وزارت علوم -
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت 13:34

1
1
فهرست اخبار
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
1398/07/30 - 1398/08/01
10604462 09:39 ايسنا
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
1398/07/30 - 1398/08/01
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/08/01
08:47
> تهران ایرنا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : این وزارتخانه در تلاش است اجرای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی را از سال 99 و حتی زودتر آغاز کند .
> «منصور غلامی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره آخرین وضعیت طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی اظهار داشت : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری کاملاً آماده اجرای این طرح است و شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در ادامه پیگیری محقق شدن مصوبات مرتبط با این مسئله پیگیری های لازم را انجام می دهد .
وی خاطرنشان کرد : طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی را در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می دهیم ، چرا که قبل از ابلاغ برای اجرا باید در این شورا تصویب شود .
وزیر علوم درمورد جزئیات این طرح گفت : در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی با محوریت دانشگاه های بزرگ و تاثیرگذار در سطح کشور ، واحدهای کوچک را به عنوان شبکه علمی به واحدهای بزرگ تر متصل می کنیم .
غلامی همچنین درمورد حفظ استقلال دانشگاه های کوچک تر در این ساماندهی تاکید کرد : استقلال دانشگاه های کوچک تر از نظر مدیریت کیفی سازی و ارتقای کیفی ، مدیریت اجرایی و منابع مالی حفظ می شود که البته نگرانی هایی در این زمینه وجود داشت .
وی با بیان اینکه توسعه و ماموریت این دانشگاه ها باید در ذیل شبکه ای که ایجاد می شود تنظیم شود و پیش برود ، افزود : این مسئله یک اقدام جمعی در رابطه با آینده مراکز آموزش عالی و با نظارت متمرکز صورت می گیرد که از این پراکنده کاری ها ، اتلاف انرژی ها و موازی کاری ها جلوگیری می شود .
این مقام مسئول یادآور شد : تعداد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی هم اکنون به 2 هزار و 563 رسیده است که به دلیل کاهش تعداد دانشجو این رقم ، روند کاهشی به خودش گرفته است .
وزیر علوم به ذکر دلایل اصلی کاهش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور پرداخت و گفت : مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر ساماندهی آمایش آموزش عالی از دلایل اصلی کاهش این مراکز محسوب می شود .
به گزارش ایرنا ، غلامی پیش از این اعلام کرده بود با ادغام واحدهای کوچک تر آموزش عالی ذیل مجموعه های بزرگ تر دانشگاهی ، تعداد دانشگاه های دولتی به 60 تا 70 دانشگاه می رسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دانشجو
1398/08/01
05:00
> مصوبه تازه دیوان عدالت اداری درخصوص بلامانع شدن شرکت در کنکور پس از دوبار قبولی در دوره های روزانه تبدیل به ماجرایی شده است که بدون اقدام وزارت علوم به حاشیه ها دامن خواهد زد .
> گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، محیا معصومی یکی از راهبرد های اصلی سند تحول بنیادین ، توسعه عدالت آموزشی است ، عدالتی که می تواند زندگی نوجوانان و جوانان زیادی را تحت تاثیر قرار دهد و زمینه را برای دستیابی به عدالت اجتماعی فراهم کند .
این روز ها که همه دم از برنامه ریزی برای عدالت آموزشی می زنند و هر مسئولی وعده ای می دهد و طرحی نو ارائه می کند ، خبر هایی به گوش می رسد که گویا تنها اسم عدالت را به دوش می کشد و رنگ و بویی از عدالت آموزشی نبرده است .
همین چند روز گذشته بود که خبری از دیوان عدالت اداری نظر ها را به سمت خود کشاند ، خبری که کنکوری ها را خوشحال و در عین حال دوراندیشان را نگران کرد .
اما ماجرا چیست؟ بندهایی که بود و نبودشان نگرانی می آورد ماجرا ، بندی از بند های دفترچه آزمون سراسری است که نگرانی داوطلبان برای محرومیت از کنکور های سال های بعد را آسوده می کند .
مطابق دفترچه راهنمای کنکور سراسری تا سال گذشته ، داوطلبانی که در رشته های روزانه دانشگاه های دولتی پذیرفته می شدند و بنا بر هر دلیلی نسبت به ثبت نام و رفتن به آن دانشگاه اقدام نمی کردند ، 2 سال متوالی از کنکور سراسری محروم می شدند .
این موضوع بدان خاطر بود تا داوطلبان با آگاهی و شناخت کامل نسبت به رشته تحصیلی و دانشگاه ، انتخاب رشته خود را انجام دهند و پس از قبولی خود و دیگران را به دردسر نیندازند .
اما حال طبق مصوبه جدید هیئت عمومی دیوان عدالت اداری دیگر خبری از دو سال محرومیت نیست و به منظور برقراری عدالت آموزشی حتی داوطلبانی که در دوره های روزانه دانشگاه های دولتی پذیرفته می شوند و بنا بر هر دلیلی در آن رشته و دانشگاه اقدام به تحصیل نمی کنند ، می توانند سال بعد مجددا شانس خود را در آزمون سراسری امتحان کنند .
مولابیگی عاون نظارت و بازرسی دیوان عدالت اداری در گفتگو با شبکه خبر درباره یکی از دلایل بلامانع شدن شرکت در کنکور سراسری پس از دوبار قبولی گفت : این موضوع دربردارنده اصل تبعیض و برخلاف عدالت آموزشی بود ، چون کسی که الزاما در دو دوره گذشته آزمون پذیرفته شده به این معنا نیست که از تسهیلات آموزشی استفاده کرده و ممکن است فرد پذیرفته شده به هر دلیلی نتوانسته در مقاطع تحصیلی شرکت و از ظرفیت ها بهره گیرد؛ بنابراین از این جهت هیئت عمومی دیوان عدالت اداری این مصوبه را خلاف قانون تشخیص داد و ابطال کرد .
وقتی اقدام وزارت علوم به افزایش صندلی خالی دانشگاه ها دامن می زند هرچند که این امر استرس و تنش انتخاب رشته و درعین حال محدودیت های داوطلبان را کاهش می دهد ، اما بهتر است از این زاویه به ماجرا نگاه شود که داوطلبان زیادی به دنبال پذیرش در دانشگاه و رشته ای هستند که از قضا داوطلب دیگر سهمیه پذیرشش را دریافت کرده و نسبت به تحصیل اقدام نکرده است .
این یعنی افزودن یک صندلی خالی به دیگر صندلی های خالی دانشگاه ها و همچنین گرفتن جای دیگری ! چون طی 2 سال اخیر ، وزارت علوم نسبت به حذف مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه ها بعد از کنکور سراسری اقدام کرده است و علیرغم اعتراضات و حاشیه های بسیار به وجود آمده ، اما وزارت علوم از تصمیم خود کوتاه نیامد و اینگونه دیگر راهی نیست تا صندلی های خالی دانشگاه ها پر شوند ، بنابراین وقتی قبل از این مصوبه ، با حذف تکمیل ظرفیت تعداد صندلی های خالی دانشگاه ها افزایش یافت حال با این تبصره جدید دیگر مشخص نیست چه ماجرایی پیش خواهد آمد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دانشجو
1398/08/01
05:00

البته خالی ماندن صندلی های دانشگاه ها حرف تازه ای نیست که یک یا دو رسانه آن را شایعه کرده باشند و این موضوع به نقل از منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری است که شهریورماه امسال اعلام کرد : ظرفیت دانشگاه های سراسر کشور بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر است و از طرفی تعداد داوطلبان شرکت کننده در دانشگاه ها نزدیک به یک میلیون و 150 هزار نفر .
این درحالی است که محمدحسین امید ، رئیس دانشکاه علمی کاربردی در مهرماه امسال نیز بیان کرد : هر سال دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، شاهد میزان متغیر پذیرش دانشجو هستند و امسال دو سوم صندلی های علمی کاربردی خالی مانده است ، درواقع حدود 400 هزار ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد ، اما پذیرشی که در شهریور ماه اتفاق افتاد حدود 90 هزار دانشجو بوده است یعنی بیش از 300 هزار ظرفیت این دانشگاه خالی از دانشجو باقی مانده است .
مسئولان به گوش باشندافزایش صندلی خالی دانشگاه ها و پشت کنکور ماندن نوجوانان و جوانان این مرز و بوم ، آسیب های زیادی را می تواند به بار آورد و حتی می تواند راهی برای فروش صندلی های دانشگاه ها شود ، پدیده ای که به تازگی وزیر علوم دانشگاه های تحت نظارت این وزارت را از آن مبرا دانسته و منشا حواشی رشد یافته از این موضوع را دانشگاه های علوم پزشکی تحت نظارت وزارت بهداشت می داند؛ بنابراین بهتر است مسئولان وزارتی و دانشگاهی برای این موضوع تدبیری بیندیشند و قبل از شروع شدن داستان ثبت نام و انتشار دفترچه های راهنمای کنکور سراسری این مسئله را مدیریت کنند تا مشکلات و آسیب های پیش بینی شده از سوی دوراندیشان به واقعیت تبدیل نشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
تیتر برتر
1398/08/01
00:59
> به گزارشتیتربرتر؛ ایرنا نوشت : محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به بورسیه تحصیلی برخی آقازاده ها و آقایان اظهار کرد : بنده فهرستی شامل اسامی 98 نفر از آقازاده ها و آقایانی را دارم که با رانت بورسیه گرفته اند ، این لیست شامل بعضی مسوولان در رده های مختلف است که بعد از جلسه طرح سوال از وزیر علوم در صحن علنی مجلس مبنی بر صدور احکام بورسیه ، به درخواست یکی از مسوولان قوه قضائیه این لیست 98 نفره در اختیار قوه قضائیه قرار گرفت و توضیحات لازم نیز در این خصوص ارائه شد.
> به گزارشتیتربرتر؛ ایرنا نوشت : محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به بورسیه تحصیلی برخی آقازاده ها و آقایان اظهار کرد : بنده فهرستی شامل اسامی 98 نفر از آقازاده ها و آقایانی را دارم که با رانت بورسیه گرفته اند ، این لیست شامل بعضی مسوولان در رده های مختلف است که بعد از جلسه طرح سوال از وزیر علوم در صحن علنی مجلس مبنی بر صدور احکام بورسیه ، به درخواست یکی از مسوولان قوه قضائیه این لیست 98 نفره در اختیار قوه قضائیه قرار گرفت و توضیحات لازم نیز در این خصوص ارائه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/08/01
00:17
> استفاده از فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای دانشجویان دکتری هر ساله یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان استفاده از این دوره ها است ، اگر چه این دغدغه به ویژه در سال 97 همزمان با بالا رفتن نرخ ارز و نوسانات آن بسیار پررنگ تر شد اما وضعیت ارز فرصت های مطالعاتی دانشجویان دکتری برای 6 ماهه دوم سال جاری علی رغم قول های مسئولان ، همچنان بلاتکلیف مانده است .
> به گزارش ایسنا ، بعد از اعلام بخشنامه بانک مرکزی در سال 97 مبنی بر آزاد شدن ارز دانشجویی ، موضوع تخصیص ارز دولتی به دانشجویان دکتری متقاضی استفاده از فرصت مطالعاتی خارج از کشور در سالی که گذشت به یکی از نگرانی ها و دغدغه های مهم این دانشجویان تبدیل شد و این دانشجویان بعضاً با برگزاری تجمعات اعتراضی خواستار رسیدگی به وضعیت بلاتکلیف خود در تخصیص ارز دولتی شده و اعلام کردند به دلیل کمبود گروه های تخصصی ، منابع و تجهیزات آزمایشگاهی در موضوع پژوهشی مورد نظر در دانشگاه ، اعزام آنها به کشور خارجی ضروری محسوب می شود .
اگر چه زمزمه های حذف ارز دانشجویی ابتدا سال 91 به گوش دانشجویان دکتری رسید اما این موضوع با بخشنامه 28 اسفند سال 96 دانشگاه ها به صورت رسمی آزاد شد و بر اساس بخشنامه بانک مرکزی از اول فروردین سال 97 تأمین ارز بابت شهریه و هزینه اقامت دانشجویان آزاد شاغل به تحصیل در خارج از کشور به نرخ آزاد انجام شد .
در متن این بخشنامه آمده است : "پیرو بخشنامه 14 آذر 96 مرتبط با بخش سوم مجموعه مقررات ارزی «خدمات ارزی و سایر مبادلات ارزی بین المللی» به اطلاع می رساند تأمین ارزی بابت شهریه و هزینه اقامت دانشجویان آزاد شاغل به تحصیل در خارج از کشور (موضوع بندهای (3 2) و (3 3) از قسمت «ب» بخش سوم مجموعه مذکور) از اول فرودین ماه 97 صرفاً به نرخ آزاد و کماکان از طریق آن بانک امکان پذیر می باشد" .
این تصمیم بانک مرکزی از همان ابتدا با واکنش های منفی و اعتراضی دانشجویان متقاضی ارز مواجه شد چرا که در نتیجه اجرای سیاست های جدید ارزی دولت ، دانشجویان در شرایط تازه ای برای دریافت ارز قرار گرفتند به گونه ای که در آخرین تغییرات دانشجویان مقطع لیسانس نیز به جمع دریافت کنندگان ارز اضافه شدند .
در واقع با تصمیم دولت برای تغییر در نحوه مدیریت ارزی از 21 فروردین سال 97 ، شرایط پرداخت ارز و پاسخگویی به نیاز متقاضیان متفاوت شد به گونه ای که آن دسته از کسانی که تا پیش از این مشمول ارز مبادله ای یعنی نرخ پایین تر از بازار آزاد و آنچه که بانک مرکزی تعیین کرده بود ، می شدند و چه افرادی که نیاز خود را از بازار آزاد تأمین کرده و مشمول ارز مبادله ای نبودند ، در مجموعه قواعد و چارچوب جدید قرار گرفته و تأمین ارز بر اساس تعریفی که بانک مرکزی برای نیازها دارد ، قرار گرفت .
از جمله گروه هایی که قبلاً ارز مبادله ای دریافت می کردند ، دانشجویان بودند که در سیاست های جدید ارزی نیز برای آنها شرایط تازه ای تعریف شده و در روزهای اخیر نیز با تحولاتی همراه شد .
در آخرین تغییراتی که در مجموعه قوانین و مقررات ارزی برای تأمین ارز دانشجویی در نظر گرفته شده ، در شش مورد مراحل دریافت ارز تعریف شده است .
اول اینکه تأمین و انتقال ارز دانشجویان بورسیه با ارائه درخواست وزارت های علوم ، تحقیقات و فناوری و همچنین بهداشت و درمان و با امضای ذی حساب یا مدیر مالی و معاونت مربوطه به هر کدام از وزارتخانه ها و بر اساس نرخ روز از سوی بانک مرکزی صورت گرفت .
تا پیش از این پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان فوق لیسانس به بالا انجام می شد ، اما در آخرین تغییرات اعمال شده پرداخت هزینه های اقامت در مورد دانشجویان مقطع لیسانس با شرط اینکه تا تاریخ 31 اردیبهشت ماه سال 97 دانشجو بوده و در حال تحصیل باشند صرفاً بابت ترم تحصیلی جاری و ترم های تحصیلی آتی آنها پرداخت می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/08/01
00:17

دیگر اینکه تأمین و انتقال ارز بابت شهریه دانشجویان خارج از کشور از مقطع لیسانس به بالا با ارائه درخواست متقاضی در مقابل تاییدیه وزارتخانه های ذیربط مبنی بر شاغل به تحصیل بودن دانشجو در خارج از کشور و ارائه صورتحساب دانشگاه مربوطه با تأیید و به میزان مبلغ مندرج در آنکه حداکثر تا سقف 15 هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزها است ، سالانه در وجه دانشگاه و آن هم بر اساس نرخ روز بانک مرکزی پرداخت شد .
اما در صورت درخواست دانشجو و یا خانواده وی به حساب دانشجو یا شخص دیگری در خارج از ایران انجام تقاضا مشروط به ارائه صورتحساب دانشگاه محل تحصیل دانشجو و با اعلام میزان دریافت شد که باید اعتبار آن توسط نمایندگی های ایران در کشور محل تحصیل تأیید شده باشد و در نهایت با تأیید وزارتخانه های مربوطه پرداخت ارز بلامانع است .
پرداخت هزینه های اقامت بابت دانشجویان مقطع فوق لیسانس به بالا که مرحله ورود به اولین ترم تحصیلی خود بودند نیز در صورت تأیید دانشگاه محل تحصیل از سوی وزارتخانه های مربوطه و با اخذ وثیقه از دانشجو و یا خانواده وی تا 40 درصد ارزش ریالی ارز پرداخت شد .
آزادسازی وثیقه نیز به زمان تأیید وزارتخانه مبنی بر شاهد تحصیل بودن دانشجو و تأیید صورت حساب دانشگاه محل تحصیل وی بود و ظرف مدت شش ماه از تاریخ پرداخت وجه انجام گرفت .
همچنین پرداخت ارز بابت هزینه های اقامت دانشجویان آزاد خارج از کشور از مقطع لیسانس به بالا حداکثر ماهیانه هزار دلار و یا معادل آن به سایر ارزها برای هر نفر و برای هر عضو خانواده ماهیانه حداکثر 500 دلار یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ روز انجام می گیرد .
بنابراین متقاضیان دریافت ارز دانشجویی می توانستند با مراجعه به شعب ارزی بانک های عامل که تا پیش از این سامان و ملی اعلام شده بودند ، برای انجام فرایند تأمین ارز اقدام کنند .
اگر چه دانشجویان از سال گذشته با تحولات و تصمیمات جدید ارزی کنار آمدند اما نکته قابل توجه در این تغییر و تحولات ارزی تغییر سیاست های ارزی دولت برای پرداخت ارز مورد نیاز دانشجویان دکتری در شش ماهه دوم سال جاری است .
در همین زمینه دکتر منصور غلامی وزیر علوم مرداد ماه امسال در حاشیه نشست نشست روسای دانشگاه های متولی کارگروه همکاری های علمی بین المللی و سفرای کشورهای در پاسخ به سئوال ایسنا اعلام کرد : «اوایل سال جاری مشکل خاصی در اعزام دانشجویان و اساتید به فرصت های مطالعاتی خارج از کشور وجود نداشت و اعزام ها طبق برنامه زمان بندی انجام شده است اما طی دو سه ماه اخیر مقداری به لحاظ مالی با محدودیت ریالی و ارزی مواجه شدیم و فرایند اعزام ها کند شده است اما این مسئله نیز تا مهر ماه جاری حل خواهد شد و ما تعهدات خود در این زمینه را انجام خواهیم داد .
» بی توجهی مسئولان برای تامین اعتبار فرصت های مطالعاتی اما این مشکلات با گذشت بیش از یک ماه از آغاز سال تحصیلی جدید رفع نشد و دکتر منصور غلامی در گفت و گو با ایسنا ضمن به تشریح آخرین وضعیت اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی خارج از کشور پرداخت و اظهار کرد : ما پیگیر تامین منابع مالی اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی برای سال جاری هستیم و باید مجدد تامین مالی این اعزام ها از سوی دولت انجام شود .
وی در ادامه تصریح کرد : نگران عدم تامین منابع مالی اعزام دانشجویان به فرصت های مطالعاتی خارج از کشور نیستیم اما نمی توان از الان در مورد آن اظهار نظر کرد چرا که ممکن است از سوی دانشجویان انتظار ایجاد شود و آنها بگویند که ما اعلام کردیم مشکل کمبود منابع آنها از اول مهر 98 رفع خواهد شد .
وزیر علوم همچنین خاطر نشان کرد : در حال رایزنی به مسئولان بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای تامین اعتبار اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای شش ماه دوم سال جاری هستیم و قول هایی نیز داده شده است ، امیدواریم این همکاری به منظور اعزام دانشجویان بر اساس ظرفیت های از پیش تعیین شده صورت بگیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/08/01
00:17

اگر بانک مرکزی پاسخ مثبت بدهد سهیمه جدید اعلام می کنیم دکتر مجتبی صدیقیرییس سازمان امور دانشجویان در گفت و گو با ایسنا ، به تشریح آخرین وضعیت تامین اعتبار فرصت مطالعاتی خارج از کشور دانشجویان دکتری پرداخت و اظهار کرد : هنوز ظرفیت جدید اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی برای شش ماهه دوم سال جاری را اعلام نکرده ایم زیرا تاکنون تامین اعتبار هم در این زمینه صورت نگرفته است .
وی در ادامه تصریح کرد : ظرفیت اعلامی وزارت علوم برای اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای شش ماهه اول سال جاری به تدریج در حال تکمیل شدن است و تلاش می کنیم تمامی این ظرفیت های اعلام به فرصت مطالعاتی بروند .
همچنان که بسیاری از این افراد اعزام شده و تعدادی نیز در مراحل اخذ ویزا و سایر امور قرار دارند .
رییس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد : ظرفیت اعزام های قبل و ظرفیت شش ماهه اول سال در مجموع حدود 600 نفر است که حدود 200 نفر از دانشجویان نیز ازظرفیت های سال گذشته هستند .
البته برخی از این دانشجویان ممکن است از رفتن به فرصت مطالعاتی منصرف شوند .
دکتر صدیقی افزود : از بانک مرکزی درخواست کردیم که اعتبار جدید برای اعزام های جدید در اختیار وزارت علوم قرار دهد و در صورت دریافت پاسخ مثبت این بانک ، سهمیه جدید اعلام خواهد شد در غیر اینصورت سهمیه جدیدی نخواهیم داشت .
معاون وزیر علوم اظهار کرد : از ابتدای سال جاری تاکنون 350 دانشجو از طریق فرصت مطالعاتی به کشورهای خارجی اعزام شدند .
سازمان امور دانشجویان ترجیح می دهد کمبودها را از طریق فرصت های مطالعاتی داخل و خارج از کشور جبران کند و سال گذشته یک هزار و 800 نفر از این فرصت های خارجی و داخلی استفاده کردند .
سهمیه این فرصت مطالعاتی در نیمه نخست امسال و باقیمانده سال تحصیلی گذشته حدود 800 نفر است .
به گزارش ایسنا ، سکوت مسئولان ذی ربط در قبال تخصیص ارز دولتی به دانشجویان دکتری متقاضی استفاده از فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای شش ماهه دوم سال جاری و قول های تبلیغاتی آنها در کنار تغییرات متناوب بخشنامه های مربوط به پرداخت ارز دانشجویی توسط بانک مرکزی ، نگرانی های جدی را در بین دانشجویان ، خانواده ها و حتی مسئولان آموزشی عالی ایجاد کرده است و این احتمال می رود ارز برای متقاضیان استفاده از فرصت مطالعاتی سرنوشتی مشابه ارز دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج که آزاد شد را داشته باشد ، اگرچه کشور ما در شرایط فشارهای اقتصادی و بین المللی قرار دارد اما انتظار می رود مسئولان دولتی تخصیص ارز برای استفاده از فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری و استادان دانشگاه ها را به دیده یک ضرورت و در رده کالاهای اساسی بنگرند و تا همانگونه که این موضوع در دوران 8 سال دفاع مقدس مهم تلقی می شد و در وضعیت جنگی کشور ارز دولتی به دانشگاه ها تخصیص داده می شد در شرایط کنونی نیز مسئولان با مدیریت صحیح و هوشمندانه ارز دانشجویی و دانشگاه ها را در مرتبه کالای اساسی قرار دهند ، تا جامعه دانشگاهی ما در چنین وضعیتی از قافله علم و پژوهش جهانی عقب نماند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
قدس آنلاین
1398/07/30
22:34
> رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه عصر سه شنبه این شورا پس از ارائه گزارش وزیر کشور از چگونگی برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین ، گفت : خوشبختانه سنت راهپیمایی اربعین در چند سال اخیر به رویدادی بزرگ ، حماسه ای باشکوه و نماد وحدت و یگانگی مسلمانان و شیعیان تبدیل شده است .
> به گزارش قدس آنلاین ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با اشاره به ویژگی های این مراسم معنوی و اجتماع بزرگ مردم ، اظهار کرد : جمعیت چند میلیونی شرکت کننده در این مراسم که سه میلیون و 500 هزار نفر آن را ایرانیان عاشق امام حسین (ع) تشکیل می دهند ، نشان دهنده محبت و ارادت مردم به دین و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بویژه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است که بحمدالله روز به روز نیز شاهد افزایش این ارادت و محبت هستیم .
وی با اشاره به نشانه ها و تأثیرات سیاسی این اجتماع عظیم مردمی ، خاطرنشان کرد : در کنار تأثیرات فرهنگی و دینی راهپیمایی اربعین شاهد ویژگی ها و اثرات سیاسی عظیمی هستیم و در حالی که دشمنان می خواهند منطقه را ناامن و بی ثبات نشان بدهند ، شاهد راهپیمایی جمعیتی چند میلیونی در کمال امنیت و آرامشیم .
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ، تنوع و تکثر جمعیت شرکت کننده در این اجتماع باشکوه را حائز اهمیت دانست و تصریح کرد : در راهپیمایی اربعین محبان امام حسین (ع) از هر قوم ، طایفه و ملیتی حتی از غیرشیعیان نیز حضور دارند و دنیا شاهد پیوند و وحدت عمیق میان پیروان و دوستداران اباعبدالله الحسین (ع) است .
رئیس جمهوری ، هماهنگی و همکاری میان مسئولان ایران و عراق را در هر چه بهتر و باشکوه تر برگزار شدن مراسم راهپیمایی اربعین حسینی (ع) تأثیرگذار برشمرد و گفت : بی تردید همکاری و هماهنگی مقامات دو کشور در برگزاری باشکوه مراسم اربعین باعث شرکت و حضور گسترده و فعال تر مردم در مراسم امسال بوده و از این رو از مقامات ، مسئولان و مردم عراق بخاطر میهمان نوازی و پذیرایی از زائران امام حسین (ع) و مردم ایران تشکر و قدردانی ویژه داریم .
روحانی با اشاره به سفر سال گذشته خود به عراق و دیدار با مقامات و مسئولان این کشور ، افزود : در سفر به عراق ، موضوع رایگان شدن روادید مورد توافق مسئولان دو کشور قرار گرفت و از فروردین سال جاری اجرا شد و در زمان برگزاری مراسم اربعین نیز با توافق مسئولان دو کشور روادید لغو شد که این گام بزرگ ، تاثیر عمده ای در برگزاری شکوهمند این مراسم و افزایش جمعیت شرکت کننده در آن داشت .
وی راهپیمایی اربعین را بزرگ ترین فرصت برای نمایش وحدت و انسجام ملی قلمداد کرد و افزود : راهپیمایی اربعین مختص به هیچ گروه ، حزب و قومی نیست و همه حول محور محبت اهل بیت (ع) گرد هم آمدیم و باید از این فرصت برای انسجام ملی استفاده کنیم .
روحانی ضمن ابراز امیدواری برای راه اندازی هر چه سریع تر ارتباط ریلی میان ایران و عراق ، اظهار کرد : دولت در این راستا همه تلاش و عزم خود را بکار گرفته تا زوار عتبات عالیات بتوانند راحت تر ، امن تر و سریع تر به کشور عراق سفر کنند .
رئیس جمهوری با تشکر از همه دستگاه ها و مسئولین ذیربط از جمله نیروهای نظامی و انتظامی ، وزارت کشور و شخص وزیر کشور در برگزاری باشکوه مراسم راهپیمایی اربعین حسینی اظهار امیدواری کرد با تلاش مسئولان و فراهم شدن امکانات و تمهیدات بهتر ، این مراسم در سال های آینده باشکوه تر از قبل برگزار شود .
رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در ابتدای جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارشی از فعالیت ها و خدمات بخش های مختلف در زمینه برگزاری باشکوه ، همراه با امنیت و آرامش مراسم پیاده روی اربعین حسینی (ع) و حضور زائران ایرانی در این مراسم ارائه کرد .
در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین موضوع بهره گیری از ظرفیت های دانشگاه به منظور ارتقای صنایع کشور مورد بررسی قرار گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
قدس آنلاین
1398/07/30
22:34

اعضای شورای عالی فرهنگی در این راستا بر نقش آفرینی فعال برای تبیین اولویت های فناوری نوظهور ، رویکردهای بین المللی و صادرات محور در اقتصاد دانش بنیان ، سپردن امور به بخش خصوصی بزرگ و توانمند و استفاده از ابزارهای غیرمستقیم دولت در معافیت های مالیاتی ، تحقیقاتی ، استانداردسازی و شبکه سازی تأکید شد .
همچنین مقرر شد طرح سند اقتصاد دانش بنیان توسط ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و برای بررسی به این شورا ارائه شود .
بر این اساس مقرر شد وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در حوزه فناوری های نوظهور ، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه تهیه لیست بنگاه های توانمند دانش بنیان ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و اتاق های بازرگانی در زمینه تهیه لیست کارآفرینان و توانمندی های بخش خصوصی ، وزارت اقتصاد در حوزه بررسی طرح معافیت های مالیاتی و تحقیقاتی ، ستاد اقتصادی دولت در حوزه طرح شکل دهی شرکت های توسعه صادرات و صندوق نوآوری و شکوفایی در حوزه طرح همکاری با بنگاه های بزرگ ، اطلاعات لازم را جمع آوری و به منظور تدوین طرح سند اقتصاد دانش بنیان به ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
مشرق
1398/07/30
22:06
> همسر سلیمانی گفت : آمریکایی ها با بازداشت دانشمند ایرانی می خواهند از آن به عنوان وجه المصالحه بین دو کشور استفاده کنند .
> به گزارش مشرق ، نشست خبری بررسی آخرین وضعیت مسعود سلیمانی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس که یک سال قبل در آمریکا ربوده و بازداشت شده است ، امروز در پرس تی وی با حضور منصوره موحدین رئیس دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس ، یعقوب فتح الله معاون پژوهش فناوری تربیت مدرس و مهناز ربیعی همسر دکتر سلیمانی برگزار شد .
*رفتار دولت آمریکا نسبت به دکتر سلیمانی از منطق استکباری منشأ می گیرد در ابتدای این نشست یعقوب فتح اللهی معاون پژوهش فناوری دانشگاه تربیت مدرس در خصوص بازداشت دکتر سلیمانی توسط دولت امریکا گفت : این رفتار از منطق استکباری و زور منشأ می گیرد چرا که تاکنون از سوی دولت امریکا هیچ دلیل و تفهیم اتهامی صورت نپذیرفته است حتی کارشناسان حقوقی امریکا نیز اذعان دارند که در سیستم قضایی امریکا هیچگاه چنین برخوردی را ندیده اند .
بیشتر بخوانید : بیانیه خانواده دکتر مسعود سلیمانی در سالروز دستگیری اش در آمریکا وی ادامه داد : اگر جرم موثقی وجود داشت امریکا باید تاکنون آن را اعلام می کرد .
اما امروز یک سال می شود که هیچ دلیل متقنی برای دستگیری این دانشمند ایرانی اعلام نشده است .
*علم هیچ محدودیت و مرزی ندارد منصوره موحدین رئیس دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس نیز در ادامه این نشست با اشاره به اینکه به نمایندگی از اعضای هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس که پرفسور سلیمانی در آن تدریس داشته است و همچنین تمامی دانشجویان وی حضور پردا کرده است ، گفت : ما می خواهیم این پیام را به جامعه بین المللی برسانیم که دانشمندی که کاری جز تحقیقات علمی و تربیت دانشجویان نداشته یک سال است در بند است ما هفته های اول باور نمی کردیم و می گفتیم این اتهامات واهی است و به یک ماه نکشیده این سوءتفاهم ها برطرف خواهد شد و دکتر سلیمانی به کشور بازخواهد گشت .
اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و حالا دانشجویان ایشان نیز به شدت متأثر و ناراحت هستند .
وی افزود : علم هیچ محدودیت و مرزی ندارد و هر فردی در هر کجای دنیا فعالیت علمی انجام دهد حق دارد مراودات علمی با سایر کشورها داشته باشد .
*آمریکا از مهمان دعوت کرده خود با زندان پذیرایی کرد مهناز ربیعی همسر دکتر مسعود سلیمانی نیز با اشاره به اینکه همسرش یک سال قبل در چنین روزی توسط دولت امریکا بازداشت شده بود ، افزود : همسر من به دعوت یک موسسه تحقیقاتی به نام مایوکلینیک به آمریکا سفر کرده بود اما در واقع آمریکا مهمانی را که دعوت کرده بود با زندان از او پذیرایی کرد .
نمی دانم کجای دنیا چنین رفتاری را با مهمان خود انجام می دهد آن هم برای کشوری که اعای حقوق بشر دارد .
امریکا از دستگیری پرفسور سلیمانی به عنوان وجه المصاحله استفاده می کند وی ادامه داد : همسر من استاد تمام هماتولوژی دانشگاه تربیت مدرس است و بر روی سلولهای بنیادین و بیماری های صعب العلاج کار می کند .
او همچنین استاد نمونه کشوری درسال 94 و جزو یک درصد نخبگان سایت تامسون به شمار می رود .
با همه این تفاسیر امریکا با این کار خود نشان داد که می خواهد از دستگیری پرفسور سلیمانی به عنوان وجه المصالحه بین دو کشور استفاده کند .
همسر دکتر سلیمانی خاطرنشان کرد : این کار آمریکا نقض علنی حقوق بشر است چرا که یک سال است بدون تفهیم اتهام یک دانشمند را زندانی کرده است .
ما در این یک سال زیر استرس و فشار روحی زیادی بودیم تا جایی که مادر ایشان به همین علت از دنیا رفتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
مشرق
1398/07/30
22:06

*افراد زیادی پس از پیروزی انقلاب ایران همچون دکتر سلیمانی توسط امریکا دستگیر شده بودند مرضیه هاشمی مجری و خبرنگار شبکه پرس تی وی نیز با توجه به اینکه خود نیز چندی پیش توسط دولت آمریکا دستگیر شده بود گفت : متأسفانه ما دوباره شاهد کارهای خلاف حقوق بشری امریکا هستیم .
آقای دکتر سلیمانی جزو یک درصد دانشمندان برتر دنیا به شمار می رود به همین خاطر به دعوت مایو کلینیک به امریکا رفته بود .
این کار امریکا فقط به خاطر روی کار بودن رئیس جمهوری به نام دونالد ترامپ نیست بلکه اگر این 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی را بررسی کنیم می بینیم که خیلی ها شبیه دکتر سلیمانی طی این سالها دستگیر شدند .
به همین خاطر ما نباید تعجب کنیم چون آمریکا و کشورهای همپیمانش از روشهای مختلفی استفاده کرده تا از کارهای علمی و تحقیقاتی ایران جلوگیری کند .
وی خاطرنشان کرد : وقتی خودم آزاد شدم و به ایران بازگشتم خیلی ها با من تماس گرفتند و از دستگیری و مشکلات خود برای من گفتند .
اما متأسفانه خیلی ها به من می گفتند راجع به این قضیه صحبت نکنید .
اما من می گویند نباید بترسیم چرا که چطور آمریکا به خود جرأت می دهد که ویزای دانشمند ایرانی را درپرواز باطل کند و او را در فرودگاه خود به علت نداشتن ویزا دستگیر کند؟ به همین خاطر هیچ رسانه ای نباید در این خصوص سکوت کند .
امریکا هدف امریکا فشار آوردن به دکتر سلیمانی برای همکاری با او و همچنین فشار آوردن بر روی ایران است .
در ادامه این نشست خبری جلسه پرسش و پاسخ میان خبرنگاران و سه میهمان برنامه برگزار شد .
فتحاللهی در پاسخ به این سوال که وزارت امور خارجه چه اقدامات حقوقی برای پرونده دکتر سلیمانی تاکنون انجام داده است ، گفت : دانشگاه برای اعزام اساتید و دانشجویان به خارج از کشور تابع ضوابطی هستند که درون مرزی محسوب می شوند اما پیگیری های برون مرزی توسط وزارت امور خارجه صورت می گیرد و بهتر است توسط نماینده این وزارتخانه جزئیات آن گفته شود .
ربیعی در پاسخ به این سوال که وزارت علوم تاکنون چه کاری برای آزادی همسرش انجام داده است ، گفت : در زمینه وکیل باید بگویم هفته های اول حتی نمی دانستیم همسرم کجا هست به خاطر همین مجبور شدیم با همکاری بعضی از دوستانمان وکیل بگیریم تا پرونده را پیگیری کنند .
وزارت علوم نیز تاکنون کاری انجام نداده است اما آمادگی خود را برای انجام هرگونه کمکی به ما اعلام کرده است .
همسر دکتر سلیمانی در پاسخ به این سوال که هدف از پویش free_masoud_soleimani# چیست ، گفت : هدف اصلی این پویش آزادی پرفسور سلیمانی است اما بازتابهای دیگری نیز دارد اینکه چرا امریکا باید دانشمندی که تولید علم می کرده و در سطح جهان علم او مورد استفاده قرار گرفته بود را وارد برنامه های سیاسی کند ، موجب ایجاد احساس رعب و وحشت میان دانشمندان سایر کشورها می شود تا اینکه اگر با امریکا همکاری نکنند شاید سرنوشتی مثل سرنوشت دکتر سلیمانی در انتظارشان باشد .
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آمریکا ادعا می کند دکتر سلیمانی به علت نقض تحریم ها بازداشت کرده است ، افزود : اتهام نقض تحریم ها بهانه است چرا که ایشان نه در امریکا زندگی کرده و نه حتی کارت بانکی امریکا را داشته که بخواهد چیزی از آنجا خریداری کند .
موادی که توسط دانشجویان ایشان در فرودگاه امریکا ضبط شده و نام بردن اسم دکتر سلیمانی توسط این افراد موجب شناسایی همسرم توسط دولت امریکا شده است .
وی با اشاره به اینکه در مقاله نیتر حقوقدانان امریکایی اعلام کردند که تاکنون با چنین پرونده حقوقی مواجه نشده اند ، افزود : آنها می گویند حتی اگر چنین جرمی رخ داده باشد حقش یک سال حبس با شرایط که دکتر سلیمانی دارد نیست بلکه نهایتان یک جریمه نقدی بوده است .
موحدیان رئیس داشکده علوم پزشکی تربیت مدرس نیز در پاسخ به این سوال که آیا موسسه مایوکلینیک که دکتر سلیمانی با دعوت آن به امریکا سفر کرده بود تاکنون واکنشی نشان داده است یا خیر ، گفت : نامه ای از سوی دانشگاه تربیت مدرس به موسسه مایوکلینیک برای پیگیری وضعیت دکتر سلیمانی زده شد و پاسخ آن چندی پیش دریافت شد که البته برای من قابل قبول نیست چرا که مایو کلینیک می گوید دکتر سلیمانی هنوز وارد موسسه ما نشده بوده است !.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
فارس نیوز
1398/07/30
17:33
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : طبق برنامه ششم توسعه باید 30 درصد جمعیت دانشجویی دانشگاه های کشور آموزش های فنی حرفه ای را فرابگیرند و مهارت محور شوند .
> به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، نشست هم اندیشی خدمات رفاهی دانشجویان و ترسیم چشم اندازهای همکاری و حمایت از ارتقای کیفیت زندگی تحصیلی دانشجویان دانشگاه فنی وحرفه ای امروز (سه شنبه) با حضور صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان به همراه معاونان و مدیران کل آن سازمان ، اعضای هیئت رئیسه و جمعی از مدیران کل حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد .
صدیقی در این نشست با بیان اینکه نگرانی بابت اشتغال دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای کمتر از سایر مراکز آموزش عالی است گفت : دانشگاه فنی حرفه ای در سال 1390 با حجم قابل توجهی از دانشجویان به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اضافه شد بدون اینکه منابعی برای این دانشگاه اختصاص یابد که در همین راستا باید مجموعه دولت بالاخص سازمان برنامه و بودجه توجه ویژه ای داشته باشد که با برنامه ریزی و تمرکز بیشتر بر آموزش های عالی فنی و حرفه ای با حل مشکلات این دانشگاه بخش اعظمی از دغدغه های بیکاری در جامعه مرتفع شود .
وی اظهار داشت : صندوق رفاه در حال حاضر با محدودیت های مالی مواجه شده است؛ بنابراین باید بر اساس برنامه زمانی مشکلات خوابگاه ها و آشپزخانه های دانشگاه فنی و حرفه ای مرتفع شود .
* 30 درصد جمعیت دانشجویی باید آموزش های فنی حرفه ای را فراگیرند در ادامه این نشست ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای با ارائه گزارشی از فعالیت های صورت گرفته در این دانشگاه طی سال های اخیر بابیان اینکه مطابق برنامه ششم توسعه باید 30 درصد جمعیت دانشجویی دانشگاه های کشور آموزش های فنی حرفه ای را فرابگیرند و مهارت محور شوند ، گفت : دانشگاه فنی حرفه ای به عنوان یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشور قلمداد می شود که در حال حاضر 200 هزار دانشجو دارد .
وی با اشاره به برنامه ریزی منسجم در آموزش های عالی فنی و حرفه ای بالأخص تغییر سرفصل دروس این دانشگاه اظهار داشت : طی یک سال اخیر 41 برنامه درسی دوره کاردانی را بروزرسانی کرده ایم و در حال حاضر 2200 کارگاه و آزمایشگاه فعال در 176 دانشکده تابعه در سراسر کشور در اختیار داریم .
رئیس دانشگاه فنی حرفه ای با اشاره به اینکه آموزش ها و توانایی های مهارتی دانشجویان این دانشگاه قابل مقایسه با سایر دانشگاه ها نیست و با اعلام اینکه در حال حاضر 93 دوره کاردانی و 60 دوره کارشناسی در این دانشگاه ارائه می شود ، گفت : مجوز 27 مرکز نوآوری را دریافت کردیم که هفته قبل اولین مرکز با حضور مقام عالی وزارت در همدان افتتاح شد .
صالحی عمران گفت : دانشگاه فنی حرفه ای در مسائل بودجه ای دچار مشکل است و با بررسی هایی انجام شده حدود 200 میلیارد تومان کمبود بودجه در حوزه تغذیه دانشجویی نسبت به سایر دانشگاه ها دارد و سلف سرویس های دانشجویی این دانشگاه به 110 میلیارد تومان هزینه جهت نوسازی و بهسازی نیاز دارد .
وی در پایان با اشاره به ورود دانشجویان فنی حرفه ای به بازار کار پس از تحصیل خاطرنشان کرد : بر اساس آمار 67 درصد دانشجویان پسر و 60 درصد دانشجویان دختر این دانشگاه پس از فراغت از تحصیل وارد بازار کار شدند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
موج نیوز
1398/07/30
15:54
> به گزارش خبرگزاری موج یزد ، مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به انتظار وزارت از پارک های علم و فناوری برای پرداختن به مسائل جامعه ، از حمایت دولت در این رابطه خبر داد.
> به گزارش خبرگزاری موج یزد ، مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به انتظار وزارت از پارک های علم و فناوری برای پرداختن به مسائل جامعه ، از حمایت دولت در این رابطه خبر داد .
در مراسم تکریم و معارفه رییس پارک علم و فناوری یزد گفت : نگاه جدید وزارت علوم به پارک های علم و فناوری و دانشگاه ها به این گونه است که باید به مسائل و مشکلات جامعه بپردازند و گره ای از انها بگشایند .
وی در این رابطه به مسائل امروز کشورمان مانند موضوع توسعه و رونق تولید و اشتغالزایی به ویژه در بخش فارغ التحصیلان اشاره و اظهار کرد : معتقدیم که پارک های علم و فناوری می توانند نقش بسیار موثری در رفع این موانع توسعه کشور ایفا کنند و در این راستا نیز وزارت علوم از هیچ حمایتی دریغ نخواهد کرد .
معاون وزیر علوم با بسیار پیچیده خواندن حوزه فناوری و پژوهش ، تصریح کرد : هر چند در این حوزه نیازمند استفاده از تجربیات دیگران هستیم ولی در عین حال باید در مورد طرح های جدید و نوآورانه نیز فکر کرده و فرآیندها را بازنگری کنیم .
وی با تاکید بر اهمیت بازنگری مناسب فرآینده ها ، گفت : باید ارزش افزوده فعالیت هایمان را ارتقا بخشیم و نارضایتی ها و نواقص را کاهش دهیم .
برومند با اشاره به مهمترین ذی نفعان پارک های علم و فناوری در استان ها ، اظهار کرد : باید توجه داشته باشیم که پارک های علم و فناوری ، پارک استان هایشان هستند نه پارک وزارت علوم لذا باید ارتباط خوب و مناسبی با دستگاه های استانشان برقرار کنند .
وی اولین ذی نفع پارک های علم و فناوری را استانداری های هر استان خواند و افزود : پارک های علم و فناوری عضو یک تیم استانی هستند که باید از سیاست های استانشان تمکین کنند و برای رفع مشکلات آن تلاش کنند .
معاون وزیر از دیگر ذینفعان پارک ها را دانشگاه ها و شرکت های مستقر در پارک ها عنوان کرد و گفت : پارک های علم و فناوری باید با توجه به تامین نیروی انسانی خود از دانشگاه ها تعامل خوبی با این مراکز علمی در استان داشته و با وجود اهمیت جمعیت مستقر در پارک ها به لحاظ شاخصی ، تعامل خوب و سازنده ای نیز با شرکت های مستقر و تحت پوشش خود داشته باشند .
برومند در پایان نیز راجع به منابع پارک های علم و فناوری نیز اظهار کرد : با وجود شرایط فعلی کشور و فشارهای تحریم تلاش خواهی کرد که حداکثر حمایت را از پارک های فناوری داشته باشیم ولی معتقدیم اگر پارک های فناوری بتوانند فضایی را در استان برای رفع نیازهای دستگاه ها ایجاد کنند ، همان دستگاه های استانی حاضر به تقبل هزینه های رفع مشکلشان خواهند بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/07/30 - 1398/08/01
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
وزارت علوم