وزارت علوم -
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت 13:33

1
1
فهرست اخبار
1398/09/18 - 1398/09/19
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
10880960 روزنامه فرهیختگان
10880113 روزنامه آفرينش
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/09/18 - 1398/09/19
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/09/19

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت وگویی با ایرنا درباره مساله بورسیه ها گفته است : «در رابطه با پرونده بورسیه ها برخی اعضای هیات عالی جذب شخصا به دانشگاه ها سرکشی کردند و مورد به مورد پرونده های بورسیه ها را مورد بررسی قرار دادند .
رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت وگویی با ایرنا درباره مساله بورسیه ها گفته است : «در رابطه با پرونده بورسیه ها برخی اعضای هیات عالی جذب شخصا به دانشگاه ها سرکشی کردند و مورد به مورد پرونده های بورسیه ها را مورد بررسی قرار دادند براساس بررسی های به عمل آمده از هیات های اجرایی دانشگاه ها فقط 32 نفر از این بورسیه ها شرایط متفاوت داشتند و از سازمان های دیگری بورسیه دریافت کرده بودند یا شرایط سنی نداشتند اما در فرآیند بررسی پرونده بورسیه ها ، مشکلات دیگری مثل کاهش تعداد دانشجو مطرح شد یا در برخی موارد وزارت علوم تعهد ارائه رشته برای بورسیه ها را داده بود ، اما نتوانست به این تعهد عمل کند؛ درنتیجه تعدادی از بورسیه ها پاسخ نگرفتند در این میان هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی ناچار بود تک تک به پرونده بورسیه ها ورود کند تکلیف بورسیه ها تا بهمن ماه امسال به طور کامل مشخص می شود ، البته درصورتی که اعلام جذب شان کامل شود ، فعلا آنها در قالب حق التدریس شروع به کار می کنند »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/09/18 - 1398/09/19
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1398/09/19
براساس لایحه بودجه سال 99 دانشگاه ها اجازه دارند با استفاده از تسهیلات بانکی به ساخت خوابگاه های متاهلی بپردازند
براساس لایحه بودجه سال 99 دانشگاه ها اجازه دارند با استفاده از تسهیلات بانکی به ساخت خوابگاه های متاهلی بپردازند به گزارش منتشرشده از سوی رسانه ها ، همچنین 800 میلیارد ریال از محل بازپرداخت وام های شهریه دانشجویی به صندوق های رفاه دانشجویان وزارت علوم و بهداشت پرداخت می شود ضمن اینکه در لایحه بودجه سال 1399 از بخش مصارف هدفمندی یارانه ها چهار هزار میلیون ریال به موضوع «تغذیه و امور رفاهی دانشجویان» اختصاص می یابد در عین حال 475 هزار میلیون ریال نیز برای وام شهریه جهت ارائه از سوی صندوق های رفاه دانشجویان وزارت علوم و بهداشت درنظر گرفته شده است
براساس تبصره 9 بند الف : «به دانشگاه ها ، موسسات آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری اجازه داده می شود با تصویب هیات های امنای خود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال ١٣٩٨ نسبت به اخذ تسهیلات از بانک ها از محل توثیق اموال در اختیار خود اقدام کنند و در جهت تکمیل طرح های تملک دارایی های سرمایه ای خود و با اولویت احداث خوابگاه های متاهلان موضوع بند «پ» ماده ١٠٣ قانون برنامه ششم توسعه استفاده و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی خود اقدام کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/09/18 - 1398/09/19
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اعتماد
1398/09/19

مدتی بود که در محافل دانشجویی زمزمه چشم پوشی وزارت علوم از دور جدید برگزاری مهم ترین جشنواره تئاتر ایران ، یعنی «جشنواره تئاتر دانشگاهی» به گوش می رسید؛ ذهنیتی حاصل بی اعتنایی تام و تمام سال های متمادی به این رویداد ، آن هم در شرایطی که در فاصله 5 ماه مانده به برگزاری دوره بیست و سوم.

مدتی بود که در محافل دانشجویی زمزمه چشم پوشی وزارت علوم از دور جدید برگزاری مهم ترین جشنواره تئاتر ایران ، یعنی «جشنواره تئاتر دانشگاهی» به گوش می رسید؛ ذهنیتی حاصل بی اعتنایی تام و تمام سال های متمادی به این رویداد ، آن هم در شرایطی که در فاصله 5 ماه مانده به برگزاری دوره بیست و سوم . واقعا کدام عقل سلیم می پذیرد وزارت علوم از برپایی مهم ترین امکان ظهور و بروزِ استعدادهای درجه یک تئاتری اش چشم بپوشد؟ ولی با مرور تکرار وضعیت مشابه در تمام ادوار جشنواره به حفره ها و حلقه های مفقوده ای می رسیم که به مبنای پرسش های جدی بدل می شوند چرا این برزخ ، هر ساله در آتشِ آذر تکرار می شود؟ دانشجویانِ نگران حالا بار دیگر ، مشابه متعدد ادوار گذشته دست به قلم شده و هر دسته و گروه و کانونی از جایی و به طریقی صدای اعتراض شان را به گوش وزارت علوم می رسانند برای نمونه ، جمعی از دانشجویان دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر تهران با انتشار بیانیه ای ، اعتراض خود را نسبت به بی عملی نهادهای مرتبط و البته «روند انتخاب دبیر جشنواره پشت درهای بسته» اعلام کرده اند جمع مورد اشاره ، رویه موردنظر را به «سلب حق و کوتاه کردن دست دانشجویان از جشنواره تئاتر دانشگاهی» تعبیر کرده اند علاوه بر این ، وقتی می بینیم «جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران» چطور با حذف عنوان «بین المللی» عملا به «جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران» تغییر نام داده باید هم نسبت به هر اتفاقی معترض بود یا کافی است با هم مرور کنیم که روند دموکراتیک انتخاب دبیر جشنواره توسط دانشجویان و کانون های تئاتر دانشگاه چطور مرحله به مرحله حذف شد اتفاق هایی از این دست به همراه بودجه ای که هیچ گاه وجود ندارد ، به شکل گیریِ یک ناخودآگاه جمعی معترض دامن می زند
سرانجام نیز اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری روز گذشته در فاصله کوتاه از انتشار بیانیه دانشجویان و «در راستای شناسایی و انتخاب دبیر بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران» ، فراخوان دوره جدید را منتشر کرد ! در نظر داشته باشیم که قصد از انتشار فراخوان ، تازه انتخاب دبیر است و در بهترین حالت کار چند هفته ای طول می کشد ، اما برای یک لحظه همه اینها را کنار بگذاریم و به یک گرفتاری بزرگ تر فکر کنیم . اینکه به فرض دبیر دوره آینده پشت درهای بسته انتخاب نشده باشد ، گیریم که با وجود زمان اندک ، همه چیز به همت نیروی جوان خیلی سریع سامان پیدا کند؛ با بدهی باقی مانده از سال گذشته چه کنیم؟ با بودجه ای که وجود ندارد
آیا مدیریت های نفتی نباید یک بار به این فکر کنند که اگر نفت نبود ، چطور باید این جشنواره را برپا کنیم؟ به نظرم حتی ابدا ایرادی ندارد اگر جشنواره یک سال تعطیل شود و کارشناسان 365 روز به این فکر کنند که بدون پول نفت چه باید کرد؟ کافی است وزارت علوم فراخوان دریافت نظرهای کارشناسی منتشر کند و تازه آن زمان خواهیم دید نخبه های دانشگاهی ما چه ساده مساله را حل می کنند و مدیران و معاونان و دانشجویان ققنوس وار از این برزخ خارج می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/09/18 - 1398/09/19
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
افکار
1398/09/18

سارا مسافریان ، نماینده کانون های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان از پردیس تهران در مراسم روز دانشجو ، که امروز با حضور رئیس جمهور در دانشگاه نسیبه فرهنگیان برگزار شد ، گفت :.

به گزارش افکارنیوز ، سارا مسافریان ، نماینده کانون های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان از پردیس تهران در مراسم روز دانشجو ، که امروز با حضور رئیس جمهور در دانشگاه نسیبه فرهنگیان برگزار شد ، گفت : اخبار سیاسی سخنم را با اهمیت دانشگاه فرهنگیان در کشور آغاز می کنم تربیت معلم دهه 60 که توسط شهیدان رجایی و باهنر پایه گذاری شد دستاوردهای ارزشمندی را تقدیم ایران اسلامی کرد که تنها یکی از آن ها 1200 دانشجو معلم شهید از میان 4 هزار و 29 دانشجوی شهید شناسایی شده و فرماندهان دلاور همچون شهید همت و مسئولانی مخلص و متعهد است . دانشگاه شریف و تربیت محور فرهنگیان در این ارزش و بنیان ارزشمند استوار و مفتخر است مسافریان گفت : کانون ها در دانشگاه نه تنها دغدغه درون دانشگاهی داشته که وظیفه خود را رفع بن بست ها در مقوله فرهنگ و معضلات جامعه می دانند از آن جمله می توان به اجرای کامل حقوق شهروندی که از مطالبات دانشجویان است اشاره کرد
نماینده کانون های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان از پردیس تهران تصریح کرد : جناب رئیس جمهور تدوین سند حقوق شهروندی یکی از نقاط درخشان کارنامه حضرتعالی است ، اما سوال اینجاست این سند تا چه میزان اجرا شده است؟ فعالین فرهنگی کانون ها سعی در عبور دانشجویان از گرایش های تک بعدی که مبتلا به نظام آموزشی است ، دارند تا در کنار درس و پژوهش آنان را متوجه فعالیت های منعطف و داوطلبانه کنند .
آیا غیر از این است که اگر دانشجویان به اهمیت ویژه کانون های فرهنگی و اجتماعی پی ببرند و به فعالیت های ذیل آن اهتمام ورزند می توان به تربیت نسلی با رشد همه جانبه امیدوارتر بود؟ وی کمبود امکانات سخت افزاری و نیروی انسانی لازم برای انجام فعالیت های فرهنگی ، کمبود بودجه فرهنگی دانشگاه به ویژه دانشگاه فرهنگیان را از موانع فعالیت مطلوب کانون ها عنوان کرد و افزود : آیین نامه رتبه بندی فرهنگی تربیتی در دانشگاه تدوین و براساس ظرفیت دانشگاه نسبت به تخصیص بودجه اقدام شود .
براین اساس می بینیم در دانشگاه های مطرح کشور به جهت حمایت خاص وزارت علوم و تخصیص سرانه فرهنگی مناسب به ازای هر دانشجو رقم قابل قبولی تخصیص یافته ، اما چرا در دانشگاه تربیت محور فرهنگیان مشکل اصلی فعالین فرهنگی هنوز هم کمبود بودجه است؟ مسافریان افزود : انتظار می رود وزراتین آموزش و پرورش و علوم از این منظر نگاه ویژه تری نسبت به دانشگاه فرهنگیان که به تعبیر مقام معظم رهبری مرکز ثقل نظام آموزشی تربیتی کشور است داشته باشند و با حمایت و تاکید حضرتعالی بر رفع این مسئله و رشد و بالندگی فعالیت های فرهنگی در دانشگاه فرهنگیان باشیم .
وی با اشاره به گنجاندن دروس مهارتی و هنری در غالب دروس اختیاری به برنامه درسی دانشگاه ها تصریح کرد : جناب رئیس جمهور وجود برنامه های آموزشی صرف و اجرای آن به صورت فشرده یکی از بزرگترین آسیب هایی است که امروزه در اکثر دانشگاه ها وجود دارد در صورتی که جایگزین کردن بخشی از آن با دروس اختیاری مکمل باعث می شود شاهد دلزدگی و خستگی دانشجویان در مواجه با فعالیت های فرهنگی اجتماعی و هنری نباشیم .
این فعال دانشجویی تصریح کرد : حمایت از جذب نیروی مطلوب جهت تربیت و تقدیم معلمان به نظام آموزشی کشور؛ طی دو سال اخیر شاهد جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری بودیم آیا این نوع تربیت معلم که در سنین 18 تا 22 سالگی و با جذب جوانان نخبه در مقابل سوبرداشت از ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و جذب فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه ها در سنین 30 و چند سال و حتی بالاتر پسندیده نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/09/18 - 1398/09/19
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
افکار
1398/09/18

با دستاوردهای شبانه روزی هم ، چون غنا بخشیدن به اوقات فراغت با فعالیت های فرهنگی و تربیتی در خوابگاه ها جای خود را به صرف پذیرش فارغ التحصیلان جویای کار در آموزش و پرورش دهد و صد البته که جسم رنجور و فرسوده ساختمان دانشگاه فرهنگیان و تامین اساتید مجرب فرهنگی و برنامه ریزی مطلوب تربیتی باز هم نیاز به توجه ویژه به بودجه این دانشگاه دارد .
مسافریان خاطرنشان کرد : آقای رئیس جمهور به طور خاص درخواستم این است با تاکید جنابعالی به عنوان رئیس هیئت امنای دانشگاه به وزارت آموزش و پرورش اجازه بدهید صد نفر از فارغ التحصیلان فعال فرهنگی در پردیس ها و مراکز بمانند تا روحیه جوانی به حیات کار فرهنگی بینجامد و در صورت موثر بودن این طرح سهمیه سالانه برای جذب دانشجو معلمان فعال به عنوان همکار در دانشگاه فرهنگیان فراهم شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/09/18 - 1398/09/19
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/09/18

اعطای جایزه آکادمی علوم چین به استاد ایرانی عضو هیأت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس موفق به دریافت جایزه آکادمی علوم چین CAS در حوزه معماری شد .
اعطای جایزه آکادمی علوم چین به استاد ایرانی عضو هیأت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس موفق به دریافت جایزه آکادمی علوم چین CAS در حوزه معماری شد دکتر محمدجواد مهدوی نژاد ، دانشیار گروه معماری دانشگاه تربیت مدرس با ارائه نظریه معماری سرآمد موفق شد جایزه آکادمی علوم چین را کسب کند الگوی معماری سرآمد در حوزه ایجاد تعامل میان ظرفیت های فرهنگی معماری بومی و فناوری های روزآمد و پیشرفته ، راه نوینی پیش روی آینده معماری ایرانی و همچنین کشورهای دارای تمدن کهن و معماری بومی اصیل قرار داده است در الگوی معماری سرآمد ، استفاده از مصالح زیست سازگار و نماهای پیشرفته به عنوان راه حلی پایدار برای بهبود خرده اقلیم های شهری پیشنهاد شده است بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس ، آکادمی علوم چین هر ساله در یک فراخوان بین المللی از نظریه ها و ایده های نوظهور در حوزه های نوین دانش حمایت و به پژوهشگران برتر جهان جایزه اهدا می کند به مناسبت روز دانشجو؛ تقدیر از دانشجویان نمونه دانشگاه آزاد اسلامی جمعی از دانشجویان برگزیده و نمونه دانشگاه آزاد اسلامی از سراسر کشور با حضور محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تقدیر شدند
به گزارش ایسنا ، جمعی از دانشجویان برگزیده و نمونه دانشگاه آزاد اسلامی از سراسر کشور با حضور محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ، حجت الاسلام محمد شریفانی سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی ، حجت الاسلام ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ، جواد علمایی ، سرپرست معاونت علوم ، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد و دکتر سید محمودرضا آقامیری ، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکز تقدیر شدند .
اسامی 6 دانشجوی نمونه دانشگاه آزاد که از بین جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری این دانشگاه تقدیر شده اند ، به شرح زیر است : ابوالفضل کربلایی حسینی غیاثوند ، دانشجوی دکتری در رشته معماری ، دانشگاه آزاد واحد قزوین مهناز پیروی ، دانشجوی دکتری تخصصی معماری ، واحد تبریز نرگس آزادوار ، دانشجوی دکتری رشته مهندسی عمران (گرایش سازه) واحد تهران غرب حسین عندلیب ، دانشجوی دکتری فقه و مبانی حقوق اسلامی ، واحد نجف آباد فرزانه غریبی ، دانشجوی دکترای تخصصی رشته برنامه ریزی درسی ، واحد اراک صدیقه عمادی استرآبادی ، دانشجوی رشته الهیات و معارف اسلامی ، واحد تهران شمال همچنین اسامی دانشجویان برگزیده کانون ها و تشکل ها به شرح زیر است : یاسر رضایی ، دانشجوی برگزیده دومین دوره هیئت های مذهبی زهرا احمدی ، دانشجوی برگزیده اردوی معرفتی کانون های هلال احمر فاطمه سادات میراحمدی ، دانشجوی برگزیده معرفت رضوی علیرضا کریمی ماچیانی ، دانشجوی برگزیده در حوزه ورزش وحید جابرزاده ، محمد خسروی ، الهام گودرزی ، اکرم مهربان و عباس محمدی به عنوان دانشجویان برگزیده شاهد و ایثارگر محمد شاه کویی ، حسینعلی زبرجد ، امیر عامری و امیر ریاحی به عنوان دانشجویان برگزیده بسیجی سما یوسفی به عنوان دانشجوی برگزیده علمی در این مراسم همچنین از خانواده دو شهید مدافع حرم دانشگاه آزاد اسلامی ، هادی باغبانی و مصطفی صدرزاده که از دانشجویان واحد تهران مرکز بوده اند ، تقدیر شد . توسط دانشگاه تهران؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1398/09/18 - 1398/09/19
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1398/09/18
مراسم اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان برگزار می شود نهمین آئین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران ، توسط معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران ، فردا چهارشنبه 20 آذرماه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه برگزار می شود به گزارش مهر ، معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران نهمین آئین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران را فردا چهارشنبه 20 آذرماه ساعت 14 در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران با حضور روسا و مسئولان سازمان ها و نهادهای ذی ربط برگزار می کند در این مراسم از 30 دانشجو و گروه فداکار شامل12 گروه دانشجویی و 18 دانشجوی فداکار ، خانواده دو شهید دانشجوی مدافع حرم و یک دانشجوی مبتلا به مرگ مغزی و یک استاد فداکار با اهدای تندیس فداکاری ، لوح تقدیر و جایزه نقدی تقدیر می شود استقرار واحد خونگیری از سوی سازمان انتقال خون ، در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برای پذیرش اساتید ، کارکنان و دانشجویان داوطلب اهدای خون از برنامه های مهم جانبی این رویداد «فرهنگی – دانشجویی» است
همچنین برگزاری پنج نشست علمی در دانشکده های علوم اجتماعی ، روانشناسی و علوم تربیتی ، کشاورزی و منابع طبیعی و الهیات دانشگاه تهران و اجرای تئاتر خیابانی با عنوان «این کجا و آن کجا ! ؟» امروزسه شنبه 19 آذرماه ساعت 12 : 30 روبروی مسجد دانشگاه تهران را می توان از دیگر ویژگی های این دوره از آئین برشمرد .
آئین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران هر سال با همکاری سازمان جهاد دانشگاهی تهران ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، سازمان بهزیستی کشور ، سازمان انتقال خون ایران ، سازمان بسیج دانشجویی کشور ، کمیتهامداد امام خمینی(ره) برگزار می شود .
1
فهرست