وزارت علوم -
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت 13:7

1
1
فهرست اخبار
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
10641569 عصر رسانه
10636452 روزنامه همشهري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10634765 روزنامه جام جم
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
10640961 روزنامه آفرينش
1
فهرست اخبار
1398/08/08 - 1398/08/11
10641321 خراسان
10640828 رسالت
روساي آموزش عالي
10634374 روزنامه مردم سالاری
10634040 روزنامه آفرينش
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
10641300 خراسان
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/08/11
> گروه اجتماعی| هفته گذشته شیوه نامه انضباطی دانشجویان تبدیل به موضوع انتقادهای فراوان دانشجویان و فعالان مدنی در شبکه های اجتماعی شد و بحث برخورد با دانشجویان بر مبنای فعالیت آنها در فضای مجازی را هم پیش کشید.
> گروه اجتماعی| هفته گذشته شیوه نامه انضباطی دانشجویان تبدیل به موضوع انتقادهای فراوان دانشجویان و فعالان مدنی در شبکه های اجتماعی شد و بحث برخورد با دانشجویان بر مبنای فعالیت آنها در فضای مجازی را هم پیش کشید .
وزیر علوم در واکنش به این نقدها گفت که بخش هایی از شیوه نامه مجددا بررسی می شود اما رییس سازمان دانشجویان می گوید : «تجسس در حریم مجازی دانشجو مبنای آرای شورای انضباطی نیست .
» و از منتقدان خواسته است که با دقت بیشتری این شیوه نامه را بخوانند .
«بسیاری از مواردی که دانشجویان و غیردانشجویان در مورد شیوه نامه جدید مطرح می کنند ، ناشی از مطالعه نکردن دقیق دو شیوه نامه سال های 88 و 98 است؛ ناگفته نماند که شیوه نامه سال 98 در واقع جایگزین شیوه نامه سال 88 شد .
در شیوه نامه سال 98 چند گام نسبت به شیوه نامه سال 88 رو به جلو آمده ایم؛ با نگاه به انتقادات دانشجویان متوجه می شویم شیوه نامه جدید با دقت کافی مطالعه نشده است؛ به عنوان مثال ، تضییع حقوق زنان و عدم ایجاد مزاحمت در قالب عدم رعایت شوون دانشجویی آمده است .
» مجتبی صدیقی در مورد موارد آمده در شیوه نامه جدید به ایرنا توضیحاتی داد و در مقام دفاع از آن برآمد : «در شیوه نامه جدید انضباطی از واژه «احضار» استفاده نشده است بلکه «دعوت به کمیته انضباطی» مورد نظر قرار گرفت چرا که وقتی تخلف دانشجویی قطعی نباشد ، برای حضور در کمیته انضباطی دعوت می شود .
» او همچنین با اشاره به نقدهایی که در مورد فعالیت مجازی دانشجویان به شیوه نامه وارد شده بود گفت : «اصول 16 گانه ابتدای شیوه نامه جدید انضباطی ، مبنای آرای کمیته انضباطی است و بند 15 شیوه نامه بر رعایت حریم خصوصی دانشجو تاکید دارد .
افراد در هیچ مورد مجاز به ورود به حریم خصوصی دانشجو نیستند و اگر ادله براساس مواردی از جمله تهیه مخفیانه صوت و تصویر همچنین تجسس در صفحات مجازی باشد ، هیچ کدام مستند تصمیم شورای انضباطی نیست و اگر حکم هم صادر شده باشد ، فاقد وجاهت قانونی است .
» اواخر هفته گذشته منصور غلامی ، وزیر علوم در جمع خبرنگاران اعلام کرد : «معاونان دانشجویی وزارتخانه های مذکور برای شفاف تر شدن موضوع در حال بازنگری آن قسمت ها هستند .
وزیر علوم ادامه داد : خود من شخصا از دانشجویان نیز خواسته بودم اگر نظری ، پیشنهادی دارند به ما منتقل کنند و اگر مواردی در شیوه نامه نیاز به اصلاح داشته باشد توسط هیات های بدوی و تجدیدنظر اصلاح شود .
» صدیقی هم با اشاره به وعده وزیر گفت : «شوراهای انضباطی در تلاش هستند درون دانشگاه ها موضوع را با رعایت اصل تربیتی و صیانت از محیط دانشگاه تصمیم گیری کنند و قطعا حفظ حقوق دانشجویان در سرلوحه کارشان قرار دارد .
همان طورکه وزیر علوم هم اعلام کرد از هر نوع نکته جدیدی که مبنی بر عملی تر و بهتر شدن شیوه نامه جدید باشد استقبال می کنیم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
عصر رسانه
1398/08/11
> رئیس پژوهشگاه هوا فضا : باید تا 4 سال آینده انسان به مدار زمین بفرستیم رئیس پژوهشکده هوا و فضا گفت : باید تا 4 سال آینده انسان را به مدار زمین برسانیم و در حال حاضر هم در حال آماده کردن ماهواره 150 کیلویی در مدار زمین هستیم .
> رئیس پژوهشگاه هوا فضا : باید تا 4 سال آینده انسان به مدار زمین بفرستیم رئیس پژوهشکده هوا و فضا گفت : باید تا 4 سال آینده انسان را به مدار زمین برسانیم و در حال حاضر هم در حال آماده کردن ماهواره 150 کیلویی در مدار زمین هستیم .
به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، فتح ا امی رییس پژوهشگاه هوا فضا در دیدار وزیر علوم تحقیقات و فناوری ایران با وزیر علوم و فناوری ونزوئلا از آماده سازی ماهواره 150 کیلویی برای پرتاب در مدار زمین خبر داد .
وی اظهار داشت : در دوران قبل از انقلاب هیچ فعالیتی در حوزه هوافضا انجام نمی شد و روند توسعه و پیشرفت های علمی در این حوزه از بعد از انقلاب آغاز شد و به جایی رسید که اکنون ایران موفق به پرتاب ده ها ماهواره شده است .
امی با بیان اینکه فناوری هوا فضا جزء فناوری های نوین محسوب می شود ، گفت : حدود 10 سال پیش اولین ماهواره ایران با نام امید و بعد از آن نیز ماهواره های نوید ، رصد و اف 5 پرتاب شد و در حال حاضر نیز در حال آماده کردن ماهواره 150 کیلویی در مدار زمین هستیم .
رئیس پژوهشکده هوا و فضا با تأکید بر اینکه باید تا 4 سال آینده انسان را به مدار زمین برسانیم ، عنوان کرد : در حال حاضر 16 دانشگاه در ایران دارای رشته هوا فضا در 3 مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری هستند و آمادگی پذیرش دانشجو از کشور ونزوئلا را نیز داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/08/10
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با گابریلا سرویلیا رامیرز وزیر علوم و فناوری ونزوئلاگفت : 450 پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و جهان در حال انجام است .
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با گابریلا سرویلیا رامیرز وزیر علوم و فناوری ونزوئلاگفت : 450 پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و جهان در حال انجام است .
به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی در این دیدار که با حضور دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ، دکتر عبدالحمید علیزاده مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان ، دکتر فتح الله امی رییس پژوهشگاه هوا فضا و هیئت همراه وزیر علوم و فناوری ونزوئلا برگزار شد ، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در کنار تمامی ملت های آزادی خواه دنیا است ، افزود : استقلال در تصمیم گیری ها یک حق خدادادی برای تمامی انسان ها است و هیچ کس نمی تواند این حق را از مردم دریغ کند؛ البته اراده ملت ها در این زمینه بسیار مهم و اساسی است و مردمی که بر سرنوشت خود مسلط شوند ، قطعاً پیروز خواهند شد .
وزیر علوم با اشاره به برخی از مشکلات ناشی از تحریم ها در ایران ، مطرح کرد : جمهوری اسلامی ایران تجربیات بسیار ارزشمندی در برخورد با تحریم ها دارد و یک دوره طولانی را در این زمینه پشت سر گذاشته است .
دکتر غلامی ادامه داد : خوشبختانه ایران توانست علی رغم تحریم ها و فشارهای خارجی ، با تکیه بر ظرفیت های علمی و انسانی خود ، بدون احتیاج به آمریکا امور کشور را پیش ببرد .
وی با اشاره به آمادگی ایران در ارتباطات علمی و بین المللی ، اظهارداشت : کشور ما بدون هیچ انتظاری داشته های علمی خود را در اختیار سایر کشورها می گذارد و اکنون این همکاری ها در سطوح مختلف قابل مشاهده است .
ایران جایگاه 15 را از لحاظ تولید علمی در جهان دارد وزیر علوم گفت : در حال حاضر ایران جایگاه 15 را از لحاظ تولید علمی در جهان دارد این درحالی است که در برخی رشته ها مانند هوافضا و بیوتکنولوژی این جایگاه به مراتب بهتر است .
دکتر غلامی تلاش جهت استفاده از ظرفیت های علمی را از جمله اهداف مهم ایران دانست و افزود : ما در کشور جمعیت جوان تحصیلکرده بسیاری داریم که سطح علمی مطلوبی دارند لذا تلاش می کنیم تا با کمک این ظرفیت ها ، اموری را که درگذشته از کشورهای دیگر می گرفتیم را خودمان در داخل کشور تأمین کنیم .
وزیر علوم همچنین به لزوم رفت وآمد اساتید و پژوهشگران ایرانی و ونزوئلایی در زمینه علمی به عنوان یکی از اقدامات مهم در راستای تبادلات علمی اشاره کرد و ادامه داد : به منظور تحقق این امر باید پروژه های مشترک علمی بین دوکشور تعریف شود .
دکتر غلامی اظهار داشت : در حال حاضر بیش از 450 پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و جهان در حال انجام است و تجربه خوبی که در این زمینه داریم این است که دانشجویان دکتری بخشی از پژوهش های مرتبط با پایان نامه های خود را در خارج از ایران انجام می دهند .
این امر سبب آشنایی دانشجویان با دانشگاه های مختلف و مشارکت اساتید و پژوهشگران خارجی در پایان نامه های دکتری و ایجاد و حفظ ارتباط علمی بین آن ها می شود .
وی در ادامه نسبت به همکاری در زمینه های مختلف علمی از جمله تکنولوژی ، فناوری اطلاعات (آی .
تی) و نرم افزارها اعلام آمادگی کرد .
در ادامه این دیدار گابریلا سرویلیا رامیرز وزیر علوم و فناوری ونزوئلا نسبت به مهمان نوازی ، دستاوردهای علمی و اراده ملت ایران جهت ساخت و پیشرفت جمهوری اسلامی در بدو ورود به ایران ابراز شگفت زدگی کرد و گفت : در حال حاضر کشور ونزوئلا با مشکلات متعددی از جمله جنگ های رسانه ای و روانی و کمبود دارو مواجه است؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/08/10
بر همین اساس نیازمند پیشرفت علوم و گسترش همکاری های علمی خود با کشورهای پیشتاز در عرصه های علمی همچون ایران هستیم .
وی بر همکاری با ایران در حوزه نانوتکنولوژی تاکید کرد و افزود : در سال 2009 رییس جمهور وقت جمهوری اسلامی ایران در سفر به ونزوئلا ، نانو میکروسکوپی را به این کشور هدیه کرد اما متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم آن را مورد استفاده قرار دهیم لذا تقاضا داریم تا ایران ما را در احیاء و بهره برداری از تمام میکروسکوپ های الکترونیکی حمایت و همراهی کند .
همچنین دکتر سالار آملی نیز در ادامه با تأکید بر دو محور اساسی نیروی انسانی و کار پژوهشی در زمینه توسعه و پیشرفت علمی ، نسبت به همکاری و مشارکت علمی و پژوهشی اعلام آمادگی کرد .
تحصیل 40 هزار دانشجو از 129 ملیت مختلف جهان در دانشگاه های ایران دکتر علیزاده نیز در بخش دیگری از این دیدار ، آمادگی کشور را در بخش تربیت نیروی انسانی قابل ارائه دانست و گفت : در حال حاضر 40 هزار دانشجو از 129 ملیت مختلف جهان در دانشگاه های ایران مشغول تحصیل هستند و ما نسبت به پذیرش و تحصیل متقاضیان ونزوئلایی نیز آمادگی خود را اعلام می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دکترمنصور غلامی
مواجهه
1398/08/09
> وزیــر علــوم با بیان اینکه کاهــش خروج نخبگان از کشور مشهود است ، گفت : در مجموع خروج نخبگان به معنای خروجی قطعی و رفتن دائم نیســت و در ســالهای اخیر آمار قابل توجهی را از برگشت نخبگان داشتیم .
منصور غامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در خصوص آیین نامه انضباطی جدید دانشــگاه ها و اعتراضات صورت گرفته نســبت به آن ، اظهار داشت : آیین نامه انضباطی دانشجویان مصوبه خاص خود را دارد و در حال اجرا است؛ در قانون دیده شده که شیوه نامه برای اجرای دقیق این آیین نامه تدوین شــود .
> دو مطلب در آن بیشــتر دیده شــده که یکی تخلفات اخاقی در دوره بالینی دانشجویان پزشکی است که آنها یک دوره آموزشی در دانشگاه ها دارند و یک دوره آموزش بالینی نیز در بیمارستان ها دارند .
وی افزود : یک مورد هم در خصوص مواردی اســت کــه در فضای مجازی اتفاق می افتد که ایجاد نگرانی کــرده چراکه دانشــجویان نگــران بخش خصوصی فضای مجازی آنها ورود پیدا شــود که قاعدتا منظور ما نیســت .
وزیر علوم بــا بیان اینکه در این خصوص تضمیــن می دهیم که نقض حریم خصوصی صورت نگیرد ، عنوان کرد : این یک موضوع قانونی است و ورود بــه حریــم خصوصی افراد نیاز به مجوز قانونی دارد و این شیوه نامه نمی تواند مجوزی برای ورود به حریم خصوصی افراد باشد .
غامی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون ارائه آماری مبنی بر کاهش خروج نخبگان از کشور ، خاطرنشان کرد : این آماری بود که آقای ســتاری مطرح کردند و این موضوع مشهود است .
رفت و آمد برای تحقیق و تحصیل و کارهای علمی امری معمول است و وقتی تعداد فارغ التحصیان ما بیشتر می شود ، این رفت و آمدها نیز بیشتر می شود .
وی گفت : در مجموع خروج نخبگان به معنای خروجی قطعی و رفتن دائم نیست ، در سالهای اخیر آمار قابل توجهی را از برگشت نخبگان داشتیم .
وزیر علوم ادامه داد : موضوع دیگر این است که برخی از نخبگان اشتغال و وضعیت مادی بهتری پیدا می کنند؛ امیدواریم برای موارد تخصصی که باید از نخبگان خودمان استفاده کنیم ، بتوانیم نگرانی آنها را از نظر مسائل مادی برطرف کنیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دکتر منصور غلامی
رویش ملت
1398/08/09
> وزیر علوم با بیان اینکــه کاهش خروج نخبگان از کشــور مشهود اســت ، گفت : در مجموع خروج نخبگان به معنای خروجی قطعی و رفتن دائم نیســت و در سالهای اخیر آمار قابل توجهی را از برگشت نخبگان داشتیم .
> منصور غامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ظهر امروز در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در خصوص آیین نامه انضباطی جدید دانشــگاه ها و اعتراضات صورت گرفته نســبت به آن ، اظهار داشــت : آیین نامــه انضباطی دانشــجویان مصوبه خاص خود را دارد و در حال اجرا است؛ در قانون دیده شــده که شــیوه نامه برای اجرای دقیق این آیین نامه تدوین شود .
دو مطلب در آن بیشتر دیده شده که یکی تخلفات اخاقی در دوره بالینی دانشــجویان پزشکی است که آنها یک دوره آموزشی در دانشــگاه ها دارند و یک دوره آموزش بالینی نیز در بیمارســتان ها دارند .
وی افزود : یک مورد هم در خصوص مواردی است که در فضای مجازی اتفاق می افتد کــه ایجاد نگرانی کرده چراکه دانشــجویان نگران بخش خصوصی فضای مجازی آنها ورود پیدا شود که قاعدتا منظور ما نیست .
غامی تاکید کرد : اتفاقا قبل از اینکه معاونت حقوقی رئیس جمهور به این موضوع ورود پیدا کند ، معاونت دانشجویی در حال بازنگری آن بخش هستند تا شفاف تر شود .
خودم هم از دانشگاه ها خواسته بودم تا اگر نظری و پیشنهادی در بین دانشجویان دارند به ما منتقل کنند .
وزیر علوم با بیان اینکه در ایــن خصوص تضمین می دهیم که نقض حریــم خصوصی صورت نگیرد ، عنــوان کرد : این یک موضوع قانونی اســت و ورود به حریــم خصوصی افراد نیاز به مجوز قانونی دارد و این شیوه نامه نمی تواند مجوزی برای ورود به حریم خصوصی افراد باشد .
غامی در پاسخ به ســوال دیگری پیرامون ارائه آماری مبنی بر کاهش خروج نخبگان از کشور ، خاطرنشــان کرد : این آماری بود که آقای ســتاری مطرح کردند و این موضوع مشــهود است .
رفت و آمد برای تحقیق و تحصیــل و کارهای علمی امری معمول است و وقتی تعداد فارغ التحصیان ما بیشتر می شود ، این رفت و آمدها نیز بیشتر می شود .
در مجموع خروج نخبگان به معنای خروجی قطعی و رفتن دائم نیســت ، در سالهای اخیر آمار قابل توجهی را از برگشت نخبگان داشتیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه همشهری
1398/08/09
> «برخی از کشورها برنامه دارند تا با تشکیل بنیاد و تخصیص اعتبارات زیاد ، بوعلی سینا را به نام خود ثبت کنند که ما باید با برنامه ریزی از مصادره این دانشمند بزرگ ایرانی جلوگیری کنیم.
> «برخی از کشورها برنامه دارند تا با تشکیل بنیاد و تخصیص اعتبارات زیاد ، بوعلی سینا را به نام خود ثبت کنند که ما باید با برنامه ریزی از مصادره این دانشمند بزرگ ایرانی جلوگیری کنیم .
» منصور غلامی با بیان این جمله و اشاره به اینکه بنیاد بوعلی سینا 20سال پیش با تشکیل کمیته ای در یونسکو تشکیل شد ، گفت : بوعلی سینا شخصیت بزرگی است و بسیاری از کشورها به دنبال این هستند تا آن را به نام خود ثبت کنند .
وزیرعلوم با بیان اینکه وزارت علوم ، امسال اعتباری برای جایزه جهانی بوعلی سینا تعیین کرده است ، افزود : برخی از کشورها پا پیش گذاشته بودند تا هزینه جایزه جهانی بوعلی سینا را هرساله پرداخت کنند .
غلامی تأکید کرد : بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا براساس اساسنامه تعریف شده برنامه های خود را پیش می برد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ادامه داد : در راستای ارج نهادن به مقام شامخ بوعلی سینا ، دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز نام خود را به دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا تغییر داد .
وی افزود : اسم 2دانشگاه همدان به نام این شخصیت برجسته علمی جهان کمک زیادی به زنده نگه داشتن مقام این دانشمند می کند .
غلامی با اشاره به اینکه مسئولان بخارا و افشنه تلاش دارند تا برای بزرگداشت بوعلی سینا بنیادی تشکیل دهند ، ادامه داد : باید اعتبارات مناسبی برای حفظ و حمایت از بنیاد بوعلی سینا ، تخصیص یابد .
وی گفت : ما باید برای برگزاری همایش بین المللی بزرگداشت بوعلی سینا برنامه داشته باشیم تا دولت ما را بیشتر حمایت کند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : کلان برنامه ها باید مشخص باشد که به عنوان مثال این بنیاد پس از 5سال چه دستاوردی می تواند داشته باشد .
وی تأکید کرد : این بنیاد مصوبه قانونی و ملی دارد و باید براساس مصوبات آن برنامه ها اجرا شود .
(ایرنا).
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/08/09
> گروه اجتماعی| بازتاب شیوه نامه انضباطی دانشجویان در روزهای گذشته تبدیل به موجی در شبکه های اجتماعی شد.
> گروه اجتماعی| بازتاب شیوه نامه انضباطی دانشجویان در روزهای گذشته تبدیل به موجی در شبکه های اجتماعی شد .
کاربران بسیاری اعم از دانشجو و غیردانشجو شروع به واکنش نسبت به بخش هایی از این شیوه نامه کردند که از نظر آنها نقض حقوق شهروندی و حریم خصوصی دانشجویان بود .
این واکنش ها تا آنجا ادامه پیدا کرد که سرانجام روز گذشته معاون حقوقی رییس جمهور و وزیر علوم هم به اظهارنظر در این مورد پرداختند و از بازنگری موارد مورد اعتراض خبر دادند .
«در شیوه نامه انضباطی جدید؛ دانشجو حق به همراه بردن نماینده در کمیته انضباطی را ندارد ، حق ، تجدیدنظرخواهی در بعضی احکام صادره را فاقد است ، برای مطالبی که در فضای وب منتشر کرده باید پاسخگو باشد ، در احضاریه کمیته انضباطی الزام به ذکر ماده اتهامی حذف شده است .
» یکی از فعالان مدنی در توییتر خلاصه ای از مواد ذکر شده در این شیوه نامه را ارایه داد تا نسبت به نقض حقوق دانشجویان هشدار دهد .
کسانی که به این شیوه نامه اعتراض داشتند هم در سه روز گذشته با هشتگ شیوه نامه ضد دانشجویی به نقد پرداختند ، اما کاربران عادی شبکه های اجتماعی تنها مخالفان شیوه نامه در فضای مجازی نبودند .
عبدالحسین کریم زاده ، نماینده نقده و اشنویه در مجلس و رییس فراکسیون حقوق شهروندی هم با معترضان همراه شد و با استفاده از همان هشتگ ، مخالفتش در جلسه رای اعتماد منصور غلامی ، وزیر علوم را یادآور شد و نوشت : «دو سال پیش فریاد زدیم که وزیر علوم نسبتی با مطالبات بدنه اجتماعی و وعده های اصلاح طلبانه ندارد و دوستان نشنیدند .
شیوه نامه ضددانشجویی باید حجت را بر مدافعان آقای وزیر تمام کرده باشد .
سکوت در برابر نقض حقوق و آزادی های دانشجویان ، خیانتی بزرگ تر از رای اعتماد به وزیر است .
» روز گذشته با توجه به انتقادهای گسترده ای که از سوی فعالان دانشجویی و دانشجویان حاضر در شبکه های اجتماعی صورت گرفت ، لعیا جنیدی ، معاون حقوقی رییس جمهوری در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت که مغایرت های احتمالی شیوه نامه انضباطی دانشجویان با قانون بررسی می شود : «اصل وجود یک نظام انضباطی و انتظامی صحیح است ولی اگر مسائلی در آن وجود داشته باشد که با قانون اساسی یا قوانین مرتبط و منشوری که رییس جمهوری پیگیر اجرای آن است ، مغایر باشد ، باید اصلاح شود .
» جنیدی در بخشی از صحبت های روز گذشته اش تلاش کرد توضیح دهد که شیوه نامه انضباطی مرجعی برای رسیدگی تخلفات اداری و صنفی است که در مراکز مختلفی وجود دارد و نباید اصل وجود آن را زیر سوال برد : «شیوه نامه انضباطی در همه کارها وجود دارد .
مثلا من عضو هیات علمی دانشگاه تهران هستم و یک قانون انتظامی در دانشگاه وجود دارد که ما باید قوانین و دستورالعمل ها را رعایت کنیم .
بنابراین برای کسی که کارمند است قانون تخلفات اداری وجود دارد که باید آیین نامه ها و دستورالعمل های اداری را رعایت کند .
کسی که در صنفی قرار دارد مانند وکیل دارای مقررات انضباطی و انتظامی است و مثلا اگر شما هنگام یک کار تحقیقی که باید به استاد تحویل دهید ، اگر کار فرد دیگر را کپی کنید ، در واقع از لحاظ انضباطی تخلف کرده اید و باید رسیدگی شود .
» اما به گفته او شیوه نامه ای که مورد اعتراض گسترده دانشجویان قرار گرفت با مشورت و نظرخواهی اصلاح خواهد شد : «ما از تشکل های دانشجویی دعوت می کنیم و با وزرا نیز در میان گذاشتم و گفتم ملاحظاتی وجود دارد که وزرا نیز با رویی گشاده قبول کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/08/09

» منصور غلامی ، وزیر علوم هم روز گذشته طرف سوال خبرنگاران قرار گرفت تا توضیح دهد که در خصوص مواردی از قبیل نقض حریم شخصی دانشجویان و نحوه جرم انگاری حضور آنان در فضای مجازی چه نظری دارد .
غلامی در مورد آیین نامه و شیوه نامه انضباطی دانشجویان توضیح داد : «یک بحث مربوط به آیین نامه انضباطی است که مصوبه خاص خود را داشته و در حال اجراست و در قانون دیده شده شیوه نامه ای برای اجرای دقیق این آیین نامه انضباطی توسط دو وزارتخانه تنظیم شود که در سال تحصیلی جدید این شیوه نامه تصویب و دو مطلب در آن بیشتر دیده شده که یکی بحث تخلفات اخلاقی در حوزه دوره بالینی دانشجویان دوره پزشکی است ، چراکه دانشجویان پزشکی یک دوره آموزشی دارند و یک دوره در بیمارستان که آن اضافه شده و یک مورد هم در خصوص مباحثی است که ممکن است در فضای مجازی اتفاق بیفتد .
این قسمت کمی ایجاد نگرانی کرده که دانشجوها نگران این بودند که احیانا به بخش های خصوصی فضای مجازی بچه ها ورود پیدا شود که قاعدتا این منظور نیست .
» او که در جریان واکنش معاون حقوقی رییس جمهور در مورد این موضوع قرار گرفته بود ، گفت : «قبل از اینکه احیانا معاون حقوقی رییس جمهور ورود پیدا کنند ، برنامه من این بوده که معاونان دانشجویی که در حال بازنگری آن بخش هستند ، آن را شفاف تر کنند .
اتفاقا من شخصا از برخی دانشجوها خواسته بودم که اگر نظر یا پیشنهادی از بین دانشجویان وجود دارد ، به ما منتقل کنند .
» وزیر علوم تضمین داد که شیوه نامه قرار نیست بهانه ای برای ورود به حریم خصوصی دانشجویان باشد : «بحث قانونی ورود به حریم خصوصی افراد نیاز به مجوز قانونی دارد و این شیوه نامه نمی تواند مجوزی برای این بحث باشد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/08/09
> «در دانشگاه فضای امن می خواهیم ، نه امنیتی»؛ این جمله ای است که حسن روحانی در روزهای انتخابات خطاب به دانشجویان و دانشگاهیان به زبان آورد؛ همان جمله ای که صدای تشویق دانشجویان را بلند کرد و در نهایت آرای آنها را به سبد روحانی ریخت.
> «در دانشگاه فضای امن می خواهیم ، نه امنیتی»؛ این جمله ای است که حسن روحانی در روزهای انتخابات خطاب به دانشجویان و دانشگاهیان به زبان آورد؛ همان جمله ای که صدای تشویق دانشجویان را بلند کرد و در نهایت آرای آنها را به سبد روحانی ریخت .
حالا از آن تاریخ نزدیک به 2 سال می گذرد و دانشجویان باید این جملات را خوب به ذهن بسپارند : «مانتو خیلی گشاد یا تنگ ممنوع است» ، «مانتو نه کوتاه باشد ، نه خیلی بلند» «در صورت استعمال دخانیات متخلف به یکی از تنبیهات بندهای 1 تا 3 محکوم می شود و در صورت تکرار ، تنبیه تا بند 9 (به جز بند 6) قابل تشدید است» ، «تخلفات اخلاقی مانند استعمال موادمخدر و مشروب ، رابطه نامشروع ، انجام اعمال منافی عفت ، عدم رعایت پوشش اسلامی یا استفاده از پوشش یا آرایش مبتذل و عدم رعایت شوون دانشجویی» اینها بندهایی از شیوه نامه یک ارگان یا نهاد امنیتی نیست؛ بلکه شیوه نامه اجرایی آیین نامه انضباطی دانشجویان است که از 13 شهریورماه سال جاری ابلاغ و از مهرماه نیز در دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم و بهداشت اجرا شد؛ موضوعی که صدای اعتراض دانشجویان را بلند کرد اما ماجرا به همین جا ختم نشد و روز شنبه «سمیه سادات لاری» معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در مصاحبه ای با ایرنا از برخورد با دانشجویان خاطی در فضای مجازی خبر داد .
او گفت : «اگر کانال هایی به جز این گروه های مجازی دارای مجوز ، توسط فعالان دانشجویی راه اندازی شود و دانشجویان در آن اقدام به نشر اکاذیب کنند در کمیته انضباطی با آنها برخورد قانونی می شود؛ مثلا اگر دانشجویی مسائل مرتبط با دانشگاه نظیر بودجه آن را نشر داده و فردی نسبت به این موضوع شکایت کند پرونده او رسیدگی می شود .
» او با بیان اینکه رصد فعالیت مجازی دانشجویان به معنای کنکاش در حریم خصوصی نیست ، عنوان کرد : «شورای انضباطی می تواند در صورت مشاهده مطالبی در فضای مجازی که با هدف زیر سوال بردن منافع و مصالح دانشگاه بازنشر شده ، ورود کرده و شاکی شود .
» او می گوید : «برخوردهای صورت گرفته در شورای انضباطی ، طبق قوانین و آیین نامه در بخش های هیات بدوی و تجدیدنظر است .
» شیوه نامه دانشجویی؟ صحبت های معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت درباره برخورد با دانشجویان خاطی در فضای مجازی آتش زیر خاکستر انتقادات دانشجویان را که از شهریورماه همزمان با ابلاغ شیوه نامه جدید شروع شده بود ، دوباره فعال کرد و طی روزهای گذشته فضای مجازی پُر شد از انتقاداتی که درباره این آیین نامه انضباطی مطرح می شد؛ موضوعی که تبدیل به یک توفان توییتری با هشتگ «شیوه نامه ضد دانشجو» شد .
شیوه نامه ای با یک قدم به عقب «علی رجب» دانشجوی دکترای دانشگاه تهران و از فعالان دانشجویی است .
او درباره اعتراض دانشجویان به این شیوه نامه و انتقاداتی که درباره آن مطرح است ، به «اعتماد» می گوید : «بخشی از این مقررات چیزی نیست که ناشی از شیوه نامه جدید باشد بلکه به موجب آیین نامه انضباطی دانشگاه ها که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه سال 74 است در تمام دانشگاه ها اجرا می شده و یک سند بالادستی شیوه نامه اجرایی وزارتی محسوب می شود که البته اجرای آن در دوره ها و دولت های مختلف ، متفاوت بوده است؛ یعنی گاهی با شدت و حدت بیشتر و گاهی ملایم تر اما موضوعی که در این اعتراضات رخ داد ، مساله مطالبه گری نسبت به رویه ای است که سال ها در دانشگاه ها در جریان است و حتی دانشجو را بابت فعالیت هایش خارج از دانشگاه مورد بازخواست قرار می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/08/09

» این فعال دانشجویی درباره موضوع برخورد با دانشجویان در فضای مجازی نیز می گوید : «متاسفانه ما پیش از این هم با این واقعیت تلخ مواجه بودیم؛ یعنی با توجه به آیین نامه انضباطی شورای عالی انقلاب فرهنگی که می گوید تخلف در هر محیطی اتفاق بیفتد ، شورای انضباطی صالح به رسیدگی است ، پیش از این شاهد برخورد با دانشجویانی که فعالیت هایی در فضای مجازی مانند فیس بوک ، اینستاگرام و توییتر داشتند ، بودیم و شوراهای انضباطی مجوز رسیدگی را براساس آیین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان سند بالادستی داشتند منتها انتظار می رفت در شیوه نامه جدید این مساله مورد بازبینی قرار بگیرد و برای دانشجویان طبق حقوق شهروندی حریم خصوصی قائل می شدند .
» او ادامه می دهد : «یکی از اصول حاکم بر دادرسی شوراهای انضباطی که در شیوه نامه جدید مورد اشاره قرار گرفته است ، منع تجسس و حق بر حریم خصوصی است بنابراین اصولا این موضوع را می توان برداشت کرد که جایز نیست کسی در حریم خصوصی دانشجویان تجسس کرده و تخلفی را نسبت به آنها روا دارد اما در دستورالعمل انضباطی 95 و متعاقب آن شیوه نامه انضباطی 98 این اصل ذکر شد .
» علی رجب با بیان اینکه با توجه به شعارهایی که در دولت یازدهم و دوازدهم مطرح می شد ، انتظار می رفت شیوه نامه ای که در دولت روحانی تدوین می شود با گذشته متفاوت باشد اما این اتفاق نیفتاد و در برخی موارد حتی شاهد عقبگرد نیز بودیم مثلا در آیین نامه انضباطی مصوب سال 62 که فکر می کنم اولین یا دومین آیین نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است ، چنین گستردگی ای وجود ندارد و می گوید تخلفات دانشجویی محدود است به رفتارهایش در محیط هایی که به عنوان دانشجو حضور دارد مثل خوابگاه ، آزمایشگاه ، اردوی دانشجویی ، کتابخانه و البته خود دانشگاه است اما در این شیوه نامه چنین چیزی را نمی بینیم .
» واکنش وزیر علوم به نگرانی دانشجویان حالا پس از سیل اعتراضات دانشجویان به شیوه نامه جدید ، وزیر علوم روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت به این موضوع واکنش نشان داده و درباره این شیوه نامه به خبرنگاران گفته است : «براساس قانون باید برای اجرای دقیق آیین نامه انضباطی دانشجویان ، یک شیوه نامه توسط وزارتخانه های بهداشت و علوم تدوین می شد که این اقدام انجام شد .
در شیوه نامه تدوین شده 2 موضوع تخلفات اخلاقی در دوره بالینی دانشجویان پزشکی و همچنین مواردی که احیانا در فضای مجازی ممکن است اتفاق بیفتد ، بیشتر مورد توجه قرار گرفت که بخش دوم مقداری در میان دانشجویان ایجاد نگرانی کرد .
» او ادامه می دهد : «دانشجویان نگران بودند که احیانا با اجرای شیوه نامه جدید انضباطی به بخش های خصوصی آنها در فضای مجازی ورود شود که قاعدتا این موضوع هدف ما نیست .
» منصور غلامی می گوید : «قبل از ورود معاونت حقوقی رییس جمهوری به موضوع شیوه نامه انضباطی دانشجویان ، معاونان دانشجویی در حال بازنگری در جزییات این شیوه نامه برای افزایش شفافیت در اجرای آن بودند .
در همین راستا نیز اتفاقا من از برخی دانشجویان خواسته بودم که اگر درباره شیوه نامه جدید انضباطی نظری دارند به من اعلام کنند .
» صحبت های وزیر علوم درباره انتقادات به جلسات کمیته انضباطی و بندی که در آن گفته شده بود که این جلسات می تواند بدون حضور دانشجو صورت گیرد نیز قابل توجه بود چراکه او معتقد است این موضوع می تواند به سود دانشجو باشد .
او درباره نگرانی ها درخصوص عدم حضور دانشجویان در جلسات کمیته انضباطی می گوید : «براساس آیین نامه انضباطی ، در مواردی که لازم باشد هیات های بدوی و تجدیدنظر می توانند از دانشجویان برای حضور در جلسات خود دعوت کنند .
اما اینکه الزاما حتما دانشجو در جلسات حضور داشته باشند ، شاید در برخی موارد خیلی به نفع خود دانشجویان نباشد .
» نقض حریم خصوصی اجرا نمی شود منصور غلامی در ادامه صحبت های خود به نوعی تایید می کند که در بندهایی از شیوه نامه جدید نقض حریم خصوصی دانشجویان وجود دارد و می گوید : «قطعا در اجرای شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی ، نقض حریم خصوصی دانشجویان انجام نمی شود چراکه ورود به بخش خصوصی افراد نیاز به مجوز دارد و شیوه نامه انضباطی دانشجویی در حقیقت نمی تواند مجوزی برای ورود به بخش خصوصی افراد باشد .
» او می گوید : «برای افزایش شفافیت و همچنین رفع نگرانی های دانشجویان بازنگری در شیوه نامه انضباطی در حال انجام است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/08/09

» او ادامه می دهد : «کل تخلفات دانشجویان به جز بخش آموزشی یک دهم درصد تعداد کل دانشجویان بود و لذا شیوه نامه تخلفات انضباطی شامل همه جمعیت دانشجویان نمی شود چراکه همه دانشجویان متخلف نیستند؛ نگرانی های موجود بیشتر شامل فعالیت های خاص سیاسی و اجتماعی دانشجویان می شود و تعدادشان بسیار اندک است .
» بازنگری در شیوه نامه جدید موضوع انتقادات به آیین نامه انضباطی مساله ای نبود که دولت بتواند از آن بی اعتنا بگذرد به همین دلیل لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت از بازنگری درباره آن خبر داد و گفت : «همان طورکه اعلام شد معاونت حقوقی ریاست جمهوری به این موضوع ورود کرده است و ما بدون معطلی با موافقت وزرای علوم و بهداشت ، از تشکل های دانشجویی دعوت کرده ایم تا با تشکیل جلسه ای با حضور آنها شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم .
» او ادامه داد : «اگر در شیوه نامه جدید موردی مغایرت با قانون ، قوانین موضوعه یا منشور حقوق شهروندی وجود داشته باشد قطعا اصلاحات لازم انجام خواهد شد .
» علی ربیعی سخنگوی دولت نیز به ماجرای اعتراضات دانشجویان و انتقاد به شیوه نامه جدید پاسخ داد و گفت : «در مورد آیین نامه های دانشجویی در جلسه هیات دولت بحثی مطرح و تاکید شد حتما وزیر علوم و بهداشت با تشکل های دانشجویی مراوداتی داشته باشند ، از معاونت حقوقی رییس جمهور هم خواستیم در این زمینه مشارکت داشته باشند و قطعا حقوق شهروندی و مسائلی که موردنظر دانشجویان است در این آیین نامه ها مورد توجه قرار گیرد .
» هرچند ربیعی گفت در مورد بندهای اعتراضی دانشجویان اشراف کاملی ندارم اما در ادامه گفت : «دیروز تصمیم گرفته شد در مورد کلیات حتما دیدگاه تشکل ها در این اصلاح مورد نظر قرار بگیرد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه جام جم
1398/08/09
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از بازنگری در شیوه نامه انضباطی توسط دانشگاه ها به منظور شفاف سازی بیشتر خبر داد و گفت : شیوه نامه جدیدی برای اجرای دقیق آیین نامه انضباطی دانشجویان از سوی دو وزارتخانه علوم و بهداشت و درمان تنظیم و تصویب شده است.
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از بازنگری در شیوه نامه انضباطی توسط دانشگاه ها به منظور شفاف سازی بیشتر خبر داد و گفت : شیوه نامه جدیدی برای اجرای دقیق آیین نامه انضباطی دانشجویان از سوی دو وزارتخانه علوم و بهداشت و درمان تنظیم و تصویب شده است .
وی افزود : در آیین نامه جدید به تخلفات اخلاقی در دوره بالینی و فضای مجازی پرداخته شده است .
/ ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/08/09
> ایسنا نوشت : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اعلام کرد : برای شفافیت بیشتر و همچنین رفع نگرانی های دانشجویان در خصوص شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی ، در این شیوه نامه تجدید نظر خواهیم کرد .
منصور غلامی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در واکنش به انتقادات مطرح شده درباره شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی اظهار کرد : براساس قانون باید برای اجرای دقیق آیین نامه انضباطی دانشجویان ، یک شیوه نامه توسط وزارتخانه های بهداشت و علوم تدوین می شد که این اقدام انجام گرفت .
> بازنگری در شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی ایسنا نوشت : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اعلام کرد : برای شفافیت بیشتر و همچنین رفع نگرانی های دانشجویان در خصوص شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی ، در این شیوه نامه تجدید نظر خواهیم کرد .
منصور غلامی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در واکنش به انتقادات مطرح شده درباره شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی اظهار کرد : براساس قانون باید برای اجرای دقیق آیین نامه انضباطی دانشجویان ، یک شیوه نامه توسط وزارتخانه های بهداشت و علوم تدوین می شد که این اقدام انجام گرفت .
وی افزود : در شیوه نامه تدوین شده دو موضوع تخلفات اخلاقی در دوره بالینی دانشجویان پزشکی و همچنین مواردی که احیانا در فضای مجازی ممکن است اتفاق بیفتد ، بیشتر مورد توجه قرار گرفت که بخش دوم مقداری در میان دانشجویان ایجاد نگرانی کرد .
وزیر علوم خاطر نشان کرد : دانشجویان نگران بودند که احیانا با اجرای شیوه نامه جدید انضباطی به بخش های خصوصی آنها در فضای مجازی ورود شود که قاعدتا این موضوع هدف ما نیست .
وزیر علوم با بیان اینکه کاهش خروج نخبگان از کشور مشهود است ، گفت : در مجموع خروج نخبگان به معنای خروجی قطعی و رفتن دائم نیست و در سال های اخیر آمار قابل توجهی را از برگشت نخبگان داشتیم .
همزمان لعیا جنیدی ، معاونت حقوقی رئیس جمهور اعلام کرد که با توجه به اعتراضات مطرح شده توسط دانشجویان عزیز ، معاونت حقوقی رئیس جمهور شیوه نامه انضباطی جدید را بررسی و موارد مغایرت با قانون اساسی ، قوانین عادی مرتبط و منشور حقوق شهروندی را با همکاری نمایندگان تشکل های دانشجویی و دستگاه های مربوط اصلاح خواهد کرد .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : آیین نامه دولت علوم تحقیقات و فناوری قانون وزارتخانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/08/09
> هدی هاشمیخبرنگارواکنش ها به شیوه نامه اجرایی شورای انضباطی دانشجویان سرانجام باعث شد تا وزارت علوم این شیوه نامه را تغییر داده و اصلاح کند.
> هدی هاشمیخبرنگارواکنش ها به شیوه نامه اجرایی شورای انضباطی دانشجویان سرانجام باعث شد تا وزارت علوم این شیوه نامه را تغییر داده و اصلاح کند .
شهریور ماه امسال زمانی که آیین نامه انضباطی دانشجویان تدوین شد فعالان دانشجویی به این شیوه نامه اعتراض کردند آنها بر این باور بودند که تغییرات گسترده و قابل ملاحظه ای در مقررات انضباطی دانشجویان انجام شده است و این آیین نامه وضعیت رسیدگی به اتهامات دانشجویان در کمیته های انضباطی را به مراتب جدی تر و شدیدتر می کند .
فعالان دانشجویی معتقد بودند این شیوه نامه حریم خصوصی دانشجویان را زیر سؤال می برد .
با این حال ، دیروز معاون حقوقی رئیس جمهوری در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه این آیین نامه مغایر با منشوری است که رئیس جمهوری پیگیر آن است ، اعلام کرد : «اصل وجود یک نظام انضباطی و انتظامی صحیح است ولی اگر مسائلی در آن وجود داشته باشد که با قانون اساسی یا قوانین مرتبط و منشوری که رئیس جمهوری پیگیر اجرای آن است ، مغایر باشد ، باید اصلاح شود .
ما برای تصویب این شیوه نامه با تشکل های دانشجویی صحبت کرده و نظر وزرا را می گیریم و اگر موردی وجود داشته باشد که مغایر با قانون اساسی یا سایر قوانین باشد یا با منشوری که رئیس جمهوری ابلاغ کردند ، مغایرتی داشته باشد ، آن را اصلاح می کنیم .
» لعیا جنیدی با تأکید بر اینکه شیوه نامه باید اصلاح شود تأکید کرد : چون شیوه نامه انضباطی در همه کارها وجود دارد .
مثلاً من عضو هیأت علمی دانشگاه تهران هستم و یک قانون انتظامی در دانشگاه وجود دارد که ما باید قوانین و دستورالعمل ها را رعایت کنیم .
بنابراین برای کسی که کارمند است قانون تخلفات اداری وجود دارد که باید آیین نامه ها و دستورالعمل های اداری را رعایت کند .
کسی که در صنفی قرار دارد مانند وکیل دارای مقررات انضباطی و انتظامی است و مثلاً اگر شما هنگام یک کار تحقیقی که باید به استاد تحویل دهید ، اگر کار فرد دیگر را کپی کنید ، در واقع از لحاظ انضباطی تخلف کرده اید و باید رسیدگی شود .
علی ربیعی سخنگوی هیأت دولت در این باره در جمع خبرنگاران اعلام کرد : در جلسه دیروز هیات وزیران تاکید شد وزیران علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با تشکل های دانشجویی مراودات داشته باشند ، معاونت حقوقی رئیس جمهوری نیز در این زمینه همکاری می کند تا حقوق شهروندی و مسائل مورد نظر دانشجویان در این آیین نامه ها ملاحظه شود .
تصمیم گرفته شد که دیدگاه تشکل ها در این اصلاحیه ها مورد توجه قرار گیرد .
شیوه نامه شفاف سازی می شودالبته این اولین باری نیست که آیین نامه انضباطی دانشجویان تغییر می کند .
سال 88 بود که کامران دانشجو وزیر اسبق علوم تصمیم به تغییر شیوه نامه انضباطی دانشجویان می گیرد .
بعد از انتخابات یازدهم دانشجویان از وزیر علوم و رئیس جمهوری خواستند تا به فرآیند انضباطی دانشجویان توجه کنند و شیوه نامه ای را که در سال 88 تدوین شد بازنگری کنند .
سال 94 دستورالعمل انضباطی رسیدگی به تخلفات دانشجویان توسط وزیر سابق علوم امضا شد؛ دستورالعملی که ضمن تأمین حقوق دانشجویان ، بر شفافیت و دقت در فرآیند رسیدگی انضباطی تأکید می کرد .
این آیین نامه اگر چه مورد تأیید دانشجویان بود اما مورد پذیرش برخی از افراد نبود .
برای همین افرادی خارج از دانشگاه به دانشگاهیان فشار آوردند تا این آیین نامه را تغییر دهند .
با این حال اوایل شهریور ماه امسال بود که خبر اصلاح شیوه نامه انضباطی سال 88 از سوی معاونت دانشجویی وزارت بهداشت مطرح شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/08/09

مسئولان وزارت علوم با همکاری وزارت بهداشت اعلام کردند که آیین نامه انضباطی دانشجویان مترقی تر شده است ، موضوعی که البته با واکنش بسیاری از دانشجویان همراه شد ، آنها اعلام کردند در این آیین نامه بسیاری از حقوقی را که دانشجویان داشتند دیگر ندارند .
در حقیقت از نگاه دانشجویان بندهایی به آیین نامه جدید اضافه شده بود که حریم خصوصی دانشجویان نقض می شد و در سوی دیگر تنبیهات سنگین تری برای دانشجویان در نظر گرفته بودند .
همین موضوع موجب شد تا دانشجویان به آن واکنش نشان دهند اعتراض به این شیوه نامه انضباطی آنقدر زیاد بود که وزیر علوم صدای منتقدان را بشنود .
به گزارش ایرنا ، منصور غلامی دیروز در حاشیه هیأت دولت از بازنگری در شیوه نامه انضباطی توسط دانشگاه ها به منظور شفاف سازی بیشتر خبر داد .
او تأکید کرد : آیین نامه انضباطی دانشجویان مصوبه خاص خود را دارد که در حال اجرا است البته در قانون ، شیوه نامه ای برای اجرای دقیق این آیین نامه توسط دو وزارتخانه علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تنظیم و تصویب شده است .
وی به تغییرات جدید در آیین نامه جدید انضباطی دانشجویان که بتازگی تصویب شده است اشاره و خاطرنشان کرد : در آیین نامه جدید دو نکته افزوده شده است ، نخست تخلفات اخلاقی در دوره بالینی دانشجویان پزشکی است چرا که دانشجویان پزشکی یک دوره آموزشی در بیمارستان باید بگذرانند؛ نکته دوم در مورد فضای مجازی است که مقداری نگرانی میان دانشجویان ایجاد کرده است .
دانشجویان نگران ورود به بخش های خصوصی فضای مجازی خود هستند که البته این موضوع مدنظر آیین نامه انضباطی نیست و قبل از اینکه معاونت حقوقی رئیس جمهوری به این مسأله ورود یابد ، معاونان دانشجویی دانشگاه ها در حال بازنگری این قسمت از آیین نامه برای شفاف تر کردن آن هستند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری این نکته را هم اعلام کرد که از دانشگاه ها خواسته است نظرات و پیشنهادات دانشجویان درباره آیین نامه انضباطی منتقل شود .
غلامی در پاسخ به این سؤال که آیا تضمین می دهد با این آیین نامه نقض حریم خصوصی صورت نمی گیرد؟ ، تأکید کرد : قطعاً همین طور است ، بحث قانونی ورود به حریم خصوصی افراد نیاز به مجوز قانونی دارد و این شیوه نامه به منزله ورود به حریم خصوصی دانشجویان نیست .
برای شفاف تر شدن این مسأله ، بازنگری در شیوه نامه در حال انجام است .
وزیر علوم با ارائه آماری در مورد تخلفات دانشجویان در دانشگاه ها یادآور شد : بر اساس بررسی های به عمل آمده ، تخلفاتی که در بخش غیرآموزشی دانشجویان در سال 97 گزارش شد ، شامل یک دهم درصد دانشجویان می شود .
این تخلفات جمعیت زیادی از دانشجویان را در بر نمی گیرد چون دانشجویان که متخلف نیستند و این نگرانی ها بیشتر در حوزه فعالیت های سیاسی و اجتماعی دانشجویان وجود دارد و البته تعدادشان اندک است .
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه دانشجویان بر اساس آیین نامه انضباطی نمی توانند نماینده ای در کمیته های انضباطی داشته باشند گفت : آیین نامه انضباطی در مواردی که لازم باشد هیأت های بدوی و تجدیدنظر می توانند از نمایندگان دانشجویان دعوت کنند؛ اما در برخی موارد حضور دانشجویان در این کمیته ها به نفع شان نیست .
دانشگاهیان چه می خواهند؟تغییر و اصلاح شیوه نامه اجرایی شورای انضباطی دانشجویان با واکنش بسیاری از فعالان دانشجویی و مسئولان کشوری مواجه شد .
برخی از دانشجویان در شبکه های اجتماعی اعلام کردند که وزیر علوم در اصلاح این شیوه نامه باید به حریم خصوصی دانشجویان توجه کنند .
محمد علی کامفیروزی فعال دانشجویی در این باره به «ایران» می گوید : عمده اعتراض های دانشجویی به شیوه نامه اجرایی انضباطی دانشجویان ، حول محور تجسس در حریم خصوصی دانشجویان و تحدید حقوق دانشجویان در رسیدگی های انضباطی است ، اما واقعیت این است که شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویان ، نه فقط برخی حقوق دانشجوی در مظان اتهام را نقض می کند و نه تنها زمینه تعرض به حریم خصوصی دانشجویان را فراهم می کند ، بلکه ایرادات مفصل دیگری هم دارد؛ یعنی مثلاً زمینه ساز نقض حقوق شاکی در رسیدگی های انضباطی است یا در بین مواد خود شیوه نامه بعضاً تعارضاتی وجود دارد یا بعضاً مواد این شیوه نامه در تعارض با مقررات بالادستی اش است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1398/08/09

وی تأکید می کند : اگر بخواهم یک تحلیل کلی از شیوه نامه جدید بدهم ، مصوبه ای با تناقضات ، ایرادات مهم اجرایی ، مبتنی بر یک نگاه محدود و بعضاً بی توجه به حقوق اساسی دانشجویان و تضمینات لازم برای رعایت و اجرای آن است .
حتی به نظر من این شیوه نامه از روح تربیتی و آموزشی دورتر شده و بیشتر نگاهی تنبیه گرا دارد .
کامفیروزی با اشاره به اینکه آیین نامه باید شفاف باشد اظهار می کند : به نظرم مهم ترین تغییر در این شیوه نامه باید حول محور شفافیت و دقت حداکثری در رسیدگی های انضباطی و همچنین رعایت حقوق دانشجویان باشد .
حریم خصوصی دانشجویان باید مصون از هر تعرضی بماند و زمینه هرگونه تجسسی در حریم خصوصی دانشجویان از بین برود .
تخلفات و تنبیهاتی که بر خلاف آیین نامه انضباطی اضافه شده ، باید همگی حذف شود و همچنین ترکیب کمیته های انضباطی و شرایط انتخاب و عزل آنها به همان حالت سابق بازگردد تا انتخاب اعضای کمیته های انضباطی در اختیار شوراهای دانشگاه قرار بگیرد و از انحصار یک فرد خاص خارج شود .
البته این شیوه نامه ایرادات اجرایی و محتوایی دیگری هم دارد که باید با یک کار کارشناسی دقیق حقوقی بررسی و اصلاح شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
سیاست روز
1398/08/08
> کاهش خروج نخبگان از کشور مشهود است منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری نیز در خصوص آیین نامه انضباطی جدید دانشگاه ها و اعتراضات صورت گرفته نسبت به آن ، اظهار داشت : آیین نامه انضباطی دانشجویان مصوبه خاص خود را دارد و در حال اجرا است؛ در قانون دیده شده که شیوه نامه برای اجرای دقیق این آیین نامه تدوین شود .
> کاهش خروج نخبگان از کشور مشهود است منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری نیز در خصوص آیین نامه انضباطی جدید دانشگاه ها و اعتراضات صورت گرفته نسبت به آن ، اظهار داشت : آیین نامه انضباطی دانشجویان مصوبه خاص خود را دارد و در حال اجرا است؛ در قانون دیده شده که شیوه نامه برای اجرای دقیق این آیین نامه تدوین شود .
دو مطلب در آن بیشتر دیده شده که یکی تخلفات اخلاقی در دوره بالینی دانشجویان پزشکی است که آنها یک دوره آموزشی در دانشگاه ها دارند و یک دوره آموزش بالینی نیز در بیمارستان ها دارند .
غلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره ارائه آماری مبنی بر کاهش خروج نخبگان از کشور ، خاطرنشان کرد : این آماری بود که آقای ستاری مطرح کرد و این موضوع مشهود است .
رفت و آمد برای تحقیق و تحصیل و کارهای علمی امری معمول است و وقتی تعداد فارغ التحصیلان ما بیشتر می شود ، این رفت و آمدها نیز بیشتر می شود .
وی گفت : در مجموع خروج نخبگان به معنای خروجی قطعی و رفتن دائم نیست ، در سالهای اخیر آمار قابل توجهی را از برگشت نخبگان داشتیم .
غلامی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون بورسیه افراد بیگانه و مشکلات به وجود آمده برای 39 دانشجوی افغان حائز رتبه های برتر در کنکور ، گفت : بورسیه دو نوع است که یک نوع آن کسانی هستند که از کشورهای دیگر با بورسیه دولت جمهوری اسلامی ایران برای تحصیل به اینجا می آیند و روند و روال قانونی خود برای اخذ ویزا و تحصیل را باید طی کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1398/08/08
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : امکان تحصیل رایگان اتباع افغانی در دانشگاه ها وجود ندارد .
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : امکان تحصیل رایگان اتباع افغانی در دانشگاه ها وجود ندارد .
به گزارش مهر ، منصور غلامی وزیر علوم در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت : رئیس سازمان امور استخدامی کشور آماری را درمورد آزمون استخدامی کشور ارائه کرده اند که نشان می داد تعداد متقاضیان استخدام در بخش دولتی به نسبت دوره قبلی که آزمون برگزار شده بود کاهش یافته است .
وزیر علوم اظهار داشت : بر اساس این آمار به نظر می رسد استعدادها و ظرفیت های علمی کشور به سمت بخش خصوصی حرکت کرده ، بخش خصوصی باید با تحصیلکرده های دانشگاهی تقویت شود تا ارتقا یابد .
وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد عدم بورسیه اتباع بیگانه و عدم صدور بورس برای 39 دانشجوی افغانی که همگی جزو رتبه های اول و دوم کنکور بودند ، گفت : دو نوع بورسیه در کشور ما وجود دارد ، نوع اول افرادی از کشورهای دیگر با بورسیه دولت جمهوری اسلامی ایران که در کشور ما تحصیل می کنند و روال قانونی اش این است که ابتدا باید فرآیند قانونی و اداری اش طی شود تا بتوانند ویزای ورود به کشور را بگیرند .
غلامی گفت : یکسری از اتباع افغانستانی در کشور ما حضور دارند که والدین آنها در ایران زندگی می کنند ، این بچه ها در ایران بزرگ شده و زندگی می کنند و در آزمون کنکور قبول شده اند .
الزاما پذیرفته شدن این افراد در کنکور به معنای بورسیه شدن آنها نیست .
اینها مثل بچه های خودمان هستند با این تفاوت که چون اتباع ایرانی نیستند آموزش رایگان شامل حالشان نمی شود .
وی ادامه داد : اگر اینها متقاضی بورسیه باشند باید به دلیل خاص آیین نامه ای وزارت علوم به آنها بورسیه بدهد که در برخی شرایط امکان پذیر نیست ، به عنوان مثال وزارت علوم در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه داخلی نمی دهد .
غلامی ادامه داد : یا اینکه دولت افغانستان تقاضا کند این دانشجویان از بورسیه استفاده کنند که به نظر می رسد باید این موضوع شفاف شود .
اتباع افغانی انتظار آموزش رایگان داشتند اما طبق آیین نامه وزارت علوم امکان آموزش رایگان آنها وجود ندارد .
وزیر علوم اظهار داشت : افرادی که فرایند بورسیه جمهوری اسلامی را طی کرده باشند به لحاظ اداری در دانشگاه ها مشکلی ندارند .
آمار دقیقی از دانشجویان خارجی دانشگاه ها ندارم اما تعداد قابل توجهی دانشجویان بورسیه جمهوری اسلامی در کشور ما در حال تحصیل هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
افکار
1398/08/08
> وزیر علوم گفت : خروج نخبه ها از کشور به معنای رفتن قطعی آنها نیست ، کما اینکه در سال های اخیر آمار فابل توجهی از بازگشت فارغ التحصیلان داشتیم .
> به گزارش افکارنیوز ، منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره امار خروج فارغ التحصیلان از کشور گفت : رفت و آمد برای تحصیل و تحقیق و امور علمی معمول بوده و وجود دارد و وقتی تعداد فارغ التحصیلان افزایش می یابد ممکن است این رفت و آمدها هم افزایش یابد .
اخبار سیاسی وی در ادامه افزود : این مسئله به معنای اینکه بگوییم اینها می روند و به کشور بازنمی گردند ، نباید باشد و درحالی برگشتشان نیز انجام می شود .
نکته دیگر اینکه این افراد احیانا اشتغال و وضعیت مادی بهتری در آنجا پیدا می کنند و من این مسئله را در جلسه قبلی دولت مطرح کردم و امیدواریم بتوانیم در موارد تخصصی که لازم است از فارغ التحصیلان و نخبگان در کشور استفاده کنیم تا نگرانی آنها را از باب مسائل مادی برطرف کنیم .
خروج نخبه ها از کشور به معنای رفتن قطعی آنها نیست ، کما اینکه در سال های اخیر آمار فابل توجهی از بازگشت فارغ التحصیلان داشتیم که این جریانی است که خیلی جای نگرانی نیست ضمن اینکه باید توجه بیشتری به آنها بشود .
غلامی درباره آیین نامه انضباطی جدید دانشگاه ها و اعتراضات صورت گرفته نسبت به آن ، گفت : آیین نامه انضباطی دانشجویان مصوبه خاص خود را دارد و در حال اجرا است .
وی ادامه داد : در قانون دیده شده که شیوه نامه برای اجرای دقیق این آیین نامه تدوین شود .
دو مطلب در آن بیشتر دیده شده است؛ یکی تخلفات اخلاقی در دوره بالینی دانشجویان پزشکی که آنها یک دوره آموزشی در دانشگاه ها دارند و یک دوره آموزش بالینی نیز در بیمارستان ها دارند .
یک مورد نیز درباره مواردی است که در فضای مجازی اتفاق می افتد که ایجاد نگرانی کرده چراکه دانشجویان نگران بخش خصوصی فضای مجازی آنها ورود پیدا شود که قاعدتا منظور ما نیست .
اتفاقا قبل از اینکه معاونت حقوقی ریاست جمهوری به این موضوع ورود پیدا کند ، معاونت دانشجویی در حال بازنگری آن بخش هستند تا شفاف تر شود .
من هم از دانشگاه ها خواسته بودم تا نظر و پیشنهادات را به ما منتقل کنند .
در این خصوص تضمین می دهیم نقض حریم خصوصی صورت نگیرد و این یک موضوع قانونی است و ورود به حریم خصوصی افراد نیاز به مجوز قانونی دارد و این شیوه نامه نمی تواند مجوزی برای ورود به حریم خصوصی افراد باشد .
وزیر علوم در ادامه درباره طرح حذف آموزش زبان انگلیسی از مدارس ، گفت : ما در هر موقعیتی که باشیم باید بپذیریم بیشتر منابع عملی دنیا به زبان انگلیسی منتشر می شود و برای دسترسی به این منابع باید زبان انگلیسی را بدانیم ولی باید زبان های دیگری را که بخشی دیگر از منابع علمی را دارند یا برای ارتباطات استفاده می شوند اگر بتوانیم زمینه تربیت و آموزش آن را فراهم کنیم بسیار خوب است .
البته این به معنای محدود کردن زبان انگلیسی نیست بلکه به معنای باز کردن زمینه برای آموزش زبان های دیگر است .
غلامی درباره زمینه کار برای افراد تحصیل کرده نیز اظهار داشت : خوشبختانه به عنوان یک نکته مثبت همه خانواده ها برای تحصیل فرزندان خود ارزش قائل هستند و متولدین دهه 60 و 70 و اخیرا 80 عموما تحصیلات دانشگاهی دارند و یا در حال تحصیل هستند .
این در حقیقت یک ظرفیت انسانی بزرگ برای کشور است ، اینکه بتوانیم در بخش های مختلف زمینه اشتغال آنها را فراهم کنیم یک کار جدی و مهم است .
شرایط با توجه به شرکت های دانش بنیان در حال حرکت به سمت بهبود است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
افکار
1398/08/08

وی ادامه داد : آماری نیز امروز رئیس سازمان اداری استخدامی در خصوص آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی ارائه کردند ، نشان می داد تعدادی که می خواهند در بخش دولتی استخدام شوند نسبت به دوره قبل کمتر شده و این را به فال نیک می گیریم که میل استعدادها به سمت بخش خصوصی است .
وزیر علوم درباره مشکلات به وجود آمده برای 39 دانشجوی افغان حائز رتبه های برتر در کنکور ، اظهار داشت : بورسیه دو نوع است که یک نوع آن کسانی هستند که از کشورهای دیگر با بورسیه دولت جمهوری اسلامی ایران برای تحصیل به اینجا می آیند و روند و روال قانونی خود برای اخذ ویزا و تحصیل را باید طی کنند .
یک نوع دیگر آن افرادی هستند مانند اتباع افغانستان که والدین آنها در ایران زندگی می کنند و خود آنها نیز در اینجا تحصیل کرده و بزرگ شده اند و کنکور داده اند .
اینها الزاما به معنای بورسیه نیستند و مانند بچه های خودمان هستند با این تفاوت که چون اتباع ایران نیستند ، آموزش رایگان شامل حال آنها نمی شود .
اینکه اینها متقاضی بورسیه باشند و بخواهند استفاده کنند ، یا باید به دلایل خاص آیین نامه ای توسط وزارت علوم بورس شوند که ممکن است مانند مقاطع کارشناسی و ارشد نتوانیم به آنها بورس بدهیم یا اینکه دولت افغانستان تقاضای بورس شدن این افراد را ارائه دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/08/08
> ایسنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اعلام کرد : برای شفافیت بیشتر و همچنین رفع نگرانی های دانشجویان در خصوص شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی ، در این شیوه نامه تجدید نظر خواهیم کرد .
> وزیر علوم : در شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی بازنگری می کنیم ایسنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اعلام کرد : برای شفافیت بیشتر و همچنین رفع نگرانی های دانشجویان در خصوص شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی ، در این شیوه نامه تجدید نظر خواهیم کرد .
منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران د ر واکنش به انتقادات مطرح شده درباره شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی اظهار کرد : براساس قانون باید برای اجرای دقیق آیین نامه انضباطی دانشجویان ، یک شیوه نامه توسط وزارت خانه های بهداشت و علوم تدوین می شد که این اقدام انجام گرفت .
وی افزود : در شیوه نامه تدوین شده دو موضوع تخلفات اخلاقی در دوره بالینی دانشجویان پزشکی و همچنین مواردی که احیانا در فضای مجازی ممکن است اتفاق بیفتد بیشتر مورد توجه قرار گرفت که بخش دوم مقداری در میان دانشجویان ایجاد نگرانی کرد .
وزیر علوم خاطر نشان کرد : دانشجویان نگران بودند که احیانا با اجرای شیوه نامه جدید انضباطی به بخش های خصوصی آنها در فضای مجازی ورود شود که قاعدتا این موضوع هدف ما نیست .
غلامی تاکید کرد : قبل از ورود معاونت حقوقی رئیس جمهوری به موضوع شیوه نامه انضباطی دانشجویان ، معاونان دانشجویی در حال بازنگری در جزئیات این شیوه نامه برای افزایش شفافیت در اجرایی آن بودند در همین راستا نیز اتفاقا من از برخی از دانشجویان خواسته بودم که اگر درباره شیوه نامه جدید انضباطی نظری دارند به من اعلام کنند .
وی درباره نگرانی ها در خصوص عدم حضور دانشجویان در جلسات کمیته انضباطی اظهار کرد : براساس آیین نامه انضباطی ، در مواردی که لازم باشد هیات های بدوی و تجدید نظر می تواند از دانشجویان برای حضور در جلسات خود دعوت کنند .
اما این که الزاما حتما دانشجو در جلسات حضور داشته باشند شاید در برخی از موارد خیلی به نفع خود دانشجویان نباشد .
وزیر علوم تصریح کرد : قطعا در اجرای شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویی ، نقض حریم خصوصی دانشجویان انجام نمی شود؛ چرا که ورود به بخش خصوصی افراد نیاز به مجوز دارد و شیوه نامه انضباطی دانشجویی در حقیقت نمی تواند مجوزی برای ورود به بخش خصوصی افراد باشد .
غلامی گفت : برای افزایش شفافیت و همچنین رفع نگرانی های دانشجویان بازنگری در شیوه نامه انضباطی در حال انجام است .
این خبر تکمیل می شود .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : بخش خصوصی دولت علوم تحقیقات و فناوری فضای مجازی کمیته انضباطی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه تجارت
1398/08/09
> منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری بعدازظهر امروز در دیدار با گابریلا سرویلیا رامیرز وزیر علوم و فناوری ونزوئلا که در محل این وزارت برگزار شد ، گفت : 450 پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و جهان در حال انجام است .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، غلامی در این دیدار که با حضور حسین سالار آملی ، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ، عبدالحمید علیزاده ، مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان ، فتح الله امی رئیس ، پژوهشگاه هوا فضا و هیئت همراه وزیر علوم و فناوری ونزوئلا برگزار شد ، با اشاره به وجود برخی از مشکلات در ونزوئلا گفت : ما وضعیت ونزوئلا را به خوبی درک می کنیم و می دانیم که کشورهای امپریالیستی نظیر آمریکا برای تصرف ملت ها از هیچ اقدامی دریغ نمی کنند .
وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران در کنار تمامی ملت های آزادی خواه دنیا است ، افزود : استقلال در تصمیم گیری ها یک حق خدادادی برای تمامی انسان ها است و هیچ کس نمی تواند این حق را از مردم دریغ کند؛ البته اراده ملت ها در این زمینه بسیار مهم و اساسی است و مردمی که بر سرنوشت خود مسلط شوند ، قطعاً پیروز خواهند شد .
وزیر علوم با اشاره به برخی از مشکلات ناشی از تحریم ها در ایران ، مطرح کرد : جمهوری اسلامی ایران تجربیات بسیار ارزشمندی در برخورد با تحریم ها دارد و یک دوره طولانی را در این زمینه پشت سر گذاشته است .
غلامی ادامه داد : خوشبختانه ایران توانست علی رغم تحریم ها و فشارهای خارجی ، با تکیه بر ظرفیت های علمی و انسانی خود ، بدون احتیاج به آمریکا امور کشور را پیش ببرد .
وی با اشاره به آمادگی ایران در ارتباطات علمی و بین المللی ، اظهار کرد : کشور ما بدون هیچ انتظاری داشته های علمی خود را در اختیار سایر کشورها می گذارد و اکنون این همکاری ها در سطوح مختلف قابل مشاهده است .
وزیر علوم گفت : در حال حاضر ایران جایگاه 15 را از لحاظ تولید علمی در جهان دارد این درحالی است که در برخی رشته ها مانند هوافضا و بیوتکنولوژی این جایگاه به مراتب بهتر است .
غلامی تلاش جهت استفاده از ظرفیت های علمی را از جمله اهداف مهم ایران دانست و افزود : ما در کشور جمعیت جوان تحصیلکرده بسیاری داریم که سطح علمی مطلوبی دارند لذا تلاش می کنیم تا با کمک این ظرفیت ها ، اموری را که درگذشته از کشورهای دیگر می گرفتیم را خودمان در داخل کشور تأمین کنیم .
وزیر علوم هم چنین به لزوم رفت وآمد اساتید و پژوهشگران ایرانی و ونزوئلایی در زمینه علمی به عنوان یکی از اقدامات مهم در راستای تبادلات علمی اشاره کرد و ادامه داد : به منظور تحقق این امر باید پروژه های مشترک علمی بین دوکشور تعریف شود .
غلامی اظهار کرد : در حال حاضر بیش از 450 پروژه مشترک بین دانشگاه های ایران و جهان در حال انجام است و تجربه خوبی که در این زمینه داریم این است که دانشجویان دکتری بخشی از پژوهش های مرتبط با پایان نامه های خود را در خارج از ایران انجام می دهند .
این امر سبب آشنایی دانشجویان با دانشگاه های مختلف و مشارکت اساتید و پژوهشگران خارجی در پایان نامه های دکتری و ایجاد و حفظ ارتباط علمی بین آن ها می شود .
وی در ادامه نسبت به همکاری در زمینه های مختلف علمی از جمله تکنولوژی ، فناوری اطلاعات (آی .
تی) و نرم افزار ها اعلام آمادگی کرد .
در ادامه این دیدار گابریلا سرویلیا رامیرز وزیر علوم و فناوری ونزوئلا نسبت به مهمان نوازی ، دستاوردهای علمی و اراده ملت ایران جهت ساخت و پیشرفت جمهوری اسلامی در بدو ورود به ایران ابراز شگفت زدگی کرد و گفت : در حال حاضر کشور ونزوئلا با مشکلات متعددی از جمله جنگ های رسانه ای و روانی و کمبود دارو مواجه است؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه تجارت
1398/08/09
بر همین اساس نیازمند پیشرفت علوم و گسترش همکاری های علمی خود با کشورهای پیشتاز در عرصه های علمی هم چون ایران هستیم .
وی بر همکاری با ایران در حوزه نانوتکنولوژی تأکید کرد و افزود : در سال 2009 رئیس جمهور وقت جمهوری اسلامی ایران در سفر به ونزوئلا ، نانو میکروسکوپی را به این کشور هدیه کرد اما متأسفانه تاکنون نتوانسته ایم آن را مورد استفاده قرار دهیم لذا تقاضا داریم تا ایران ما را در احیاء و بهره برداری از تمام میکروسکوپ های الکترونیکی حمایت و همراهی کند .
هم چنین سالار آملی نیز در ادامه با تأکید بر دو محور اساسی نیروی انسانی و کار پژوهشی در زمینه توسعه و پیشرفت علمی ، نسبت به همکاری و مشارکت علمی و پژوهشی اعلام آمادگی کرد .
تحصیل 40 هزار دانشجو از 129 ملیت مختلف جهان در دانشگاه های ایران علیزاده نیز در بخش دیگری از این دیدار ، آمادگی کشور را در بخش تربیت نیروی انسانی قابل ارائه دانست و گفت : در حال حاضر 40 هزار دانشجو از 129 ملیت مختلف جهان در دانشگاه های ایران مشغول تحصیل هستند و ما نسبت به پذیرش و تحصیل متقاضیان ونزوئلایی نیز آمادگی خود را اعلام می کنیم .
آماده سازی ماهواره 150 کیلویی برای پرتاب در مدار زمین در ادامه فتح الله امی رئیس پژوهشگاه هوا فضا نیز اظهار کرد : در دوران قبل از انقلاب هیچ فعالیتی در حوزه هوافضا انجام نمی شد و روند توسعه و پیشرفت های علمی در این حوزه از بعد از انقلاب آغاز شد و به جایی رسید که اکنون ایران موفق به پرتاب ده ها ماهواره شده است .
وی با بیان این که فناوری هوا فضا جزء فناوری های نوین محسوب می شود ، گفت : حدود 10 سال پیش اولین ماهواره ایران با نام امید و بعد از آن نیز ماهواره های نوید ، رصد و اف 5 پرتاب شد و در حال حاضر نیز در حال آماده کردن ماهواره 150 کیلویی در مدار زمین هستیم .
رئیس پژوهشکده هوا و فضا با تأکید بر این که باید تا 4 سال آینده انسان را به مدار زمین برسانیم ، عنوان کرد : در حال حاضر 16 دانشگاه در ایران دارای رشته هوا فضا در 3 مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری هستند و آمادگی پذیرش دانشجو از کشور ونزوئلا را نیز داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
معاون وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1398/08/11
> رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار داشت : اگر ادله براساس مواردی از جمله تهیه مخفیانه صوت و تصویر همچنین تجسس در صفحات مجازی باشد ، هیچ کدام مستند تصمیم شورای انضباطی نیست.
> رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار داشت : اگر ادله براساس مواردی از جمله تهیه مخفیانه صوت و تصویر همچنین تجسس در صفحات مجازی باشد ، هیچ کدام مستند تصمیم شورای انضباطی نیست .
دکتر مجتبی صدیقی در گفتگو با ایرنا درباره حواشی شیوه نامه انضباطی دانشجویان گفت : بررسی های آیین نامه انضباطی دانشجویان توسط شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به پایان رسید اما هنوز برای ابلاغ به دانشگاه ها به تصویب نهایی نرسیده است؛ آیین نامه انضباطی مصوب سال 74 است که براساس همین آیین نامه عمل می شود .
وی افزود : شیوه نامه انضباطی دانشجویان مردادماه امسال به تصویب وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری همچنین بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی رسید که به دانشگاه ها ابلاغ شد و نکاتی که ازسوی دانشجویان مطرح می شود در مورد شیوه نامه انضباطی است .
معاون وزیر علوم گفت : بسیاری از مواردی که دانشجویان و غیردانشجویان در مورد شیوه نامه جدید مطرح می کنند ، ناشی از مطالعه نکردن دقیق دو شیوه نامه سال های 88 و 98 است؛ ناگفته نماند که شیوه نامه سال 98 در واقع جایگزین شیوه نامه سال 88 شد .
به گفته رئیس سازمان امور دانشجویان ، مزایا و امتیازهایی در این شیوه نامه نوشته شده که در مقایسه با شیوه نامه سال 88 قابل مشاهده است؛ همچنین پیش بینی های لازم برای حفظ حقوق دانشجویان در شیوه نامه جدید صورت گرفت .
وی تاکید کرد : در شیوه نامه سال 98 چند گام نسبت به شیوه نامه سال 88 رو به جلو آمده ایم؛ با نگاه به انتقادات دانشجویان متوجه می شویم ، شیوه نامه جدید با دقت کافی مطالعه نشده است؛ به عنوان مثال ، تضییع حقوق زنان و عدم ایجاد مزاحمت در قالب عدم رعایت شئون دانشجویی آمده است .
صدیقی افزود : مجازات عدم رعایت شئون دانشجویی در شیوه نامه سال 88 بندهای یک تا پنج(تذکر و توبیخ) را شامل می شد که در شیوه نامه جدید بندهای یک تا 9(تعلیق یک ترم) را قید کرده است .
همچنین در این شیوه نامه تاکید شده است ترجیحاً یک دانشجوی زن به عنوان عضو در کمیته انضباطی حضور داشته باشد درحالی که پیشتر این مساله وجود نداشت .
معاون وزیر علوم ادامه داد : در شیوه نامه جدید انضباطی از واژه «احضار» استفاده نشده است بلکه «دعوت به کمیته انضباطی» مورد نظر قرار گرفت چرا که وقتی تخلف دانشجویی قطعی نباشد ، برای حضور در کمیته انضباطی دعوت می شود .
صدیقی در مورد بخشی از شیوه نامه انضباطی که به فضای مجازی اختصاص دارد ، اظهار داشت : بخشی از ماده 32 تخلفات رایانه ای و مخابراتی شیوه نامه 98 عیناً در شیوه نامه 88 اشاره شده بود و در برخورد با جرایم رایانه ای در بخش های مختلف از عناوین ذکر شده در ماده 32 شیوه نامه استفاده می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی صدیقی
روزنامه جام جم
1398/08/09
> داستان مسمومیت 70 نفر از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ، مشتی نمونه خروار است.
> داستان مسمومیت 70 نفر از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ، مشتی نمونه خروار است .
هر سال داستان‏های مشابه زیادی در دانشگاه‎های کشور اتفاق می افتد که البته در انبوه اخبار یا دیده نمی‎شو د یا از همان ابتدا ، رسانه‏ای نمی‎شود .
از نظر مجتبی صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان هم تعدادی از آشپزخانه‎ها و خوابگاه‎های دانشگاه شرایط خوبی ندارند .
او البته به مهر گفته است که بنابر برنامه‏ریزی‎های صندوق رفاه ، آشپزخانه های دانشگاهی تا پایان سال 99 استاندارد و صنعتی می‎شود و قرار است که ارتقای کیفی و بهداشتی آشپزخانه ها انجام شود .
حرف حمایت میرزاده ، عضو کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی اما چیز دیگری است .
آن طور که او می گوید برای ارتقای رفاه دانشجویان هر روز باید تلاش کرد تا نیازهای شان رفع شود .
میرزاده به ما می‏گوید : «ما در دیدارهایمان به دانشگاه‏ها و امکانات رفاهی آنها سر می‏زنیم و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد ، برای رفع آن اقدام می‏کنیم .
» هرچند که میرزاده معتقد است که شرایط بد خوابگاه‏ها و آشپزخانه‎ها در همه دانشگاه‎ها وجود ندارد .
سخنگوی کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به ماجرای مسمومیت دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ، می‏گوید : کمیته علت‏یاب مسمومیت تشکیل شده و علت مسمومیت هم در حال بررسی است .
مجلس شورای اسلامی پیگیر علت مشکلات به وجود آمده است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1398/08/09
> صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در گفت وگو با رسانه ها ، درخصوص برگزاری انتخابات شورای صنفی دانشگاه ها گفت : «زمان رسمی برگزاری این انتخابات اردیبهشت ماه است و این طور نیست که اگر دانشگاهی به هر دلیلی نتوانسته در این زمان دست به برگزاری انتخابات شوراهای صنفی بزند ، دیگر امکان آن وجود نداشته باشد .
> صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در گفت وگو با رسانه ها ، درخصوص برگزاری انتخابات شورای صنفی دانشگاه ها گفت : «زمان رسمی برگزاری این انتخابات اردیبهشت ماه است و این طور نیست که اگر دانشگاهی به هر دلیلی نتوانسته در این زمان دست به برگزاری انتخابات شوراهای صنفی بزند ، دیگر امکان آن وجود نداشته باشد .
» او تصریح کرد : «اگر دانشگاهی بنابر دلایل مختلف امکان برگزاری انتخابات را در اردیبهشت ماه نداشته ، در آبان ماه مجاز است این انتخابات را برگزار کند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
رئیس صندوق رفاه دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1398/08/11
> ناصر مطیعی ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت وگو با مهر درباره آخرین وضعیت وام تغذیه دانشجویی گفت : «صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در حوزه وام تغذیه به صورت متمرکز عمل کرده و تلاش می کند این وام به دانشجویان متقاضی ارائه شود .
> ناصر مطیعی ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت وگو با مهر درباره آخرین وضعیت وام تغذیه دانشجویی گفت : «صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در حوزه وام تغذیه به صورت متمرکز عمل کرده و تلاش می کند این وام به دانشجویان متقاضی ارائه شود .
هیچ زمانی سقف تقاضای وام تغذیه از اعتبار صندوق رفاه بیشتر نبوده است .
در سال جاری نیز با توجه به شرایط دشوارتر اعتبار کلی وام تغذیه را افزایش دادیم تا بتوانیم به دانشجویان بیشتری این خدمات را ارائه کنیم .
» رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اظهار داشت : «در حوزه تغذیه علاوه بر توزیع 200 میلیارد تومان اعتبار کمکی بین دانشگاه ها ، با کمک سازمان برنامه و بودجه حدود 31 درصد از آشپزخانه های دانشگاه ها مشمول طرح ارتقا ، نوسازی و صنعتی سازی شده اند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
رئیس صندوق رفاه دانشجویان
روزنامه آفرینش
1398/08/10
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از افزایش اعتبار کلی وام تغذیه دانشجویی خبر داد و گفت : برای ارائه خدمات بیشتر به دانشجویان اعتبار کلی وام تغذیه دانشجویی افزایش یافت .
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از افزایش اعتبار کلی وام تغذیه دانشجویی خبر داد و گفت : برای ارائه خدمات بیشتر به دانشجویان اعتبار کلی وام تغذیه دانشجویی افزایش یافت .
ناصر مطیعی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت وام تغذیه دانشجویی گفت : صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در حوزه وام تغذیه به صورت متمرکز عمل کرده و تلاش می کند که این وام به دانشجویان متقاضی ارائه شود .
وی ادامه داد : هیچ زمانی سقف تقاضای وام تغذیه از اعتبار صندوق رفاه بیشتر نبوده است ، در سال جاری نیز با توجه به شرایط دشوارتر اعتبار کلی وام تغذیه را افزایش دادیم تا بتوانیم به دانشجویان بیشتری این خدمات را ارائه کنیم .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت : در حوزه تغذیه علاوه بر توزیع 200 میلیارد تومان اعتبار کمکی بین دانشگاه ها ، با کمک سازمان برنامه و بودجه حدود 31 درصد از آشپزخانه های دانشگاه ها مشمول طرح ارتقاء ، نوسازی و صنعتی سازی شده اند .
وی ادامه داد : هزینه طبخ و توزیع غذا دو بخش است یک بخش توسط دانشگاه ها و یک بخش توسط دانشجویان پرداخت می شود ، در آن بخشی که توسط دانشجو پرداخت می شود ، ممکن است ، دانشجو توانایی پرداخت نداشته باشد ، بنابراین توسط دانشگاه به صندوق رفاه معرفی شده و دانشجو معادل غذای آن ترمی که در حال تحصیل است وام تغذیه دریافت می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/08/10
> بر اساس آیین نامه جدید؛ «متخلفان علمی» از ادامه تحصیل محروم می شوند معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت : اگر تخلف دانشجو در زمان تحصیل و در مرحله پژوهش ، تدوین رساله و یا پایان نامه محرز شود ، از ادامه تحصیل محروم خواهد شد .
> بر اساس آیین نامه جدید؛ «متخلفان علمی» از ادامه تحصیل محروم می شوند معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت : اگر تخلف دانشجو در زمان تحصیل و در مرحله پژوهش ، تدوین رساله و یا پایان نامه محرز شود ، از ادامه تحصیل محروم خواهد شد .
سید حسین حسینی در گفتگو با مهر ، از تغییر در آیین نامه های آموزشی این دانشگاه خبر داد و اظهار داشت : تاکید بر رسیدگی به تخلفات دانشجویان یکی از نکات برجسته آیین نامه جدید است؛ بر این اساس اگر دانشجو ، در هر مرتبه تحصیلی مرتکب تخلف شود ، باید مورد رسیدگی قرار گرفته و حکم متناسب با تخلف صورت گرفته ، صادر و اعلام شود .
معاون آموزشی دانشگاه تهران ادامه داد : در این راستا ، اگر تخلف دانشجو؛ چه در زمان تحصیل و چه در مرحله پژوهش ، تدوین رساله و پایان نامه ، محرز شود ، بنا به توصیه اکید آیین نامه جدید از ادامه تحصیل محروم و اگر پس از اتمام دوره تحصیل نیز مشخص شود که دانشجویی مرتکب تخلف علمی شده بوده است ، با ابطال مدرک مواجه خواهد شد .
حسینی درخصوص روند رسیدگی به تخلفات گفت : اساساً بر مبنای گزارش هایی که به دانشگاه برسد ، ابتدا کمیته اخلاق دانشگاه ، بعنوان مرجع ممیزی ، نسبت به بررسی و رسیدگی به تخلف صورت گرفته اقدام و متعاقب آن ، کمیته انضباطی ، حکم لازم را صادر و اعلام می کند .
معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت : طی یکی دو هفته پیش رو ، به منظور شفاف سازی برای دانشجویان ، تجمیع قوانین آموزشی دانشگاه را بصورت کتابچه منتشر می کنیم که علاوه بر خود آیین نامه ، شامل تمامی دستورالعمل ها و مقررات نیز خواهد بود .
تمدید زمان ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه مهلت ثبت نام در آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه تا روز 15 آبان تمدید شد .
به گزارش ایسنا ، ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه که از روز اول آبان آغاز شده بود و قرار بود تا هشتم آبان ادامه یابد ، تا چهارشنبه 15 آبان تمدید شد .
روابط عمومی مرکز وکلای قوه قضاییه با اعلام اینکه برگزاری آزمون به عهده دانشگاه پیام نور است از داوطلبان شرکت در آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه خواست که در صورت مواجهه با مشکل در فرآیند ثبت نام ، موضوع را از طریق ایمیل azmoonvekalat@iran .
ir اطلاع دهند .
کتاب های الکترونیکی در راه مدارس معاون وزیر آموزش و پرورش گفت : با توجه به اهمیت استفاده از روش های نوین ، بخشی از محتواهای آموزشی از قالب کاغذی خارج و کتاب های الکترونیکی تا 2 سال آینده جایگزین خواهد شد .
به گزارش ایرنا ، حجت الاسلام علی ذوعلم در حاشیه اجلاس رسالت مدرسه در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب که در بیرجند برگزار شد در جمع خبرنگاران افزود : در این طرح براساس تجربه های مفید بخشی از محتواهای آموزشی از طریق شبکه رشد به دانش آموزان ارایه خواهد شد .
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت : تنها نگرانی اجرای این طرح دسترسی همه دانش آموزان به اینترنت است که اگر راهکاری برای این موضوع اندیشیده شود تا 2 سال آینده این طرح اجرایی خواهد شد .
وی بیان کرد : محتوای کتاب های آموزشی تا سال 1400 هیچ گونه تغییری نخواهد داشت و خوشبختانه در سال های اخیر شاهد ارتباط مثبت دانش آموزان با کتاب های درسی بوده ایم .
وی افزود : سال تحصیلی جاری کتاب های درسی در استان ها توزیع شد و کمبودی در این زمینه وجود نداشت البته در برخی مناطق قصورهایی در نحوه اجرا بود که برطرف شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/08/10

وی تصریح کرد : امروزه بیش از هر زمانی دانش آموزان ما نیازمند خودباوری هستند زیرا هیچگونه مشکلی در منابع وجود ندارد فقط جامعه باید بیشتر به امر آموزش و پرورش بها دهد تا روز به روز شاهد پویایی و ارتقای خودباوری در جوانان و نوجوانان این مرز و بوم باشیم .
انعقاد تفاهم نامه مشترک دانشگاه لرستان و دانشگاه حاجی بکتاش ترکیه رئیس دانشگاه لرستان از انعقاد تفاهم نامه همکاری های مشترک با دانشگاه حاجی بکتاش ولی ترکیه خبر داد .
به گزارش ایسنا ، دکتر خسرو عزیزی بیان کرد : هم زمان با برگزاری هفتمین کنفرانس ملی ماهی شناسی ایران ، تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی ، تحقیقاتی و پژوهشی با دانشگاه حاجی بکتاش ولی ترکیه امضا شد .
وی بر تقویت و گسترش دیپلماسی علمی بین المللی به ویژه افزایش همکاری های علمی ، تحقیقاتی و پژوهشی بین دانشگاه های کشور با دانشگاه های کشورهای اسلامی تأکید و اظهار کرد : دانشگاه لرستان در راستای تقویت همکاری های مشترک علمی با دانشگاه های سایر کشورها به ویژه کشورهای اسلامی ، گام های خوبی برداشته که باید این مسیر تقویت شود و تداوم داشته باشد .
پروفسور اردوغان چیچک نیز از گسترش همکاری های علمی ، تحقیقاتی استقبال و اعلام آمادگی کرد : دانشگاه حاجی بکتاش ولی کشور ترکیه ازاین گونه همکاری های مشترک حمایت می کند .
وی افزود : لرستان دارای تنوع زیستی و مستعد برای انجام تحقیقات و پژوهش های متنوع در حوزه ماهیان و آبزیان است .
گفتنی است؛ هفتمین کنفرانس ملی ماهی شناسی ایران با همکاری دانشگاه لرستان و انجمن ماهی شناسی ایران در دانشکده علوم پایه دانشگاه لرستان برگزار شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد
خراسان
1398/08/11
> وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد تبعیض مثبت برای خراسان رضوی در تخصیص منابع وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر لزوم رفع مشکلات حاشیه شهر مشهد گفت : باید همه ظرفیت ها برای سامان دهی این مناطق به کار گرفته و هرچه سریع تر اقدامات لازم انجام شود و برای خراسان رضوی تبعیض مثبت درسطح وزارتخانه قائل هستیم و هرقدر بتوانیم ، منابع بیشتری را به استان اختصاص خواهیم داد.
> وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد تبعیض مثبت برای خراسان رضوی در تخصیص منابع وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر لزوم رفع مشکلات حاشیه شهر مشهد گفت : باید همه ظرفیت ها برای سامان دهی این مناطق به کار گرفته و هرچه سریع تر اقدامات لازم انجام شود و برای خراسان رضوی تبعیض مثبت درسطح وزارتخانه قائل هستیم و هرقدر بتوانیم ، منابع بیشتری را به استان اختصاص خواهیم داد .
به گزارش روابط عمومی استانداری ، حاجی میرزایی در جلسه شورای آموزش و پرورش استان که در محل دفتر استاندار برگزار شد ، اظهار کرد : نهاد های ناکارآمد همواره تحولات را به شکست می رسانند بنابراین تحول در امر توسعه منوط به یادگیری در سطح جامعه است .
وی تصریح کرد : بخش زیادی از جامعه فاقد مهارت های کافی برای مشارکت موثر در امر توسعه هستند و حل این مهم ، مسئولیت نهادهای آموزشی است که باید با همکاری سایر نهادها این ماموریت را تحقق بخشند .
حاجی میرزایی با بیان این که شورای آموزش و پرورش استان کانون تحول و توسعه جریان یادگیری است ، تصریح کرد : این شورا باید منابع و ظرفیت های استانی را برای حل مشکلات فعال کند ، از طرفی ما برای خراسان رضوی تبعیض مثبت درسطح وزارتخانه قائل هستیم و هرقدر بتوانیم منابع بیشتری را به خراسان رضوی اختصاص خواهیم داد .
وی با اشاره به امکان واگذاری پروژه های نا تمام تاکید کرد : اگر با همت استاندار و مدیران دستگاه ها ، ظرفیت های قانونی فعال شود ، می تواند در تامین منابع مالی موثر واقع شود .
رزم حسینی استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت : معین های اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی می توانند پروژه های ناتمام آموزشی استان را تکمیل کنند .
وی افزود : آموزش و پرورش یک سری دارایی های راکد اما در عین حال با موقعیت تجاری مناسب در شهرستان های بزرگ استان و مشهد دارد که ظرفیت مناسبی برای سرمایه گذاری و ایجاد منابع مالی در ساخت مدرسه است .
وی تصریح کرد : این دارایی ها توسط آموزش و پرورش استان شناسایی و به معاونت عمرانی استانداری ارائه شود تا بر اساس یک فرمول مشخص با همکاری سرمایه گذاران یا شهرداری ها ، برای ساخت مدرسه اقدام شود .
استاندار با تاکید بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های قانونی در حوزه آموزش و پرورش ، اظهار کرد : معین های اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی می توانند پروژه های ناتمام آموزشی استان را تکمیل کنند .
امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان دانشگاه فردوسی و شهرداری مشهد با هدف تقویت ارتباط میان شهرداری مشهد و دانشگاه فردوسی و بهره گیری از نقش ویژه دانشگاه در فضای زیست شهری و به منظور تقویت مسئولیت پذیری دانشگاه ، افزایش امنیت اجتماعی و معرفی فعالیت های فرهنگی ، علمی ، پژوهشی و آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد به شهروندان مشهدی و ایجاد فضای شهری مشترک بین دو لبه شمالی و جنوبی بولوار وکیل آباد ، تفاهم نامه ای بین دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی دکتر محمد کافی ، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و شهرداری مشهد به نمایندگی محمد کلائی ، شهردار مشهد منعقد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه گیلان
رسالت
1398/08/10
> بازدید رئیس دانشگاه گیلان از تصفیه خانه بزرگ آب گیلانرشت– خبرنگاررسالت : در بازدید رئیس دانشگاه گیلان و معاونین این دانشگاه از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان ، بر همکاری شرکت آب و فاضلاب استان و دانشگاه گیلان برای اجرای پروژه های علمی و پژوهشی تأکید شد.
> بازدید رئیس دانشگاه گیلان از تصفیه خانه بزرگ آب گیلانرشت– خبرنگاررسالت : در بازدید رئیس دانشگاه گیلان و معاونین این دانشگاه از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان ، بر همکاری شرکت آب و فاضلاب استان و دانشگاه گیلان برای اجرای پروژه های علمی و پژوهشی تأکید شد .
در ابتدا سید محسن حسینی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل آبفای گیلان با اشاره به اهمیت همکاری این شرکت با دانشگاه گیلان تصریح کرد : تعامل این دو حوزه در انتقال تجربه و اجرای پروژه های علمی و پژوهشی بسیار مؤثر و کارگشا خواهد بود .
مدیرعامل آبفای گیلان با تشریح وضعیت آب استان و تأثیر تصفیه خانه در تأمین آب گیلان اظهار داشت : اصلاح فرآیندها و استفاده از تجهیزات نوین برای ارتقای سطح خدمات رسانی ، عواملی است که همکاران این مجموعه به صورت شبانه روزی برای تأمین آب استان در تلاش هستند .
مهندس حسینی همچنین افزود : با توجه به مشکلات و سختی های تهیه آب شرب ، آبفای گیلان به دنبال منابع تولید آب با ریسک کمتر است .
سپس دکتر رضی رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به سیر تحول این دانشگاه اظهار داشت : دانشگاه گیلان پس از 50 سال فعالیت ، با توجه به دانش هایی که کسب کرده به روز شده است و توسعه ارتباط با جامعه و توسعه ارتباطات بین المللی از دستاوردهای آن می باشد وی همچنین یادآور شد : دیوارهای ذهنی اگر برداشته شود دانشگاه به روز شده و مشکلات جامعه حل خواهد شد و از آنجایی که تجربه و دانش در کنار هم مؤثرند ، لذا دانش موجود محصول تجربه پیشینیان است .
دکتر رضی با تأکید بر اینکه تجربه باید نو باشد و تبدیل به دانش شود و مورد استفاده قرار گیرد ، افزود : از آنجایی که دانشگاه گیلان رئیس دوره ای دانشگاه های کشورهای حاشیه دریای خزر می باشد با تمامی ظرفیت ها آماده همکاری است و علاقه مند به انتقال تجربیات شرکت آبفای گیلان در دانشگاه ها برای بهره مندی دانشجویان می باشد .
راه اندازی پویش کتابخوانی در جنوب تهرانشهرری– خبرنگاررسالت : نشست هم اندیشی مسئولان شهرستان ری و مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با موضوع پویش کتاب و کتابخوانی در بخش فشافویه برگزار شد .
نشست هم اندیشی نمایندگان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری ، معاونان شهرداری ، رئیس و نایب رئیس شورای اسلامی شهر ، نماینده بخشداری و همچنین مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با موضوع پویش کتاب و کتابخوانی در فشافویه برگزار شد .
پویش کتابخوانی از مصوبات کمیسیون فرهنگی شورای شهر حسن آباد بوده و در حال حاضر در مراحل پایانی کار است .
رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان : بازنگری حریم مجموعه میراث جهانی باغ فین کاشان ابلاغ شدکاشان خبرنگاررسالت : معاون مدیرکل و رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از ابلاغ بازنگری در تعیین حریم باغ موزه جهانی فین از سوی وزیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خبر داد .
مهران سرمدیان با اشاره به اهمیت موضوع یادآور شد : باغ جهانی فین در تاریخ 15 آذر 1314 به شماره 234 در ردیف آثار ملی قرار گرفت و در سال 2011 به عنوان یکی از 9 باغ ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید .
وی افزود : بر اساس بند 12 ماده سه قانون اساسنامه وزارت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مصوب مجلس شورای اسلامی ، یکی از وظیفه ها تعیین حریم بناها ، مجموعه ها ، محوطه ها و تپه های تاریخی ثبت شده و ضوابط خاص معماری و طراحی درون حریم است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه گیلان
رسالت
1398/08/10

مدیر پایگاه جهانی باغ موزه فین کاشان نیز ادامه داد : حریم باغ فین در سال 1356 مصوب و بسیاری از جنبه های حفاظت از حریم در آن رعایت نشده بود ، در حالی که در تعیین خطوط حریم باید نگاهی فراتر از تعیین خطوط بر مبنای ارزش های تاریخی داشته و به مواردی مانند خطرهای بالقوه و بالفعل در مقیاس خرد ، متوسط و کلان نیز توجه داشت .
سمیه فرهادی اظهار داشت : در همین راستا برای پرونده ثبت جهانی این اثر ارزشمند ، دوباره تعیین حریم با در نظر گرفتن همه ارزش ها و خطرات انجام شد اما با تأسف به دلیل روند رو به افزایش ساخت و سازها ، تغییر در توپوگرافی زمین های اطراف ، از بین رفتن باغ های منطقه فین که باعث آسیب به این اثر ارزشمند می شدند و برای اطمینان از حفاظت و صیانت بهتر از مجموعه حریم نیاز به بازنگری دوباره داشت .
با حضور رئیس دفتر رئیس جمهور؛دو پروژه بزرگ شهرستان دامغان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت دامغان– خبرنگاررسالت : آیین افتتاح پروژه های شهرستان دامغان ؛«مجتمع تجاری ، تفریحی عقیق ، » و پارک بزرگ ملت با حضور دکتر واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری و استاندار سمنان افتتاح وموردبهره برداری قرارگرفت .
در اولین گام پروژه نوسازی پارک ملت دامغان در زمینی به مساحت 18 هزار مترمربع افتتاح شد .
این پروژه مواردی را نظیر پیاده روسازی ، فضای بازی کودکان ، زمین اسکیت و 6 سکوی آلاچیق را شامل می گردد ، برای نوسازی این پارک دو میلیارد و 200 میلیون تومان از محل اعتبارات عمرانی شهرداری دامغان هزینه شده است .
مرکز خدماتی این شهر ( مجتمع تجاری ، تفریحی عقیق )نیز به عنوان دومین پروژه به بهره برداری رسید ، این مجتمع در زمینی به مساحت پنج هزار مترمربع در پنج طبقه و با زیربنای 20 هزار مترمربع و شامل 127 واحد خدماتی در سه طبقه و دوطبقه پارکینگ طبقاتی ساخته شده است .
برای احداث و راه اندازی این مجموعه 70 میلیارد تومان اعتبار به صورت مشارکتی شهرداری و بخش خصوصی تأمین شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای آموزش عالی
عضو کمیسیون + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/08/09
> فرهاد فلاحتی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت وگو با خبرگزاری دانشجو درخصوص عقیده کمیسیون و مجلس درمورد سهمیه فرزندان هیات علمی دانشگاه ها گفت : «من فکر می کنم سهمیه ای برای دانشجویانی که والدین آنها از اعضای هیات علمی دانشگاه محسوب می شوند ، وجود ندارد .
> فرهاد فلاحتی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت وگو با خبرگزاری دانشجو درخصوص عقیده کمیسیون و مجلس درمورد سهمیه فرزندان هیات علمی دانشگاه ها گفت : «من فکر می کنم سهمیه ای برای دانشجویانی که والدین آنها از اعضای هیات علمی دانشگاه محسوب می شوند ، وجود ندارد .
» عضو فراکسیون ولایت مجلس شورای اسلامی افزود : «در قانون چیزی به نام سهمیه وجود ندارد و اگر چنین باشد ، خلاف عدالت است .
» او ادامه داد : «اما طبق تصویب وزارت علوم ، اولویتی برای فرزندان هیات علمی وجود دارد که بتوانند برای تحصیل در همان رشته ای که مورد پذیرش واقع شده اند ، در دانشگاه والدین خود تحصیل کنند .
البته قانونی برای این موضوع تصویب نشده است .
» فلاحتی درخصوص حکم دیوان عدالت اداری درباره مخالفت با این امر گفت : «من حکم دیوان عدالت اداری را نمی دانم ولی اگر چنین چیزی اعمال شده باشد ، خلاف قانون است و باید با آنان برخورد شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1398/08/10
> مهلت ثبت نام در دوره های فراگیر کارشناسی ارشد ناپیوسته پیام نور ورودی بهمن ماه سال 1398 (نوبت بیستم) تمدید شد .
> مهلت ثبت نام در دوره های فراگیر کارشناسی ارشد ناپیوسته پیام نور ورودی بهمن ماه سال 1398 (نوبت بیستم) تمدید شد .
به گزارش مهر ، به دنبال اطلاعیه 29 مهر 98 و انتشار دفترچه راهنمای پذیرش دوره های فراگیر کارشناسی ارشد ناپیوسته پیام نور ورودی بهمن ماه سال 1398(نوبت بیستم) ، مهلت ثبت نام در این دوره تمدید شد .
مهلت ثبت نام ثبت نام در این دوره تا روز پنجشنبه 16 آبان 98 تمدید شد .
داوطلبانی که تاکنون نسبت به ثبت نام در پذیرش این دوره ها اقدام نکرده اند ، می توانند براساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنما و مندرجات اطلاعیه 8 آبان 98 حداکثر تا 16 آبان 98 با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
متقاضیانی که قبلاً نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام کرده اند با توجه به مفاد این اطلاعیه و در صورت تمایل می توانند تا 16 آبان 98 نسبت به مشاهده و یا ویرایش اطلاعات ثبت نامی و انتخاب رشته خود اقدام کنند .
کد رشته محل جدید علاوه بر کد رشته محل های مندرج در جدول شماره 5 دفترچه راهنما مربوط به رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی گرایش توسعه اقتصاد روستایی است .
ظرفیت پذیرش این کدرشته 20 نفر و محل پذیرش بوشهر مرکز بندرگناوه و شیوه پذیرش آموزشی پژوهشی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه مردم سالاری
1398/08/09
> تمدید مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور با اعلام خبر تمدید مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور تا روز پنج شنبه 16 آبان ماه سال جاری و افزایش یک کدرشته محل جدید علاوه بر رشته های مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته این آزمون گفت : طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور ، کلیه داوطلبانی که تاکنون نسبت به ثبت نام در پذیرش این دوره ها اقدام ننموده اند ، می توانند براساس ضوابط مندرج در اطلاعیه فوق الذکر و دفترچه راهنمای مذکور و همچنین مندرجات این اطلاعیه حداکثر تا تاریخ ذکر شده به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نشانی www .
> تمدید مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور با اعلام خبر تمدید مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور تا روز پنج شنبه 16 آبان ماه سال جاری و افزایش یک کدرشته محل جدید علاوه بر رشته های مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته این آزمون گفت : طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور ، کلیه داوطلبانی که تاکنون نسبت به ثبت نام در پذیرش این دوره ها اقدام ننموده اند ، می توانند براساس ضوابط مندرج در اطلاعیه فوق الذکر و دفترچه راهنمای مذکور و همچنین مندرجات این اطلاعیه حداکثر تا تاریخ ذکر شده به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org مراجعه و ثبت نام نمایند .
به گزارش روابط عمومی ، امیرحسین بهروز افزود : متقاضیانی که قبلاً نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام کرده اند نیز با توجه به مفاد این اطلاعیه و در صورت تمایل می توانند تا تاریخ فوق نسبت به مشاهده و یا ویرایش اطلاعات ثبت نامی و انتخاب رشته خود اقدام کنند .
وی تصریح کرد : کلیه داوطلبان شرکت در این آزمون باید ضمن مطالعه دقیق اطلاعیه ها و دفترچه راهنمای این دوره در سایت سازمان سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org ، در صورت احراز شرایط لازم نسبت به تکمیل تقاضانامه ثبت نام اینترنتی در سایت مذکور اقدام کنند .
وی زمان برگزاری آزمون نوبت بیستم کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور را در روز جمعه 22 آذرماه سال جاری اعلام کرد و افزود : داوطلبان برای دریافت کارت شرکت در آزمون باید از روز سه شنبه مورخ 19 لغایت روز پنجشنبه 21 آذرماه سال جاری با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به تهیه پرینت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای شرکت در آزمون اقدام نمایند .
امیرحسین بهروز ضمن آرزوی موفقیت برای تمامی داوطلبان گفت : جزئیات نحوه ثبت نام در دوره فراگیر دانشگاه پیام نور نوبت بیستم در اطلاعیه سازمان سنجش و پورتال دانشگاه پیام نور به نشانی www .
pnu .
ac .
ir ، موجود است و لازم است داوطلبان عزیز ضمن مطالعه دقیق این اطلاعیه و دفترچه راهنما نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1398/08/11
> دبیر هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : «در راستای شفاف سازی سوابق اعضای هیات علمی که در دانشگاه ها جذب شدند ، گزارش فعالیت های علمی آنها در پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه ها برای اطلاع عموم مردم درج شود .
> دبیر هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : «در راستای شفاف سازی سوابق اعضای هیات علمی که در دانشگاه ها جذب شدند ، گزارش فعالیت های علمی آنها در پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه ها برای اطلاع عموم مردم درج شود .
» کی نژاد در جلسه 238 هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی با اشاره به فرآیند جذب متعهدان خدمت دانشگاه ها که جزء اعضای هیات علمی محسوب نمی شوند ، گفت : «فرآیند بررسی صلاحیت علمی و عمومی متعهدان خدمت باید انجام شود؛ ضمن آنکه این مساله باید شامل اعضای حق التدریس دانشگاه ها نیز باشد .
» رئیس هیات عالی جذب ادامه داد : «هیات مرکزی جذب وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری مانند هیات مرکزی جذب وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی موظف است دو برابر افراد پذیرفته شده در هیات اجرایی جذب ، پرونده ها را بررسی کند .
» کی نژاد با اشاره به فرآیند اجرایی عملکرد جذب در دانشگاه ها در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تاکید کرد : «سازوکار نظارت بر این فرآیند باید تعریف شود و گزارش فرآیند جذب اعضای هیات علمی در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری توسط دبیر هیات مرکزی جذب این وزارتخانه در جلسات آتی ارائه خواهد شد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خراسان
1398/08/11
> نکوداشت دکتر حسنعلی آذرنوش ، استاد گروه آمار دانشگاه فردوسی مشهد ، در دانشکده ریاضی این دانشگاه مشهد برگزار شد.
> نکوداشت دکتر حسنعلی آذرنوش ، استاد گروه آمار دانشگاه فردوسی مشهد ، در دانشکده ریاضی این دانشگاه مشهد برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی ، در این مراسم تعدادی از دانش آموختگان و استادانی که از وجود دکتر آذرنوش بهره برده اند ، خاطراتی از وی بازگو کردند .
دکتر آذرنوش در دوران خدمت در دانشگاه فردوسی نقشی اساسی در اشاعه آموزش آمار و گسترش و توسعه تحصیلات آموزش عالی داشته و دانش آموختگان بسیاری از محضر وی کسب فیض کرده اند که هریک از آنان در اقصی نقاط کشور در ترویج و آموزش علم آمار در دانشگاه ها ، مؤسسات آموزش عالی و سازمان های دولتی نقش آفرینی می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه فرهیختگان
1398/08/09
> سید احمد معتمدی در گفت وگو با «مهر» ، با اشاره به تغییرات آیین نامه درخصوص افزایش سنوات تحصیلی در مقطع کارشناسی گفت : «دانشجویان دانشگاه امیرکبیر از گذشته ، از پرداخت شهریه نیمسال نهم کارشناسی معاف بوده اند و اکنون بچه ها خواستار معافیت شهریه نیمسال دهم هستند که پاسخ مثبت به این خواسته عملا ممکن نیست .
> سید احمد معتمدی در گفت وگو با «مهر» ، با اشاره به تغییرات آیین نامه درخصوص افزایش سنوات تحصیلی در مقطع کارشناسی گفت : «دانشجویان دانشگاه امیرکبیر از گذشته ، از پرداخت شهریه نیمسال نهم کارشناسی معاف بوده اند و اکنون بچه ها خواستار معافیت شهریه نیمسال دهم هستند که پاسخ مثبت به این خواسته عملا ممکن نیست .
ما قبلا با تقبل هزینه ها ، با معافیت شهریه نیمسال نهم موافقت کردیم ، ولی در صورت موافقت با معافیت شهریه ترم دهم ، قطعا با مشکلات فراوان روبه رو خواهیم شد .
» رئیس دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه هزینه های هر دانشجو فقط محدود به کلاس درس نبوده و شامل موارد دیگری همچون خوابگاه ، تغذیه و .
می شود ، افزود : «براساس برآوردهای سازمان برنامه ، هزینه سالیانه هر دانشجوی ما ، به طور میانگین حدود 20میلیون تومان است؛ این یعنی میانگین هر نیمسال مبلغی حدود 10میلیون تومان .
در مقطع کارشناسی این هزینه چیزی حدود 15 میلیون تومان و در مقطع دکتری ، رقمی بین 25 تا 30میلیون تومان است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه آفرینش
1398/08/08
> مهلت یک روزه برای شرکت در فراخوان جذب بورسیه ها دبیر هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : امروز آخرین مهلت ثبت نام متقاضیان بورسیه های بلاتکلیف است .
> مهلت یک روزه برای شرکت در فراخوان جذب بورسیه ها دبیر هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : امروز آخرین مهلت ثبت نام متقاضیان بورسیه های بلاتکلیف است .
جواد محمدی ، دبیر هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، با بیان اینکه مهلت فراخوان ثبت نام بورسیه ها تمدید شد ، اظهار کرد : بورسیه های بلاتکلیف تا امروز (پنج شنبه ، 9 آبان) برای جایابی فرصت دارند که ثبت نام کنند .
او افزود : 130 نفر در این فراخوان ثبت نام کردند که از این تعداد 75 نفر دارای حکم بورس هستند .
37 نفر از آنان از بورسیه های قبل و دارای مدرک دکتری و 35 نفر از آن ها بورسیه هایی هستند که تازه فارغ التحصیل شده و خواستار جایابی هستند .
دبیر هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز کرد : ثبت نام کنندگانی که هنوز حکم بورس و مدرک دکتری خود را ارائه نداده اند باید مدارک خود را تا پایان مهلت تعیین شده ارائه دهند .
محمدی گفت : ارسال تصویر حکم بورس و مدرک دکتری جهت طی فرآیند جذب راتبه ها به آدرس پست الکترونیکی jazb@sccr .
ir الزامی است .
او با اشاره 35 نفر متقاضی ثبت نام شده در فراخوان های قبلی بورس ادامه داد : این افراد حذف شدند چرا که اطلاعات آن ها در هیأت عالی جذب وجود دارد چراکه در راهنمای ثبت نام بورسیه ها تاکید شده بود افراد نباید ثبت نام چند باره در فراخوان داشته باشند .
او افزود : رتبه هایی که در مقطع دکتری دانش آموخته شده اند ، می توانند فرم فراخوان بورسیه را تکمیل کنند .
رتبه هایی که دارای حکم بورس و مدرک دکتری هستند نیز می توانند فرم فراخوان بورسیه های شهریور 98 را تکمیل کنند .
دبیر هیات عالی جذب شورای انقلاب فرهنگی با تاکید براینکه دانشجوی در حال تحصیل نمی تواند فرم را پر کند ، گفت : اسامی رتبه ها به اداره کل بورس وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای تأیید ارسال می شود و عدم تأیید اداره کل بورس عدم پیگیری را به دنبال خواهد داشت .
محمدی ادامه داد : دانشجویانی که سن آن ها در زمان فارغ التحصیلی دکتری ، پایین تر از 40 سال باشد می توانند فرم مذکور را تکمیل کنند .
رتبه هایی که معدل کارشناسی بالاتر از 14 و کارشناسی ارشد بالاتر از 16 دارند نیز می توانند ثبت نام کنند .
او افزود : بورسیه هایی که از جایابی در دانشگاه ها جا مانده اند از شهریور امسال می توانستند با مراجعه به سایت هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی در فراخوان ثبت نام کنند .
نخستین اعزام استاد و دانشجو به اروپا با بورسیه اراسموس پلاس سرپرست دانشگاه علم و فرهنگ از اختصاص نخستین بورس اراسموس پلاس به این دانشگاه برای اعزام اساتید و دانشجویان دکتری خبر داد .
سید سعید هاشمی سرپرست دانشگاه علم و فرهنگ در گفت وگو با فارس از اختصاص نخستین فاند اراسموس پلاس به این دانشگاه خبر داد .
هاشمی تصریح کرد : نخستین فاند اراسموس پلاسی که مجموعه اتحادیه اروپا به دانشگاه علم و فرهنگ اهدا کرده است ، برای هزینه های فرصت مطالعاتی است که اساتید این دانشگاه و دانشجویان دکتری این دانشگاه به کشور اتریش و دانشگاه ای ام سی (IMC) اتریش خواهند رفت .
سرپرست دانشگاه علم و فرهنگ افزود : نخستین دوره را از آخر آبان ماه امسال با اعزام 20 نفر از اساتید و دانشجویان دکتری به کشور اتریش آغاز خواهیم کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه آفرینش
1398/08/08

اراسموس پلاس بورسی آموزشی است که از سوی اتحادیه اروپا با هدف تبادل دانشجو بین دانشگاه های اروپایی و سایر دانشگاه های جهان اختصاص می یابد و دانشجویان با دریافت این بورس می توانند در دانشگاه های اروپایی تحصیل کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جوان
1398/08/08
> حاشیه جلسه امروز هیات دولت ، یک خبر خوش برای معلولان به همراه داشت .
خبری که بیش از همه ، معلولان دانشجو و خانواده هایشان را خوشحال می کند .
> سرویس جامعه جوان آنلاین : وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، امروز و در حاشیه جلسه هیات دولت ، با یک خبر خوب به جمع خبرنگاران آمد .
«محمد شریعتمداری» در بخشی از حرف هایش درباره مصوبات جدید هیات دولت در حوزه رفاه اجتماعی گفت : «در جلسه امروز آیین نامه اجرایی مواد 9 ، 12 و 13 قانون حمایت از حقوق معلولان به تصویب رسید و برای اجرا ابلاغ شد .
»به گفته شریعتمداری و بر اساس مفاد این آیین نامه ، کلیه معلولانی که در دانشگاه های سراسری و غیردولتی کشور مشغول به تحصیل شوند ، امکان بهره مندی از آموزش رایگان را در چارچوب بودجه مصوب خواهند داشت .
به این ترتیب ، آنان می توانند در مراکز آموزش عالی کشور به صورت رایگان ثبت نام کنند و به تحصیل بپردازند .
آقای وزیر البته این را هم گفت که بر اساس ماده 12 این قانون ، همه کارفرمایانی که معلولان را به کار می گیرند ، از این پس از امتیازی با عنوان «هزینه کارایی خدمت مطلوب به معلولان» بهره مند خواهند شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/08/08 - 1398/08/11
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1398/08/08
> مهر : وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : بر اساس مصوبه امروز هیئت دولت تحصیل در دانشگاه های سراسری و غیردولتی برای معلولان رایگان شد .
> شریعتمداری : تحصیل در دانشگاه برای معلولان رایگان شد مهر : وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : بر اساس مصوبه امروز هیئت دولت تحصیل در دانشگاه های سراسری و غیردولتی برای معلولان رایگان شد .
محمد شریعتمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه نشست امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در جلسه امروز هیئت وزیران ، آیین نامه اجرایی مواد 9 ، 12 و 13 قانون حمایت از حقوق معلولان به تصویب رسید و برای اجرا ابلاغ شد ، گفت : بر اساس مفاد این آیین نامه کلیه معلولانی که در دانشگاه های سراسری و غیردولتی کشور مشغول به تحصیل شوند ، امکان بهره برداری از آموزش رایگان را بر اساس مصوبات این آیین نامه و در چارچوب بودجه مصوب خواهند داشت و می توانند در مراکز آموزش عالی کشور به صورت رایگان ثبت نام کنند و به تحصیل بپردازند .
وی تصریح کرد : همچنین بر اساس ماده 12 این قانون کلیه کارفرمایانی که معلولان را به کار می گیرند ، از این پس از هزینه ای تحت عنوان «هزینه کارایی خدمت مطلوب به معلولان» بهره مند خواهندشد .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : بودجه دولت کار و رفاه اجتماعی معلولان هیئت دولت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
خراسان
1398/08/11
> شرق این روزنامه در گزارشی با عنوان «عقبگرد دانشگاه به دوران احمدی نژاد؟» به نقل از یک فعال دانشجویی درباره شیوه نامه جدید وزارت علوم نوشت : کمیته انضباطی می تواند اظهار نظر یک دانشجو در فضای مجازی ، عکس پروفایل یا پست او در شبکه های مجازی را به بهانه های مختلف مصداق جرم تشخیص دهد و بابت آن دانشجو را مجازات کند .
> شرق این روزنامه در گزارشی با عنوان «عقبگرد دانشگاه به دوران احمدی نژاد؟» به نقل از یک فعال دانشجویی درباره شیوه نامه جدید وزارت علوم نوشت : کمیته انضباطی می تواند اظهار نظر یک دانشجو در فضای مجازی ، عکس پروفایل یا پست او در شبکه های مجازی را به بهانه های مختلف مصداق جرم تشخیص دهد و بابت آن دانشجو را مجازات کند .
به علاوه شیوه فراخواندن دانشجو به کمیته انضباطی که قبلا کتبی بود ، حالا شفاهی یا تلفنی شده؛ یعنی ضمانتی وجود ندارد که دانشجو اطلاع یابد در کمیته انضباطی برایش پرونده ای در جریان است و کمیته می تواند بدون حضور دانشجو حکم صادر کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
عضو کمیسیون + وزارت علوم
شهروند
1398/08/09
> صادقی ، حقوقدان و عضو کمیسیون آموزش مجلس : برخی مفاد شیوه نامه جدید با آیین دادرسی مغایرت دارد این هفته از دو وزیر علوم و بهداشت طرح پرسش خواهم کرد.
> محمد باقرزاده روزنامه نگار اردیبهشت سه سال پیش دستورالعملی به کمیته های انضباطی دانشگاه های ایران راه پیدا کرد که بسیاری از حقوق مغفول مانده دانشجویان در سال های پیشین را زنده کرد و توانست رضایت نسبی بسیاری از دانشجویان و فعالان دانشگاهی را جلب کند ، اما این دلخوشی و بازگشت حقوق ، تنها سه سال دوام آورد .
تغییرات تازه در این شیوه نامه حقوقی از همان نخستین زمزمه ها ، با اعتراض نمایندگان دانشجویی روبه رو شد و آنها همین دو شب پیش هم به صورت هماهنگ به شبکه های اجتماعی و اعتراض جمعی روی آوردند .
«شیوه نامه ضد دانشجویی» کلیدواژه ای بود که دو شب پیش سر از شبکه های اجتماعی درآورد و دانشجویان با این هشتگ به انتقاد از مفاد این شیوه نامه پرداختند و خواهان تغییر جدی و رعایت حقوق خود شدند .
این فعالیت دانشجویان البته حمایت بسیاری از کاربران شناخته شده شبکه های اجتماعی را به همراه داشت و کار تا جایی پیش رفت که دیروز صبح معاون حقوقی رئیس جمهوری از امکان اصلاح آن خبر داد .
علاوه بر این ، عضو حقوقدان کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی هم در این باره به «شهروند» می گوید که همین هفته وزرای علوم و بهداشت را به مجلس فراخواهد خواند و از آنها درباره این شیوه نامه توضیح خواهد خواست .
تغییراتِ هر چهار سال یک بارِ شیوه نامه؛ حقوقی که نادیده گرفته شد سال ها معیار تصمیم گیری کمیته های انضباطی دانشگاه های ایران شیوه نامه ای قدیمی و مربوط به دهه 60 بود؛ تا این که بلافاصله پس از انتخابات سال 88 ، وزیر وقت علوم ایران تصمیم به اصلاح آن گرفت؛ تغییراتی که ششم تیرماه سال ٨٨ رسما به تأیید وزارت علوم رسید و به گفته بسیاری از دانشجویان و کارشناسان حقوقی ، موجب تضییع برخی حقوق دانشجویان شد .
با روی کار آمدن دولت یازدهم تلاش برای تغییر این دستورالعمل آغاز شد تا در نهایت ، چهارم اردیبهشت سال 95 ، دستورالعمل جدید به دانشگاه ابلاغ شد .
دستورالعمل دولت تدبیر و امید با همت دانشجویان حقوق دانشگاه های ایران تدوین شد و بسیاری از حقوق نادیده گرفته شده دانشجویان را زنده کرد و ابلاغ آن هم با استقبال فراوانی روبه رو شد ، اگرچه همان موقع هم کارشناسان حقوق از لزوم بهترشدن این شیوه نامه می گفتند .
شیوه نامه سال 95 تفاوت فراوانی با نسخه پیشین داشت و بخش هایی از شیوه نامه ای را تغییر داد که در تاریخ ٦/4/٨٨ و در دولت مهرورزی ابلاغ شد ه بود .
تغییرات سال 88 به باور بسیاری از دانشجویان ، دست دبیران کمیته های انضباطی را برای برخورد با دانشجویان باز کرده بود و همین موضوع ، از لزوم اصلاح شیوه نامه خبر می داد که درنهایت این اتفاق رخ داد و حقوق تازه ای را برای دانشجویان به رسمیت شناخت؛ مواردی مانند «امکان دفاع حضوری دانشجو» ، «برخورداری از وکیل» ، «آگاهی از عنوان اتهامی و در اختیار داشتن مدارک اتهام» ، «شفافیت در دادرسی» ، «منع تجسس در حوزه خصوصی و حقوقی» .
علاوه بر این ، دستورالعمل دولت دهم مُهری با عنوان «محرمانه» بر صفحه اول خود داشت و دانشجویان متهم به تخلف حتی حق دسترسی به قانون برای آگاهی و دفاع از خود نداشتند که این موضوع در شیوه نامه سال 95 تغییر کرد .
موضوع مورد چالش کنونی اما حذف تقریبا تمام این مواردی است که با تلاش دانشجویان در شیوه نامه ایجاد شده بود .
براساس شیوه نامه تازه ، دانشجویان حق به همراه بردن نماینده در کمیته انضباطی و حق تجدید نظرخواهی در بعضی احکام صادره را ندارند و برای مطالبی که در فضای مجازی منتشر می کنند باید پاسخگو باشند؛ علاوه براین و بر اساس این شیوه نامه در احضاریه کمیته انضباطی الزام به ذکر ماده اتهامی حذف شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
عضو کمیسیون + وزارت علوم
شهروند
1398/08/09

دانشجویان با استناد به مفاد شیوه نامه انتقادات را به چند دسته کلی تقسیم کرده اند : «1 .
محدودشدن حق تجدید نظرخواهی 2 .
جرم انگاری گسترده 3 .
تشدید تنبیهات 4 .
تضییع حقوق زنان 5 .
نقض حقوق انضباطی دانشجو 6 .
نقض حریم خصوصی 7 .
توسعه امکان برخورد سلیقه ای 8 .
افزایش قدرت کمیته انضباطی» .
انتقادات دانشجویان با همراهی بعضی فعالان سیاسی هم روبه رو شده است .
صادقی : برخی مفاد شیوه نامه جدید نقض آیین نامه دادرسی است یکی از مراجع رسیدگی به شکایات حقوقی دانشجویان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی است و به نظر می آید تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس نیت پرسشگری در این زمینه دارند .
«محمود صادقی» عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس و نماینده مردم تهران در مجلس در این باره به «شهروند» می گوید : «بسیاری از مفاد این شیوه نامه تازه با مفاد آیین دادسرا مغایرت دارد؛ ازجمله حق دسترسی به وکیل و بعضی موارد دیگر .
به طور کلی این شیوه نامه تعارض های فراوانی با آیین دادرسی دارد که باید اصلاح شود .
» عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره امکان مطرح شدن این موضوع در این کمیسیون هم می گوید : «من قبل از تعطیلات مجلس درصدد بودم که از دو وزیر علوم و بهداشت طرح سوال کنم که مسائل دیگری پیش آمد؛ پرونده های مربوط به متهمان ترورهای هسته ای که فشرده شد ولی همین هفته پیش رو حتما طرح سوال خواهم کرد که در دستور کار کمیسیون آموزش قرار بگیرد .
» صادقی درباره امکان تغییر این شیوه نامه و رسیدگی به اعتراض دانشجویان هم می گوید : «چون قانون نیست و یک شیوه نامه است به راحتی قابل اصلاح است و من امیدوارم که این اتفاق رخ دهد .
حد تصمیم گیری در حد دو وزارتخانه است و بعید می دانم که برای اصلاح مانع اساسی وجود داشته باشد .
به نظر می آید که اصلاح این مفاد فرآیند پیچیده ای نباشد؛ چون باید مواردی اصلاح شود .
امروز از معاون حقوقی رئیس جمهوری هم مطلبی خواندم که قرار است بررسی شود .
» اشاره صادقی به سخنان صبح دیروز «لعیا جنیدی» معاون حقوقی رئیس جمهوری است که در حاشیه جلسه هیأت دولت در این باره گفت : «اگر موردی در شیوه نامه انضباطی دانشجویان وجود داشته باشد که مغایر با قانون اساسی یا سایر قوانین باشد یا با منشوری که رئیس جمهوری ابلاغ کردند ، آن را اصلاح خواهیم کرد .
» آن طور که جنیدی گفته ، قرار است با نمایندگان دانشجویان در تشکل های دانشجویی جلساتی برگزار شود و خواسته دانشجویان برای اصلاح شیوه نامه بررسی شود .
به نظر می آید نتایج این جلسات مشخص می کند که تغییرات مورد استقبال دانشجویان در این شیوه نامه که در سال 95 اتفاق افتاد ، بار دیگر به شیوه نامه برگردد یا این که اصلاحات در این شیوه نامه جای خود را به شرایط امروز و نارضایتی دانشجویان بدهد؛ تصمیمی که انتظار می رود اتخاذ شود تا رویه بهبود شرایط ادامه یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه جام جم
1398/08/09
> سال 93 هزینه تغذیه دانشجویان دانشگاه ها ، در بودجه دانشگاه‏ها پیش‎بینی ‎شد.
> سال 93 هزینه تغذیه دانشجویان دانشگاه ها ، در بودجه دانشگاه‏ها پیش‎بینی ‎شد .
به عبارت دیگر می توان گفت پرداخت بودجه تغذیه دانشجویان دانشگاه‏ها مربوط به سازمان برنامه و بودجه است .
بـــه ایـــــن ترتیـــــب صنـــــدوق رفـــــاه دانشجویان وزارت علوم وظیفه دارد بودجه‏اش را برای وام دانشجویی و صرف اعتبارات دانشگاه‎ها هزینه کند ، بنابراین هیچ بودجه‏ای برای غذای دانشجویی در صندوق رفاه دانشجویی ، لحاظ نشده است .
صندوق رفاه دانشجویی ، عموما به دانشگاه‎ها برای تجهیز خوابگاه‏ها و آشپـــــــزخانه‏ها کمـــــــــک می‏کند .
بودجه بخش غذای دانشجویی را مجلس و دولت تعیین می‏کنند و مستقیما هم در اختیار دانشگاه‎‏ها قرار می گیرد .
امسال هم براساس پیگیری های انجام شده ، بودجه حدود 200 میلیارد تومانی سازمان برنامــــــــه و بودجــــــه برای تغذیـــــه دانشجویان تعلـــــــق و در اختیـــــار دانشگاه‎های کشور قرار گرفت ، البته لازم به ذکر است که این مبلغ به عنوان یارانه ، در بین دانشگاه های کشور توزیع شد .
تابستان امسال با حمایت صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم 44 هزار متر از آشپزخانه‏های دانشگاه ها مورد نوسازی و صنعتی‎سازی قرار گرفت که در مجموع ، 2/5 میلیارد تومان برای این مهم انجام شد .
صندوق رفاه دانشجویی ، به عنوان یک نهاد حمایت‏کننده از تجهیز خوابگاه‏ها و آشپزخانه‏ها حمایت مالی می‏کند .
به طور معمول ، دانشگاه‏ها با توجه به بودجه‏ای که در اختیار دارند و با توجه به نیازسنجی انجام شده ، اعتباراتی را که در اختیارشان قرار می گیرد صرف مصارف مختلف می‏کنند .
ما هم به عنوان یک نهاد ، برای تجهیز آشپزخانه‏ها از آنها حمایت می کنیم .
رعایت موارد بهداشتی ، بر عهده دانشگاه‎ها و معاونت دانشجویی دانشگاه‎‏هاست .
به طور معمول ، در دانشگاه‎ها ، مامور بهداشت وجود دارد و آنها به کمک نمایندگان دانشجویان ، نظارت بر عملکرد و بهداشت آشپزخانه‎ها را بر عهده دارند .
علاوه بر این کارشناسان وزارت بهداشت هم به صورت دوره‏ای به آشپزخانه‏های دانشگاه‏ها سر می‏زنند و گاهی نمونه‎برداری می‎کنند .
با توجه به این که هدف ما ، ارتقای سطح رفاهی دانشگاه‏های کشور است ، آشپزخانه‏ها و خوابگاه‎ها باید بالاتر از استانداردهای امروزی مدیریت شود .
در دوره‎ای با توجه به افزایش تقاضا برای آموزش عالی ، با گسترش دانشگاه‎ها ، ظرفیت‎ها و حتی گرایش ها مواجه شدیم ، اما محیط‎های دانشجویی مانند خوابگاه‎ها و آشپزخانه‏ها کمتر توسعه پیدا کرده و در نتیجه برخی دانشگاه‏های کشور این روزها با مشکل رو به رو شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
خراسان
1398/08/09
> گاهی اوقات همه چیز از اولین نگاه شروع می شود و بعضی وقت ها هم از اولین بار که چند صفحه جزوه بین یک دختر و پسر دانشجو رد و بدل می شود ! بعدش هم احساس این که یک دل نه بلکه صد دل به طرف مقابل علاقه مند شده اند و این تصور که اگر او را از دست بدهند ، هیچ وقت رنگ خوشبختی را نخواهند دید ، تمام ذهن و فکرشان را درگیر می کند.
> گاهی اوقات همه چیز از اولین نگاه شروع می شود و بعضی وقت ها هم از اولین بار که چند صفحه جزوه بین یک دختر و پسر دانشجو رد و بدل می شود ! بعدش هم احساس این که یک دل نه بلکه صد دل به طرف مقابل علاقه مند شده اند و این تصور که اگر او را از دست بدهند ، هیچ وقت رنگ خوشبختی را نخواهند دید ، تمام ذهن و فکرشان را درگیر می کند .
با وجود این ، عاشق شدن در دوران دانشجویی اتفاق عجیب و غریبی نیست اما این که نزدیک به یک سوم دانشجویان شکست عشقی را در این دوران حساس زندگی شان تجربه کنند ، موضوعی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت .
دکتر «حمید یعقوبی» ، رئیس سابق مرکز مشاوره وزارت علوم در جدیدترین گفت وگویش به نکات جالبی اشاره کرده است : «این روزها چالش اصلی برخی دانشجویان رابطه با جنس مخالف است .
گاهی این دانشجویان به دنبال تعامل با یکدیگر برای ازدواج هستند که خود این موضوع گرفتاری های زیادی از جمله شیوع پدیده «شکست عشقی» یا «شکست عاطفی» را گسترش می دهد .
هم اکنون ، حدود یک سوم دانشجویان شکست عاطفی یا عشقی را تجربه می کنند که به خطر افتادن سلامت روانی آن ها را درپی دارد تا جایی که بعد از این اتفاق ، حتی به فکر این می افتند که آیا زندگی بعد از شکست عاطفی ، ارزش زیستن دارد یا نه ! ؟»(منبع خبر : ایرنا) .
باید توجه داشت که اگر دختر و پسر دانشجویی به صورت اصولی و به شرط داشتن پیش نیازهای لازم برای متاهل شدن و زیر نظر خانواده ها برای ازدواج با یکدیگر اقدام کنند ، ازدواج پایداری خواهند داشت .
در پرونده امروز زندگی سلام نکاتی درباره ضرورت و اهمیت پیشگیری از شکست عاطفی ، آسیب های آن ، رایج ترین اشتباهات بعد از تجربه شکست عاطفی ، معرفی سه کتاب در همین باره و پاسخ هایی به چند سوال رایج درباره آن را خواهید خواند .
پاسخ هایی روان شناسانه به 3 سوال رایج که بعد از تجربه شکست عاطفی در ذهن افراد به وجود می آید آیا می توانم برای همیشه فراموشش کنم؟ دکتر پرستو امیری | دکترای تخصصی روان شناسی سلامت وقتی روابطی بدون ضابطه بین دختر و پسری شکل می گیرد ، شکست عاطفی از محتمل ترین آسیب های آن است .
البته شکست عاطفی نوعی سوگ است .
یک دلبستگی شدید که با هجران ، فقدان یک فرد عزیز و رنج همراه است .
در این مقاله به چند سوال رایج درباره شکست عاطفی پاسخ خواهیم داد .
چرا شکست عاطفی این قدر دردناک است؟ شکست عاطفی همراه با فقدان یک فرد عزیز است و هر فقدانی برای انسان ها دردناک است اما شکست عاطفی نظام باورها و عواطف افراد را برهم می ریزد و این مسئله درد این فقدان را عمیق تر می کند .
شکست عاطفی با احساس مورد سوءاستفاده قرار گرفتن ، طرد شدن ، بی ارزشی ، دوست داشتنی نبودن ، حسادت و احساس شرم و .
همراه است .
شکست عاطفی ، عزت نفس افراد را نشانه می گیرد و باعث می شود افراد حس بسیار بدی درباره خودشان داشته باشند بنابراین طبیعی است که دردناک باشد .
آیا می توانم او را برای همیشه فراموش کنم؟ بهتر است افراد به دنبال اهداف واقع بینانه تری باشند .
فراموش کردن یک فرد برای همیشه ، هدفی واقع بینانه و شدنی نیست .
وقتی شما روی یک آدم سرمایه گذاری روانی و عاطفی می کنید ، نمی توانید او را برای همیشه از ذهن تان پاک کنید .
بهتر است به دنبال این هدف باشید که کم کم از میزان وابستگی فکری و عاطفی خود کم کنید ، به جایی برسید که فکر کردن به آن رابطه شما را آشفته نکند و سپس برای زندگی بعد از آن رابطه و بدون آن فرد برنامه ریزی کنید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
خراسان
1398/08/09

آیا بدشانسم که چندین بار شکست عاطفی خوردم؟ عوامل متعددی می تواند موجب شود یک فرد مدام در روابط اشتباهی قرار بگیرد .
مهم ترین این عوامل مشکلات و اختلالات شخصیتی و طرحواره های ناسازگار افراد است .
برای مثال در افراد وابسته ، افرادی که مدام ترس از رها شدن دارند ، افراد مهرطلب ، بی ثبات از نظر عاطفی و رفتاری ، بدبین ، بیش از حد فداکار ، خودشیفته ، با اعتماد به نفس پایین ، با معیارهای سخت گیرانه و با شخصیت نمایشی ، احتمال این که در روابط متعدد دچار شکست عاطفی شوند ، بیشتر است .
در بسیاری از مواقع داستان های عاشقانه آن ها تکراری است و فقط شخصیت های آن تغییر کرده اند و به نوعی روابط آن ها یک الگوی تکراری دارد .
توجه به چه علایمی می تواند از ورود ما به رابطه ای بی سرانجام پیشگیری کند؟ هشدار؛ به شکست عشقی نزدیک می شوید ! هر رابطه ای که با اطرافیان خود داریم ، دو سر دارد؛ یکی ما و یکی فرد مقابل .
با توجه به ویژگی ها و شرایط هر دو سر این رابطه می توان پیش بینی خوبی از سرانجام عقلانی آن داشته باشیم اما چه نکاتی می تواند به ما اخطار دهد که سرانجام خوبی در انتظار رابطه عاطفی ما نیست؟ هدف مشخصی در زندگی ندارید نداشتن هدف مشخص در زندگی نشانه ای از شکل نگرفتن هویت فردی در ماست .
تا زمانی هم که افراد هویت مستحکمی نداشته باشند ، در روابط عاطفی آسیب پذیر هستند و احتمال این که انتخاب های غلطی در این زمینه داشته باشند ، بسیار زیاد است .
احساس تنهایی شدید می کنید وقتی افراد روابط عاطفی معنادار و غنی با اطرافیان خود (شامل اعضای خانواده ، اقوام و .
) ندارند ، احساس تنهایی در آن ها شدت می گیرد .
بودن در چنین وضعیتی می تواند آسیب پذیری زیادی به دنبال داشته باشد .
بسیار مشاهده شده است که چنین افرادی با دریافت کمترین توجهی از جنس مخالف ، تصور کرده اند که عاشق شده اند و در نتیجه این توهم هم خود و هم فرد مقابل را به دردسر انداخته اند .
درباره خود احساس شرم دارید احساس بی ارزشی و تحقیر خود از جمله عواملی است که می تواند افراد را به سمت برقراری روابط نامناسب سوق دهد چرا که افرادی که احساس خودارزشمندی پایینی دارند ، خود را لایق بهترین ها نمی دانند و ناخودآگاه ممکن است ، جذب افراد بسیار نامناسبی شوند .
این زنگ خطرها را درباره طرف مقابل جدی بگیرید اعتیاد به مواد مخدر ، روان گردان یا الکل : فردی که به این مواد معتاد است ، تا وقتی بتواند نیاز خود را تامین کند ، خوش رفتار است اما به محض تامین نشدن نیازش غیرقابل پیش بینی و حتی خطرناک می شود .
لطفا با تصور توانایی برای ترک دادن فرد وارد رابطه عاطفی با او نشوید .
متاسفانه این مسیر را بسیاری رفته و البته شکست خورده اند .
احساس مسئولیت پایین : وقتی طرف مقابل شما احساس مسئولیت پایینی درباره درس خواندن ، کار کردن یا روابطش با اعضای خانواده دارد ، می تواند زنگ خطری برای رابطه شما باشد .
استفاده از زبان تهدید : اگر کسی به شما علاقه مندی خودش را اعلام و برای تقویت رابطه اش با شما شروع به تهدید کرده است ، در تقویت رابطه با او دست نگه دارید .
تهدید به بردن آبروی شما ، تهدید به خودکشی یا آسیب زدن به خود یا دیگری ، نشانه هایی هستند که باید جدی گرفته شوند چرا که گاهی نشانگر خامی فرد است و البته گاهی نشانه اختلالات روانی عمیق تر .
هر احساس علاقه ای ، عشق نیست ! توجه داشته باشید بسیاری از افراد بعد از ورود به دانشگاه و قرار گرفتن در کنار جنس مخالف ممکن است خیلی زود احساس کنند که عاشق کسی شده اند اما بررسی های متعدد نشان می دهد در بیشتر موارد تجربه این هیجانات به معنای تجربه عشق نیست و بسیاری از روابطی که با این تصور آغاز می شوند ، خیلی زود به شکست می انجامند .
پس اگر روزی درگیر چنین هیجاناتی شدید ، پیش از هر اقدامی ، اول وضعیت خود و فرد مقابل را ارزیابی کنید و در صورت لزوم از خدمات مشاوره ای مرکز دانشگاهی خود برای بررسی موضوع بهره گیرید تا بتوانید از آسیب های احتمالی پیشگیری کنید .
انتخاب های اشتباهی که جوانان و دانشجویان بعد از شکست در یک رابطه عاطفی نباید سراغ آن ها بروند وسوسه های روزهای تنهایی نرگس عزیزی | کارشناس ارشد مشاوره خانواده به هم خوردن رابطه ای عاطفی در سال های جوانی ، اتفاق نادری نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
خراسان
1398/08/09

واکنش افراد به این قطع کردن رابطه یکسان نیست اما می توان گفت تجربه درد و رنج در این وضعیت تجربه ای فراگیر است و البته در روزهای ابتدایی پس از آن ، افراد از نظر هیجانی آسیب پذیری بسیار زیادی دارند .
تجربه نشان داده است در این روزهای اول پس از قطع رابطه عاطفی ، وسوسه های خاصی به سراغ این گروه از افراد می آید؛ وسوسه هایی که باید با تمام قوا در مقابل آن ها مقاومت کرد .
فکر کردن به ترک تحصیل ! تمایل به تغییر دادن دیگر ابعاد زندگی ، یکی از وسوسه هایی است که سراغ افراد در این شرایط می آید .
این که بی خیال درس خواندن شوند ، رشته تحصیلی خود را عوض کنند ، انتقالی بگیرند یا اصلا دوباره در کنکور شرکت کنند ! یکی از دلایل تمایل به چنین تصمیم هایی ، دور شدن از مکان های آشنای قبلی و اجتناب از ملاقات با فردی است که پیش از این با او رابطه داشته اند .
بنابراین توصیه می شود اگر در این روزها تحمل حضور در مکان های قبلی را ندارید ، به جای تلاش برای ایجاد تغییری اساسی و ناگهانی ، با مدیر گروه یا مسئول آموزش رشته خود صحبت کنید ، تغییر در برنامه درسی یا مرخصی تحصیلی از گزینه های دیگری است که می توانید به آن ها فکر کنید .
تلاش برای اثبات بی لیاقتی خود ! سرزنش کردن خود یکی دیگر از رفتارهای شایع در روزهای پس از به هم خوردن رابطه عاطفی است .
گاهی وسوسه برای این رفتار آن قدر زیاد می شود که ممکن است فرد خود را در موقعیتی ببیند که یکی دو ساعت در گوشه ای بنشیند و خود را بابت اشتباهاتش سرزنش و تحقیر کند .
یادتان باشد صرف مرور اشتباهات ایرادی ندارد بلکه سرزنش خود و ایجاد شرم و تحقیر است که مشکل ایجاد می کند .
اگر این رفتار توسط شما زیاد تکرار می شود ، بهتر است از مشاور کمک بگیرید ، چراکه می تواند یکی از نشانه های افسردگی باشد و البته عوارض این نوع تفکر بر عملکرد شما می تواند به افت تحصیلی و تشدید این تفکرات منفی منجر شود .
تصمیم به بی آبرو کردن طرف مقابل در دانشگاه وقتی افراد احساس می کنند که به شکلی غیرمنصفانه و خارج از اراده خود ناچار به قطع رابطه عاطفی شده اند ، بیشتر احتمال دارد که چنین وسوسه ای سراغ شان بیاید .
گفتن این که تلاش برای ریختن آبروی فرد مقابل ، رفتار غلط و بی فایده ای است ، قطعا فایده ای ندارد اما توجه کنید که با کمی تامل ، احساس خشم شما آرام آرام کاهش خواهد یافت و شدت این وسوسه نیز کم خواهد شد .
با وجود این که تلاش برای انتقام بیشتر از کاهش خشم ، در طولانی مدت باعث ایجاد احساس گناه در شما خواهد شد .
پناه بردن به سیگار ، مواد و .
متاسفانه برخی از جوانان هستند که بعد از شکست عاطفی شروع به سیگار کشیدن می کنند یا سراغ مواد مخدر و الکل می روند .
متاسفانه گاهی اوقات چنین گزینه هایی به غلط به عنوان روشی آرامش بخش در جمع های جوانانه و دانشجویی پیشنهاد می شود .
اگر اضطراب زیادی را تجربه می کنید یا افکار تکرارشونده مرتبط با رابطه قبلی خود دارید ، به جای افتادن به دام رفتارهای اعتیادآور سعی کنید از کمک های تخصصی مشاوره ای که بر پایه اصول علمی هستند ، استفاده کنید .
بازگشت به رابطه قبلی یا تشکیل رابطه جدید حتی زمانی که افراد با آمادگی از رابطه ای بیرون می آیند ، احساس تنهایی پس از قطع رابطه ، می تواند بسیار آزاردهنده باشد .
در نتیجه این احساس تنهایی ، ممکن است سراغ دو رفتار بروند که از قضا هر دوی آن ها نیز خطاست .
اول این که فرد بدون داشتن دلیلی موجه ، به فکر بازگشت به رابطه قبلی باشد و دوم این که فرد به سرعت برای شکل دادن رابطه ای جدید تلاش هایش را آغاز کند .
سرک کشیدن در کارهای طرف مقابل «یعنی اون الان داره چی کار می کنه؟» ، این سوال تکراری بسیاری از افرادی است که به تازگی از رابطه ای در آمده اند .
هر چند پرسیدن این سوال از خود مشکلی ندارد اما سرک کشیدن به صفحات آن فرد در شبکه های اجتماعی ، سراغ گرفتن از وضعیت او از دیگران یا تعقیب او ، می تواند مشکلات متعددی را برای شما ایجاد کند و پذیرش وضعیت جدید را در شما به تعویق بیندازد .
در مقابل داشتن برنامه های متنوع در طی روز و برنامه های تفریحی با دوستان و اعضای خانواده ، می تواند به شما کمک کند تا در برابر این وسوسه ها بهتر مقاومت کنید .
نکته پایانی : قطع یک رابطه عاطفی می تواند زمینه افسردگی را در برخی افراد ایجاد کند یا مشکلات دیگری را برای افراد رقم بزند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/08 - 1398/08/11
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
خراسان
1398/08/09

اگر احساس می کنید بعد از گذشت چند هفته از قطع رابطه ، هنوز بسیار آشفته هستید یا اوضاع به سمت بدتر شدن می رود ، می توانید از مرکز مشاوره دانشگاه خود کمک بگیرید .
معرفی کتاب برای دل شکسته ها خواندن کتاب بعد از روزهای سخت و دردناک به سرانجام نرسیدن یک رابطه عاطفی ، شاید پیشنهاد جذابی به نظر نرسد اما مطمئن باشید این کار می تواند به شما کمک کند تا این اتفاق تلخ را به سرانجامی بهتر برسانید .
چگونه یک قلب شکسته را التیام بخشیم؟ نویسنده : گای وینچ مترجم : گروه مترجمان قیمت : 1900 تومان(در اپلیکیشن های کتاب خوانی) با توجه به حجم کم کتاب ، برای هفته های اول که احتمالا حال و حوصله چندانی ندارید ، مناسب است .
پس از جدایی ، چگونه شکست عشقی مخرب را به بهترین اتفاق زندگی بدل کنیم؟ نویسنده : سوزان جی .
الیوت مترجم : حجت محسنی ، طیبه موسوی قیمت : 10 هزار تومان (در اپلیکیشن های کتاب خوانی) اگر بیش از یک تجربه شکست در روابط داشته اید این کتاب برای شما مناسب است چرا که افراد را تشویق می کند تا در روابط گذشته خود عمیق شوند و شناخت بهتری از خود پیدا کنند تا دوباره در دام چنین روابطی نیفتند .
شکست عشقی (سندروم ضربه عشقی) نویسنده : دکتر ریچارد بی .
راس مترجم : فاطمه مسعودی ، طناز فرخ زاد ، سمیه ترکاون نژاد ، المیرا علیزاده قیمت : 70 هزار تومان شاید برای هفته های اول خیلی مناسب نباشد اما اگر بتوانید بعد از گذشت چند هفته از کتابخانه دانشگاه امانت بگیرید ، بسیار خوب و گره گشاست و اطلاعات تان را به صورت علمی و کارشناسی شده در این باره افزایش خواهد داد .
1
فهرست