وزارت علوم -
شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت 12:1

1
1
فهرست اخبار
1398/08/01 - 1398/08/04
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
10614648 روزنامه آفرينش
10614965 دنياي اقتصاد
10609797 روزنامه فرهیختگان
10609711 خراسان
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/01 - 1398/08/04
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1398/08/04
> هدی هاشمیخبرنگارجنجال ها بر سر سهمیه افراد خاص در کنکور همچنان ادامه دارد.
> هدی هاشمیخبرنگارجنجال ها بر سر سهمیه افراد خاص در کنکور همچنان ادامه دارد .
موضوعی که البته هر سال در زمان اعلام نتایج کنکور مطرح می شد و با آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها به حاشیه می رفت ، امسال اما منتقدان با صدای بلندتری نسبت به وجود سهمیه ها اعتراض کردند .
همین سروصداها موجب شد تا وزیر علوم اعلام کند که سهمیه ها قانون مصوب مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی است و برای هرتغییری در این نوع سهمیه ها مجلس باید ورود کند .
البته وزارت علوم سال گذشته لایحه ای برای تغییر بعضی از شرایط سهمیه ها بویژه شرایط سهمیه ایثارگران به مجلس داده است اما این لایحه برای بررسی رأی نیاورد .
این روزها سهمیه های کنکور به یکی از ابهام آمیز ترین موضوع علمی در کشور تبدیل شده است .
مسأله ای که حالا مخالفان و موافقان جدی را با خود همراه کرده است .
عده ای می گویند به خاطر اعمال سهمیه ها ، با وجود داشتن رتبه های علمی خوب مردود شناخته شده اند و نباید در آزمونی به این مهمی به افراد خاص سهمیه دهیم .
عده دیگر اما بر این باورند تسهیلاتی را که به فرزندان اعضای هیأت علمی داده می شود حذف کنیم اما سهمیه های خانواده شهدا ، رزمندگان و ایثارگران باید برای جبران ایثارگریشان باشد .
این موضوع البته برای مخالفان سهمیه غیر قابل قبول است .
با این همه تصمیم گیری درباره این موضوع به وزارت علوم و وزارت بهداشت سپرده شده است .
دولت از این دو وزارتخانه خواسته است لایحه ای تدوین کنند تا مسأله سهمیه ها حل و فصل شود .
حالا رئیس سازمان سنجش هم اعلام کرده که لایحه ساماندهی سهمیه ها بزودی تهیه و به دولت ارسال می شود .
بر اساس آماری که ابراهیم خدایی می دهد ، در کنکور 97 دانشگاه ها 297نفر از خانواده شهدا ، 10 هزار و 735نفر ایثارگر 25 درصد ، 49 نفر رزمنده ، 37 هزار و 581 نفر ایثارگر 5درصد بر اساس قانون سهمیه ها پذیرش گرفته اند .
همچنین موضوع سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی هم یکی از موضوعات مهم مورد بحث منتقدان است .
بسیاری از داوطلبان کنکور اعلام کرده اند که چه دلیلی دارد هزار و 448 نفر از فرزندان اعضای هیأت علمی در کنکور امسال سهمیه خاص بگیرند .
موضوعی که رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت و گو با «ایران» ، به آن پاسخ می دهد : در بحث پذیرش دانشجو ضوابط و قوانینی وجود دارد و ما بر اساس آن قوانین رفتار می کنیم .
مصوبات سهمیه برای دولت نیست ، بلکه ما بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی عمل می کنیم .
سازمان سنجش ، وزارت علوم و دولت هیچ اختیاری درباره سهمیه ها ندارند و دولت مصوبه ای درباره سهمیه ها نداشته است .
بر این باوریم هر داوطلب باید بر اساس نمره خودش پذیرش شود ، اما سهمیه ای که قانون به ما داده می گوید به یک دسته از افراد 10 درصد سهم بدهید .
سهمیه یعنی یک قیدی را برای برخی از داوطلبان بگذاریم که باوجود نداشتن نمره به آنها سهمی داده شود .
وی درباره لایحه ساماندهی سهمیه ها می گوید : در ارتباط با اصلاح ماده 90 برنامه ششم توسعه ما اصلاحیه داشتیم که در حقیقت اصلاح قانون ایثارگران بود و چون قانون برنامه بود ما لایحه ای به مجلس دادیم که سهمیه ایثارگران اصلاح شود .
این لایحه رأی نیاورد .
با این حال چندی پیش دولت وزارت علوم و وزارت بهداشت را موظف کرده است تا لایحه ساماندهی سهمیه ها را به هیأت دولت ارائه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/01 - 1398/08/04
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1398/08/04

حالا دولت تصمیم می گیرد این لایحه را به مجلس یا شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کند .
ما با دوستان حقوقی وزارت بهداشت و وزارت علوم در حال تنظیم این لایحه هستیم که هر چه سریعتر انجام شود .
در این لایحه آن موضوعی که دنبال می شود ساماندهی جامع سهمیه ها است .
می خواهیم برخی از سهمیه ها را حذف و برخی های دیگر را تسهیل یا ساده سازی کنیم .
رئیس سازمان سنجش در پاسخ به اینکه برای حذف برخی از سهمیه ها مقاومت هایی وجود دارد اظهار می کند : به عنوان دولت موظف هستیم کار کارشناسی خودمان را انجام دهیم و بر اساس وضعیت موجود طرح را ارائه کنیم حالا اگر مقاومتی شود ما کارمان را به عنوان دولت انجام داده ایم .
البته در همه کشورهای دنیا برای کسانی که برای کشور ایثارگری کردند و زحمت کشیدند ، تسهیلاتی قائل می شوند که این تسهیلات هم باید شفاف و مازاد بر ظرفیت ها باشد .
ما نباید از داوطلب عادی کم کنیم و داوطلب احساس بی عدالتی کند .
فرزندان شهدا و فرزندان آزادگان را بنیاد شهید معرفی می کند .
آنها هر کسی را که به ما معرفی کنند ما سهمیه را اختصاص می دهیم .
خدایی درباره حذف تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی هم می گوید : فرزندان اعضای هیأت علمی از تسهیلاتی برخوردارند .
آنها وقتی قبول شدند می توانند بر اساس آیین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از آیین نامه نقل و انتقال برای رفتن به شهر محل خدمت پدرشان استفاده می کنند .
اگر امتیاز ها را نداشته باشند به صورت انتقال مشروط یا میهمان می روند .
این هم تسهیلات قابل توجهی است و معتقدم کل سهمیه ها باید ساماندهی مجدد شود .
اصولاً سازمان سنجش موافق هیچ سهمیه ای نیست .
با هر قید و بند سهمیه مخالفیم .
اگر نظام تصمیم می گیرد سهمیه ای بدهد باید مازاد باشد و در داخل ظرفیت نباشد .
باید در دفترچه مازاد بر ظرفیت و به صورت معقول به افراد خاص سهمیه دهیم .
اینجا لازم است بگویم که در بحث سهمیه ها سازمان سنجش ، وزارت علوم و دولت هیچ دفاعی نمی کنند و استدلالی ندارند .
رئیس سازمان سنجش می گوید : این سهمیه ها به گروه های مختلف هم داده می شود یک دسته گروه ایثارگران هستند و مشخصاً باید 25 درصد به افراد مطابق تعریف قانون جامع ایثارگران بدهیم که عبارتند از جانبازان بالای 25 درصد و فرزندانشان ، فرزندان آزادگان ، فرزندان شهدا ، فرزندان و همسران خود رزمندگانی که بالای 6 ماه سابقه حضور در جبهه دارند .
سهمیه 5 درصدی وجود دارد برای فرزندان رزمندگان که 6 ماه بیشتر سابقه جبهه دارند و فرزندان جانبازان زیر 25درصد .
لذا باید بگویم ما در رشته های پرمتقاضی مثل کل رشته های علوم پزشکی و دانشگاه های پرمتقاضی مثل دانشگاه برترمان این 30درصد تکمیل می شود .
البته سهمیه مناطق هم وجود دارد سهمیه منطقه یک ، دو و سه است که بر اساس عدم توزیع امکانات آموزش و پرورش این مناطق را سطح بندی کردند .
مصوبه دیگر هم وجود دارد که سهمیه بومی گزینی است که رشته هایی که در همه استان ها وجود دارد براساس 80درصد ظرفیت به خود استان بدهیم .
این مصوبه برای کنترل مهاجرت دانشجویی بود .
یکسری سهمیه ها هم در رشته های کشاورزی وجود دارد که به دیپلم کشاورزی اختصاص داده می شود یا در رشته های پرستاری به دیپلم های بهداری داده می شود .
نیم نگاهدر لایحه ساماندهی سهمیه موضوعی که ما دنبال می کنیم ساماندهی جامع سهمیه ها است .
می خواهیم برخی از سهمیه ها را حذف و برخی های دیگر را تسهیل یا ساده سازی کنیماگر تصمیم گرفته می شود سهمیه ای داده شود باید مازاد باشد و در داخل ظرفیت نباشد .
باید در دفترچه مازاد بر ظرفیت و به صورت معقول به افراد خاص سهمیه دهیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/01 - 1398/08/04
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
قائم مقام وزیر علوم
جوان
1398/08/01
> دکتر سید مهدی ابطحی گفت : دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان نخستین دانشگاه ایرانی به عضویت آزمایش CMS نهاد معتبر علمی سرن (CERN) یا مرکز پژوهش های هسته ای اروپا درآمد .
> به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که مرکز سرن با سابقه ی حدود 65 ساله ، در حال حاضر بزرگترین و مؤثرترین مجموعه آزمایشگاهی دنیا در زمینه فیزیک ذرات بنیادی است اظهارداشت : این مجموعه عظیم علمی بین المللی مهد شکل گیری و پیشبرد آخرین تکنولوژی های بشر در علوم مرتبط با تحقیقات این مرکز به شمار می رود .
دکتر سید مهدی ابطحی : تحقیقات ، آزمایش ها و پژوهش های انجام شده در این مرکز و کسب جوایز متعدد توسط دانشمندان و پژوهشگران فعال در این نهاد معتبر بین المللی ، از جمله 6 جایزه ی نوبل ، نشان از اهمیت سرن در عرصه تبادلات علمی دنیا دارد .
وی ساخت و به روزرسانی شتابگر ها و آشکارساز ها با بهره گیری از آخرین یافته های ابررسانایی ، علم مواد و مهندسی الکترونیک و خواندن ، نگهداری و تحلیل حجم عظیم داده های بزرگ را از دیگر ویژگی های منحصر بفرد این نهاد علمی جهانی دانست و بیان کرد : پدید آمدن مفهوم شبکه جهانی وب برای نخستین بار در این مرکز به منظور انتقال اطلاعات و ارتباط دانشمندان آن ، نشان از پیشتازی سرن در حوزه آی تی دارد .
دکترابطحی ادامه داد : همکاری گروه های مختلف از دانشمندان سراسر دنیا در فعالیت های عظیم و پیشرفته این مرکز جهانی اعم از ساخت ، نگهداشت ، داده گیری ، تصحیح داده ها و تحلیل آن ها و نهایتاً تولید نتایج فیزیکی سبب گردید تا در سال 2012 و در دو آزمایش این مرکز ، حلقه مفقوده مدل استاندارد فیزیک ذرات یعنی ذره هیگز کشف و جایزه نوبل فیزیک به آن تعلق گیرد .
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که جمهوری اسلامی تا به امروز تنها از طریق پژوهشگاه دانش های بنیادی (IPM) با سرن در ارتباط بوده است ، افزود : دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان جزو نخستین دانشکده هایی است که در رشته فیزیک ذرات بنیادی آزمایشگاهی به سرن دانشجو فرستاد که در طول سال های گذشته سه نفر از مجموع 15 دانش آموخته این رشته از دانشگاه صنعتی اصفهان فارغ التحصیل شده اند .
دکترابطحی با تشریح روند پذیرش عضویت این دانشگاه به عنوان نخستین دانشگاه ایرانی در سرن ، تصریح کرد : دانشگاه صنعتی اصفهان با برخورداری از بیش از چهار دهه تجربه علمی و فنی و نیز سابقه ای درخشان در داخل و خارج از کشور ، با جذب دو عضو هیئت علمی در زمینه فیزیک ذرات آزمایشگاهی در سال 1397 ، گام نخست حضور جدی تر در این حوزه علمی را برداشت .
وی افزود : با رسمیت یافتن این عضویت ، از این پس دانشگاه صنعتی اصفهان می تواند به عنوان رابط همکاری کلیه دانشگاه های کشور با مجموعه سرن ایفای نقش نموده و پژوهشگران علاقه مند از دانشگاه های مختلف کشور می توانند در این خصوص همکاری نمایند .
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان به تلاش های انجام شده در مرکز سرن و امکان سنجی پذیرش این دانشگاه از تابستان سال گذشته اشاره کرد و گفت : در آذرماه سال 97 نشست هم اندیشی با حضور معاون پژوهشی وزات عتف ، نمایندگانی از مرکز تحقیقات فیزیک نظری و همچنین برخی دانشگاه های کشورو در راستای تحکیم ارتباط باسرن در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد .
وی ادامه داد : همچنین در سال گذشته تعدادی از محققان دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان مرجع همکاری های علمی ایران با کشور سوئیس به همراه یک هیئت عالی رتبه علمی ایرانی به ریاست دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ، با حضور در این کشور ، ضمن بازدید از سرن وآشکارساز CMS ، به طور رسمی آمادگی پذیرش عضویت دانشگاه صنعتی اصفهان در این نهاد علمی بین المللی را اعلام نمودند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/01 - 1398/08/04
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
قائم مقام وزیر علوم
جوان
1398/08/01

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد : به دنبال این تلاش ها و نیز با پیگیری دکتر عبیده جعفری و دکتر حامدبخشیان ، دو عضو هیئت علمی جدید این دانشگاه و دو محقق ارزشمند مرکز سرن ، در مهرماه سال جاری دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان نخستین دانشگاه ایرانی به عضویت مرکز پژوهش های هسته ای اروپا (CERN) پذیرفته شد .
دکترابطحی ، تلاش برای گسترش همکاری های علمی بین المللی کشور در یک عرصه بزرگ و ارزشمند جهانی ، بهره گیری از توان تخصصی و اجرایی پژوهشگران علاقه مند در سراسر کشور ، بهره گیری از ظرفیت های علمی این همکاری در بسیاری از رشته های علوم و مهندسی و آشنایی محققان ، استادان و دانشجویان کشور با فعالیت های روز دنیا در علوم مربوطه را از جمله اهداف ارزشمند این همکاری علمی بین المللی توصیف کرد .
وی با ابراز قدردانی از حمایت های بی دریغ وزارت عتف از این حرکت ارزشمند علمی ، بر پشتیبانی بیش از پیش مراکز علمی و تحقیقاتی کشور به منظور برداشتن گام های بعدی به منظور تحقق اهداف این همکاری علمی بین المللی تأکید کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد
خراسان
1398/08/04
> شهردار مشهد از محلات کم برخوردار مناطق 5 و 6 مشهد بازدید کرد و در گفت و گوی رودررو با ساکنان محله از مشکلات آن ها مطلع شد.
> شهردار مشهد از محلات کم برخوردار مناطق 5 و 6 مشهد بازدید کرد و در گفت و گوی رودررو با ساکنان محله از مشکلات آن ها مطلع شد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد ، محمدرضا کلایی در این بازدید که جمعی از اعضای شورای شهر و معاونان شهرداری نیز حضور داشتند ، به محله های کم برخوردار شهید فولادی و شهید معقول واقع در منطقه 6 رفت و ضمن بازدید از محل در گفت وگوی رودررو با ساکنان آن از نزدیک از مشکلات آن ها مطلع شد .
وی درادامه به شهرک الزهرا(س) و کال امیرآباد واقع در منطقه 5 نیز رفت و از نزدیک از روند اقدامات انجام شده در پروژه ایجاد دسترسی شهرک کرامت به صد متری از طریق اتصال به بولوار الزهرا(س) آگاه شد .
کلایی همچنین با حضور در مجتمع آموزشی المهدی (عج) ، از بخش های مختلف این مجموعه چند منظوره ورزشی خیرساز و تازه ساز بازدید و با تجهیز شدن این مجموعه ورزشی از سوی شهرداری برای استفاده ساکنان این منطقه کم برخوردار موافقت کرد .
خلیل ا .
کاظمی ، معاون عمران ، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز در حاشیه این بازدیدگفت : به گونه ای برنامه ریزی شد تا با تسهیل حریم ، تعریض معبر و احداث پل روگذر از کال امیرآباد راهی با دسترسی ایمن و بارترافیکی کمتر برای شهرک کرامت از طریق معبرهای حاشیه کال امیرآباد و بوستان نصرت ایجاد شود ، همچنین در انتهای بولوارالزهرا(س) که اکنون مسدود است درحال بازگشایی و ایجاد معبری 20 متری به طول 800مترهستیم تا بار ترافیکی خروجی و ورودی شهرک کرامت را از طریق این معبر به بولوار الزهرا(س) متصل و سپس به صد متری منتقل کنیم .
تفاهم نامه برای ایجاد قطب خلاق شهری شایان ذکر است ، در حاشیه بازدید شهردار مشهد از مجتمع های آموزشی و ورزشی المهدی(عج) تفاهم نامه سامان دهی و به سازی نوارشمالی دانشگاه فردوسی واقع در حاشیه بولوار وکیل آباد از سوی محمدرضا کلایی ، شهردار و محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد به امضا رسید .
کلایی شهردار مشهد در بخشی از پست اینستاگرامی خود درباره این تفاهم نامه نوشت : «طی این تفاهم نامه مقرر شد دانشگاه فردوسی بخشی از فضای خود از بولوار باهنر تا درِ شمالی را با مردم به اشتراک بگذارد و فضایی برای برگزاری رویدادهای علمی ، انجام فعالیت های فرهنگی و دانشگاهی و مواردی از دست فراهم شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه الزهرا
روزنامه مردم سالاری
1398/08/02
> مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت : هدف نشست استپ ، ارتباط دانشمندان کشورهای اسلامی و باخبر شدن آنها از فعالیت های یکدیگر است.
> مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت : هدف نشست استپ ، ارتباط دانشمندان کشورهای اسلامی و باخبر شدن آنها از فعالیت های یکدیگر است .
به گزارش ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص) ، نشست خبری ششمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی با حضور سعید سهراب پور ، مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان و دبیر ششمین نشست استپ ، شهاب اسفندیاری ، رئیس دانشگاه صدا و سیما و دبیر علمی کمیته ارتباطات علم ، مهدی صادقی ، رئیس دانشکده اقتصاد و معارف اسلامی دانشگاه امام صادق(ع) و دبیر علمی کمیته تامین مالی علم و فناوری ، مهناز ملانظری ، رئیس دانشگاه الزهرا(س) و دبیر علمی کمیته بانوان و علم و فناوری ، محمدمهدی جعفری ، دبیر اجرایی ششمین نشست استپ ، مصطفی زمانیان ، دبیر کمیته راهبردی ششمین نشست استپ در محل دانشگاه صدا و سیما برگزار شد .
در ابتدای این نشست سعید سهراب پور ، مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان و دبیر ششمین نشست استپ با اشاره به اینکه پیش از این ، جایزه مصطفی(ص) دو بار برگزار شده است ، گفت : 20 آبان ماه امسال ، سومین آیین اعطای جایزه مصطفی(ص) در تالار وحدت برگزار خواهد شد .
سهراب پور با بیان اینکه در کنار اعطای جایزه ، رویدادها و فعالیت های دیگری هم اتفاق می افتد ، اظهار کرد : نشست استپ یکی از این رویدادهایی است که تاکنون دو بار در ایران برگزار شده و کشورهای دیگر هم نسبت به برگزاری آن اقدام کرده اند که مالزی ، عمان و پاکستان از آن جمله هستند؛ امسال نیز ششمین نشست استپ برگزار می شود و امحل برگزاری این نشست ، دانشگاه های برتر تهران است .
مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان و دبیر ششمین نشست استپ ادامه داد : هدف نشست استپ ، ارتباط دانشمندان کشورهای اسلامی و باخبر شدن آنها از فعالیت های یکدیگر است .
معمولا دانشمندان کشورهای اسلامی با کشورهای پیشرفته در ارتباط هستند اما بین خودشان این ارتباط کمرنگ است و هدف استپ انسجام بیشتر این ارتباط است .
وی افزود : امسال در ششمین نشست استپ ، 94 میهمان از 36 کشور دنیا خواهیم داشت .
بیشترین تعداد میهمان را از مالزی خواهیم داشت که 15 نفر از این کشور به ایران می آیند؛ همچنین 9 نفر از ترکیه ، 7 نفر از پاکستان ، 6 نفر از عمان و مابقی میهمان ها از سایر کشورها به ایران خواهند آمد .
اغلب میهمانان دانشمندان معروفی هستند و بعضا در ارگان های غربی و بین المللی مسئولیت دارند .
این نشست موقعیت مغتنمی برای ارتباط با این افراد است .
همچنین دبیر اجرایی ششمین نشست استپ در ادامه گفت : نشست استپ فقط یک رویداد علمی نیست و هدفش این است که برای حل چالش ها ، از ظرفیت های موجود در جهان اسلام استفاده شود .
به گزارش ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص) ، محمدمهدی جعفری ، دبیر اجرایی ششمین نشست استپ در نشست تبادل تجربیات علم و فناوری(STEP) در کشورهای اسلامی گفت : نشست استپ فقط یک رویداد علمی نیست و هدفش این است که برای حل چالش ها از ظرفیت های موجود در جهان اسلام استفاده شود .
وی در ادامه اظهار کرد : نشست استپ شامل تمرکز به سطوح بخشی؛ سلامت و همبست آب و انرژی و همچنین سطوح کارکردی؛ ارتباطات علم ، بانوان و علم و فناوری ، تامین مالی علم و فناوری است .
وی افزود : دانشمندان مسلمان مقیم کشورهای غیر اسلامی نیز در این نشست حضور دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
وزیر + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/08/03
> نتایج مرحله تکمیل ظرفیت و انتخاب رشته محل آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه علوم پزشکی سال تحصیلی 99 98 اعلام شد .
> نتایج مرحله تکمیل ظرفیت و انتخاب رشته محل آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه علوم پزشکی سال تحصیلی 99 98 اعلام شد .
به گزارش مهر ، آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه علوم پزشکی سال 98 در روزهای 27 و 28 تیرماه برگزار شد و تعداد 70 هزار و 94 نفر ثبت نام کننده در 11 مجموعه و 42 رشته به رقابت پرداختند و نتایج نهایی آزمون دوشنبه 25 شهریورماه منتشرشد .
پس از برگزاری جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو و دستور وزیر بهداشت مبنی بر افزایش ظرفیت دوره های تحصیلات تکمیلی گروه علوم پزشکی ، مرحله تکمیل ظرفیت و انتخاب رشته محل آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه علوم پزشکی سال تحصیلی 99 98آغاز شد .
ظرفیت پذیرش در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال 98 تعداد 671 نفر در ظرفیت عادی و 462 نفر در ظرفیت شهریه پرداز و در مجموع تعداد یک هزار و 133 نفر بود که در 79 رشته آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی در این مرحله پذیرفته می شوند .
مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه علوم پزشکی سال 98 از 14 تا 16 مهر انجام شد .
نتایج مرحله تکمیل ظرفیت در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شده است و داوطلبان می توانند با کد رهگیری از نتیجه آزمون خود مطلع شوند .
پذیرفته شدگان لازم است جهت اطلاع از زمان ، مکان و نحوه ثبت نام به سامانه اینترنتی دانشگاه پذیرفته شده مراجعه کنند .
عدم مراجعه و ثبت نام هر یک از پذیرفته شدگان در تاریخ های مقرر به منزله انصراف بوده و هیچگونه درخواستی در این مورد پذیرفته نخواهد شد .
زمان شروع تحصیل توسط دانشگاه پذیرنده مشخص خواهد شد .
پذیرفته شدگان مرحله نخست که مجدداً در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت کرده و در هر یک از دوره های عادی یا شهریه پرداز پذیرفته شده اند ، پذیرش مرحله نخست آنها لغو شده و قابل بازگشت نیست .
مطابق ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام صفحه 4 بند 5 1 افرادی که در آزمون سال 98 دوره های رایگان پذیرفته شده و ثبت نام نکنند یا انصراف دهند مجاز به شرکت در آزمون سال 99 نیستند بنابراین افرادی که در مرحله تکمیل ظرفیت در دوره های عادی (رایگان) پذیرفته می شوند ، درصورت عدم ثبت نام یا عدم مراجعه به دانشگاه یا انصراف از تحصیل مشمول محرومیت یکساله خواهند شد .
ممنوعیت هرگونه انتقال ، تغییر رشته و یا جابجایی محل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته همانگونه که قبلاً نیز اعلام شده بر اساس آئین نامه آموزشی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی هرگونه انتقال ، تغییر رشته و یا جابجایی محل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ممنوع است .
بنابراین با توجه به اینکه محل پذیرش را خود فرد و با آگاهی کامل تعیین کرده ، لذا هیچگونه تغییر در محل پذیرش انجام نخواهد گرفت .
داوطلبانی که علاوه بر آزمون وزارت بهداشت در آزمون کارشناسی ارشد وزارت علوم یا سایر مراکز نیز پذیرفته شده اند ملزم به ثبت نام در یکی از دو محل هستند و در صورت محرز شدن ثبت نام در هر دو محل ، قبولی آنها در رشته های مربوط به وزارت بهداشت در هر مرحله از تحصیل کان لم یکن تلقی می شود .
با توجه به سوالات مکرر داوطلبان ، مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام کرده است که کلیه ضوابط آزمون در دفترچه های راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته محل و اطلاعیه ها برای مرحله تکمیل ظرفیت نیز جاری است .
مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام باید به دانشگاه محل پذیرش ارائه شود و این مدارک توسط دانشگاه ، مورد بررسی قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
وزیر + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/08/03

درصورت محرز شدن الف عدم رعایت ضوابط و مقررات توسط داوطلب ، ب واجد شرایط نبودن فرد جهت شرکت و پذیرش در آزمون و رشته مربوطه ، ج مغایرت و عدم صحت مدارک ، د مغایرت اطلاعات اعلام شده ، از ادامه تحصیل فرد ممانعت به عمل آمده و ضمن لغو قبولی فرد طبق مصوبات هئیت بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمون ها با داوطلب برخورد خواهد شد .
مدارک مورد نظر در اطلاعیه مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
وزیر + وزارت علوم
جوان
1398/08/02
> نتایج مرحله تکمیل ظرفیت و انتخاب رشته محل آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه علوم پزشکی سال تحصیلی ٩٨ ٩٩ اعلام شد .
> سرویس اجتماعی جوان آنلاین : آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه علوم پزشکی سال 98 در روز های ٢٧ و ٢٨ تیرماه برگزار شد و تعداد 70 هزار و 94 نفر ثبت نام کننده در 11 مجموعه و 42 رشته به رقابت پرداختند و نتایج نهایی آزمون دوشنبه 25 شهریورماه منتشر شد .
پس از برگزاری جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو و دستور وزیر بهداشت مبنی بر افزایش ظرفیت دوره های تحصیلات تکمیلی گروه علوم پزشکی ، مرحله تکمیل ظرفیت و انتخاب رشته محل آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه علوم پزشکی سال تحصیلی ٩٨ ٩٩ آغاز شد .
ظرفیت پذیرش در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال 98 تعداد 671 نفر در ظرفیت عادی و 462 نفر در ظرفیت شهریه پرداز و در مجموع تعداد یک هزار و 133 نفر بود که در 79 رشته آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی در این مرحله پذیرفته می شوند .
مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه علوم پزشکی سال 98 از 14 تا 16 مهر انجام شد .
نتایج مرحله تکمیل ظرفیت امروز پنجشنبه 2 آبان در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شده است و داوطلبان می توانند با کد رهگیری از نتیجه آزمون خود مطلع شوند .
پذیرفته شدگان لازم است جھت اطلاع از زمان ، مکان و نحوه ثبت نام به سامانه اینترنتی دانشگاه پذیرفته شده مراجعه کنند .
عدم مراجعه و ثبت نام ھر یک از پذیرفته شدگان در تاریخ ھای مقرر به منزلهانصراف بوده و ھیچگونه درخواستی در این مورد پذیرفته نخواھد شد .
زمان شروع تحصیل توسط دانشگاه پذیرنده مشخص خواھد شد .
پذیرفته شدگان مرحله نخست که مجدداً در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت کرده و در ھر یک از دوره ھای عادی یا شھریه پرداز پذیرفته شده اند ، پذیرش مرحله نخست آنھا لغو شده و قابل بازگشت نیست .
مطابق ضوابط مندرج در دفترچه راھنمای ثبت نام صفحه 4 بند 5 1 افرادی که در آزمون سال ٩٨ دوره ھای رایگان پذیرفته شده و ثبت نام نکنند یا انصراف دھند مجاز به شرکت در آزمون سال 99 نیستند بنابراین افرادی که در مرحله تکمیل ظرفیت در دوره ھای عادی (رایگان) پذیرفته می شوند ، درصورت عدم ثبت نام یا عدم مراجعه به دانشگاه یا انصراف از تحصیل مشمول محرومیت یکساله خواھند شد .
ھمانگونه که قبلاً نیز اعلام شده بر اساس آئین نامه آموزشی دوره ھای کارشناسی ارشد ناپیوسته مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی ھر گونه انتقال ، تغییر رشته و یا جابجایی محل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ممنوع است؛ بنابراین با توجه به اینکه محل پذیرش را خود فرد و با آگاھی کامل تعیین کرده ، لذا ھیچگونه تغییر در محل پذیرش انجام نخواھد گرفت .
داوطلبانی که علاوه بر آزمون وزارت بھداشت در آزمون کارشناسی ارشد وزارت علوم یا سایر مراکز نیز پذیرفته شده اند ملزم به ثبت نام در یکی از دو محل هستند و در صورت محرزشدن ثبت نام در ھر دو محل ، قبولی آنھا در رشته ھای مربوط به وزارت بھداشت در ھر مرحله از تحصیل کان لم یکن تلقی می شود .
با توجه به سوالات مکرر داوطلبان ، مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام کرده است که کلیه ضوابط آزمون در دفترچه ھای راھنمای ثبت نام و انتخاب رشته محل و اطلاعیه ھا برای مرحله تکمیل ظرفیت نیز جاری است .
مدارک مورد نیاز جھت ثبت نام باید به دانشگاه محل پذیرش ارائه شود و این مدارک توسط دانشگاه ، مورد بررسی قرار خواھد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
وزیر + وزارت علوم
جوان
1398/08/02

درصورت محرز شدن الف عدم رعایت ضوابط و مقررات توسط داوطلب ، ب واجد شرایط نبودن فرد جھت شرکت و پذیرش در آزمون و رشته مربوطه ، ج مغایرت و عدم صحت مدارک ، د مغایرت اطلاعات اعلام شده ، از ادامه تحصیل فرد ممانعت به عمل آمده و ضمن لغو قبولی فرد طبق مصوبات ھئیت بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمونھا با داوطلب برخورد خواھد شد .
مدارک مورد نظر در اطلاعیه مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/08/03
> معاون دانشجویی دانشگاه پیام نور : دو بانک برای پشتیبانی از کارت های دانشجویی اعلام آمادگی کردند معاون فرهنگی ، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور گفت : دو بانک برای پشتیبانی از کارت های دانشجویی اعلام آمادگی کردند که این موضوع بزودی نهایی می شود .
> معاون دانشجویی دانشگاه پیام نور : دو بانک برای پشتیبانی از کارت های دانشجویی اعلام آمادگی کردند معاون فرهنگی ، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور گفت : دو بانک برای پشتیبانی از کارت های دانشجویی اعلام آمادگی کردند که این موضوع بزودی نهایی می شود .
«امین ناجی» در گفت و گو با ایرنا درباره فعال کردن کارت های دانشجویی این دانشگاه برای انجام عملیات بانکی اظهار داشت : کارت دانشجویی قرار است ضمن دارا بودن عکس و شماره دانشجویی کارت الکترونیکی نیز باشد .
وی افزود : این کارت دانشجویی قرار است توانایی انجام 32 فعالیت را داشته باشد ، این کارت علاوه بر امور مربوط به دانشجویان اعم از تغذیه و غیره ، فعالیت های شهروندی و عملیات های بانکی را هم انجام می دهد .
معاون دانشجویی دانشگاه یادآور شد : این کارت ها قرار بود تا اوایل شهریور ماه به دانشجویان ارائه شود اما به دلایل مختلف اعم از ادغام بانک ها روند انجام این کار با تاخیر همراه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/08/01
> معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور از حداکثر مدت زمان مجاز تحصیلی دانشجویان دانشگاه خبرداد .
> معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور از حداکثر مدت زمان مجاز تحصیلی دانشجویان دانشگاه خبرداد .
مرتضی محسنی ، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، اظهار کرد : حداکثر مدت مجاز تحصیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی مشمول نظام وظیفه 10 نیمسال با تبصره اینکه دانشجویان مشمول ورودی 89 و پیش از آن 12 نیمسال باشند .
‏او افزود : دانشجویان مقطع کارشناسی غیرمشمول 20 نیمسال با تبصره اینکه در صورت نیاز به سنوات اضافه می تواند از 5 نیمسال اضافه با شهریه ‏دارای ‏ضریب 1/25 استفاده کند؛ است .
پاسخ به سوالات دانشجویی را اینجا بخوانیدمحسنی گفت : دانشجویان کارشناسی ارشد مشمول نظام وظیفه 3 سال و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد غیرمشمول 5 سال نیز شامل حداکثر مدت زمان مجاز تحصیل می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/08/04
> هادی خانیکی /دبیر علمی همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات در دوران ورود به جامعه اطلاعاتی ، ارتباطی و شبکه ای قرار داریم ، اما استفاده از اطلاعات به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری نیازمند شناخت مولفه هایی است که بیشتر جنبه اجتماعی ، فرهنگی و حقوقی دارد .
در واقع تسهیل دسترسی به اطلاعات کافی نیست ، بلکه فراهم آوردن زیرساخت های فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و حقوقی ضرورت دارد .
ایده بحث دسترسی همگانی به اطلاعات که یک ایده مهم و جدید علمی و ناشی از تحولاتی است که در جامعه شبکه ای و تحت تاثیر فناوری های اطلاعات و ارتباطات رخ داده است .
> پیام تغییر در فضای مجازی هادی خانیکی /دبیر علمی همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات در دوران ورود به جامعه اطلاعاتی ، ارتباطی و شبکه ای قرار داریم ، اما استفاده از اطلاعات به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری نیازمند شناخت مولفه هایی است که بیشتر جنبه اجتماعی ، فرهنگی و حقوقی دارد .
در واقع تسهیل دسترسی به اطلاعات کافی نیست ، بلکه فراهم آوردن زیرساخت های فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و حقوقی ضرورت دارد .
ایده بحث دسترسی همگانی به اطلاعات که یک ایده مهم و جدید علمی و ناشی از تحولاتی است که در جامعه شبکه ای و تحت تاثیر فناوری های اطلاعات و ارتباطات رخ داده است .
امروز برای جامعه ما و شاید برای جهان ما مساله اطلاعات و ارتباطات و تغییراتی که در جامعه ایجاد می کند یک مساله مهم است و شاید وظیفه مشترک همه ما درک این مساله باشد و هم زمینه ها و پیامدهای اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی ، حقوقی و حتی فناورانه آن ، که به هر حال بدانیم چه اتفاقی در حال وقوع است؛ هم نباید زیادی ذوق زده شویم و هم نباید زیادی بترسیم ، بلکه باید بدانیم آن چیزی که در حال وقوع است ، برای ما فرصت ها و تهدیدهایی خلق کرده است .
ولی مهم ترین پیامش ، پیام «تغییر» است .
در حد خودمان این کار را باید انجام بدهیم و در اولویت نخست به یک موضوع میان رشته ای تبدیلش کنیم ، موضوعی که باید در دانشکده های حقوق ، علوم سیاسی ، علوم اجتماعی ، روان شناسی و اقتصاد و نظایر آنها به آن پرداخته شود؛ حتی در حوزه آکادمی و فراتر از آکادمی ، در حوزه عمومی .
توجه عمومی به عوامل پیش برنده اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی ، حقوقی و فناورانه در دسترسی همگانی به اطلاعات ضرورت دارد و اهتمام بیشتر سیاست گذاران ، برنامه ریزان ، محققان و کنشگران عرصه عمومی و رسانه ها را به مسائل کلیدی مطرح شده در این حوزه باید جلب کرد : 1 .
جامعه ایرانی در حال تجربه تحولات شتابنده در حوزه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی و دگرگونی های عمیق در ساحت های مختلف زندگی فردی و اجتماعی است .
بنابراین ضرورت دارد ابعاد عینی و ذهنی و روندها و آینده این تغییرات در حوزه های مختلف علوم مورد مطالعه و کاوش قرار گیرد .
2 .
دولت و جامعه هر دو به دنبال یافتن مسیرهایی برای اداره بهتر جامعه با تکیه بر منابع عظیم اطلاعاتی هستند که تا پیش از این در دسترس نبوده اند .
«شفافیت» و «مدیریت تعارض تعارض منافع» دو وجه محوری در این تلاش به شمار می روند .
مشارکت نهاد دانشگاه ، رسانه ها و نهادهای مدنی می تواند به تقویت این نیاز و یافتن پاسخ هایی به این مطالبه اجتماعی کمک کند .
3 .
زمینه های حقوقی و قانونی یکی از مهم ترین متغیرها در حوزه دسترسی همگانی به اطلاعات است و به همین دلیل ، حرکت از تاسیس های حقوقی کنترل گرا به سمت آزادی گرا ، یگانه راه برای حراست از آزادی بیان ، آزادی مطبوعات ، آزادی علمی ، شفافیت عمومی ، آزادی اطلاعات ، مبارزه با فساد و مدیریت تعارض منافع است .
4 .
توانمندسازی شهروندان برای برخورداری از اطلاعات در حوزه بهداشت و درمان برای توسعه سلامت ضرورت دارد و بر این مبنا شفاف سازی و ایجاد زمینه های دسترسی عمومی به اطلاعات ، توسعه سواد سلامت و سواد دیجیتال مسیر مناسب دسترسی به این مهم است .
5 .
برخورداری از اطلاعات ، حق تمام قشرهای جامعه از جمله گروه های با نیازهای خاص شامل سالمندان ، کودکان ، معلولان و گروه های حاشیه نشین است .
مطالبه از جامعه مدنی و مطالبه جامعه مدنی از نهادهای عمومی و دولتی زمینه دستیابی به این حق را فراهم خواهد کرد .
6 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/08/04

تحقق دسترسی عمومی به اطلاعات بدون در نظر گرفتن ویژگی های قومی ، حساسیت های فرهنگی ، زمینه ها و موانع اجتماعی امکان پذیر نیست .
جهت دهی تحقیقات دانشگاهی و مراکز علمی به سمت زمینه های اجتماعی و فرهنگی دسترسی به اطلاعات محسوب می شود .
7 .
طرح و پیشبرد موضوع دولت الکترونیک در ایران فرصت های درخور توجهی برای همگانی کردن شفافیت و پیشگیری از فساد ساختاری به وجود آورده است؛ اما مانع اصلی برای تحقق آن عدم مشارکت یا مشارکت پایین نهادهای عمومی و دولتی از یکسو و شهروندان و نهادهای مدنی از سوی دیگر است .
8 .
محرمانه سازی بیش از حد داده ها و اطلاعات در نظام اداری و شکل گیری ابزارهای مختلف فنی و فرهنگی به مانعی جدی در دسترسی همگانی به اطلاعات شده است .
در ایجاد و تقویت این عامل بازدارنده ، تهدیدها و رقابت های سیاسی ، منافع گروهی ، نامشخص بودن حقوقی حریم خصوصی تاثیرگذار بوده است .
برای کنترل این روند ، تدوین قوانین روشن و جلب مشارکت نهادهای مدنی برای نظارت بر اجرای آنها توصیه می شود .
9 .
هرچند شکل گیری زیرساخت های دسترسی به اطلاعات در بخش دولتی و عمومی برای دسترسی همگانی به اطلاعات یک ضرورت اساسی است ، اما پژوهش ها نشان می دهد ، فقدان آگاهی و توانمندی شهروندان برای رجوع به سامانه درخواست اطلاعات از این نهادها مانعی جدی بر سر راه این دسترسی محسوب می شود .
بنابراین آگاه سازی و توانمندسازی شهروندان به عنوان گام تکمیلی توسعه زیرساخت های فنی دسترسی به اطلاعات توصیه می شود .
10 .
رفع انحصار از منابع یادگیری و سوگیری در جهت توسعه منابع آموزشی باز برای گسترش دانش و دسترسی همگانی به اطلاعات از جمله ضرورت های برآمده از یادگیری دیجیتالی و اشتراک گذاری اطلاعات در جامعه ماست .
این مهم را باید به برنامه و رویکرد جدید در حوزه آموزش و پرورش و آموزش عالی تبدیل کد .
11 .
دسترسی آزاد و همگانی به اطلاعات یک حق سیاسی و مدنی است که امکان مداخله شهروندان را در رویه های دولتی فراهم می کند و پاسخگو بودن نهادهای حاکمیتی را در پی دارد .
توانمند شدن شهروندان به ویژه زنان ، گروه های حاشیه نشین ، فرودستان و عموما قشرها و طبقاتی که در وضعیت نابرابری ناشی از روابط قدرت ، ثروت و منزلت در معرض تبعیض هستند ، ضرورت دسترسی به اطلاعات را بیشتر می کند .
12 .
دسترسی همگانی و آزاد به اطلاعات نیاز به زمینه های فرهنگی دارد .
زمینه هایی که همچون ساختار ژنوم در فرآیند توارث از نسلی به نسل دیگر در حال انباشت و انتقال است .
ایجاد محدودیت در دسترسی عمومی به مخازن ایده و اطلاعات در نهایت موجب ایجاد واحدهای شکسته و معیوب اطلاعات ، عقب ماندگی های اجتماعی ، ناهنجاری های توسعه ای و عدم توازن فرهنگی از طریق مکانیسم انتخاب مصنوعی می شود .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : جامعه جهان رقابت فضای مجازی فناوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
پیام سمنان
1398/08/02
> رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت حضور ایران اسلامی در صحنه رقابت های صنعتی ، علمی و اقتصادی منطقه ای و بین المللی ، اظهار داشت : بی تردید چنانچه در مسیر حق ، راستی ، درستی ، اخلاق ، تعاون و کمک به یکدیگر گام برداریم حضور و موفقیت در این صحنه به راحتی امکان پذیر است.
> رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت حضور ایران اسلامی در صحنه رقابت های صنعتی ، علمی و اقتصادی منطقه ای و بین المللی ، اظهار داشت : بی تردید چنانچه در مسیر حق ، راستی ، درستی ، اخلاق ، تعاون و کمک به یکدیگر گام برداریم حضور و موفقیت در این صحنه به راحتی امکان پذیر است .
به گزارش ایسنا ، حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با اشاره به قرار گرفتن در آستانه سالروز رحلت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) و شهادت امام مجتبی(ع) و علی بن موسی الرضا(ع) ، گفت : پیامبر اسلام(ص) ، پیامبر رحمت ، هدایت و اخلاق بود و مهم نیست که پیامبر(ص) چه تعداد از مردم را مسلمان کرد و یا مسلمانان چه سرزمین هایی را فتح کردند و یا در چه جنگ هایی پیروز و یا شکست خوردند بلکه مهم این است که پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) فرهنگ جدیدی به جامعه عرضه کرده و تحول و انقلاب بزرگی بوجود آوردند .
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به راهپیمایی اربعین و حماسه بزرگی که ملت بزرگ ایران در این مراسم آفریدند ، اشاره کرد و گفت : در این حماسه بزرگ همه مردم و خادمان مردم افتخار آفریدند و در جریان این مراسم 300 هزار نفر از طریق هوایی و 300 هزار نفر نیز از طریق قطار و جمعیت میلیونی نیز با استفاده از سایر وسایل نقلیه خود را به حرم مطهر امام حسین(ع) رساندند .
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به ملت ایران ، اظهار داشت : سال گذشته ، سال بسیار سختی بود ، اما خوشبختانه از ابتدای سال جاری خداوند آرامشی را بر مردم نازل کرده که می توان آن را پاداش صبر ، مقاومت و رفتار نجیبانه مردم ایران در برابر یک ظلم بزرگ دانست .
روحانی تصریح کرد : مردم ایران به خوبی می دانند چه کسی به آنها ظلم می کند و چه کسانی باعث شدند برجام صدمه ببیند و می دانند که برجام چه آثار و برکاتی می توانست برجای گذارد .
با شکوفایی برجام بود که در سال 95 ، بزرگترین رشد اقتصادی جهان را داشتیم .
رئیس جمهور اضافه کرد : در سفر به نیویورک 3 نفر از رهبران بزرگ دنیا با تحیّر گفتند که ایران چه جاذبه ای دارد که بعد از برجام تمام شرکت های بزرگ دنیا به سمت آن روانه شدند .
روحانی تصریح کرد : برجام نشان داد که اقدام ملت ایران و دیپلماسی ایران و صلح حسنی و سیاست رضوی و رحمت محمدی چقدر می تواند ، تأثیرگذار باشد و این را به خوبی لمس کردیم که چگونه زندگی مردم به سمت بهبود در حال حرکت بود و به همین دلیل بود که رژیم صهیونیستی ، عربستان و تندروهای آمریکا نتوانستند آن را تحمل کنند .
رئیس جمهور خاطر نشان کرد : دشمنان تصور می کردند که با ضربه به برجام می توانند نظام ایران را از بین ببرند ، اما ملت ایران هوشیارتر از آن است که فریب دشمنان را بخورد .
روحانی گفت : البته عده ای نیز در داخل به دنبال تحریک مردم بودند ، مبنی بر اینکه ترامپ و حتی نتانیاهو خیلی هم آدم های بدی نیستند و این دولت است که ناکارآمد است ، اما مردم دست رد به سینه و دهان آنها زدند و گفتند که ترامپ و نتانیاهو و سایرین افراد خوبی نیستند و ما به توانایی دولت خودمان باور داریم .
رئیس جمهور خاطر نشان کرد : دولت تدبیر و امید همان دولتی است که در سال 95 رشد 12 .
5 درصدی را ایجاد کرد و 3 سال مداوم تورم را تک رقمی نگه داشت و صادرات را بر واردات غیرنفتی پیشی داد و در بنزین ، گازوئیل ، گندم ، حتی دانه های روغنی کشور را به سمت خودکفایی برد و برای اولین بار در تاریخ ایران را در دادگاه جهانی پیروز کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
پیام سمنان
1398/08/02

روحانی افزود : دولت تدبیر و امید همان دولتی است که نه تنها سانتریفیوژ آی آر8 ، بلکه سانتریفیوژ آی آر9 را هم ساخت و نه تنها رآکتور اراک را از بین نبرد بلکه آن را مدرن کرد و مسیر توسعه آن را گام به گام ادامه خواهد داد .
همچنین بهترین سامانه پدافند هوایی و بهترین ناوچه و زیردریایی در دوران این دولت ساخته شده است .
رئیس جمهور گفت : امروز همچنین شاهد بیشترین آزادی در دانشگاه ها بخصوص در ایام 16 آذر هستیم و شرکت های دانش بنیان در دوره این دولت توانستند در کشور تحول ایجاد کنند .
روحانی اضافه کرد : در سال 98 هر ماه یکهزار میلیارد تومان طرح آب و برق ، افتتاح کرده و تا پایان سال افتتاح خواهیم کرد و علیرغم همه فشارها قیمت ارز را کنترل کرده ایم .
لذا این دولت کارآمد و قوی است و دولتی است که وقتی وارد نیویورک می شود ، محور همه مذاکرات قرار می گیرد و همه برای دیدار با رئیس جمهور از همدیگر سبقت می جویند .
رئیس جمهور خاطر نشان کرد : دولت همه ملاحظات و تدبیر و هوشمندی را بکار می گیرد و به دنبال آن است که در مذاکرات چه چیزی به دست می آورد که به مصلحت و منافع ملت ایران است .
روحانی افزود : هنوز هم برای مذاکره پیام می دهند و پیام خواهند داد و البته دولت راه خود را با عزت ادامه خواهد داد .
روحانی افزود : امروز همه کالاهای ضروری در بازار موجود است و این موضوع بسیار مهمی است و همه دستگاه های نظارتی باید نظارت دقیق داشته باشند ، تا شاهد وضعیت بهتری در زمینه قیمت کالاها نیز باشیم .
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در زمینه شرکت های دانش بنیان نیز اقدامات خوبی آغاز شده است ، اظهار داشت : این شرکت ها فارغ التحصیلان دانشگاهی را جذب می کند و این می تواند برای جوانان روحیه بخش باشد .
با حمایت از این شرکت ها توانسته ایم بسیاری از قطعاتی را که تحریم بوده ، در داخل کشور تولید کنیم .
روحانی با تأکید بر اینکه مبارزه با فساد به طور واقعی در دولت پیگیری می شود ، گفت : سه لایحه شفافیت ، مبارزه با فساد و تعارض منافع در این راستا ، تدوین و به تصویب رسیده است و معتقدیم تا زمانی که در کشور شفافیت نباشد ، بقیه امور در مسیر مبارزه با فساد جنبه نمایشی دارد و به درد ملت نمی خورد .
البته اگر این گونه اقدامات برای انتخابات است ، حرفی در آن نیست اما اگر واقعاً به دنبال از بین بردن فساد هستید ، باید شفافیت ، رقابت سالم و صادرات غیرنفتی توسعه پیدا کند .
رئیس جمهور نشانه اصلی اقتصاد سالم را برخورداری از قدرت رقابت دانست و گفت : اگر در بازارهای منطقه ای و جهانی نتوانیم با دنیا رقابت کنیم ، نمی توان در اقتصاد به جایی رسید .
لذا اگر در بخش های مختلف از جمله صنعت ، کشاورزی ، تکنولوژی ، داروسازی و خدمات ، توانستیم با کشورهای منطقه و جهان رقابت کنیم می توانیم در مسیر توسعه اقتصادی گام برداریم و اگر چنین رقابتی شکل نگیرد ، راه به جایی نخواهیم برد .
روحانی تصریح کرد : راه این است که در بازارهای مالی و اقتصادی جهان حضور و رقابت داشته باشیم و در این راستا وظیفه ما این است که در صحنه بین المللی زمینه را برای حضور و رقابت اقتصادی آماده سازیم ، چرا که اگر درها قفل باشد ، کاری نمی توان از پیش برد .
رئیس جمهور تصریح کرد : باید در مجامع و کنوانسیون های جهانی در مسیر تحقق منافع کشور و روان سازی مبادلات مالی و بانکی اقدام کرد و در این مسیر شعار ، کارساز نیست .
روحانی خاطر نشان کرد : افتخار ما این است که با تروریست ها و فساد می جنگیم و مقابله می کنیم ، لذا نباید اجازه دهیم که در سیستم بانکی مان اتهام پولشویی به ما بچسبد و این به زیان کشور است ، البته در خصوص FATF که برخی به آن حساسیت دارند سخنی نمی گویم ، اما چرا یک عده در مقابل 4 لایحه ای که در دولت و مجلس به تصویب رسیده ، مانع تراشی می کنند و جلوی دولت و مجلس ایستاده اند؛ اینگونه اقدامات به نفع کشور نیست .
رئیس جمهور گفت : باید روابط خود را با جهان روان کنیم به نحوی که بتوانیم کالاهای خود را صادر کرده و بازارهای کشورها را فتح کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
پیام سمنان
1398/08/02

روحانی با بیان اینکه مدام از دانشگاه و حمایت از آن سخن گفته می شود ، اظهار داشت : باید توجه داشت که برای علم و نوآوری دانشگاه ها باید تقاضا وجود داشته باشد و تقاضا از سوی شرکت های بزرگ بویژه شرکت های خصوصی امکان پذیر است ، چنانچه صاحب هر شرکت بزرگی به دلایل مختلف روانه دادگاه شود ، قطعاً تقاضایی شکل نخواهد گرفت ، البته باید با فساد مبارزه کرد ، اما نباید شرکت ها تعطیل شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/08/02
> نویسنده : امین خلیق روزنامه نگار/ مدتی است اعتراض هایی از طرف دانشجویان پیرامون قید نام استاد در مقالات دانشجویان رشته های تحصیلات تکمیلی به خصوص مقالات استخراج شده از پایان نامه ها مطرح می شود .
> نویسنده : امین خلیق روزنامه نگار/ مدتی است اعتراض هایی از طرف دانشجویان پیرامون قید نام استاد در مقالات دانشجویان رشته های تحصیلات تکمیلی به خصوص مقالات استخراج شده از پایان نامه ها مطرح می شود .
اعتراض هایی که مشکل اصلی آنها در دستورات دانشگاه و نشریات علمی و نحوه امتیازدهی نهفته است .
براین اساس دانشجویان ملزم هستند نام استاد خود را به عنوان نویسنده اول و مسئول در مقالات خود بیاورند ، با این کار دانشجویان هم امتیاز کمتری نسبت به استاد خود دریافت می کنند و هم مقاله ای که ممکن است به تنهایی آن را نوشته باشند ، با استاد خود سهیم شوند .
همین موضوع باعث شده یکی از دانشجویان علامه طباطبایی در شکایتی به دیوان عدالت اداری خواهان حذف تبصره 1 ماده 11 شیوه نامه نظارت بر اجرای دوره دکتری آموزشی پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی مصوب 1394 ، مبنی بر درج شرط نویسنده مسئول بودن استادراهنما در مقالات علمی پژوهشی مستخرج از رساله دکتری بشود .
این دانشجو از دو جهت به این تبصره شکایت کرده است که اولا چاپ مقالات دکتری باید همراه با نام استادراهنما باشد و ثانیا نام استادراهنما به عنوان نویسنده مسئول مقاله نوشته شود .
اول مردادماه دیوان عدالت اداری حکم خود را مبنی بر این شکایت صادر کرد و طرف دانشجو را گرفت .
براساس این حکم الزام دانشجو به درج نام استادراهنما به عنوان «نویسنده مسئول» مغایر قانون است؛ چراکه براساس قانون حمایت از حقوق مولفان ، مصنفان و هنرمندان (اصلاحی 1389) ، مقاله علمی پژوهشی مستخرج از پایان نامه ، اثر حقوقی مستقلی است که پدیدآورنده آن دانشجو است و مالک فکری آن محسوب می شود و استادراهنما صرفا وظیفه نظارت بر آن را دارد و طبق آن شیوه نامه نظارت بر اجرای دوره دکتری آموزشی پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی بخشی را که ناظر بر شرط نویسنده مسئول بودن استادراهنما در مقالات علمی و پژوهشی مستخرج از رساله دکتری است ، باطل کرد .
به همین خاطر گفت و گویی با چند تن از دانشجویان و اساتید دانشگاه پیرامون این موضوع داشتیم .
استادراهنما کاری نمی کند ! شاید بتوان این حکم دیوان عدالت اداری را گام تازه ای در جهت احقاق حقوق دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانست که تاکنون مجبور بوده اند مقالات خود را با نام استاد به چاپ برسانند .
در همین مورد رحیمی ، دانشجوی دکتری دانشگاه تهران ابتدا با اشاره به این موضوع که هنوز رانت چاپ مقالات وجود دارد ، گفت : «یک قانون نانوشته وجود دارد که بیشتر اساتید از آن استفاده می کنند .
در این روند نشریات و مجلات داخلی مقاله دانشجویی را که براساس پایان نامه خود نوشته است اگر بدون ذکر نام استادراهنما باشد ، چاپ نمی کنند و درواقع حتما باید قبل از نام نویسنده عناوینی مانند دکتری وجود داشته باشد .
» این دانشجوی دکتری گلایه خود را این گونه بیان می کند : «استادراهنما مبلغی را در ازای همکاری با دانشجو دریافت می کند ، درصورتی که وظیفه او راهنمایی دانشجو است .
پس عملا الزامی برای ثبت اسم استادراهنما وجود ندارد ، زیرا حتی یک کلام از مقاله یا پایان نامه را استادراهنما ننوشته است .
طبق اساسنامه حتی یک کلمه از پایان نامه متوجه استاد نبوده و اگر پایان نامه و مقاله ای دارای ایراد باشد ، نقص آن برعهده نگارنده و پژوهشگر است .
در این روند استادراهنما به طور کلی راهنمایی هایی را انجام می دهد و به دانشجو می گوید چه اقداماتی را انجام دهد ، اما سایر موضوعات آن ازجمله تحقیقات و جزئیات را محقق جلو برده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/08/02

جالب آنجاست اگر محقق اشتباه کرده باشد ، اساتید خطایی را برعهده نمی گیرند ، اما می خواهند از سود آن که همان امتیازات چاپ مقاله است ، استفاده کنند ، بدون آنکه ذره ای تلاش کرده باشند .
» این دانشجو می گوید : «حذف نام استادراهنما چنانکه گفته شد ، باعث دشوار شدن چاپ مقاله در ژورنال ها و نشریات داخلی می شود ، البته اگر دانشجو بتواند مقاله خود را برای نشریات علمی خارجی بفرستد؛ به خاطر اینکه چنین عنوان هایی برای آنها اهمیت ندارد ، درواقع به شرط داشتن کیفیت ، مقاله چاپ می شود .
» او ادامه می دهد : «این اقدام ، کار بسیار خوبی است ، چون عملا استادراهنما کار چندانی برای نوشتن پایان نامه یا مقاله نکرده است که بخواهیم نام او را در ابتدای مقاله منتشر کنیم .
» زحمات دانشجو به نام اساتید شکوهی یکی دیگر از دانشجویان دکتری دانشگاه تهران این گام را به نفع دانشجو دانسته و گفت : «این گام یقینا به نفع دانشجویان است و باعث می شود اساتید براساس پایه های دقیق تری ارتقا پیدا کنند ، چراکه یکی از ملاک های ارتقای مراتب دانشگاهی اساتید مقالاتی است که دانشجویان زحمت نگارش آن را برعهده دارند ، اما نام استاد به عنوان پژوهشگر در آنها نوشته می شود .
» او گفت : «فرض کنیم من استاد هستم و سالی چند دانشجو دارم که حداقل پایان نامه یا دکتری را با من برداشته اند ، به راحتی پس از چند سال می توانم 10 تا 20 پایان نامه و به تبع آن مقاله داشته باشم ، بدون اینکه کار خاصی انجام داده باشم .
مساله اینجاست که این موضوع به پایه ای برای ارتقای اساتید تبدیل شده است و حتی نوعی رکود علمی را در برخی اساتید به وجود آورده ، چراکه مقالات اساتید به این سبب که استادراهنمای دانشجویان هستند به صورت اتومات توسط دانشجویان نوشته می شود و عملا اقدام خاصی برای تولید مقاله توسط اساتید صورت نمی گیرد .
در پایان نامه ها و مقالات عملا اساتید راهنما کار چندانی انجام نمی دهند و گاها حتی راهنمایی خاصی هم نمی کنند ، درواقع اکثرا این خود دانشجو است که کار را پیش می برد .
به عنوان مثال من 99% کارهای مقاله خودم را پیش بردم و استاد اصلا راهنمایی خاصی نکرد .
» او گفت : «معمولا مرسوم است از بابت احترام و اینکه مجلات علمی مقاله را برای چاپ قبول کنند ، نام استاد به عنوان نویسنده مسئول منتشر شود و به همین دلیل اعتبار مقاله از آن استاد می شود .
در اینجا حق دانشجو ضایع می شود ، چراکه استادراهنما کار خاصی انجام نداده است ، اما بیشتر امتیاز مقاله برای استادراهنما ثبت می شود و با آنکه دانشجو همه کارها را انجام داده است عایدی خاصی از این طریق نصیبش نمی شود ولی استاد از همین طریق می تواند پیشرفت کند .
» شکوهی گفت : «مدتی پیش در یکی از سایت های آماری پیرامون مقالات ، آمار عجیبی دیدم؛ علی ربیعی ، سخنگوی دولت از سال 88 تا 95 ، 232 مقاله داشته است .
اگر مثبت فکر کنیم و بگوییم کپی یا تقلب وجود نداشته ، خیلی از این مقالات برای دانشجویان بوده که پایه ای برای ارتقای اساتید شده است .
» او ادامه داد : «این موضوع از این جهت می تواند مطلوب باشد که دانشجو استفاده خود را از مقالات و پایان نامه های خود داشته باشد .
استاد از دانشجو استفاده می کند ، از طرفی پول استادراهنمایی خود را نیز دریافت و به واسطه این مقالات ارتقا پیدا می کند و با آنکه عملا راهنمایی خاصی انجام نداده ، این مقالات در رزومه وی ثبت می شود .
» این دانشجوی دکتری ادامه داد : «یکی از موضوعاتی که نشان می دهد اساتیدراهنما کار خاصی انجام نمی دهند ، این است که اگر از خیابان انقلاب یک مقاله بخرید و آن را به استادراهنما تحویل دهید ، استاد متوجه این موضوع نمی شود .
اگر استادراهنما واقعا در این سیستم دخیل باشد ، عملا چنین اتفاقی نخواهد افتاد .
اما شاهد آن هستیم که استادراهنما اصلا در جریان امور نیست .
حال چگونه است که نام استادراهنما به عنوان نویسنده مسئول مقاله قید می شود .
حتی در برخی مقالات و پایان نامه ها برخی دانشجویان دست به آمار سازی نیز می زنند ، اما استادراهنما اصلا متوجه نمی شود .
همه اینها نشان دهنده آن است که اتفاق اخیر می تواند به نفع دانشجویان باشد و البته روند ارتقای اساتید تصحیح شود و هر فردی نتیجه زحمات خود را دریافت کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/08/02

» دانشجو پله رشد اساتید نادیان یکی دیگر از دانشجویان دکتری دانشگاه تهران در حمایت از این اقدام دیوان عدالت اداری ، گفت : «معمولا وقتی استادراهنما با دانشجویی کار می کند ، عملا بار اصلی روی دانشجو است .
برای مثال استادراهنمای خودم با آنکه از پایان نامه راضی بود ، تنها زمانی پایان نامه من را دید که تکمیل شده بود و فقط آن را مطالعه کرد .
در همین روند می شود گفت وقتی مقاله ای از این پایان نامه به دست می آید ، هیچ ارتباطی با استادراهنما ندارد؛ چراکه هیچ کار علمی ای برای آن انجام نداده است .
بیشتر اوقات استاد برای اینکه کاری روی مقاله انجام نداده حتی نمی داند مقاله درمورد چه چیزی است .
» او نیز در رابطه با اعمال سختگیری در روند چاپ مقاله دانشجویان در ژورنال های داخلی ، گفت : «اما زمانی که دانشجویان برای چاپ مقاله سراغ مجله ای می روند این خلأ وجود دارد که اگر نام استاد نباشد ، مقاله چاپ نمی شود یا سختگیرانه چاپ می شود .
» این دانشجوی مقطع دکتری ادامه داد : «پولی که استاد دریافت می کند به این دلیل است که بتواند دانشجوی خود را پرورش دهد ، اما در دانشگاه ها چنین اتفاقی نمی افتد .
در دانشگاه های ما یک معامله دوسر سود برای استاد رخ می دهد ، از طرفی استاد با آنکه کاری برای مقاله انجام نداده ، با توجه به بودن اسم استادراهنما به عنوان نویسنده مسئول امتیاز آن را دریافت کرده و می تواند از امتیاز های ارتقای آن استفاده کند ، از طرفی مبلغی را در این زمینه دریافت کرده است .
البته برخی اساتید حق را رعایت می کنند .
» او از ذی نفع دانستن دانشگاه در مقالات دانشجویان نیز گلایه کرده و گفت : «دانشگاه و استادراهنما خود را به عنوان ذی نفع می دانند و عملا زمانی که فرد قصد چاپ کردن مقاله یا انتشار آن به صورت کتاب را دارد ، باید مجوز این دو را دریافت کند .
زمانی که دانشجو برای نوشتن مقاله خود بیشتر اقدامات علمی را انجام داده است ، این موضوع که بدون اجازه استادراهنما و دانشگاه چاپ نمی شود ، نمود خوبی ندارد و یک نوع بی رغبتی برای دانشجویان ایجاد خواهد کرد .
» نادیان گفت : «دانشجویان در روند فعلی متضرر شده و به عنوان پله ای برای رشد استاد محسوب می شوند ، زیرا زمانی که مقاله با نام نویسنده مسئول دیگری چاپ می شود ، عمده امتیاز برای آن فرد آورده می شود .
این درصورتی است که استادراهنما زحمت بسیار کمتری نسبت به دانشجو کشیده .
درنهایت باید گفت دیوان عدالت اداری گام بسیار خوبی را در دفاع از حقوق دانشجویان برداشته است .
» توهینی به جامعه علمی کشور علی اشرف نظری ، عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در ادامه با تایید سخنان دیگر افراد موافق می گوید : «از ابتدا ایده من این بوده که در رساله ، پایان نامه ، مقاله یا هر چیز دیگری که حاصل زحمت دانشجو است ، الزامی برای اینکه اسم افراد دیگری در آن قرار بگیرد ، وجود نداشته باشد .
البته این مساله متاسفانه رایج شده و فقط زمانی که دانشجو زحمت بسیاری کشیده و می خواهد مقاله ای به چاپ برساند ، باید این گونه عمل کند .
» او افزود : «مجله هایی هستند که ادعا می کنند ما فقط فلان دکتر و استاد را می شناسیم و از نام آنها استفاده می کنند ، در حالی که اصلا به محتوا توجه نمی کنند .
ایده کلی من این بوده که این روش مرسوم غلط است .
در دانشگاه تهران هم از ابتدا چنین روشی در گروه علوم سیاسی مرسوم نبوده و استادان پیشکسوت که ما از محضر آنان استفاده کردیم و دانشجویشان بودیم ، با مناعت طبع و حتی با اصرار ما دانشجویان آن موقع حاضر به پذیرش چنین چیزی نمی شدند .
» این استاد دانشگاه تهران ادامه می دهد : «استاد راهنمای خودم را اگر بخواهم مثال بزنم ، به هیچ عنوان الزامی از طرف ایشان وجود نداشت و ایشان اصلا الزامی به اینکه ما دانشجویان با نام او حتما مقاله ای چاپ کنیم ، نداشتند .
بنده پیشنهادم این است که هرکسی حاصل زحمات خود را منتشر کند؛ به نظرم این گونه عمل کردن در چارچوب احترام به اصل نگارش علمی حقوق نویسنده شایسته تر است .
» او افزود : «اگر اغلب اساتید موردنظر مشارکتی در کار یا مقاله داشته باشند ، یک بحث دیگر است .
حتی اگر بازبینی خاصی انجام دهند و پوشه اولیه را نیز نگهداری کنند ، نشان می دهد چقدر در کار مشارکت داشته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/08/02

باز هم حرفی نیست ، اما متاسفانه روال جاری نشان می دهد یک سری افراد بی آنکه هیچ نقشی در کار ، محتوا و تحقیقات داشته باشند ، اسم شان را اضافه می کنند ، به خاطر این است که برخی اساتید در کتاب «روش پژوهش و نگارش علمی» که نوشته خودم است ، حدود 300 مقاله در سال 96 به چاپ رسانده اند .
مگر چنین فرضی اصلا منطقی است؟ اسم استاد فقط ظرفیتی شده برای چاپ مقاله هایی که اساسا حتی آن را ندیده اند و وقتی ایرادی هم بر آن گرفته می شود ، عنوان می کنند که آن کار برای من نبوده و برای دانشجو است .
» اشرف نظری می گوید : «همین نکته برای جامعه علمی کشور توهین است .
در گذشته اصلا اینچنین نبود و اساتید به این شکل عمل نمی کردند .
ما باید مقید باشیم کاری که برای ما نیست ، حتی اگر تلاشی هم برای بازبینی یا ارزیابی کار داشته باشیم ، اسم خودمان را به عنوان نویسنده چاپ کنیم ، بلکه از او به عنوان یک داور ، ارزیاب یا کسی که از او مشورت فکری گرفته شده است ، یاد شود نه به عنوان کسی که نویسنده کار است .
» حداقل سهم استادراهنما 50 درصد است به نظر می رسد مسئولان دانشگاهی نظر متفاوتی نسبت به دانشجویان پیرامون این مساله دارند ، سیدحسین حسینی ، معاون آموزشی دانشگاه تهران رای دیوان عدالت اداری را رای عجیبی دانست و گفت : «اتفاق عجیبی رخ داده است ، پایان نامه یک طرح تحقیقاتی است که موضوع آن توسط استادراهنما تصویب می شود ، بنابراین ایده طرح با استادراهنماست .
از طرفی ممکن است در حوزه هایی مانند علوم انسانی نیازی به پشتیبانی مالی وجود نداشته باشد اما در حوزه های فنی ، کشاورزی و .
طرح هایی هستند که نیاز به پشتیبانی مالی دارند یعنی استاد باید با کمک از گرنت پژوهشی خود این موضوع را پشتیبانی کند و اگر این پشتیبانی صورت نگیرد قطعا پایان نامه و مقاله به جایی نخواهد رسید .
بنابراین موضوع اصلا کاملا برعکس است .
» حسینی اما نظر عجیبی پیرامون مالکیت مقالات دارد و معتقد است که استادراهنما حداقل سهمی 50 درصدی از مقالات دانشجویان دارد .
او ادامه می دهد : «از لحاظ مالکیت مادی و معنوی سهمی که باید برای طرفین قائل شویم ، سهمی 50 50 است .
» او پیرامون دلایل استفاده از نام استادراهنما به عنوان استاد مسئول نیز گفت : «در دانشگاه نیز گفته می شود که حتما نویسنده اول در مقالاتی که از پایان نامه استخراج می شود ، اسم دانشجو به عنوان اسم نویسنده مسئول آورده شود ، ولی نویسنده مسئول بودن از این جهت اهمیت دارد که هر اتفاقی که صورت گیرد باید یک نفر که شخصیت حقوقی دارد پیگیر آن باشد ، به همین دلیل عضو هیات علمی به دلیل داشتن این نوع شخصیت و به این دلیل که می تواند اگر مقاله ای در مجله ای بی کیفیت چاپ شود ، پاسخگو باشد .
» حسینی ادامه می دهد : «چیزی که اکنون ترویج می شود و سهم ما نسبت به دنیا در آن کم است ، ترویج مشارکت علمی گروهی است ، خلاف آنچه فکر می کنیم انتشار مقاله به نام یک نفر یک عمل پسندیده علمی نیست ، بلکه میانگین تعداد افرادی که در مقالات خارجی در حوزه های فنی منتشر می شود بالای هفت نفر و در حوزه علوم انسانی بالای سه ، چهار نفر است .
عملا انفرادی پیش رفتن ما امر پسندیده ای در این زمینه نیست .
» چاپ مقاله بدون اسم استاد راهنما ممنوع غلامرضا وثوقی ، مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف نیز با مخالفت با حکم دیوان عدالت اداری گفت : «نظر شخصی من این است که اگر چنانچه استاد راهنما نقش در پیشبرد علمی مقاله داشته باشد قاعدتا نقش ایشان در مقاله عنوان بشود ، مگر اینکه حضور استاد در نوشتن مقاله کم باشد .
» وثوقی نیز همان ایراد اعتبار مقالات را آورد و گفت : «وقتی رساله دکتری با نام یک دانشگاه صحت و اصالت پیدا می کند ، اگر پس از آن خدشه ای در اعتبار مقاله چاپ شده در مجله ای به وجود بیاید ، چه کسی پاسخگوی آن مجله خواهد بود .
از طرفی قاعدتا لازم است تا کیفیت علمی مقاله توسط استادی تایید شود و اگر نام استادی نباشد ، یعنی نظارت و مسئولیت صحت متوجه دانشجویی می شود که پس از فارغ التحصیلی دیگر در دانشگاه هیچ مسئولیتی ندارد و ضرر و زیان اشتباه در مقاله معطوف به دانشگاه می شود در صورتی که استاد ماندگاری دارد .
» او ادامه می دهد : «70 تا 80 درصد کار مقالات را دانشجویان انجام می دهند اما چاپ مقاله بدون نام استاد یقینا اشکال دارد .
هرچند نقش خود را جزئی بداند و در مواردی استاد اگر نقشی نداشته باشد در مقاله اسم خود را نمی آورد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/08/02
> دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تعلیم و تربیت مدون و با برنامه برای جوانان است جلسه همفکری برای طرح درس دانش خانواده و مشاوره در دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی ، مدیران دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران ، مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی ، امور زنان و خانواده و اساتید این حوزه برگزار شد .
> دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تعلیم و تربیت مدون و با برنامه برای جوانان است جلسه همفکری برای طرح درس دانش خانواده و مشاوره در دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی ، مدیران دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران ، مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی ، امور زنان و خانواده و اساتید این حوزه برگزار شد .
دکتر طهرانچی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه با تاکید بر لزوم توجه ویژه به مبحث تعلیم و تربیت در دانشگاه ، گفت : «تعلیم و تربیت نیز مانند نماز زمان خاص خود را می طلبد و اگر در زمان خاص خود اقدامی نشود ، زیان فراوان به دنبال خواهد داشت ، چراکه قضای نماز را می توان به جای آورد ، اما قضای تعلیم و تربیت را نه .
» وی با بیان اینکه در دانشگاه ها و در مبحث تعلیم و تربیت ، اقدامات موثری در این زمینه صورت نگرفته است ، اظهار داشت : «یکی از اشکالات اساسی در نظام تربیتی ما این است که محیط آموزشی در بحث تربیت بی رمق وارد شده ، اما محیط رفاقتی در این موضوع به صورت پررنگ حضور دارد .
از این رو باید محیط آموزشی نیز بتواند اثرگذاری مطلوب در بحث تعلیم و تربیت داشته باشد .
» دکتر طهرانچی با اشاره به یکی از احادیث نبوی مبنی بر اینکه سه دوره هفت ساله برای تربیت فرزندان لازم است ، تصریح کرد : «هفت سال اول کودک به تربیت خانواده محور بستگی دارد و هفت سال دوم مربوط به تأدیب و آموزش می شود ، اما هفت سال سوم که دوره تربیت اجتماعی و دوران وزارت نام دارد ، مربوط به تربیت و رشد جوان می شود و در این دوره است که دختران و پسران وارد دانشگاه می شوند ، اما آموزش عالی برای تربیت آنها برنامه ای نداشته است .
دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تعلیم و تربیت مدون و با برنامه برای دوره هفت ساله سوم جوانان است .
» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه به علت ضرورت بحث تعلیم و تربیت به صورت جدی در دانشگاه مقرر شده ، درس دانش خانواده در دانشگاه آزاد اسلامی در ترم اول در واحدهای دانشگاه تدریس شود ، گفت : «این طرح ابتدا در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران تدریس خواهد شد تا پس از رفع نواقص ، در کل کشور اجرایی و عملیاتی شود .
» دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد : «اساتید این درس باید در متن قضیه وارد شده و با وقت گذاری جدی به صورت دوستانه به دانشجویان مشاوره های لازم را ارائه کنند و تربیت دانشجویان را برعهده گیرند .
واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید در این قضیه بسیج شده و اثرات منفی ای که تاکنون وجود داشته را به اثرات مثبت در جامعه تبدیل کنند .
» وی با تاکید بر اینکه برای درس «دانش خانواده» ، مجموعه ای از اساتید کارآزموده که کلاس درس برای آنها صرفا کلاس درس نباشد ، درنظر گرفته شده است ، گفت : «کلاس های درس سنتی در تربیت دینی نقش پررنگی نداشته و امروز زمان اجرایی کردن طرح های نو رسیده است .
دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه برنامه جدی دارد .
» در این جلسه جمعی از اساتید واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود درخصوص اجرایی کردن روش های تدریس دانش خانواده پرداختند .
اجرای فعالیت های قرآنی در مدارس سما دانشگاه آزاد اسلامی معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی از اجرای فعالیت های قرآنی در مدارس سمای این دانشگاه خبر داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1398/08/02

سیدمحمد بطحایی ، معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تاکیدات دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنا و دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر توسعه فعالیت های قرآنی در مدارس سما ، گفت : «دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی از اردیبهشت ماه سال جاری برای انسجام بخشی به فعالیت های قرآنی ، دبیرخانه ای را راه اندازی کرد که این دبیرخانه وظیفه برنامه ریزی ، هدایت و راهبری فعالیت های قرآنی ازجمله روخوانی ، روان خوانی ، حفظ و مفاهیم قرآنی را برعهده دارد .
» بطحایی خاطرنشان کرد : «در این طرح دانش آموزان در مدارس سما با روخوانی و روان خوانی قرآن کریم کاملا آشنا شده و وارد مرحله حفظ آیات می شوند .
در این طرح دانش آموزان بعد از فارغ التحصیلی به راحتی می توانند قرآن را تلاوت کنند و در سطوح مختلف حافظ آن باشند .
» آغاز فرآیند ثبت آمار در سامانه متمرکز آمار و اطلاعات پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی ایمان عطارزاده ، مدیرکل پایش ، نظارت ، آمار و اطلاعات پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی گفت : «سامانه متمرکز آمار و اطلاعات پژوهشی(سماپ) پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با هدف پایش و ارزیابی فعالیت های پژوهشی واحدهای دانشگاهی راه اندازی شده است .
» وی خاطرنشان کرد : «این سامانه در راستای سامانه جامع پژوهشی دانشگاه بوده و آمار ثبت شده توسط واحدها و مراکز دانشگاهی به صورت گزارشات سه ماه(پایان هر فصل) جهت بهره برداری و پایش در سه سطح واحدهای دانشگاهی ، استان و سازمان مرکزی دانشگاه مورد استفاده قرار می گیرد .
» ثبت نام آزمون تعیین سطح توانمندی زبان انگلیسی دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد ثبت نام آزمون تعیین سطح توانمندی زبان انگلیسی دانشگاه آزاد اسلامی از روز چهارشنبه اول آبان ماه آغاز و تا 11 آبان ماه ادامه خواهد داشت .
متقاضیان می توانند در صورت تمایل جهت ثبت نام به نشانی اینترنتی english .
iau .
ac .
ir/ept مراجعه کنند .
آزمون تعیین سطح توانمندی زبان انگلیسی در روز جمعه 24 آبان ماه همزمان در شهرهای تهران ، مشهد ، شیراز ، اصفهان ، تبریز و اهواز برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1398/08/02
> مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت : «درباره قطع بورسیه تحصیلی دانشجویان افغانستانی رتبه برتر کنکور سوءبرداشت شده ، طرح حمایت از نخبگان اتباع خارجی همچنان برقرار است .
> مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت : «درباره قطع بورسیه تحصیلی دانشجویان افغانستانی رتبه برتر کنکور سوءبرداشت شده ، طرح حمایت از نخبگان اتباع خارجی همچنان برقرار است .
» عبدالحمید علیزاده در گفت وگو با مهر درباره قطع بورسیه تحصیلی دانشجویان افغانستانی رتبه برتر کنکور گفت : «از این موضوع سوءبرداشت شده است ، به این دلیل که ما طرح حمایت از نخبگان اتباع خارجی را همچنان در دستور کار داریم و به دانشگاه ها نیز ابلاغ کرده ایم .
» او ادامه داد : «متقاضیان خارجی ای که در کنکور سراسری کارشناسی ، رتبه یک تا 100 را کسب کنند به صورت خودکار در دانشگاه هایی که پذیرش شده اند ، تحت حمایت بورسیه تحصیلی وزارت علوم قرار می گیرند .
» او ادامه داد : «ما دانشجویی داشته ایم که رتبه 73 کارشناسی ارشد در دوره شبانه را کسب کرده ولی به وی بورسیه تعلق نمی گیرد ، زیرا این رتبه نسبت به تعداد شرکت کننده و ظرفیت در این رشته رتبه خوبی نبوده است و بورسیه در این رشته شامل افرادی است که رتبه های یک تا سه کارشناسی ارشد را کسب می کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/08/02
> نویسنده : امین خلیق روزنامه نگار/ مدتی است اعتراض هایی از طرف دانشجویان پیرامون قید نام استاد در مقالات دانشجویان رشته های تحصیلات تکمیلی به خصوص مقالات استخراج شده از پایان نامه ها مطرح می شود .
> نویسنده : امین خلیق روزنامه نگار/ مدتی است اعتراض هایی از طرف دانشجویان پیرامون قید نام استاد در مقالات دانشجویان رشته های تحصیلات تکمیلی به خصوص مقالات استخراج شده از پایان نامه ها مطرح می شود .
اعتراض هایی که مشکل اصلی آنها در دستورات دانشگاه و نشریات علمی و نحوه امتیازدهی نهفته است .
براین اساس دانشجویان ملزم هستند نام استاد خود را به عنوان نویسنده اول و مسئول در مقالات خود بیاورند ، با این کار دانشجویان هم امتیاز کمتری نسبت به استاد خود دریافت می کنند و هم مقاله ای که ممکن است به تنهایی آن را نوشته باشند ، با استاد خود سهیم شوند .
همین موضوع باعث شده یکی از دانشجویان علامه طباطبایی در شکایتی به دیوان عدالت اداری خواهان حذف تبصره 1 ماده 11 شیوه نامه نظارت بر اجرای دوره دکتری آموزشی پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی مصوب 1394 ، مبنی بر درج شرط نویسنده مسئول بودن استادراهنما در مقالات علمی پژوهشی مستخرج از رساله دکتری بشود .
این دانشجو از دو جهت به این تبصره شکایت کرده است که اولا چاپ مقالات دکتری باید همراه با نام استادراهنما باشد و ثانیا نام استادراهنما به عنوان نویسنده مسئول مقاله نوشته شود .
اول مردادماه دیوان عدالت اداری حکم خود را مبنی بر این شکایت صادر کرد و طرف دانشجو را گرفت .
براساس این حکم الزام دانشجو به درج نام استادراهنما به عنوان «نویسنده مسئول» مغایر قانون است؛ چراکه براساس قانون حمایت از حقوق مولفان ، مصنفان و هنرمندان (اصلاحی 1389) ، مقاله علمی پژوهشی مستخرج از پایان نامه ، اثر حقوقی مستقلی است که پدیدآورنده آن دانشجو است و مالک فکری آن محسوب می شود و استادراهنما صرفا وظیفه نظارت بر آن را دارد و طبق آن شیوه نامه نظارت بر اجرای دوره دکتری آموزشی پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی بخشی را که ناظر بر شرط نویسنده مسئول بودن استادراهنما در مقالات علمی و پژوهشی مستخرج از رساله دکتری است ، باطل کرد .
به همین خاطر گفت و گویی با چند تن از دانشجویان و اساتید دانشگاه پیرامون این موضوع داشتیم .
استادراهنما کاری نمی کند ! شاید بتوان این حکم دیوان عدالت اداری را گام تازه ای در جهت احقاق حقوق دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانست که تاکنون مجبور بوده اند مقالات خود را با نام استاد به چاپ برسانند .
در همین مورد رحیمی ، دانشجوی دکتری دانشگاه تهران ابتدا با اشاره به این موضوع که هنوز رانت چاپ مقالات وجود دارد ، گفت : «یک قانون نانوشته وجود دارد که بیشتر اساتید از آن استفاده می کنند .
در این روند نشریات و مجلات داخلی مقاله دانشجویی را که براساس پایان نامه خود نوشته است اگر بدون ذکر نام استادراهنما باشد ، چاپ نمی کنند و درواقع حتما باید قبل از نام نویسنده عناوینی مانند دکتری وجود داشته باشد .
» این دانشجوی دکتری گلایه خود را این گونه بیان می کند : «استادراهنما مبلغی را در ازای همکاری با دانشجو دریافت می کند ، درصورتی که وظیفه او راهنمایی دانشجو است .
پس عملا الزامی برای ثبت اسم استادراهنما وجود ندارد ، زیرا حتی یک کلام از مقاله یا پایان نامه را استادراهنما ننوشته است .
طبق اساسنامه حتی یک کلمه از پایان نامه متوجه استاد نبوده و اگر پایان نامه و مقاله ای دارای ایراد باشد ، نقص آن برعهده نگارنده و پژوهشگر است .
در این روند استادراهنما به طور کلی راهنمایی هایی را انجام می دهد و به دانشجو می گوید چه اقداماتی را انجام دهد ، اما سایر موضوعات آن ازجمله تحقیقات و جزئیات را محقق جلو برده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/08/02

جالب آنجاست اگر محقق اشتباه کرده باشد ، اساتید خطایی را برعهده نمی گیرند ، اما می خواهند از سود آن که همان امتیازات چاپ مقاله است ، استفاده کنند ، بدون آنکه ذره ای تلاش کرده باشند .
» این دانشجو می گوید : «حذف نام استادراهنما چنانکه گفته شد ، باعث دشوار شدن چاپ مقاله در ژورنال ها و نشریات داخلی می شود ، البته اگر دانشجو بتواند مقاله خود را برای نشریات علمی خارجی بفرستد؛ به خاطر اینکه چنین عنوان هایی برای آنها اهمیت ندارد ، درواقع به شرط داشتن کیفیت ، مقاله چاپ می شود .
» او ادامه می دهد : «این اقدام ، کار بسیار خوبی است ، چون عملا استادراهنما کار چندانی برای نوشتن پایان نامه یا مقاله نکرده است که بخواهیم نام او را در ابتدای مقاله منتشر کنیم .
» زحمات دانشجو به نام اساتید شکوهی یکی دیگر از دانشجویان دکتری دانشگاه تهران این گام را به نفع دانشجو دانسته و گفت : «این گام یقینا به نفع دانشجویان است و باعث می شود اساتید براساس پایه های دقیق تری ارتقا پیدا کنند ، چراکه یکی از ملاک های ارتقای مراتب دانشگاهی اساتید مقالاتی است که دانشجویان زحمت نگارش آن را برعهده دارند ، اما نام استاد به عنوان پژوهشگر در آنها نوشته می شود .
» او گفت : «فرض کنیم من استاد هستم و سالی چند دانشجو دارم که حداقل پایان نامه یا دکتری را با من برداشته اند ، به راحتی پس از چند سال می توانم 10 تا 20 پایان نامه و به تبع آن مقاله داشته باشم ، بدون اینکه کار خاصی انجام داده باشم .
مساله اینجاست که این موضوع به پایه ای برای ارتقای اساتید تبدیل شده است و حتی نوعی رکود علمی را در برخی اساتید به وجود آورده ، چراکه مقالات اساتید به این سبب که استادراهنمای دانشجویان هستند به صورت اتومات توسط دانشجویان نوشته می شود و عملا اقدام خاصی برای تولید مقاله توسط اساتید صورت نمی گیرد .
در پایان نامه ها و مقالات عملا اساتید راهنما کار چندانی انجام نمی دهند و گاها حتی راهنمایی خاصی هم نمی کنند ، درواقع اکثرا این خود دانشجو است که کار را پیش می برد .
به عنوان مثال من 99% کارهای مقاله خودم را پیش بردم و استاد اصلا راهنمایی خاصی نکرد .
» او گفت : «معمولا مرسوم است از بابت احترام و اینکه مجلات علمی مقاله را برای چاپ قبول کنند ، نام استاد به عنوان نویسنده مسئول منتشر شود و به همین دلیل اعتبار مقاله از آن استاد می شود .
در اینجا حق دانشجو ضایع می شود ، چراکه استادراهنما کار خاصی انجام نداده است ، اما بیشتر امتیاز مقاله برای استادراهنما ثبت می شود و با آنکه دانشجو همه کارها را انجام داده است عایدی خاصی از این طریق نصیبش نمی شود ولی استاد از همین طریق می تواند پیشرفت کند .
» شکوهی گفت : «مدتی پیش در یکی از سایت های آماری پیرامون مقالات ، آمار عجیبی دیدم؛ علی ربیعی ، سخنگوی دولت از سال 88 تا 95 ، 232 مقاله داشته است .
اگر مثبت فکر کنیم و بگوییم کپی یا تقلب وجود نداشته ، خیلی از این مقالات برای دانشجویان بوده که پایه ای برای ارتقای اساتید شده است .
» او ادامه داد : «این موضوع از این جهت می تواند مطلوب باشد که دانشجو استفاده خود را از مقالات و پایان نامه های خود داشته باشد .
استاد از دانشجو استفاده می کند ، از طرفی پول استادراهنمایی خود را نیز دریافت و به واسطه این مقالات ارتقا پیدا می کند و با آنکه عملا راهنمایی خاصی انجام نداده ، این مقالات در رزومه وی ثبت می شود .
» این دانشجوی دکتری ادامه داد : «یکی از موضوعاتی که نشان می دهد اساتیدراهنما کار خاصی انجام نمی دهند ، این است که اگر از خیابان انقلاب یک مقاله بخرید و آن را به استادراهنما تحویل دهید ، استاد متوجه این موضوع نمی شود .
اگر استادراهنما واقعا در این سیستم دخیل باشد ، عملا چنین اتفاقی نخواهد افتاد .
اما شاهد آن هستیم که استادراهنما اصلا در جریان امور نیست .
حال چگونه است که نام استادراهنما به عنوان نویسنده مسئول مقاله قید می شود .
حتی در برخی مقالات و پایان نامه ها برخی دانشجویان دست به آمار سازی نیز می زنند ، اما استادراهنما اصلا متوجه نمی شود .
همه اینها نشان دهنده آن است که اتفاق اخیر می تواند به نفع دانشجویان باشد و البته روند ارتقای اساتید تصحیح شود و هر فردی نتیجه زحمات خود را دریافت کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/08/02

» دانشجو پله رشد اساتید نادیان یکی دیگر از دانشجویان دکتری دانشگاه تهران در حمایت از این اقدام دیوان عدالت اداری ، گفت : «معمولا وقتی استادراهنما با دانشجویی کار می کند ، عملا بار اصلی روی دانشجو است .
برای مثال استادراهنمای خودم با آنکه از پایان نامه راضی بود ، تنها زمانی پایان نامه من را دید که تکمیل شده بود و فقط آن را مطالعه کرد .
در همین روند می شود گفت وقتی مقاله ای از این پایان نامه به دست می آید ، هیچ ارتباطی با استادراهنما ندارد؛ چراکه هیچ کار علمی ای برای آن انجام نداده است .
بیشتر اوقات استاد برای اینکه کاری روی مقاله انجام نداده حتی نمی داند مقاله درمورد چه چیزی است .
» او نیز در رابطه با اعمال سختگیری در روند چاپ مقاله دانشجویان در ژورنال های داخلی ، گفت : «اما زمانی که دانشجویان برای چاپ مقاله سراغ مجله ای می روند این خلأ وجود دارد که اگر نام استاد نباشد ، مقاله چاپ نمی شود یا سختگیرانه چاپ می شود .
» این دانشجوی مقطع دکتری ادامه داد : «پولی که استاد دریافت می کند به این دلیل است که بتواند دانشجوی خود را پرورش دهد ، اما در دانشگاه ها چنین اتفاقی نمی افتد .
در دانشگاه های ما یک معامله دوسر سود برای استاد رخ می دهد ، از طرفی استاد با آنکه کاری برای مقاله انجام نداده ، با توجه به بودن اسم استادراهنما به عنوان نویسنده مسئول امتیاز آن را دریافت کرده و می تواند از امتیاز های ارتقای آن استفاده کند ، از طرفی مبلغی را در این زمینه دریافت کرده است .
البته برخی اساتید حق را رعایت می کنند .
» او از ذی نفع دانستن دانشگاه در مقالات دانشجویان نیز گلایه کرده و گفت : «دانشگاه و استادراهنما خود را به عنوان ذی نفع می دانند و عملا زمانی که فرد قصد چاپ کردن مقاله یا انتشار آن به صورت کتاب را دارد ، باید مجوز این دو را دریافت کند .
زمانی که دانشجو برای نوشتن مقاله خود بیشتر اقدامات علمی را انجام داده است ، این موضوع که بدون اجازه استادراهنما و دانشگاه چاپ نمی شود ، نمود خوبی ندارد و یک نوع بی رغبتی برای دانشجویان ایجاد خواهد کرد .
» نادیان گفت : «دانشجویان در روند فعلی متضرر شده و به عنوان پله ای برای رشد استاد محسوب می شوند ، زیرا زمانی که مقاله با نام نویسنده مسئول دیگری چاپ می شود ، عمده امتیاز برای آن فرد آورده می شود .
این درصورتی است که استادراهنما زحمت بسیار کمتری نسبت به دانشجو کشیده .
درنهایت باید گفت دیوان عدالت اداری گام بسیار خوبی را در دفاع از حقوق دانشجویان برداشته است .
» توهینی به جامعه علمی کشور علی اشرف نظری ، عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در ادامه با تایید سخنان دیگر افراد موافق می گوید : «از ابتدا ایده من این بوده که در رساله ، پایان نامه ، مقاله یا هر چیز دیگری که حاصل زحمت دانشجو است ، الزامی برای اینکه اسم افراد دیگری در آن قرار بگیرد ، وجود نداشته باشد .
البته این مساله متاسفانه رایج شده و فقط زمانی که دانشجو زحمت بسیاری کشیده و می خواهد مقاله ای به چاپ برساند ، باید این گونه عمل کند .
» او افزود : «مجله هایی هستند که ادعا می کنند ما فقط فلان دکتر و استاد را می شناسیم و از نام آنها استفاده می کنند ، در حالی که اصلا به محتوا توجه نمی کنند .
ایده کلی من این بوده که این روش مرسوم غلط است .
در دانشگاه تهران هم از ابتدا چنین روشی در گروه علوم سیاسی مرسوم نبوده و استادان پیشکسوت که ما از محضر آنان استفاده کردیم و دانشجویشان بودیم ، با مناعت طبع و حتی با اصرار ما دانشجویان آن موقع حاضر به پذیرش چنین چیزی نمی شدند .
» این استاد دانشگاه تهران ادامه می دهد : «استاد راهنمای خودم را اگر بخواهم مثال بزنم ، به هیچ عنوان الزامی از طرف ایشان وجود نداشت و ایشان اصلا الزامی به اینکه ما دانشجویان با نام او حتما مقاله ای چاپ کنیم ، نداشتند .
بنده پیشنهادم این است که هرکسی حاصل زحمات خود را منتشر کند؛ به نظرم این گونه عمل کردن در چارچوب احترام به اصل نگارش علمی حقوق نویسنده شایسته تر است .
» او افزود : «اگر اغلب اساتید موردنظر مشارکتی در کار یا مقاله داشته باشند ، یک بحث دیگر است .
حتی اگر بازبینی خاصی انجام دهند و پوشه اولیه را نیز نگهداری کنند ، نشان می دهد چقدر در کار مشارکت داشته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1398/08/02

باز هم حرفی نیست ، اما متاسفانه روال جاری نشان می دهد یک سری افراد بی آنکه هیچ نقشی در کار ، محتوا و تحقیقات داشته باشند ، اسم شان را اضافه می کنند ، به خاطر این است که برخی اساتید در کتاب «روش پژوهش و نگارش علمی» که نوشته خودم است ، حدود 300 مقاله در سال 96 به چاپ رسانده اند .
مگر چنین فرضی اصلا منطقی است؟ اسم استاد فقط ظرفیتی شده برای چاپ مقاله هایی که اساسا حتی آن را ندیده اند و وقتی ایرادی هم بر آن گرفته می شود ، عنوان می کنند که آن کار برای من نبوده و برای دانشجو است .
» اشرف نظری می گوید : «همین نکته برای جامعه علمی کشور توهین است .
در گذشته اصلا اینچنین نبود و اساتید به این شکل عمل نمی کردند .
ما باید مقید باشیم کاری که برای ما نیست ، حتی اگر تلاشی هم برای بازبینی یا ارزیابی کار داشته باشیم ، اسم خودمان را به عنوان نویسنده چاپ کنیم ، بلکه از او به عنوان یک داور ، ارزیاب یا کسی که از او مشورت فکری گرفته شده است ، یاد شود نه به عنوان کسی که نویسنده کار است .
» حداقل سهم استادراهنما 50 درصد است به نظر می رسد مسئولان دانشگاهی نظر متفاوتی نسبت به دانشجویان پیرامون این مساله دارند ، سیدحسین حسینی ، معاون آموزشی دانشگاه تهران رای دیوان عدالت اداری را رای عجیبی دانست و گفت : «اتفاق عجیبی رخ داده است ، پایان نامه یک طرح تحقیقاتی است که موضوع آن توسط استادراهنما تصویب می شود ، بنابراین ایده طرح با استادراهنماست .
از طرفی ممکن است در حوزه هایی مانند علوم انسانی نیازی به پشتیبانی مالی وجود نداشته باشد اما در حوزه های فنی ، کشاورزی و .
طرح هایی هستند که نیاز به پشتیبانی مالی دارند یعنی استاد باید با کمک از گرنت پژوهشی خود این موضوع را پشتیبانی کند و اگر این پشتیبانی صورت نگیرد قطعا پایان نامه و مقاله به جایی نخواهد رسید .
بنابراین موضوع اصلا کاملا برعکس است .
» حسینی اما نظر عجیبی پیرامون مالکیت مقالات دارد و معتقد است که استادراهنما حداقل سهمی 50 درصدی از مقالات دانشجویان دارد .
او ادامه می دهد : «از لحاظ مالکیت مادی و معنوی سهمی که باید برای طرفین قائل شویم ، سهمی 50 50 است .
» او پیرامون دلایل استفاده از نام استادراهنما به عنوان استاد مسئول نیز گفت : «در دانشگاه نیز گفته می شود که حتما نویسنده اول در مقالاتی که از پایان نامه استخراج می شود ، اسم دانشجو به عنوان اسم نویسنده مسئول آورده شود ، ولی نویسنده مسئول بودن از این جهت اهمیت دارد که هر اتفاقی که صورت گیرد باید یک نفر که شخصیت حقوقی دارد پیگیر آن باشد ، به همین دلیل عضو هیات علمی به دلیل داشتن این نوع شخصیت و به این دلیل که می تواند اگر مقاله ای در مجله ای بی کیفیت چاپ شود ، پاسخگو باشد .
» حسینی ادامه می دهد : «چیزی که اکنون ترویج می شود و سهم ما نسبت به دنیا در آن کم است ، ترویج مشارکت علمی گروهی است ، خلاف آنچه فکر می کنیم انتشار مقاله به نام یک نفر یک عمل پسندیده علمی نیست ، بلکه میانگین تعداد افرادی که در مقالات خارجی در حوزه های فنی منتشر می شود بالای هفت نفر و در حوزه علوم انسانی بالای سه ، چهار نفر است .
عملا انفرادی پیش رفتن ما امر پسندیده ای در این زمینه نیست .
» چاپ مقاله بدون اسم استاد راهنما ممنوع غلامرضا وثوقی ، مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف نیز با مخالفت با حکم دیوان عدالت اداری گفت : «نظر شخصی من این است که اگر چنانچه استاد راهنما نقش در پیشبرد علمی مقاله داشته باشد قاعدتا نقش ایشان در مقاله عنوان بشود ، مگر اینکه حضور استاد در نوشتن مقاله کم باشد .
» وثوقی نیز همان ایراد اعتبار مقالات را آورد و گفت : «وقتی رساله دکتری با نام یک دانشگاه صحت و اصالت پیدا می کند ، اگر پس از آن خدشه ای در اعتبار مقاله چاپ شده در مجله ای به وجود بیاید ، چه کسی پاسخگوی آن مجله خواهد بود .
از طرفی قاعدتا لازم است تا کیفیت علمی مقاله توسط استادی تایید شود و اگر نام استادی نباشد ، یعنی نظارت و مسئولیت صحت متوجه دانشجویی می شود که پس از فارغ التحصیلی دیگر در دانشگاه هیچ مسئولیتی ندارد و ضرر و زیان اشتباه در مقاله معطوف به دانشگاه می شود در صورتی که استاد ماندگاری دارد .
» او ادامه می دهد : «70 تا 80 درصد کار مقالات را دانشجویان انجام می دهند اما چاپ مقاله بدون نام استاد یقینا اشکال دارد .
هرچند نقش خود را جزئی بداند و در مواردی استاد اگر نقشی نداشته باشد در مقاله اسم خود را نمی آورد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
جوان
1398/08/02
> رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مبارزه با فساد به طور واقعی در دولت پیگیری می شود ، گفت : سه لایحه شفافیت ، مبارزه با فساد و تعارض منافع در این راستا ، تدوین و به تصویب رسیده است .
> سرویس سیاسی جوان آنلاین : به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری ، دکتر حسن روحانی روز گذشته در جلسه هیئت دولت خطاب به ملت ایران ، اظهار داشت : سال گذشته ، سال بسیار سختی بود ، اما خوشبختانه از ابتدای سال جاری خداوند آرامشی را بر مردم نازل کرده که می توان آن را پاداش صبر ، مقاومت و رفتار نجیبانه مردم ایران در برابر یک ظلم بزرگ دانست .
رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط اقتصادی در سال جاری نسبت به پیش بینی هایی که اواخر سال گذشته کرده بودیم ، بسیار بهتر است ، گفت : آمار تورم نقطه به نقطه که بعضاً تا 52 درصد بالا رفته بود در شهریور ماه 5/34 درصد و امروز به 3/28 درصد رسیده است و این روند کاهش تورم نقطه به نقطه تا پایان سال ادامه خواهد یافت .
تورم سالیانه نیز در بازه 12 ماهه از 9/41 درصد امروز 3/41 درصد شده است؛ بنابراین 6 /0 درصد کاهش داشته ایم .
روحانی قوای مقننه و قضائیه ، رسانه ها ، صدا و سیما و همه مسئولان کشور را به همدلی و یاری فرا خواند و گفت : بی تردید اگر در این مسیر همه با هم باشیم نه تنها شکست نخواهیم خورد ، بلکه موفق شده و امریکا شکست خواهد خورد ، بنابراین بیایید با برادری و اخوت بیشتر همدیگر را یاری کنیم .
رئیس جمهور با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال در کشور ، اظهار داشت : اقدامات خوبی در این زمینه آغاز شده است و آن را با قوت ادامه خواهیم داد چرا که معتقدیم بیکاری پایه همه گرفتاری ها و مفاسد است .
روحانی افزود : امروز همه کالا های ضروری در بازار موجود است و این موضوع بسیار مهمی است و همه دستگاه های نظارتی باید نظارت دقیق داشته باشند ، تا شاهد وضعیت بهتری در زمینه قیمت کالا ها نیز باشیم .
وی با اشاره به اینکه در زمینه شرکت های دانش بنیان نیز اقدامات خوبی آغاز شده است ، اظهار داشت : این شرکت ها فارغ التحصیلان دانشگاهی را جذب می کند و این می تواند برای جوانان روحیه بخش باشد .
با حمایت از این شرکت ها توانسته ایم بسیاری از قطعاتی را که تحریم بوده ، در داخل کشور تولید کنیم .
روحانی با تأکید بر اینکه مبارزه با فساد به طور واقعی در دولت پیگیری می شود ، گفت : سه لایحه شفافیت ، مبارزه با فساد و تعارض منافع در این راستا ، تدوین و به تصویب رسیده است و معتقدیم تا زمانی که در کشور شفافیت نباشد ، بقیه امور در مسیر مبارزه با فساد جنبه نمایشی دارد و به درد ملت نمی خورد .
البته اگر این گونه اقدامات برای انتخابات است ، حرفی در آن نیست ، اما اگر واقعاً به دنبال از بین بردن فساد هستید ، باید شفافیت ، رقابت سالم و صادرات غیرنفتی توسعه پیدا کند .
رئیس جمهور تصریح کرد : باید در مجامع و کنوانسیون های جهانی در مسیر تحقق منافع کشور و روان سازی مبادلات مالی و بانکی اقدام کرد و در این مسیر شعار ، کارساز نیست .
دکتر روحانی خاطر نشان کرد : افتخار ما این است که با تروریست ها و فساد می جنگیم و مقابله می کنیم ، بنابراین نباید اجازه دهیم که در سیستم بانکی مان اتهام پولشویی به ما بچسبد و این به زیان کشور است ، البته در خصوص FATF که برخی به آن حساسیت دارند سخنی نمی گویم ، اما چرا یک عده در مقابل چهار لایحه ای که در دولت و مجلس به تصویب رسیده ، مانع تراشی می کنند و جلوی دولت و مجلس ایستاده اند؛ اینگونه اقدامات به نفع کشور نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خراسان
1398/08/02
> آغاز همایش استانداران سراسر کشور در مشهد همایش دو روزه استانداران سراسر کشور ، از دیروز در مشهد مقدس آغاز شد.
> آغاز همایش استانداران سراسر کشور در مشهد همایش دو روزه استانداران سراسر کشور ، از دیروز در مشهد مقدس آغاز شد .
رحمانی فضلی وزیر کشور برای شرکت در همایش استانداران سراسر کشور وارد مشهد شد .
رحمانی فضلی روز گذشته وارد فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد و برای زیارت بارگاه منور رضوی عازم حرم مطهر شد .
به گزارش روابط عمومی استانداری ، این همایش از روز گذشته و با حضور وزیر کشور و استانداران سراسر کشور به مدت دو روز در مشهد مقدس برگزار می شود .
علاوه بر وزیر کشور که سخنران ویژه اختتامیه این همایش خواهد بود ، علیرضا رزم حسینی استاندار نیز به عنوان میزبان و معاونان وزارت کشور با تمرکز بر حوزه تخصصی خود ، در این همایش سخنرانی خواهند کرد .
گفتنی است ، «کمیسیون تخصصی سیاسی ، انتخابات و اجتماعی» ، «کمیسیون تخصصی امنیتی و مدیریت بحران» و« کمیسیون تخصصی توسعه و مدیریت و منابع ، اقتصادی و عمرانی» از جمله پنل های تخصصی این رویداد دو روزه خواهد بود .
رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی مطرح کرد : تلاش مضاعف برای احقاق حق استان در لایحه بودجه رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی گفت : با توجه به این که در آستانه تعیین بودجه سال آینده قرار داریم تمام سعی و تلاش خود را به کار می گیریم تا شرایط را به نفع استان تغییر دهیم .
به گزارش مهر ، حجت الاسلام نصرا .
پژمانفر در نشست رؤسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و تشکل های دانشجویی که در دیوان محاسبات استان در مشهد برگزار شد ، اظهار کرد : از همه همکارانم در این نشست خواستارم موضوعات مد نظر خود را به صورت غیر رسمی در مکاتبه با ما مطرح کنند .
وی با بیان این که مسئولیت استان های اطراف نیز بر عهده استان خراسان رضوی است ، افزود : اکنون در آستانه لایحه تعیین بودجه هستیم و با توجه به وضعیتی که امسال داریم پیش بینی می کنیم که شرایط برای تعیین بودجه سخت تر شود ، ولی درعین حال امیدواریم که فرصت های خوبی برای استان ایجاد کنیم .
حجت الاسلام پژمانفر تصریح کرد : به تازگی توازن بودجه برای استان خراسان ، به سمت قابل دفاعی حرکت نکرده است .
اگر جلساتی که برگزار می کنیم مثمر شوند ، می توانیم شرایط را به نفع خود تغییر دهیم .
رسیدن به یک منطق برای این موضوع نیازمند همکاری همه شماست .
رئیس مجمع نمایندگان استان با اشاره به این که آمارها به ما کمک می کنند تا بتوانیم بهتر از حقوق خود دفاع کنیم ، بیان کرد : برای مثال 34 درصد از خدمات بستری بیمارستان امام رضا(ع) از دیگر استان هاست بنابراین با آمارهایی از این قبیل می توانیم در تعیین بودجه برای استان ، مؤثر باشیم .
وی گفت : در جلسه ای با رئیس جمهور مطرح کردم که ما راضی نیستیم ریالی از بودجه دیگر استان ها به ما تعلق بگیرد ، اما اجازه دهید این حق را داشته باشیم که ریالی از استان ما نیز به استان دیگری تعلق نگیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
بهار
1398/08/01
> گروه اقتصادی : بانک مسکن طرح پرداخت تسهیلات تا سقف 200 میلیون تومان را در قالب عقد مرابحه برای خرید کالا و .
به تصویب رسانده که جزئیات و موارد استفاده تشریح شده است .
> روز گذشته بانک مسکن از تصویب طرحی با عنوان «2و1» خبر داد که بر اساس این طرح ، مشتریان بانک می توانند با سپرده گذاری کوتاه مدت ، تسهیلات دریافت کنند ، اما این موضوع واکنش تعداد زیادی از مخاطبان ایسنا را به همراه داشت که در همین راستا طرح مذکور با جزئیات بیشتر و شفاف تر در اختیار مخاطبان قرار می گیرد .
بانک مسکن به عنوان تنها بانک پرداخت کننده رسمی تسهیلات خرید مسکن در کشور شناخته می شود که اغلب شرایط پرداخت این تسهیلات می تواند بر قیمت مسکن نیز تاثیرگذار باشد ، به طوریکه یکی از دلایل اصلی عدم افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از سوی مدیرعامل این بانک ، احتمال افزایش قیمت مسکن ناشی از این تغییر بود .
اما بانک مسکن روز گذشته از تصویب طرحی خبر داد که مشتریان این بانک می توانند با سرمایه گذاری کوتاه مدت ، از بانک تسهیلات دریافت کنند .
بر اساس اعلام این بانک برای این طرح ، حداقل مبلغ لازم برای سپرده گذاری در این طرح 10 میلیون تومان تعیین شده است و سقف تسهیلاتی که یک فرد با تشکیل حساب در قالب طرح «2و1» می تواند هم زمان با سپرده گذاری ، از بانک مسکن دریافت کند ، نیز معادل 85 درصد میزان سپرده و تا حداکثر 200 میلیون تومان است؛ به این معنا که اگر مبلغ سپرده هر چقدر از 235 میلیون تومان بیشتر باشد ، آن فرد بیش از 200 میلیون تومان نمی تواند دریافت کند .
بنابراین می توان گفت که سقف سپرده گذاری برای دریافت این تسهیلات 235 میلیون تومان بوده که معادل 200 میلیون تومان وام به سپرده گذار تعلق می گیرد .
از سوی دیگر ، حداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات ، 60 ماهه تعیین شده و تسهیلات گیرنده در عین حال می تواند در قرارداد خود ، مدت زمان کمتری را برای بازپرداخت کامل تسهیلات ، اعلام کند .
یکی از مواردی که بسیاری از مخاطبان ایسنا را دچار ابهام کرده است ، نحوه دریافت وثیقه از سوی بانک است ، به این صورت که سپرده فرد سپرده گذار به عنوان وثیقه تسهیلات توسط بانک پذیرفته می شود و در مدت بازپرداخت تسهیلات ، نسبتی از سپرده به تسهیلات ، به عنوان سپرده مسدودی نزد بانک به عنوان وثیقه قرار می گیرد .
این نسبت به شکل 100 به 85 است؛ به این معنا که اگر فرد سپرده گذار در ازای 100 میلیون تومان سپرده گذاری ، 85 میلیون تومان تسهیلات مرابحه در قالب این طرح از بانک مسکن دریافت کرده است ، 100 میلیون تومان سپرده آن فرد ، به عنوان وثیقه تسهیلات تا انتهای مراحل بازپرداخت کامل تسهیلات نزد بانک مسدود خواهد ماند .
به عبارت دیگر ، فرد سپرده گذار مبلغ 85 میلیون تومان از بانک تسهیلات می گیرد و پس از پرداخت اقساط 100 میلیون تومان او نیز به او بازخواهد گشت .
از سوی دیگر ، تسهیلات این طرح هم به سپرده گذار و هم به بستگان درجه یک او همچون پدر ، مادر ، همسر و فرزند او قابل پرداخت است .
هرچند که مشابه این طرح پیش از این در برخی بانک های دیگر نیز اجرایی شده است ، اما باید توجه داشت که تسهیلات این طرح ربطی به وام مسکن ندارد و با این تسهیلات می توان خرید کالا ، خودرو ، پرداخت شهریه دانشگاه و .
را انجام داد و نیازی به استفاده از آن در خرید مسکن نیست ، در واقع این طرح بانک مسکن ارتباطی با وام مسکن ندارد .
از سوی دیگر ، یکی از نکات مهم در این طرح سود دو درصدی سپرده و سود یک درصدی تسهیلات است ، بنابراین سپرده گذار از 100 میلیون تومان خود در مثال قبلی سالانه دو درصد سود دریافت می کند و این در حالی است که سود تسهیلاتی که می گیرد ، تنها یک درصد است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
بهار
1398/08/01

یکی دیگر از موارد مورد پرسش این است که چرا فردی باید سپرده خود را در بانک بگذارد و مبلغ کمتری تسهیلات دریافت کند که در این باره می توان موارد معمول استفاده از این طرح توسط مشتریان را توضیح داد .
این طرح در اصل بیش از مشتری حقیقی ، مشتریان حقوقی دارد؛ به این صورت که به عنوان مثال یک نهاد ، سازمان یا شرکت قصد پرداخت تسهیلات به کارمندان خود را دارد ، اما می خواهد سازو کار قانونی پرداخت این تسهیلات انجام شده و از بازگشت پول خود نیز مطمئن باشد .
در این شرایط نهاد مذکور از مبلغ موردنیاز را از حساب خود نزد بانک مسکن مسدود کرده و از طریق این طرح ، تسهیلاتی به کارمندان خود با سود یک درصد ارائه می کند .
اما با توجه به اینکه این تسهیلات برای بستگان درجه یک سپرده گذار نیز قابل پرداخت است ، استفاده افراد حقیقی را هم دربرمی گیرد .
تصور کنید که فردی می خواهد به برادر یا خواهر خود پولی بدهد و می خواهد از بازگشت آن مطمئن باشد ، در این حالت فرد سپرده خود را نزد بانک گذاشته و فرد موردنظر می تواند از آن تسهیلات استفاده کند .
البته این طرح استفاده های دیگری هم دارد و می توان برای برخی سرمایه گذاری های پرریسک نیز از آن استفاده کرد و با دریافت این تسهیلات سرمایه خود را نزد بانک حفظ کرده و سرمایه گذاری پرریسک خود را هم انجام خواهد داد .
با این حال نکته مهم در این باره این است که بانک ها طرح های متفاوتی را برای پرداخت تسهیلات به مشتریان خود ارائه می کنند که ممکن است تمامی این طرح ها مورد استفاده همه مشتریان نباشد و مشتریان نیز می توانند درباره طرح های تسهیلاتی اطلاعات بیشتری از شعب بانکی کسب کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
جوان
1398/08/02
> معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت : تمام ورودی های کنکور در دانشگاه های علوم پزشکی کنترل می شود و به همین منظور در حال بررسی فرآیند ورود تمامی دانشجویان جدیدالورود هستیم .
> سرویس اجتماعی جوان آنلاین : دکتر باقر لاریجانی در جمع خبرنگاران درباره بحث های اخیر صندلی فروشی و تخلفات مطرح شده در حوزه انتقال دانشجویان علوم پزشکی از خارج به داخل کشور گفت : در بحث های اخیر علوم پزشکی سه موضوع مهم ، کنترل ورودی های کنکور ، بررسی پرونده های متخلفان انتقالی از خارج و سهمیه هیئت علمی در دانشگاه آزاد مطرح شده است .
وی افزود : سازمان سنجش در کشور ما مسئولیت گرفتن دانشجو برای دانشگاه ها دارد و دانشجویان را به دانشگاه های علوم پزشکی معرفی می کند .
پیش از این سازمان سنجش مقاومت می کرد که لیست ها را به وزارت بهداشت بدهد ما تلاش کردیم در یکی دو سال اخیر لیست های سازمان سنجش را به طور کامل دریافت می کنیم و ثبت نام های دانشگاه های علوم پزشکی را هم دریافت می کنیم و با مانیتور همزمان این ورودی را کنترل می کنیم .
معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود : این کار به طور جدی در حال پیگیری در دانشگاه های علوم پزشکی است و هر دانشجویی که از این دانشگاه ها فارغ التحصیل می شود سیستم ما به طور کامل کنترل می کند که این ورودی چه زمانی است و خروجی چه زمانی است .
تمام لیست های سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه های علوم پزشکی کنترل می شود وی خاطرنشان کرد : اخیرا با توجه به بحث هایی که صورت گرفته است این کار را به صورت جدی تر دنبال کرده ایم و حسب نظر وزیر بهداشت ، تقریبا تمام لیست هایی که سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه های علوم پزشکی می دهد را بررسی می کنیم و تیم هایی برای این موضوع درنظر گرفتیم .
لاریجانی گفت : مواردی هم که مطرح می شود که افرادی امتحان نداده بر سر کلاس آمده اند را کنترل کردیم و بسیاری از این گزارش ها اشتباه بوده است .
وی گفت : موضوع دیگر انتقال دانشجویان ایرانی از خارج به داخل کشور است .
این دانشجویان باید یک سری شرایطی داشته باشند .
نمره کنکور و دیپلم ، تعداد واحد هایی که گذرانده اند و اعتبار دانشگاه محل تحصیل برای انتقال دانشجو مهم است .
معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد : ما از گذشته هم این پرونده های انتقال را بررسی می کردیم ، اما طبیعی است که در این دو سال پرونده های زیادی به مرکز خدمات آموزشی ارجاع شد .
از زمانی که مسئله ارز جدی شد ، فشار آمدن به خارج و عجله افراد موجب شد این پرونده ها زیاد شوند .
وی گفت : ما پیش از این برای انتقال مصاحبه نداشتیم که اکنون مصاحبه هم داریم .
در زمان مصاحبه با مواردی برخورد کردیم که ناشی از تقلب افراد بود .
کسی بود که نمره دیپلم و سال آخر مدرسه اش نمره درستی نبود ، ولی پس از مدتی نمره درست برای ما آورد .
ما مشکوک شدیم به این موضوع و حراست و سایر نهاد های مرتبط را مطلع کردیم .
با تعدادی حدود 150 تا 200 نفر روبرو شدیم که کارنامه دانش آموزی آن ها از یک جا صادر شده است .
حراست آموزش و پرورش هم در جریان موضوع قرار گرفت و مشخص شد که در این زمینه تقلب صورت گرفته است .
متخلفان پس از شناسایی امکان تحصیل در پزشکی را پیدا نکرده اند لاریجانی یادآور شد : افرادی که ما شناسایی کردیم هیچ کدام را نگذاشتیم به دانشگاه وارد شوند و پرونده های این افراد به حراست وزارت بهداشت داده شد .
اما ممکن است نیاز به بررسی های بیشتری باشد .
مواردی که حدس می زنیم مشکلی داشته باشند و به آن مشکوک شده باشیم را هشدار داده ایم که دوباره پرونده های آن ها را بازبینی می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
جوان
1398/08/02

وی خاطرنشان کرد : مقوله دیگری که در این زمینه به آن برخورد کردیم این بود که افرادی اعلام می کردند که خارج از کشور بوده اند ، اما در زمان مصاحبه های عمیق مشخص شد که این افراد تا حالا خارج از کشور نرفته اند و تمام پرونده ساختگی بوده است .
این موارد نیز به حراست معرفی شدند .
معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت : تمامی پرونده هایی که سیستم دانشجویی ما متوجه شده است که خدشه ای در آن وجود دارد به دانشگاه معرفی نکرده است .
اما اینکه هیچ موردی نبوده که از این سیستم خارج شده نیازمند تفحص است که این کار در حال انجام است .
آخرین وضعیت انتقال از رشته دامپزشکی به پزشکی در تسهیلات فرزندان هیئت علمی وی با اشاره به آیین نامه تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی برای فرزندان هیئت علمی گفت : در این آیین نامه آمده است که دانشجویانی که در رشته دامپزشکی هستند و پدرشان عضو هیئت علمی است با امتیاز 92 .
5 درصد نمره می توانند به پزشکی منتقل شوند .
این آیین نامه امضای رئیس دانشگاه آزاد ، وزیر بهداشت و وزیر علوم را در سابق دارد .
ما در وزارت بهداشت بعد از مدتی متوجه شدیم که تعدادی از دانشجویان در دانشگاه آزاد منتقل شده اند که این شرایط را نداشته اند .
این افراد حدود 200 نفر بودند .
لاریجانی افزود : این افراد شرط 92 .
5 درصد را نداشتند .
از ما خواستند که این موضوع را تایید کنیم که ما انجام ندادیم ، اما دیدیم که پیش از این یک عده ای به این شیوه منتقل شدند .
چون باید امضای دو وزیر و رئیس دانشگاه در این آیین نامه باشد ، وزیر بهداشت حداقل آن را امضا نکرده است .
وی گفت : گفته شد که به برخی از پدران قول داده شده که سال بعد هم این انتقال را انجام می دهیم .
ما مصوبه ای در کمیسیون موارد خاص وزارت بهداشت داشتیم که کسانی که به آن ها قول داده شده استثنائاً برای آخرین سال بتوانند از این انتقال استفاده کنند ، اما در صورتی که به خارج از کشور بروند و 36 واحد را بگذرانند و بعد برگردند .
نکته مهم این است که هیچ فردی از طریق این دستورالعمل کمیسیون موارد خاص منتقل نشد و تمام انتقالی ها قبل از مصوبه کمیسیون موارد خاص بوده است .
معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود : ما با بررسی بعدی مشاهده کردیم که این موضوع به یک مسئله اجتماعی بدل شده است و بحث کردیم که وزارت بهداشت که شراکتی در آن آیین نامه قبلی نداشته است و دوستان با هر روشی پیش رفته اند باید در این زمینه پاسخگو باشند و در نهایت این آیین نامه را لغو کردیم .
وی گفت : می توان گفت تمام حدود 200 نفری که در دانشگاه آزاد از دامپزشکی به پزشکی منتقل شدند بر اساس مصوبه وزارت بهداشت نبوده اند .
لاریجانی یادآور شد : در همین زمینه دیوان عدالت اداری رای وزارت بهداشت که لغو کرده بودیم را لغو کرد .
در واقع دستور موقت داد ، اما پس از چندی دیوان عدالت هم رای خود را لغو کرد .
وی اظهار داشت : تمام مواردی که از نظر ما مشکوک به تخلف بوده است را به سازمان های نظارتی معرفی کرده ایم .
هر کسی هم که ادعا دارد فردی از طریق غیرقانونی وارد دانشگاه شده است می تواند به سازمان های نظارتی اعلام کند تا پرونده فرد بررسی شود .
ضمن اینکه بدون گفتن افراد هم کنترل های مکرر در حال انجام است تا کاملا مطمئن بشویم که کسی از طریقی غیر از کنکور وارد دانشگاه نشده است .
آخرین وضعیت دانشجوی قلابی دندانپزشکی شهید بهشتی معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره وضعیت فردی که خود را به عنوان دانشجوی دندانپزشکی شهید بهشتی معرفی کرده بود ، گفت : ما در وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همچنین حراست نامه زدیم که تمامی مختصات این موضوع مشخص شود .
وی افزود : به گونه ای که رئیس دانشگاه گزارش داده است این فرد اصلا دانشجو نبوده ، با سیستم آموزشی هیچ ارتباطی نداشته است .
این طور که گفتند با یکسری از دوستانش در دانشکده دندانپزشکی آشنا بوده و سر کلاس می نشسته و مهمتر از همه که نباید ساده از این موضوع گذشت ، کلاس های کنکور از این فرد عکس می گرفتند و بعد به عنوان نخبه در صدا و سیما معرفی می شده ، در حال که فرد اصلا در فرآیند سیستماتیک دانشگاه نبوده ، اسم اش به عنوان دانشجو ثبت نشده است و واحدی هم نگرفته است .
لاریجانی گفت : ظاهر امر این بوده که در دانشکده حضور داشته ، اما مهم تر اینکه مصاحبه می کرده و در صدا و سیما رفت و آمد داشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
جوان
1398/08/02

وی افزود : سیستم های نظارتی فرد را دستگیر کرده اند و در حال تحقیق بر روی این موضوع هستند .
ضمن اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم دو سه نفر از کارمندان را به تخلفات اداری معرفی کرده اند .
دلیل هم این بوده که این افراد تسامح کردند که فردی بدون ثبت آموزشی در دانشکده حضور داشته و خود را به عنوان دانشجو معرفی کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/01 - 1398/08/04
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/08/01
> جزئیات پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره کارشناسی ارشد سال تحصیلی 1400 1399 در دانشگاه تهران اعلام شد .
> جزئیات پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره کارشناسی ارشد سال تحصیلی 1400 1399 در دانشگاه تهران اعلام شد .
به گزارش مهر ، معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه ای پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره کارشناسی ارشد سال تحصیلی 1400 1399 را اعلام کرد .
متن اطلاعیه به این شرح است : دانشگاه تهران در اجرای سیاست های هدایت و حمایت از دانشجویان برتر برای ورود به دوره کارشناسی ارشد با استناد به آئین نامه های شورای هدایت استعداد درخشان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، مصوبات شورای آموزشی دانشگاه ، برای سال تحصیلی 1400 1399 از بین دانشجویان ورودی سال 1395 که جز 15 درصد برتر دانشگاه تهران بوده و یا از دانشگاه های مشمول این فراخوان که در 15 درصد برتر رتبه بندی قرار دارند ، در تمامی رشته هایی که از طریق آزمون سراسری پذیرش دانشجو دارد به صورت مازاد بر ظرفیت و با رعایت کامل مقررات مربوط دانشجو می پذیرد .
تمامی متقاضیان ، از تاریخ 01/‏08/‏1398 تا 20/‏08/‏1398 فرصت دارند به سامانه جامع آموزش دانشگاه تهران (http : //ems1 .
ut .
ac .
ir) مراجعه و نسبت به ثبت درخواست و بارگذاری فرم تکمیل شده تقاضا اقدام نمایند .
متقاضیان می توانند جهت اطلاع از شرایط و نحوه ثبت نام ، دانشگاه های مشمول فراخوان و سایر اطلاعات تکمیلی به وب گاه معاونت آموزشی دانشگاه تهران به آدرس http : //academics .
ut .
ac .
ir مراجعه نمایند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/01 - 1398/08/04
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
مواجهه
1398/08/04
> علیرضــا صولتــی ، معاون صندوق رفاه دانشــجویان وزارت علــوم اظهــار کرد : صندوق رفاه دانشــجویان برای جبران بخشــی از کمبود ظرفیت خوابگاه های دانشجویی دانشگاه ها بخشی از یارانه سود و کارمزد تســهیات دریافتی دانشــگاه ها و بخش خصوصی برای ســاخت خوابگاه را پرداخت می کند .
> وی ادامه داد : دانشــگاه ها و بخش خصوصی اگر برای ساخت خوابگاه از تسهیات بانکی استفاده کنند ، صندوق رفاه دانشجویان متعهد شده و تمام سود بانکی را پرداخت می کند و دانشگاه ها و بخشی خصوصی فقط اقساط و کارمــزد را پرداخــت می کنند .
معاون برنامه ریزی و ســرمایه گذاری صندوق رفاه دانشجویان اضافه کرد : دانشــگاه هایی که در مناطق محروم حضور دارند با تشــخیص رئیس صندوق ، اگر برای اقســاط بانکی دچار چالش شوند ، چهار درصد کارمزد آنها هم توسط صندوق رفاه دانشجویان پرداخت می شود .
وی درباره استقبال بخش خصوصی از این تسهیات ، ادامه داد : این تســهیات در سنوات گذاشته نیز بوده است ولی منجر به وام نشده است چون توجیه بخش خصوصی این اســت که ســرمایه گذاری حتی با تقبل پرداخت ســود توســط صندوق رفاه با توجه به پایین بودن نرخ اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی سودی برای آنها ندارد .
وی در ادامه بیان کرد : اما حدود 20 دانشــگاه دراین زمینه اقدام کرده و پرونده تشــکیل داده اند و ما امیدواریم در سال جدید در این خصوص عملکرد خوبی داشته باشیم .
بر اساس این گزارش ، دانشگاه ها تا 30 آبان فرصت دارند طرح توجیهی خود درباره کمبــود خوابــگاه را به صندوق رفاه دانشــجویان ارائه مسئوان گرامی ! همین که حقوق ناچیزمان را با تاخیر از محل کارمان دریافت می کنیم ، به وسط ماه دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/01 - 1398/08/04
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
تعادل
1398/08/04
> رییس دانشکده اقتصادی و امور اداری دانشگاه لرستان ، سود حاصل از معامله در بازار سرمایه را سودی با آثار ماندگار در اقتصاد ارزیابی کرد و گفت :.
> رییس دانشکده اقتصادی و امور اداری دانشگاه لرستان ، سود حاصل از معامله در بازار سرمایه را سودی با آثار ماندگار در اقتصاد ارزیابی کرد و گفت : خلق ثروت در این بازار می تواند کل جامعه را منتفع کند .
مسعود طاهری نیا به سنا گفت : سوداگری در بازارهایی همچون ارز و سکه و طلا کمکی به تولید در کشور نمی کند و چه بسا مضر به حال اقتصاد و تولید ملی باشد .
اما کسانی که سرمایه های خرد خود را در بورس می گذارند ، هم سود شیرین تر و ماندگارتری عاید خود می کنند و هم در سطح کلان به اقتصاد کشور کمک کرده اند .
وی یکی از ضعف های دروس دانشگاهی را همچنان عدم کاربردی بودن آن در محیط های عملی و صنایع و شرکت ها دانست و اظهار داشت : متاسفانه با وجود اینکه دانشجو دروس خیلی زیادی را در رشته های تخصصی می گذراند ولی وقتی وارد بازار می شود و می خواهد کار اجرایی کند ، دچار ضعف است .
طاهری نیا افزود : البته اخیرا در سیاست های اعلام شده وزارت علوم تحقیقات و فناوری این اشکال تا حدودی برطرف و دروس مهارتی بیشتری به سر فصل های رشته های مختلف اضافه شده است .
وی با استقبال از اقدام سازمان بورس و اوراق بهادار در برگزاری سمینار «بررسی قابلیت های سرمایه گذاری در بازار سرمایه» در استان لرستان ، اظهار داشت : همایش هایی از این دست که بیشتر هم حالت آموزشی و کارگاهی دارد ، قطعا برای کل اقتصاد کشور مفید است و از این حیث که انگیزه ای برای دانشجویان ایجاد می کند تا با بورس و مفاهیم اولیه آن آشنا شوند ، در دیگر استان ها هم قابل تکرار خواهد بود .
رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه لرستان اظهار داشت : استان لرستان اگر چه به لحاظ مالی و ظرفیت های اقتصادی استان فقیری نیست ، اما به دلایلی درجه ریسک پذیری در میان افراد جامعه پایین است و سرمایه گذاران عموما ترجیح می دهند پول خود را در جایی بگذارند که ماهانه یک درآمد ثابت داشته باشند که البته این روند با آموزش و فرهنگ سازی قابل تغییر است .
طاهری نیا ادامه داد : فرهنگ سازی و آشنایی با ادبیات بازار سرمایه از جمله اهدافی است که در این گردهمایی ها محقق می شود؛ ضمن اینکه دانشجویان یاد می گیرند که از همان زمان تحصیل در عرصه اقتصاد کشور ایفای نقش کنند و حتی با پس اندازهای خرد از دریچه بازار سرمایه به خلق ثروت کمک و سود خوبی عاید خود کنند .
وی همچنین با توجه به کشاورزی بودن این استان ، بورس کالا را یکی از بهترین فرصت ها برای ارایه محصولات از جمله زعفران ، انجیر و گردو دانست و گفت : علاوه بر این محصولات که محصولات اصلی تولیدی در لرستان است ، در عرصه تولید سنگ و صنعت گردشگری در این استان هم می توان خوش درخشید؛ مشروط به اینکه فرهنگ سازی کنیم تا مردم جرات پیدا کنند و وارد این حوزه ها شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/01 - 1398/08/04
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/08/03
> معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت : برای جبران بخشی از کمبود ظرفیت خوابگاه های دانشجویی بخشی از یارانه سود و کارمزد تسهیلات دریافتی دانشگاه ها و بخش خصوصی پرداخت می شود .
> معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت : برای جبران بخشی از کمبود ظرفیت خوابگاه های دانشجویی بخشی از یارانه سود و کارمزد تسهیلات دریافتی دانشگاه ها و بخش خصوصی پرداخت می شود .
علیرضا صولتی در گفتگو با مهر گفت : صندوق رفاه دانشجویان برای جبران بخشی از کمبود ظرفیت خوابگاه های دانشجویی دانشگاه ها بخشی از یارانه سود و کارمزد تسهیلات دریافتی دانشگاه ها و بخش خصوصی برای ساخت خوابگاه را پرداخت می کند .
وی ادامه داد : دانشگاه ها و بخش خصوصی اگر برای ساخت خوابگاه از تسهیلات بانکی استفاده کنند ، صندوق رفاه دانشجویان متعهد شده و تمام سود بانکی را پرداخت می کند ، دانشگاه ها و بخشی خصوصی فقط اقساط و کارمزد را پرداخت می کنند .
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری صندوق رفاه دانشجویان افزود : دانشگاه هایی که در مناطق محروم حضور دارند با تشخیص رئیس صندوق ، اگر برای اقساط بانکی دچار چالش شوند ، 4 درصد کارمزد آنها هم توسط صندوق رفاه دانشجویان پرداخت می شود .
وی درباره استقبال بخش خصوصی از این تسهیلات ، ادامه داد : این تسهیلات در سنوات گذاشته نیز بوده است ولی منجر به وام نشده است چون توجیه بخش خصوصی این است که سرمایه گذاری حتی با تقبل پرداخت سود توسط صندوق رفاه با توجه به پایین بودن نرخ اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی سودی برای آنها ندارد .
وی افزود : اما حدود20 دانشگاه دراین زمینه اقدام کرده و پرونده تشکیل داده اند و ما امیدواریم در سال جدید در این خصوص عملکرد خوبی داشته باشیم .
دانشگاه ها تا 30 آبان فرصت دارند طرح توجیهی خود درباره کمبود خوابگاه را به صندوق رفاه دانشجویان ارائه دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/01 - 1398/08/04
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
جوان
1398/08/01
> اگر بخواهیم کمی منصفانه به سیستان و بلوچستان نگاه کنیم می بینیم که این منطقه خشک و بی آب می تواند به یکی از درآمدزاترین مناطق ایران تبدیل شود .
شاید باورش کمی سخت باشد اما سیستان و بلوچستان .
> حوریه ملکی اگر بخواهیم کمی منصفانه به سیستان و بلوچستان نگاه کنیم می بینیم که این منطقه خشک و بی آب می تواند به یکی از درآمدزاترین مناطق ایران تبدیل شود .
شاید باورش کمی سخت باشد اما سیستان و بلوچستان دقیقا به خاطر محصولات کشاورزی اش به این رتبه می رسد .
خاش فقط یکی از این مناطق است که در حوزه های کشاورزی ، دامی ، شیلاتی ، پرورش زنبور عسل ، گلخانه و غیره قطب مهم تولیدی در سیستان و بلوچستان به شمار می آید و دارای ظرفیت و قابلیت های بالا و برجسته ای است که کمتر می توان آن را در نقاط دیگر استان و حتی کشور مشاهده کرد .
حالا تجهیز اراضی سیستان و بلوچستان به سیستم نوین آبیاری در دستور کار قرار گرفته و به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان 34 هکتار انجام شده و 30 هکتار هم در دستور کار است .
اقداماتی که می تواند روزهای خوشی را برای کشاورزان این مناطق به همراه داشته باشد .
*** با اینکه تمام مناطق ایران از پتانسیل بسیار خوبی در رابطه با کشاورزی و کشت محصولات گوناگون برخوردار است اما هنوز هم کوتاهی ها و عدم مدیریت ها ، مشکلات زیادی را به وجود آورده و صنعت کشاورزی را با چالش مواجه کرده است .
مدیریت سنتی کشاورزی در کشور یکی از اشکالات اساسی است که موجب شده با وجود اقدامات بزرگ و اعتبارات هزینه شده فراوان هنوز در جامعه روستایی ما توسعه ای اتفاق نیفتد .
در مدیریت سنتی فعلی برخورد با مشکلات بخش کشاورزی به شکل عینی نیست به همین دلیل اقدامات انجام شده تاکنون منجر به توسعه در این بخش نشده است .
به گفته اکثر کارشناسان ، در این نوع مدیریت اعتبارات نیز به صورت هدفمند برای حل مسائل و مشکلات کشاورزی به کار گرفته نمی شود بلکه قسمتی از آن بین وزارت علوم و دیگر مراکز تحقیقاتی توزیع می شود .
* سیستان و بلوچستان مهد میوه های گرمسیری چندی پیش اعلام شد که با توجه به استعداد ویژه استان سیستان و بلوچستان در تولید میوه های گرمسیری از جمله موز ، برنامه ای در حال اجراست که سطح زیرکشت این محصول به بیش از 10 هزار هکتار افزایش یابد تا موز مورد نیاز به بازار مصرف عرضه شود .
البته در همین رابطه تاکید شده بود که تولید محصول ارگانیک عاری از هر گونه سموم شیمیایی یکی از اولویت های جهاد کشاورزی استان است .
در همین رابطه و در سال گذشته بود که رئیس سازمان جهاد کشاورزی وقت استان سیستان و بلوچستان با اشاره به ساماندهی دانش آموختگان بخش کشاورزی گفته بود : "ساماندهی و اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی بخش کشاورزی در قالب شرکت های خدماتی ، فنی و مشاوره ای ، کلینک های گیاه پزشکی ، بکار گیری ناظران فنی طرح های گندم ، باغبانی ، امور دام ، منابع طبیعی و آبخیزداری یکی از برنامه های حمایتی به شمار می رود که نتایج قابل قبولی نیز داشته است .
" وی با تاکید بر اینکه در این زمینه تاکنون در قالب بنگاه های کوچک اقتصادی زودبازده و کارآفرین تسهیلات زیادی به متقاضیان واگذارشده است ، خاطرنشان کرد : "در سالهای اخیر بزرگترین سایت تولید نهال میوه گرمسیری جنوب شرق کشور با قابلیت تولید بیش از یک میلیون اصله نهال در استان راه اندازی شده است که علاوه بر خودکفایی در تأمین نهال مورد نیاز استان مازاد آن نیز به چند استان کشور صادر می شود .
" * 60هزار هکتار آبیاری نوین تحولی در صنعت کشاورزی استان اگر سری به شهرستان های مختلف سیبستان و بلوچستان بزنیم به خوبی متوجه می شویم که ظرفیت های خوب و توانمندی در آنها وجود دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/01 - 1398/08/04
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
جوان
1398/08/01

به عنوان مثال ، شهرستان خاش در حوزه های کشاورزی ، دامی ، شیلاتی ، پرورش زنبور عسل ، گلخانه و غیره قطب مهم تولیدی در سیستان و بلوچستان است که دارای ظرفیت و قابلیت های بالا و برجسته ای است که کمتر می توان آن را در نقاط دیگر استان مشاهده کرد .
این شهرستان به جز ظرفیت مرز و گردشگری تفتان ، پیرگل ، ایرندگان ، کارواندر و غیره افزون بر 38 هزار هکتار اراضی باغی و زراعی با تولید سالانه افزون بر 300 هزار تن انواع محصول سهم عمده ای را در تامین نیازهای استان و کشور داشته و از جایگاه ممتاز استانی برخوردار است .
حالا رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان گفته که افزایش راندمان آبیاری و مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی توسعه ی طرح سیستم های نوین آبیاری را می طلبد .
غلام حیدر زورقی با تاکید بر اینکه طی دو دهه اخیر 34هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم نوین آبیاری مجهز شده و کار مطالعه برای اجرای 30هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری نیز انجام شده است ، ادامه داد : "در حال حاضر 30پیمانکار بومی و غیر بومی و23مشاور حقیقی و حقوقی برای اجرای این سیستم ها در استان مشغول کار هستند .
از ابتدای امسال تاکنون برای تجهیز 6هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری مبلغ 660میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است .
" وی با اشاره به اینکه 70درصد اراضی زراعی و باغی استان قابلیت اجرای سیستمهای نوین آبیاری را دارند گفت : "براین اساس تاکنون 22درصد از اراضی کشاورزی در سیستان وبلوچستان به سیستم های آبیاری قطره ای و تیپ ، بارانی و کم فشار مجهز شده اند که معادل متوسط کشوری است .
" البته به گفته کارشناسان با اجرای 34هزار هکتار سیستم نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان سالیانه در مصرف بیش از 387میلیون مترمکعب صرف جویی می شود .
* خرما و شیلات کمک رسان کشاورزی سیستان و بلوچستان انتظار می رود برای پیشبرد اهداف و رسیدن به نتایج ایدآل همه مسئولان پای کار بیاییند و دست به دست هم سیستان و بلوچستان را از نو بسازند .
وقتی مدیریت ضعیف باشد هیچ کاری انجام نمی شود و پس رفت حاصل هر فعالیتی خواهد بود .
در این نوع مدیریت اعتبارات نیز به صورت هدفمند برای حل مسائل و مشکلات کشاورزی به کار گرفته نمی شود بلکه قسمتی از آن بین وزارت علوم و بخشی هم بین دیگر مراکز تحقیقاتی توزیع می شود .
فراموش نکنیم در کنار محصولات کشاورزی ، تولید 230 هزار تن خرما در سیستان و بلوچستان و همچنین اشتغال 100 هزار نفر در صنعت شیلات از جمله ظرفیت های خدادادی این استان است که می تواند مشکلات اقتصادی زیادی را حل کند .
هم اکنون کل تولیدات کشاورزی سیستان و بلوچستان 5 میلیون تن است که از این میزان 530 هزار تن سهم باغات ، 158 هزار تن سهم میوه های گرمسیری ، 3 میلیون تن سهم بخش زراعی ، 200 هزار تن سهم دام و طیور ، 250 هزار تن سهم انواع محصولات شیلاتی و 650 هزار تن نیز سهم محصولات مرتعی است .
طبق برنامه پیش بینی شده 100 هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان باید به سیستم های نوین آبیاری مجهز شود که تا کنون در 34 هزار هکتار از این اراضی سیستم های آبیاری نوین به بهره برداری رسیده است و اکنون 260 هکتار گلخانه در این استان وجود دارد که برنامه ای وجود داردکه سالانه 500 هکتار به این ظرفیت اضافه کند .
1
فهرست