وزارت علوم -
یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت 11:42

1
1
فهرست اخبار
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
10649904 روزنامه فرهیختگان
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
10649227 روزنامه آفرينش
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
10649892 روزنامه فرهیختگان
روساي واحدهاي دانشگاهي
10649230 روزنامه آفرينش
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب یزد
1398/08/12
> آفتاب یزد گروه اجتماعی : چند وقتی است که صحبت های مربوط به تخلف و صندلی فروشی در برخی از دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های علوم پزشکی منتشر شده است ، تا جایی که باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی چندی پیش در این باره گفته بود : «پس از مطرح شدن این مورد در رسانه ها مردم نسبت به این موضوع حساس شدند چرا که تحصیل افراد در رشته پزشکی که با جان مردم سر و کار دارند بسیار اهمیت دارد.
> آفتاب یزد گروه اجتماعی : چند وقتی است که صحبت های مربوط به تخلف و صندلی فروشی در برخی از دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های علوم پزشکی منتشر شده است ، تا جایی که باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی چندی پیش در این باره گفته بود : «پس از مطرح شدن این مورد در رسانه ها مردم نسبت به این موضوع حساس شدند چرا که تحصیل افراد در رشته پزشکی که با جان مردم سر و کار دارند بسیار اهمیت دارد .
واقعیت این است اسامی داوطلبان پذیرش شده در کنکور سراسری از طریق سازمان سنجش کشور به دانشگاه های علوم پزشکی اعلام می شود و وزارت بهداشت هم در سال های اخیر با دقت فراوان اطلاعات را از سنجش می گیرد و ما هم وقتی که فرد وارد دانشگاه و فارغ التحصیل می شود ، کدهای دانشجویی را بررسی می کنیم و تاکنون با مورد تحصیل مغایر با اعلام سازمان سنجش مواجه نشده ایم و دیتابیس کاملی داریم که الکترونیکی است .
برخی با شرکت های جا به جایی دانشجو زد و بند کرده بودند و با پرداخت هزینه های میلیاردی قصد دور زدن کنکور و ارائه مدرک جعلی را داشتند ، اما ما هیچ شرکت جا به جایی دانشجو را تایید نکردیم .
» با این اوصاف باز هم از گوشه و کنار صحبت هایی در رابطه با تخلف در دانشگاه ها به گوش می رسد و اعتراضات زیادی را بر انگیخته است .
>پارتی بازی و رفاقت بازی؟این در حالی است که این روزها انگشت اتهام ، کنکور را نشانه گرفته و خیلی ها معتقدند که کنکور به تنهایی معیار سنجش توانایی دانش آموزان نیست و در یک آزمون چهار ساعته هیچ ظرفیتی بررسی و شناخته نمی شود ، بحث شناخت و بررسی ظرفیت داوطلب از یک سو و بحث پرحاشیه و همیشگی انواع سهمیه در کنکور از سوی دیگر چهره نامطلوبی از این آزمون سرنوشت ساز در کشور ایجاد کرده است به طوری که هر سال پس از اعلام نتایج کنکور موجی از اعتراضات داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد در خصوص بی عدالتی و اعمال سهمیه‎ها شکل می گیرد که امسال نیز این موج اعتراضات قابل توجه بوده و بعضا برخی مسئولان نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند .
>سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی در بوته نقددر کنار اینها بحث امتیاز دهی و یا حتی ارائه سهمیه به فرزندان هیئت علمی است .
طرح بومی گزینی یکی از امتیازاتی بود که به اعضای هیئت علمی داده شد به این منظور که اگر فرزندان آنها پس از شرکت در کنکور در شهری به جز شهری که والدین شان در آنجا هستند ، قبول شدند می‎توانند به محل خدمت پدر و مادرشان بروند و در همان رشته ادامه تحصیل دهند ، اما اخباری که اخیرا منتشر شده نشان می دهد ، امتیاز به فرزندان اعضای هیئت علمی فراتر از طرح بومی گزینی پیش رفته است .
به گزارش ایلنا ، به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، رتبه 2 و رتبه 87948همکلاسی و هر دو در رشته پزشکی درس می خوانند که دانشجوی اولی بدون سهمیه و دانشجوی دومی با سهمیه 25 درصدی ایثارگران در این رشته مشغول به تحصیل هستند .
همچنین به گفته «بشیر خالقی» عضو کمیسیون بهداشت و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی امسال حدود 70 درصد از دانشجویان دندانپزشکی با سهمیه در دانشگاه پذیرفته شدند .
>وزیر علوم : سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی حداقلِ کمک به آنهاست«منصور غلامی» وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری بعد از این حواشی چندی پیش در واکنش به اختصاص سهمیه برای فرزندان هیئت علمی گفت : «این موضوع طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و چندین سال است که اجرا می شود .
»وزیر علوم همچنین درباره تغییر رشته این افراد تصریح کرد : «در این میان افرادی که از این امتیاز استفاده می کنند ، تعداد کمی تغییر رشته داشته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب یزد
1398/08/12

سال گذشته 1500 دانشجو از این امتیاز استفاده کردند که اغلب از استانی به استان دیگر جابه جا شده و 600 نفر نیز از این 1500 نفر تغییر رشته داشته اند .
»او با ابراز تاسف از اینکه این مسئله در جامعه کمی بزرگنمایی شده است ، گفت : «برخی در کشور اغلب به دنبال این هستند که در موارد مختلف ایرادها و اشکالاتی پیدا کنند .
این مسئله طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و چندین سال است که اجرا می شود .
این سهمیه در واقع حداقل کمک به فرزندان اعضای هیئت علمی است که در دانشگاه قبول می شوند .
»وی همچنین درباره بازبینی انواع سهمیه در کنکور گفت : «سهمیه ایثارگران مصوبه قانونی مجلس را دارد و برای هر تغییری در این سهمیه ها نیز مجلس باید وارد شود .
البته ما نیز سال گذشته یک لایحه برای تغییر بعضی از این شرایط به مجلس ارائه دادیم که برای بررسی رای نیاورد ، امسال هم برنامه ای در دستور داریم که در دولت هم مطرح شده است ، قصد داریم لایحه ای تنظیم کنیم و به مجلس ارائه دهیم .
» صحبت های وزیر علوم درباره مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص فرزندان هیئت علمی ما را بر آن داشت که این موضوع را از یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری کنیم .
>دانشجویانی که برای درس خواندن زحمت می کشند باید وارد گود شوند«مهدی گلشنی» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف درباره پذیرش فرزندان هیئت علمی در دانشگاه های برتر کشور گفت : «پیش تر قانونی (بومی گزینی) بود که اگر فرزند هیئت علمی در شهرستانی قبول می شد و پدر و مادر در جای دیگری بودند ، می توانست به محل اشتغال پدر و مادر منتقل شود ، اما باید از نظر نمره و امتیاز ، سقف مورد نیاز را کسب می کرد و نمی توانست به هر رشته ای که می خواهد ، تغییر رشته دهد ، مگر اینکه امتیاز و نمره مورد نظر را کسب می کرد و این امتیاز برای فرزندان اعضای هیئت علمی است ، زیرا امتیازات زیادی برای آنها در نظر گرفته نشده ، ضمنا این حق کشی نیست که اگر شخصی در شهرستان قبول شده بخواهد برای ادامه تحصیل در همان رشته به یک دانشگاه دیگر برود .
اگر به همین شیوه پیش بروند خوب است ، اما من با امتیازات بیش از این موافق نیستم .
قانون قبلی و امتیازی که برای اعضای هیئت علمی دانشگاه ها در نظر گرفته شده بود ، معتدل بود ولی اکنون اینطور نیست ، زیرا یک سری اقدامات تعادل را بهم زده و وضعیت دانشگاه ها را به شدت با چالش مواجه می کند .
»گلشنی در واکنش به صحبت های رئیس دانشگاه علوم پزشکی که گفته شده بود؛ رتبه دو و رتبه 87 هزار هر دو در رشته پزشکی تحصیل می کنند و همکلاسی هستند و البته رتبه 87 هزار با سهمیه 25 درصدی ایثارگران توانسته در کنکور قبول شود ، گفت : «این اقدام کاملا اشتباه است و من اصلا با آن موافق نیستم .
اینکه یک دانشجوی فوق العاده ضعیف را در کنار یک دانشجوی قوی بنشانند ، موجب ضعیف شدن کلاس های درس می شود و من موافق این اقدام نیستم و حتی این مدل به مجموعه پزشکی هم آسیب می زند .
»عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به این سوال که تکلیف کسانی که حقشان ضایع شده چه خواهد شد؟ گفت : «اگر حق کسی در این مورد ضایع شده ، باید حق آنها را برگردانند .
اگر دانشجویی واقعا خوب است و به خاطر این اقدامات فدا می شود ، نباید بگذارند که شاهد این اتفاقات باشیم .
اکنون که دیگر مساله جنگ مطرح نیست ، به نظرم باید سهمیه ها تقلیل پیدا کند و دانشجویانی که حقشان است و برای درس خواندن زحمت کشیده اند ، وارد گود شوند .
یک زمانی شرایط متفاوت بود ، ولی الان آن شرایط نیست ، بنابراین باید وضعیت دانش آموزان و دانشجویان شایسته رعایت شوند .
» وی درباره عدالت آموزشی در کشور گفت : «عدالت آموزشی در کشور ما ، همه جا رعایت نمی شود؛ به خصوص در برخی از دانشگاه ها و بعضی رشته ها پارتی بازی و رفاقت بازی حاکم است که باید جلوی آن گرفته شود .
من بارها گفتم که وزارت علوم باید یک سیستم دادرسی تنظیم کند و اگر به هیئت علمی یا دانشجویی در این زمینه ظلم شد ، این مساله از این طریق مورد رسیدگی قرار گیرد .
>ارائه تسهیلات به اعضای هیئت علمی برای ماندگاری آنها در کشور استدبیر هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی نظر متفاوتی نسبت به مهدی گلشنی دارد .
او معتقد است سهمیه به فرزندان هیئت علمی تنها امتیاز به آنهاست و حالا برخی تلاش دارند ، همین امتیاز را هم حذف کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب یزد
1398/08/12

«جواد محمدی» دبیر هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در واکنش به پذیرش سهمیه ای فرزندان اعضای هیئت علمی در دانشگاه های برتر کشور گفت : «تصویب طرح بومی گزینی برای این بود که دانشجویان بتوانند در کنار خانواده شان باشند ، از طرفی هرگز سهمیه ای برای خانواده اعضای هیئت علمی در نظر گرفته نشده است .
آن چیزی که الان وجود دارد ، به این صورت است که اگر فرزند یکی از اعضای هیئت علمی در جایی قبول شد ، بتواند فقط در همان رشته و در کنار خانواده اش تحصیل کند .
این طرح در واقع سهمیه نیست ، مثل این است که بگوییم ما در یک رشته پنج نفر ظرفیت داریم و با وجود فرزندان هیئت علمی ظرفیت این پنج نفر به شش نفر برسد نه اینکه بگوییم از این پنج نفر یک نفر باید از فرزندان هیئت علمی باشد ، چرا که این پنج نفر سرجای خودشان هستند و فقط یک نفر از فرزندان هیئت علمی به آنها اضافه خواهد شد ، آن هم به شرطی که 80 درصد امتیاز دانشگاه مربوطه را کسب کند نه اینکه شخص ضعیف باشد و بدون آوردن امتیاز به راحتی وارد دانشگاه شود .
» اگر اساتید ما به کشورهای دیگر بروند ، معادل چند هزار دلار حقوق دریافت خواهند کرد ، در حالی که در ایران 300 تا 400 دلار دریافت می کنند .
من برداشتم این است که این امتیاز در واقع تسهیلاتی برای ایشان است تا کمک کند ، اعضای هیئت علمی شریف کشور ایران اسلامی در کشور ماندگار شوند و فرزندانشان نیز به فکر خارج رفتن نباشند .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه : آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی احترامی به اشخاص ، قومیت ها ، عقاید دیگران ، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است .
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/08/12
> غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با ایرنا در مورد انتقادات و اعتراض های متعدد به شیوه نامه انضباطی دانشجویان اظهار داشت : «وزارت علوم از همه انتقادات حتی تندترین آنها استقبال می کند .
> غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با ایرنا در مورد انتقادات و اعتراض های متعدد به شیوه نامه انضباطی دانشجویان اظهار داشت : «وزارت علوم از همه انتقادات حتی تندترین آنها استقبال می کند .
به طور طبیعی ممکن است این شیوه نامه نقاط ضعفی هم داشته باشد که باید با بهره مندی از نظر کارشناسان ، دانشجویان و در گفت وگویی انتقادی که میراث نهاد دانشگاه است ، مرتفع شود .
» وزیر علوم ادامه داد : «برای رصد مداوم نحوه اجرای این آیین نامه در 6 ماه نخست ابلاغ آن به سازمان امور دانشجویان ماموریت داده خواهد شد .
» غلامی افزود : «تا زمان اصلاح برخی نواقص ، موارد مورد اختلاف در شیوه نامه انضباطی براساس روح حاکم بر قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی (ابلاغ شده از سوی رئیس جمهوری) به نفع دانشجویان تفسیر می شود .
» وی خاطرنشان کرد : «هرچند تعداد دانشجویانی که درگیر مسائل انضباطی می شوند بسیار اندک است ، اما وزارت علوم در نظر دارد در هفته های آینده جلساتی را با کارشناسان امور حقوقی ، انضباطی و نمایندگانی از دانشجویان منتقد شیوه نامه برای شناسایی و مرتفع کردن ایرادات آن برگزار کند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1398/08/12
> غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با ایرنا در مورد انتقادات و اعتراض های متعدد به شیوه نامه انضباطی دانشجویان اظهار داشت : «وزارت علوم از همه انتقادات حتی تندترین آنها استقبال می کند .
> غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با ایرنا در مورد انتقادات و اعتراض های متعدد به شیوه نامه انضباطی دانشجویان اظهار داشت : «وزارت علوم از همه انتقادات حتی تندترین آنها استقبال می کند .
به طور طبیعی ممکن است این شیوه نامه نقاط ضعفی هم داشته باشد که باید با بهره مندی از نظر کارشناسان ، دانشجویان و در گفت وگویی انتقادی که میراث نهاد دانشگاه است ، مرتفع شود .
» وزیر علوم ادامه داد : «برای رصد مداوم نحوه اجرای این آیین نامه در 6 ماه نخست ابلاغ آن به سازمان امور دانشجویان ماموریت داده خواهد شد .
» غلامی افزود : «تا زمان اصلاح برخی نواقص ، موارد مورد اختلاف در شیوه نامه انضباطی براساس روح حاکم بر قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی (ابلاغ شده از سوی رئیس جمهوری) به نفع دانشجویان تفسیر می شود .
» وی خاطرنشان کرد : «هرچند تعداد دانشجویانی که درگیر مسائل انضباطی می شوند بسیار اندک است ، اما وزارت علوم در نظر دارد در هفته های آینده جلساتی را با کارشناسان امور حقوقی ، انضباطی و نمایندگانی از دانشجویان منتقد شیوه نامه برای شناسایی و مرتفع کردن ایرادات آن برگزار کند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
سازمان امور دانشجویان
19 دی
1398/08/12
> 19دی : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : موارد مورد اختاف در شیوه نامه انضباطی تا زمان اصلاح برخی نواقص ، بر اساس روح حاکم بر قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی )ابلاغ شده از سوی رئیس جمهوری( به نفع دانشجویان تفسیر شود .
> به گزارش ایرنا ، منصور غامی درباره اعتراض های صورت گرفته به اباغ شیوه نامه انضباطی دانشجویان توسط وزارت خانه های علوم و بهداشت تاکید کرد : هدف تدوین کنندگان این شیوه نامه بهبود روند رسیدگی به پرونده های انضباطی در دانشگاه ها و حفاظت از حقوق قانونی دانشجویان است و مسئوان دانشگاه ها باید در روند رسیدگی به پرونده های انضباطی نهایت دقت را در حفاظت از حقوق دانشجویان به کار بندند .
وی در پاسخ به سؤالی در مورد انتقادات و اعتراض های متعدد به این شیوه نامه اظهار داشت : وزارت علوم از همه انتقادات حتی تندترین آنها استقبال می کند .
به طور طبیعی ممکن است این شیوه نامه نقاط ضعفی هم داشته باشد که باید با بهره مندی از نظر کارشناسان ، دانشجویان و در گفت وگویی انتقادی که میراث نهاد دانشگاه است ، مرتفع شود .
وزیر علوم ادامه داد : برای رصد مداوم نحوه اجرای این آیین نامه در 6 ماه نخست اباغ آن به سازمان امور دانشجویان ماموریت داده خواهد شد .
غامی افزود : تا زمان اصاح برخی نواقص ، موارد مورد اختاف در شیوه نامه انضباطی بر اساس روح حاکم بر قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی )اباغ شده از سوی رئیس جمهوری( به نفع دانشجویان تفسیر شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد
1398/08/12
> گروه اجتماعی| یک روز پس از آنکه معاون آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد که اگر تخلف دانشجو در زمان تحصیل و در مرحله پژوهش ، تدوین پایان نامه محرز شود ، از ادامه تحصیل محروم خواهد شد ، مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم از ارسال فهرست جدیدی از متخلفان علمی به دانشگاه ها خبر داد؛ فهرستی که به گفته او شامل 300 اسم می شود.
> گروه اجتماعی| یک روز پس از آنکه معاون آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد که اگر تخلف دانشجو در زمان تحصیل و در مرحله پژوهش ، تدوین پایان نامه محرز شود ، از ادامه تحصیل محروم خواهد شد ، مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم از ارسال فهرست جدیدی از متخلفان علمی به دانشگاه ها خبر داد؛ فهرستی که به گفته او شامل 300 اسم می شود .
حسین آقابابایی ، مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم در مورد وضعیت رسیدگی به تخلف های علمی در دانشگاه ها گفته است که فهرستی از دانشجویانی که اطلاعات قابل بررسی داشتند تهیه و به دانشگاه ها ارسال شده تا بررسی مجدد شود و در صورت لزوم برخورد انضباطی صورت گیرد .
آقابابایی به مهر گفت : «برخی دانشگاه ها از ما اطلاعات تکمیلی خواستند و ما نیز در پاسخ ، هر آنچه در دست داشتیم؛ شامل قراردادها و مستندهای تکمیلی را مجددا برای شان فرستادیم .
در ادامه ، فهرست دیگری را نیز به سازمان سنجش ارسال و درخواست کردیم تا اطلاعات مرتبط با اسامی ارسالی را برای مان استخراج کنند .
در این میان ، اطلاعاتی که از این طریق در اختیار ما قرار گرفت ، کامل نبود و احتمالا حسب احتیاط ، امکان ارسال همه موارد به صورت صریح از جانب سازمان سنجش ، وجود نداشته است ، با این وجود اما اطلاعات حدود 300 نفر را برای ما احراز کردند که این موارد را هم به تازگی به دانشگاه ها (10 دانشگاه که غالبا در تهران هستند) ارسال کردیم .
» اما به نظر می رسد جریان واکنش دانشگاه ها به این اقدام آن گونه که مدنظر وزارت علوم بوده پیش نرفته است : «متاسفانه برخی دانشگاه ها که اتفاقا بخش عمده تخلفات نیز مربوط به دانشجویان همان دانشگاه هاست ، اقدامی صورت نداده اند و تاکنون ما هیچ بازخوردی از آنها نگرفته ایم .
» شهریور ماه بود که منصور غلامی ، وزیر علوم گفت که برخورد با تخلفات علمی از چند وجه در حال پیگیری است : «به عنوان اقدام اول ، با تصویب و ابلاغ آیین نامه اجرایی این قانون کارگروه های مربوطه در دانشگاه های سراسر کشور ایجاد می شود تا از وقوع این تخلف ها پیشگیری شود .
تجربه نشان داده که این موارد بیشتر در مراکز آموزشی که امکانات محدودی داشته اند رخ داده و اغلب افرادی که مرتکب این تخلف شده اند از کسانی هستند که باوجود علاقه به تحصیل و مدرک تحصیلی ، به دلیل مشغله کاری فرصت انجام تکالیف درسی را ندارند .
با ابلاغ این قانون و تشکیل کارگروه های مربوطه در دانشگاه های سراسر کشور مقابله گسترده با تخلفات علمی از سال جدید رقم زده خواهد شد .
» او به همکاری های وزارت علوم و نیروی انتظامی در بعد دیگری از برخورد با تقلب علمی اشاره کرد و گفت که این برخوردها به توقف فعالیت بسیاری از مراکز غیرقانونی فروش پایان نامه منجر شده و در فعالیت برخی مراکز هم وقفه ایجاد کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه مردم سالاری
1398/08/12
> عضو شورای انقلاب فرهنگی معتقد است : سهمیه ها باید تقلیل پیدا کند و دانشجویانی که حقشان است و برای درس خواندن زحمت کشیده اند ، وارد گود شوند.
> عضو شورای انقلاب فرهنگی معتقد است : سهمیه ها باید تقلیل پیدا کند و دانشجویانی که حقشان است و برای درس خواندن زحمت کشیده اند ، وارد گود شوند .
به گزارش ایلنا ، کنکور به تنهایی معیار سنجش توانایی دانش آموزان نیست .
در یک آزمون چهار ساعته هیچ ظرفیتی بررسی و شناخته نمی شود ، بحث شناخت و بررسی ظرفیت داوطلب از یک سو و بحث پرحاشیه و همیشگی انواع سهمیه در کنکور از سوی دیگر چهره نامطلوبی از این آزمون سرنوشت ساز در کشور ایجاد کرده است .
هر سال پس از اعلام نتایج کنکور موجی از اعتراضات داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد در خصوص بی عدالتی و اعمال سهمیه ها شکل می گیرد که امسال نیز این موج اعتراضات قابل توجه بوده و بعضا برخی مسئولان نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند .
در کنار اینها بحث امتیاز دهی و یا حتی ارائه سهمیه به فرزندان هیات علمی است .
طرح بومی گزینی یکی از امتیازاتی بود که به اعضای هیات علمی داده شد به این منظور که اگر فرزندان آنها پس از شرکت در کنکور در شهری به جز شهری که والدین شان در آنجا هستند ، قبول شدند می توان به محل خدمت پدر و مادرشان بروند و در همان رشته ادامه تحصیل دهند ، اما اخباری که اخیرا منتشر شده نشان می دهد ، امتیاز به فرزندان اعضای هیات علمی فراتر از طرح بومی گزینی پیش رفته است .
چندی پیش احمد توکلی ، رییس هیات مدیره دید ه بان شفافیت و عدالت ، در نامه ای به علی اکبر ولایتی ، رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ، از تحصیل 134 نفر از فرزندان اعضا و برخی مدیران دانشگاه آزاد در رشته هایی غیر از رشته قبولی خود خبر داد و خواستار جلوگیری از «رانت تحصیلی» آنها شده بود .
البته در پی آن معاون حقوقی وزارت بهداشت از لغو دستور موقت دیوان عدالت درباره جابه جایی دانشجویان دامپزشکی به رشته های پزشکی لغو خبر داد .
سهمیه ایثارگران مصوبه قانونی مجلس را دارد و برای هر تغییری در این سهمیه ها نیز مجلس باید وارد شود .
به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه 2 و رتبه 87948 همکلاسی و هر دو در رشته پزشکی درس می خوانند که دانشجوی اولی بدون سهمیه و دانشجوی دومی با سهمیه 25 درصدی ایثاگران در این رشته مشغول به تحصیل هستند .
همچنین به گفته «بشیر خالقی» عضو کمیسیون بهداشت و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی امسال حدود 70 درصد از دانشجویان دندانپزشکی با سهمیه در دانشگاه پذیرفته شدند .
منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری بعد از این حواشی چندی پیش در واکنش به اختصاص سهمیه برای فرزندان هیات علمی به خبرنگار ایلنا گفت : این موضوع طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و چندین سال است که اجرا می شود .
وزیر علوم همچنین درباره تغییر رشته این افراد تصریح کرد : در این میان افرادی که از این امتیاز استفاده می کنند ، تعداد کمی تغییر رشته داشته اند .
سال گذشته 1500 دانشجو از این امتیاز استفاده کردند که اغلب از استانی به استان دیگر جابه جا شده و 600 نفر نیز از این 1500 نفر تغییر رشته داشته اند .
او با ابراز تاسف از اینکه این مسئله در جامعه کمی بزرگنمایی شده است ، گفت : برخی در کشور اغلب به دنبال این هستند که در موارد مختلف ایرادها و اشکالاتی پیدا کنند .
این مسئله طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و چندین سال است که اجرا می شود .
این سهمیه در واقع حداقل کمک به فرزندان اعضای هیات علمی است که در دانشگاه قبول می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه مردم سالاری
1398/08/12

وی همچنین درباره بازبینی انواع سهمیه در کنکور گفت : سهمیه ایثارگران مصوبه قانونی مجلس را دارد و برای هر تغییری در این سهمیه ها نیز مجلس باید وارد شود .
البته ما نیز سال گذشته یک لایحه برای تغییر بعضی از این شرایط به مجلس ارائه دادیم که برای بررسی رأی نیاورد ، امسال هم برنامه ای در دستور داریم که در دولت هم مطرح شده است ، قصد داریم لایحه ای تنظیم کنیم و به مجلس ارائه دهیم .
صحبت های وزیر علوم درباره مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص فرزندان هیات علمی ما را بر آن داشت که این موضوع را از یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری کنیم .
مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگو با خبرنگار ایلنا ، درباره پذیرش فرزندان هیات علمی در دانشگاه های برتر کشور گفت : پیش تر قانونی (بومی گزینی) بود که اگر فرزند هیات علمی در شهرستانی قبول می شد و پدر و مادر در جای دیگری بودند ، می توانست به محل اشتغال پدر و مادر منتقل شود ، اما باید از نظر نمره و امتیاز ، سقف مورد نیاز را کسب می کرد و نمی توانست به هر رشته ای که می خواهد ، تغییر رشته دهد ، مگر اینکه امتیاز و نمره مورد نظر را کسب می کرد و این امتیاز برای فرزندان اعضای هیات علمی است ، زیرا امتیازات زیادی برای آنها در نظر گرفته نشده ، ضمنا این حق کشی نیست که اگر شخصی در شهرستان قبول شده بخواهد برای ادامه تحصیل در همان رشته به یک دانشگاه دیگر برود .
اگر به همین شیوه پیش بروند خوب است ، اما من با امتیازات بیش از این موافق نیستم .
وی ادامه داد : قانون قبلی و امتیازی که برای اعضای هیات علمی دانشگاه ها در نظر گرفته شده بود ، معتدل بود ولی اکنون اینطور نیست ، زیرا یک سری اقدامات تعادل را بهم زده و وضعیت دانشگاه ها را به شدت با چالش مواجه می کند .
گلشنی در واکنش به صحبت های رییس دانشگاه علوم پزشکی که گفته شده بود؛ رتبه دو و رتبه 87 هزار هر دو در رشته پزشکی تحصیل می کنند و همکلاسی هستند و البته رتبه 87 هزار با سهمیه 25 درصدی ایثارگران توانسته در کنکور قبول شود ، گفت : این اقدام کاملا اشتباه است و من اصلا با آن موافق نیستم .
اینکه یک دانشجوی فوق العاده ضعیف را در کنار یک دانشجوی قوی بنشانند ، موجب ضعیف شدن کلاس های درس می شود و من موافق این اقدام نیستم و حتی این مدل به مجموعه پزشکی هم آسیب می زند .
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به این سوال که تکلیف کسانی که حقشان ضایع شده چه خواهد شد؟ گفت : اگر حق کسی در این مورد ضایع شده ، باید حق آنها را برگردانند .
اگر دانشجویی واقعا خوب است و به خاطر این اقدامات فدا می شود ، نباید بگذارند که شاهد این اتفاقات باشیم .
گلشنی تصریح کرد : اکنون که دیگر مساله جنگ مطرح نیست ، به نظرم باید سهمیه ها تقلیل پیدا کند و دانشجویانی که حقشان است و برای درس خواندن زحمت کشیده اند ، وارد گود شوند .
یک زمانی شرایط متفاوت بود ، ولی الان آن شرایط نیست ، بنابراین باید وضعیت دانش آموزان و دانشجویان شایسته رعایت شوند .
در برخی دانشگاه ها پارتی بازی و رفاقت بازی حاکم است که باید جلوی آن را گرفت .
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره عدالت آموزشی در کشور گفت : عدالت آموزشی در کشور ما ، همه جا رعایت نمی شود؛ به خصوص در برخی از دانشگاه ها و بعضی رشته ها پارتی بازی و رفاقت بازی حاکم است که باید جلوی آن گرفته شود .
من بارها گفتم که وزارت علوم باید یک سیستم دادرسی تنظیم کند و اگر به هیات علمی یا دانشجویی در این زمینه ظلم شد ، این مساله از این طریق مورد رسیدگی قرار گیرد .
در حال حاضر به این مساله رسیدگی نمی شود ، من هم به وضوح دیده ام که به برخی از افراد شایسته ظلم می شود .
گلشنی تاکید کرد : در حال حاضر صحبت ها حاکی از آن است که در آینده نزدیک کنکور حذف خواهد شد .
کنکور اشکالات زیادی داشت به عنوان مثال موجب راه اندازی کلاس های کنکور شد ، ولی به هر حال دانشجویان خوب و زبده قبول می شدند ، اما اگر قرار است پذیرش دانشجو را به عهده دانشگاه ها بگذارند؛ از آنجا که در سال های اخیر رفاقت بازی های زیادی در دانشگاه ها حاکم شده است ، من از این خوف دارم که حق یک سری از دانشجویان زبده ضایع شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه مردم سالاری
1398/08/12

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت : بنابراین باید اول یک سیستم بر مبنای عدالت رسی برقرار کنند که اگر در حق کسی ظلم شد ، بتواند شکایت کند و بعد برای حذف کنکور اقدام کنند .
من در دانشگاه خودمان و همچنین در دانشگاه های دیگر دیده ام که برخی از از دانشجویان خیلی خوب ذبح شدند .
سهمیه به فرزندان هیات علمی تنها امتیاز به آنهاست و حالا برخی تلاش دارند ، همین امتیاز را هم حذف کنند .
دبیر هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی نظر متفاوتی نسبت به مهدی گلشنی دارد .
او معتقد است سهمیه به فرزندان هیات علمی تنها امتیاز به آنهاست و حالا برخی تلاش دارند ، همین امتیاز را هم حذف کنند .
جواد محمدی دبیر هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار ایلنا ، در واکنش به پذیرش سهمیه ای فرزندان اعضای هیات علمی در دانشگاه های برتر کشور گفت : تصویب طرح بومی گزینی برای این بود که دانشجویان بتوانند در کنار خانواده شان باشند ، از طرفی هرگز سهمیه ای برای خانواده اعضای هیات علمی در نظر گرفته نشده است .
آن چیزی که الان وجود دارد ، به این صورت است که اگر فرزند یکی از اعضای هیات علمی در جایی قبول شد ، بتواند فقط در همان رشته و در کنار خانواده اش تحصیل کند .
محمدی بیان کرد : این طرح در واقع سهمیه نیست ، مثل این است که بگوییم ما در یک رشته پنج نفر ظرفیت داریم و با وجود فرزندان هیات علمی ظرفیت این پنج نفر به شش نفر برسد نه اینکه بگوییم از این پنج نفر یک نفر باید از فرزندان هیات علمی باشد ، چرا که این پنج نفر سرجای خودشان هستند و فقط یک نفر از فرزندان هیات علمی به آنها اضافه خواهد شد ، آن هم به شرطی که 80 درصد امتیاز دانشگاه مربوطه را کسب کند نه اینکه شخص ضعیف باشد و بدون آوردن امتیاز به راحتی وارد دانشگاه شود .
باید مراقب بود و با زیر سؤال بردن شأن اعضای هیات علمی سبب دلسردی آنان نشویم .
وی ادامه داد : اگر اساتید ما به کشورهای دیگر بروند ، معادل چند هزار دلار حقوق دریافت خواهند کرد ، در حالی که در ایران 300 تا 400 دلار دریافت می کنند .
من برداشتم این است که این امتیاز در واقع تسهیلاتی برای ایشان است تا کمک کند ، اعضای هیات علمی شریف کشور ایران اسلامی در کشور ماندگار شوند و فرزندانشان نیز به فکر خارج رفتن نباشند .
عضو هیات علمی دانشگاه تهران در پایان گفت : بومی گزینی نیز به دنبال تحصیل فرزندان در کنار خانواده هایشان است و با این طرح هم راستا است .
باید مراقب بود با زیر سؤال بردن شأن اعضای هیات علمی سبب دلسردی آنان نشویم .
نتیجه این دلسردی خوشحالی دشمنان و سوء استفاده آنان خواهد شد .
باید تمام تلاشمان بر حفظ اساتید در کشور و کمک آنان به پیشرفت و بالندگی علمی و فناوری در کشور باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1398/08/11
> ایرنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : موارد مورد اختلاف در شیوه نامه انضباطی تا زمان اصلاح برخی نواقص ، بر اساس روح حاکم بر قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی (ابلاغ شده از سوی رئیس جمهوری) به نفع دانشجویان تفسیر شود .
> وزیر علوم : بندهای مورد اختلاف شیوه نامه انضباطی به نفع دانشجویان تفسیر شود ایرنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : موارد مورد اختلاف در شیوه نامه انضباطی تا زمان اصلاح برخی نواقص ، بر اساس روح حاکم بر قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی (ابلاغ شده از سوی رئیس جمهوری) به نفع دانشجویان تفسیر شود .
منصور غلامی درباره اعتراض های صورت گرفته به ابلاغ شیوه نامه انضباطی دانشجویان توسط وزارت خانه های علوم و بهداشت تاکید کرد : هدف تدوین کنندگان این شیوه نامه بهبود روند رسیدگی به پرونده های انضباطی در دانشگاه ها و حفاظت از حقوق قانونی دانشجویان است و مسئولان دانشگاه ها باید در روند رسیدگی به پرونده های انضباطی نهایت دقت را در حفاظت از حقوق دانشجویان به کار بندند .
وی در پاسخ به سوالی در مورد انتقادات و اعتراض های متعدد به این شیوه نامه اظهار داشت : وزارت علوم از همه انتقادات حتی تندترین آنها استقبال می کند .
به طور طبیعی ممکن است این شیوه نامه نقاط ضعفی هم داشته باشد که باید با بهره مندی از نظر کارشناسان ، دانشجویان و در گفت وگویی انتقادی که میراث نهاد دانشگاه است ، مرتفع شود .
وزیر علوم ادامه داد : برای رصد مداوم نحوه اجرای این آیین نامه در 6 ماه نخست ابلاغ آن به سازمان امور دانشجویان ماموریت داده خواهد شد .
غلامی افزود : تا زمان اصلاح برخی نواقص ، موارد مورد اختلاف در شیوه نامه انضباطی بر اساس روح حاکم بر قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی (ابلاغ شده از سوی رئیس جمهوری) به نفع دانشجویان تفسیر شود .
وی خاطرنشان کرد : هر چند تعداد دانشجویانی که درگیر مسائل انضباطی می شوند بسیار اندک است اما وزارت علوم در نظر دارد در هفته های آینده جلساتی را با کارشناسان امور حقوقی ، انضباطی و نمایندگانی از دانشجویان منتقد شیوه نامه برای شناسایی و مرتفع کردن ایرادات آن برگزار کند .
پایان هفته گذشته اعتراض هایی به شیوه نامه انضباطی سال 98 دانشجویان در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر شد و معاونت حقوقی ریاست جمهوری از بررسی و اصلاح این شیوه نامه با همکاری تشکل های دانشجویی خبر داد .
همچنین رئیس جمهوری در جلسه روز چهارشنبه (هشتم آبان ماه) هیات دولت به وزرای علوم و بهداشت تاکید کرد که با تشکل های دانشجویی برای حل این مسئله مراودات بیشتری داشته باشند .
این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند کلمات کلیدی : حقوق علوم تحقیقات و فناوری فضای مجازی قانون اساسی وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/08/11
> معاون وزیر علوم تأکید کرد : ضرورت ورود نخبگان به حوزه علوم انسانی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت : با توجه به تأکید مقام معظم رهبری باید بخش نخبگانی به حوزه علوم انسانی بیشتر ورود کند و به آن اهمیت بدهد .
> معاون وزیر علوم تأکید کرد : ضرورت ورود نخبگان به حوزه علوم انسانی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت : با توجه به تأکید مقام معظم رهبری باید بخش نخبگانی به حوزه علوم انسانی بیشتر ورود کند و به آن اهمیت بدهد .
به گزارش مهر ، غلامرضا غفاری در مراسم نشست خبری یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی که در پژوهشکده مطالعات فرهنگی واجتماعی وزارت علوم برگزار شد ، گفت : این جشنواره متمرکز بر حوزه علوم انسانی و اسلامی است .
اهمیتی که این علوم در حوزه نظری و سیاستی و کاربردی دارد هر روز افزایش می یابد و دلیل آن نیز آن است که با تغییرات جوامع انسانی ، نیاز و ضرورت توجه به این حوزه و علوم نیز بیشتر می شود .
وی به دیدار اخیر نخبگان با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت : بیشتر مسائلی که آنجا مطرح شد در حوزه غیر علوم انسانی و فنی بود و سهم علوم انسانی بسیار کم بود که مقام معظم رهبری تأکید کردند باید بخش نخبگانی به حوزه علوم انسانی بیشتر ورود کند و ورود نخبگان به این حوزه از ضروریات است .
غفاری با اشاره به اینکه برگزاری این جشنواره به رونق بخشی علوم انسانی و اسلامی کمک می کند ، اظهار داشت : امروز با تجربه ای که در این زمینه پیدا کردیم به مرحله ای رسیدیم که می توانیم مرجعیت این مجموعه را داشته باشیم .
امیدواریم با برگزاری این جشنواره در مجموع بتوانیم سهم علوم انسانی و اسلامی را افزایش دهیم .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به اینکه برگزاری این جشنواره به ترغیب جوانان به علوم انسانی کمک می کند ، گفت : در دوره تحصیلات تکمیلی توجه به علوم انسانی زیاد است .
حتی دانشجویانی که در رشته هایی غیر علوم انسانی تحصیل کرده اند علاقه مند هستند به این حوزه ورود پیدا کنند .
در دانشگاه امیرکبیر؛ نوزدهمین دوره مسابقات برنامه نویسی دانشجویی برگزار می شود نوزدهمین دوره مسابقات بین المللی برنامه نویسی دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر 17 آبان ماه در دانشکده مهندسی کامپیوتر این دانشگاه برگزار می شود .
به گزارش دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، نوزدهمین دوره مسابقات بین المللی برنامه نویسی دانشجویی دانشگاه امیرکبیر 17 آبان ماه با حضور 65 تیم از سراسر کشور در قالب تیم های 3 نفره به صورت حضوری در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می شود .
سالانه بیش از 200 نفر برنامه نویس از دانشگاه های مختلف ایران در این مسابقه حضوری شرکت می کنند .
دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای اهداف مسابقات اصلی ICPC و برای انتخاب برترین تیم های دانشگاه برای اعزام به مسابقات منطقه ای ، از سال 1380 سالانه یک مسابقه کشوری رسمی برای تعیین تیم های اعزامی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مسابقات غرب آسیا برگزار می کند که در سال های اخیر مورد استقبال تیم های زیادی از دانشگاه های سراسر کشور قرار گرفته است .
کیفیت و اعتبار مسابقه سالانه برنامه نویسی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به گونه ای است که علاوه بر تیم های این دانشگاه ، دانشگاه های مطرح ایران از جمله دانشگاه های صنعتی شریف ، تهران ، علم و صنعت ، خواجه نصیر و شهید بهشتی نیز همه ساله با چندین تیم در این مسابقه شرکت کرده و به رقابت با جمعی از زبده ترین برنامه نویسان ایران می پردازند .
برگزاری ششمین دوره مسابقات دانش آموزی "دانش مغز" ششمین دوره مسابقات دانش آموزی "دانش مغز" (Brain Bee) ویژه دانش آموزان متوسطه در زمینه علوم اعصاب ، اواخر آذرماه امسال در سراسر کشور برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/08/11

به گزارش ایسنا ، هدف از برگزاری مسابقات دانش مغز در ایران که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و توسط انجمن علوم اعصاب ایران انجام می شود ، استعدادیابی در نتیجه رقابت میان دانش آموزان نخبه و ترسیم فضای ایده آل برای ادامه تحصیل آنان در رشته های علوم شناختی در سطح کشور است .
مسابقات "brain bee" رقابتی گسترده میان نوابغ دانش آموزی در سطح جهانی است که بسترها و فرصت های لازم را برای ترویج ، توسعه و گسترش رشته های مرتبط با علوم شناختی در کشورهای جهان مهیا می کند .
مسابقه ملی "دانش مغز " هر ساله بین دانش آموزان سنین 13 تا 18 سال مقطع متوسطه در تهران و مراکز استان های کشور و به صورت دو مرحله ای برگزار می شود که مرحله اول آن به زبان فارسی و مرحله دوم به زبان انگلیسی است .
برگزیده نهایی مرحله دوم این رقابت ها قرار است سال آینده به مسابقه جهانی دانش مغز به واشنگتن آمریکا اعزام شود .
نمایندگان اعزامی ایران به مسابقات جهانی دانش مغز درپنج سال گذشته همواره در میان پنج کشور برگزیده مسابقات جای داشتند و در پنجمین دوره این مسابقات نیز مقام سومی مسابقات جهانی دانش مغز در کره جنوبی نصیب نماینده اعزامی کشورمان به این مسابقات شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
قائم مقام وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/08/12
> عبدالرضا باقری ، قائم مقام وزیر علوم در گفت وگو با مهر درباره تخلفات اعضای هیات علمی دانشگاه ها و نحوه برخورد با اساتید متخلف گفت : «اعضای هیات علمی نیز مانند دیگر اقشار جامعه هستند .
> عبدالرضا باقری ، قائم مقام وزیر علوم در گفت وگو با مهر درباره تخلفات اعضای هیات علمی دانشگاه ها و نحوه برخورد با اساتید متخلف گفت : «اعضای هیات علمی نیز مانند دیگر اقشار جامعه هستند .
اگر تخلفاتی در محیط دانشگاه بروز پیدا کند ، در چارچوب قانون انتظامی اعضای هیات علمی که مصوب مجلس بوده ، توسط کمیته های مربوطه بررسی و متناسب با تخلف ، حکم صادر می شود .
» وی ادامه داد : «تخلفات اعضای هیات علمی عمدتا بسیار کم است و چون در چارچوب اختیارات دانشگاه ها قرار می گیرد ، بسته به مورد تخلف در دانشگاه ها رسیدگی شده و حکم صادر می شود .
» قائم مقام وزیر علوم با اشاره به قانون رسیدگی به تخلفات اعضای هیات علمی گفت : «قانون و مقررات انتظامی اعضای هیات علمی در حال بازنگری است و پس از تایید پیش نویس توسط وزیر علوم ، در قالب لایحه به هیات دولت ارائه شده و پس از تایید دولت و مجلس اجرایی می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
رئیس صندوق رفاه دانشجویان
روزنامه آفرینش
1398/08/11
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به اتصال سامانه صندوق به پایگاه داده های وزارت علوم درخصوص صحت سنجی اطلاعات دانشجویان ، بر اهمیت این کار و نفع آن برای دانشجویان تاکید کرد .
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به اتصال سامانه صندوق به پایگاه داده های وزارت علوم درخصوص صحت سنجی اطلاعات دانشجویان ، بر اهمیت این کار و نفع آن برای دانشجویان تاکید کرد .
به گزارش صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، سومین کارگاه آموزشی رؤسای ادارات رفاه دانشجویی کشور با حضور مسئولین و کارکنان صندوق رفاه و رؤسای ادارات رفاه دانشگاه های سراسر کشور به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد .
ناصر مطیعی به بحث اتصال سامانه صندوق رفاه وزارت علوم به پایگاه داده های وزارت علوم درخصوص صحت سنجی اطلاعات دانشجویان اشاره و بر اهمیت این کار و نفع آن برای دانشجویان تاکید کرد .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در خصوص وام و تسهیلات ارائه شده به دانشجویان و اطاله مدت زمان انتظار برای برگشت این تسهیلات به صندوق و میزان کارمزد با توجه به تورم موجود در جامعه و تنزل ارزش ریالی این منابع در مدت انتظار بر ضرورت شناسایی منابع جدید مالی جهت پایدار کردن حمایت از جامعه هدف صندوق تاکید کرد .
فریبرز سجادی معاون امور دانشجویان صندوق رفاه نیز طی سخنانی به حفظ امنیت اطلاعات سامانه ها تاکید کرد و به اهم اقدامات حوزه تسهیلات و اهم اقدامات حوزه بازپرداخت اشاره کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/08/12
> حسین آقابابایی در گفت وگو با مهر ، درباره آخرین وضعیت رسیدگی به تخلفات علمی و پیگیری آنها گفت : «چندی پیش فهرستی از آن دسته دانشجویانی را که اطلاعات قابل بررسی داشتند ، به منظور بازنگری و بررسی دقیق و درصورت لزوم برخورد انضباطی ، به دانشگاه ها ارسال کردیم که متعاقبا برخی دانشگاه ها از ما اطلاعات تکمیلی خواستند و ما نیز در پاسخ ، هر آنچه در دست داشتیم؛ شامل قراردادها و مستندهای تکمیلی مجددا برایشان فرستادیم .
> حسین آقابابایی در گفت وگو با مهر ، درباره آخرین وضعیت رسیدگی به تخلفات علمی و پیگیری آنها گفت : «چندی پیش فهرستی از آن دسته دانشجویانی را که اطلاعات قابل بررسی داشتند ، به منظور بازنگری و بررسی دقیق و درصورت لزوم برخورد انضباطی ، به دانشگاه ها ارسال کردیم که متعاقبا برخی دانشگاه ها از ما اطلاعات تکمیلی خواستند و ما نیز در پاسخ ، هر آنچه در دست داشتیم؛ شامل قراردادها و مستندهای تکمیلی مجددا برایشان فرستادیم .
» مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم افزود : «در ادامه ، فهرست دیگری را نیز به سازمان سنجش ارسال و درخواست کردیم اطلاعات مرتبط با اسامی ارسالی را برایمان استخراج کنند .
در این میان ، اطلاعاتی که از این طریق در اختیار ما قرار گرفت ، کامل نبود و احتمالا حسب احتیاط ، امکان ارسال همه موارد به صورت صریح از جانب سازمان سنجش وجود نداشته است ، با وجود این اما اطلاعات حدود 300 نفر را برای ما احراز کردند که این موارد را هم به تازگی به دانشگاه ها (10 دانشگاه که غالبا در تهران هستند) ارسال کرده ایم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/11 - 1398/08/12
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه لرستان
روزنامه آفرینش
1398/08/11
> رئیس دانشگاه علمی کاربردی : راه اندازی سامانه ثبت نام برای جذب نیروی دانشگاه علمی – کاربردی امید گفت : به زودی سامانه ثبت نام برای جذب نیروی دانشگاه علمی – کاربردی راه اندازی می شود .
> رئیس دانشگاه علمی کاربردی : راه اندازی سامانه ثبت نام برای جذب نیروی دانشگاه علمی – کاربردی امید گفت : به زودی سامانه ثبت نام برای جذب نیروی دانشگاه علمی – کاربردی راه اندازی می شود .
محمدحسین امید ، رئیس دانشگاه علمی کاربردی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ، اظهار کرد : به زودی سامانه جذب نیروی متخصص برای تدریس آماده می شود .
او ادامه داد : کسانی که متقاضی تدریس در این دانشگاه هستند بر اساس نیاز دانشگاه با مدرک کارشناسی ارشد ثبت نام کنند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی افزود : پس از ثبت نام اولیه افراد برای مصاحبه دعوت می شوند سپس طبق صلاحیت لازم انتخاب می شوند .
امید گفت : شرایط این ثبت نام در استان ها و رشته های مختلف متفاوت است و این اساتید به صورت حق التدریس در مراکز علمی – کاربردی شروع به کار می کنند .
مطالعات بین رشته ای به جشنواره فارابی اضافه شد دبیر علمی یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی از افزودن بخش مطالعات بین رشته ای به جشنواره فارابی علوم انسانی خبرداد .
به گزارش مهر ، سید عبدالامیر نبوی در نشست مطبوعاتی که در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد ، گفت : با توجه به تصمیم گیری شورای سیاستگذاری جشنواره ، یک کمیته علمی تحت عنوان «مطالعات میان رشته ای» به جشنواره فارابی اضافه شد که آثار تحت عنوان «مطالعات میان رشته ای» در این کمیته بررسیمی شود .
وی ادامه داد : سعی ما بر این است که در این دوره کمک انجمن های علمی بیشتر شود و از حضور اعضای هیئت علمی زن در مدیریت و عضویت کمیته و ارزیابی ها استفاده کنیم .
دبیر علمی یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی افزود : دانشگاه های ما در این دوره و دوره های قبل همکاری بسیار خوبی در این زمینه با ما داشته و آثار برگزیده و خوبی را در زمینه علوم انسانی ارسال کردند .
همچنین امیدواریم در زمینه ارسال آثار بین المللی ، تمام مؤسسات تخصصی داخلی و خارجی ، بهترین آثار خود راارسال کنند .
تحصیل 53 دانشجوی خارجی در دانشگاه لرستان رئیس دانشگاه لرستان گفت : 53 دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند .
خسرو عزیزی در گفت وگو با ایسنا ، اظهار کرد : عدم تناسب بین رشته های تحصیلی با بازار کار فقط مشکل لرستان نیست بلکه موضوعی سراسری است .
وی بیان کرد : البته اقدامات خوبی در دانشگاه های کشور بر اساس سیاست کلی وزارت علوم در راستای آمایش سرزمینی انجام شده است .
عزیزی اضافه کرد : دانشگاه لرستان تا سال 93 دانشجوی خارجی نداشت اما با تلاش های انجام شده در راستای تقویت دیپلماسی علمی بین المللی ، این دانشگاه دارای 53 دانشجوی خارجی است .
رئیس دانشگاه لرستان بیان کرد : همچنین با انعقاد تفاهم نامه های مختلف علمی بین دانشگاه لرستان و دانشگاه های کشورهایی همچون آلمان و استرالیا در راستای توسعه همکاری های علمی بین المللی قدم های مؤثری برداشته شده است .
عزیزی افزود : همچنین در حوزه تولید علم و حرکت به سمت دانشگاه جامعه محور و دانشگاهی که بتوانند مشکلات جامعه را رفع کند ، 300 درصد رشد تولید مقالات علمی معتبر و متنوع را داشتیم .
اطلاعیه شماره 5 آزمون مشاوران؛ تمدید زمان ثبت نام آزمون مشاوران حوزه فاوا با توجه به درخواست های داوطلبان از سراسر کشور ، زمان ثبت نام آزمون مشاوران احراز صلاحیت سطح 3 تا سیزدهم آبان ماه تمدید شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/11 - 1398/08/12
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه لرستان
روزنامه آفرینش
1398/08/11

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نصر با صدور اطلاعیه شماره پنج مربوط به آزمون مشاوران احزار صلاحیت سطح 3 حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ، زمان ثبت نام این آزمون را تا سیزدهم آبان ماه تمدید کرد .
به گزارش روابط عمومی نصر کشور ، در این اطلاعیه اشاره شده است که به درخواست های داوطلبان برای تمدید زمان ثبت نام آزمون مشاوران ، علاقمندان می توانند تا 13 آبان ماه برای ثبت نام اقدام کنند .
همچنین در این اطلاعیه زمان برگزاری آزمون نیز بیست وسوم آبان ماه اعلام شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/08/11 - 1398/08/12
روسای واحدهای دانشگاهی
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/08/11
> سرپرست دانشگاه علم و فرهنگ از احداث کالج هتل داری ایران و اتریش در آینده در ایران نزدیک خبرداد .
> سرپرست دانشگاه علم و فرهنگ از احداث کالج هتل داری ایران و اتریش در آینده در ایران نزدیک خبرداد .
سید سعید هاشمی سرپرست دانشگاه علم و فرهنگ در گفت وگو با فارس از احداث کالج هتل داری ایران و اتریش در آینده نزدیک در این دانشگاه خبر داد .
وی با اشاره به همکاری بین المللی این دانشگاه با دانشگاهی در اتریش ، توضیح داد : یکی از مباحثی که به صورت مشترک بین دانشگاه علم و فرهنگ و دانشگاه ای ام سی (IMC) اتریش پیگیری می شود ، مبادله استاد و دانشجو است .
دانشگاه علم و فرهنگ مجاز به پذیرش دانشجوی خارجی شد هاشمی افزود : این تفاهم که منجر به قرارداد شده است ، از سال گذشته آغاز شده است و اقدامات مشترکی در حوزه های گردشگری و هتل داری بین 2 دانشگاه پیگیری می شود؛ در نتیجه این همکاری مشترک بین المللی در آینده نزدیک کالج هتل داری ایران و اتریش در دانشگاه علم و فرهنگ راه اندازی خواهد شد .
سرپرست دانشگاه علم و فرهنگ خاطر نشان کرد : این دانشگاه برای پذیرش دانشجوی خارجی از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری مجوز دریافت کرده است که این مجوز مسیر همکاری های بین المللی را هموار می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
1398/08/11 - 1398/08/12
روسای موسسه یا سازمان وابسته
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی
جمهوری اسلامی
1398/08/12
> رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی گفت : جشنواره فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی بهار 99 در چهار محور برگزار می شود.
> رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی گفت : جشنواره فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی بهار 99 در چهار محور برگزار می شود .
نشست خبری یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی دیروز شنبه در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد .
حسین میرزایی در این نشست با اشاره به آثار ارسال شده برای دبیرخانه این جشنواره خاطرنشان کرد : این جشنواره در قالب چهار محور طرح پژوهشی خاتمه یافته ، کتاب پژوهشی ، رساله های دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد اقدام به دریافت آثار از شرکت کنندگان کرد .
وی افزود : به جز بخش کتاب ، آثار در سایر قالب ها و تنها 15 درصد کتاب ها به صورت دیجیتال دریافت شد .
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درباره تعداد آثار ارسال شده به دبیرخانه اظهار داشت : تعداد پنج هزار و 769 اثر در دبیرخانه جشنواره به ثبت رسید که از این تعداد 2 هزار و 594 کتاب پژوهشی ، 536 اثر طرح پژوهشی خاتمه یافته ، هزار و 221 رساله دکتری و هزار و 418 اثر هم به پایان نامه های کارشناسی ارشد اختصاص دارد .
وی به رشد 11 درصدی استقبال از جشنواره یازدهم فارابی اشاره کرد و گفت : گروه علوم تربیتی ، روانشناسی و علوم ورزشی 671 اثر ، گروه علوم اقتصادی ، مدیریت و امور مالی 610 اثر و گروه زبان ، ادبیات و زبان شناسی 581 اثر دریافت کردند که پر اثرترین گروه های جشنواره از میان 16 گروه شناخته شدند .
به گفته میرزایی ، هدف گذاری برای اعلام 30 برگزیده در دو گروه بزرگسالان و جوان است .
رئیس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی درباره دو گروه بزرگسالان و جوان خاطرنشان کرد : 65 درصد آثار را بزرگسالان و 35 درصد باقیمانده را شرکت کنندگان جوان ارسال کردند .
همچنین 70 درصد آثار اختصاص به مردان و 30 درصد اختصاص به زنان دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کارو کارگر
1398/08/12
> فتح اله بیات ، فعال حوزه روابط کار براساس آمارها بیش از سه میلیون بیکار در کشور وجود دارد و سالانه 800هزار نفر نیروی متقاضی کار جدید به این آمار افزوده و وارد بازار کار می شوند که بر این اساس فراهم کردن فرصت های شغلی مناسب برای جوانان جویای کار و تحصیل کردگان دانشگاهی امری ضروری به شمار می رود.
> فتح اله بیات ، فعال حوزه روابط کار براساس آمارها بیش از سه میلیون بیکار در کشور وجود دارد و سالانه 800هزار نفر نیروی متقاضی کار جدید به این آمار افزوده و وارد بازار کار می شوند که بر این اساس فراهم کردن فرصت های شغلی مناسب برای جوانان جویای کار و تحصیل کردگان دانشگاهی امری ضروری به شمار می رود .
با توجه به آمار بالای فارغ التحصیلان بیکار نیازمند شناسایی رشته های پر تقاضا در بازار کار و تربیت دانشجویان بر مبنای این رشته ها هستیم .
بسیاری از جوانان تحصیل کرده که دارای مدرک دانشگاهی هستند یا تخصصی گرفته اند انتظار دارند برایشان کار ایجاد شود و ما نمی توانیم تنها به دانشگاه رفتن آنها فکر کنیم و بازار کاری برایشان متصور نباشیم ، لذا برنامه ریزی برای آینده شغلی جوانان بسیار ضروری است و آموزش و پرورش و وزارت علوم باید بنشینند در مورد آینده تحصیلی و شغلی دانش آموزان و دانشجویان به همفکری برسند و جوانان را به سمت نیازهای بازار سوق دهند .
در پایان باید گفت تشکیل و راه اندازی کارگاه های آموزشی برای شناسایی فضای کسب و کار و ارائه آموزش های منطبق با نیاز بازار به دانشجویان در چنین شرایطی امری ضروری است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/08/11 - 1398/08/12
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
عصر رسانه
1398/08/12
> یک فعال حوزه کار از وزارت علوم خواست بر اساس تخصص هایی که بازار به آنها نیاز دارد رشته های دانشگاهی را تعریف کند و آینده شغلی فارغ التحصیلان را درنظر بگیرد.
> یک فعال حوزه کار از وزارت علوم خواست بر اساس تخصص هایی که بازار به آنها نیاز دارد رشته های دانشگاهی را تعریف کند و آینده شغلی فارغ التحصیلان را درنظر بگیرد .
فتح اله بیات اظهار کرد : با توجه به آمار بالای فارغ التحصیلان بیکار نیازمند شناسایی رشته های پر تقاضا در بازار کار و تربیت دانشجویان بر مبنای این رشته ها هستیم .
وی افزود : بسیاری از جوانان تحصیل کرده که دارای مدرک دانشگاهی هستند یا تخصصی گرفته اند انتظار دارند برایشان کار ایجاد شود و ما نمی توانیم تنها به دانشگاه رفتن آنها فکر کنیم و بازار کاری برایشان متصور نباشیم .
این فعال حوزه کار با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی برای آینده شغلی جوانان گفت : آموزش و پرورش و وزارت علوم باید بنشینند در مورد آینده تحصیلی و شغلی دانش آموزان و دانشجویان به همفکری برسند و جوانان را به سمت نیازهای بازار سوق دهند .
بیات در پایان تشکیل و راه اندازی کارگاه های آموزشی برای شناسایی فضای کسب و کار و ارائه آموزش های منطبق با نیاز بازار به دانشجویان را خواستار شد .
بر اساس آمارها بیش از سه میلیون بیکار در کشور وجود دارد و سالانه 800 هزار نفر نیروی متقاضی کار جدید به این آمار افزوده و وارد بازار کار می شوند که بر این اساس فراهم کردن فرصت های شغلی مناسب برای جوانان جویای کار و تحصیلکردگان دانشگاهی امری ضروری به شمار می رود .
1
فهرست