نمایش خبر
جمهوری اسلامی
> وزیر ارتباطات در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا گفت : ما جدا از این که فرستادن انسان به فضا را دنبال می کنیم ، سال 1400 ماهواره ای با دقت تصویربرداری یک متر را در مدار قرار خواهیم داد.
> وزیر ارتباطات در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا گفت : ما جدا از این که فرستادن انسان به فضا را دنبال می کنیم ، سال 1400 ماهواره ای با دقت تصویربرداری یک متر را در مدار قرار خواهیم داد .
آذری جهرمی افزود : دو سال قبل زمانی که توسعه کاربردهای فضایی را به عنوان شعار محوری خود انتخاب کردیم ، خیلی ها ما را مسخره کردند اما امروز شاهد آن هستیم که استارتاپ های حوزه فضایی به واسطه تلاش سازمان فضایی به حد قابل قبولی رشد کرده اند .
روزی که من در دولت گفتم خسارات ناشی از سیل را توسط تصاویر ماهواره ای دقیق سازی می کنیم ، برخی همکاران در دولت به من می خندیدند و می گفتند مگر می شود؟ «شد .
»وی گفت : باید با همکاری کشورهای دیگر ، بتوانیم فضانورد ایرانی به فضا بفرستیم .
این نوع تفکر و این نوع نگاه به صنعت فضایی است که حسادت کشور آمریکا را برمی انگیزد .
درحالی که این کشور به سایر صنایع ما اینطور حسادت نمی کند .
آذری جهرمی افزود : در یک شب ، سه سازمان فضایی ایران که کار بشردوستانه و در راستای صلح انجام می دهند توسط آمریکا تحریم شدند اما جوانان ما پشت درهای تحریم نایستادند .
آذری جهرمی اضافه کرد : خیلی از کشورهایی که در نشست قزاقستان حضور داشتند ، پیگیر دانش صلح آمیز فضایی ایران و خواستار همکاری بودند .
ما جدا از این که فرستادن انسان به فضا را دنبال می کنیم ، تا سال 1400 ماهواره ای با دقت تصویربرداری یک متر در مدار قرار خواهیم داد .
وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد : توصیه ای مشفقانه به ترامپ دارم : 1400 سال قبل فردی بود که در شقاوت از تو خیلی بدتر بود ، در خود بزرگ بینی و خود بزرگ پنداری از تو بزرگ تر بود .
اسم او یزید ابن معاویه بود .
او پاک ترین و شریف ترین فرد بشر روی زمین را به بدترین شیوه ممکن به شهادت رساند .
1400 سال از آن روز گذشته ، ماهواره های خود را فعال کن تا به خوبی مسیر نجف و کربلا را با دقت ببینی .
سرنوشت تو همانی است که یزید داشت و سرنوشت پیروان حسین ، آن راهی است که او رفت .
* رئیس سازمان فضایی ایران : تا سه ماه آینده سه ماهواره ایرانی به فضا می رودرئیس سازمان فضایی هم در این مراسم گفت : تا سه ماه آینده سه ماهواره ایرانی تکمیل و آماده پرتاب میشود .
آقای براری با اشاره به پیشرفت های بخش ماهواره گفت : سال گذشته تلاش کردیم دو ماهواره درمدار قرار گیرد که ماهواره پیام امیرکبیر تا مدار بالای 500 کیلومتری انتقال داده شد و چند ثانیه ای هم ارتباط برقرار بود ، اما در مدار قرار نگرفت و امسال هم بنا داریم تا سه ماه آینده سه ماهواره تکمیل شود .
آقای براری افزود : تا یک ماه آینده دو پرتابگر آماده می شود و امیدواریم مشکلات سال های گذشته پیش نیاید و شاهد قرارگیری ماهواره در مدار باشیم .
وی گفت : مراحل طراحی پارک کلان پایگاه چابهار هم را آغاز کرده ایم .
رئیس سازمان فضایی ایران گفت : در بحث ماهواره امسال سه ماهواره ظفر آماده می شود که در سه ماه آینده دو نمونه از این ماهواره را آماده می کنیم و در نمونه ارتقا یافته قدرت تفکیک تصاویر به 16 متر می رسد .
وی گفت : ماهواره پارس یک نیز ماهواره سنجش از دور با قدرت هزار و 500 متر است که تحویل سازمان هوا فضا داده می شود .
اقای براری افزود : ماهواره ناهید یک کامل شده و نخستین ماهواره مخابراتی است که در مدار 250 کیلومتر قرار خواهد گرفت و سال آینده نمونه دوم آن کامل می شود .
وی گفت : سال آینده دو ماهواره دیگر کامل می کنیم و همه برنامه های ما مبتنی بر نقشه راه فضایی پیش می رود .
براری گفت : در سال 1404 ماهواره سنجشی با قدرت سنجش یک متر در مدار قرار می گیرد .
وی گفت : با دانشگاه امیرکبیر فعالیتی پژوهشی آغاز شده است که قرارداد آن تا یک ماه آینده نهایی می شود .
*رئیس پژوهشگاه فضایی ایران : ماهواره مخابراتی تحقیقاتی ناهید 1 تحویل شده استرئیس پژوهشگاه فضایی ایران هم در این همایش گفت : ماهواره مخابراتی تحقیقاتی ناهید یک تحویل سازمان فضایی ایران شده است .
حسین صمیمی افزود : ماهواره سنجشی پارس 1 نیز تا پایان سال جمع آوری می شود و مدل مهندسی ماهواره مخابراتی ناهید 2 تا یک ماه آینده به اتمام خواهد رسید .