال گرم می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
اعتماد
1398/07/30
> مراسم بزرگداشت مرحومه طاهره صفارزاده ، شاعر ، ادیب و مترجم برجسته کشور ، امروز سه شنبه 30 مهرماه 1398 در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می شود.
> مراسم بزرگداشت مرحومه طاهره صفارزاده ، شاعر ، ادیب و مترجم برجسته کشور ، امروز سه شنبه 30 مهرماه 1398 در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می شود .
صفارزاده در سال 1371 از سوی وزارت علوم و آموزش عالی به عنوان استاد نمونه کشور معرفی شد و در سال 1380 پس از انتشار ترجمه «قرآن کریم» به افتخار عنوان «خادم القرآن» نایل آمد .
از این استاد فرهیخته تاکنون علاوه بر مقالات و مصاحبه های علمی و اجتماعی ، بیش از 14 مجموعه شعر و 10 کتاب ترجمه یا نقد ترجمه در زمینه های ادبیات ، علوم ، علوم قرآنی و حدیث منتشر و گزیده سروده های او به زبان های گوناگون جهان ترجمه شده است .
اصول و مبانی ترجمه ، 1358 ، ترجمه های نامفهوم ، 1384 ، ترجمه مفاهیم بنیادی قرآن مجید (فارسی و انگلیسی) ، 1379 ، ترجمه قرآن کریم (سه زبانه متن عربی با ترجمه فارسی و انگلیسی) ، 1380 ، ترجمه قرآن کریم (دو زبانه متن عربی با ترجمه فارسی) ، 1382 ، ترجمه قرآن کریم (دو زبانه متن عربی با ترجمه انگلیسی) ، 1385 ، مفاهیم قرآن در حدیث نبوی : گزیده ای از نهج الفصاحه با ترجمه فارسی و انگلیسی ، 1384 ، طرح سرپرستی و ویراستاری 36 کتاب زبان تخصصی برای رشته های مختلف دانشگاهی ، 1376 1359 از جمله آثار و مکتوبات آن مرحومه است .
مراسم بزرگداشت این استاد ، از ساعت 17 : 00 تا 19 : 00 درانجمن آثار و مفاخر فرهنگی واقع در خیابان ولی عصر(عج) ، پایین تر از میدان منیریه ، پل امیربهادر ، خیابان سرلشکر بشیری ، پلاک 71 برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جوان
1398/07/30
> وزرای علوم و بهداشت باید برای مقابله با جریانی که علاقه دارند دانشجویان را مأیوس کنند ، برنامه ریزی لازم را داشته باشند و با چنین افرادی برخورد قاطع صورت بگیرد .
جریانی در داخل کشور به نوعی با جریان خارج از کشور و بیگانه همراهی دارد و می خواهد ناکارآمدی در کشور را تبلیغ کند.
> سرویس دانشگاه جوان آنلاین : در دانشگاه های کشور برخی جریان های سیاسی از هر فرصتی که به دست می آورند برای تشویش ذهن دانشجویان و بدبینی به نظام استفاده می کنند .
به همین دلیل مقام معظم رهبری هم در دیدار با نخبگان جوان نسبت به این جریانات هشدار دادند .
بعضی جریانات منحرف در دانشگاه ها برای آشفته کردن این محیط های علمی و رسیدن به این اهداف شان پرسش های زیادی در رابطه با عملکرد مسئولان نظام برای دانشجویان ایجاد می کنند .
انتقاد ها را پس نزندبرای اینکه پویایی دانشگاه ها از این مشکلات حفظ شود ، ساده ترین کار این است که خود مدیران از دانشگاه ها فراری نباشند و این جریان های منحرف را هم در معرض سؤالات دانشجویان قرار دهند و خودشان واقعیت ها را به دانشگاهیان منتقل کنند .
حتی اگر یکی از مسئولان در کشور تخلفی انجام داده ، بپذیرد و انتقاد ها را پس نزند .
نباید عدم شفافیت باعث شود که فضای دانشگاهی به عده ای از مسئولان بدبین شوند .
مدیران دانشگاه ها هم باید شرایطی را فراهم کنند تا تبادل نظر در دانشگاه ها وجود داشته باشد .
هرگز مأیوس نشویدتوصیه مقام معظم رهبری به جوانان نخبه «مأیوس نشدن از القائات منفی جریانی بددل که جنبش علمی کشور را انکار می کند» بود .
مقام معظم رهبری با بیان اینکه یک جریان بددل و بدخواه که متأسفانه در داخل دانشگاه ها نیز حضور دارد ، فرمودند : «این جریان اصل جهش علمی کشور را که یک واقعیت عیان است ، انکار و تلاش می کند با القای اینکه هیچ اتفاق علمی مهمی رخ نداده است ، مردم را دچار تردید و نخبگان را ناامید کند ، اما شما در مقابل این جریان هرگز مأیوس نشوید .
» رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از کار های زشت این جریان بددل را دلالی و انتقال نخبگان مستعد به خارج از کشور دانستند و گفتند : «جوان نخبه به ایران تعلق دارد و پاره تن کشور است ، اما آن ها به دنبال دلسرد کردن یا فریفتن او با وعده های پولی یا غیرپولی و موهوم هستند که مسئولان وزارتخانه های بهداشت و علوم موظفند از دانشگاه ها در مقابل این جریان مراقبت کنند .
»ایشان افزودند : «برخلاف القائات این جریان ، مقامات عالی کشور از مشکلات و اخبار منفی هم باخبر هستند ، اما یقیناً جنبه های مثبت جریان علمی کشور بر جنبه های منفی آن غلبه دارد .
» موفقیت های ایران ثبت شده استدر واقع وزرای علوم و بهداشت باید برای مقابله با جریانی که علاقه دارند دانشجویان را مأیوس کنند ، برنامه ریزی لازم را داشته باشند و با چنین افرادی برخورد قاطع صورت بگیرد .
جریانی در داخل کشور به نوعی با جریان خارج از کشور و بیگانه همراهی دارد و می خواهد ناکارآمدی در کشور را تبلیغ کند .
جریان داخل به جوانان به خصوص به نخبگان کشور می گوید راه پیشرفت این است که به خارج از کشور بروید و ماندن در ایران چیزی جز دلسردی برای شما ندارد که باید با این افراد برخورد کرد .
در همین زمینه رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص وجود جریانی که اصل جهش علمی را در کشور انکار می کند ، گفت : دشمنان انقلاب ، جریان استکبار و صهیونیست می خواهند به گونه ای جلوه دهند که موفقیت های ایران در بخش عملی از آن ملت ایران نیست یا سعی دارند این موفقیت ها را در عرصه های بین المللی نادیده بگیرند .
موفقیت های علمی ایران خوشبختانه در پایگاه های استنادی علوم از جمله ISI و اسکوپوس ثبت شده است ، اما دشمن سعی در سیاه نمایی دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جوان
1398/07/30

تمرکز بر وضعیت اشتغالمحمدمهدی زاهدی ضمن اشاره به اینکه دشمنان می خواهند این را القا کنند که به رغم اینکه ایران در بحث نظری و مقاله نویسی توفیقاتی داشته ، اما در سایر حوزه ها دستاورد خوبی نداشته است ، خاطرنشان کرد : آن ها بر این موضوع تأکید دارند که به واسطه تحریم ها ، ایران اگر می خواهد به موفقیتی در حوزه علمی برسد ، باید تجهیزات داشته باشد .
زاهدی اضافه کرد : آن ها بر این باورند که ، چون تجهیزات و امکانات در اختیار محققان و دانشمندان ایرانی نیست ، بنابراین امکان تبیین حوزه عملی و تجاری سازی علم وجود ندارد .
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه تصریح کرد : ما نمی گوییم وضعیت مطلوب است ، اما دشمن می خواهد نوعی سرخوردگی در جوانان و نخبگان کشور ایجاد کند و مدام به وضعیت اشتغال و کسب و کار اشاره می کند و سعی در ارتباط دادن این موضوعات با یکدیگر دارد؛ در حالی که مطلقاً این طور نیست .
برخی باید تغییر روش دهندرئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه تعداد این افراد آن قدر کم است که نمی توانند تأثیرگذار باشند ، گفت : در دانشگاه ها باید دقت شود که این افراد رسوخ نکنند و موجب دلسردی جوانان و دانشجویان نشوند .
این جریان سعی دارد ، فضای بدبینی نسبت به توفیقات علمی جوانان را ایجاد کند و هدف نهایی آن ها این است که جوانان تصمیم بگیرند ، به خارج از کشور بروند .
زاهدی به برگزاری نمایشگاه های بزرگ از دستاورد های علمی و تجاری سازی شده محققان ایرانی به عنوان نمونه بارزی از حرکت مثبت علمی ایران اشاره کرد و گفت : ایران توانسته در حوزه سلول های بنیادی ، نانو ، حوزه دفاعی و هوافضا به دستاورد های خوبی دست یابد .
در دانشگاه اساتید مؤمن و وفادار به انقلاب زیاد داریم و تنها اندکی فقط در برخی دانشگاه ها به دنبال چنین اهدافی هستند که امیدواریم تذکرات رهبر معظم انقلاب را بشنوند و تغییر روش دهند .
افتخارآمیز ، اما ناکافیمقام معظم رهبری در همان دیدار با بخشی از نخبگان از حرکت علمی آغاز شده در کشور که نیازمند استمرار است ، سخن گفتند .
به فرمایش ایشان رتبه های بالای علمی ایران در برخی رشته های نوپا مانند نانو و زیست فناوری بسیار افتخارآمیز است ، اما به هیچ وجه کافی نیست و نباید ما را قانع کند ، بلکه باید پیشرفت علمی با شتاب ادامه یابد .
رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند نکته خطاب به نخبگان جوان پرداختند .
«اجرا و تحقق جدی سند راهبردی امور نخبگان» اولین نکته مورد تأکید ایشان بود .
مقام معظم رهبری اجرای کامل این سند را موجب رفع بسیاری از مشکلات در زمینه پیشرفت علمی ، تجاری سازی محصولات علمی و فناوری و حل سایر مشکلات بخش علمی خواندند و تأکید کردند بنیاد نخبگان موظف است به این سند بپردازد و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز باید با به روزرسانی این سند ، تحقق آن را مطالبه و دنبال کند .
اما این سند دقیقاً چیست؟ بار سنگین سند نخبگانسند راهبردی کشور در امور نخبگان مصوب سال 1391 است و بر اساس آن ایجاد سازوکار های حمایتی و هدایتی برای نهادها ، انجمن ها و نشریه های علمی با هدف توسعه فعالیت های بین المللی (از قبیل اعطای بورس ، برگزاری کنفرانس های بین المللی ، انتشار نشریات بین المللی) و جذب نخبگان غیرایرانی مورد تأکید قرار گرفته است .
دستاورد ارتباط دوطرفهدر اخبار روزمره قرارداد های مراکز آموزش عالی با وزارتخانه های مختلف و با بخش های اقتصادی ، صنعتی و تولیدی نشان می دهد دستاورد های علمی به تدریج و با سرعت در حال کاربردی شدن است که این موضوع نگرانی دلسوزان و منتقدان تأثیرگذاری علم و دانش در محیط بیرون دانشگاه را تأمین می کند .
امروز دانشگاهیان ما با همه که عظمتی دارند در بخش صنعتی و خدمات فنی جایگاه خودشان را نیافته اند و مقصر دانشگاهیان نیستند بلکه مسئولانی هستند که می توانند این شرایط ارتباط را فراهم کنند ، اما کوتاهی می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
دنیای اقتصاد
1398/07/29
> ایرنا : حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری قانون تسری مصوبات هیأت امنای منطقه 2 پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به کارکنان ستادی و اعضای غیرهیأت علمی سازمان سنجش آموزش کشور را برای اجرا ابلاغ کرد .
> روحانی تسری مصوبات هیات امنای منطقه 2 پژوهشی وزارت علوم را ابلاغ کرد ایرنا : حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری قانون تسری مصوبات هیأت امنای منطقه 2 پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به کارکنان ستادی و اعضای غیرهیأت علمی سازمان سنجش آموزش کشور را برای اجرا ابلاغ کرد .
به گزارش روز دوشنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، بر اساس این ماده واحده مصوبات هیأت امنای منطقه 2 پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از این به بعد شامل کارکنان ستادی و اعضای غیرهیأت علمی سازمان سنجش آموزش کشور نیز می شود .
متن این مصوبه به شرح ذیل است : ماده واحده «تسری مصوبات هیأت امنای منطقه 2 پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به کارکنان ستادی و اعضای غیرهیأت علمی سازمان سنجش آموزش کشور» که در جلسه 817 مورخ 98/03/07 شورای عالی انقلاب فرهنگی و بر اساس مصوبه جلسه 329 مورخ 1397/09/20 شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی ، به تصویب رسیده است ، جهت اجرا ابلاغ می شود .
در این مصوبه آمده است : نظر به اهمیت ، گستردگی و تنوع فعالیت های حوزه ستادی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و ارتباط تنگاتنگ فعالیت های این حوزه با فعالیت های دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری که مؤید لزوم ایجاد وحدت رویه و بهره مندی کارکنان غیر هیات علمی شاغل در حوزه ستادی وزارت مزبور از مصوبات هیأت های امنا همچون سایر کارکنان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری است ، از تاریخ ابلاغ این مصوبه ، کارکنان ستادی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و نیز ستاد وزارتخانه یاد شده مشمول مصوبات هیات امنای منطقه 2 پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می شود .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : حسن روحانی سازمان سنجش آموزش کشور علوم تحقیقات و فناوری قانون وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه جام جم
1398/07/29
> در پی شکایت از سازمان سنجش آموزش کشور با خواسته ابطال بند اول صفحه 4 دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام شرکت در آزمون و اجازه شرکت در آزمون سال 98 با وجود دو بار قبولی در سال های قبل ، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با نظر به این که قید ممنوعیت ادامه تحصیل در آزمون سراسری برای افرادی که دو بار در رشته های روزانه قبول شده باشند ، محدودیت بی دلیل و مغایر بند (3) اصل سوم و سی ام قانون اساسی است و نیاز به اذن قانونگذار دارد ، آن را ابطال کرد.
> در پی شکایت از سازمان سنجش آموزش کشور با خواسته ابطال بند اول صفحه 4 دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام شرکت در آزمون و اجازه شرکت در آزمون سال 98 با وجود دو بار قبولی در سال های قبل ، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با نظر به این که قید ممنوعیت ادامه تحصیل در آزمون سراسری برای افرادی که دو بار در رشته های روزانه قبول شده باشند ، محدودیت بی دلیل و مغایر بند (3) اصل سوم و سی ام قانون اساسی است و نیاز به اذن قانونگذار دارد ، آن را ابطال کرد .
/ جام جم دیلی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/07/29 - 1398/07/30
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/07/29
> معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت : دانشجویان علم وصنعت از پرداخت سنوات در نیمسال نهم تحصیلی معاف شدند معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت از ابلاغیه این دانشگاه مبنی بر حذف سنوات برای دانشجویان نیم سال نهم خبر داد .
> معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت : دانشجویان علم وصنعت از پرداخت سنوات در نیمسال نهم تحصیلی معاف شدند معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت از ابلاغیه این دانشگاه مبنی بر حذف سنوات برای دانشجویان نیم سال نهم خبر داد .
دکتر ابوالفضل واحدی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : هیات امنای دانشگاه علم و صنعت مصوبه ای را تصویب کرده بودند که بر اساس این مصوبه دانشجویان از سال 95 بعد از گذراندن 8 نیمسال موظف به پرداخت سنوات در نیمسال نهم می شدند که چون این مصوبه مورد انتقاد دانشجویان قرار گرفته بود ، در صدد تغییر آن برآمدیم .
وی در ادامه تصریح کرد : معاونت آموزشی دانشگاه علم و صنعت بعد از بررسی و استعلام از دانشکده های مختلف و ارزیابی برنامه های درسی این مراکز ، به رییس دانشگاه پیشنهاد حذف سنوات و پرداخت شهریه از نیمسال نهم تحصیلی دانشجویان را ارائه داد که خوشبختانه این پیشنهاد مورد موافقت قرار گرفت و دانشجویان از پرداخت سنوات در نیمسال نهم معاف شدند .
معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت خاطر نشان کرد : بر اساس بررسی های انجام شده حدود 50 درصد برنامه های آموزشی دانشکده های دانشگاه به گونه ای طراحی شده است که دانشجویان می توانند بعد از گذراندن 8 نیمسال فارغ التحصیل شوند و تلاش دانشگاه نیز بر این است که دانشجویان بتوانند در همان نیمسال هشتم فارغ التحصیل شوند .
رقابت 26 تیم دانشگاهی در مسابقات متالوگرافی برای افزایش تولید ملی چهارمین دوره مسابقات متالوگرافی با حضور 26 تیم از دانشگاه های سراسر کشور اول و دوم آبان ماه امسال در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می شود .
به گزارش ایسنا ، چهارمین دوره مسابقات متالوگرافی با هدف توسعه فعالیت ها در راستای افزایش تولید ملی و گسترش استارتاپ های دانش بنیان با حضور 26 تیم از دانشگاه های سراسر کشور در دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می شود .
مسابقات ملی متالوگرافی به عنوان بزرگترین آوردگاه کشوری در سنجش دانش فنی و مهارت عملی دانشجویان ، در حوزه علم بلورشناسی و متالوگرافی است .
در این مسابقه پس از انجام داوری های اولیه ، دو نمونه صنعتی برای شرکت کنندگان ارسال شد که شرکت کنندگان باید نمونه ها را طبق سوال مسابقه آماده سازی کنند و بعد از تهیه گزارش ، به همراه نمونه و گزارش خود در محل مسابقه حضور یابند .
پس از افتتاحیه مراسم ، تیم ها در آزمایشگاه در بخش عملی مسابقه به رقابت می پردازند که پس از آن باتوجه به مجموع نمرات عملی و گزارش ها ، تیم ها داوری می شوند و تیم های برتر در اختتامیه معرفی خواهند شد .
در این رویداد بزرگ دانشجویی کارگاه های آموزشی و نمایشگاه تخصصی با حضور استارتاپ های فعال در این حوزه با هدف ارتباط موثر صنعت و دانشگاه برگزار می شود .
این رویداد حائز اهمیت ، یکی از 6 رویداد اتحادیه انجمن های علمی مهندسی و مواد و متالورژی است که هر ساله زیر نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار می شود .
ریاست این رویداد بر عهده دکتر موسوی خویی عضو هیات علمی دانشکده معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است .
بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، متالوگرافی از ابتدایی ترین و مهمترین مهارت های مورد نیاز برای یک مهندس مواد و متالورژی است .
این علم با استفاده از تکنیک های عملی آماده سازی نمونه ، شناخت ساختار فلزات را ممکن می کند و با استفاده از ابزار دقیق مهندسی ، به پیش بینی خواص و عملکرد آلیاژ مورد نظر می پردازد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
شهروند
1398/07/30
> تعداد دانشجویان ایرانی به خارج عمری به درازای تاریخ دانشگاه در ایران دارد اما در کمتر دوره تا این اندازه حاشیه ساز و پرسش برانگیز شد رت علوم می گوید از تعداد و نحوه اعزام دانشجویان به خارج در دهه نخست پس از پیروزی انقلاب اسلامی آمار دقیقی ندارد هر چند پرونده های غیر آنلاین در آرشیو این وزارتخانه وجود دارد.
> تعداد دانشجویان ایرانی به خارج عمری به درازای تاریخ دانشگاه در ایران دارد اما در کمتر دوره تا این اندازه حاشیه ساز و پرسش برانگیز شد رت علوم می گوید از تعداد و نحوه اعزام دانشجویان به خارج در دهه نخست پس از پیروزی انقلاب اسلامی آمار دقیقی ندارد هر چند پرونده های غیر آنلاین در آرشیو این وزارتخانه وجود دارد سال‌های ابتدایی انقلاب دولت تصمیم می‌گیرد افرادی را برای بازگشت به خدمت آموزش عالی کشور به عنوان برترین دانشگاههای دنیا کند در این دهه روند به این صورت بود که رتبه های برتر از دانشگاه به وزارت علوم معرفی می شد و بعد از بررسی این وزارتخانه افرادی آزاد دانشگاه خارج از کشور می شدند سال 64 مجلس وقت از می کند تا این وضعیت را تغییر دهد و سامانی به آن بدهد در اوایل این سال مالی مصوب می‌شود که البته دستورالعمل اجرایی آن سال 68 اعلام می‌شود و تصمیم مجلس به مرحله اجرا می رسد .
این قانون می گوید برای انتخاب افرادی که باید به دانشگاه خارجی بروند آزمون برگزار شود البته دانشگاه می‌تواند مربیان دارای شرایط معرفی کند در این سال و افراد زیادی در آزمون شرکت کرده و بدون حاشیه و اعتراض گروهی شایستگی تحصیل در خارج از ایران را پیدا می کردند که پس از تحصیل هم دانشگاهی ایران برمی گشتند دولت مهروز که به قدرت رسید اما ساز دیگری کوک و تغییرات ایجاد کرد که همچنان حاشیه ساز است و باید به این تغییرات البته آرام و گام به گام بود در مرحله نخست شورای بورس تصمیم گرفته در آزمون برگزار نشود و دانشجویان ممتاز و نمونه و مربیان دانشگاه ها به خارج اعزام شوند و این تصمیم به تایید وزیر و علوم هم رسید تا یک ایراد قانونی متوجه آن نباشدمرحله دوم البته به سال 87 برمی‌گردد که شورای مرکزی بورس تغییری در این دستورالعمل ایجاد کرد آنها تصمیم گرفتند به مشمولان اعزام به خارج افراد دارای خدمات فرهنگی را هم اضافه کنند شرط معدل برای کارشناسی 14 و کارشناسی ارشد 16 در نظر بگیرند و شرایط سنی را هم به این دستورالعمل می افزاید این ترتیب بود که به زعم بعضی کارشناسان زمینه ساز برخی تخلفات شده افراد کم توان علمی را به اعضای هیئت علمی دانشگاه ها تحمیل کرد پیش از این افراد ممتاز علمی شان اعزام به خارج و در ادامه عضویت در هیئت علمی را داشتند ولی با این تغییر افراد با معدل 14 می توانستند ردای استادی بپوشند ماجرای محل ختم شده در فاصله سال‌های 89 تا 92 آیین نامه های جدیدی بدون تایید و وزیر علوم کارشناسان و کارمندان شاهد و ایثارگر دانشگاه و وزارت علوم بدون شرط خاصی را به جمع مشمولان بورس خارج از کشور افزودند که آنچه بعدها به عنوان پرونده بورسیه‌ها شناخته شد از همین شرایط و این نامه ها نشأت گرفت وزارت علوم این تغییرات در قانون و دستورالعمل اجرایی را جایگزینی ضابطه با رابطه و صادقی نماینده پرسشگر عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات برای حامی پروری دانست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/07/29 - 1398/07/30
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/07/29
> دبیر هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد : بورسیه های بلاتکلیف تا امروز سه شنبه 30 مهرماه برای شرکت در فراخوان مهلت دارند .
> دبیر هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد : بورسیه های بلاتکلیف تا امروز سه شنبه 30 مهرماه برای شرکت در فراخوان مهلت دارند .
جواد محمدی در گفتگو با مهر با اشاره به فراخوان ثبت نام بورسیه های بلاتکلیف اظهار داشت : مهلت فراخوان ثبت نام بورسیه ها تا پایان مهرماه تمدید شده است و بورسیه های بلاتکلیف برای جایابی تا آخر مهر ماه فرصت ثبت نام دارند .
وی ادامه داد : از تعدادی که در فراخوان بورسیه ها شرکت کرده اند 75 نفر دارای حکم بورس هستند که 35 نفر از آنان از بورسیه های قبل و 35 نفر از بورسیه هایی هستند که تازه فارغ التحصیل شده و خواستار جایابی هستند .
دبیر هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد : ثبت نام کنندگانی که هنوز حکم بورس و مدرک دکتری خود را ارائه نداده اند باید مدارک خود را تا پایان مهلت تعیین شده یعنی امروز 30 مهر ماه ارائه دهند .
ارسال تصویر حکم بورس و مدرک دکتری جهت طی فرآیند جذب راتبه ها به آدرس پست الکترونیکی jazb@sccr .
ir الزامی است .
راتبه هایی که در مقطع دکتری دانش آموخته شده اند میتوانند فرم فراخوان بورسیه را تکمیل کنند .
راتبه هایی که دارای حکم بورس و مدرک دکتری هستند نیز میتوانند فرم فراخوان بورسیه های شهریور 98 را تکمیل کنند .
دانشجوی درحال تحصیل نمیتواند فرم را پر کنند .
اسامی راتبه ها به اداره کل بورس وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای تأیید ارسال می شود و عدم تأیید اداره کل بورس عدم پیگیری را به دنبال خواهد داشت .
راتبه هایی که سن آنها در زمان فارغ التحصیلی دکتری پایین تر از 40 سال باشد میتوانند فرم مذکور را تکمیل کنند .
راتبه هایی که معدل کارشناسی بالاتر از 14 و کارشناسی ارشد بالاتر از 16 دارند نیز میتوانند ثبت نام کنند .
1
فهرست