وزارت علوم -
چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت 13:46

1
1
فهرست اخبار
1398/08/06 - 1398/08/08
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
10628574 روزنامه ايران
روساي آموزش عالي
10625530 مردم سالاري
10628291 روزنامه آفرينش
10628476 روزنامه فرهیختگان
10626336 مردم سالاري
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
10628679 خراسان
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/06 - 1398/08/08
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1398/08/08
> اسدآباد خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از افزایش 2 برابری فضاهای ورزشی روباز دانشگاه های سطح کشور خبر داد.
> اسدآباد خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از افزایش 2 برابری فضاهای ورزشی روباز دانشگاه های سطح کشور خبر داد .
وزیر علوم در سفر یک روزه خود به اسدآباد همدان به منظور بررسی مشکلات دانشگاه های این شهرستان در حاشیه افتتاح مجموعه ورزشی چندمنظوره دانشگاه پیام نور مرکز اسدآباد همدان در جمع خبرنگاران اظهار کرد : امیدواریم که روند این نوع از پروژه های ورزشی در دانشگاه های جوان کشور توسعه بیشتری داشته باشد و با برنامه های معاونت دانشجویی مجموعه ورزشی ، رفاهی ، زمین های چمن و خوابگاه های دانشجویی بیشتری در کنار دانشگاه ها شکل گیرد .
دکتر منصور غلامی در ادامه با بیان اینکه ارتباط در دانشگاه ها امروز نیاز ضروری کشور به شمار می رود ، افزود : با توجه به شرایط تحریم نیاز است از توانمندی دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی به خوبی استفاده کنیم چرا که دانشگاه های ما ظرفیت علمی بالایی دارند که این ظرفیت ها در تولید علم خود را به خوبی نشان داده است .
وی با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی در دنیا از لحاظ تولید علم روز و مراجعه دیگر کشورها برای بهره گیری از این علوم تصریح کرد : وضع فنی و علمی کشور برای کمک و حل مسائل کشور در حد خوبی بوده و بالاست و در منطقه در بین کشورهای جوامع اسلامی رتبه اول را دارد .
غلامی بابیان اینکه در بخش صنعت و مسائل اجتماعی و اقتصادی در سال های گذشته کارهای خوبی انجام شده ، خاطر نشان کرد : از جمله این کارها می توان به بخش پارک های علم و فناوری سطح کشور و بخش علوم انسانی اشاره کنیم که درحال حاضر 43 پارک علم و فناوری و 197 مرکز رشد در حوزه وزارت علوم در سطح کشور فعالیت دارند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ادامه با اشاره به بازدید امروز خود از خوابگاه دانشکده فنی و حرفه ای اسدآباد اظهار کرد : مجموعه فضای فیزیکی ساخته شده برای فنی و حرفه ای اسدآباد خوشبختانه پیشرفت پروژه در حدی است که سال آینده می توان برای آن دانشجو پذیرفته شده و کمبودهای موجود آن از طریق وزارتخانه و کمک مسئولین استانی مرتفع شود و پروژه برای سال آینده قابل افتتاح و بهره برداری باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/06 - 1398/08/08
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/08/07
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه برخی کشورها برای ثبت بوعلی سینا به نام خود تلاش می کنند ، گفت : باید با برنامه ریزی از مصادره بوعلی سینا جلوگیری کنیم .
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه برخی کشورها برای ثبت بوعلی سینا به نام خود تلاش می کنند ، گفت : باید با برنامه ریزی از مصادره بوعلی سینا جلوگیری کنیم .
به گزارش مهر ، منصور غلامی در جلسه بررسی مشکلات بنیاد بوعلی که در استانداری همدان برگزار شد با بیان اینکه بوعلی سینا برای کل ایران است ، گفت : برای حل مشکلات بنیاد بوعلی نباید فقط از استان انتظار حل آن را داشت و باید در سطح ملی نگاه ویژه ای به آن شود .
وی با بیان اینکه برخی کشورها برنامه دارند تا با تشکیل بنیاد و تخصیص اعتبارات زیاد ، بوعلی سینا را به نام خود ثبت کنند ، گفت : باید با برنامه ریزی از مصادره بوعلی سینا جلوگیری کنیم .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه بوعلی سینا شخصیت بزرگی است و بسیاری از کشورها به دنبال این هستند که آن را به نام خود ثبت کنند ، گفت : بنیاد بوعلی سینا بر اساس اساسنامه تعریف شده برنامه های خود را پیش می برد .
غلامی تاکید کرد : در راستای ارج نهادن به مقام شامخ بوعلی سینا ، دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز نام خود را به دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا تغییر داد .
وی عنوان کرد : اسم دو دانشگاه همدان به نام این شخصیت برجسته علمی جهان کمک زیادی به زنده نگه داشتن مقام این دانشمند می کند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تاکید کرد : باید اعتبارات مناسبی برای حفظ و حمایت از بنیاد بوعلی سینا ، تخصیص یابد .
غلامی افزود : باید برای برگزاری همایش بین المللی بزرگداشت بوعلی سینا برنامه داشته باشیم تا دولت ما را بیشتر حمایت کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/06 - 1398/08/08
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/08/06
> ایسنا : دکتر منصور غلامی وزیر علوم طی حکمی دکتر محمد قاسمی را به سمت «سرپرستی دانشگاه ولایت» منصوب کرد .
> سرپرست دانشگاه ولایت منصوب شد ایسنا : دکتر منصور غلامی وزیر علوم طی حکمی دکتر محمد قاسمی را به سمت «سرپرستی دانشگاه ولایت» منصوب کرد .
در متن حکم سرپرست دانشگاه ولایت آمده است : با عنایت به مراتب تعهد ، تخصص و تجارب ارزشمند جناب عالی ، به موجب این حکم به سمت سرپرست دانشگاه ولایت منصوب می شوید .
انتظار می رود با بهره مندی از تجارب اعضای هیئت علمی دانشگاه و استفاده از تمامی ظرفیت ها و همچنین جامعه نیکوکاران حامی آموزش عالی وظایف سرپرستی دانشگاه را بر پایه قوانین ، سیاست ها و برنامه های تقدیم شده به مجلس شورای اسلامی و مأموریت های تعیین شده برای آن دانشگاه به انجام رسانید .
امید است با رعایت منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در حفظ بیت المال و اعمال سیاست های مؤثر صرفه جویی در هزینه ها ، پرهیز از تجمل گرایی ، تقویت نظم و انضباط اداری و رعایت دقیق مقررات مالی و ارتقای علمی ، فرهنگی و اجتماعی آن دانشگاه نهایت کوشش و اهتمام خویش را به کار برید .
وزیر علوم همچنین در نامه جداگانه ای از خدمات دکتر حامد نجفی آشتیانی ، سرپرست سابق دانشگاه ولایت در زمان تصدی این مسئولیت قدردانی کرد .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : آموزش عالی جامعه فرهنگی و اجتماعی مجلس شورای اسلامی هیئت علمی دانشگاه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/06 - 1398/08/08
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
خراسان
1398/08/08
> رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور گفت : بررسی تاثیر سوابق تحصیلی در دستور کار شورا قرار گرفته است.
> رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور گفت : بررسی تاثیر سوابق تحصیلی در دستور کار شورا قرار گرفته است .
ابراهیم خدایی در گفت وگو با میزان ، در پاسخ به این سوال که تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 99 چه میزان است؟ اظهار کرد : تاثیر سوابق تحصیلی از مواردی است که شورای سنجش و پذیرش باید درباره آن تصمیم بگیرد .
وی ادامه داد : تصمیم شورای سنجش و پذیرش این بود که در کنکور 98 تاثیر سوابق قطعی بشود ، ولی به دلیل درخواست زیاد داوطلبان شورای سنجش بار دیگر مصوب کرد که تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 98 مثبت باشد و در کنکور 99 دوباره بررسی شود .
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور گفت : بررسی تاثیر سوابق تحصیلی در دستور کار شورا قرار گرفته است .
ولی پیشنهاد سازمان سنجش و آموزش کشور به لحاظ این که آخرین سالی است که نوع سوال مطرح می شود هم نظام قدیم و هم نظام جدید و به لحاظ مباحثی که قرار است توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس در سامان دهی کنکور به آن وارد شوند این خواهد بود که تاثیر سوابق مثبت باشد .
وی افزود : بنابراین هر چه مصوبه شورا باشد ملاک همان خواهد بود و داوطلبان باید منتظر جواب شورا باشند تا نتیجه اعلام شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/06 - 1398/08/08
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
کیهان
1398/08/07
> میزان اشتغال فارغ التحصیلان 89 دانشگاه ، مرکز آموزش عالی و پژوهشگاه بر اساس جدیدترین پایش وزارت علوم اعلام شد.
> میزان اشتغال فارغ التحصیلان 89 دانشگاه ، مرکز آموزش عالی و پژوهشگاه بر اساس جدیدترین پایش وزارت علوم اعلام شد .
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم از استخراج نتایج طرح رصد اشتغال دانش آموختگان سال 98 خبر داد و اظهار داشت : سال گذشته ، وضعیت اشتغال فارغ التحصیلانِ سال های 93 92 را به دو روش تجزیه و تحلیل اطلاعات ارسالی از دانشگاه ها (طرح پایش) و تجزیه و تحلیل بر اساس اطلاعات ثبتی (آمار استخراج شده از سامانه بیمه وزارت کار) مورد بررسی قرار گرفت که 87 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در این طرح با ما همکاری کردند .
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم با اشاره به اینکه امسال وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان 93 94 با همکاری 89 دانشگاه ، مرکز آموزش عالی و پژوهشگاه مورد بررسی قرار گرفت ، افزود : برای اینکه متوجه شویم چه تعداد از فارغ التحصیلان 93 94 اشتغال دارند ، با همکاری موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی از وزارت کار استعلام گرفتیم و دانش آموختگانی که کد ملی آنها در سامانه بیمه وزارت کار وجود داشت ، در آمار ثبتی شاغلان ثبت شد .
وی درباره جامعه آماری این طرح نیز گفت : برای این طرح حداقل 30 درصد کل فارغ التحصیلان 93 94 هر دانشگاه را در نظر گرفته ایم که ممکن است برای برخی دانشگاه ها به 40 درصد و بیشتر هم برسد؛ همچنین در این طرح جنسیت در نظر گرفته نشده است .
نامبرده ضمن بیان این مطلب که عدم تناسب بین رشته های دانشگاهی با خواسته ها و نیاز های جامعه ، عدم ایجاد مهارت های خاص در دانشجویان جهت پاسخگویی به تغییرات و نیاز های بازار کار از دلایل عمده نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی است ، خاطرنشان کرد : بر همین اساس ، تأکید بر ساماندهی پیمایش مستمر اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در اسناد بالادستی بیش از پیش بر اهمیت موضوع افزوده است .
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم اضافه کرد : رصد اشتغال در سیاست های کلی اشتغال ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری ، سند چشم انداز 1404 و برنامه اشتغال فراگیر مصوب ستاد فرمانده اقتصاد مقاومتی مورد تأکید قرار گرفته است .
وی همچنین به تشریح اهداف اجرای این طرح اشاره کرد و گفت : فرهنگسازی رصد وضعیت دانش آموختگان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، ایجاد نظام مناسب اطلاع رسانی به ذی نفعان در رابطه با وضعیت اشتغال هر یک از رشته های دانشگاهی ، رصد آمار و اطلاعات درخصوص رشته های آموزشی مازاد و مورد نیاز بازار کار و ارائه اطلاعات نتایج به مراجع ذی ربط از جمله اهداف طرح رصد اشتغال دانش آموختگان به شمار می رود .
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم رصد مستمر ظرفیت های محیطی و شرایط بازار کار محلی منطقه ای ، بررسی ابعاد اقتصادی و اشتغالی رشته های دانشگاهی در تعامل با دیگر گروه ها و کمیته های تخصصی وزارت عتف ، شناسایی شکاف دانشی و مهارتی دانش آموختگان در بازار کار و ترسیم وضعیت کلی اشتغال و بیکاری دانش آموختگان در رشته ها و زمینه های مختلف از دیگر اهداف طرح رصد اشتغال فارغ التحصیلان برشمرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/06 - 1398/08/08
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
کیهان
1398/08/07

وی با تأکید بر اینکه دوره های مهارت افزایی در دانشگاه ها باید بر اساس نتایج حاصله از رصد اشتغال توسعه یابد ، تصریح کرد : ضرورت دارد دانشگاه ها نسبت به فعال سازی ساختار های مشاوره شغلی و کاریابی جهت بهبود وضعیت اشتغال اهتمام بورزند .
سیف گفت : بر اساس نتایج استخراج شده ، رشته های فنی و مهندسی در دوره کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری وضعیت اشتغال پذیری بهتری نسبت به سایر رشته ها داشته اند و آمار اشتغال فارغ التحصیلان نسبت به پیمایش سال گذشته افزایش یافته است .
بر اساس آمارهای اعلام شده ، رشته های اقتصاد ، مهندسی فضا و عمران بالاترین میزان اشتغال را برای دانش آموختگان به همراه داشته است؛ در حالی که رشته های شیمی ، آمار و تاریخ در قعر جدول و پایین ترین رتبه را به خود اختصاص داده است .
اشتغال 100 درصدی اقتصاد در مقطع دکتری جالب توجه است .
به نقل از مهر؛ میزان اشتغال فارغ التحصیلان 93 94 در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی کامپیوتر ، مهندسی هوافضا ، مهندسی مکانیک ، مهندسی برق و مهندسی عمران و حسابداری بالای 70 درصد است .
نکته قابل توجه اینکه رشته اقتصاد که در مقطع دکتری ، اشتغال 100 درصدی را برای فارغ التحصیلان دکتری به همراه داشته ، اما در ارشد ، میزان اشتغال تنها 62/39 درصد بوده است .
بر اساس آماری که دانشگاه ها اعلام کرده اند ، پایین ترین میزان اشتغال مربوط به دوره کارشناسی است؛ چرا که درصد اشتغال در رشته های مختلف زیر 68 درصد است .
رشته های آموزش زبان انگلیسی ، مهندسی مکانیک و مهندسی مواد و متالوژی بالاترین میزان اشتغال را در دوره های کارشناسی دارا هستند و رشته های آمار ، شیمی کاربردی و تاریخ در آخرین رتبه ها قرار دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه ایران
1398/08/08
> گروه اجتماعی/ رئیس جمهوری ، اواخر فروردین ماه امسال بود که رئیس دانشگاه تهران را به عنوان رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب منصوب کرد تا با همکاری جمعی از کارشناسان دلایل و علل وقوع سیل را بررسی کنند.
> گروه اجتماعی/ رئیس جمهوری ، اواخر فروردین ماه امسال بود که رئیس دانشگاه تهران را به عنوان رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب منصوب کرد تا با همکاری جمعی از کارشناسان دلایل و علل وقوع سیل را بررسی کنند .
همچنین رئیس جمهوری دستور داد تا این کمیته میزان آمادگی کشور در مقابل سیلاب ، شیوه مدیریت بحران ، برآورد خسارات و شیوه جبران خسارات و اصلاحات ضروری برای افزایش آمادگی ملی در برابر سیلاب را هم بررسی کنند .
بر اساس این حکم هیأت ویژه گزارش سیلاب باید 6 ماه بعد از صدور حکم یعنی اواخر مهرماه گزارش نهایی خود را آماده می کرد .
آنطور که رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب اعلام می کند ، گزارش اولیه سیلاب های اخیر به دفتر رئیس جمهوری ارسال شده است اما آنها برای تهیه گزارش دقیقتر از رئیس جمهوری 2 ماه دیگر زمان گرفته اند موضوعی که محمود نیلی احمد آبادی به آن اشاره می کند و می گوید «در نامه ای به رئیس جمهوری درخواست کرده ایم تا دوماهی به ما فرصت دهد تا بتوانیم گزارش دقیق تری درباره سیلاب ارائه دهیم .
»بر اساس اطلاعات گزارش اولیه سیلاب ، سامانه بارشی منتهی به سیل در کشور در سه سامانه خودنمایی کردند .
سامانه اول از 26 اسفند تا 2 فروردین ، مناطق شمال شرقی ، بویژه غرب استان گلستان و شرق استان مازندران را در معرض سیل گرفتگی طولانی قرار داد .
سامانه دوم از 4 تا 6 فروردین اغلب محدوده جنوب غرب شامل استان های لرستان و خوزستان را دربرگرفت .
موج سوم بارش های سنگین در 11 و 12 فروردین به وقوع پیوست و باز هم مناطق جنوب غرب را تحت تأثیر رودخانه ای قرار داد .
افزون بر سیل های رودخانه ای بزرگ در محدوده های ذکر شده مناطق دیگری نیز با سیل های ناگهانی مواجه بودند .
از جمله شهر شیراز در 5 فروردین 98 دچار طغیان یک سیل محلی شد که سرریز حاصل از مازاد ظرفیت دهانه آبگذر انتقال رواناب محدوده دروازه قرآن را بشدت در هم کوبید و سبب فوت تعدادی از هموطنان شد .
بنابر گزارش اولیه سیلاب ، تعداد 25 استان کشور شامل 200 شهر و چهار هزار و 304 روستا تحت تأثیر سیلاب و طغیان رودخانه ها قرار گرفتند ، بیش از 60 هزار واحد شهری و روستایی تخریب شدند .
بیش از 75 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب دیدند ، ضمن آنکه همه رودخانه ها و سدهای استان لرستان بجز سد «رودبار» لرستان با ورود سامانه بارشی فروردین 1398 سرریز کردند و سیلابی شدند و حوضه کارون بزرگ ، بزرگترین رویداد سیلابی را تجربه کرد .
همچنین نزدیک به 80 نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند .
رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب درباره خسارات می گوید : بین 30 تا 100 درصد ساکنان بیش از 350 روستا و برخی از شهرها تخلیه و 400 هزار نفر به صورت اضطراری اسکان داده شدند .
همچنین به بیش از 150 هزار واحد مسکونی و نزدیک به 1500 مدرسه خسارت وارد شد .
آب و برق چند هزار روستا ، آب ده ها شهر و گاز ده ها هزار مشترک قطع شد و زیرساخت های مختلفی نظیر پل ها ، جاده ها ، شبکه های توزیع آب ، برق و مخابرات ، تأسیسات شهری و روستایی ، مراکز درمانی و زیرساخت های کشاورزی صدمات جدی دیدند .
به اراضی کشاورزی و باغ ها در حجم وسیع و در مقیاس صدها هزار هکتار خسارت وارد آمد و تلفات در بخش دام ، طیور و آبزیان و خسارات به واحدهای صنعتی و صنفی نیزچشمگیر بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه ایران
1398/08/08

آسیب 39 هزار واحد مسکونی در لرستان رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب با اشاره به اینکه سیلاب در هزار و 800 روستای لرستان خسارات وارد کرد ، می گوید : بارش های شدید و پیوسته فروردین 98 در دو مقطع زمانی 5 تا 9 فرورین و 11 تا 13 همان ماه سبب ایجاد سیلاب در هزار و 800 روستای استان لرستان شد که 200 روستا به طور کامل در سیل محاصره شدند .
در این سیل در استان لرستان 15 نفر جان خود را از دست دادند .
بر اثر موج اول سیلاب بخش هایی از دیواره ساحلی کشکان در شهر پلدختر تخریب شد و آب به منازل مسکونی و واحدهای تجاری این شهر راه یافت .
همچنین بر اثر طغیان رودخانه عبوری از شهر سراب دوره ، آب وارد حدود یک سوم اماکن مسکونی و تجاری این شهر شد .
آب همچنین به منازل مسکونی و تجاری شهر معمولان راه پیدا کرد .
درسیلاب 4 تا 5 فروردین برای مدت کوتاهی آزاد راه خرم آباد پل زال نیز قطع شد .
در سیلاب دوم حدود 70 کیلومتر از جاده خرم آباد پلدختر تخریب شد که عملیات امداد رسانی در ساعات اولیه را فلج کرد و شبکه مخابرات دچار آسیب کلی شد .
در این سیلاب در مجموع 39 هزار و 840 واحد مسکونی خسارت دیدند که 20 هزارو 67 واحد آن احداثی بودند .
در سیلاب های فروردین 98 ، خطوط انتقال آب شهر معمولان شده و بخشی از شبکه شهر خرم آباد دچار انسداد شد .
21 نفر در شیراز جان دادند رئیس دانشگاه تهران درباره میزان خسارت شهر شیراز می گوید : سیلاب اوایل فروردین 1398 ، در ناحیه مرکزی استان فارس ابتدا در ارتفاعات حوضه آبخیز «تنگ الله اکبر» (دروازه قرآن/آبزنگی) و سپس در محله «سعدی» رخ داد که از نظر ارتفاعی مشرف بر شهرستان شیراز است .
سیلاب اول در روز 5 فروردین و سیلاب دوم در روز 6 فروردین رخ داد .
رواناب ناشی از نزولات جوی حوضه دروازه قرآن از طریق لوله ای در زیر بلوار چهل مقام شیراز و نزولات جوی حوضه سعدی از طریق مسیل سعدی به رودخانه «خشک» و در نهایت به دریاچه «مهارلو» تخلیه می شوند .
متأسفانه اطلاعات خاصی در زمینه دبی عبوری از مسیل سعدی در دست نیست .
با این حال بیشترین خسارات سیل دروازه قرآن شیراز بوده است که 21 نفر جان خودشان را از دست داده اند .
همچنین گزارش شده است که 200 خودرو آسیب دیده اند .
253 واحد مسکونی در این حادثه آسیب دیدند .
جابجایی 274 روستا در خوزستاننیلی احمدی آبادی با اشاره به اینکه متأسفانه در استان خوزستان 6 نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند اظهار می کند : در مجموع 17 هزار و 953 واحد ساختمانی در سیل خوزستان خسارت دیدند که سه هزار و 691 واحد آن احداثی بوده است .
127 روستا دچار آب گرفتگی شدند .
جاده های اصلی اهواز آبادان ، دارخوین ، شادگان و 21 راه مسدود شد .
همچنین جابه جایی 274 روستا در معرض خطر حاشیه رودخانه دز و کارون و کرخه صورت گرفت .
همچنین خسارت مالی وارد شده به زیر ساخت های شهری اعم از راه های ارتباطی ساختمان های دولتی و عمومی ، آب و برق در حدود 18 هزار میلیارد ریال برآورد شده است .
خسارت به 240هزار هکتار از اراضی کشاورزی گلستاننیلی احمدآبادی درباره میزان خسارات در استان گلستان می گوید : در استان گلستان ، در شهرستان های گرگان ، بندرترکمن ، گمیشان ، آق قلا ، مراوه تپه ، علی آباد ، گنبد کاووس ، کلاله ، کردکوی و مینودشت در پی آب گرفتگی و وقوع سیلاب زیرساخت های حیاتی ، ارضی زراعی و باغ ها و واحدهای مسکونی شهری و روستایی تخریب شدند و آسیب دیدند .
در این استان 8 نفر جان خود را در این سیلاب از دست دادند .
تخریب 200 متر مسیر ریلی ، 287 کیلومتر راه های مواصلاتی ، آب گرفتگی انتهای باند فرودگاه گرگان ، رانش زمین در جاده ها به طول 11 کیلومتر ، ریزش سنگ در هشت نقطه ، تخریب و آسیب دیدن 240 هزار هکتار از باغ ها و اراضی کشاورزی و 500 هکتار مزرعه پرورش آبزیان ، آسیب دیدگی 26 هزار و 215 واحد مسکونی ، تنها قسمتی از خسارت های جدی ناشی از سیل در این استان بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه ایران
1398/08/08
> گروه اجتماعی/ رئیس جمهوری ، اواخر فروردین ماه امسال بود که رئیس دانشگاه تهران را به عنوان رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب منصوب کرد تا با همکاری جمعی از کارشناسان دلایل و علل وقوع سیل را بررسی کنند.
> گروه اجتماعی/ رئیس جمهوری ، اواخر فروردین ماه امسال بود که رئیس دانشگاه تهران را به عنوان رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب منصوب کرد تا با همکاری جمعی از کارشناسان دلایل و علل وقوع سیل را بررسی کنند .
همچنین رئیس جمهوری دستور داد تا این کمیته میزان آمادگی کشور در مقابل سیلاب ، شیوه مدیریت بحران ، برآورد خسارات و شیوه جبران خسارات و اصلاحات ضروری برای افزایش آمادگی ملی در برابر سیلاب را هم بررسی کنند .
بر اساس این حکم هیأت ویژه گزارش سیلاب باید 6 ماه بعد از صدور حکم یعنی اواخر مهرماه گزارش نهایی خود را آماده می کرد .
آنطور که رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب اعلام می کند ، گزارش اولیه سیلاب های اخیر به دفتر رئیس جمهوری ارسال شده است اما آنها برای تهیه گزارش دقیقتر از رئیس جمهوری 2 ماه دیگر زمان گرفته اند موضوعی که محمود نیلی احمد آبادی به آن اشاره می کند و می گوید «در نامه ای به رئیس جمهوری درخواست کرده ایم تا دوماهی به ما فرصت دهد تا بتوانیم گزارش دقیق تری درباره سیلاب ارائه دهیم .
»بر اساس اطلاعات گزارش اولیه سیلاب ، سامانه بارشی منتهی به سیل در کشور در سه سامانه خودنمایی کردند .
سامانه اول از 26 اسفند تا 2 فروردین ، مناطق شمال شرقی ، بویژه غرب استان گلستان و شرق استان مازندران را در معرض سیل گرفتگی طولانی قرار داد .
سامانه دوم از 4 تا 6 فروردین اغلب محدوده جنوب غرب شامل استان های لرستان و خوزستان را دربرگرفت .
موج سوم بارش های سنگین در 11 و 12 فروردین به وقوع پیوست و باز هم مناطق جنوب غرب را تحت تأثیر رودخانه ای قرار داد .
افزون بر سیل های رودخانه ای بزرگ در محدوده های ذکر شده مناطق دیگری نیز با سیل های ناگهانی مواجه بودند .
از جمله شهر شیراز در 5 فروردین 98 دچار طغیان یک سیل محلی شد که سرریز حاصل از مازاد ظرفیت دهانه آبگذر انتقال رواناب محدوده دروازه قرآن را بشدت در هم کوبید و سبب فوت تعدادی از هموطنان شد .
بنابر گزارش اولیه سیلاب ، تعداد 25 استان کشور شامل 200 شهر و چهار هزار و 304 روستا تحت تأثیر سیلاب و طغیان رودخانه ها قرار گرفتند ، بیش از 60 هزار واحد شهری و روستایی تخریب شدند .
بیش از 75 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب دیدند ، ضمن آنکه همه رودخانه ها و سدهای استان لرستان بجز سد «رودبار» لرستان با ورود سامانه بارشی فروردین 1398 سرریز کردند و سیلابی شدند و حوضه کارون بزرگ ، بزرگترین رویداد سیلابی را تجربه کرد .
همچنین نزدیک به 80 نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند .
رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب درباره خسارات می گوید : بین 30 تا 100 درصد ساکنان بیش از 350 روستا و برخی از شهرها تخلیه و 400 هزار نفر به صورت اضطراری اسکان داده شدند .
همچنین به بیش از 150 هزار واحد مسکونی و نزدیک به 1500 مدرسه خسارت وارد شد .
آب و برق چند هزار روستا ، آب ده ها شهر و گاز ده ها هزار مشترک قطع شد و زیرساخت های مختلفی نظیر پل ها ، جاده ها ، شبکه های توزیع آب ، برق و مخابرات ، تأسیسات شهری و روستایی ، مراکز درمانی و زیرساخت های کشاورزی صدمات جدی دیدند .
به اراضی کشاورزی و باغ ها در حجم وسیع و در مقیاس صدها هزار هکتار خسارت وارد آمد و تلفات در بخش دام ، طیور و آبزیان و خسارات به واحدهای صنعتی و صنفی نیزچشمگیر بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه ایران
1398/08/08

آسیب 39 هزار واحد مسکونی در لرستان رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب با اشاره به اینکه سیلاب در هزار و 800 روستای لرستان خسارات وارد کرد ، می گوید : بارش های شدید و پیوسته فروردین 98 در دو مقطع زمانی 5 تا 9 فرورین و 11 تا 13 همان ماه سبب ایجاد سیلاب در هزار و 800 روستای استان لرستان شد که 200 روستا به طور کامل در سیل محاصره شدند .
در این سیل در استان لرستان 15 نفر جان خود را از دست دادند .
بر اثر موج اول سیلاب بخش هایی از دیواره ساحلی کشکان در شهر پلدختر تخریب شد و آب به منازل مسکونی و واحدهای تجاری این شهر راه یافت .
همچنین بر اثر طغیان رودخانه عبوری از شهر سراب دوره ، آب وارد حدود یک سوم اماکن مسکونی و تجاری این شهر شد .
آب همچنین به منازل مسکونی و تجاری شهر معمولان راه پیدا کرد .
درسیلاب 4 تا 5 فروردین برای مدت کوتاهی آزاد راه خرم آباد پل زال نیز قطع شد .
در سیلاب دوم حدود 70 کیلومتر از جاده خرم آباد پلدختر تخریب شد که عملیات امداد رسانی در ساعات اولیه را فلج کرد و شبکه مخابرات دچار آسیب کلی شد .
در این سیلاب در مجموع 39 هزار و 840 واحد مسکونی خسارت دیدند که 20 هزارو 67 واحد آن احداثی بودند .
در سیلاب های فروردین 98 ، خطوط انتقال آب شهر معمولان شده و بخشی از شبکه شهر خرم آباد دچار انسداد شد .
21 نفر در شیراز جان دادند رئیس دانشگاه تهران درباره میزان خسارت شهر شیراز می گوید : سیلاب اوایل فروردین 1398 ، در ناحیه مرکزی استان فارس ابتدا در ارتفاعات حوضه آبخیز «تنگ الله اکبر» (دروازه قرآن/آبزنگی) و سپس در محله «سعدی» رخ داد که از نظر ارتفاعی مشرف بر شهرستان شیراز است .
سیلاب اول در روز 5 فروردین و سیلاب دوم در روز 6 فروردین رخ داد .
رواناب ناشی از نزولات جوی حوضه دروازه قرآن از طریق لوله ای در زیر بلوار چهل مقام شیراز و نزولات جوی حوضه سعدی از طریق مسیل سعدی به رودخانه «خشک» و در نهایت به دریاچه «مهارلو» تخلیه می شوند .
متأسفانه اطلاعات خاصی در زمینه دبی عبوری از مسیل سعدی در دست نیست .
با این حال بیشترین خسارات سیل دروازه قرآن شیراز بوده است که 21 نفر جان خودشان را از دست داده اند .
همچنین گزارش شده است که 200 خودرو آسیب دیده اند .
253 واحد مسکونی در این حادثه آسیب دیدند .
جابجایی 274 روستا در خوزستاننیلی احمدی آبادی با اشاره به اینکه متأسفانه در استان خوزستان 6 نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند اظهار می کند : در مجموع 17 هزار و 953 واحد ساختمانی در سیل خوزستان خسارت دیدند که سه هزار و 691 واحد آن احداثی بوده است .
127 روستا دچار آب گرفتگی شدند .
جاده های اصلی اهواز آبادان ، دارخوین ، شادگان و 21 راه مسدود شد .
همچنین جابه جایی 274 روستا در معرض خطر حاشیه رودخانه دز و کارون و کرخه صورت گرفت .
همچنین خسارت مالی وارد شده به زیر ساخت های شهری اعم از راه های ارتباطی ساختمان های دولتی و عمومی ، آب و برق در حدود 18 هزار میلیارد ریال برآورد شده است .
خسارت به 240هزار هکتار از اراضی کشاورزی گلستاننیلی احمدآبادی درباره میزان خسارات در استان گلستان می گوید : در استان گلستان ، در شهرستان های گرگان ، بندرترکمن ، گمیشان ، آق قلا ، مراوه تپه ، علی آباد ، گنبد کاووس ، کلاله ، کردکوی و مینودشت در پی آب گرفتگی و وقوع سیلاب زیرساخت های حیاتی ، ارضی زراعی و باغ ها و واحدهای مسکونی شهری و روستایی تخریب شدند و آسیب دیدند .
در این استان 8 نفر جان خود را در این سیلاب از دست دادند .
تخریب 200 متر مسیر ریلی ، 287 کیلومتر راه های مواصلاتی ، آب گرفتگی انتهای باند فرودگاه گرگان ، رانش زمین در جاده ها به طول 11 کیلومتر ، ریزش سنگ در هشت نقطه ، تخریب و آسیب دیدن 240 هزار هکتار از باغ ها و اراضی کشاورزی و 500 هکتار مزرعه پرورش آبزیان ، آسیب دیدگی 26 هزار و 215 واحد مسکونی ، تنها قسمتی از خسارت های جدی ناشی از سیل در این استان بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
مردم سالاری
1398/08/06
> امکان انتخاب رشته و ورود به دانشگاه ها در آزمون های کارشناسی ارشد ، آزمون کاردانی به کارشناسی ، آزمون فنی و حرفه ای ، جامع علمی کاربردی و آزمون سراسری برای سال 98 فراهم شد .
> امکان انتخاب رشته و ورود به دانشگاه ها در آزمون های کارشناسی ارشد ، آزمون کاردانی به کارشناسی ، آزمون فنی و حرفه ای ، جامع علمی کاربردی و آزمون سراسری برای سال 98 فراهم شد .
به گزارش ایسنا ، امکان انتخاب رشته و ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در آزمون های کارشناسی ارشد ، آزمون کاردانی به کارشناسی ، آزمون فنی و حرفه ای ، جامع علمی کاربردی و آزمون سراسری(فقط برای رشته محل های صرفاً براساس سوابق تحصیلی) برای سال تحصیلی 98 و 99 فراهم شد .
براساس مصوبات بیست و یکمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو و دوازدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی در مورخ اول آبان ماه جاری ، تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجو فقط در آزمون های زیر و برای پذیرش بهمن ماه براساس برنامه زمانی هماهنگ شامل زمان ثبت نام ، انتخاب رشته ، اعلام نتیجه و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان در هر آزمون صورت پذیرد .
براساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، برنامه زمانی ثبت نام یا انتخاب رشته و نحوه پذیرش این تکمیل ظرفیت ها در هریک از آزمون های کارشناسی ارشد ، آزمون کاردانی به کارشناسی ، آزمون فنی و حرفه ای ، جامع علمی کاربردی و آزمون سراسری پس از هماهنگی با زیرنظام های آموزشی از جمله دانشگاه آزاد از طریق سایت این سازمان اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
پیام نور
مواجهه
1398/08/08
> معــاون فرهنگی ، اجتماعی و دانشــجویی دانشــگاه پیام نــور گفــت : دو بانک برای پشــتیبانی از کارت های دانشــجویی اعام آمادگی کردند که این موضوع بزودی نهایی می شود .
»امین ناجی«درباره فعال کردن کارت های دانشجویی این دانشگاه برای انجام عملیات بانکی اظهار داشــت : کارت دانشجویی قرار اســت ضمــن دارا بودن عکس و شــماره دانشجویی کارت الکترونیکی نیز باشد .
> وی افزود : این کارت دانشجویی قرار است توانایی انجام 32 فعالیت را داشــته باشد ، این کارت عاوه بر امور مربوط به دانشجویان اعم از تغذیه و غیره ، فعالیت های شهروندی و عملیات های بانکی را هم انجام می دهد .
معاون دانشجویی دانشگاه یادآور شد : این کارت ها قــرار بود تا اوایل شــهریور ماه به دانشــجویان ارائه شود اما به دایل مختلف اعم از ادغــام بانک ها روند انجام این کار با تاخیر همراه شد .
ناجی با یادآوری اینکه پشتیبانی انجام امور مربوط به کارت دانشــجویی را بانک انصار پذیرفته بود ، خاطرنشــان کرد : اکنون یک بانک قرض الحســنه هم برای پشــتیبانی اعام آمادگی کرده است .
برگزاری مسابقات در نیمه اول آبان ماه معــاون فرهنگی ، اجتماعی و دانشــجویی دانشــگاه پیام نور در ادامه درباره برگزاری دو مسابقه در آبان ماه اعام کرد : مسابقات ملی قرآن و فوتســال در نیمه اول آبان ماه برگزار می شود .
ناجــی درمــورد مســابقات قــرآن افزود : مسابقه قرآن از 12 تا 14 آبان ماه در کرمان در 6 حوزه برگزار می شود ، در مرحله کشوری فقط بخش آوایی است که بالغ بر 13 هزار و 500 شرکت کننده این مسابقات هستند .
وی ادامه داد : منتخب مســابقات قرآن در مراکز و اســتان ها گزینش شده اند و وارد مرحله کشوری شده اند ، در مرحله کشوری غریــب بــه 230 نفر در مســابقه شــرکت می کنند .
معــاون فرهنگی ، اجتماعی و دانشــجویی دانشگاه پیام نور همچنین درباره مسابقات فوتســال دانشــگاه توضیح داد : مسابقات فوتسال پسران دانشــگاه پیام نور در نیمه اول آبان ماه برگزار می شــود .
اولین رویداد این مســابقات فوتسال خواهران بود که در سمنان برگزار شد .
ناجــی افزود : فوتســال دختــران در هفته پایانــی شــهریور همزمــان با آغاز ســال تحصیلی 16 تیم از 16 استان وجود داشتند ، همچنین فوتسال پسران نیز 24 تیم از 24 استان تهران در مرکز شــهریار بایکدیگر به رقابت می پردازند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
تشکل دانشجویی
وقایع اتفاقیه
1398/08/06
> بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران طی نامه ای از آیت الله رئیسی خواست هیاتی از افراد مورد اعتماد خود را برای بررسی وضعیت کارگران خوزستان ، اراک و قزوین به این استان ها اعزام کند .
> روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه : نامه دانشجویان به آیت الله رئیسی برای رسیدگی به وضعیت کارگران اراک ، قزوین و خوزستان به گزارش حوزه تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس ، بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران طی نامه ای از آیت الله رئیسی خواست هیاتی از افراد مورد اعتماد خود به خوزستان ، اراک و قزوین اعزام کند تا گزارش های کارشناسی و دقیقی از از وضعیت کارگران در این استان ها تهیه و به رئیس قوه قضاییه ارسال کنند .
در ابتدای این نامه خطاب به آیت الله رئیسی آمده است : حضور جناب عالی به عنوان ریاست قوه قضائیه جان تازه ای به کنشگران انقلابی در پیگیری عدالت بخشید و جریان های دانشجویی نیز به تبع از اقدامات مثبت جناب عالی حمایت کرده اند .
لکن به نظر می رسد بهترین حمایت از حضرتعالی و رویکردهای جدید قوه قضائیه یادآوری بعضی از اشتباهات است که متاسفانه سهوا یا عمدا صورت می گیرد و در هر دو صورت بخشودنی نیست و نیاز به پیگیری جدی دارد .
در ادامه این نامه تاکید شده است : همانطور که به خوبی مطلعید رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی در ششم تیرماه 97 در دیدار مسئولین قضایی نکات مهمی را ایراد فرموده اند .
ایشان در این دیدار با اشاره به موضوع مهم افکار عمومی و لزوم جلب اعتماد مردم و ضعف قوه قضائیه در زمینه تبلیغات و اطلاع رسانی رهنمودهای جامع و کاملی را مطرح نموده اند که شایسته است در دوران ریاست حضرتعالی به صورت جدی تر مورد توجه قرار گیرد .
این تشکل دانشجویی در ادامه نامه با اشاره به جایگاه سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد : امروز بخش مهمی از بار مواجهه با افکار عمومی و اعتماد سازی پیرامون فعالیت های قوه قضائیه بر دوش سخنگوی قوه قرار گرفته است در حالی که متاسفانه ایشان گاه گاه با اظهار نظرهای غیرکارشناسانه خود موجب لطمه زدن به آبروی قوه قضائیه می گردند .
سخنگوی محترم قوه قضاییه اخیرا در پی سلسله اظهار نظرهایی عجیب که به نظر می رسد با رویکرد جناب عالی نسبت به مسائل کارگری نامتجانس است ، در ارتباط با کارگران هفت تپه مطالبی گفته اند که به هیچ وجه قابل اغماض نیست .
ایشان ضمن اکتفا به تکذیب دستگیری نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در راه دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، با استناد به سخنان مالک شرکت فرموده اند که اینها اصلا مدافع حقوق کارگران نبوده اند بلکه اینها مانعی بر خط تولید کارخانه بوده و با شکایت مالک کارخانه دستگیر شده اند .
این سخنان که به نظر می رسد نتیجه گزارشات مسئولین قضایی استان خوزستان باشد به هیچ وجه نزد افکار عمومی قابل قبول و پسندیده نیست و استناد به سخنان مالک شرکت هفت تپه که بدون شک در پرونده نی شکر هفت تپه متهم است تعجب برانگیز و نابخشودنیست .
بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در این نامه یادآور شد : با توجه به اینکه به نظر می رسد منصوب فعلی حضرت عالی در جایگاه سخنگوی قوه در بسیاری از موارد از جمله مورد فوق در حال باز تولید مطالب غیرکارشناسی می باشند ما به عنوان اعضای بسیج دانشجویی از شما درخواست داریم که به وضعیت سخنگوی فعلی قوه قضائیه رسیدگی جدی بفرمایید .
در پایان این نامه تاکید شده است : از جناب عالی انتظار می رود که هیاتی از افراد مورد اعتماد خود به خوزستان و اراک و قزوین اعزام کنید تا گزارش های کارشناسی و دقیقی از کارشکنی های مسئولین قضایی این استان ها که متاسفانه عملکردی نامناسب و برخلاف نظر مقام معظم رهبری پیرامون اقدام انقلابی در قوه قضائیه داشته اند تهیه و برای احقاق حق خدمت شما ابلاغ گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
تشکل دانشجویی
وقایع اتفاقیه
1398/08/06

موفقیت و توفیق روز افزون حضرتعالی و همه مسئولان خدوم نظام مقدس اسلامی را از ذات مقدس خداوند خواستاریم .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
ثروت
1398/08/08
> مسابقه ایده ملت با رویکرد نوآوری باز و با هدف بهره گیری از خلاقیت دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی ، با محوریت توسعه محصولات و راهکارهای جدید فناورانه از سوی بانک ملت برگزار خواهد شد .
> به گزارش اقتصادآنلاین ، علاقه مندان به شرکت در این مسابقه پس از ثبت نام در سایت مسابقه به نشانی mellatidea .
ir باید در قالب تیم های سه نفره ، طرح های کسب و کاری خود را در محورهای ایده ها و راهکارهای فناورانه در حوزه پرداخت ، سرمایه گذاری ، مدیریت حساب ، مدیریت ثروت ، مدیریت وجوه برای بخش های صنعت یا حوزه های کسب وکار ، تأمین مالی ، تسهیلات و تعهدات و حوزه بانک بیمه (Bank Assurance) حداکثر تا پایان دی ماه 98 به پست الکترونیک مسابقه ارسال نمایند .
براین اساس ، طرح های ارسالی از منظر خلاقیت ، امکان پذیر بودن ، هزینه ، سودآور بودن و کیفیت کلی جهت حضور در مرحله فینال از سوی کمیته ارزیاب بررسی می شوند .
براساس اعلام اداره کل مدیریت بازاریابی بانک ملت ، تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان در مقاطع کارشناسی تا دکتری دررشته های مختلف اعم از گرایش های رشته مدیریت ، MBA ، کارآفرینی ، فناوری اطلاعات و سایر رشته های مرتبط با فناوری ، صنایع ، اقتصاد ، مدیریت مالی ، حسابداری و .
می توانند در مسابقه شرکت کنند و با مسائل و موضوعات حائز اهمیت کسب وکاری بانک ملت آشنا شده و در همین مسیر ، ایده ها و تفکرات خلاقانه خود را بروز دهند .
شروع ثبت نام در این دوره از مسابقه ایده ملت از ابتدای آبان ماه 98 تا پایان آبان ، مهلت ارسال طرح ها تا پایان دی ماه و معرفی طرح های منتخب برای ارایه در حضور کمیته داوران نیز بهمن ماه خواهد بود .
بر پایه ی این گزارش ، تیم های اول تا سوم این مسابقه به ترتیب از جوایز نقدی 300 ، 210 و 120 میلیون ریالی به همراه پک هدایای بانک ملت و گواهینامه شرکت در مسابقه بهره مند خواهند شد .
همچنین سایر تیم های مرحله نهایی که حایز رتبه های اول تا سوم نشده اند نیز ، پک هدیه بانک ملت به همراه گواهینامه شرکت در مسابقه را دریافت خواهند کرد .
شرکت کنندگان در مسابقه ایده ملت 1398 می توانند با انتخاب یکی از حوزه های فرعی مسابقه به ارائه ایده و طرح خود در قالب طرح کسب وکاری(Business Plan) یا طرح محصول(Product Plan)در حوزهB2C یاB2B (مشتریان خُرد ، تجاری و شرکتی) بپردازند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
تفاهم
1398/08/08
> مسابقه ایده ملت با رویکرد نوآوری باز و با هدف بهره گیری از خلاقیت دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی ، با محوریت توسعه محصولات و راهکارهای جدید فناورانه از سوی بانک ملت برگزار خواهد شد .
> به گزارش روابط عمومی بانک ملت ، علاقه مندان به شرکت در این مسابقه پس از ثبت نام در سایت مسابقه به نشانی mellatidea .
ir باید در قالب تیم های سه نفره ، طرح های کسب و کاری خود را در محورهای ایده ها و راهکارهای فناورانه در حوزه پرداخت ، سرمایه گذاری ، مدیریت حساب ، مدیریت ثروت ، مدیریت وجوه برای بخش های صنعت یا حوزه های کسب وکار ، تأمین مالی ، تسهیلات و تعهدات و حوزه بانک بیمه (Bank Assurance) حداکثر تا پایان دی ماه 98 به پست الکترونیک مسابقه ارسال نمایند .
براین اساس ، طرح های ارسالی از منظر خلاقیت ، امکان پذیر بودن ، هزینه ، سودآور بودن و کیفیت کلی جهت حضور در مرحله فینال از سوی کمیته ارزیاب بررسی می شوند .
براساس اعلام اداره کل مدیریت بازاریابی بانک ملت ، تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان در مقاطع کارشناسی تا دکتری دررشته های مختلف اعم از گرایش های رشته مدیریت ، MBA ، کارآفرینی ، فناوری اطلاعات و سایر رشته‏ های مرتبط با فناوری ، صنایع ، اقتصاد ، مدیریت مالی ، حسابداری و .
می توانند در مسابقه شرکت کنند و با مسائل و موضوعات حائز اهمیت کسب وکاری بانک ملت آشنا شده و در همین مسیر ، ایده ها و تفکرات خلاقانه خود را بروز دهند .
شروع ثبت نام در این دوره از مسابقه ایده ملت از ابتدای آبان ماه 98 تا پایان آبان ، مهلت ارسال طرح ها تا پایان دی ماه و معرفی طرح های منتخب برای ارایه در حضور کمیته داوران نیز بهمن ماه خواهد بود .
بر پایه ی این گزارش ، تیم های اول تا سوم این مسابقه به ترتیب از جوایز نقدی 300 ، 210 و 120 میلیون ریالی به همراه پک هدایای بانک ملت و گواهینامه شرکت در مسابقه بهره مند خواهند شد .
همچنین سایر تیم های مرحله نهایی که حایز رتبه های اول تا سوم نشده اند نیز ، پک هدیه بانک ملت به همراه گواهینامه شرکت در مسابقه را دریافت خواهند کرد .
شرکت کنندگان در مسابقه ایده ملت 1398 می توانند با انتخاب یکی از حوزه های فرعی مسابقه به ارائه ایده و طرح خود در قالب طرح کسب وکاری(Business Plan) یا طرح محصول(Product Plan)در حوزهB2C یاB2B (مشتریان خُرد ، تجاری و شرکتی) بپردازند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه فرهیختگان
1398/08/08
> معاون آموزشی وزیر علوم نیاز دانشگاه ها به پژوهش های دانشجویان دکتری و کاهش حق التدریس و حق التحقیق استادان را از علل مخالفت دانشگاه ها با کاهش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری دانست و گفت : «این وزارتخانه در سطح کشور ناگزیر به کاهش این ظرفیت است .
> معاون آموزشی وزیر علوم نیاز دانشگاه ها به پژوهش های دانشجویان دکتری و کاهش حق التدریس و حق التحقیق استادان را از علل مخالفت دانشگاه ها با کاهش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری دانست و گفت : «این وزارتخانه در سطح کشور ناگزیر به کاهش این ظرفیت است .
» علی خاکی صدیق در گفت وگو با ایرنا گفته است : «امسال هیچ کاهش ظرفیتی در مقطع دکتری اتفاق نیفتاده است و تنها در مقطع کارشناسی ارشد هفت درصد کاهش ظرفیت پذیرش داشتیم .
» خاکی صدیق با بیان اینکه ناگزیر به کاهش ظرفیت دانشجوی دکتری در سطح کشور هستیم ، تاکید کرد : «نیازی به این تعداد دانشجو و دانش آموخته دکتری نداریم و ناگزیریم به سمت تعدیل برویم ، اما این امر کار ظریف و حساسی است و مقدمات آن باید فراهم شود و در یک سری از آیین نامه ها بازنگری صورت گیرد تا جذابیت گرفتن دانشجویان دکتری در حجمی که الان هست ، کاهش یابد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
شرق
1398/08/08
> روزنامه «شرق» در ستون یادداشت خود در روز دوشنبه ، 29 مهرماه 1398 ، در مطلبی با عنوان «به رسم نخبه‌کشی» به موضوع وضعیت تدریس و رابطه کاری آقای دکتر حسین بادامچی با دانشگاه تهران پرداخته است .
> روزنامه «شرق» در ستون یادداشت خود در روز دوشنبه ، 29 مهرماه 1398 ، در مطلبی با عنوان «به رسم نخبه‌کشی» به موضوع وضعیت تدریس و رابطه کاری آقای دکتر حسین بادامچی با دانشگاه تهران پرداخته است .
از آنجا که مطلب منتشره براساس اطلاعات نادرست تنظیم شده است ، موارد زیر را به‌عنوان توضیحات دانشگاه تهران در این خصوص اعلام می‌نماید .
خواهشمند است بر اساس قانون مربوط ، در همان صفحه و ستون درج گردد .
; 1 دانشگاه تهران به‌عنوان نماد آموزش عالی کشور ، در جذب اعضای هیئت علمی و پیشبرد اهداف علمی ، آموزشی و پژوهشی خود ، همواره به دنبال گزینش از میان نخبگان متعهد به اخلاق حرفه‌ای است و در فرایند جذب ، سیاست‌های دقیق و علمی خود را رعایت می‌نماید ، همانگونه که سوابق و عملکرد اعضای هیئت علمی سابق و فعلی دانشگاه به خوبی بیانگر این سیاست می‌باشد .
در جهت تحقق این امر سوابق تحصیلی شامل کیفیت دانشگاه محل تحصیل ، معدل دیپلم و سایر مقاطع تحصیلی و همچنین دستاوردهای علمی و پژوهشی متقاضیان به دقت بررسی و اعضای هیئت از میان اعضای واجد شرایط انتخاب می‌شوند .
اگرچه آقای دکتر حسین بادامچی از نظر تحصیلات کارشناسی و کارشناسی‌ارشد از شرایط لازم برای ورود به دانشگاه تهران برخوردار نبوده اما ایشان به دلیل موضوع و محل تحصیل در مقطع دکترا از سال 1390 در گروه تاریخ دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه مشغول به کار شد .
; ​ .
ازاین‌رو توقع می‌رفت که ایشان از فرصت مناسبی که برای وی پیش آمده ، حداکثر استفاده را نموده و با رعایت مقررات دانشگاه و تلاش مداوم این جایگاه را پاس داشته و تمامی تلاش خود را برای ارائه خدمت به دانشگاه و دانشجویان به کار می‌بست .
اما متاسفانه مشارالیه همچنانکه نویسنده یادداشت مذکور اشاره کرده‌اند ، با مسافرت‌های مکرر از حضور در محل خدمت غیبت نموده و با بی‌توجهی به مقررات آموزش و اخلاق حرفه‌ای این فرصت را نادیده گرفته است .
2 قوانین و مقررات مربوط به اعضای هیئت علمی ، ساعات مشخصی برای حضور و تدریس آنان در هر نیم‌سال تحصیلی منظور نموده است و بدیهی است عدم رعایت این مقررات ناقض حقوق مسلم محیط علم و دانش و به‌ویژه دانشجویان نخبه دانشگاه تهران خواهد بود .
این در حالی است که بر اساس اعلام دانشکده ادبیات و علوم انسانی ، آقای دکتر بادامچی ، در چندین نیم‌سال متوالی ، غیبت‌های مکرر و غیرموجه داشته‌اند که خلاف مقررات مربوط بوده است .
تذکرات و یادآوری‌های متعدد به ایشان نیز اثربخش نبوده و این دانشکده در اردیبهشت‌ماه سال جاری ، موضوع را طی نامه‌ای رسمی به هیئت اجرایی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه اعلام و این هیئت نیز پس از بررسی و تحقیق کامل پیرامون موضوع و ارزیابی مستندات ، در جلسه مردادماه خود ، رای به قطع همکاری ایشان با دانشگاه از مهر 1398 داده است .
بنابراین ، قطع رابطه کاری ایشان ، به دلیل غیبت‌‌های مکرر و نادیده‌انگاشتن قوانین مربوط ، صورت گرفته است ، نه به هیچ دلیل دیگری .
تأکید می‌نماید که برای دانشگاه تهران ، به‌عنوان نماد آموزش عالی کشور ، نقض هرگونه مقررات مربوط به حفظ کیفیت آموزشی و تحصیلی دانشجویان؛ غیرقابل پذیرش است و دانشگاه ضمن احترام به جایگاه و حفظ منزلت اعضای هیئت علمی ، حضور غیرمنظم افراد را که آسیب اصلی آن متوجه دانشجویان نخبه است ، نمی‌پذیرد و بر رعایت کامل مقررات دانشگاه هم از سوی دانشجویان و هم از سوی اعضای هیئت علمی تأکید دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
شرق
1398/08/08

3 از روزنامه وزین شرق انتظار می‌رود از نویسندگان خود بخواهد قبل از درج مطالب از صحت‌وسقم آن مطالب اطمینان حاصل نمایند و بدیهی است دانشگاه تهران با آغوش باز آماده همکاری با کلیه افرادی که علاقه‌مند به دانستن و دلسوز علم و دانش هستند ، می‌باشد .
; 4 سایر مطالب مطرح‌شده در یادداشت مذکور نیز دارای اشکالات و ابهامات فراوانی است که صحت‌وسقم آن را به خوانندگان محترم واگذار می‌نماید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه آفرینش
1398/08/07
> رئیس دانشگاه فرهنگیان : رشته های تحصیلی دانشجومعلمان افزایش می یابد رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت : بر اساس برنامه ریزی و تمهیدات اندیشیده شده رشته های تحصیلی این دانشگاه افزایش می یابد تا دانشجومعلمان بتوانند از این رشته ها بهره مند شوند .
> رئیس دانشگاه فرهنگیان : رشته های تحصیلی دانشجومعلمان افزایش می یابد رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت : بر اساس برنامه ریزی و تمهیدات اندیشیده شده رشته های تحصیلی این دانشگاه افزایش می یابد تا دانشجومعلمان بتوانند از این رشته ها بهره مند شوند .
«حسین خنیفر» در گفت و گو با ایرنا افزود : در زمان حاضر دانشگاه فرهنگیان 16 رشته از جمله تاریخ ، جغرافیا ، زیست شناسی ، عربی ، علوم اجتماعی ، آموزش ابتدایی و دیگر رشته های تحصیلی دارد که براساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است رشته های این دانشگاه به 20 رشته برسد .
وی با بیان اینکه طبق تمهیدات اندیشیده شده اکنون رشته های علوم و هنر به رشته های فعلی افزوده شده است ، تصریح کرد : تلاش شده است که رشته های دانشگاه فرهنگیان به 20 رشته افزایش یابد اما در مجموع سعی بر این است که بازنگری رشته های این دانشگاه نیز انجام شود .
خنیفر با اشاره به اینکه بازنگری رشته های تحصیلی به صورت جدی در دستور کار قرار دارد ، اظهار داشت : حتی سرفصل رشته های تحصیلی نیز در برنامه کاری دانشگاه فرهنگیان گذاشته شده است .
به گفته وی ، اکنون 70 هزار دانشجومعلم در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل هستند که با جذب جدید دانشجویان حدود 24 هزار و 500 نفر به جمعیت دانشجویی این دانشگاه اضافه می شود .
وی ادامه داد : براساس ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان تعدادی از دانشجویان قرار است از طریق آزمون جذب شوند که زمان آزمون در همین ماه (آبان) خواهد بود که از این طریق هم حدود 10 تا 15 هزار نفر جذب خواهند شد .
رئیس دانشگاه فرهنگیان افزود : براساس ماده 28 این دانشگاه ، فارغ التحصیلان دانشگاهی می توانند در همان 16 رشته از کارشناسی تا دکتری شرکت کرده که پس از جذب چند برابر ظرفیت و طی مراحل مصاحبه و گذراندن یک سال دوره مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان در قالب 2 ترم دوره آموزشی مشاوره ، کارورزی و ارزشیابی ، به استخدام دانشگاه فرهنگیان درآیند .
طبق ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان تامین بخشی از نیازهای خاص آموزش و پرورش در رشته هایی که امکان توسعه آن از طریق دانشگاه وجود ندارد ، مطابق ضوابط و مقررات وزارت آموزش و پرورش از میان دانش آموختگان سایر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور و حوزه های علمیه ، مشروط به گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان بلامانع است .
خنیفر ادامه داد : امسال 27 هزار معلم تحویل آموزش و پرورش شد اما براساس چشم انداز سال آینده ، قرار است 37 هزار معلم به وزارت آموزش و پرورش تحویل داده شود .
به گفته وی دانشجومعلمان اکنون در 98 پردیس و مرکز دانشگاه فرهنگیان تحصیل می کنند؛ همچنین بیش از 760 عضو هیات علمی مشغول تدریس به این دانشجویان هستند .
بورسیه بیش از 1300 دانشجوی برتر در دانشگاه تهران حدود 1370 نفر از دانشجویان برتر در مقاطع مختلف کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه تهران از سوی بنیاد حامیان این دانشگاه بورسیه شدند .
به گزارش ایسنا ، بورسیه دانشجویان برتر با عنوان جایزه تحصیلی به مدت 10 ماه در هر سال تحصیلی به مبلغ ماهانه دو میلیون ریال به دانشجویان برگزیده پرداخت می شود .
این جایزه به دانشجویان جدیدالورودی که حائز رتبه زیر 2000 در کنکور سراسری شوند و دانشجویان دوره کارشناسی که در دو ترم متوالی معدل بالای 17 کسب کنند ، تعلق می گیرد .
در بخش بورسیه کارشناسی ارشد نیز این جایزه تحصیلی به مدت 10 ماه در هر سال تحصیلی به مبلغ ماهانه دو میلیون ریال به دانشجویان مقطع ارشد ترم دوم به بعد با معدل کل بالای 18 اعطا می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه آفرینش
1398/08/07

این جایزه به دانشجویان جدیدالورودی که حائز رتبه زیر 2000 در کنکور سراسری شوند و دانشجویان دوره کارشناسی که در دو ترم متوالی معدل بالای 17 کسب کنند ، تعلق می گیرد .
در بخش بورسیه کارشناسی ارشد نیز این جایزه تحصیلی به مدت 10 ماه در هر سال تحصیلی به مبلغ ماهانه دو میلیون ریال به دانشجویان مقطع ارشد ترم دوم به بعد با معدل کل بالای 18 اعطا می شود .
در سال تحصیلی جدید و در سومین دوره حمایت از دانشجویان متقاضی 100 نفر از دانشجویان نیازمند متقاضی حمایت دانشگاه با تأیید مرکز مشاوره مورد حمایت قرار می گیرند .
در دو دوره گذشته تعداد 391 دانشجوی متقاضی با حمایت 42 خیر نیک اندیش و 308 نفر از دانشجویان متقاضی از محل حمایت های خیرین صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری دانشگاه بورسیه شده اند .
همچنین در پنجمین دوره بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه تهران تعداد 940 دانشجوی برتر مقطع کارشناسی ، 100 دانشجوی برتر مقطع کارشناسی ارشد ، 150 دانشجوی برتر مقطع دکترا(کمک به تحقیقات پژوهشی مؤسسه بیوشیمی– بیوفیزیک) ، 20 دانشجوی برتر نابینا ، 60 دانشجوی برتر بین الملل و 100 دانشجو در بخش حمایت از ایده های کارآفرینانه دانشگاه تهران بورسیه می شوند .
با هدف استانداردسازی آموزش زبان فارسی برای دانشجویان غیرایرانی؛ مرکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه یزد تاسیس شد دانشگاه یزد به عنوان پنجمین دانشگاه کشور توانست مجوز فعالیت مرکز آموزش زبان فارسی ویژه دانشجویان غیر ایرانی را از سازمان امور دانشجویان وزرات علوم ، تحقیقات و فناوری دریافت کند .
دکتر محمدعلی حداد مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه یزد با اعلام این خبر گفت : تاسیس این مرکز با هدف استانداردسازی آموزش زبان فارسی برای دانشجویان غیرایرانی ایجاد شده است و تاکنون دانشگاه های فردوسی مشهد ، اصفهان ، تهران و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) توانسته اند این مجوز را دریافت کنند .
وی افزود : در این مرکز آموزش زبان فارسی در قالب فارسی عمومی و تکمیلی شامل دو نیمسال تحصیلی به مدت 32 هفته و هر هفته حداقل 10 جلسه دو ساعته مطابق با تقویم دانشگاهی کشور تدریس می شود .
دکتر حداد با اشاره به اینکه در این مرکز ، مهارت بیان شفاهی ، نگارش ، درک مطلب و درک شنیداری دانشجویان تقویت خواهد شد ، خاطر نشان کرد : برای دوره های کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای نیز در رشته های پزشکی و علوم تجربی ، زبان فارسی دروس تخصصی به عنوان دروس پیش نیاز ، آموزش داده خواهد شد .
وی با اشاره به افزایش تعداد دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه های استان و در دانشگاه یزد ، وجود چنین مرکزی را در جذب دانشجویان بین المللی بسیار موثر تلقی کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1398/08/08
> براساس مصوبات بیست ویکمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو و دوازدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی ، چهارشنبه اول آبان ماه 98 مقرر شد تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجو فقط در پنج آزمون برای پذیرش بهمن ماه انجام گیرد .
> براساس مصوبات بیست ویکمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو و دوازدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی ، چهارشنبه اول آبان ماه 98 مقرر شد تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجو فقط در پنج آزمون برای پذیرش بهمن ماه انجام گیرد .
مرحله تکمیل ظرفیت براساس برنامه زمانی هماهنگ شامل زمان ثبت نام ، انتخاب رشته ، اعلام نتیجه و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان در هر آزمون صورت می پذیرد .
برنامه زمانی ثبت نام یا انتخاب رشته و نحوه پذیرش این تکمیل ظرفیت ها در هریک از آزمون ها پس از هماهنگی با زیرنظام های آموزشی ازجمله دانشگاه آزاد اسلامی ، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور متعاقبا اعلام خواهد شد .
تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجو برای آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته ، آزمون کاردانی به کارشناسی ، آزمون فنی و حرفه ای ، آزمون جامع علمی کاربردی و آزمون سراسری (فقط برای رشته محل های صرفا براساس سوابق تحصیلی) اجرا می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
مردم سالاری
1398/08/06
> شورای سنجش و پذیرش دانشجو طی مصوبه ای منابع و مواد آزمون سراسری سال 99 را اعلام کرد .
> شورای سنجش و پذیرش دانشجو طی مصوبه ای منابع و مواد آزمون سراسری سال 99 را اعلام کرد .
به گزارش ایسنا ، با توجه به مصوبه جلسه 29 تیر ماه سال جاری شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، داوطلبان آزمون سراسری سال 1399 می توانند بدون توجه به نظام آموزشی که در آن تحصیل نموده اند به یکی از دو مجموعه سوال(سؤالات نظام آموزشی 3 3 6 یا سئوالات مربوط به نظام آموزشی قدیم ، سالی واحدی و ترمی واحدی) که تمایل دارند پاسخ دهند .
بنابراین تمامی داوطلبان لازم است در زمان ثبت نام در کنکور 99 علاقه مندی خود به پاسخگویی هر مجموعه سوال در تقاضانامه ثبت نامی مشخص و اعلام کنند .
در درس فقه کتاب آشنایی با فقه نوشته ملیحه حاجیان ، انتشارات مدرسه و در درس اصول عقاید نیز کتاب جهان بینی 3 (عدل الهی و قضا و قدر) کد 2009 شامل فصل اول (همه فصل) ، فصل دوم (به جز عنوان «فلسفه اسلامی» صفحه 23 و 24) و از فصل چهارم ، عنوان «نظام کل تا مصائب ، مادر خوشبختی ها» (از صفحه 65 تا 72) از جمله منابع درس های «فقه» و «اصول عقاید» رشته علوم و معارف اسلامی دوره پیش دانشگاهی آزمون سراسری سال 1399 معرفی شده است .
داوطلبان آزمون سراسری سال 99 برای اطلاع از منابع و حذفیات سایر دروس این آزمون به اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در این زمینه مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
1398/08/06 - 1398/08/08
روسای موسسه یا سازمان وابسته
آموزش عالی
مردم سالاری
1398/08/06
> 31 دانشگاه کشور در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان «یو .
اس .
نیوز» ، میان دانشگاه های برتر دنیا جای گرفتند .
> 31 دانشگاه کشور در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان «یو .
اس .
نیوز» ، میان دانشگاه های برتر دنیا جای گرفتند .
به گزارش ایرنا و براساس گزارش پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران ، در ویرایش 2020 رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان «یو .
اس .
نیوز» ، 31 دانشگاه ایرانی در میان دانشگاه های برتر جهان جای گرفته اند .
در این لیست ، دانشگاه های «تهران» ، «آزاد اسلامی» ، «صنعتی شریف» ، «صنعتی اصفهان» ، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران» ، «صنعتی امیرکبیر» ، «صنعتی نوشیروانی بابل» ، «تربیت مدرس» ، «تبریز» ، «شیراز» ، «علوم پزشکی مشهد» ، «علم و فناوری ایران» ، «فردوسی مشهد» ، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی» ، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران» ، «کاشان» ، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان» ، «سمنان» ، «یاسوج» ، «یزد» ، «گیلان» ، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز» ، «صنعتی سهند» ، «رازی» ، «اصفهان» ، «شهید باهنر کرمان» ، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز» ، «بوعلی سینا» ، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بقیه الله (عج)» ، «ارومیه» ، و «مازندران» از دانشگاه هایی هستند که در جایگاه نخست تا سی ویکم ملی قرار دارند .
افزون بر این دانشگاه ها ، چهار دانشگاه «بین المللی امام خمینی» ، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه» ، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران» ، و «صنعتی شیراز» اگرچه از دیدگاه ارزیابی فراگیر در میان هزار و 500 مؤسسه برتر جهان نیستند ولی در حوزه های موضوعی گوناگون جایگاه جهانی دارند .
طبق این گزارش ، رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان برای فهم بهتر مقایسه دانشگاه ها در جهان تهیه شده است .
با افزایش دانشجویانی که در پی ادامه تحصیل در کشورهای خارجی هستند ، رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان که آوازه و پژوهش های علمی مراکز آموزش عالی را در بر دارد ، می تواند به آنها در گزینش مؤسسه ها یاری رساند .
این نظام به رتبه بندی هزار و 500 دانشگاه برتر از نزدیکِ 80 کشور پرداخته است .
مؤسسه «یو .
اس .
نیوز» از 13 سنجه کلیدی (آوازه جهانی پژوهشی ، آوازه منطقه ای پژوهشی ، شمار انتشارات ، کتاب ها ، همایش ها ، تأثیر استنادی تعدیل شده ، شمار روی هم رفته استنادها ، شمار انتشارات در میان 10 درصد انتشارات باکیفیت ، نسبت انتشارات در میان 10 درصد انتشارات باکیفیت ، شمار همکاری جهانی ، نسبت همکاری جهانی ، شمار مقاله های پراستناد در میان یک درصد انتشارات باکیفیت ، و نسبت مقاله های پراستناد در میان یک درصد انتشارات باکیفیت) برای ارزیابی مؤسسه ها بهره می گیرد .
داده های ارزیابی این سنجه ها با همکاری شرکت «کلاریویت آنالیتیکس» (ناشر پایگاه «اینسایتس») گردآوری می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/06 - 1398/08/08
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
پیام ما
1398/08/08
> رئیـس گروه پژوهشـی مدیریت محیط زیسـت وزارت علـوم ، تحقیقات و فنـاوری گفـت : دریـای خزر منبع بسـیار غنـی از منابع آبی اسـت که در آینـده و در شـرایط بحـران کم آبـی می توانـد بـرای برون رفـت از آن کمک کنـد بنابرایـن بیاییم این پهنه آبی ارزشـمند را برای آینـدگان حفظ کنیم .
> همایـون خوشـروان در گفـت و گـو بـا خبرنـگار علمـی ایرنـا بـه پـروژه انتقـال آب دریـای خـزر به سـمنان اشـاره کرد و افـزود : انتقـال آب خزر بـه سـمنان عـاوه بـر تبعـات اجتماعـی ، اقتصادی و سیاسـی بـه لحاظ زیسـت محیطـی کار درسـتی نیسـت زیـرا حیـن بهره بـرداری و در زمان احـداث تاسیسـات ، مشـکات عدیـده ای در مناطـق سـاحلی و حتی در منطقـه مقصـد می توانـد رقـم بخـورد .
در واقـع مهم ترین مشـکات این انتقـال بحـث نمک هـای حاصـل از فرآینـد شیرین سـازی اسـت .
ایـن مـدرس دانشـگاه بـا اشـاره بـه اینکـه انتقـال آب دریـای خـزر ، می توانـد نوعـی نـگاه جزیـره ای به منافع یک اسـتان باشـد ، گفـت : اگر بخواهیـم بـرای آب دریـای خـزر برنامه ریزی داشـته باشـیم بهتر اسـت ایـن برنامه ریـزی بـرای اسـتحصال آب مورد نیاز سـه اسـتان باشـد چرا که سـه اسـتان شـمالی کشـور با گرم شـدن کره زمین و کاهش بارندگی خـود درگیر مشـکات عدیـده منابع آبی هسـتند ، بنابراین اگر قرار باشـد اسـتانی از این آب برخوردار باشـد اولویت با اسـتان های سـاحلی اسـت کـه بایـد از ایـن فرآیند اسـتفاده کنند .
مدیـر سـابق مرکز ملـی مطالعات و تحقیقـات دریای خزر اظهار داشـت : دریـای خـزر را بایـد بـه عنـوان یـک ظرفیـت مناسـب بـرای رفـع بحران کم آبـی کشـور در سـال های آتـی تصـور کنیـم اما نـه اینکـه اان تصمیم بگیریـم کـه آب ایـن دریـا را فقـط بـه یـک اسـتان تخصیص دهیـم در حالـی که اسـتان های دیگر کشـور هم بـا چالش کم آبی مواجه هسـتند .
وی بـا تاکیـد بـر ضـرورت چاره اندیشـی بـرای رفـع کم آبی کشـور ، گفت : مهم تریـن کار بـرای مقابلـه بـا ایـن بحران این اسـت کـه در ابتـدای امر ، کشـاورزی را کـه بیـش از 90 درصـد میزان آب های تجدیدپذیـر را به خود اختصـاص داده ، تحـت مدیریـت دقیق قـرار دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/06 - 1398/08/08
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
خراسان
1398/08/08
> هشدار درباره دور زدن به کارگیری بازنشستگان در دانشگاه ها یک نهاد نظارتی با ارسال بخشنامه ای خطاب به تعدادی از دانشگاه ها و مراکز علمی ، متذکر شده با توجه به این که مطابق قوانین مصوب مجلس ، دانشگاه ها صرفا از برخی قوانین و مقررات عمومی مستثنا هستند اما قوانینی چون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان یک قانون خاص محسوب می شود و مستثنیات آن در خود قانون مشخص شده بنابراین کلیه دستگاه هایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می کنند مشمول این دستور بوده و هرگونه بخشنامه و ابلاغیه حتی از طرف وزارت علوم برای دور زدن این ممنوعیت ، امکان اجرا ندارد و غیرقانونی است.
> هشدار درباره دور زدن به کارگیری بازنشستگان در دانشگاه ها یک نهاد نظارتی با ارسال بخشنامه ای خطاب به تعدادی از دانشگاه ها و مراکز علمی ، متذکر شده با توجه به این که مطابق قوانین مصوب مجلس ، دانشگاه ها صرفا از برخی قوانین و مقررات عمومی مستثنا هستند اما قوانینی چون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان یک قانون خاص محسوب می شود و مستثنیات آن در خود قانون مشخص شده بنابراین کلیه دستگاه هایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می کنند مشمول این دستور بوده و هرگونه بخشنامه و ابلاغیه حتی از طرف وزارت علوم برای دور زدن این ممنوعیت ، امکان اجرا ندارد و غیرقانونی است .
ذره بین نظارتی روی وضعیت زیست محیطی خودروسازان کشور با توجه به الزامات و تاکیداتی که قانون «حفاظت از خاک» مصوب خرداد امسال در خصوص لزوم توجه به محیط زیست از سوی دستگاه های اجرایی و نظارت بر واحدهای بزرگ تولیدی و صنعتی جهت اندازه گیری آلایندگی های آن ها بیان کرده ، با تاکیدات یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مقرر شده ضمن توجه جدی به رعایت استانداردهای خروج دود و فاضلاب توسط خودروسازان و تولیدکنندگان قطعات خودرو ، به زودی موضوع تولید پسماند و پایش خاک آن ها نیز مد نظر و بررسی قرار بگیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/06 - 1398/08/08
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
خراسان
1398/08/08
> رئیس سابق مرکز مشاوره وزارت علوم گفته : «بر اساس آمارها یک سوم دانشجویان ایرانی شکست عاطفی یا عشقی را در دوران دانشجویی تجربه می کنند».
> رئیس سابق مرکز مشاوره وزارت علوم گفته : «بر اساس آمارها یک سوم دانشجویان ایرانی شکست عاطفی یا عشقی را در دوران دانشجویی تجربه می کنند» .
با توجه به این که ممکن است عده ای از شما دانشجویان هنوز رنگ دانشگاه را ندیده باشید و کلاس ها شروع نشده باشد ، چند راه جلوگیری از این تجربه دردناک را به شما آموزش می دهیم تا این دغدغه را نداشته باشید و فقط فکر و ذکرتان دنبال کار پیدا کردن بعد از دانش آموختگی باشد .
هرچند آمار می گوید یک سوم ، ولی آن دو سوم دیگر هم به احتمال زیاد چنین چیزی را تجربه می کنند ولی یا توی خودشان می ریزند ، یا به مسئول آمارگیری نمی گویند ، یا پوست شان کلفت تر از این حرف هاست و هر شکست عاطفی را پلی برای شکست عشقی بعدی می دانند ! به هرحال دانشجویان عزیز ، دیگر دوران جزوه گرفتن و جزوه دادن گذشته ، الان یا فایل صوتی استاد و عکس از تخته سیاه را رد و بدل می کنند ، یا پی دی اف و پاورپوینت اش را .
پس از روی دستخط و تمیزی جزوه و چندرنگ نوشتن آن نمی توان پی به خصوصیات طرف برد ، چون ممکن است آن فایل را از یک نفر دیگر گرفته و صد دست چرخیده باشد ! همچنین لطف کنید و قبل از این که عاشق همکلاسی تان بشوید ، اجازه بدهید چندتا کوییز و امتحان میان ترم بگذرد ، اگر طرف سر جلسه هم به همان «نایسی» که در رویا تصور می کنید بود و جواب پیس پیس کردن هایتان را داد و رو برنگرداند ، بعد تصمیم بگیرید عاشقش شوید .
از این ها گذشته ، هروقت حس کردید درون تان چیزی قل قل کرد و فکر کردید عشق است ، یک دقیقه تصور کنید که شاید طرف مقابل برخلاف شما که با کنکور به دانشگاه وارد شده اید ، با پول پدرجانش صندلی بغل دستی شما را خریده (یا برعکس) .
همین اختلاف طبقاتی باعث می شود که بدون توجه به آن قل قل کردن ها ، درس تان را ادامه دهید .
مگر این که واقعا پول پدرجان همسر آینده تان برایتان مهم باشد که خب مبارک است !.
1
فهرست