وزارت علوم -
یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت 13:42

1
1
فهرست اخبار
1398/10/21 - 1398/10/22
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
1398/10/21 - 1398/10/22
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
1398/10/21 - 1398/10/22
روساي موسسه يا سازمان وابسته
11063038 19:19 باشگاه خبرنگاران
11062423 16:33 موج نيوز
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/10/21 - 1398/10/22
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
مهر
1398/10/22
09:59
> کمیسیون آموزش مجلس از روسای دانشگاه های علوم دریایی ارتش و افسری امام حسین (ع) دعوت کرده بود که برای ارائه گزارش امروز در کمیسیون حاضر شوند .
> به گزارش خبرنگار مهر ، براساس دستور جلسات هفتگی کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی ، اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس امروز و فردا یکشنبه و دوشنبه (22 و 23 دی ماه) نشست تخصصی برگزار می کند .
در روز یکشنبه 22 دی ماه ، گزارش عملکرد ایرانداک ارائه شده و از رئیس دانشگاه علوم دریایی ارتش و رئیس دانشگاه افسری امام حسین (ع) جهت ارائه گزارش دعوت شده است .
در روز دوشنبه نیز طرح های واصله بررسی شده و از وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری جهت پاسخگویی به سوالات رضا شیران خراسانی (3فقره) ، شهاب نادری ، محسن کوهکن ، نادر قاضی پور ، سعید باستانی (3فقره) دعوت شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/10/21 - 1398/10/22
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شبستان
1398/10/21
14:04
> معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده و وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به همراه معاونین و مدیران مربوطه به بررسی اقدامات و راهبردهای مشترک برای ارتقا وضعیت در حوزه عدالت جنسیتی و پروژه های مشترک پرداختند .
> به گزارش خبرگزاری شبستان ، «معصومه ابتکار» در نشست مشترک با وزیر علوم در حوزه عدالت جنسیتی گفت : در مهم ترین برنامه دولت دوازدهم در حوزه زنان و خانواده پیگیری ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه است که با تلاش ها و همکاری های صورت گرفته در نهایت 8 شاخص یا محور اصلی عدالت جنسیتی تبیین ، تعیین و ابلاغ شد که اولین آنها محور آموزش و پژوهش بوده و این از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در این دوره دولت است .
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود : ما در معاونت بر روی شاخص های خانواده کار کرده ایم و در این شاخص ها تاکید زیادی بر روی مسائل مرتبط با وزارت علوم وجود دارد .
چرا که روز به روز سطح تحصیلات دانشگاهی و نفوذ دانشگاه ها در زندگی مردم بیشتر می شود واین امر ارتباط تنگاتنگی با تمام ابعاد زندگی مردم پیدا کرده است .
ابتکار تصریح کرد : بیشتر مبانی کار ما ماده 101 و 102 قانون برنامه ششم و مصوبات ستاد ملی زن و خانواده است که به تمامی دستگاه ها ابلاغ شده است .
معاون رییس جمهور با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای رشته مطالعات زنان ، به برگزاری دو نشست سراسری تخصصی با دعوت از 30 گروه پژوهشی آموزشی در این حوزه با هدف بررسی مشکلات و مسائل موجود و آسیب های وارده به این رشته اشاره کرد و گفت : باید تلاش کنیم تا مطالعات زنان و خانواده جایگاه واقعی خود را به دست آورد .
وی با بیان اینکه طرح گفتگوی ملی خانواده در حال حاضر با همکاری معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و انجمن جامعه شناسی ایران در دست اجراست ، گفت : در 31 استان با هدف شناخت معضلات خانواده و توجه به اختلال ارتباطی موجود در خانواده های ایرانی و به منظور پیدا کردن راه حل برای افزایش مهارت های ارتباطی و همچنین ارتباط بین نسلی این طرح را به اجرا درآورده ایم که در این مسیر از مهم ترین گروه های هدف دانشجویان بوده اند .
وی ضمن انتقاد از نبود مهارت شنیداری و مهارت حل مشکلات پیچیده که هر دو از مشکلات ارتباطی نشات می گیرد ، بر اهمیت آموزش این مهارت ها و اعلام آمادگی جهت برنامه ریزی برای این موضوع با همکاری وزارت علوم تاکید کرد : در این نشست وزیر علوم با بیان اینکه وزارت علوم به لحاظ جمعیت دانشجویی و نیز اعضای هیئت علمی وزارتخانه خاصی محسوب میشود ، گفت : در حال حاضر 52 درصد دانشجویان کشور را دختران تشکیل می دهند و در بعضی رشته ها بین 80 تا 100درصد دانشجویان ما ، دختران هستند .
وی با اشاره به اینکه چند سال قبل هرچه به سمت تحصیلات تکمیلی پیش می رفتیم تعداد دختران دانشجو کمتر می شد ، افزود : خوشبختانه در سال های اخیر این فاصله کمتر شده ضمن اینکه از بین نخبگانی که با تایید بنیاد ملی نخبگان عضو هیئت علمی دانشگاه ها شده اند تعداد قابل توجهی از دختران نخبه دیده می شوند .
غلامی با اشاره به اجرای طرح رصد دانش آموختگان فارغ التحصیل بین سال های 92 تا 94 از طریق کد ملی و سیستم بیمه ای کشور گفت : در این زمینه آمار خوبی مبنی بر اشتغال فارغ التحصیلان دختر دریافت کرده ایم .
وزیر علوم با اشاره به اجرای طرح مهارت افزایی دانشجویان توسط دانشگاه ها از سال 97 افزود : این کار مانند کارگاه های فوق برنامه است که نوعی آموزش ضمنی برای ورود به بازار کار عملی محسوب می شود و در این زمینه دانشگاه های فنی و حرفه ای عملکرد خوب و موفقی داشته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/10/21 - 1398/10/22
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
شبستان
1398/10/21
14:04

در این جلسه دکتر زهرا جواهریان معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت با تشکر از حضور مستمر نماینده وزارت علوم در جلسات بررسی شاخص ها گفت : بحث اول ما در این نشست بحث شاخص های عدالت جنسیتی است که از بین 179 شاخص ، 22 مورد خاص وزارت علوم است .
یعنی در سه مولفه دسترسی و برخورداری آموزشی در مقاطع تحصیلات دانشگاهی ، مقدار منابع نظام آموزشی پژوهشی در مقاطع تحصیلات دانشگاهی و برون داد نظام آموزشی و پژوهشی در مقاطع تحصیلات دانشگاهی وزارت علوم به عنوان متولی اصلی شناخته می شود .
وی با اشاره به مصوبه شورای عالی اداری و ابلاغ رییس جمهور در خصوص سهم 30 درصدی زنان در مدیریت کشور ، گفت : قطعا وزارت علوم رشد خوبی در این دو سال داشته است ولی ما درخواست داریم که در این زمینه و در مدیریت میانی و عالی تغییراتی ایجاد شود .
جواهریان به امضای تفاهم نامه با وزارت علوم در سال 97 که در راستای آن موافقت نامه ای هم تنظیم شده اشاره کرد و گفت : در همین زمینه طرح توانمند سازی سفیران فرهنگی دانشگاه های کشور را اجرا کردیم و برنامه های در دست اجرای ما شامل : حمایت از برگزاری جشنواره های زن و علم یادواره مریم میرزاخانی ، حمایت از برگزاری نمایشگاه های توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد و لباس و صنایع دستی ، برگزاری نمایشگاه های ملی منطقه ای با دانشگاهها و همچنین برگزاری کارگاههای آموزشی است .
سوسن باستانی معاون بررسی های راهبردی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده نیز تاکید کرد در بحث عدالت جنسیتی علاوه بر کمیت باید کیفیت را نیز مد نظر قرار دهیم .
پایان پیام/35.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/10/21 - 1398/10/22
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسکانیوز
1398/10/21
13:36
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در نظر داریم ساماندهی آمایش آموزش عالی را از ابتدای سال 99 ابلاغ کنیم .
> به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، جلسه 336 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی به ریاست منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و با حضور سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد .
در ابتدای این جلسه علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به ارائه گزارشی پیرامون سازوکار جدید رتبه بندی دانشگاه های کشور پرداخت .
وی با اشاره به تصریح مقام معظم رهبری پیرامون اجرای نظام رتبه بندی برای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد : نظام رتبه بندی باید با توجه به شاخص های بین المللی به منظور زمینه سازی و هم راستایی با برنامه مرجعیت علمی کشور باشد .
خاکی صدیق تصریح کرد : ساختار اجرایی قابل اتکا ، روشن بودن ارکان و عناصر ، به رسمیت شناختن تنوع مؤسسات و مأموریت های آنها ، کیفیت گرایی ، جامع نگری ، شفافیت و استفاده از داده های مطمئن از ویژگی های اصلی طرح رتبه بندی دانشگاه ها و مراکز آموزشی بوده که مفاد آن در حال تدوین است .
وی افزود : طرح رتبه بندی برای پژوهشگاه ها و سایر زیرنظام های آموزش عالی نیز در دستور کار است .
در ادامه اعضا به بیان نظرات و پیشنهادات خود پیرامون گزارش مذکور پرداختند .
حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت : نظام رتبه بندی ارائه شده با معیارهای مندرج در سند دانشگاه اسلامی تطابق ندارد و با شاخص های واحد نمی توان برای تمامی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که کارکردهای مختلف دارند اقدام به اعمال سیاست کرده و نیاز است که برای سنجش و مقایسه دانشگاه های مختلف معیارهای سنجش متفاوتی را لحاظ کرد .
وی افزود : از طرفی دیگر بسیاری از شاخص ها از جمله تعداد نشریات یک دانشگاه یا امکانات رفاهی و .
در این طرح دیده نشده است .
طهرانچی : نیاز به تحول اساسی در رتبه بندی دانشگاه ها داریم محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت : هیچ ارتباطی بین نظام رتبه بندی ارائه شده با راهبردها و اقدامات مندرج در سند دانشگاه اسلامی به چشم نمی خورد و در این زمینه نیاز است به شکلی اساسی نسبت به تحول در رتبه بندی دانشگاه های کشور اقدام شود .
عاملی : دانشگاه ها باید با خودپژوهی در زمینه رتبه بندی اثرگذار باشند عاملی ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : در رابطه با شاخص های رتبه بندی دانشگاه ها لازم است دسته بندی مشخصی از شاخص های عام و بین المللی از یک طرف و شاخص های خاص و بومی از طرف دیگری داشته باشیم .
عاملی با اشاره به اینکه شاخص ها ، جهت دهنده اهداف و مسیر پیش روی دانشگاه هاست ، تصریح کرد : نیازمند یکسری شاخص های عام هستیم که با شاخص های دنیا مشترک بوده و نگاه بین المللی داشته باشد؛ اما در عین حال باید به دستاوردها و شاخص های بومی و خاص نیز توجه داشته باشیم .
وی افزود : در رابطه با شاخص های خاص می توان رتبه بندی ها را براساس رشته های مختلف دانشگاهی اعمال کرد تا منطبق با رشته های مختلف ، شاخص های مرتبطی لحاظ شود .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : دانشگاه ها باید با خودپژوهی در زمینه رتبه بندی ، اثرگذار بوده و با انتشار مستندات خود در سایت دانشگاه در زمینه رتبه بندی و توسعه دانش فعال باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/10/21 - 1398/10/22
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسکانیوز
1398/10/21
13:36

وی تأکید کرد : نیاز است تا به موازات تدوین شاخص های رتبه بندی دانشگاه ها ، سامانه هوشمند شاخص ها نیز تدوین شود تا به مجرد به وجود آمدن «داده ها» ، در فضای علمی و بستر اینترنت انعکاس پیدا کند .
عاملی خاطرنشان کرد : با تفکیک دانشگاه های محور در چهار حوزه علوم انسانی ، علوم پایه ، علوم پزشکی و علوم مهندسی می توان برای اجرایی سازی شاخص های کمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی اقدامات مؤثرتری صورت داد .
ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد : ضمن رعایت ویژگی های مختلف دانشگاه های علوم انسانی ، صنعتی ، پزشکی و .
در طرح رتبه بندی ، باید نظام رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی با اسناد بالادستی از جمله سند دانشگاه اسلامی تطابق داده شود .
عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت : توجه به نیازهای بومی استانی و ضریب مشخص برای شاخص های کیفی اثرگذار ، از مواردی است که در تدوین شاخص های مذکور باید مورد توجه باشد .
وی پیشنهاد کرد : شاخص های بخش فرهنگی تربیتی و مدیریت هم باید لحاظ شود .
می توان از ظرفیت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در جهت اجرای طرح رتبه بندی دانشگاه ها استفاده کرد .
نوید ادهم دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش پیشنهاد کرد : شاخص های رتبه بندی به دو دسته عام و خاص تقسیم بندی شود و شاخص هایی مانند موفقیت دانشگاه در تربیت شهروند در تراز جمهوری اسلامی باید لحاظ شود .
همچنین می توان از ظرفیت جهاد دانشگاهی برای اجرای نظام رتبه بندی دانشگاه ها استفاده کرد .
جبارعلی ذاکری ، رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت : دانشگاه های هنر و دانشگاه های صنعتی باید با شاخص های منطبق با ظرفیت های خودشان سنجیده شوند .
شاخص های ارائه شده توازن لازم را ندارند .
وی افزود : توجه به شرایط تحریمی موجود ، مشارکت های گروهی و اعمال مزایا برای حرکت دانشگاه ها به سوی دانشگاه نسل سوم ، زمان ماندگاری دانشجو در دانشگاه ، چرخه مراکز نوآوری از جمله مواردی است که باید در تدوین شاخص های بومی رتبه بندی دانشگاه ها مورد توجه باشد .
محمدمهدی صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در دانشگاه ها گفت : در سند دانشگاه اسلامی ایجاد نهاد فراملی برای ارزیابی دانشگاه ها تصریح شده است .
می توان برای بازبینی شاخص های رتبه بندی دانشگاه ها از کمیته های شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی استفاده کرد تا پیش نویس اولیه از شاخص ها در حوزه مأموریت خود را ارائه کنند و سپس نتایج در شورا تلفیق شود .
سقزچی معاون خط مشی گذاری شورای اسلامی شدن دانشگاه ها با اشاره به تلاش های صورت پذیرفته در تدوین پیش نویس شاخص ها بیان کرد : باید مزیت کلیدی این طرح احصا شود تا وجه تمایز آن با سایر نظامات رتبه بندی بین المللی مشخص شود .
همچنین تعریف مأموریت گرایی برای دانشگاه ها براساس مزیت های نسبی ، ارائه مدلی بومی ، تدوین شاخص های پیش برنده ، لحاظ کردن کارکردهای اخلاقی ، فرهنگی و مدیریتی و اجرای طرح به صورت پایلوت از دیگر نکات مطرح شده توسط وی بود .
رتبه بندی دانشگاه ها تحت تأثیر قدرت های بزرگ قرار دارد عبدالله جاسبی ، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه رتبه بندی دانشگاه ها تحت تأثیر قدرت های بزرگ قرار دارد خاطرنشان کرد : دانشگاه ها باید برای حل مشکلات جامعه نیز به ارائه راه حل اقدام کنند و انتظار اصلی از شوراهای تخصصی همچون شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی ، تدوین شاخص های ناظر به نیازهای بومی و مسائل کشور برای رتبه بندی دانشگاه ها است .
وی افزود : همین که در حال حاضر بسیاری از مقالات ایرانی به دلیل تحریم رد می شوند ، سبب می شود رتبه بندی ایران براساس تعداد مقالات علمی حقیقی نباشد .
رستمی : به تصویب نظام رتبه بندی بومی و متناسب با شأن شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز داریم حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دانشگاه ها با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری پیرامون توجه به نگاه اسلامی ایرانی در رتبه بندی دانشگاه ها و مراکز آموزشی گفت : نیاز داریم تا با نگاهی مکمل به تصویب نظام رتبه بندی بومی متمایز و متناسب با شأن شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قرارگاه فرهنگی نظام اقدام کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/10/21 - 1398/10/22
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسکانیوز
1398/10/21
13:36

وی افزود : در این رابطه لازم است تا مجموعه های ذی نفع با تشکیل کارگروهی مرتبط ، به ارائه نهایی شاخص های مربوطه اقدام کنند و این شاخص ها به گونه ای باشد که آن اولویت های بومی ، ملی ، فرهنگی و ایرانی اسلامی در آن لحاظ شود .
سید حسن امامی رضوی نیز گفت : باید بحث نظام اعتباربخشی بین المللی هم دیده شود و می توان وزن دهی بین حوزه های مختلف علمی را حذف کرد و تنها به رتبه بندی دانشگاه ها اکتفا نمود .
غلامی : در نظر داریم ساماندهی آمایش آموزش عالی را از ابتدای سال 99 ابلاغ کنیم غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به مصوبه ساماندهی آمایش آموزش عالی و نظام رتبه بندی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده خاطرنشان کرد : اجرایی شدن این مصوبات مورد توجه جدی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است .
در این رابطه آمایش آموزش عالی کشور در حال نهایی شدن است تا وارد فاز اجرایی شود و به زودی به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد .
وی افزود : در رابطه با طرح نظام رتبه بندی دانشگاه ها نیز می توان با تجمیع آرای دستگاه های متولی و کمیته های مربوطه به نهایی سازی شاخص های این طرح اقدام و در جلسات شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی به تصویب و ابلاغ نهایی رساند .
غلامی خاطرنشان کرد : در نظر داریم ساماندهی آمایش آموزش عالی را از ابتدای سال 99 ابلاغ کنیم .
انتهای پیام/ 168 / 320.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/10/21 - 1398/10/22
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/10/21
13:18
> تهران ایرنا فرایند ثبت نام در دوره پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی 30 دی ماه جاری پایان می یابد .
> پذیرش در دوره های بدون آزمون از اسفندماه سال گذشته برای نخستین بار در دانشگاه ها آغاز شد .
با توجه به اینکه ظرفیت خالی دانشگاه ها از جمله پیام نور ، غیرانتفاعی و دوره های شهریه پرداز تعدادی از دانشگاه ها تکمیل نشد ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو یک بار دیگر با انجام تکمیل ظرفیت موافقت کرد .
بنابراین فرایند ثبت نام مجدد داوطلبان برای پذیرش در صندلی های خالی از 28 آبان ماه امسال آغاز شد و این مهلت 10 روز دیگر و در روز دوشنبه 30 دی ماه به پایان می رسد .
پذیرفته شدگان این دوره می توانند از ترم دوم سال تحصیلی جاری ، تحصیل خود را در دانشگاه های مدنظر آغاز کنند .
آمار استقبال از پذیرش بدون آزمون در دوره نخست 286 هزار نفر متقاضی داشت در حالی که ظرفیت اعلام شده دانشگاه ها برای این دوره بیش از 596 هزار نفر بود .
منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری پیش از این به ایرنا اعلام کرده بود که 40 درصد از داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری 98 ، پذیرش بدون آزمون را برای ورود به دانشگاه انتخاب کرده بودند .
ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور هم پیش از این به ایرنا اعلام کرد که تمام ظرفیت های بدون آزمون دانشگاه ها مشخص شده و از مجموع 760 هزار ظرفیت خالی ، حدود 400 هزار ظرفیت پر شد و 342 هزار ظرفیت برای پذیرش بدون آزمون خالی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1398/10/21 - 1398/10/22
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1398/10/21
12:07
> تهران ایرنا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : برای به کارگیری نیمه وقت اعضای هیأت علمی زن در دانشگاه ها باید تبعات اداری استخدام آنها حل شود .
> منصور غلامی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا ، درباره به کارگیری نیمه وقت اعضای هیأت علمی زن ، اظهار داشت : این موضوع هنوز به نتیجه نرسیده است ، اما چند پیشنهاد در بخش های مختلف و در رابطه با کمک به بانوان متأهل و دارای فرزند در دانشگاه ها مطرح شد .
وی با اعلام به نتیجه نرسیدن این بررسی ها ، تاکید کرد : تبعات اداری به کارگیری نیمه وقت اعضای هیأت علمی زن باید حل شود؛ چرا که استخدام پاره وقت ، مباحث بازنشستگی و بیمه را هم تحت تاثیر قرار می دهد .
غلامی گفت : در بخشی از آیین نامه های وزارت علوم ، به کار گیری نیمه وقت بانوان در دانشگاه ها مطرح شده است .
به گفته وزیر علوم ، برای کمک به جذب نیمه وقت بانوان در دانشگاه ها باید راهکار قانونی داشته باشیم .
به گزارش ایرنا ، هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی هفته گذشته از مکاتبه با وزارتخانه های علوم و بهداشت برای مشخص شدن دلایل توجیهی به کارگیری نیمه وقت اعضای هیأت علمی زن خبر داد .
در این مکاتبه ، پیشنهاد جذب نیمه وقت در آیین نامه استخدامی اعضای هیأت علمی به هیأت امنای وزارتخانه های علوم و بهداشت شده است .
بر اساس اعلام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، در سال 88 فقط 2 هزار و 200 نفر عضو هیأت علمی زن در دانشگاه ها جذب شده بودند که این آمار در سال 92 به پنج هزار و 700 نفر افزایش یافت .
میزان جذب هیأت علمی زنان در بهمن ماه 97 به 12 هزار نفر رسید و روند جذب در دوره 6 سال گذشته به گونه ای بود که آمار جذب زنان را به عنوان هیأت علمی نزدیک به دو برابر کرد؛ همچنین از ابتدای سال 98 تاکنون حدود 900 عضو هیأت علمی در دانشگاه ها جذب شدند که از این تعداد 303 نفر معادل 30 درصد زن هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/10/21 - 1398/10/22
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
عبدالساده نیسی+مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی
مهر
1398/10/22
08:48
> مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم از ارائه گرنت یا پژوهانه آزمایشگاهی به دانشگاهها خبر داد .
> عبدالساده نیسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دستور کار قرار گرفتن بحث ارائه «گرنت آزمایشگاهی» به دانشگاه ها در وزارت علوم ، اظهار کرد : آیین نامه گرنت آزمایشگاهی به زودی به دانشگاه ها ابلاغ می شود؛ بر این اساس دانشگاه های بزرگی که اعتبار خرید تجهیزات آزمایشگاهی را دریافت می کنند باید دانشگاه های کوچک را از لحاظ ارائه خدمات آزمایشگاهی مورد حمایت قرار دهند .
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم افزود : در علوم پایه و به طور مثال در فیزیک یک سری مراکزی هستند که در واقع سوال اصلی علم را تعیین و طراحی می کنند؛ مثل مرکز «سِرن» یا همان سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای .
ما آیین نامه ای را برای حمایت از اساتیدی که می خواهند با مرکز سِرن همکاری کنند ، تدوین کرده و کارگروهی را شکل داده ایم .
وی درباره وظایف این کارگروه گفت : این کارگروه اولا به دانشگاه ها کمک می کند که اساتید فیزیک چگونه با مرکز «سرن» همکاری داشته باشند و ثانیا؛ اگر فعالیتی به مرحله اجرا رسید از آن فعالیت حمایت و پشتیبانی مالی کنند .
مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم در ادامه خاطرنشان کرد : از آنجا که بودجه همه دانشگاه ها متمرکز نیست و هر دانشگاه بودجه جداگانه ای را دارد ، دانشگاهی که از این بودجه برای حمایت از اساتید برای مثلا همکاری با مرکز سرن هزینه کند ، به این معنا است که این موضوع برای آن دانشگاه مهم بوده است؛ لذا ما نیز در این کارگروه متناسب با هزینه ای که دانشگاه کرده و سطح پروژه ، مبلغی را برای حمایت تعیین و پرداخت خواهیم کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1398/10/21 - 1398/10/22
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
اعضای هیات علمی
ایرنا
1398/10/22
08:20
> تهران ایرنا مدیرکل هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان و انتظامی اعضای هیأت علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : حکم اخراج و انفصال از خدمت در مورد اعضای هیات علمی دانشگاه ها که تخلفات اخلاقی آنها اثبات شده است ، اجرا می شود .
> حجت الاسلام ابراهیم ابراهیمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت : اگر یک عضو هیأت علمی ارتباط نامشروع یا غیراخلاقی با فردی داشته باشد به طور قطع اخراج می شود که تاکنون حکم اخراج برای 2 عضو هیأت علمی صادر و اجرا شده است .
به گفته مدیرکل هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان و انتظامی اعضای هیأت علمی وزارت علوم ، همچنین انفصال از خدمت از یک ماه تا یک سال در صورت لزوم برای متخلفان صادر می شود .
ابراهیمی در توضیح بیشتر ، تاکید کرد : اگر در گزارش ها ، تخلف عضو هیأت علمی یا کارمند دانشگاه محرز و اثبات شده باشد ، حکم اخراج صادر می شود؛ با این حال شاید همین تخلف در وزارتخانه دیگری منجر به صدور حکم اخراج نشود .
وی در این باره افزود : دانشگاه محیطی آموزشی ، فرهنگی و پژوهشی است و فرزندان خانواده ها باید در امنیت روانی تحصیل کنند؛ بنابراین وزارت علوم در این زمینه سختگیرانه رفتار می کند .
این مقام مسوول وزارت علوم اظهار داشت : در صورتی که تخلفی صورت گرفته اما اثبات نشده ولی مدارک ، نشان دهنده بروز این تخلف باشد ، تنزل و تعلیق رتبه در مورد اعضای هیأت علمی ، صورت می گیرد .
ابراهیمی درباره آمار تخلفات رخ داده از سوی اعضای هیأت علمی و کارکنان ، گفت : در دفتر مرکزی رسیدگی به تخلفات وزارت علوم ، سالانه بین 40 تا 50 پرونده از کارکنان و اعضای هیأت علمی مشاهده می شود اما دانشگاه ها این پرونده ها را جداگانه بررسی می کنند .
به گفته وی ، دانشگاه ها هر 6 ماه یک بار موظف هستند گزارشی از پرونده های تخلفات اعضای هیأت علمی و کارکنان را که بررسی کرده اند در اختیار وزارت علوم قرار دهند .
مدیرکل هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان و انتظامی اعضای هیأت علمی وزارت علوم درباره بیشترین آمار بروز تخلفات در دانشگاه ها ، خاطرنشان کرد : بر اساس گزارش های دریافتی ، بیشترین تخلفات از سوی اعضای هیأت علمی دانشگاه های غیردولتی به وزارت علوم ارسال می شود .
ابراهیمی درباره تبعیت تمام دانشگاه ها از قانون 50 ماده ای وزارت علوم ، تاکید کرد : دانشگاه های آزاد اسلامی و موسسات غیردولتی و غیرانتفاعی حتی دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی باید بر اساس قانون 50 ماده ای رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان و انتظامی اعضای هیأت علمی عمل کنند .
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر بر اساس قوانین خود به تخلفات رسیدگی می کند ، افزود : بعد از تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی ، همه دانشگاه ها از جمله غیردولتی ها ، آزاد و دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی مکلف به اجرای این قانون هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
ایمنا
1398/10/22
11:43
> دانشگاه علم کاربردی اعلام کرد مهلت ثبت نام از متقاضیان تدریس در این دانشگاه تا 24 دیماه تمدید شده است .
> به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی ، نظر به درخواست مکرر جمعی از متقاضیان تدریس در دانشگاه جامع علمی کاربردی که به هر دلیلی موفق به ثبت نام در فراخوان تدریس این دانشگاه نشده اند ، به اطلاع می رساند کلیه متقاضیان می توانند تا ساعت 24 روز سه شنبه 24 دیماه 98 به سامانه ثبت نام به آدرس " uast .
ac .
ir" مراجعه کنند .
به گفته رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی ، در حال حاضر این دانشگاه نیازمند هزار و 713 مدرس است که در قالب نیروی حق التدریس فعالیت کنند .
این دانشگاه به هیچ عنوان استخدام ندارد و تنها این نیروها بعد از ارزیابی ، مجوز تدریس می گیرند؛ در این دوره از فراخوان شرط معدل 16 و حداقل سن 28 در نظر گرفته شده است که در مجموع متقاضیان باید 20 امتیاز در یافت کنند .
اگر متقاضیان این دوره از فراخوان کمتر از نیاز باشند ، همه آن ها بعد از ارزیابی مجوز ، تدریس می گیرند ، اما اگر بیشتر از نیاز ثبت نام کنند توسط سامانه دانشگاه جامع علمی کاربردی پالایش خواهند شد؛ به این معنی که یک کارگروه تخصصی به ارزیابی متقاضیان می پردازند .
نتایج این دوره از فراخوان مدرسان ظرف 32 هفته اعلام می شود ، به طوری که برای مهرماه سال آینده از مدرسانی که مجوز تدریس گرفته اند ، دعوت به همکاری می شود .
کد خبر 405374.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای دانشگاه ها
محمدحسین امید+دانشگاه جامع علمی کاربردی
ایرنا
1398/10/22
11:31
> تهران ایرنا مهلت ثبت نام برای تدریس در دانشگاه جامع علمی کاربردی تا روز سه شنبه 24 دی ماه تمدید شد .
> به گزارش روز یکشنبه دانشگاه جامع علمی کاربردی ، مهلت ثبت نام در فراخوان تا ساعت 24 روز سه شنبه 24 دی ماه در سامانه این دانشگاه به نشانی اینترنتی uast .
ac .
ir تمدید شد .
بر اساس اعلام پیشین محمدحسین امید رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی ، طبق نیازسنجی سال 98 که از همه استان های کشور و مراکز علمی و کاربردی صورت گرفته ، ثبت نام از متقاضیان تدریس در این دانشگاه از هشتم دی ماه آغاز شد .
در این فراخوان افرادی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالاتر هستند ، امکان ثبت نام دارند و مدارک معادل و یا مجازی برای ثبت نام قابل قبول نیست .
تهران به حدود هزار و 112 نفر برای مدرس در دانشگاه های جامع علمی و کاربردی نیاز دارد اما طبق اعلام رییس این دانشگاه شاید این آمار مانند دوره قبل این عدد به تعداد 10 هزار نفر برسد .
طبق برنامه ریزی انجام شده از سوی دانشگاه جامع علمی کاربردی ، مدرسان انتخاب شده امکان تدریس از مهرماه سال 99 دارند و فرآیند بررسی مدارک و جذب متقاضیان 32 هفته زمان می برد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
ایلنا
1398/10/21
15:48
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام کرد : برخی از دانشجویان واجد شرایط برای گذراندن بخشی از دروس تخصصی و کارآموزی های خود به کشور آلمان اعزام می شوند .
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام کرد : برخی از دانشجویان واجد شرایط برای گذراندن بخشی از دروس تخصصی و کارآموزی های خود به کشور آلمان اعزام می شوند .
به گزارش ایلنا ، محمدحسین امید از ایجاد ظرفیت های جدید در این دانشگاه طی سال جاری خبر داد و گفت : خوشبختانه امسال در دانشگاه علمی کاربردی ظرفیتی ایجاد شد تا دانشجویان این دانشگاه بتوانند در تبادلات علمی بین المللی شرکت کنند .
وی ادامه داد : در این راستا شرایط و نحوه انتخاب دانشجویان به استانها ابلاغ می شود تا بتوانند برخی از دانشجویان واجد شرایط را برای گذراندن بخشی از دروس تخصصی و کارآموزی های خود برای اعزام به کشور آلمان معرفی کنند .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد : ظرفیت تبادلات بین المللی برای دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه دارد و به کشور آلمان محدود نخواهد شد و اخیرا با برخی کشورهای دیگر هم توافقاتی صورت گرفته تا بتوانیم از ظرفیت آموزش های مهارتی آن ها حداکثر بهره را ببریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
دانشجو
1398/10/21
15:00
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : برخی از دانشجویان واجد شرایط برای گذراندن بخشی از دروس تخصصی و کارآموزی های خود به کشور آلمان اعزام می شوند .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی ، محمدحسین امید رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی از ایجاد ظرفیت های جدید در این دانشگاه طی سال جاری خبر داد و گفت : خوشبختانه امسال در دانشگاه ظرفیتی ایجاد شد تا دانشجویان بتوانند در تبادلات علمی بین المللی شرکت کنند .
امید ادامه داد : در این راستا شرایط و نحوه انتخاب دانشجویان به استان ها ابلاغ می شود تا بتوانند برخی از دانشجویان واجد شرایط را برای گذراندن بخشی از دروس تخصصی و کارآموزی های خود جهت اعزام به کشور آلمان معرفی کنند .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد : ظرفیت تبادلات بین المللی برای دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه دارد و به کشور آلمان محدود نخواهد شد و اخیرا با برخی کشور های دیگر هم توافقاتی صورت گرفته تا بتوانیم از ظرفیت آموزش های مهارتی آن ها حداکثر بهره را ببریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
مهر
1398/10/21
11:57
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام کرد : برخی از دانشجویان واجد شرایط برای گذراندن بخشی از دروس تخصصی و کارآموزی های خود به کشور آلمان اعزام می شوند .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی ، محمدحسین امید از ایجاد ظرفیت های جدید در این دانشگاه طی سال جاری خبر داد و گفت : خوشبختانه امسال در دانشگاه علمی کاربردی ظرفیتی ایجاد شد تا دانشجویان این دانشگاه بتوانند در تبادلات علمی بین المللی شرکت کنند .
وی ادامه داد : در این راستا شرایط و نحوه انتخاب دانشجویان به استانها ابلاغ می شود تا بتوانند برخی از دانشجویان واجد شرایط را برای گذراندن بخشی از دروس تخصصی و کارآموزی های خود برای اعزام به کشور آلمان معرفی کنند .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد : ظرفیت تبادلات بین المللی برای دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه دارد و به کشور آلمان محدود نخواهد شد و اخیرا با برخی کشورهای دیگر هم توافقاتی صورت گرفته تا بتوانیم از ظرفیت آموزش های مهارتی آن ها حداکثر بهره را ببریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
شبستان
1398/10/22
11:34
> مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت : برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت برای سال آینده پیش بینی شده است .
> به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز ، هشتادمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان امروز با دستور جلسه بررسی نتایج فعالیت کارگروه های تخصصی «بیانیه گام دوم انقلاب» ، برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت در سال آینده و همچنین بررسی موضوعات روز حوزه فرهنگ آذربایجان شرقی به میزبانی خانه فرهنگ تبریز برگزار شد .
«محمد محمدپور» در این نشست که با حضور نماینده ولی فقیه در استان همراه بود ، به ارایه آخرین اقدامات کارگروه های تخصصی «بیانیه گام دوم انقلاب» پرداخت و اظهار داشت : دبیرخانه شورا سعی دارد تمامی اقدامات انجام شده در نهادها و دستگاه های مختلف استانی را جمع بندی و جهت ارایه به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی در جریان دیدار مردم استان با معظم له تدوین کند .
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان این که اقدامات ارزشمندی در دانشگاه های استان با محوریت بیانیه گام دوم انقلاب صورت گرفته است ، خاطرنشان کرد : همانطور که رهبر معظم انقلاب در جریان دیدار مردمی سال گذشته فرمودند؛ تبریز باید در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب نیز پیشگام در کشور باشد .
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت برای سال آینده پیش بینی شده است ، گفت : این نمایشگاه که در گستره وسیع و با حضور میهمانان داخلی و خارجی همراه خواهد بود ، قرار است سال آینده همزمان با دهه امامت و ولایت به مدت 10 روز برگزار شود .
محمدپور با بیان این که برگزاری این رویداد مهم قرآنی نیازمند همکاری و مشارکت دیگر نهادها و دستگاه های فرهنگی و دینی است ، افزود : قرار است نصف هزینه های برگزاری این نمایشگاه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نصف دیگر از محل منابع استانی تأمین شود .
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همچنین از برگزاری هجدهمین آزمون سراسری قرآن با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه و آموزش و پرورش آذربایجان شرقی خبر داد و گفت : این آزمون 11 بهمن در دو ساختمان آموزشی دانشپاه پیام نور استان برگزار می شود .
پایان پیام/533.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
شبکه خبر
1398/10/22
11:24
> ده سال پیش در چنین ساعاتی روح پاک یکی از نوابغ کم نظیر تاریخ این سرزمین به سوی آفریننده مهربان و توانای هستی پرکشید .
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، امروز یکشنبه 22 دی ماه 98 دهمین سالروز شهادت دانشمند برجسته هسته ای ایران؛ شهید مسعود علیمحمدی است که با تدبیر جنایتکارترین افراد دوران ، ترور شد .
این بزرگ مرد دنیای علم و دانش ، متولد 3 شهریور 1338 در تهران و نخستین فارغ التحصیل دکترای فیزیک در ایران بود .
تخصص اصلی او ذرات بنیادی ، انرژی های بالا و کیهان شناسی بود و دروس مکانیک کوانتومی و الکترومغناطیس ، مکانیک آماری ، ذرات بنیادی و نظریه میدان های کوانتمی را در دانشگاه های کشور تدریس می کرد .
شهید علیمحمدی ، با عشق و اشتیاق ، دانش خود را به سان موهبتی خدادادی در خدمت مردم کشورش قرار داده بود و از جمله کسانی بود که باعث شد ایران تا آخرین مرزهای موجود علم پیش برود و این درحالی بود که می دانست دشمنان ایران زمین ، به ویژه اهریمن صهیون ، تاب دیدن چنین واقعه ای را ندارند و هر لحظه در کمین او نشسته اند .
منصوره کرمی ، همسر بزرگوار شهید علیمحمدی می گوید : من یادم است که خیلی به او اصرار می کردم که حداقل بیا برویم کربلا ! می گفت نه ، تا زمانی که آمریکایی ها آنجا هستند ، آنجا برای ما امن نیست؛ و بیشتر هم نگرانی اش از ربایش بود .
می گفت اگر مثلاً من را یا یکی از شما ها را بدزدند و به واسطه تو شاید مثلاً بتوانند به اهداف شان برسند .
بالاخره هر کسی یک گنجایشی دارد در شکنجه ، در آزار و اذیتی که می شود .
می گفت؛ من نمی دانم ، نمی توانم خودم را بسنجم که من چقدر مرد باشم و بتوانم آن شرایط را تحمل کنم ، برای همین می گفت؛ من ترجیح می دهم که نروم .
همسر شهید در مصاحبه دیگری بخش های دیگری از تهدیدها را باز شمرده است؛ "شهید از سال 84 به صورت رسمی متوجه شده بود که روی او یک سری کار می کنند .
خاطرم هست در آن زمان یکی از استادان دانشکده فنی دانشگاه تهران با ایشان تماس گرفته بود و گفته بود که برای کنفرانس به انگلیس رفته و آنجا 24 ساعت تحت بازجویی بوده است .
او می گفت راجع به کار های علمی مسعود ازش سوال کردند و او نیز ابراز بی اطلاعی کرده است .
سال 86 هم یکی دیگر از اساتید دانشگاه که از دوستان مسعود بود و به اروپا رفته بود دو روز تحت بازجویی قرار گرفته بود و از او نیز راجع به فعالیت های علمی شهید که درمورد چه موضوعاتی کار می کند ، سوال و ایشان هم اظهار بی اطلاعی کرده بود .
او وقتی به ایران رسید بلافاصله به منزل ما آمد و جزییات را برای شهید توضیح داد و ایشان هم همه موضوعات را به مسئولان مربوط گزارش داد .
تابستان سال 87 نیز که به حج عمره رفتیم و دخترم و دختر خواهرم هم همراه ما بودند ، چون دختر خواهرم نامحرم بود ، در طواف های مستحبی که انجام می دادیم ، با هم نبودیم .
قرارمان این بود که هرگاه برای نماز و طواف می رفتیم زیر یک مهتابی سبز جمع شویم .
بعد از اینکه نماز خواندیم و طواف مان را انجام دادیم من به سمت مهتابی سبز رفتم و دیدم که مسعود آنجا نشسته و آرام به من گفت که رویت را بر نگردان ، چون یک مرد عرب در حال فیلمبرداری از ماست .
موبایلش را به آرامی در دست من گذاشت و گفت که مراقب باش این موبایل دست کسی نیفتد ، چون شماره تلفن های زیادی در آن است .
گفت که مواظب دختر ها باش و از من هم زیاد فاصله نگیرید تا اگر اتفاقی افتاد متوجه شوید و بفهمید که مرا برده اند .
فکر می کنم حدود سال های 84 ، 85 بود که یک بار شماره تلفنی به من داد و گفت که اگر روزی به خانه نیامدم و از من خبری نشد یا اتفاقی برایم افتاد ، قبل از اینکه به مامور های پلیس خبر بدهی ابتدا با این شماره تماس بگیر ، چون اول باید آن ها بدانند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
شبکه خبر
1398/10/22
11:24

البته توصیه های امنیتی دیگری نیز به من کرده بود و باید به آن ها توجه می کردم .
در آن سفر حج ، دیگر مسعود زیاد از اتاق بیرون نمی آمد و فقط زمان نماز های جماعت که شلوغ بود بیرون می رفتیم .
به ایران برگشتیم و باز هم مسعود گزارش کرده بود ، اما به او گفته بودند که خیالاتی شده است ! تا سال شهادت نیز این روند ادامه داشت؟تابستان 88 بود و در آن زمان مسعود عضو هیات ممیزی دانشگاه تهران هم بود .
روزی یک نفر خیلی مودبانه با ما تماس گرفت و گفت ، از دفتر آقای دکتر رهبر ، رییس دانشگاه تهران تماس می گیرد و آقای دکتر رهبر یک کار فوری با مسعود دارد .
با اینکه هر روز از شهید هنگام خروج از خانه می پرسیدم که کجا می روی ، اما آن روز تنها روزی بود که فراموش کرده بودم بپرسم .
گفتم می دانم که به دانشگاه آمده ، اما دقیق نمی دانم که کجاست .
شهید به خاطر سواد بالایی که داشت و از لحاظ علمی بسیار توانمند و پرکار بود و اگر مسئولیتی را قبول می کرد آن را به نحو احسن انجام می داد ، در نهاد ها کاربردی فراوانی ، از ایشان استفاده می شد .
من گفتم شاید در جلسات مختلف و برای تالیف کتب درسی دانشگاهی دعوت شده باشد .
حتی برای داوری رساله های دانشجویان دانشگاه مختلف هم می رفت .
آن شخص ناشناس اصرار کرد که شماره موبایل دکتر را بگیرد و من هم در اختیارش گذاشتم .
عصر که مسعود به خانه آمد به او گفتم راستی از دفتر دکتر رهبر با شما تماس گرفتند؟ ! یک باره دیدم که با تعجب مرا نگاه کرد و گفت ، پس کار تو بود؟ و گفت که از منافقین بودند .
گفتم یعنی چی؟ یعنی آن آقایی که به من زنگ زد ، از منافقین بود؟ گفت بله ، تو را تخلیه اطلاعاتی کرده و شماره مرا گرفته است .
گفتم تو از کجا می دانی؟ گفت از سوالاتی که از من کرد و حرف هایی که زد .
خیلی ناراحت شدم ، ولی متاسفانه من این اشتباه را کردم ، ولی چرا شماره مسعود را عوض نکردند؟ درحالی که باید عوض می شد .
در این سال ها تحرکاتی حس نکرده بودید؟وقتی ضارب را گرفتند گفته بود که این خانه و رفت و آمد های مسعود را چندین ماه تحت نظر داشتند .
اینکه کجا می رفت و می آمد و حتی گفتند که آن ها می دانستند ما چه غذایی را دوست داشتیم بخوریم ، چه درست می کنیم ، چکار می کنیم ، کجا خرید می رویم ، با کی حرف می زنیم و با کی بیشتر ارتباط داریم .
حتی تا ریزترین مسائلی که شاید نزدیک ترین افراد به ما ندانند را هم آن ها می دانستند و متاسفانه این بی دقتی ها باعث شهادت شد .
10 روز قبل از شهادت مسعود یکسری اطلاعات برایش فرستاده بودند و از او خواسته بودند که نظرش را بدهد .
به یاد دارم که مرا صدا زد و گفت ببین چه چیز هایی برایم فرستادند .
از او پرسیدم که چکار می کند و آیا جواب می دهد؟ گفت که نه ، به این ها که نمی شود جواب داد .
این ها را برای کسانی که باید بفرستم ، می فرستم که بدانند آن ها به چه موضوعاتی اشراف کامل دارند .
خاطرم هست که سال 87 رییس دانشگاه اردن برای یک سخنرانی در بهمن سال 87 از مسعود دعوت کرده بود .
حتی به مسعود گفته بودند که شما را با خانواده دعوت می کنیم و در بهترین هتل یک هفته مهمان ما هستید و یک راننده در اختیار خواهید داشت تا هرجای اردن را که خواستید ، بگردید و تمام هزینه هایتان را تقبل می کنیم .
اما مسعود قبول نکرد .
به یاد دارم که سر این موضوع با مسعود بحث کردم و می گفتم که وقتی شرایط مهیا شده برای چه قبول نمی کنی؟ او به من گفت اردن همسایه اسراییل است و شاید تله ای برای من باشد و من باید احتیاط بیشتری کنم؛ شاید این «نه» گفتن ها باعث این ترور شد ! وقتی دیدند که شهید به هیچ وجه راضی نیست و نمی خواهد که به آن ها کمکی کند و در مسیری که آن ها می خواستند ، قدم بردارد ، او را ترور کردند .
در روز پایانی هیچ نشانه خاصی ندیدید؟خیر ، هیچ چیز خاصی نبود .
مسعود سه شنبه ، 22 دی ماه 88 به شهادت رسید .
روز یک شنبه 20 دی ماه زمان تعطیلات دانشگاه و موقع امتحانات بود و مسعود به دانشگاه نرفت .
او آن سال داور جشنواره خوارزمی هم بود .
روز یک شنبه صبح به من گفت که امروز با اینکه می خواسته به دانشگاه برود ، اما پشیمان شده و نمی رود .
گفت که در خانه می مانم و کارهایم را انجام می دهم .
از من خواست ناهار را طوری آماده کنم که ساعت 2 به جلسه برسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
شبکه خبر
1398/10/22
11:24

حدود ساعت 13 از خانه بیرون رفت .
آن روز خواهرم موتور را درب منزل ما دیده بود و گفت ، چرا این موتور مقابل در خانه شماست؟ چادرم را سر کردم و به کوچه آمدم و موتوری را دیدم .
خواهرم انسان دقیقی است و پرسید که چرا موتور پشت در خانه تان می گذارند؟ منم گفتم این اتفاق ها می افتد وعادی است تو چه حساسیت هایی داری ! گفت که اگر من بودم ، نمی گذاشتم که بگذارند و شما اشتباه می کنید .
همین که راجع به این موتور با هم صحبت می کردیم ضاربین متوجه نگاه ما به موتور شده بودند و به طور حتم با مرکزی که ارتباط داشتند تماس گرفته و گفته بودند که این موتور جلب توجه کرده است و موتور را اندکی بعد برده بودند و 6 صبح سه شنبه دوباره موتور را آوردند .
بعد از دستگیری ، ضارب در اعترافات خود گفته که قرار بود یک شنبه مسعود را ترور کنند ، اما آن روز صبح ایشان از خانه بیرون نیامد و کار ما عقب افتاد .
حتی زمانی هم که می خواستیم به دنبال خواهرزاده ام برویم آن ها در کوچه بودند ، ولی آن روز من در کوچه را باز کردم و مسعود در ماشین نشسته بود و ماشین را بیرون برد و من هم سریع در را بستم و رفتیم .
رفت و آمد هایی که آن روز داشتیم باعث شده بود که آن ها احساس خطر کنند .
بعد از شهادت مامورین اطلاعات به من گفتند که یکی از این خانه های محل که نقاش در آن کار می کرد ، هم از آن ها بوده است .
من بار ها اورا دیده بودم ، ولی فکر نمی کردم برای این فعالیت منزل ما را زیر نظر دارد .
من همیشه احتیاط می کردم و برخی موارد را مسعود به من گفته بود ، اما گاهی اوقات مسعود به من می خندید و می گفت که خانم مارپل شده ای ! البته با سفارش هایی که خودش کرده بود باعث شده بود که دقت ما بالا برود .
به من گفته بود هر وقت که از خانه بیرون می روید و هیچ کس در خانه نیست وقتی می خواهید وارد خانه شوید ، با احتیاط وارد شوید و کمی سروصدا کنید تا اگر کسی در خانه هست ، برود و به شما صدمه نزند .
می گفت امکان دارد جاسوسی برای پیدا کردن مدارکی به داخل خانه راه یافته باشد و بهتر است که شما فاصله بگیرید .
من هم هر وقت که از خانه بیرون می رفتم و برمی گشتم با خودم شروع به حرف زدن می کردم و برای مثال می گفتم ایمان این کار را بکن ، الهام تو هم این کار را بکن یا مسعود بیا درب را باز کن .
یک روز که از خرید برگشتم ، وقتی می خواستم درب خانه را باز کنم سکه ای را دیدم که از لای درب به پایین افتاد .
حقیقتش خیلی ترسیدم و یاد کتابی افتادم که مسعود به من داده بود و کار های جاسوس ها را در آن توضیح داده بود .
به یاد دارم همین طور که «بلندبلند» حرف می زدم و بچه ها را صدا می زدم .
درب ساختمان را که باز کردم جرات نمی کردم وارد شوم .
چشمم به تلفن بیسیم افتاد و با سرعت کفشهایم را درآوردم و تلفن را برداشتم و به حیاط دویدم .
به مسعود زنگ زدم که این طوری شده و من می ترسم .
او هم پای تلفن قهقهه می زد ! حرف را قبول نکرد .
می گفت خیالت راحت باشد ، هیچ نیست و تو بی خود ترسیدی .
این ماجرا نیز گذشت و بعد که آن اتفاق افتاد فکر کردم تمام این حوادث نشانه بود .
ذهنیت مردم بیشتر از روی فیلم و عکس هایی است که از این وقایع مختلف می بینند ، نظر شما در مورد فیلم بادیگارد چیست؟ آن را دیده اید .
به نظرتان چقدر به واقعیت نزدیک است؟وقتی فیلم بادیگارد را دیدم به آقای پرستویی گفتم لحظه ای که همسر بادیگارد آمد و او را در آغوش گرفت را دیدم و حس کردم .
چون اولین کسی که بالای سر مسعود رسید ، من بودم .
آن روز مسعود داشت می رفت و من در حال بدرقه اش بودم .
مشغول دعا خواندن بودم که انفجار صورت گرفت ، مسعود آن روز سه بار از من خداحافظی کرد .
بار آخر که می خواست خداحافظی کند ، همین که خواست در را ببندد ، دید من هنوز جلوی در ایستاده ام ، برای آخرین بارگفت خداحافظ و در را بست .
در را که بست ، صدای انفجار آمد .
حقیقتش اصلا آن موقع فکر نمی کردم که بمب باشد .
چون شیشه ها روی سر من می ریخت ، فکر می کردم که خانه دارد خراب می شود و زلزله است .
یکباره با صدای گریه دخترم به خودم آمدم که می پرسید چی شده؟ سرم را بلند کردم و تازه آن لحظه متوجه شدم که از ماشین دود بلند می شود .
بی اختیار به الهام گفتم ، بابات .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
شبکه خبر
1398/10/22
11:24

پابرهنه به کوچه رفتیم ، مسعود حتی فرصت نکرده بود که سوار ماشین شود ، نشسته بود جلوی در ماشین و پاهایش زیر ماشین دراز و دو تا دستهایش لب رکاب ماشین و حالت سجده داشت .
از پشت سالم به نظر می رسید و حتی یک قطره خون هم ندیدم .
صدایش کردم؛ اما جواب نمی داد .
گفتم لابد همین طور که من دچار شوک شدم او هم از حال رفته است .
دخترم را به عقب هل دادم ، سرم را روی سینه اش گذاشتم که به صورتش بزنم دیدم که قسمتی از سرش کاملا خالی شده است .
آنجا بود که فهمیدم کار تمام شده است .
به همان شکل دوباره او را سر جای خودش برگرداندم و به وسط کوچه دویدم تا شاید ضاربین را ببینم .
اصلا متوجه نبودم که بمب بوده؛ بمبی که در آن ، پر از ساچمه بود و امواج صوتی داشت .
حتی صدای انفجار در خیابان دزاشیب تجریش نیز شنیده شده بود .
شیشه ای در خانه سالم نمانده بود .
از آن موقع به بعد ، به اینکه گفته می شود هرچه خدا بخواهد همان می شود و اگر نخواهد ، نمی شود ، اعتقاد پیدا کردم .
در فیلم بادیگارد ، حاتمی کیا به نحوی نمایش داد که خود دانشمندان می خواستند محافظ نداشته باشند .
آیا این طوری بود؟ یعنی کسی در جایگاه علمی شهید علیمحمدی نیازی به محافظ نداشت؟این نوع رفتار ، دیگر توجیه است که یکسری افراد مثل آقای دکتر عباسی می کنند .
من یادم است وقتی مسعود به شهادت رسید ، آقای دکتر عباسی که از دوستان خیلی صمیمی شهید بود و از دوستان خیلی خوب ما هستند ، یعنی لطفی که ایشان در حق ما داشته و در این سال ها همراه بوده ، بی نظیر است ، یادم است همان روزی که مسعود همان شماره تلفن را به من داد به من گفت روی تنها دوست من که می توانید حساب کنید ، تنها کسی که خیلی بامعرفت است و اگر کاری از دستش بربیاید حتما برایت انجام می دهد ، فریدون (عباسی) است .
من به نگاه های سیاسی شان کاری ندارم ، اما از لحاظ دوستی بسیار آدم خوبی برای مسعود و ما بودند .
یادم است آن موقع خیلی اعتراض کردم .
آن روز وقتی این اتفاق افتاد ، خود مسئولان نظام هم جا خورده بودند .
آن روز در گوشه ای ماتم زده بودم و نگاه می کردم .
ناگهان فردی آمد و پسرم گفت که ببین این آقا چه می گوید؟ گفتم چه کسی است؟ گفت به ظاهر از وزارت اطلاعات است و می پرسد که مامانت زن اول شهید بوده است یا زن دوم؟ ! یعنی حتی وزارت اطلاعات ما هم ، از وضعیت ما خبر نداشت ! من آن لحظه آنقدر عصبانی شدم که به ایشان گفتم یعنی زن اول و دوم چنین قدرتی دارد که بمب بگذارد؟ ! که شما دنبال زن اول و دوم هستید .
بعد دیدم کتابخانه مسعود را تفتیش می کنند و دنبال اسلحه می گشتند .
به آن ها گفتم که اگر اسلحه داده بودند که در جیب خود می گذاشت نه لای کتاب هایش .
تنها چیزی که به مسعود داده بودند ، یک گاز اشک آور و شوکر بود که همان موقع هم کار نمی کرد .
نسبت به گزارش های شما هم بی تفاوت بودند؟ جایگاه شهید را باور نداشتند یا به خود خیلی باور داشتند؟ نمی دانم .
آن روز که این اتفاق افتاد یکی از مسئولان امر که دوست بسیار صمیمی مسعود هم بود به من گفت اگر درب خانه شما ریموت داشت ، این اتفاق نمی افتاد و دکتر فقط زخمی شده بود ! من آن روز حالم اصلا خوب نبود و خیلی هم پرخاش کردم و گفتم آیا شما به مسعود گفتید که ریموت بگذارد و نگذاشت؟ آیا مسعود یک میلیون تومان برای شما نمی ارزید؟ خودتان می آمدید و می گذاشتید .
آن مقام با شنیدن این حرف سکوت کرد .
متاسفانه غفلت کردند و حالا نمی خواهند زیر بار غفلت های خودشان بروند .
متاسفانه در کشور ما مسئولان یاد نگرفته اند وقتی اشتباه می کنند از مردم عذرخواهی کنند و اگر هم کسی عذرخواهی کند ، آبرویش را می برند !.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شیراز
فارس نیوز
1398/10/22
09:41
> در نشست هم اندیشی هیات رییسه دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و دانشگاه شیراز ، مسوولان این نهاد آموزشی بر استفاده مشترک از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در راستای نیل به دانشگاه های نسل سوم و چهارم هم پیمان شدند .
> به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، سرپرست دانشگاه با عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) ، شهادت سردار رشید اسلام سپهبد «قاسم سلیمانی» ، جانباختن هموطنانمان در کرمان و سقوط هواپیمای مسافربری به مقصد اوکراین ، وحدت دانشگاه ها در مسیر تحقق اهداف کاربردی را تلاش در راستای دستیابی به اهداف خواند .
او دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه شیراز را مجموعه ای یکپارچه خواند و تاکید کرد : این مجموعه بستر تولید علم ، آموزش و خدمت به مردم است .
دکتر «مهرزاد لطفی» استفاده مشترک از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری را تلاش در راستای نیل به هدف دانشگاه های نسل سوم و چهارم خواند و گفت : لازم است با ایجاد دبیرخانه ای برای پیگیری شیوه نامه های مرتبط بین دو دانشگاه و برگزاری نشست های فصلی ، برای عملیاتی کردن تفاهم نامه های بین دو دانشگاه تلاش کنیم .
او با تاکید بر اینکه باید تولید ثروت و فعالیت های فن آورانه از دانشگاه های مادر انجام شود ، افزود : زیرا دانشگاه های مادر الگوی دیگر دانشگاه ها هستند و با اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه های مختلف نظیر اشتراک امکانات آموزشی ، درمانی ، پژوهشی و دانشجویی می توان به یک هدف مشترک و نتایج مطلوب رسید .
ایجاد اندیشکده و اتاق فکر بین دو دانشگاه از دیگر پیشنهادات مطرح شده از سوی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز دراین نشست بود .
دکتر «سیدمنصور کشفی» مشاور عالی سرپرست دانشگاه نیز در این نشست در مورد جمع بندی و نتایج به دست آمده در نشست های گذشته پیرامون موضوعاتی نظیر مرکز رشد و دانشگاه های نسل سوم ، گزارشی ارایه داد و بر تلاش برای اجرای تفاهم نامه مشترک بین دو دانشگاه تاکید کرد .
اعلام آمادگی دانشگاه شیراز برای ارتقای سطح خدمات رسانی به مردم رییس دانشگاه شیراز نیز در این نشست با تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) ، شهادت سردار رشید اسلام سپهبد «قاسم سلیمانی» ، جانباختن هموطنانمان در کرمان و سقوط هواپیمای مسافربری به مقصد اوکراین ، گفت : هر دو دانشگاه باید با هم تعامل داشته باشند ، زیرا رشته های علمی دانشگاه ها از هم جداشدنی نیست ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز از دانشگاه های بزرگ کشور است که در سطح بین الملل نیز می درخشد و این موضوع نشاندهنده تلاش و درایت مسوولان این دانشگاه است .
دکتر «حمید نادگران» ابراز امیدواری کرد تا با تعامل اعضای هیات علمی رشته های مشترک مهندسی و علوم پزشکی و اجرایی شدن تفاهم نامه ها ، زمینه ای برای ایجاد انگیزه و ارتقای سطح علمی دانشجویان فراهم شود .
پیش روی به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم ، سرمایه گذاری هر دو دانشگاه پیرامون موضوعاتی نظیر تولید تجهیزات پزشکی ، جذب سرمایه و کمک نیک اندیشان در اجرای برنامه های مشترک بین دو دانشگاه ، تبادل استاد و اعضای هیات علمی با هدف همکاری بین دو دانشگاه ، خدمات رسانی شرکت های دانش بنیان از سوی اعضای هیات علمی هر دو دانشگاه ، همکاری مرکز مشاوره دانشگاه شیراز در ارایه مشاوره های دانشجویی ، همکاری در تسهیل پذیرش و روند بستری دانشجویان در مراکز درمانی ، ایجاد رشته های مرتبط با تجهیزات پزشکی در دانشگاه و اجرای پایان نامه های مشترک از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی اعضای هیات رییسه دانشگاه شیراز بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شیراز
فارس نیوز
1398/10/22
09:41

او دکتر «اشرافی فرد» معاون آموزشی دانشگاه و قائم مقام رییس دانشگاه شیراز را به عنوان مسوول دبیرخانه پیشنهادی از سوی دانشگاه شیراز معرفی کرد تا با هم اندیشی دکتر «کشفی» مشاورعالی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مسوول دبیرخانه مشترک ، نخستین نشست فصلی برای پیگیری شیوه نامه ها و تفاهم نامه های مطرح شده برگزار شود .
مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و شهادت حضرت زهرا(س) ، وقایع تلخ اخیر و شهادت سردار رشید اسلام و ایران سپهبد «قاسم سلیمانی»؛ پیرامون مسایلی نظیر ایجاد علوم متعدد ، تجزیه رشته های علمی و شناخت پدیده ها سخن گفت .
حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حمید مقامی» با توجه به نیاز جامعه پیشنهاد داد تا دانشگاه ها به سوی دانشگاه های نسل سوم و چهارم پیش روند و تاکید کرد : باید نوشتن مقالات در دانشگاه ها ، با هدف حل مسایل داخلی کشور باشد .
او یادآور شد : با مشارکت استادان هردو دانشگاه و گفتگو برای رفع نیازهای اجتماعی و مردم ، می توان به سود مردم تلاش کرد .
بهره وری و تبادل تجربیات و نیاز به اشتراک هر دو دانشگاه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه نیز با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه(س) و وقایع تلخ پیش آمده ، گفت : دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شیراز در بسیاری از رقابت های فرهنگی ، هنری ورزشی و فعالیت های تشکل های دانشجویی دارای رتبه های نخست کشوری است و برای بهره وری و تبادل تجربیات ، نیاز به تعامل مشترک هر دو دانشگاه است .
دکتر «کوروش عزیزی» با اعلام آمادگی برای اشتراک فضاهای دانشجویی در بخش های ورزشی ، فرهنگی ، هنری و مشاوره ، تاکید کرد : با توجه به آسیب های اجتماعی ، تسهیل روند خدمات رسانی به دانشجویان دانشگاه شیراز مورد پیگیری قرار می گیرد .
تعیین تکلیف سندهای ملکی خوابگاه های دانشجویی ، تعمیرات خوابگاه ها و مطالبات دانشجویان از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست بود .
معاون بین الملل دانشگاه نیز در این نشست از همکاری های مشترک امور بین الملل دانشگاه شیراز برای صدور ویزاهای دانشجویان خارجی تقدیر کرد .
برگزاری کارگاه های مشترک بین دو دانشگاه ، آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی ، توسعه حوزه بین الملل و تبادل تجارب استادان این حوزه در هر دو دانشگاه از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی دکتر «نصراله عرفانی» در این نشست بود .
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز در این نشست از برگزاری سه نشست با دکتر «رضا ملک زاده» معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت در حوزه پژوهش دو دانشگاه خبر داد و استفاده از ظرفیت آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شیراز برای اعضای هیات علمی و پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی را از زمینه های مشترک برشمرد .
دکتر «یونس قاسمی» تسریع در روابط فن آوری و اطلاعات ، گسترش فناوری و تبادل ظرفیت های موجود هر دو دانشگاه را خواستار شد و عنوان کرد : مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با کسب رتبه سوم کشور ، از جمله توانمندی های این دانشگاه در توسعه همکاری است .
او با اعلام اینکه رشته «مهندسی بافت» یکی از ظرفیت های بسیار خوب در شیراز است که توسعه این رشته در هر دو دانشگاه موجب افتخارآفرینی و ارتقای سطح علمی هر دو دانشگاه می شود ، اضافه کرد : پژوهشکده بیوتکنولوژی که در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز مستقر است ، به صورت مشترک در حال فعالیت در حوزه پژوهش و تولید مقاله های علمی است .
تسهیل موانع ، نیازها و زیرساخت های فن آوری در حوزه پژوهش ، همچنین راه اندازی برج فن آوری در شیراز برای فعالیت شرکت های دانش بنیان در حوزه پژوهش از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه بود .
دکتر «عبدالرسول همتی» معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت استان فارس نیز در این نشست ، در زمینه خدمات رسانی بهداشتی در حوزه خودمراقبتی فردی ، الزام کارشناسان و بازرسان بهداشت محیط برای نظارت بر سلامت خوابگاه های دانشجویی ، آموزش ، پیگیری و مشاوره بیماری های واگیر و غیرواگیر در خوابگاه ها و فضاهای دانشجویی ، همکاری برای ارایه خدمات پزشک خانواده اعلام آمادگی کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شیراز
فارس نیوز
1398/10/22
09:41

دکتر «محسن مقدمی» سرپرست معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با عرض تسلیت به خاطر وقایع تلخ هفته گذشته ، درباره اجرای شیوه نامه های کمیته های آموزشی بین دو دانشگاه ، توضیحاتی ارایه داد .
معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه نیز در این نشست ، با پیشنهاد برای برگزاری نشست های فصلی با هدف اجرای برنامه های مشترک ، از همکاری موضوعاتی که در راستای رفاه دانشجویان دانشگاه شیراز از سوی دانشگاه علوم پزشکی انجام شده ، گزارشی ارایه داد .
تبادل تجربیات دو دانشگاه در حوزه های رفاهی کارکنان و دانشجویان در نشست های مشترک ، همچنین ایجاد دفتر سرمایه گذاری مالی ، علمی و عملیاتی از دیگر پیشنهادهای مطرح شده از سوی دکتر «مهرداد شریفی» بود .
معاون غذا و دارو دانشگاه نیز در این نشست ، از استادان دانشگاه شیراز و دانشگاه صنعتی شیراز برای همکاری در کمیته های فنی مشورتی صنایع غذایی ، مکمل ها ، محصولات آرایشی بهداشتی تقدیر کرد .
«محمدجواد خشنود» درباره مشارکت های دو دانشگاه برای فعالیت در حوزه هایی نظیر توسعه فرآوری داروهای گیاهی ، تجهیزات پزشکی ، صدور مجوزها و مهندسی معکوس توضیحاتی ارایه داد .
معاون درمان دانشگاه نیز در این نشست از تسریع در روند پذیرش و بستری دانشجویان در مراکز درمانی زیر مجموعه دانشگاه خبر داد .
پیگیری راه اندازی پایگاه اورژانس باجگاه ، فعالیت مرکز طبی در درمانگاه شهید مطهری ، هزینه درمان دانشجویان و بیمه های دانشجویی ، ایجاد بستری مشترک برای تعمیر تجهیزات و دستگاه های پزشکی از سوی مهندسان دانشگاه شیراز و مهندسان تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی دکتر «علی اکبری» در این نشست بود .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
واحد مرکزی خبر
1398/10/21
20:08
> دکتر فتوحی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما ، افزود : این حادثه قلب هر انسانی را به درد می آورد ضمن اینکه جان همه انسان ها مهم است اما باید توجه داشت که برخی از این جانباختگان سرمایه های انسانی بزرگ بودند که متاسفانه از دست رفتند و امیدواریم دولت ضمن رسیدگی کامل به مسئله به صورت شفاف ملت عزیز و خانواده های داغدار را در جریان جزئیات این موضوع قرار دهند.
> دکتر فتوحی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما ، افزود : این حادثه قلب هر انسانی را به درد می آورد ضمن اینکه جان همه انسان ها مهم است اما باید توجه داشت که برخی از این جانباختگان سرمایه های انسانی بزرگ بودند که متاسفانه از دست رفتند و امیدواریم دولت ضمن رسیدگی کامل به مسئله به صورت شفاف ملت عزیز و خانواده های داغدار را در جریان جزئیات این موضوع قرار دهند .
وی در ادامه با اشاره به حوادث تلخ و عجیب هفته گذشته از ترور شهید سردار سلیمانی وجانباختگان تعدادی از هموطنان در مراسم تشییع پیکر ایشان و همچنین سقوط هواپیمای مسافربری و واژگون شدن اتوبوس گفت : مسئله سقوط هواپیما که متاسفانه منجر به جانباختن 176 نفر از ملیت های مختلف به ویژه هموطنان عزیز ایرانی شد از دانشجویان دانشگاه های مختلف که بیشترین تعداد دانشجویان از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف بودند .
16 نفر از 176 جانباخته این حادثه دلخراش از دانشگاه صنعتی شریف بودند .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف افزود : طبق اطلاعات ما تمام این 16 نفر از دانش آموختگان دانشگاه بودند که 12 نفر آنها هم اکنون در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه کانادا مثل دانشگاه آلبرتا ، دانشگاه واترلو ، تورنتو ، وسترن ، اونتاریو ، ویندزور ، گلف و ای پی اف ال سوئیس مشغول تحصیلات عالیه و چند نفر دیگه مشغول کار بودند .
دکتر فتوحی افزود : من از طرف خودم اساتید هیات رئیسه دانشگاه ، دانشجویان و دانشگاه صنعتی شریف این حادثه دلخراش را به خانواده بزرگ دانشگاه صنعتی شریف و به ویژه خانواده داغدار آنها تسلیت عرض می کنم و امیدوارم خداوند به آنها غفران الهی و به خانواده آنها اجر جمیل عنایت کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
تابناک
1398/10/21
17:41
> براساس اعلام دانشگاه تهران ، 16تن از جانباختگان سانحه سقوط هواپیما دانش آموختگان این دانشگاه بوده اند.
> براساس اعلام دانشگاه تهران ، 16تن از جانباختگان سانحه سقوط هواپیما دانش آموختگان این دانشگاه بوده اند .
به گزارش مهر به نقل از دانشگاه تهران ، رئیس دانشگاه تهران با صدور پیامی اعلام کرد : « پیرو پیام قبلی هیأت رئیسه دانشگاه تهران ، با دریغ و تأسف فراوان ، خبر شهادت جمعی از هم میهنان عزیز از جمله شماری از دانشجویان و دانش آموختگان نخبه دانشگاه تهران دریافت و موجب تأثر و تأسف اینجانب و خانواده بزرگ دانشگاه تهران گردید .
اکنون که پس از دریافت اطلاعات اولیه و بررسی های تکمیلی ، مشخص شده است شانزده تن از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه تهران در این حادثه جان باخته اند ، از طرف خود و همه استادان ، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تهران ، این مصیبت را به خانواده های آنان تسلیت گفته و برای ایشان صبر و شکیبایی طلب نموده و از درگاه خداوند رحمان درخواست می نمایم که روح این جوانان نخبه و تلاشگر را مشمول رحمت بیکران خود سازد و در جوار سایر شهدای علمی کشور ، محشور نماید .
هر چند این ضایعه بزرگ جبران ناپذیر است ، اما به رویش دوباره جوانان نخبه کشور و موفقیت های فرزندان آینده ساز ایران امیدواریم .
دانشگاه تهران بر آنست تا در صورت هماهنگی با خانواده های داغدار ، مراسم شایسته ای برای یادبود و گرامیداشت یاد و خاطره این فرزندان عزیز و گرانقدر برنامه ریزی نماید که اطلاعات تکمیلی آن متعاقباً به اطلاع همگان خواهد رسید .
اسامی دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه تهران 1 .
سوزان گل باباپور رشته شیمی 2 .
فرید آراسته رشته مهندسی کشاورزی 3 .
غنیمت اژدری رشته مهندسی منابع طبیعی 4 .
الناز نبیی رشته مهندسی صنایع 5 .
سعید طهماسبی خادم اسدی رشته مهندسی عمران 6 .
مجتبی عباسنژاد رشته مهندسی برق 7 .
فروغ خادم رشته زیست شناسی علوم گیاهی 8 .
ساجده سرائیان رشته مدیریت کسب و کار 9 .
سارا سعادت رشته الهیات و معارف اسالمی 10 .
الوند صادقی رشته مهندسی صنایع 11 .
میر محمدمهدی صادقی رشته مهندسی عمران 12 .
غزل نوریان رشته مهندسی مواد 13 .
شهرزاد هاشمی رشته روانشناسی عمومی 14 .
محمدمهدی الیاسی رشته زبان و ادبیات فارسی 15 .
سمیرا بشیری رشته دامپزشکی 16 .
بهاره حاج اسفندیاری رشته مهندسی عمران.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
مهر
1398/10/21
16:01
> براساس اعلام دانشگاه تهران ، 16تن از جانباختگان سانحه سقوط هواپیما دانش آموختگان این دانشگاه بوده اند .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران ، رئیس دانشگاه تهران با صدور پیامی اعلام کرد : « پیرو پیام قبلی هیأت رئیسه دانشگاه تهران ، با دریغ و تأسف فراوان ، خبر شهادت جمعی از هم میهنان عزیز از جمله شماری از دانشجویان و دانش آموختگان نخبه دانشگاه تهران دریافت و موجب تأثر و تأسف اینجانب و خانواده بزرگ دانشگاه تهران گردید .
اکنون که پس از دریافت اطلاعات اولیه و بررسی های تکمیلی ، مشخص شده است شانزده تن از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه تهران در این حادثه جان باخته اند ، از طرف خود و همه استادان ، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تهران ، این مصیبت را به خانواده های آنان تسلیت گفته و برای ایشان صبر و شکیبایی طلب نموده و از درگاه خداوند رحمان درخواست می نمایم که روح این جوانان نخبه و تلاشگر را مشمول رحمت بیکران خود سازد و در جوار سایر شهدای علمی کشور ، محشور نماید .
هر چند این ضایعه بزرگ جبران ناپذیر است ، اما به رویش دوباره جوانان نخبه کشور و موفقیت های فرزندان آینده ساز ایران امیدواریم .
دانشگاه تهران بر آنست تا در صورت هماهنگی با خانواده های داغدار ، مراسم شایسته ای برای یادبود و گرامیداشت یاد و خاطره این فرزندان عزیز و گرانقدر برنامه ریزی نماید که اطلاعات تکمیلی آن متعاقباً به اطلاع همگان خواهد رسید .
اسامی دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه تهران 1 .
سوزان گل باباپور رشته شیمی 2 .
فرید آراسته رشته مهندسی کشاورزی 3 .
غنیمت اژدری رشته مهندسی منابع طبیعی 4 .
الناز نبیی رشته مهندسی صنایع 5 .
سعید طهماسبی خادم اسدی رشته مهندسی عمران 6 .
مجتبی عباسنژاد رشته مهندسی برق 7 .
فروغ خادم رشته زیست شناسی علوم گیاهی 8 .
ساجده سرائیان رشته مدیریت کسب و کار 9 .
سارا سعادت رشته الهیات و معارف اسالمی 10 .
الوند صادقی رشته مهندسی صنایع 11 .
میر محمدمهدی صادقی رشته مهندسی عمران 12 .
غزل نوریان رشته مهندسی مواد 13 .
شهرزاد هاشمی رشته روانشناسی عمومی 14 .
محمدمهدی الیاسی رشته زبان و ادبیات فارسی 15 .
سمیرا بشیری رشته دامپزشکی 16 .
بهاره حاج اسفندیاری رشته مهندسی عمران.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بوعلی سینا
تابناک
1398/10/21
15:12
> استاندار همدان با انتقاد از مدیریت ضعیف دانشگاه بوعلی سینا و عدم حضور مدیر این دانشگاه در جلسه شورای اشتغال امروز ، گفت : از پیوند ضعیف مدیریت این دانشگاه با دستگاه های اجرایی استان گلایه مندم .
> استاندار همدان با انتقاد از مدیریت ضعیف دانشگاه بوعلی سینا و عدم حضور مدیر این دانشگاه در جلسه شورای اشتغال امروز ، گفت : از پیوند ضعیف مدیریت این دانشگاه با دستگاه های اجرایی استان گلایه مندم .
به گزارش تسنیم ، سید سعید شاهرخی در کارگروه اقتصادی اشتغال استان ، با تاکید بر اینکه برای استفاده درست از ظرفیت های علمی و تبدیل آن به ثروت باید ارتباط نزدیکی بین دستگاه ها و مراکز علمی و دانشگاه ها داشته باشیم ، اظهار داشت : همکاری مدیریت دانشگاه بوعلی در این بخش ضعیف است .
وی با بیان اینکه بخاطر عدم حضور رئیس دانشگاه بوعلی سینا در این جلسه ، به او تذکر می دهم ، تصریح کرد : وضعیت اساتید و سطح این دانشگاه بسیار بالا و رضایت بخش است ، اما مدیریت این دانشگاه ضعیف عمل می کند و انتظارات ما را برآورده نمی کند .
استاندار همدان با بیان اینکه رسالت یک دانشگاه فقط برگزاری کلاس برای دانشجویان نیست ابراز کرد : مدیریت این مجموعه باید در جلسات اجرایی استان هم حضور داشته و احساس مسئولیت کنند .
شاهرخی با تاکید بر اینکه رئیس دانشگاه مهره کلیدی پیوند دانشگاه و با دستگاه های اجرایی است ، گفت : اگر این ورش مدیریتی اصلاح نشود خودم اقدام به اصلاح می کنم .
وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه اولویت استان ما اشتغال ، معیشت و رونق تولید است ، ابراز کرد : برنامه ای با همکاری همه دستگاه ها تنظیم شده که بر اساس آن سالیانه نزدیک به 20 هزار شغل ایجاد و 5 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام می شود .
بیشتر بخوانیدبانوان زنجانی با 37 .
1 درصد؛ بیشترین اشتغال در بخش خدمات را به خود اختصاص داده اند«طرح های گردشگری گیلان» در اولویت پرداخت تسهیلات اشتغال قرار گرفتندطرح های صنعتی اردبیل زمینه اشتغال 2013 را فراهم می کنداستاندار همدان با بیان اینکه امسال اولین سال اجرای این برنامه استانی است ، اظهار داشت : از نظر رفع بیکاری در استان آمار خوبی وجود دارد ، اما این به معنای رفع کامل بیکاری نیست و هنوز 60 هزار نیروی کار بیکار در استان وجود دارد .
شاهرخی با بیان اینکه در بخش هایی مانند گردشگری ، صنعت ، معدن ، تجارت و .
، تسهیلات مختلفی ارائه کردیم ، گفت : در زمینه جذب و اعطای تسهیلات اشتغال روستایی بسیار موفق کردیم و حتی آمار ما از میانگین کشوری هم بالاتر است .
وی با بیان اینکه آمار میانگین پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در کشور 81 درصد است ، گفت : این آمار در استان همدان به 95 درصد رسیده است .
استاندار همدان با تاکید بر اینکه همکاری دستگاه های اجرایی استان در زمینه اشتغال بسیار خوب است ، ابراز کرد : کار در بانک ها نیز به صورت روان انجام می شود و سرمایه گذاری هایی که تاکنون در در استان انجام شده از منابع داخلی بانک ها بوده است .
شاهرخی با بیان اینکه وضعیت شهرستان های استان هم بسیار خوب و در فعال است ، گفت : فرمانداران خود را به سطح بالای جدول رسانده اند .
وی با بیان اینکه سالیانه باید 5 هزار میلیارد سرمایه گذاری در استان انجام شود ، اظهار داشت : از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه ، 4 هزار و 148 میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان انجام شده که همگی از منابع داخلی بانک ها بوده است .
استاندار همدان در بخش دیگری از سخنانش به مشکلات پیش پای برخی از طرح ها در شهرستان ملایر اشاره کرد و گفت : در هفته آینده با حضور مسئولان استانی طرح های اشتغالزایی ملایر تعیین تکلیف می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بوعلی سینا
تابناک
1398/10/21
15:12

شاهرخی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت گردشگری و استفاده از ظرفیت های استان اشاره کرد و افزود : دغدغه امور آب بیشتر از همه دستگاه هاست و برای ذخیره و استفاده بهینه از آب هزینه های بسیاری شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
واحد مرکزی خبر
1398/10/21
14:58
> به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، آقای محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس در این مراسم گفت : دوستی کشور های حوزه آسیای مرکزی و روسیه با ایران یک دوستی دیرینه است و در زمینه های مختلف مشابهت های زیادی میان کشور ها وجود دارد و همواره شاهد حضور دانشجویان و پژوهشگران این کشور ها در دانشگاه های خود هستیم.
> به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، آقای محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس در این مراسم گفت : دوستی کشور های حوزه آسیای مرکزی و روسیه با ایران یک دوستی دیرینه است و در زمینه های مختلف مشابهت های زیادی میان کشور ها وجود دارد و همواره شاهد حضور دانشجویان و پژوهشگران این کشور ها در دانشگاه های خود هستیم .
وی در سخنانی در مراسم تشرف یکی از پژوهشگران روسی دانشگاه تربیت مدرس به نام آقای دکتر نیکی تال افزود : این پژوهشگر برای فعالیت علمی به ایران آمد و پس از تحقیق درباره اسلام برای تشرف به دین اسلام اعلام آمادگی کرد .
آقای احمدی گفت : آقای دکتر نیکی تال یک پژوهشگر در مقطع پسادکترا است که پارسال برای حضور در یک همایش بین المللی در دانشگاه تربیت مدرس وارد ایران شد و ضمن مشورت با آقای دکتر تاجبخش عضو هیأت علمی این دانشگاه علاقه خود را برای تشرف به دین مبین اسلام مطرح می کند ، سپس نامزد او خانم داریا فیودوروآ که دانشجوی کارگردانی تئاتر در کشور روسیه است به دعوت دانشگاه تربیت مدرس وارد کشورمان می شود و با یک تصمیم مشترک هر دو مشرف به دین اسلام می شوند .
وی ادامه داد : پیام اسلام ، ایمان و توحید در اعتقاد و عمل همراه با اخلاق طیبه است که پیام زیبایی است و در قلب ها نفوذ پیدا کرده است .
آقای احمدی افزود : دو هفته پیش خانم داریا فیودوروآ به دین اسلام مشرف می شود و امروز همسر او آقای دکتر نیکی تال به دین اسلام گروید .
رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت : پس از ادا شهادتین این دو نفر عقد خود را به صورت رسمی ثبت می کنند .
همچنین حجت الاسلام و المسلمین دکتر ساداتی نژاد مسوول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تربت مدرس طی سخنرانی گفت : امروز روز مبارک و خجسته ای است که دو عزیز از کشور روسیه ضمن تشرف به دین اسلام مراسم عقد خود را در دانشگاه تربیت مدرس برگزار کنند .
وی افزود : دین اسلام در قلب این دو جوان نفوذ پیدا کرده است و همان طوری که آقای دکتر نیکی تال مطرح کرد زبان از بیان احساس آن قاصر است و تنها همان حس درونی و قلبی موجب شده است که این دو فرد به دین اسلام مشرف شوند .
این دو دانشجو پس از مراسم عقد نام خود را تغییر دادند آقای دکتر نیک تال نام قاسم و داریا فیودوروآ نام سکینه را برای خود برگزیدند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شیراز
ایلنا
1398/10/21
14:54
> در نشست هم اندیشی هیات رئیسه دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و دانشگاه شیراز ، مسئولان این نهاد آموزشی بر استفاده مشترک از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در راستای نیل به دانشگاه های نسل سوم و چهارم هم پیمان شدند .
> در نشست هم اندیشی هیات رئیسه دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و دانشگاه شیراز ، مسئولان این نهاد آموزشی بر استفاده مشترک از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در راستای نیل به دانشگاه های نسل سوم و چهارم هم پیمان شدند .
به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، سرپرست دانشگاه با عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س ) ، شهادت سردار قاسم سلیمانی ، جانباختن هموطنان مان در کرمان و سقوط هواپیمای مسافربری به مقصد اوکراین ، وحدت دانشگاه ها در مسیر تحقق اهداف کاربردی را تلاش در راستای دستیابی به اهداف خواند .
وی دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه شیراز را مجموعه ای یکپارچه خواند و تاکید کرد : این مجموعه بستر تولید علم ، آموزش و خدمت به مردم است .
مهرزاد لطفی استفاده مشترک از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری را تلاش در راستای نیل به هدف دانشگاه های نسل سوم و چهارم خواند و گفت : لازم است با ایجاد دبیرخانه ای برای پیگیری شیوه نامه های مرتبط بین دو دانشگاه و برگزاری نشست های فصلی ، برای عملیاتی کردن تفاهم نامه های بین دو دانشگاه تلاش کنیم .
وی با تاکید بر اینکه باید تولید ثروت و فعالیت های فن آورانه از دانشگاه های مادر انجام شود ، افزود : زیرا دانشگاه های مادر الگوی دیگر دانشگاه ها هستند و با اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه های مختلف نظیر اشتراک امکانات آموزشی ، درمانی ، پژوهشی و دانشجویی می توان به یک هدف مشترک و نتایج مطلوب رسید .
رئیس دانشگاه شیراز نیز در این نشست گفت : هر دو دانشگاه باید با هم تعامل داشته باشند ، زیرا رشته های علمی دانشگاه ها از هم جداشدنی نیست ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز از دانشگاه های بزرگ کشور است که در سطح بین الملل نیز می درخشد و این موضوع نشان دهنده تلاش و درایت مسوولان این دانشگاه است .
حمید نادگران ابراز امیدواری کرد تا با تعامل اعضای هیات علمی رشته های مشترک مهندسی و علوم پزشکی و اجرایی شدن تفاهم نامه ها ، زمینه ای برای ایجاد انگیزه و ارتقای سطح علمی دانشجویان فراهم شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه صنعتی اصفهان
ایرنا
1398/10/21
13:45
> اصفهان ایرنا اطلاعات و اخبار اولیه حاکی از حضور هشت مسافر از استان اصفهان در بین جان باختگان هواپیمای اوکراین بود اما بررسی ها نشان می دهد که تعداد آنها بیشتر است .
> هواپیمای بویینگ 737 متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین با 167 مسافر و 9 خدمه که صبح چهارشنبه تهران را به مقصد کی یف پایتخت اوکراین ترک کرد حوالی شهر پرند در استان تهران بر اثر اصابت اشتباهی موشک پدافند هوایی سقوط کرد و همه مسافران آن جان باختند .
همان روز تعداد مسافران این هواپیما که از استان اصفهان بودند توسط مدیریت بحران استانداری اصفهان هشت نفر اعلام شد که شامل سید مهران ابطحی و مهدی اسحاقیان از خمینی شهر ، منصور اثنی عشری و فاطمه قاسمی دستجردی از اصفهان ، مهربان بدیعی از اردستان ، سعید کدخدازاده از کاشان ، فرشته مالکی از مبارکه و امیر اشرفی حبیب آبادی بود .
با توجه به پیگیری های خبرنگار ایرنا و برخی گزارش های مردمی ، مشخص شد که افراد دیگری از استان اصفهان در میان جان باختگان این حادثه هستند از جمله شکوفه چوپان نژاد از متخصصان زنان و زایمان که اصالتا اهل نجف آباد بود .
شکوفه چوپان نژاد همراه 2 دخترش به نام های صبا و سارا سعادت که دانشجوی پزشکی بودند ، عازم کانادا بود .
آرش نجیمی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به ایرنا گفت که متاسفانه نام شکوفه چوپان نژاد جزو مسافران است و با توجه به بررسی که داشتم از متخصصان زنان و زایمان در شهر اصفهان بود .
همچنین فرزانه نادری یکی دیگر از مسافران اصفهانی این پرواز بود که همراه پسر 11 ساله اش به نام نوژان در این حادثه جان باختند .
یکی از دوستان فرزانه نادری به خبرنگار ایرنا گفت که وی در چند سال گذشته همراه خانواده اش در کانادا زندگی می کرد .
سید مهدی ابطحی رییس دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در پی درگذشت چهار تن از دانش آموختگان این دانشگاه در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی پیام تسلیت صادر کرد .
این دانش آموختگان ، منصور اثنی عشری ورودی 87 مهندسی عمران ، امیر اشرفی حبیب آبادی ورودی 88 مهندسی مکانیک ، میلاد نهاوندی ورودی 88 مهندسی شیمی و پریناز قادرپناه ورودی 83 مهندسی نساجی بودند .
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان پیش از این به ایرنا گفت : هماهنگی لازم با سازمان پزشکی قانونی برای گرفتن آزمایش دی ان اِی(DNA) از خانواده های درگذشتگان سانحه هوایی روز چهارشنبه انجام شد و آنها می توانند به این مرکز در اصفهان مراجعه کنند .
منصور شیشه فروش افزود : تعدادی از مسافران این هواپیما ، اصالتاُ اهل استان اصفهان هستند و خانواده تعدادی از آنها در این خطه زندگی می کنند .
این نکته قابل ذکر می باشد که ممکن است مسافران دیگری از استان اصفهان در بین جان باختگان این حادثه باشند اما اطلاعاتی از آنها در دسترس نیست .
صبح شنبه 21 دی ستاد کل نیروهای مسلح اطلاعیه ای صادر کرد که در بخشی از آن آمده است : پرواز شماره 752 خطوط هوایی اوکراین از فرودگاه امام خمینی(ره) حرکت نموده و هنگام چرخش ، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد ، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته که متأسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی می گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه ارومیه
ایسنا
1398/10/21
13:45
> 10 محصول دانش بنیان مشترک دانشگاه ارومیه و پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی با حضور مسئولان دو مرکز رونمایی شد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر حب نقی ، رئیس دانشگاه ارومیه در حاشیه رونمایی از این محصولات گفت : ما دانشگاهیان را در دانشکده های مختلف تشویق می کنیم تا شرکت دانش بنیان تشکیل داده و دستاوردهای علمی خود را تجاری سازی کنند .
وی اظهار کرد : سیاست های دانشگاه نیز به همین صورت است که ما دانشگاهیان را به سمت پژوهش هایی در جهت رفع مشکلات جامعه و ارتباط با صنعت سوق می دهیم .
دکتر نیکبخت ، رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینکه 91 شرکت دانش بنیان در این پارک فعالیت می کنند ، گفت : پارک های علم و فناوری ظرفیت خوبی برای تولید فناوری ، توسط فناوران هستند .
وی تصریح کرد : ما در ابتدای راه از شرکت های دانش بنیان حمایت مادی هم می کنیم تا در شروع کسب و کار خود و در ابتدای ورود به بازار دغدغه های خاص محیط های کسب و کار را نداشته باشند .
محصولات رونمایی شده شامل تجهیزات روشنایی خورشیدی ، انواع پایه های رویشی و نهال درختان میوه با پایه های رویشی ، مکمل غذاهای مخمری ، پودر جلبک اسپرولینا ، کیت جدید استخراج DNA ، فروسنج مخروطی مزرعه ای اتوماتیک ، شبیه ساز باران ، مینی لایسیمترهای زهکش دار ، سیلندرهای استاندارد نمونه برداری ، طراحی و ساخت پهپاد ، انواع مکمل خوراک و دام ، کشت زعفران به شیوه ایروپنیک ، سیستم تصفیه هوا ، سیستم همیار پزشک جهت تشخیص تومورهای سرطانی و طراحی و ساخت دستگاه کمپوستر خانگی است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شیراز
ایرنا
1398/10/21
13:18
> شیراز ایرنا شیراز از دیر باز به شهر دانشگاهی و دارالعلم شهره بوده است ، در نشست روسا و و مسوولان دانشگاه های شیراز و علوم پزشکی این شهر ، با تاکید بر هم افزایی و ایجاد وحدت رویه در اجرای برنامه های آموزشی و پژوهشی ، شیراز یک گام دیگر به تحقق ایده شهر دانشگاهی نزدیک تر شد .
> در نشست هم اندیشی هیات رییسه دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و دانشگاه شیراز ، مسوولان این نهادهای آموزشی روز شنبه بر استفاده مشترک از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در راستای نیل به دانشگاه های نسل سوم و چهارم هم پیمان شدند .
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست ، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه شیراز را مجموعه ای یکپارچه خواند و تاکید کرد : این مجموعه بستر تولید علم ، آموزش و خدمت به مردم است .
مهرزاد لطفی استفاده مشترک از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری را تلاش در راستای نیل به هدف دانشگاه های نسل سوم و چهارم خواند و گفت : لازم است با ایجاد دبیرخانه ای برای پیگیری شیوه نامه های مرتبط بین دو دانشگاه و برگزاری نشست فصلی ، برای عملیاتی کردن تفاهم نامه های بین دو دانشگاه تلاش کنیم .
وی با تاکید بر اینکه باید تولید ثروت و فعالیت های فناورانه از دانشگاه های مادر انجام شود ، افزود : زیرا دانشگاه های مادر الگوی دیگر دانشگاه ها هستند و با اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه های مختلف نظیر اشتراک امکانات آموزشی ، درمانی ، پژوهشی و دانشجویی می توان به یک هدف مشترک و نتایج مطلوب رسید .
ایجاد اندیشکده و اتاق فکر بین دو دانشگاه از دیگر پیشنهادات مطرح شده از سوی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز دراین نشست بود .
رییس دانشگاه شیراز نیز در این نشست گفت : هر دو دانشگاه باید با هم تعامل داشته باشد ، زیرا رشته های علمی دانشگاه ها از هم جداشدنی نیست ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز از دانشگاه های بزرگ کشور است که در سطح بین الملل نیز می درخشد و این موضوع نشاندهنده تلاش و درایت مسوولان این دانشگاه است .
حمید نادگران ابراز امیدواری کرد : با تعامل اعضای هیات علمی رشته های مشترک مهندسی و علوم پزشکی و اجرایی شدن تفاهم نامه ها ، برای ایجاد انگیزه و ارتقای سطح علمی دانشجویان فراهم شود .
راه اندازی بخش اورژانس دانشکده کشاورزی و سرمایه گذاری و جذب نیک اندیشان در بخش آموزش و پژوهش از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی رییس دانشگاه شیراز در این نشست بود .
وی پیشنهاد داد تا هر دو دانشگاه نشست مشترکی با هدف پیگیری و طرح مطالبات مشترک ، با اداره بازرسی و دیوان محاسبات داشته باشند و با هدف وحدت رویه و هم افزایی در انجام برنامه ها ، با مراجعه مشترک به دستگاه های اجرایی و نظارتی استان از سوی هر دو دانشگاه ، مسایل مرتبط پیگیری شود .
پیشروی به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم ، سرمایه گذاری هر دو دانشگاه پیرامون موضوعاتی نظیر تولید تجهیزات پزشکی ، جذب سرمایه و کمک نیک اندیشان در اجرای برنامه های مشترک بین دو دانشگاه ، تبادل استاد و اعضای هیات علمی با هدف همکاری بین دو دانشگاه ، خدمات رسانی شرکت های دانش بنیان از سوی اعضای هیات علمی هر دو دانشگاه ، همکاری مرکز مشاوره دانشگاه شیراز با سابقه 10 ساله مقام نخست کشور در ارایه مشاوره های دانشجویی ، همکاری در تسهیل پذیرش و روند بستری دانشجویان در مراکز درمانی ، ایجاد رشته های مرتبط با تجهیزات پزشکی در دانشگاه و اجرای پایان نامه های مشترک از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی اعضای هیات رییسه دانشگاه شیراز بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تربیت مدرس
ایسنا
1398/10/21
12:21
> مراسم ازدواج دو دانشجوی روسی مشرف به دین اسلام امروز در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد .
> به گزارش ایسنا ، "نیکیتا" و "داریا" دو دانشجوی اهل روسیه امروز و طی مراسمی در دانشگاه تربیت مدرس با حضورحجت الاسلام ساداتی نژاد رئیس دفتر نهاد رهبری در دانشگاه تربیت مدرس ، هیات رئیسه دانشگاه و اساتید و برخی دانشجویان به دین اسلام مبین اسلام گرویدند و مراسم ازدواج این دو دانشجو با حضور مسئولان دانشگاه برگزار شد .
دکتر نیکیتا که برای گذراندن دوره کوتاه مدت پست دکترا در دانشگاه تربیت مدرس به ایران آمده است در خصوص علت انتخاب دین اسلام گفت : هر مومنی می داند که انسان تصمیماتی که در زندگی خود می گیرد یک ماهیت درونی و قلبی دارد و نمی توان علت این تصمیمات را بر زبان یا کلمات آورد .
وی در ادامه تصریح کرد : اسلام نقطه آخر تکامل ادیان محسوب می شود و یکی از ویژگی های مثبت و بارز دین اسلام این است که پیامبران قبلی خود را نفی نمی کند و این یکی از عواملی بود که من به این سمت گرایش پیدا کردم .
این دانشجوی پست دکتری با تاکید بر این که از طریق دین اسلام احساس کمال به دست می آورم گفت : آشنایی من با دین اسلام از همان دوران مدرسه در کشور خودم روسیه اتفاق افتاد البته از سن 5 سالگی پدرم متون اسلام و قرآن به منظور آشنایی با این دین به من پیشنهاد دادند اما در آن زمان به دلیل سنگینی این متون نتوانستیم آن را بخوانم .
وی همچنین خاطر نشان کرد : من در یک خانواده علمی در روسیه به دنیا آمدم و همه اعضای خانواده من ریاضیدان هستند و فعلا برای آینده برنامه ریزی بلند مدت نمی کنم اما تصمیم دارم در بهار جاری به روسیه برگردم .
در ادامه حجت الاسلام ساداتی نژاد مسئول دفتر نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه تربیت مدرس به مهمترین ویژگی های دین اسلام در مقایسه با ادیان دیگر اشاره کرد و گفت : یکی از مهمترین این ویژگی ها این است که دین اسلام همه پیامبران قبل از خود را تایید می کند اما در تکامل ادیان دیگر به هدایت انسان ها می پردازد .
وی در ادامه هماهنگی دین اسلام و علم را از دیگر ویژگی های این دین عنوان کرد و گفت : دین اسلام به همه نیازهای انسانی مقتضی زمانی و مکانی پاسخ می دهد .
به طوری که این دین با فطرت عقل انطباق کامل دارد و تنها دینی است که براساس فطرت به مسائل عقلانی آمیخته شده است .
ساداتی نژاد همچنین خاطرنشان کرد : تکریم انسان در اسلام شخصیت بی نظیر پیامبر اسلام عمومی بودن قوانین ، وسعت دایره ایمان و برخوردار بودن از حداقل و حداکثرها جهان شمولی و جاویدان بودن ، تصور تولد پاک برای همه انسان ها و برخی ویژگی های دیگر موجب شده است که دین اسلام در مقایسه با ادیان دیگر شاخص تر و کامل تر باشد .
هدیه ازدواج دانشگاه تربیت مدرس به دو دانشجوی روسی دانشگاه تربیت مدرس به دو دانشجوی روسی که امروز به دین اسلام مشرف شدند هدیه ازدواج داد .
دکتر احمدی رییس دانشگاه تربیت مدرس در این زمینه به ایسنا گقت : دکتر "نیکیتا" دانشجوی دکتری رشته ریاضی از حدود یک سال پیش مشغول همکاری با دانشگاه تربیت مدرس در دوره پست دکتراست و این همکاری او حدود 6 ماه دیگر ادامه دارد .
وی در ادامه تصریح کرد : در رشته ریاضی دانشگاه تربیت مدرس شرایط استثنایی و جاذبه بسیار بالایی برای جذب دانشجویان خارجی دارد و دانشجویان خارجی برای گذراندن دوره های کوتاه مدت و بلندمدت تحقیقات در رشته ریاضی به این دانشگاه وارد می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تربیت مدرس
ایسنا
1398/10/21
12:21

دکتر احمدی افزود : در واقع در میان کنفرانس های بین المللی که برگزار می شود محققین خارجی زیادی در این دانشگاه حضور دارند و دکتر نیکیتا که دکترای ریاضی خود را از کشور آلمان اخذ کرده بود نیز با ورود به دانشگاه تربیت مدرس ، مصمم شد با عمق تحقیقات ریاضی در این دانشگاه آشنا شود و ما نیز این اجازه را به او دادیم که برای دوره پست دکترا در رشته ریاضی تحقیقات خود را ادامه دهد .
به گفته وی ، دانشگاه تربیت مدرس با توجه به گرویدن دو دانشجوی فوق به دین اسلام پیشنهاد داد فرصت ادامه تحصیل برای "داریا" که دانشجوی کارگردان رشته تئاتر است را در دوره دکتری و کارشناسی ارشد ایجاد کند .
همچنین اعلام کردیم آماده جذب و به کارگیری دکتر نیکیتا به عنوان هیات علمی مهمان در این دانشگاه هستیم و در صورتی که دوره پست دکترای او به پایان برسد می تواند در این دانشگاه حضور داشته باشد .
در واقع این دو دانشجو تا یک سال فرصت دارند پیشنهاد دانشگاه را مورد بررسی قرار داده و جواب خود را ارائه دهند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تربیت مدرس
اعتماد آنلاین
1398/10/21
11:57
> اعتمادآنلاین| محمدتقی احمدی ، رییس دانشگاه تربیت مدرس ، ضمن اعلام این خبر ، به آخرین وضعیت پرونده بورسیه ها اشاره کرد و گفت : این موضوع با پادرمیانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور ایجاد تعادلی بین الزامات این شورا و تصمیمات دیوان عدالت اداری کشور یک تفاهم اولیه را انجام داد و مقدار زیادی از فعالیت های نسبتا پرحجمی که صورت می گرفت در حال حاضر توسط این کمیته ای که تشکیل شد در حال بررسی است و ما از دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بسیار سپاسگزار هستیم که در این زمینه ورود پیدا کرد .
> اعتمادآنلاین| محمدتقی احمدی ، رییس دانشگاه تربیت مدرس ، ضمن اعلام این خبر ، به آخرین وضعیت پرونده بورسیه ها اشاره کرد و گفت : این موضوع با پادرمیانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور ایجاد تعادلی بین الزامات این شورا و تصمیمات دیوان عدالت اداری کشور یک تفاهم اولیه را انجام داد و مقدار زیادی از فعالیت های نسبتا پرحجمی که صورت می گرفت در حال حاضر توسط این کمیته ای که تشکیل شد در حال بررسی است و ما از دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بسیار سپاسگزار هستیم که در این زمینه ورود پیدا کرد .
وی در ادامه با بیان این که فعلا نمی توانم جزییات کمیته بررسی بورسیه ها را بیان کنم ، تصریح کرد : دیوان عدالت اداری در این مورد همکاری خوبی پیدا کرده است و موارد باقی مانده از پرونده بورسیه ها توسط کمیته مشترک بررسی می شود .
رییس دانشگاه تربیت مدرس خاطر نشان کرد : احکام اخیر دیوان عدالت اداری در مورد پرونده بورسیه ها نیز جزو همین مواردی است که در کمیته فوق بررسی می شود ، بنابراین شورای عالی انقلاب فرهنگی با ورود به این مساله در حال رفع سوء تفاهمات موجود در این زمینه است .
دکتر احمدی تاکید کرد : البته دانشگاه تربیت مدرس در اجرای احکام دیوان عدالت اداری هیچ تعللی نداشت ، اما جزئیات مراحل اداری که خارج از اراده دانشگاه بود منجر به برخی سوء تفاهمات شد که بخشی از این سوء تفاهمات رفع شده و برخی نیز در حال رفع شدن است همان طور که عنوان شد خود دیوان عدالت اداری در این زمینه کمک بزرگی کرده است .
رییس دانشگاه تربیت مدرس در پایان خاطر نشان کرد : پرونده بورسیه ها طی چند ماه آینده حل خواهد شد و یعنی تا اواسط سال آینده امیدواریم دیگر مسائلی مربوط به پرونده بورسیه ها در دانشگاه تربیت مدرس نداشته باشیم که البته دو سوم این موضوع در حال حاضر تعیین تکلیف شده است .
منبع : ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای آموزش عالی
وزیر + دانشگاهها
ایسنا
1398/10/22
09:51
> ایسنا/مرکزی برای اولین بار در ایران یک دانشجوی کارشناسی ارشد رشته معماری انرژی موسسه آموزش عالی انرژی ساوه توانست آجر ضد موج بسازد .
> شبنم کیکاوس در گفتگو با ایسنا ، با تشریح اختراع خود در حوزه معماری و انرژی گفت : پوشش آجر توسط یک پلیمر رسانا به روش پلیمریزاسیون باعث افزایش خواص جذب و انعکاس امواج مضر الکترومغناطیس در ناحیه ریزموج و انعکاس این امواج در ناحیه فروسرخ می شود .
وی با تاکید بر اینکه این خاصیت منجر به تصفیه محیط زیست از این امواج مضر می شود ، اظهار کرد : این ساختار در ساختمان به عنوان سپری مانع از ورود و آسیب این امواج به ساکنین ساختمان خواهد شد .
از طرفی انعکاس امواج در ناحیه فروسرخ ، این ساختار را به عنوان نسل جدیدی از مصالح ساختمانی در مناطق گرمسیری برای افزایش صرفه جویی انرژی معرفی می کند .
این دانشجوی کارشناسی ارشد معماری انرژی افزود : این آجر یک کامپوزیت دو رویکرده است که باعث بهبود صرفه جویی انرژی در ساختمان و تصفیه امواج مضر محیط زیست و مانع از ورود اشعه های مضر به داخل ساختمان می­شود .
وی ادامه داد : از آنجاکه در حدود 50 درصد امواج دریافتی از نور خورشید در سطح زمین مربوط به ناحیه IR است و این موج می تواند باعث گرم شدن ماده جذب کننده این موج شود ، در این محصول سعی شده است با پوشش آجر با یک پلیمر رسانا به کاهش جذب این موج و انعکاس آن در ساختمان توجه شود .
کیکاوس به روش تهیه و پوشش آجری این محصول که روشی بسیار ساده و ارزان قیمت است اشاره کرد و افزود : این آجر پوشش داده شده با پلیمر رسانا به افزایش انعکاس نور خورشید در ناحیه IR کمک می کند و نتایج آنالیز DRS گواهی بر این موضوع بود .
همچنین نتایج آنالیز DSC ثابت کرد که مکانیزم انعکاس نور IR حرارتی ، مکانیزم اصلی برای این خاصیت این کامپوزیت است .
وی توضیح داد : این آجر زیر تابش لامپ شبیه ساز نور خورشید قرار گرفت و نتایج نشان داد که آجر معمولی درصد جذب بیشتری نسبت به آجری که با این پلیمر پوشش داده شد ، دارد .
این اختلاف نشان می دهد که این کامپوزیت و پوشش آجر با پلیمر رسانا به عنوان روشی پر آتیه و ثمربخش در تهیه مصالح ساختمانی و بهبود صرفه جویی انرژی در مناطق گرمسیری است .
وی افزود : آنالیزهای مختلفی برای شناسایی کامپوزیت تهیه شده انجام شد و در نهایت آجر پوشش داده شده توسط پلیمر رسانا با ضخامت تنها 12 میکرومتر خواص خارق العاده ای در بهبود صرفه جویی انرژی از خود نشان داد .
به گفته این دانشجوی دانشگاه انرژی ساوه ، از طرف دیگر این آجر دارای مکانیزم جذب و انعکاس امواج است و بیشتر با ایجاد عدم تطابق ظرفیت خازنی ، باعث انعکاس امواج مضر الکترومغناطیسی می شود ، از این رو آجر پوشش داده شده باعث تقویت و انعکاس امواج مضر الکترومغناطیسی که از موبایل ها ، ماهواره ها ، ریموت کنترل ها ، Wi Fi ها و وسایل الکترونیکی و .
و که در فرکانس های بالا کار می کنند ، می شود .
وی همچنین به معرفی این محصول در اولین جشنواره نوآوری در حوزه ساخت و ساز که از 9 دی ماه به مدت سه روز در تهران برگزار شد ، اشاره کرد و افزود : در این نمایشگاه که وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل و رییس هیات مدیره بانک مسکن از آن بازدید کردند ، قرار شد کمیته داوری نظر خود را در خصوص کسب رتبه این محصول در نمایشگاه تا 24 دیماه اعلام کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
1398/10/21 - 1398/10/22
روسای آموزش عالی
وزیر + دانشگاهها
ایسنا
1398/10/22
09:51

کیکاوس در ادامه ، ارتباط بین رشته معماری و انرژی را علت ایجاد انگیزه برای این اختراع دانست و افزود : در حال حاضر بیشترین فعالیت کارشناسان و دانشجویان رشته معماری و حتی سایر رشته های دانشگاهی منحصرا در همان رشته صورت می گیرد و ارتباط رشته های دانشگاهی مغفول مانده است ، در حالیکه مرتبط کردن رشته های تحصیلی در حوزه پژوهشی نظیر معماری با انرژی ، زمینه ساز خلق ایده های جدید و فعالیت های پژوهشی موفق دانش بنیان در دانشگاه های اقتصاد محور و دانش محور است .
وی افزود : امید است بتوان با حمایت مسئولان این محصول را که تماما با مواد اولیه بومی و با اتکا به ظرفیت های داخلی ساخته شده است به تولید انبوه رسانده و به ثبت جهانی رساند و با عرضه این محصول در بازار ، محیط زیست را از انتشار امواج الکترومغناطیس مضر تصفیه و سالم سازی کرد .
همچنین رضا پیمانفر استاد راهنمای این مخترع جوان گفت : در راستای تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حرکت دانشگاهها به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم که دانشگاههای دانش بنیان محور و اقتصاد محور هستند ، رویکرد تولید محصول در جوامع دانشگاهی به یک اولویت تبدیل شده است .
وی به کسب تجربه هشت ساله خود در حوزه امواج مضر در محیط زیست اشاره کرد و افزود : تولید این آجر که ترکیبی از دو حوزه معماری و انرژی است از ظرفیت بالایی برای ثبت اختراع برخوردار است و هم اکنون مراحل نهایی ثبت آن در حال طی شدن است .
وی خواستار ورود جدی و حمایت صنعت ساختمان برای تولید انبوه این اختراع شد و افزود : به جرات می توان گفت هنوز دانش تولید این محصول در سطح بین المللی وجود ندارد و در صورت تولید انبوه بستر صادرات آن