وزارت علوم -
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت 12:32

1
1
فهرست اخبار
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
1
فهرست اخبار
1398/08/13 - 1398/08/14
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
1398/08/13 - 1398/08/14
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تسنیم
1398/08/14
11:14
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از افزایش 12هزار نفر به ظرفیت خوابگاه های دانشگاه دولتی سراسر کشور در سال تحصیلی جدید خبر داد .
> اخبار سیاسی به گزارش گروه ادنشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت علوم ، منصور غلامی در جلسه شورای معاونان وزارتخانه با اشاره به اقدامات مهم وزارت علوم در افزایش ظرفیت های رفاهی و معیشتی دانشجویان گفت : پرداخت و توزیع اعتبارات کمکی جهت تغذیه ویژه دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات تغذیه دانشجویان سراسر کشورو پرداخت اعتبار کمکی جهت تجهیز و تعمیر ویژه جهت خوابگاه های دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات خوابگاهی دانشجویان سراسر کشور بخشی از این اقدامات است .
وی افزود : در این بخش ، همچنین تفاهم نامه هایی به منظور ایجاد خط اعتباری و اعمال تخفیف مؤثر در خرید اقلام غذایی رستوران های دانشجویی منعقد شده است .
تخصیص اعتبار برای ارتقای خوابگاه ها و بهسازی آشپزخانه های دانشجوییوزیر علوم ادامه داد : اختصاص حدود 5 هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت وام های دانشجویی در طول سال تحصیلی جاری ، اختصاص و پرداخت مبلغ 960 میلیارد ریال به منظور ارتقا ، بهسازی ، تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی دانشگاه ها و اختصاص و پرداخت 520 میلیارد ریال برای ارتقاء ، بهسازی و صنعتی سازی آشپزخانه های دانشجویی دانشگاه ها ، از دیگر اقدامات در راستای افزایش ظرفیت های دانشجویی رفاهی و معیشتی است .
وزیر علوم : فعالیت مراکز آموزش عالی که استاندارد لازم را ندارند متوقف می شودوزیر علوم در همدان : 43 پارک علم و فناوری و 197 مرکز رشد در کشور فعال شدوزیر علوم : 197 مرکز رشد در دانشگاه های کشور ایجاد شد / امسال وضعیت رشد و برون دادهای علمی خوب است وی به افزایش وام های دانشجویی اشاره کرد و ادامه داد : افزایش وام شهریه دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه ها ، افزایش وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری ، افزایش تنوع در منوی غذای دانشجویان و بازنگری آیین نامه ساماندهی تأسیس و نظارت بر سراهای دانشجویی غیردولتی به دانشگاه ها به منظور بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی در اسکان دانشجویان از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا است .
35 پروژه چمن مصنوعی در دانشگاه های کشور آماده بهره برداری استغلامی توسعه فضاهای ورزشی را یکی از راهبردهای وزارت علوم در ارتقاء میزان سلامت و نشاط دانشجویان اعلام کرد و گفت : در این زمینه ، پروژه چمن مصنوعی در 35 دانشگاه و بهره برداری از تعداد 25 پروژه کف پوش زمین روباز ورزشی تا پایان سال 1398 از جمله اقداماتی است که انجام شده است .
وی ادامه داد : کمک به تجهیز و راه اندازی تعداد 71 مرکز مشاوره تندرستی در 71 دانشگاه کشور ، کمک به تجهیز و راه اندازی 107 اتاق تندرستی در 107 دانشگاه کشور و بازدید از 70 دانشگاه و ارزیابی 98 دانشگاه به منظور بهبود کیفیت خدمات ورزشی در آغاز سال تحصیلی جدید برای دانشجویان جدیدالورود از دیگر اقدامات است که صورت گرفته است .
وی درخصوص اقداماتی که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان انجام شده است ، به اجرای طرح پایش سلامت روان و جسم دانشجویان جدیدالورود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشگاه ها به صورت الکترونیکی و برگزاری هفته سلامت روان اشاره کرد .
به گفته وزیر علوم ، اورژانس یار ویژه همیاران بهداشت و ارسال 15 موضوع آموزشی به صورت بروشور و کتابچه در نسخه چاپی و فایل الکترونیکی برای دانشجویان ورودی جدید به دانشگاه های سراسر کشور از دیگر اقداماتی است که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان صورت گرفته است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/08/14
10:24
> تهران ایرنا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزایش 12 هزارنفر به ظرفیت خوابگاه دانشگاه های دولتی سراسر کشور در سال تحصیلی جدید و رشد 67 درصدی میزان وام های شهریه و ضروری در مقاطع مختلف را باوجود تنگناهای موجود از مهم ترین اقدامات این وزارتخانه در خدمت رسانی به دانشجویان اعلام کرد .
> «منصور غلامی» در جلسه شورای معاونان وزارتخانه افزود : پرداخت و توزیع اعتبارات کمکی جهت تغذیه ویژه دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات تغذیه دانشجویان سراسر کشور ، پرداخت اعتبار کمکی برای تجهیز و تعمیر ویژه خوابگاه های دانشجویی جهت جبران بخشی از کسری اعتبارات خوابگاهی دانشجویان از جمله اقدامات مهم وزارت علوم در افزایش ظرفیت های رفاهی و معیشتی دانشجویان است .
وی افزود : در این بخش ، همچنین تفاهم نامه ای با فروشگاه های زنجیره ای اتکا و شرکت طبیعت به منظور ایجاد خط اعتباری و اعمال تخفیف مؤثر در خرید اقلام غذایی رستوران های دانشجویی منعقد شد .
تخصیص اعتبار برای ارتقای خوابگاه ها و بهسازی آشپزخانه های دانشجویی وزیر علوم ادامه داد : اختصاص حدود پنج هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت وام های دانشجویی در طول سال تحصیلی جاری ، اختصاص و پرداخت مبلغ 960 میلیارد ریال به منظور ارتقا ، بهسازی ، تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی دانشگاه ها و اختصاص و پرداخت 520 میلیارد ریال برای ارتقا ، بهسازی و صنعتی سازی آشپزخانه های دانشجویی دانشگاه ها از دیگر اقدامات در راستای افزایش ظرفیت های دانشجویی رفاهی و معیشتی است .
به گزارش روز سه شنبه اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، غلامی خاطرنشان کرد : افزایش وام شهریه دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه ها (کارشناسی از 5 .
5 میلیون ریال به هفت میلیون ریال ، کارشناسی ارشد از 12 .
5 میلیون ریال به 15 میلیون ریال و دکتری از 25 میلیون ریال به 35 میلیون ریال در هر نیم سال تحصیلی) ، افزایش وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری از 10 میلیون ریال به 30 میلیون ریال ، افزایش تنوع در منوی غذای دانشجویان با رویکرد کاهش هزینه و تأکید بر سرو غذاهای سلامت محور و متکی بر پروتئین های گیاهیاز دیگر اقدامات انجام شده است .
وی یادآور شد : بازنگری آیین نامه ساماندهی تأسیس و نظارت بر سراهای دانشجویی غیردولتی به دانشگاه ها به منظور بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی در اسکان دانشجویان از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا است .
35 پروژه چمن مصنوعی در دانشگاه های کشور آماده بهره برداری است وزیر علوم "توسعه فضاهای ورزشی" را یکی از راهبردهای وزارت علوم در ارتقا میزان سلامت و نشاط دانشجویان اعلام کرد و گفت : در این زمینه ، آماده سازی پروژه چمن مصنوعی در 35 دانشگاه ، پیش بینی بهره برداری تعداد 25 پروژه کف پوش زمین روباز ورزشی تا پایان سال 1398 ، کمک به تجهیز و راه اندازی تعداد 71 مرکز مشاوره تندرستی در 71 دانشگاه کشور ، کمک به تجهیز و راه اندازی 107 اتاق تندرستی در 107 دانشگاه کشور و بازدید از 70 دانشگاه و ارزیابی 98 دانشگاه به منظور بهبود کیفیت خدمات ورزشی در آغاز سال تحصیلی جدید برای دانشجویان جدیدالورود از جمله اقدامات است .
غلامی درخصوص اقداماتی که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان انجام شده است ، به اجرای طرح پایش سلامت روان و جسم دانشجویان جدیدالورود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشگاه ها به صورت الکترونیکی (تاکنون بیش از 75 هزار دانشجو در این طرح شرکت کرده اند) و برگزاری هفته سلامت روان (18 تا 24 مهرماه سال جاری) اشاره کرد .
وی ، اورژانس یار ویژه همیاران بهداشت (تاکنون 1500 نفر از دانشجویان فعال در این کانون ها مشارکت نموده اند) و ارسال 15 موضوع آموزشی به صورت بروشور و کتابچه در نسخه چاپی و فایل الکترونیکی برای دانشجویان ورودی جدید به دانشگاه های سراسر کشور از دیگر اقدامات انجام شده در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان بیان کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/08/14
10:01
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، «افزایش 12هزار نفر به ظرفیت خوابگاه های دانشگاه دولتی سراسر کشور در سال تحصیلی جدید» و «رشد 67درصدی میزان وام های شهریه و ضروری دانشجویان در مقاطع مختلف» را علیرغم تنگناهای موجود ، از مهم ترین اقدامات وزارت علوم در خدمت رسانی به دانشجویان عزیز اعلام کرد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی در جلسه شورای معاونان وزارتخانه ، پرداخت و توزیع اعتبارات کمکی جهت تغذیه ویژه دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات تغذیه دانشجویان سراسر کشور ، پرداخت اعتبار کمکی جهت تجهیز و تعمیر ویژه جهت خوابگاه های دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات خوابگاهی دانشجویان سراسر کشور از جمله اقدامات مهم وزارت علوم در افزایش ظرفیت های رفاهی و معیشتی دانشجویان برشمرد .
وی افزود : در این بخش ، همچنین تفاهم نامه ای با فروشگاه های زنجیره ای اتکا و شرکت طبیعت به منظور ایجاد خط اعتباری و اعمال تخفیف مؤثر در خرید اقلام غذایی رستوران های دانشجویی منعقد شده است .
تخصیص اعتبار برای ارتقای خوابگاه ها و بهسازی آشپزخانه های دانشجویی به گفته وزیر علوم ، اختصاص حدود 5 هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت وام های دانشجویی در طول سال تحصیلی جاری ، اختصاص و پرداخت مبلغ 960 میلیارد ریال به منظور ارتقا ، بهسازی ، تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی دانشگاه ها و اختصاص و پرداخت 520 میلیارد ریال برای ارتقاء ، بهسازی و صنعتی سازی آشپزخانه های دانشجویی دانشگاه ها ، از دیگر اقدامات در راستای افزایش ظرفیت های دانشجویی رفاهی و معیشتی است .
وی افزود : افزایش وام شهریه دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه ها (کارشناسی از 5 .
5 میلیون ریال به 7 میلیون ریال کارشناسی ارشد از 12 .
5 میلیون ریال به 15 میلیون ریال و دکتری از 25 میلیون ریال به 35 میلیون ریال در هر نیمسال تحصیلی) ، افزایش وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری از 10 میلیون ریال به 30 میلیون ریال ، افزایش تنوع در منوی غذای دانشجویان با رویکرد کاهش هزینه و تأکید بر سرو غذاهای سلامت محور و متکی بر پروتئین های گیاهی و بازنگری آیین نامه ساماندهی تأسیس و نظارت بر سراهای دانشجویی غیردولتی به دانشگاه ها به منظور بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی در اسکان دانشجویان از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا می باشد .
35 پروژه چمن مصنوعی در دانشگاه های کشور آماده بهره برداری است دکتر غلامی "توسعه فضاهای ورزشی" را یکی از راهبردهای وزارت علوم در ارتقاء میزان سلامت و نشاط دانشجویان اعلام کرد و گفت : در این زمینه ، آماده سازی پروژه چمن مصنوعی در 35 دانشگاه ، پیش بینی بهره برداری تعداد 25 پروژه کف پوش زمین روباز ورزشی تا پایان سال 1398 ، کمک به تجهیز و راه اندازی تعداد 71 مرکز مشاوره تندرستی در 71 دانشگاه کشور ، کمک به تجهیز و راه اندازی 107 اتاق تندرستی در 107 دانشگاه کشور و بازدید از 70 دانشگاه و ارزیابی 98 دانشگاه به منظور بهبود کیفیت خدمات ورزشی در آغاز سال تحصیلی جدید برای دانشجویان جدیدالورود از جمله اقدامات است .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، وی درخصوص اقداماتی که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان انجام شده است ، به اجرای طرح پایش سلامت روان و جسم دانشجویان جدیدالورود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشگاه ها به صورت الکترونیکی (تاکنون بیش از 75 هزار دانشجو در این طرح شرکت کرده اند) و برگزاری هفته سلامت روان (18 تا 24 مهرماه سال جاری) اشاره کرد .
به گفته وزیر علوم ، اورژانس یار ویژه همیاران بهداشت (تاکنون 1500 نفر از دانشجویان فعال در این کانون ها مشارکت نموده اند) و ارسال 15 موضوع آموزشی به صورت بروشور و کتابچه در نسخه چاپی و فایل الکترونیکی برای دانشجویان ورودی جدید به دانشگاه های سراسر کشور از دیگر اقداماتی است که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان صورت گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1398/08/14
10:01

انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
خبرآنلاین
1398/08/14
09:47
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از افزایش 12هزار نفر به ظرفیت خوابگاه های دانشگاه دولتی سراسر کشور در سال تحصیلی جدید خبر داد .
> به گزارش خبرآنلاین به نقل از وزارت علوم ، منصور غلامی در جلسه شورای معاونان وزارتخانه با اشاره به اقدامات مهم وزارت علوم در افزایش ظرفیت های رفاهی و معیشتی دانشجویان گفت : پرداخت و توزیع اعتبارات کمکی جهت تغذیه ویژه دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات تغذیه دانشجویان سراسر کشورو پرداخت اعتبار کمکی جهت تجهیز و تعمیر ویژه جهت خوابگاه های دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات خوابگاهی دانشجویان سراسر کشور بخشی از این اقدامات است .
وی افزود : در این بخش ، همچنین تفاهم نامه هایی به منظور ایجاد خط اعتباری و اعمال تخفیف مؤثر در خرید اقلام غذایی رستوران های دانشجویی منعقد شده است .
تخصیص اعتبار برای ارتقای خوابگاه ها و بهسازی آشپزخانه های دانشجویی وزیر علوم ادامه داد : اختصاص حدود 5 هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت وام های دانشجویی در طول سال تحصیلی جاری ، اختصاص و پرداخت مبلغ 960 میلیارد ریال به منظور ارتقا ، بهسازی ، تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی دانشگاه ها و اختصاص و پرداخت 520 میلیارد ریال برای ارتقاء ، بهسازی و صنعتی سازی آشپزخانه های دانشجویی دانشگاه ها ، از دیگر اقدامات در راستای افزایش ظرفیت های دانشجویی رفاهی و معیشتی است .
وی به افزایش وام های دانشجویی اشاره کرد و ادامه داد : افزایش وام شهریه دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه ها ، افزایش وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری ، افزایش تنوع در منوی غذای دانشجویان و بازنگری آیین نامه ساماندهی تأسیس و نظارت بر سراهای دانشجویی غیردولتی به دانشگاه ها به منظور بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی در اسکان دانشجویان از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا است .
35 پروژه چمن مصنوعی در دانشگاه های کشور آماده بهره برداری است غلامی توسعه فضاهای ورزشی را یکی از راهبردهای وزارت علوم در ارتقاء میزان سلامت و نشاط دانشجویان اعلام کرد و گفت : در این زمینه ، پروژه چمن مصنوعی در 35 دانشگاه و بهره برداری از تعداد 25 پروژه کف پوش زمین روباز ورزشی تا پایان سال 1398 از جمله اقداماتی است که انجام شده است .
وی ادامه داد : کمک به تجهیز و راه اندازی تعداد 71 مرکز مشاوره تندرستی در 71 دانشگاه کشور ، کمک به تجهیز و راه اندازی 107 اتاق تندرستی در 107 دانشگاه کشور و بازدید از 70 دانشگاه و ارزیابی 98 دانشگاه به منظور بهبود کیفیت خدمات ورزشی در آغاز سال تحصیلی جدید برای دانشجویان جدیدالورود از دیگر اقدامات است که صورت گرفته است .
وی درخصوص اقداماتی که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان انجام شده است ، به اجرای طرح پایش سلامت روان و جسم دانشجویان جدیدالورود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشگاه ها به صورت الکترونیکی و برگزاری هفته سلامت روان اشاره کرد .
به گفته وزیر علوم ، اورژانس یار ویژه همیاران بهداشت و ارسال 15 موضوع آموزشی به صورت بروشور و کتابچه در نسخه چاپی و فایل الکترونیکی برای دانشجویان ورودی جدید به دانشگاه های سراسر کشور از دیگر اقداماتی است که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان صورت گرفته است .
235235 کد خبر 1317764.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
مهر
1398/08/14
09:38
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از افزایش 12هزار نفر به ظرفیت خوابگاه های دانشگاه دولتی سراسر کشور در سال تحصیلی جدید خبر داد .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم ، منصور غلامی در جلسه شورای معاونان وزارتخانه با اشاره به اقدامات مهم وزارت علوم در افزایش ظرفیت های رفاهی و معیشتی دانشجویان گفت : پرداخت و توزیع اعتبارات کمکی جهت تغذیه ویژه دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات تغذیه دانشجویان سراسر کشورو پرداخت اعتبار کمکی جهت تجهیز و تعمیر ویژه جهت خوابگاه های دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات خوابگاهی دانشجویان سراسر کشور بخشی از این اقدامات است .
وی افزود : در این بخش ، همچنین تفاهم نامه هایی به منظور ایجاد خط اعتباری و اعمال تخفیف مؤثر در خرید اقلام غذایی رستوران های دانشجویی منعقد شده است .
تخصیص اعتبار برای ارتقای خوابگاه ها و بهسازی آشپزخانه های دانشجویی وزیر علوم ادامه داد : اختصاص حدود 5 هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت وام های دانشجویی در طول سال تحصیلی جاری ، اختصاص و پرداخت مبلغ 960 میلیارد ریال به منظور ارتقا ، بهسازی ، تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی دانشگاه ها و اختصاص و پرداخت 520 میلیارد ریال برای ارتقاء ، بهسازی و صنعتی سازی آشپزخانه های دانشجویی دانشگاه ها ، از دیگر اقدامات در راستای افزایش ظرفیت های دانشجویی رفاهی و معیشتی است .
وی به افزایش وام های دانشجویی اشاره کرد و ادامه داد : افزایش وام شهریه دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه ها ، افزایش وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری ، افزایش تنوع در منوی غذای دانشجویان و بازنگری آیین نامه ساماندهی تأسیس و نظارت بر سراهای دانشجویی غیردولتی به دانشگاه ها به منظور بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی در اسکان دانشجویان از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا است .
35 پروژه چمن مصنوعی در دانشگاه های کشور آماده بهره برداری است غلامی توسعه فضاهای ورزشی را یکی از راهبردهای وزارت علوم در ارتقاء میزان سلامت و نشاط دانشجویان اعلام کرد و گفت : در این زمینه ، پروژه چمن مصنوعی در 35 دانشگاه و بهره برداری از تعداد 25 پروژه کف پوش زمین روباز ورزشی تا پایان سال 1398 از جمله اقداماتی است که انجام شده است .
وی ادامه داد : کمک به تجهیز و راه اندازی تعداد 71 مرکز مشاوره تندرستی در 71 دانشگاه کشور ، کمک به تجهیز و راه اندازی 107 اتاق تندرستی در 107 دانشگاه کشور و بازدید از 70 دانشگاه و ارزیابی 98 دانشگاه به منظور بهبود کیفیت خدمات ورزشی در آغاز سال تحصیلی جدید برای دانشجویان جدیدالورود از دیگر اقدامات است که صورت گرفته است .
وی درخصوص اقداماتی که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان انجام شده است ، به اجرای طرح پایش سلامت روان و جسم دانشجویان جدیدالورود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشگاه ها به صورت الکترونیکی و برگزاری هفته سلامت روان اشاره کرد .
به گفته وزیر علوم ، اورژانس یار ویژه همیاران بهداشت و ارسال 15 موضوع آموزشی به صورت بروشور و کتابچه در نسخه چاپی و فایل الکترونیکی برای دانشجویان ورودی جدید به دانشگاه های سراسر کشور از دیگر اقداماتی است که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان صورت گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دانشجو
1398/08/14
09:35
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، «افزایش 12هزار نفر به ظرفیت خوابگاه های دانشگاه دولتی سراسر کشور در سال تحصیلی جدید» و «رشد 67درصدی میزان وام های شهریه و ضروری دانشجویان در مقاطع مختلف» را علیرغم تنگنا های موجود ، از مهم ترین اقدامات وزارت علوم در خدمت رسانی به دانشجویان عزیز اعلام کرد .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر منصور غلامی در جلسه شورای معاونان وزارتخانه ، پرداخت و توزیع اعتبارات کمکی جهت تغذیه ویژه دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات تغذیه دانشجویان سراسر کشور ، پرداخت اعتبار کمکی جهت تجهیز و تعمیر ویژه جهت خوابگاه های دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات خوابگاهی دانشجویان سراسر کشور از جمله اقدامات مهم وزارت علوم در افزایش ظرفیت های رفاهی و معیشتی دانشجویان برشمرد .
وی افزود : در این بخش ، همچنین تفاهم نامه ای با فروشگاه های زنجیره ای اتکا و شرکت طبیعت به منظور ایجاد خط اعتباری و اعمال تخفیف مؤثر در خرید اقلام غذایی رستوران های دانشجویی منعقد شده است .
* تخصیص اعتبار برای ارتقای خوابگاه ها و بهسازی آشپزخانه های دانشجوییبه گفته وزیر علوم ، اختصاص حدود 5 هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت وام های دانشجویی در طول سال تحصیلی جاری ، اختصاص و پرداخت مبلغ 960 میلیارد ریال به منظور ارتقا ، بهسازی ، تعمیر و تجهیز سرا های دانشجویی دانشگاه ها و اختصاص و پرداخت 520 میلیارد ریال برای ارتقاء ، بهسازی و صنعتی سازی آشپزخانه های دانشجویی دانشگاه ها ، از دیگر اقدامات در راستای افزایش ظرفیت های دانشجویی رفاهی و معیشتی است .
وی افزود : افزایش وام شهریه دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه ها (کارشناسی از 5 .
5 میلیون ریال به 7 میلیون ریال کارشناسی ارشد از 12 .
5 میلیون ریال به 15 میلیون ریال و دکتری از 25 میلیون ریال به 35 میلیون ریال در هر نیمسال تحصیلی) ، افزایش وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری از 10 میلیون ریال به 30 میلیون ریال ، افزایش تنوع در منوی غذای دانشجویان با رویکرد کاهش هزینه و تأکید بر سرو غذا های سلامت محور و متکی بر پروتئین های گیاهی و بازنگری آیین نامه ساماندهی تأسیس و نظارت بر سرا های دانشجویی غیردولتی به دانشگاه ها به منظور بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی در اسکان دانشجویان از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا می باشد .
* 35 پروژه چمن مصنوعی در دانشگاه های کشور آماده بهره برداری استدکتر غلامی "توسعه فضا های ورزشی" را یکی از راهبرد های وزارت علوم در ارتقاء میزان سلامت و نشاط دانشجویان اعلام کرد و گفت : در این زمینه ، آماده سازی پروژه چمن مصنوعی در 35 دانشگاه ، پیش بینی بهره برداری تعداد 25 پروژه کف پوش زمین روباز ورزشی تا پایان سال 1398 ، کمک به تجهیز و راه اندازی تعداد 71 مرکز مشاوره تندرستی در 71 دانشگاه کشور ، کمک به تجهیز و راه اندازی 107 اتاق تندرستی در 107 دانشگاه کشور و بازدید از 70 دانشگاه و ارزیابی 98 دانشگاه به منظور بهبود کیفیت خدمات ورزشی در آغاز سال تحصیلی جدید برای دانشجویان جدیدالورود از جمله اقدامات است .
وی درخصوص اقداماتی که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان انجام شده است ، به اجرای طرح پایش سلامت روان و جسم دانشجویان جدیدالورود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشگاه ها به صورت الکترونیکی (تاکنون بیش از 75 هزار دانشجو در این طرح شرکت کرده اند) و برگزاری هفته سلامت روان (18 تا 24 مهرماه سال جاری) اشاره کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دانشجو
1398/08/14
09:35

به گفته وزیر علوم ، اورژانس یار ویژه همیاران بهداشت (تاکنون 1500 نفر از دانشجویان فعال در این کانون ها مشارکت نموده اند) و ارسال 15 موضوع آموزشی به صورت بروشور و کتابچه در نسخه چاپی و فایل الکترونیکی برای دانشجویان ورودی جدید به دانشگاه های سراسر کشور از دیگر اقداماتی است که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان صورت گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
مهر
1398/08/14
08:48
> معاون اداری مالی وزارت علوم گفت : در صورت عدم تخصیص بودجه درخواستی ، بخشی از دانشگاهها در پرداخت حقوق اساتید با مشکل مواجه می شوند .
> محمد تقی نظرپور درگفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت تخصیص بودجه دانشگاه ها در سال جاری گفت : بودجه ای که برای 9 ماه سال جاری برای دانشگاه ها لحاظ داده شده ، حدود 57 درصد است و این عدد نمی تواند نیازهای دانشگاه ها را تامین کند .
وی ادامه داد : با توجه به بحث تورم حداقل بودجه درخواستی ما 75 درصد است که البته این نیز مشکل است ، با سازمان برنامه و بودجه رایزنی کرده ایم ، آنها نیز عنوان می کنند با توجه به شرایط کشور شاید نتوانند بیش از این تخصیص دهند .
معاون اداری مالی وزارت علوم درباره اینکه راه حل وزارت علوم برای دانشگاه ها درصورتی که حداقل بودجه تامین نشود چیست؟ آیا دانشگاه ها باید به درآمد زایی بیشتر روی آوردند ، افزود : درآمدزایی را که باید داشته باشند ، ولی حداقل حقوق و مواردی که از جنس حقوق است همیشه توسط دولت تامین می شده و علی القاعده نیز باید تامین شود تا دانشگاه ها به مشکل مواجه نشوند .
وی درپاسخ به این سئوال که آیا در صورتی که حداقل بودجه درخواستی دانشگاه ها تامین نشود ، دانشگاه ها در پرداخت حقوق با مشکل مواجه خواهند شد ، افزود : با این بودجه ای که اختصاص داده شده است حقوق بخشی از دانشگاه ها تامین نمی شود .
وی ادامه داد : برهمین اساس دانشگاه ها نمی توانند حقوق اساتید ، کارکنان ، همه شرکتی ها یا قراردادهایی که در ارتباط با برخی موضوعات مانند قراردادهایی که برای پخت و پز سلف ، فضای سبز ، و یا آسانسور منعقد شده را پرداخت کنند .
نظرپور یادآوردشد : مواردی که عنوان کردم همه شامل حقوق می شود ، بنابراین نگرانی جدی وجود دارد که موضوعاتی که مطرح شد به راحتی حل نشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
واحد مرکزی خبر
1398/08/14
10:24
> به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز البرز؛ طرح فناورانه ذره روب صوتی به منظور زدایش و سیلان ذرات اندازه میکرو در کاربرد های صنعتی ، طرح تولید دانش فنی و تجاری سازی پوشش های سد حرارتی نانو و طرح تولید نیمه صنعتی ترکیب کلسیم منیزیم استات به عنوان یخ زدای دوستدار محیط زیست ، مجموعه طرح هایی است که با حضور قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری رونمایی شد.
> به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز البرز؛ طرح فناورانه ذره روب صوتی به منظور زدایش و سیلان ذرات اندازه میکرو در کاربرد های صنعتی ، طرح تولید دانش فنی و تجاری سازی پوشش های سد حرارتی نانو و طرح تولید نیمه صنعتی ترکیب کلسیم منیزیم استات به عنوان یخ زدای دوستدار محیط زیست ، مجموعه طرح هایی است که با حضور قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری رونمایی شد .
پژوهشگاه مواد و انرژی یکی از پژوهشگاه های مستقل و زیر نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران است .
این پژوهشگاه از چهار پژوهشکده سرامیک ، نیمه هادی ها ، انرژی و پژوهشکده فناوری نانو و مواد پیشرفته تشکیل شده است که در 12 گروه تخصصی به فعالیت های تحقیقاتی در زمینه های مرتبط با مواد و انرژی می پردازند .
این پژوهشگاه با پشتوانه بیش از 40 سال تجربه تحقیقاتی و با برخورداری از تخصص های اعضای هیأت علمی ، کارشناس ها و تکنیسین های پژوهشی و نیز تجهیزات پیشرفته و بعضاً منحصر به فرد در ایران ، نقش مهمی در توسعه و بهبود کیفیت صنعت نوپای کشور به عهده دارد .
پژوهشگاه مواد و انرژی در شهرستان فردیس استان البرز قرار دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
باشگاه خبرنگاران
1398/08/14
08:26
> رونمایی از سه طرح فناورانه با حضور قائم مقام وزیر علوم در پژوهشگاه مواد و انرژی استان البرز انجام خواهد شد .
> به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از البرز ، دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری صبح امروز از پژوهشگاه مواد و انرژی واقع در مشکین دشت البرز بازدید می کند .
همچنین سه طرح فناورانه با حضور قائم مقام وزیر علوم رونمایی می شود که از جمله آن ها می توان به طرح فناورانه " ذره روب صوتی به منظور زدایش و سیلان ذرات اندازه میکرو در کاربرد های صنعتی " اشاره کرد .
همچنین طرح فناورانه " تولید دانش فنی و تجاری سازی ساخت پوشش های سد حرارتی نانو ساختار بر پایه ysz " ، با مسئولیت دکتر محمدرضا رحیمی پور به مرحله بهره برداری خواهد رسید .
رونمایی از طرح فناورانه " تولید نیمه صنعتی ترکیب کلسیم منیزیم استات (CMA) به عنوان یخ زدای دوستدار محیط زیست " ، با مسئولیت دکتر بهزاد آقابراری به عنوان آخرین طرح آئین رونمایی امروز است .
پژوهشگاه مواد و انرژی یکی از پژوهشگاه های مستقل و زیر نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران است .
این پژوهشگاه که در مشکین دشت البرز واقع شده است ، هم اکنون با توجه به اهداف برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور ، همکاری گسترده ای با دانشگاه ها ، مراکز تحقیقاتی ، صنایع ، موسسات اجرایی بخش دولتی و بخش خصوصی برقرار کرده است .
انتهای پیام/و .
ج پژوهشگاه مواد وانرژی البرز.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
دانشجو
1398/08/14
07:38
> سالن ورزشی مرحوم حامدی نیا دانشگاه حکیم سبزواری با حضور معاون مدیرکل سازمان تربیت بدنی امور دانشجویان وزارت علوم افتتاح می شود .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو ، مراسم افتتاح سالن ورزشی مرحوم حامدی نیا ظهر امروز با حضور معاون مدیرکل سازمان تربیت بدنی امور دانشجویان وزارت علوم در سالن ورزشی شماره 3 دانشگاه حکیم سبزواری برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایرنا
1398/08/13
18:41
> شیراز ایرنا چندی پیش شخصی با پخش عکسی در فضای مجازی اعلام کرد که دانشجوی مکانیک دانشگاه شیراز است و به صورت غیرقانونی اخراج شده است اما دانشگاه شیراز موضوع اخراج او را قانونی دانسته است .
> وحید موسوی ، شخصی است که باعنوان دانشجوی اخراجی رشته مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز ، چندی پیش با در دست گرفتن پلاکاردی در مقابل دانشگاه شیراز به آنچه روند اخراج خود نامید اعتراض کرده بود .
وی در این زمینه به ایرنا گفت : به دلیل چهار ترم مشروط شدن ، 20 شهریور 98 کمیسیون موارد خاص استانی برای ادامه تحصیل من تشکیل شد و از آنجا که معدل بالای 12 کسب کرده بودم و تنها 17 واحد باقیمانده در دانشگاه داشتم ، مجوز ادامه تحصیلم صادر شد؛ همانگونه که در سال های قبل و ترم های پیشین به همه افراد دیگری که مانند من بوده اند یا شرایط به مراتب دشوارتری داشته اند ، مجوز ادامه تحصیل داده شده است .
موسوی ادامه داد : با تایید این کمیسیون ، منتظر تایید دانشکده و انتخاب واحد بودم و اداره نظام وظیفه نیز شفاهاً اعلام کرده بود که مشکلی با ادامه معافیت تحصیلی ام با تاییدیه دانشگاه ندارد .
این دانشجوی دانشگاه شیراز افزود : شنبه 23 شهریور به دلیل پیگیری شفاف سازی درباره موضوع فوت استاد بخش زبان و ادبیات انگلیسی که در 19 مردادماه سال جاری بر اثر ایست قبلی درگذشت و مرگ او دقیقا یک روز پس از نوشتن نامه ای اعتراضی به مسئولان دانشگاه شیراز رخ داد که در آن به توهین های آشکار دیگر استادان بخش به او اشاره می کرد ، به حراست دانشگاه احضار شدم .
موسوی با بیان اینکه به او عنوان شده است که به دلیل دخالت های بسیار در این زمینه ، ممکن است پرونده تحصیلی او در معاونت آموزشی بررسی شود ، گفت : یک هفته بعد از این اتفاق ، متوجه شدم که اداره آموزش دانشگاه شیراز به نظام وظیفه نامه ای ارسال کرده است که طبق آن عنوان شده بود ، معافیت من تا 31 شهریور ماه بوده است و موفق به اتمام دانشگاه نشده ام که این نامه به منزله ابطال حکم کمیسیون موارد خاص دانشجویی است .
او افزود : در پی این موضوع ، اول مهرماه اداره آموزش دانشگاه شیراز همچنین به معاونت آموزشی نامه ای ارسال کرده بود که در آن بیان شده بود وحید موسوی شرایط معافیت تحصیلی ندارد و حکم کمیسیون استانی رسماً باطل است .
موسوی ادامه داد : این در حالی است که کمیسیون موارد خاص استانی ، یک کمسیون بالادستی است و حکمش برای همه دانشگاه لازم الاجراست و نمی توان آن را ابطال کرد؛ موارد خاص نیز به این معناست که نمی توان طبق آیین نامه موجود آن را پیش برد ، از همین رو پاسخ آیین نامه ای به مشکل تحصیل اینجانب پذیرفته نیست .
این دانشجوی دانشگاه شیراز عنوان کرد : یک هفته بعد با رئیس دانشگاه به صورت حضوری صحبت کردم و از فردای آن روز ممنوع الورود شدم ، موضوع صحبت نیز مشکلات تحصیلی و آموزشی که برای شخص خودم پیش آمده و نیز برخی موضوعات دیگر همچون اخذ وجه بابت امتحان معافیت زبان انگلیسی از دانشجوان و نیز نبود عدالت آموزشی بوده است .
وی افزود : با تلاش های دوستانم و گفت وگو با مسئولان دانشگاه ، تقریباً همگان موافق بازگشت اینجانب به دانشگاه بوده اند؛ اما معاونت آموزشی دانشگاه به این موضوع رای نمی دهد و در نهایت در 17 مهرماه سال جاری رسما اعلام شد که نمی توانم ادامه تحصیل دهم و به بیان دیگر اخراج شده ام .
دانشگاه شیراز : اخراج قانونی است دانشگاه شیراز در پاسخ به مسائل مطرح شده از سوی این دانشجو و اعتراضش در مقابل دانشگاه ، جوابیه ای را در اختیار خبرگزاری ایرنا قرار داد که به این شرح است : در پاسخ به سوالات مطرح شده آقای سید وحید موسوی ، دانشجوی محترم کارشناسی ورودی سال 1392 رشته مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز ، مراتب زیر جهت آگاهی اطلاع رسانی می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایرنا
1398/08/13
18:41

نخست اینکه ماده 20 آیین نامه و مقررات آموزشی به شماره 138715/ به تاریخ بیست و دوم مهر 91 معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای کلیه دانشجویان سال های 91 و 92 ، چنین اظهار می کند : دانشجویانی که دارای سه نیمسال متوالی یا متناوب مشروط آموزشی باشند ، مشمول حکم اخراج از دانشگاه می شوند .
در ماده 13 آیین نامه یادشده ، آمده است که حداکثر مدت مجاز تحصیل در دوره کارشناسی ده نیمسال (پنج سال) است؛ این در حالی است که نامبرده در نیمسال های دوم 92 ، 93 و 94 مشروط آموزشی شده است و طبق ماده 20 (بند 1) ، مشمول حکم اخراج شده است؛ اما کمیسیون موارد خاص دانشگاه ، ارفاقاً با صدور مجوز ادامه تحصیل نامبرده از نیمسال اول 1395 موافقت کرده است .
در ادامه این جوابیه آمده است : کمیسیون موارد خاص دانشگاه به تاریخ 14/11/ 96 با صدور مجوز ادامه تحصیل ایشان برای نیمسال های اول و دوم 97 ، به شرط نداشتن منع نظام وظیفه ، موافقت کرد ، در پی آن سازمان وظیفه عمومی ناجا (نامه شماره 920304227 مورخ 5/6/97) با تمدید معافیت تحصیلی نامبرده تا تاریخ آخر شهریور 98 موافقت کرده است .
افزون بر این ، قسمت 3 از بند "ب" دستورالعمل جامع معافیت تحصیلی به شماره 9610/د ت/2/23 به تاریخ پنجم دی 96 ازمان وظیفه عمومی ناجا که طی نامه شماره 288205/4 به تاریخ سوم دی 96 معاون محترم وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان کشور ، به روسای محترم دانشگاه های کشور ابلاغ شده ، تصریح می کند که " آن دسته از مشمولانی که در سنوات مجاز تحصیلی (سنوات اولیه+ارفاقی) موفق به فراغت از تحصیل نشوند ، صرفاً در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی و امکان فراغت از تحصیل طی نیمسال اول مهلت معرفی ، با درخواست دانشگاه و ثبت آن در دفتر پلیس+10 ، صدور مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی بدون لحاظ غیبت برای آنان فراهم خواهد شد .
" اما ، متاسفانه نامبرده در نیمسال دوم سنوات ارفاقی موضوع این دستورالعمل ، مجدداً برای چهارمین بار (نیمسال دوم 97) مشروط آموزشی شده و پیشرفت تحصیلی نداشته است؛ بر این اساس نامبرده حائز شرایط مندرج در این بند نیست .
در ادامه این جوابیه آمده است : درخواست ادامه تحصیل نامبرده برای بررسی در کمیسیون موارد خاص استانی به تاریخ 20 شهریور 98 مطرح و برای یک نیمسال با آن موافقت شد و مراتب جهت اجرا به مدیریت امور آموزش فرستاده شد .
در بررسی کارشناسی امور آموزشی با توجه به توضیحات ارائه شده در بند 5 عدم امکان اجرای حکم کمیسیون به معاون محترم آموزشی دانشگاه اعلام شد و ایشان نظر کارشناسی مدیریت آموزشی دانشگاه مبنی بر عدم امکان اجرای مصوبه کمیسیون موارد خاص استانی را تایید کردند .
در ادامه ، تقاضای دانشجو برای تجدید نظر توسط معاون آموزشی دانشگاه به کمیسیون موارد خاص استانی جهت بررسی ارجاع شد و کمیسیون موارد خاص استانی به تاریخ هفدهم مهر 98 با توجه به موارد مطروحه در بند 5 و سایر شرایط آموزشی نامبرده (4 نیمسال مشروط آموزشی و نداشتن سنوات تحصیلی) حکم اخراج را تایید کرد .
همچنین ، لازم به ذکر است که دانشگاه به نامبرده در موارد دیگری ، از جمله حذف درس ریاضی مهندسی در نیمسال اول 95 و حذف نیمسال اول 93 و .
نیز ارفاق آموزشی کرده که در غیر اینصورت تعداد نیمسال های مشروطی نامبرده افزایش می یافت .
به این ترتیب باوجود تصریح آیین نامه و مقررات آموزشی و با عنایت به ارفاق های متوالی دانشگاه شیراز در حق دانشجوی محترم آقای سید وحید موسوی ، هیچ قانون و مصوبه ای که ایشان را دوباره به تحصیل برگرداند وجود ندارد و قانونا ایشان از دانشگاه اخراج شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
برنا
1398/08/13
15:03
> دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در پنجمین نشست نقد و بررسی پیش نویس دانشگاه کارآفرین ، با اشاره به لزوم ایجاد شرایط ایده آل برای آینده گفت : باید بتوانیم سندی آماده کنیم که پارادایم های ذهنی دانشگاه ها را تکان دهد و خود دانشگاه ها برنامه های راهبردی شان را بر طبق این سند تغییر دهند .
> دکتر مسعود برومند : ضرورت تغییر برنامه های راهبردی دانشگاه ها؛ طبق سند دانشگاه ارزش آفرین دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در پنجمین نشست نقد و بررسی پیش نویس دانشگاه کارآفرین ، با اشاره به لزوم ایجاد شرایط ایده آل برای آینده گفت : باید بتوانیم سندی آماده کنیم که پارادایم های ذهنی دانشگاه ها را تکان دهد و خود دانشگاه ها برنامه های راهبردی شان را بر طبق این سند تغییر دهند .
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، پنجمین نشست نقد و بررسی پیش نویس دانشگاه کارآفرین با حضور وحید احمدی ، مشاور وزیر و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ، محمدجواد رسائی ، مشاور رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت های ممیزه وزارت علوم ، اکرم قدیمی ، معاون پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کاشان ، تهران ، سهند تبریز و شهید بهشتی ، در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد .
در ابتدای این نشست ، دکتر وحید احمدی ، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در سخنانی کوتاه با اشاره به ساختار سند تهیه شده اظهار داشت : در بخش تعاریف ، تلاش شده تا همه موارد با دقت و وسواس زیادی تنظیم شوند .
دکتر مسعود برومند ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، با اشاره به اینکه کارآفرینی در سند دانشگاه کارآفرین به مفهوم ایجاد ارزش افزوده با استفاده از شرایط موجود است ، گفت : هدف ما ایجاد شرایط ایده آل برای آینده است و به دنبال سندی هستیم که پارادایم های امروزه را متزلزل کند .
سندی که امروز آماده شده است یک برنامه استراتژیک است که با برنامه راهبردی دانشگاه ها در تضاد است .
وی افزود : باید بتوانیم سندی آماده کنیم که پارادایم های ذهنی دانشگاه ها را تکان دهد و خود دانشگاه ها برنامه های راهبردی شان را بر طبق این سند تغییر دهند .
باید از دل این سند بیانیه ای بیرون بیاید و زمینه سازی در دانشگاه ها صورت بگیرد و سپس این سند به صورت اسناد مرحله ای به دانشگاه ها ارائه شود .
در ادامه نشست ، دکتر محمدجواد رسائی مشاور رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت های ممیزه وزارت علوم ، با اشاره به اجراشدن سند در افق 5 ساله گفت : بخش اقدامات باید خلاصه تر تنظیم شود تا بتوان با تمرکز بر آن ها در جهت اجرایی کردن سند گام برداشت .
ما نمی توانیم از دانشگاه های مختلف انتظار یکسان داشته باشیم و باید به اینکه امر توجه کنیم که بار مالی بر فعالیت های جاری دانشگاه ها تحمیل نکنیم .
دکتر خسرو پیری ، سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی نیز گفت : در کنفرانس آیسسکو بر تجاری سازی کشورها تأکید شده بود که اشاره به این نکته در بخش مقدمه می تواند نشانه ای برای همسو بودن وزارت علوم با حرکت منطقه باشد .
سپس دکتر رضا نقی زاده ، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ، گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه کرد و گفت : به موازات تدوین سند برنامه ترویجی نیز در حال اجرا است .
وی در ادامه به مراحل تنظیم این سند اشاره کرد و هدف از تدوین این سند را رسیدن به دانشگاهی که به جامعه نزدیک تر باشد و در سطح بین المللی دیده شود عنوان کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
برنا
1398/08/13
15:03

دکتر بهزاد سلطانی ، عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان نیز با تأکید بر لزوم حفظ ساختارهای موجود در دانشگاه ها گفت : در تهیه این سند باید طوری پیش برویم که همه فعالیت های دانشگاه در جای خود قرار داشته باشند و رویکرد کارآفرینانه به آن اضافه شود .
در بخش سیاست ها باید بر تقویت آموزش و پژوهش تأکید شود و دانشجویان با فعالیت های کارآفرینانه آشنا شوند .
وی همچنین بر تأثیر اقتصادی و اجتماعی دانشگاه بر منطقه هم جوار نیز تأکید کرد .
دکتر بهروز زارعی ، عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران به عنوان سخنران بعدی با اشاره به ارزش نهادن به ثروت آفرینی دانشگاه ها گفت : این ارزش نهادن بایستی در بخش ارزش ها دیده شود .
بایستی رویکرد کارآفرینی بر محتوای آموزشی به گونه ای که حداقل 10% از دروس بر عمل کارآفرینانه مؤثر باشد افزوده شود .
از دیگر نکات مهم بحث تجمیع واحدهای آموزشی و پژوهشی به منظور ارتقاء سطح کارآفرینی آن ها است .
تکمیل بدنه تجاری در کنار حوزه های علمی بسیار اثرگذار است که باید در سند به آن پرداخته شود .
وی همچنین بر لزوم تشویق اعضای هیئت علمی و دانشجویان بر انجام فعالیت کارآفرینانه تأکید کرد .
برگزاری نشست و کنفرانس باهدف مبادله دانش و کارآفرینی و همچنین حمایت مالی از دانشگاه های برتر کارآفرین کشور در راستای ارائه مشاوره به دانشگاه های علاقه مند به کارآفرینی از دیگر نکاتی بود که دکتر بهروز زارعی به آن ها اشاره کرد .
بیشتر بخوانید : نایب رئیس و اعضای شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر منصوب شدند سفر وزیر علوم به لرستان Print Email Short Link کد خبر : 920053 تاریخ خبر : 1398/08/13 15 : 03 : 23 جامعه شهید بهشتی علوم تحقیقات و فناوری فناوری معاون.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
شبستان
1398/08/13
14:26
> غفاری در نامه ای به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور دستور العمل اجرایی هشتمین جشنواره رویش را ابلاغ کرد .
> به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، «غلامرضا غفاری» در نامه (اجرایی هشتمین جشنواره رویش) دستورالعمل کانون های فرهنگی را بستر ساز بروز علایق و استعدادهای جوانان دانشجو دانست .
معاون فرهنگی وزیر علوم خاطرنشان کرد : اهتمام نسبت به پویایی کانون ها علاوه بر افزایش نشاط اجتماعی دانشگاه ، موجب ارتقای مهارت های اجتماعی آنان می شود .
وی در بخش دیگری از این نامه برگزاری جشنواره رویش را برون داد فعالیت های کانون های فرهنگی هنری عنوان کرد و افزود : برپایی این جشنواره در سطوح مختلف می تواند نقش به سزایی در ارتقای کمی و کیفی این مجموعه های دانشجویی ایفا کند .
دستورالعمل اجرایی هشتمین جشنواره ملی رویش مشتمل بر 3 بخش است که این بخش ها عبارتند از : نظام اجرایی ، رویش دانشگاهی و جشنواره ملی رویش .
همچنین کانون های برگزیده ، آثار برگزیده ادبی و هنری ، و ایده های منتخب عرصه رقابتی این جشنواره را تشکیل می دهند .
دانشجویان فعال کانون های فرهنگی در 23 موضوع کانونی در چهار حوزه ادبی هنری ، دینی مذهبی ، اجتماعی ، فرهنگ و اندیشه با یکدیگر به رقابت می پردازند .
در این دستورالعمل ، بازه زمانی برگزاری جشنواره رویش دانشگاهی از نیمه آبان تا پایان آذر ماه سال جاری تعیین شده و نیز زمان تقریبی برگزاری جشنواره ملی رویش خردادماه سال 1399 عنوان شده است .
پایان پیام/260.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
قائم مقام وزیر علوم
باشگاه خبرنگاران
1398/08/14
11:22
> برای مقابله با تحریم و شرایط سخت کشور می توانیم با بهره گیری از ظرفیت های دانش بنیان استفاده کنیم .
> به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از البرز ، عبدالرضا باقری ، قائم مقام وزیر علوم در حاشیه بازدید از پژوهشگاه مواد و انرژی جمهوری اسلامی ایران مستقر در شهرستان فردیس ، گفت : یکی از موضوعات مهم این است که امروز در شرایط تحریم قرار گرفته ایم و فعال کردن ظرفیت های دانشگاه ها می تواند به بهبود شرایط کمک کند ، همانطور که این مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری است .
اوافزود : شرایط تحریم ها فرصتی را پیش اورده است که می توانیم با بهره گیری از ظرفیت های داخلی به کمک بهبود کیفیت کالای ایرانی بپردازیم .
باقری گفت : باید با بهره بگیری از این ظرفیت ها کمبود قطعاتی که صنایع کشور به آن نیاز دارند تولید شود؛ خوشبختانه در حال حاضر فضای خوبی به وجود آمده است .
او افزود : سعی داریم به سمتی حرکت کنیم که محصولات تولیدی به سمت دانش بنیان شدن برود ، در این میان در پژوهشگاه می توانیم از بخش های مهمی از نیاز های این حوزه را پوشش دهیم و از واردات مواد و قطعات بی نیاز شویم .
قائم مقام وزیر علوم در ادامه ظرفیت های پژوهشگاه مواد و انرژی را مفید برشمرد و گفت : شروع خوبی در این مجموعه است و برآنیم که همه مراکز دانشگاهی با توجه به سوابق و توانمندی های خود بیش از گذشته به ترمیم مشکلات و رفع نیاز های کشور کمک کنیم .
انتهای پیام/ج .
و فعال کردن ظرفیت های دانشگاه ها می تواند به بهبود شرایط کمک کند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
قائم مقام وزیر علوم
ایسنا
1398/08/14
10:32
> ایسنا/البرز رونمایی از سه طرح فناورانه با حضور قائم مقام وزیر علوم در پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شد .
> امروز سه شنبه 14 آبان ، رونمایی از طرح های فناورانه پژوهشگاه مواد و انرژی طی مراسمی با حضور عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم انجام شد .
به گزارش ایسنا ، از جمله این ها می توان به طرح فناورانه " ذره روب صوتی به منظور زدایش و سیلان ذرات اندازه میکرو در کاربردهای صنعتی " ، اشاره کرد که با مسئولیت دکتر محمد امینی و دکتر حسین قدمیان اجرایی شده است .
همچنین طرح فناورانه " تولید دانش فنی و تجاری سازی ساخت پوشش های سد حرارتی نانو ساختار بر پایه ysz " ، با مسئولیت دکتر محمدرضا رحیمی پور به مرحله بهره برداری رسید .
رونمایی از طرح فناورانه " تولید نیمه صنعتی ترکیب کلسیم منیزیم استات(CMA) به عنوان یخ زدای دوستدار محیط زیست " ، با مسئولیت دکتر بهزاد آقابراری به عنوان آخرین طرح آئین رونمایی امروز بود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1398/08/13 - 1398/08/14
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
قائم مقام وزیر علوم
ایلنا
1398/08/14
10:30