نمایش خبر
> دستیابی به فضا حالا دیگر برای کشورمان آرزویی دست نیافتنی نیست؛ 11 سال پیش از این با قراردادن ماهواره «امید» در مدار راهمان را آغاز کردیم و جزو 10 کشور دارای فناوری طراحی ، ساخت و پرتاب ماهواره به مدار زمین و عضو باشگاه فضایی دنیا شدیم .
> سرویس جامعه جوان آنلاین : در ادامه این مسیر ، هفت سال پیش از این نیز توانستیم موجود زنده به فضا بفرستیم و در نهایت امسال به چرخه کامل فناوری فضایی دست یافتیم؛ پیشرفت های چشم گیری که موجب شد وزارت خزانه داری امریکا سه سازمان و پژوهشگاه فضایی این کشور را تحریم کند .
اگرچه به دلیل استقلال دانش فضایی ایران این تحریم هیچ تأثیری روی صنعت هوا فضای کشور نگذاشته است .
حالا هم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تلاش برای فرستادن انسان به فضا خبر می دهد .
محمدجواد آذری جهرمی می گوید : «تا سال 1400 ماهواره ای با دقت تصویربرداری یک متر را در مدار قرار می دهیم .
» هفته جهانی هوا فضا فرصتی است تا پیشرفت های کشور را در حوزه فناوری های فضایی مورد بازبینی قرار دهیم .
دانشی که هر چند بیش از یک دهه از عمر آن نمی گذرد ، اما در همین یک دهه توانسته ایم سری در سر ها در بیاوریم و جزو 10 کشور برتر دنیا و اعضای باشگاه فضایی جهان قرار بگیریم .
روزگذشته نیز محمدجواد آذری جهرمی در مراسم آغاز هفته جهانی فضا با اشاره به تلاش های این وزارتخانه برای همکاری با سایر کشور ها تأکید کرد : «تلاش داریم تا فضانورد ایرانی را به فضا اعزام کنیم .
» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ترسیم دورنمای صنعت هوا فضای کشور تأکید کرد : «تا سال 1400 ماهواره ای با دقت تصویربرداری یک متر را در مدار قرار خواهیم داد .
» اعزام فضانورد ایرانی آذری جهرمی با اشاره به رشد استارت آپ های فضایی به واسطه تلاش های سازمان فضایی در حوزه توسعه صنایع فضاپایه و همچنین به توسعه فناوری های فضایی در مسائل زیست محیطی تصریح کرد : «صرفه جویی حاصل شده از به کاربردن فناوری فضایی در برآورد سیل ، به اندازه کل سرمایه گذاری ما در صنعت فضایی نیست ، اما این دستاورد از جمله فناوری هایی بوده است که برخی به آن می خندیدند ، ولی امروز عملیاتی شده است .
» وزیر ارتباطات با اشاره به تلاش برای فرستادن فضانورد ایرانی با همکاری سایر کشور ها خاطر نشان کرد : «این نوع تفکر و نگاه به صنعت فضایی است که حسادت کشور امریکا را بر می انگیزاند .
» تکمیل 3 ماهواره «ظفر» ، «پارس 1» و «ناهید 1» تا 3 ماه آیندههر چند پرتاب ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر در سال گذشته موفقیت آمیز نبود و این ماهواره تنها سه دقیقه در مدار کار کرد ، اما این شکست به معنای پایان برنامه های فضایی ایران نیست .
وقتی برای فرستادن فضانورد ایرانی برنامه داریم برای قرار دادن ماهواره های تازه در مدار زمین هم برنامه هایی داریم و آن طور که مرتضی براری رئیس سازمان فضایی کشور گفت : سه ماهواره «ظفر» ، «پارس 1» و «ناهید 1» تا سه ماه آینده آماده راهی شدن به بیرون جو زمین هستند .
رئیس سازمان فضایی همچنین با تأکید بر اینکه قرارداد پرتاب این سه ماهواره منعقد شده است ، به نگرانی های احتمالی درباره در مدار قرار نگرفتن این ماهواره ها این گونه پاسخ داد : «براساس آمار های جهانی ، امریکا در سه سال اول فعالیت خود 43 ماهواره پرتاب کرد که از این تعداد 27 ماهواره از مدار خارج شدند .
در روسیه نیز از 11 پرتاب اول ، 5 ماهواره در مدار قرار گرفت .
» بنا به تأکید وی بر اساس آمار های موجود ، 40 درصد پرتاب های ایران با موفقیت انجام شده است .
براری با تأکید بر اینکه تلاش می شود تا دریافت داده های آنلاین ماهواره ها افزایش یابد ، تأکید کرد : «داده های فضایی موجب ارزش افزوده اقتصادی می شود و ما از یک سال گذشته دریافت اطلاعات آنلاین سه ماهواره را در دستور کار قراردادیم و امروزه بیش از 100 گیگ داده ماهواره ای در روز دریافت و به صورت رایگان در اختیار شرکت ها قرار می دهیم .
» 1500 میلیارد تومان صرفه جویی با بهره گیری از فناوری فضایی حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران هم از تحویل ماهواره ناهید 1 به سازمان فضایی خبر داد و افزود : «ماهواره پارس 1 تا پایان امسال تکمیل خواهد شد .
» وی با تأکید بر اینکه امسال هفته جهانی فضا را در حالی آغاز می کنیم که فعالیت های صلح آمیز ایران مشمول تحریم های امریکا شده است ، تصریح کرد : «این تحریم ها جزیی از فشار حداکثری این کشور بر ایران است؛ ولی ما با رهنمود های رهبر معظم انقلاب و با تکیه بر همت جوانان به زودی بی اثر بودن این تحریم ها را به جهانیان آشکار خواهیم کرد .
» رئیس پژوهشگاه فضایی با ارائه پیشنهاد شعار «اتحاد ایرانی برای ساخت ماهواره ایرانی» ابراز امیدواری کرد ، ماهواره بعدی یک ماهواره مشارکتی باشد که در کشور ساخته می شود .
به گفته صمیمی ، توسعه خدمات فضاپایه در دستور کار پژوهشگاه فضایی قرار گرفته است .
بر این اساس با همکاری وزارت کشور برآورد خسارات ناشی از سیل 98 را با استفاده از فناوری فضایی انجام شده و در این همکاری هزار و 500 میلیارد تومان صرفه جویی شده است چراکه با استفاده از فناوری فضایی هزینه های پرداخت شده برای سیل در جا هایی هزینه شد که باید پرداخت می شد .
وی خاطرنشان کرد : «در آینده نزدیک خبر های خوشی در زمینه عقد قرارداد همکاری با سایر دستگاه ها ، چون حوزه های پتروشیمی ، خودروسازی و هواشناسی اعلام خواهد شد . »