نمایش خبر
عصر رسانه
> رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت : بی اثر بودن تحریم های دولت آمریکا علیه ایران در حوزه فناوری فضایی به زودی بر جهانیان ثابت خواهد شد.
> رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت : بی اثر بودن تحریم های دولت آمریکا علیه ایران در حوزه فناوری فضایی به زودی بر جهانیان ثابت خواهد شد .
حسین صمیمی دیروز شنبه در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا که در وزارت ارتباطات برگزار شد ، گفت : هفته جهانی فضا را در حالی آغاز می کنیم که سازمان فضایی ، پژوهشگاه فضایی ایران و پژوهشگاه هوافضا از سوی دولت آمریکا تحریم شده اند؛ بدون شک ، تحریم فعالیت های فضایی صلح آمیز ایران توسط آمریکا نشانه عجز و ناتوانی این کشور در برابر عزم و اراده جوانان متخصص ایرانی است و به فضل الهی و با تکیه بر همت این جوانان ، در روند فعالیت های فضایی کشور خللی ایجاد نخواهد شد .
وی ادامه داد : از منظر دیگری ، این تحریم ها در کشور همیشه باعث همبستگی و اتحاد بیشتر داخلی برای رسیدن به اهداف مورد نظر شده به نحوی که در این خصوص نیز ، روسای این سه سازمان برای بررسی روش های مقابله با تحریم ، پشت یک میز نشسته و همفکری کرده و فهرست اقدامات مشترکی که باید انجام دهند را شناسایی کرده اند .
در همین حال تعاملاتی را با وزارت امورخارجه داشته و با هماهنگی یکدیگر ، مکاتبه مشترکی با واحدهای ذیربط سازمان ملل مثل «کوپوس» انجام دادیم و اقداماتی از این قبیل در دست اجرا است .
صمیمی انسجام کاری و تعامل سیستماتیک را نیاز اصلی بخش فضایی کشور عنوان کرد و گفت : در شرایط کنونی که همه سازمان ها کم و بیش با کمبود اعتبارات مواجه هستند و از سوی دیگر ، نیاز به بهبود و ارتقای قابلیت اطمینان برای انجام ماموریت های فضایی به وضوح احساس می شود ، تعامل موثر بازیگران حوزه فضایی کشور با یکدیگر ، استفاده از سرمایه گذاری های صورت گرفته و زیرساخت های ایجاد شده توسط نهادهای مختلف و نیز ایجاد بستری برای هم افزایی دانشی بین نیروهای متخصص موجود ، از ضروریات است .
وی خطاب به تلاشگران حوزه علم و فناوری فضایی کشور ادامه داد : شاید وقت آن رسیده که با همکاری هم ، با تدوین الگوی مشارکتی علمی و با بهره گیری حداکثری از منابع موجود ، قدم های بهتری در نقشه راه توسعه ماهواره های سنجشی و مخابراتی برداریم .
بدون شک نتیجه این مشارکت ، کاهش هزینه ها و کاهش زمان اجرای پروژه ها از یک سو و از سوی دیگر ، ارتقای عملکرد و بهبود نتایج پروژه ها ناشی از تجمیع تجارب و دانش انباشته شده در هر یک از دستگاه ها خواهد بود .
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه انتخاب یک شعار بومی و داخلی با توجه به ضروریات کشور به صورت سالیانه که تعیین کننده فعالیتهای پیشروی این بخش باشد ، در درجه اهمیت قرار دارد ، افزود : به عنوان یک پیشنهاد اولیه برای این شعار محلی ، «اتحاد ایرانی برای ساخت ماهواره ایرانی» مدنظر اینجانب است .
صمیمی در مورد دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران نیز گفت : کسب دانش فنی طراحی و ساخت انواع سامانه های فضایی و ماهواره های مخابراتی و سنجشی در این پژوهشگاه صورت گرفته که در این خصوص ماهواره مخابراتی تحقیقاتی «ناهید یک» تحویل کارفرما (سازمان فضایی ایران) شده است .
ماهواره سنجشی «پارس 1» ، نیز انشاالله تا پایان سال جمع بندی خواهد شد .
وی اضافه کرد : به عنوان یک تحول در مشارکت با سایر دستگاه ها جهت استفاده حداکثری از سرمایه گذاری های انجام شده ، ما از ایستگاه های اخذ تصاویر سازمان جغرافیایی برای «پارس 1» استفاده خواهیم کرد که همین اقدام منجر به صرفه جویی چند میلیاردی شده است .
مدل مهندسی ماهواره مخابراتی «ناهید 2 » نیز انشاالله تا یک ماه آینده به اتمام خواهد رسید .
صمیمی ادامه داد : در همین حوزه ، آزمون های کیفی بلوک انتقال مداری نیز رو به اتمام است و در نظر داریم تا پایان سال دو آزمون زیر مداری نیز تعریف و اجرا کنیم که مأموریت این سامانه را نیز مورد ارزیابی قرار دهیم .
به موازات این اقدامات زیرساخت های آزمایشگاهی را هم توسعه داده ایم ، به تازگی با اضافه شدن یک قابلیت به مجموعه آزمایشگاهAIT ، امکان تست های ارتعاشی سامانه های فضایی تا 500 کیلوگرم در سطح کیفی و 1000 کیلوگرم در سطح پذیرش مقدور شده است .
وی با بیان اینکه آزمایشگاه الکترواپتیک در شیراز با هدف امکان تست و تجمیع المان های فضایی اپتیکی در محیطی استاندارد راه اندازی شده است ، در مورد توسعه خدمات فضاپایه است گفت : با همکاری با وزارت کشور درخصوص برآورد خسارت سیل فروردین 98 ، گزارشات تولید شده نشان می دهد استفاده از فناوری های سنجش از دور و ایجاد سامانه سجاد از سوی وزارت کشور به صرفه جویی بیش از 1500 میلیارد تومان در واقعه سیل منجر شده است .
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به اینکه سرریز دانش فضایی به سایر حوزه های صنعتی نکته مهمی است ، خاطرنشان کرد : برای هدایت این امر در پژوهشگاه با حضور پیشکسوتان ، کمیته تجاری سازی و درآمدزایی را تشکیل داده ایم که تعاملات خوبی با حوزه های صنعتی مختلفی چون پتروشیمی ، صنایع خودرویی انجام داده اند و انشاالله خبرهای خوبی درخصوص انعقاد قراردادهای کاری در این حوزه ها به گوش خواهد رسید .